PDA

View Full Version : Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Bladerunner
18/07/2013, 15:21
Όποτε το θυμάμαι, ψεκάζω την αλυσίδα με ό,τι λιπαντικό σπρέι έχω σπίτι και δεν οδηγώ το μηχανάκι για μερικές ώρες.
Παράπονο ποτέ δεν είχα. Ούτε από διάρκεια ζωής ούτε από απόδοση.

sniper
18/07/2013, 15:24
Όποτε το θυμάμαι, ψεκάζω την αλυσίδα με ό,τι λιπαντικό σπρέι έχω σπίτι και δεν οδηγώ το μηχανάκι για μερικές ώρες.
Παράπονο ποτέ δεν είχα. Ούτε από διάρκεια ζωής ούτε από απόδοση.

Aφεριμ....

H λύση μετά από 7 χρόνια

hlektronio
18/07/2013, 16:01
Εννοέις ότι δεν συμβαίνει ως θα όφειλε ή δεν οφείλει να συμβεί..??

γράψε λάθος (στα περί κύλισης αντι και ολίσθησης των ρόλλερ),συμφωνώ θέλουμε να κυλίεται

αν και το λαδωμένο ρόλλερ(απο την έξω πλευρά) θα κυλίεται ευκολότερα του στεγνού.
όντας η κύλιση τριβής μικρότερη της ολίσθησης βρίσκει ευκολότερη διέξοδο.


anyway το σωστό τέντωμα και η ευθυγράμμιση των γραναζιών είναι σημαντικότερο και δυσκολότερο απο το λάδωμα
αλλα 30 τόσες σελίδες τώρα τα κάνουμε κρεμαστάρια :rolleyes:

AUFGEBRACHT
18/07/2013, 19:03
Μετά από όλα αυτά προβλέπω τρελή αύξηση στις πωλήσεις BMW...

nktR
24/07/2013, 09:50
Αυτό που μου φαίνεται και μου φαινόταν απίστευτο ήταν αυτή η απάτη που βρήκαν για να πωλούν τα εργοστάσια= τα σπρέυ αλυσίδας που αυτά κι αν δεν είσχωρούν που γίνονται σαν κόλλα και δεν διεισδύουν πουθενά αντιθέτως κολλούν τα πυράκια και η αλυσίδα κάνει σκαλοπάτια με αποτέλεσμα το φαινόμενο "μάζεμα-τέντωμα" στη λειτουργία της και το αποτέλεσμα στο καλάθι των αχρήστων και αλλαγή....

Τα σπρέι που θα πληρώσεις λοιπόν για την "προστασία" της αλυσίδας σου είναι για την καταστροφή της εκτός και εάν είναι ρευστό κι ας πετάει λίγο. Όλα θέμα τοποθέτησης της λίπανσης στην εσωτερική πλευρά της αλυσίδας είναι, ποσότητας και σκουπίσματος της αλυσίδας μετά. Ας μην αναφέρω καλύτερα το κόστος για την όλη διάρκεια της αλυσίδας των σπρέυ όπου ξεπερνά την αγορά της αλυσίδας κατά πολύ ....

Προσωπικά όταν το πήρα χαμπάρι τη ζημιά που κάνουν τα σπρέυ άλλαξα τροπάρι και βάζω αντισκωριακό με λάδι (όχι με πετρέλαιο) των 3 ευρώ από το χρωματοπωλείο της γειτονιάς (όχι wd40 γιατί το κόστος είναι στο 8ευρω) και από τότε στην αρχή με δούλεμα στο χέρι μετά την λίπανσή της για να ¨σπάσω¨τα σκαλοπάτια της αλυσίδας και κάποια χιλιόμετρα και συχνή λίπανση για 2 με 3 φορές η αλυσίδα έγινε ολόϊσια χωρίς σκαλοπάτια.

Αυτά τα όλιγα από εμένα
Καλή συνέχεια στο θέμα

*edit: και σωστή λίπανση και τελείως καθαρό το αποτέλεσμα στη ζάντα δεν γίνεται. Αποφασίστε τι επιλέγετε





Για όσους γνωρίζουν το Στέλιο ξέρουν http://www.digital-photo.gr/page21.html

47.600 χλμ. σε CBR 900 RR '98 με σπρέι αντισκωριακό με λάδι και η αλυσίδα στη μέση του δείκτη φθοράς του ψαλιδιού και ομοιόρφη παντού.

chillipf
24/07/2013, 09:59
Μετά από όλα αυτά προβλέπω τρελή αύξηση στις πωλήσεις BMW...

& Harley

& Vespa

κλπ

stefanos
26/07/2013, 10:13
Η αλυσίδα μου στο κουτί έχει ημερομηνία παραγωγής.
Αυτό σημαίνει οτι λήγει κάποια στιγμή?
Αν ναι μετά πόσο καιρό?

Panoskl
26/07/2013, 10:41
Η αλυσίδα μου στο κουτί έχει ημερομηνία παραγωγής.
Αυτό σημαίνει οτι λήγει κάποια στιγμή?
Αν ναι μετά πόσο καιρό?

Δεν νομίζω. Μπορεί να την αναγράφει ώστε, σε περίπτωση ανάκλησης, να μπορούν να διαχωρίσουν αυτές που χρειάζονται ανάκληση.

Π.χ. αν άλλαξαν κάτι στην παραγωγή και στα υλικά μεταξύ 05/2013 και 07/2013 και βρεθεί εκ των υστέρων πρόβλημα, θα κάνουν ανάκληση μόνο σε αυτές με ημερομηνία παραγωγής μεταξύ 05/2013 και 07/2013.

OldMan
26/07/2013, 13:08
Οι ανακλήσεις γίνονται πάντοτε βάσει του Lot./Batch number που - πρέπει να - υπάρχει πάνω στο προϊόν (ή στην συσκευασία του)

To production date αφορά σε προϊόντα που δεν είναι υποχρεωμένος ο κατασκευαστής τους να αναγράφει ημερομηνία λήξης (π.χ. ελαστικά)

Οπωσδήποτε στα κιτάπια του κατασκευαστή αναφέρεται μέσα σε ποιο χρονικό διάστημα από την παραγωγή μπορεί να χρησιμοποιηθει το προϊόν..
(είναι υποχρεωτικό για να πάρει κάποιου είδους πιστοποίηση, από ISO μέχρι GMP..)

Επίσης, στα "σύνθετα" προϊόντα η ημερομηνία λήξης είναι αυτή του επιμέρους τμήματος που λήγει πιο σύντομα..
(αν σε μια αυτολιπαινόμενη αλυσίδα τα o-rings "γερνάνε" πιο γρηγορα από το λιπαντικό, τότε η αλυσίδα λήγει σύμφωνα με την διαρκεια ζωής των o-rings..)

Υ.Γ.
Πατέρα, η αλυσίδα σου δεν λήγει επίσημα...
(αλλά έχεις κάθε δικαίωμα σαν καταναλωτής να διαλέξεις από το ραφι την πιο "φρεσκια"..)

nicksior
26/07/2013, 14:59
Ερώτηση.
Αφελής ερώτηση..
Σίγουρα έχει ξαναγραφτεί αλλά που να ψάχνω τώρα...
Γιατί όχι ιμάντα? Τουλάχιστον στα street .
Πρόβλημα αντοχής? Ακόμη κι αν έχει δεν νομίζω πως δεν λύνεται.
Αν πάλι κοπεί χάνεις την κίνηση και όχι τ`αβγα και τα πασχαλια...
Καθαρός , αθόρυβος ... Εντάξει είναι λιγότερο αντρικός...

Τα περι "ανδρισμού" των χαρλεάδων είναι μύθος , μου το αποκάλυψε γνωστή μου "δοκιμάστρια" εξ ΗΠΑ..
:lol:

Bladerunner
26/07/2013, 16:35
Γιατί όχι ιμάντα?

Αδυναμία διαχείρισης των δυνάμεων που μπορεί να αντέξει-μεταδώσει η αλυσίδα;

DrBig
26/07/2013, 17:16
Αδυναμία διαχείρισης των δυνάμεων που μπορεί να αντέξει-μεταδώσει η αλυσίδα;

Δεν πρεπει να υπαρχουν τετοια θεματα στις μερες μας, αλλα νομιζω οι ιμαντες ειναι πανακριβοι. Υποφερουν κυριως απο πετραδακια, οποτε πρεπει να ειναι εγκλειστοι φορ πις οφ μαιντ.

daz
26/07/2013, 19:27
Δεν πρεπει να υπαρχουν τετοια θεματα στις μερες μας, αλλα νομιζω οι ιμαντες ειναι πανακριβοι. Υποφερουν κυριως απο πετραδακια, οποτε πρεπει να ειναι εγκλειστοι φορ πις οφ μαιντ.

Ευκολάκι.

296259

nicksior
29/07/2013, 10:32
Ευκολάκι.

296259

Ευκολάκι μεν ... Αντιαισθητικούρα δε!

Νέα υλικά αλλάζουν την όψη του κόσμου.

ΓΡΑΦΕΝΙΟ !!

http://www.lifo.gr/team/lab/39260

daz
30/07/2013, 08:18
Ευκολάκι μεν ... Αντιαισθητικούρα δε!



Ο μόνος τρόπος να μην μας απασχολεί η εμφάνιση είναι να το βάλουν πάνω σε ένα καινούριο honda. :lol:

fz600
31/01/2014, 20:49
Διαβασα και της 35 σελιδες και τελικα το πορισμα ειναι : 1ον καθαρισμα αλυσιδας με ζεστό σαπουνόνερο και πλαστικο βουρτσακι και οχι παραφινες και κυροζινες γιατι ειναι πετρελαϊκης βασης 2ον κανουμε μια βολτα για να φυγουν τα νερα και 3ον λιπαινουμε δεξια και αριστερα απο το μεσα μερος της αλυσιδας και οχι εξωτερικα η επανω στο roller...αυτα για οσους ειναι ψειρες:)..δεν ξερω, τα εμπεδωσα σωστα η κανω λαθος???:confused:

daz
31/01/2014, 21:01
Λάθος κάνεις φυσικά!

Bradipous
31/01/2014, 21:09
Αντε ντε και λεω μονο εμενα μ φανηκε περιεργο...

Καταρχην αλλο η παραφινη αλλο η κυροζινη.
Επισης δεν καταλαβα το λιπενουμε αριστερα - δεξια της αλυσιδας και οχι τα ρολλερ...

fz600
31/01/2014, 21:23
...ενοουσα παραφινελαιο...

lykourgi
31/01/2014, 21:30
Το καθάρισμα με παραφινέλαιο είναι μάλλον η καλύτερη φροντίδα που υπάρχει για την αλυσίδα. Βρωμοδουλειά βέβαια, αλλά το αποτέλεσμα μετράει.

taisteal
31/01/2014, 21:34
μετα απο 50.000 χλμ με δυο d.i.d x-ring,ενω την πρωτη την καθαριζα με παραφινη μου εβγαλε 20.000 χλμ,η δευτερη που φοραει τωρα που την πλενω μονο χωρις παραφινη εχει 30.000 και εχει πολυ ζωη ακομη...συμπερασματικα δεν ξαναπλενω αλυσιδα με παραφινη...

Bradipous
31/01/2014, 21:35
...ενοουσα παραφινελαιο...

κ εγω...

Bradipous
31/01/2014, 21:44
μετα απο 50.000 χλμ με δυο d.i.d x-ring,ενω την πρωτη την καθαριζα με παραφινη μου εβγαλε 20.000 χλμ,η δευτερη που φοραει τωρα που την πλενω μονο χωρις παραφινη εχει 30.000 και εχει πολυ ζωη ακομη...συμπερασματικα δεν ξαναπλενω αλυσιδα με παραφινη...

και με σκετο νερο και σαπουνι καθαριζει εντελως;
θεμα σκουριας δεν τιθεται;

taisteal
31/01/2014, 21:47
καθαριζει γιατι δεν την αφηνω να γινει χαλια ωστε να πιασει μακα..οξειδωση δεν παρατηρησα,αλλα σιγουρα ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απ'οτι ηταν οταν την
επλενα με παραφινη..

Bradipous
31/01/2014, 21:54
Φανταζομαι την αφηνεις να στεγνωσει καλα πριν ξαναβαλεις γρασο για αυτο δεν εχει θεμα.

Εγω παντως την καθαριζω με καθαριστικο αλυσιδας απο τα λιντλ με 2-3€, κατι W5 προιοντα που φαιρνει κατα καιρους οποτε παιρνω 5-6 να χω και κανει πολυ καλη δουλεια.

lykourgi
31/01/2014, 21:55
μετα απο 50.000 χλμ με δυο d.i.d x-ring,ενω την πρωτη την καθαριζα με παραφινη μου εβγαλε 20.000 χλμ,η δευτερη που φοραει τωρα που την πλενω μονο χωρις παραφινη εχει 30.000 και εχει πολυ ζωη ακομη...συμπερασματικα δεν ξαναπλενω αλυσιδα με παραφινη...

Εγώ αντίθετα, έδωσα επιπλέον ζωή σε δύο αλυσίδες που θα έπρεπε να αντέξουν λιγότερο, λόγω χρήσης (λάσπες, νερά κλπ).
Επίσης από χρήση παραφινελαίου σαν λιπαντικό σε άλλους μηχανισμούς, άσχετους με μοτοσυκλέτες, ξέρω ότι δεν επηρεάζει πλαστικά και λάστιχα.
Βέβαια αυτά είναι εμπειρικά συμπεράσματα, μην περιμένει κανείς αποδείξεις.
Μιλάω για φαρμακευτικό παραφινέλαιο, όχι καύσιμο για λάμπες.
Επίσης μπορεί να διαφέρει η μέθοδος και τα εργαλεία που χρησιμοποιεί ο καθένας.

taisteal
31/01/2014, 21:56
ναι την αφηνω να στεγνωσει.και εχω κι ενα σπρευ πολυ καλο που το δουλευω δυο χρονια τωρα και κραταει την αλυσιδα σε εξαιρετικη κατασταση.

lykourgi

το ιδιο παραφινελαιο χρησιμοποιουσα κι εγω..και με πολυ λασπη και χωμα στο προγραμμα..
και ειναι το τεταρτο σετ αλυσογραναζα που αλλαζω.

teogtp
31/01/2014, 21:58
ναι την αφηνω να στεγνωσει.και εχω κι ενα σπρευ πολυ καλο που το δουλευω δυο χρονια τωρα και κραταει την αλυσιδα σε εξαιρετικη κατασταση.

Λεγε ρε.....

daz
31/01/2014, 21:59
Έχω μια did x ring που δεν θυμάμαι αν την καθάρισα ποτέ σωστά ούτε ποια ήταν η τελευταία φορά που την λάδωσα. Έχει κάπου στα 30,000 χλμ. και έχει πολύ ζωή ακόμα.

:D

taisteal
31/01/2014, 22:02
μετα απο ατελειωτες δοκιμες σπρευ,βαλβολινης κτλ κτλ,κατεληξα στο coral που το εχουν τα πρατηρια της shell.
για τα δικα μου δεδομενα ο,τι καλυτερο

fz600
31/01/2014, 22:05
Διαβασα και της 35 σελιδες και τελικα το πορισμα ειναι : 1ον καθαρισμα αλυσιδας με ζεστό σαπουνόνερο και πλαστικο βουρτσακι και οχι παραφινες και κυροζινες γιατι ειναι πετρελαϊκης βασης 2ον κανουμε μια βολτα για να φυγουν τα νερα και 3ον λιπαινουμε δεξια και αριστερα απο το μεσα μερος της αλυσιδας και οχι εξωτερικα η επανω στο roller...αυτα για οσους ειναι ψειρες:)..δεν ξερω, τα εμπεδωσα σωστα η κανω λαθος???:confused:
...αρα ο old man ειχε δικιο :D

Pan (dvs)
01/02/2014, 19:13
μετα απο ατελειωτες δοκιμες σπρευ,βαλβολινης κτλ κτλ,κατεληξα στο coral που το εχουν τα πρατηρια της shell.
για τα δικα μου δεδομενα ο,τι καλυτερο

Τι ειναι αυτο,καθαριστικο αλυσιδας?

Billymuse
01/02/2014, 20:01
Τι ειναι αυτο,καθαριστικο αλυσιδας?

Αγιασμός είναι ;)

taisteal
01/02/2014, 23:36
:lol: οχι σπρευ αλυσιδας ωρε παιδια :lol:

MG-KTiNoS
02/02/2014, 08:33
Εγώ αντίθετα, έδωσα επιπλέον ζωή σε δύο αλυσίδες που θα έπρεπε να αντέξουν λιγότερο, λόγω χρήσης (λάσπες, νερά κλπ).
Επίσης από χρήση παραφινελαίου σαν λιπαντικό σε άλλους μηχανισμούς, άσχετους με μοτοσυκλέτες, ξέρω ότι δεν επηρεάζει πλαστικά και λάστιχα.
Βέβαια αυτά είναι εμπειρικά συμπεράσματα, μην περιμένει κανείς αποδείξεις.
Μιλάω για φαρμακευτικό παραφινέλαιο, όχι καύσιμο για λάμπες.
Επίσης μπορεί να διαφέρει η μέθοδος και τα εργαλεία που χρησιμοποιεί ο καθένας.

ΤΟ παραφινέλαιο δεν λιπαίνει καθαρίζει . Δε χαλάει και τα ο ρινγκ.
Μετά αφού όμως καθαριστεί και φύγει ρίχνεις και το σπρέι.
Μια στο τόσο όμως πρέπει να ρίχνεις ΛΑΔΙ, πολλύυυυυ λάδι, να τα κάνεις πτνα όλα.
-ο παλιός-
:D

lykourgi
02/02/2014, 09:33
ΤΟ παραφινέλαιο δεν λιπαίνει καθαρίζει . Δε χαλάει και τα ο ρινγκ.
Μετά αφού όμως καθαριστεί και φύγει ρίχνεις και το σπρέι.
Μια στο τόσο όμως πρέπει να ρίχνεις ΛΑΔΙ, πολλύυυυυ λάδι, να τα κάνεις πτνα όλα.
-ο παλιός-
:D


Ακριβώς, συμφωνούμε.
Το παραφινέλαιο χρησιμοποιείται σαν λιπαντικό σε άλλα πράγματα (εργαλεία, ρολόγια κα), όχι στην αλυσίδα.
Αυτό με το πολύ λάδι και την πτνα, δεν κατάλαβα που αποσκοπεί. Για εξήγησέ το, φαίνεται ενδιαφέρον.

MARKOS-V
06/02/2014, 14:55
παντως η DID λεει οτι πρεπει να βαζουμε 90αρι λαδι καθε το πολυ 500χλμ.
για να το λεει αυτη κατι θα ξερει περισσοτερο απο εμας.
κ εγω 90αρι βαζω αλλα τι πολυ καθε 200χλμ
ναι λερωνει κ το πεταει καθω γυριζει ο τροχος,αλλα χωνεται παντου.
ετσι δεν χρειαζται κ καθαρισμα η αλυσιδα με το 90αρι,γιατι μαζι με λαδι που πεταει ,φευγουν κ οι βρωμιες της.

OldMan
06/02/2014, 15:00
ναι λερωνει κ το πεταει καθω γυριζει ο τροχος,αλλα χωνεται παντου.
Παντού εκτός από εκεί που πρέπει...

makis206
06/02/2014, 15:05
Εγώ επόμενω στο σπρέι γράσου αλυσίδας και το βάζω πάντα αφού αυτή έχει ζεσταθεί. Ρίχνω αρκετό εκεί που πρέπει (εσωτερικά στους συνδέσμους δηλαδή) και κάνω σχεδόν αμέσως (αφού γυρίσω τη ρόδα κάμποσες φορές με το χέρι δηλαδή) μια βόλτα 5λέπτου με ταχύτητες όχι πάνω των 50χλμ/ώρα. Όταν κατεβαίνω τη σκουπίζω εξωτερικά με ένα πανί και είναι κούκλα, ότι γράσο είχε να μπει μέσα στους συνδέσμους των κρίκων έχει ήδη μπει.
Άντε να της ρίξω ξανά ένα σκούπισμα μετά από την πρώτη βόλτα γιατί σίγουρα κάτι θα "ξεράσει" ακόμα..;)

Παραφινέλαιο και πλύσιμο μόνο αν την έχω παραμελήσει για πολύ καιρό, ζήτημα δηλαδή να περάσω μια αλυσίδα 2η φορά μέχρι να έρθει η ώρα της αντικατάστασής της.

:)

GIXXERAKIAS
06/02/2014, 15:15
ότι γράσο είχε να μπει μέσα στους συνδέσμους των κρίκων έχει ήδη μπει.


Δέν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά είναι χαλασμένη η αλυσίδα σου αν αφήνει να μπαίνει οτιδήποτε μέσα στους συνδέσμους της.:(

Με λίγα λόγια ότι ρίχνουμε στην αλυσίδα μας είναι για να συντηρεί τα λαστιχένια τσιμουχάκια (O-RINGS,X-RINGS etc) στους συνδέσμους της,για να μήν αφήνει να βγεί το υπάρχον γράσσο και καταστραφεί η ομαλή κινησή τής.:wave2:

makis206
06/02/2014, 15:26
Δέν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά είναι χαλασμένη η αλυσίδα σου αν αφήνει να μπαίνει οτιδήποτε μέσα στους συνδέσμους της.:(

Με λίγα λόγια ότι ρίχνουμε στην αλυσίδα μας είναι για να συντηρεί τα λαστιχένια τσιμουχάκια (O-RINGS,X-RINGS etc) στους συνδέσμους της,για να μήν αφήνει να βγεί το υπάρχον γράσσο και καταστραφεί η ομαλή κινησή τής.:wave2:

Ναι μωρέ δεν το διατύπωσα καλά, δεν εννοούσα την εισχώρηση του γρασου κάτω απ'τα κυλινδρακια που καλύπτουν τους συνδέσμους-πείρους άλλα το γράσο που μένει και συντηρεί τα o/x-rings. Το σκούπισμα που κάνω δεν φτάνει ως εκεί, στην ουσία καθαρίζω τους κρίκους δεξιά κι αριστερά της αλυσίδας και όχι τα κυλινδράκια της. ;)


Διατύπωση μπακάλικο αλλά εμείς οι μοτοσακάκηδες καταλαβαινόμαστε ε;:D

GIXXERAKIAS
06/02/2014, 15:34
Διατύπωση μπακάλικο αλλά εμείς οι μοτοσακάκηδες καταλαβαινόμαστε ε;:D

Έτσι σε καταλαβουά μεσιέ.:lol:

MG-KTiNoS
06/02/2014, 16:42
Ακριβώς, συμφωνούμε.
Το παραφινέλαιο χρησιμοποιείται σαν λιπαντικό σε άλλα πράγματα (εργαλεία, ρολόγια σεξ παρα φύση κα), όχι στην αλυσίδα.
Αυτό με το πολύ λάδι και την πτνα, δεν κατάλαβα που αποσκοπεί. Για εξήγησέ το, φαίνεται ενδιαφέρον.
:a38:
:smokin:
:lol:

MARKOS-V
06/02/2014, 17:59
Παντού εκτός από εκεί που πρέπει...

οταν το βαζεις αφου σταματας την μοτο σου ,παει παντου,πιστεψε με καιτην επομενη μερα που θα την κινησεις να εισαι σιγουρος οτι την εχει λαδωσει μεχρι ...κατω.

lykourgi
07/02/2014, 08:34
:a38:
:smokin:
:lol:

Βλέπω ότι έχεις ευρεία τεχνική κατάρτιση :lol:.
Το άλλο όμως (αυτό που κάνεις τα πάντα πτνα από το λάδι) δεν μου το εξήγησες. Τι πετυχαίνεις με αυτό;

Pan (dvs)
07/02/2014, 13:44
Βλέπω ότι έχεις ευρεία τεχνική κατάρτιση :lol:.
Το άλλο όμως (αυτό που κάνεις τα πάντα πτνα από το λάδι) δεν μου το εξήγησες. Τι πετυχαίνεις με αυτό;

Αν εισαι παντρεμενος,ενα γρηγορο διαζυγιο.

MG-KTiNoS
07/02/2014, 15:25
Βλέπω ότι έχεις ευρεία τεχνική κατάρτιση :lol:.
Το άλλο όμως (αυτό που κάνεις τα πάντα πτνα από το λάδι) δεν μου το εξήγησες. Τι πετυχαίνεις με αυτό;

1. πρέπει να ξέρουμε τι πουλάμε
2. καθαρίζει πιο καλά από τη μούργα και σπάνε οι κόμποι.


Αν εισαι παντρεμενος,ενα γρηγορο διαζυγιο.
Πρέπει να πεις στη γυναίκα σου ότι άλλοι πάνε με πουτάνες, χαρτοπαίζουν κλπ κλπ ενώ εσύ, ο καλός ο άνθρωπος,
έχεις ΜΟΝΟ ΕΝΑ βίτσιο, το μηχανάκι...
9/10 πιάνει
(αρκεί να μη σε δει με κανένα πιπίνι μέτά μόνο...)
:D


Ιταλικό ρητό
Το λάδι δεν έβλαψε ΠΟΤΕ

lykourgi
07/02/2014, 15:39
Αν εισαι παντρεμενος,ενα γρηγορο διαζυγιο.

Η σύζυγος δεν έχει δικαιοδοσία στο γκαράζ........................ το καθαρίζω μόνος μου.



2. καθαρίζει πιο καλά από τη μούργα και σπάνε οι κόμποι.


Α μάλιστα, γνωστό. Ιδανικά ακολουθεί πλύσιμο.

Pan (dvs)
07/02/2014, 16:48
Πρέπει να πεις στη γυναίκα σου ότι άλλοι πάνε με πουτάνες, χαρτοπαίζουν κλπ κλπ ενώ εσύ, ο καλός ο άνθρωπος,
έχεις ΜΟΝΟ ΕΝΑ βίτσιο, το μηχανάκι...
9/10 πιάνει
(αρκεί να μη σε δει με κανένα πιπίνι μέτά μόνο...)
:D


Ιταλικό ρητό
Το λάδι δεν έβλαψε ΠΟΤΕ

Αμα πιασει δεν θα μου δωσει διαζυγιο.Θα πρεπει μετα, να βρω αλλο τροπο να με ξεφορτωθει.:lol:

MG-KTiNoS
07/02/2014, 18:25
:bawl:

Pardalotzatziki
11/02/2014, 03:45
Δε χρειαζονται λαδια και παραφινες...οι εταιριες εχουν υγρα για καθαρισμο...
Εχω AFAM αλυσιδα και το υγρο καθαρισμου της εταιριας ειναι αψογο...

Για λιπαντικο που κολλαει στην αλυσιδα και ΔΕΝ πεταει ουτε σταγονα..MOTOREX πρασινο :wave2:

daz
16/02/2014, 07:08
Εχω AFAM αλυσιδα και το υγρο καθαρισμου της εταιριας ειναι αψογο...

.. και ακριβό.



Για λιπαντικο που κολλαει στην αλυσιδα και ΔΕΝ πεταει ουτε σταγονα..

Αλλά κολλάει και η σκόνη μαζί του..

Pardalotzatziki
16/02/2014, 09:19
.. και ακριβό.

Δεν το αδειαζεις ολο με τη μια :D:D Μια χαρα ειναι αν ειναι να με βοηθησει να διατηρησω την αλυσιδα μου...

Αλλά κολλάει και η σκόνη μαζί του..

Δεν θα λεγα οτι μαζευει και παρα πολυ. Δεν ειναι για χωματινη χρηση, εχει πιο λεπτο σπρευ για χωμα. Ετσι κι αλλιως θα την καθαρισεις οσο πιο συχνα χρειαζεται.
Δεν λεει κατι αυτο.

daz
16/02/2014, 10:21
Δεν το αδειαζεις ολο με τη μια Μια χαρα ειναι αν ειναι να με βοηθησει να διατηρησω την αλυσιδα μου...

Δεν θα λεγα οτι μαζευει και παρα πολυ. Δεν ειναι για χωματινη χρηση, εχει πιο λεπτο σπρευ για χωμα. Ετσι κι αλλιως θα την καθαρισεις οσο πιο συχνα χρειαζεται.
Δεν λεει κατι αυτο.

Παλιότερα έπαιρνα που και που κανένα καθαριστικό. Έκαναν όλα άψογη δουλειά και διαρκούσαν λίγο. 14 ευρώ για πόσες χρήσεις?

Το μοτορεχ το πράσινο είναι το racing ή κάνω λάθος? Νομίζω είχα πάρει παλιότερα ένα μπουκαλάκι πολύ μικρό απ' αυτά που ξαναγεμίζουν και είναι για 1-2 χρήσεις ώστε να τα έχεις μαζί σου σε ταξίδι. Ότι βρωμιά είχε ο δρόμος την έβρισκα πάνω στην αλυσίδα μου και δεν καθάριζε με τίποτα

Μετά πήρα ένα της rock oil χωρίς τεφλον με το οποιο μπορούσα να ξαναγεμίζω το μικρό. Αυτό δεν μάζευε σκόνη αλλά τα έκανε όλα πουτ@να. Μικρή ποσότητα, σκούπισμα της περίσσιας πιο εύκολο καθάρισμα, πιο συχνή λίπανση. Σκ@τα..

Τώρα έχω ένα της bel ray που δυστυχώς έχει τεφλόν (δεν το έγραφε επάνω στη συσκευασία) αλλά υπόσχεται σουπερ καθαριότητα. Δεν πετάει είμαι σίγουρος ότι καθαρίζεται δύσκολα και ως τώρα σε χρήση δρόμου διατηρεί την αλυσίδα καθαρή.

Πάντως ως τώρα δεν έχω βρει ούτε ένα που να μην λερώνει, να έχει διάρκεια και να μην μαζεύει την σκόνη όπως τα swiffer.

taisteal
16/02/2014, 10:26
Δεν γινεται Αποστολε,η θα λερωνει η δεν θα λερωνει και θα κολλαει ολη η βρωμια επανω και δεν θα βγαινει.

AUFGEBRACHT
16/02/2014, 11:23
Παλιότερα έπαιρνα που και που κανένα καθαριστικό. Έκαναν όλα άψογη δουλειά και διαρκούσαν λίγο. 14 ευρώ για πόσες χρήσεις?

Το μοτορεχ το πράσινο είναι το racing ή κάνω λάθος?

Λάθος, αυτό που λες είναι το road, από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το racing που λες έχει μια χρυσή ταμπελίτσα και γράφει 622 κωδικό, αυτό όντως μαζεύει ό,τι βρώμα μπορείς να φανταστείς και κολλάει πάνω στην αλυσίδα. Καλά λόγια έχω ακούσει και για το castrol, εάν τελειώσει το motorex μπορεί να το δοκιμάσω...

daz
16/02/2014, 12:06
Δεν γινεται Αποστολε,η θα λερωνει η δεν θα λερωνει και θα κολλαει ολη η βρωμια επανω και δεν θα βγαινει.

Έτσι είναι, δυστυχώς.


Λάθος, αυτό που λες είναι το road, από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το racing που λες έχει μια χρυσή ταμπελίτσα και γράφει 622 κωδικό, αυτό όντως μαζεύει ό,τι βρώμα μπορείς να φανταστείς και κολλάει πάνω στην αλυσίδα. Καλά λόγια έχω ακούσει και για το castrol, εάν τελειώσει το motorex μπορεί να το δοκιμάσω...

Το racing το είχα μόνο σε refill συσκευασία γιατί δεν έβρισκα το road. Δε με ένοιαξε και πολύ γιατί ήταν για μια δυο φορές και μετά το γέμιζα με ότι ήθελα.
Το castrol έψαχνα αλλά δεν το βρήκα και πήρα το bel R.

AUFGEBRACHT
16/02/2014, 12:10
Το castrol έψαχνα αλλά δεν το βρήκα και πήρα το bel R.

Praktiker :wave2:

Pardalotzatziki
16/02/2014, 19:55
Ότι βρωμιά είχε ο δρόμος την έβρισκα πάνω στην αλυσίδα μου και δεν καθάριζε με τίποτα


Αυτο με τη βρωμια δεν το καταλαβαινω, ειναι λιπαντικο πανω σε ανοιχτο μερος της μοτο. Οτι θες κολλαει επανω.
Δεν νομιζω να γινεται αλλιως, λιγοτερο ή περισσοτερο. Αν ειδες διαφορα ενταξει, αλλα με το πλυσιμο δεν εχω παραπονο. Βγαινουν ολα και γυαλιζει η αλυσιδα.

George_Sp
16/02/2014, 20:00
Να κάνω μια ερωτησούλα σε αυτό το θέμα.

Αν η αλυσίδα στη μηχανή μου, έχει σφιχτεί για να είμαι σχεδόν τσίτα σε μονοκάβαλο. Σε δικάβαλο πόση ζημιά μπορώ να της προκαλέσω αφού φαντάζομαι οτι εκεί τεντώνει πολύ περισσότερο και όσα μπόσικα έχει μηδενίζονται;
Νομίζω οτι σε ένα χθεσινό μου δικάβαλο είχα κραδασμό της αλυσίδας στο πίσω μέρος της μηχανής.

Pan (dvs)
16/02/2014, 20:12
Ισως περισσοτερο απ'οτι μπορεις να φανταστεις.Αναλογα φυσικα πως εννοεις το τσιτα.

George_Sp
16/02/2014, 20:21
Ισως περισσοτερο απ'οτι μπορεις να φανταστεις.Αναλογα φυσικα πως εννοεις το τσιτα.

Γνωρίζω οτι στο μονοκάβαλο τα μπόσικα πρέπει να είναι συν πλην 1 εκατοστό από το σημείο αναφοράς. Εμένα στο μονοκάβαλο είναι περίπου στο 0.7-0.8 cm.

Έχω κάνει και 3-4 δικάβαλα την τελευταία εβδομάδα με αποστάσεις κάτω των 20χιλιομέτρων αλλά επειδή πιάνω και Κηφισσό οι διαδρομές έγιναν με ταχύτητες έως 110χλμ/ω.

Τώρα που έχεις περισσότερα στοιχεία θα με καθησυχάσεις ή θα μου πεις αύριο κιόλας να την χαλαρώσω και να την τσεκάρω σπιθαμή προς σπιθαμή; Είναι η μαμά αλυσίδα της Kawasaki με 15.000χλμ αυτή τη στιγμή στο οδόμετρο.

DrBig
16/02/2014, 20:29
Οι αλυσιδες δεν εχουν διαφορετικη ρυθμιση για μονοκαβαλο και δικαβαλο.
Αν θελετε μια για παντα να ξερετε πως πρεπει να την ρυθμιζετε, βγαλτε το αμορτισερ και σηκωστε το ψαλιδι ωστε τα κεντρα γραναζιων και πιβοτ ψαλιδιου να ειναι συνευθειακα. Ρυθμιστε εκει την αλυσιδα ωστε να ειναι τεντωμενη, βαλτε πισω το αμορτισερ και μετρηστε το τζογο. Στην συνεχεια χρησιμοποιειστε αυτην την μετρηση τζογου καθε φορα που την ρυθμιζετε.

Pan (dvs)
16/02/2014, 20:37
Οι αλυσιδες δεν εχουν διαφορετικη ρυθμιση για μονοκαβαλο και δικαβαλο.
Αν θελετε μια για παντα να ξερετε πως πρεπει να την ρυθμιζετε, βγαλτε το αμορτισερ και σηκωστε το ψαλιδι ωστε τα κεντρα γραναζιων και πιβοτ ψαλιδιου να ειναι συνευθειακα. Ρυθμιστε εκει την αλυσιδα ωστε να ειναι τεντωμενη, βαλτε πισω το αμορτισερ και μετρηστε το τζογο. Στην συνεχεια χρησιμοποιειστε αυτην την μετρηση τζογου καθε φορα που την ρυθμιζετε.

Η στην περιπτωση του George_Sp πας στον μαστορα και την βλεπει για να ειναι σιγουρος.:)

George_Sp
16/02/2014, 20:40
Η στην περιπτωση του George_Sp πας στον μαστορα και την βλεπει για να ειναι σιγουρος.:)

Κάτι τέτοιο θα γίνει. Την αλυσιδούλα μου πάντως την προσέχω. Δεν έχει σκουριές, την λιπαίνω κάθε 600-800χλμ και την καθαρίζω με πανί και οδοντόβουρτσα από τη μάκα κάθε 1000.

DrBig
16/02/2014, 20:41
Η στην περιπτωση του George_Sp πας στον μαστορα και την βλεπει για να ειναι σιγουρος.:)

ε αφου θα το εγκρινει ο μαστορας...:lol:

sapila racing
16/02/2014, 20:45
Κάτι τέτοιο θα γίνει. Την αλυσιδούλα μου πάντως την προσέχω. Δεν έχει σκουριές, την λιπαίνω κάθε 600-800χλμ και την καθαρίζω με πανί και οδοντόβουρτσα από τη μάκα κάθε 1000.

Αμα την έχεις τσίτα, μπορεί να παθεις μεγαλη ζημιά στο κιβώτιο.
Αυτό το 0.7 cm είναι 'τελείως τσίτα'. Ρύθμισε σωστά όπως ακριβώς λέει το μανιουαλ.

daz
16/02/2014, 20:46
Αυτο με τη βρωμια δεν το καταλαβαινω, ειναι λιπαντικο πανω σε ανοιχτο μερος της μοτο. Οτι θες κολλαει επανω.
Δεν νομιζω να γινεται αλλιως, λιγοτερο ή περισσοτερο. Αν ειδες διαφορα ενταξει, αλλα με το πλυσιμο δεν εχω παραπονο. Βγαινουν ολα και γυαλιζει η αλυσιδα.

Δεν έχεις και πολύ άδικο αλλά μερικά είναι συλλέκτες σκόνης και βρωμιάς. Δεν είναι όλα το ίδιο.


Να κάνω μια ερωτησούλα σε αυτό το θέμα.

Αν η αλυσίδα στη μηχανή μου, έχει σφιχτεί για να είμαι σχεδόν τσίτα σε μονοκάβαλο. Σε δικάβαλο πόση ζημιά μπορώ να της προκαλέσω αφού φαντάζομαι οτι εκεί τεντώνει πολύ περισσότερο και όσα μπόσικα έχει μηδενίζονται;
Νομίζω οτι σε ένα χθεσινό μου δικάβαλο είχα κραδασμό της αλυσίδας στο πίσω μέρος της μηχανής.

Αν η αλυσίδα σου είναι σωστά τεντωμένη τότε δεν παίζει ρόλο πόσα άτομα καβαλάνε. Μήπως όταν είσαι μόνος σου και κατέβεις ένα πεζοδρόμιο ή κάνεις μια σούζα δεν ειναι το ίδιο?

Η αλυσίδα τεντώνει μέχρι ένα ορισμένο σημείο. Το σημείο αυτό είναι όταν το ψαλίδι έχει συμπιεστεί τόσο ώστε το πίσω γρανάζι είναι στην μέγιστη απόσταση απ' το εμπρός. Αν σε αυτό το σημείο η αλυσίδα σου είναι σωστά τεντωμένη μέχρι η ρόδα να ακουμπήσει στο φτερό δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν δεν είσαι σίγουρος, άστη περισσότερο χαλαρή. Μια τεντωμένη αλυσίδα μπορεί να σε βάλει σε πολλούς μπελάδες ακόμα και αν δεν το κάνει απ' την μια στιγμή στην άλλη. Μια χαλαρή αλυσίδα το μόνο που θα σου κάνει είναι να σου φθείρει τα γρανάζια πιο γρήγορα. Όχι πολύ χαλαρή όμως γιατί θα την πετάξεις μαζί με τα κάρτερ.

Δεν ξέρω τι μηχανάκι έχεις αλλά 2 εκατοστά σε στριτ και 2 με 3 σε ον οφφ είναι καλά (δες μανουαλ). Το μηχανάκι να μην ακουμπάει ούτε στο πλαινό σταντ όταν μετράς.

daz
16/02/2014, 20:52
Να τι παθαίνει κάποιος όταν δεν ανανεώνει την σελίδα πριν γράψει. Λέει ξανά αυτό που κάποιος άλλος το είπε καλύτερα.

+1 σε sapila και bigoula.

George_Sp
16/02/2014, 21:00
Επειδή μάλλον παρεξηγήσατε το 0.7-0.8. Εννοώ σε κάθε πλευρά από το σημείο 0. Άρα περίπου 1.5εκατοστό ''παίξιμο'' . Η Kawasaki λέει περίπου 2 εκατοστά βάση manual.
Θα περάσω όμως και από το μηχανικό για σίγουρα. Σφιχτά ή χαλαρά σημεία η αλυσίδα δεν έχει. Την περιποιούμαι εξαρχής και είναι σε άριστη κατάσταση. Περισσότερο ρωτάω γιατί είμαι ψείρας σε αυτά και ακόμα μαθαίνω το μηχανάκι και ο ήχος συντονισμού που είχα χθες στο δικάβαλο από την αλυσίδα με παραξένεψε ελαφρά. Ίσως πάλι να στέγνωσε λόγω καιρού και έχω γράψει 500χλμ από το τελευταίο ελαφρύ λάδωμα (δε το πνίγω ποτέ στο λάδι να στάζει)

teogtp
16/02/2014, 21:03
Επειδή μάλλον παρεξηγήσατε το 0.7-0.8. Εννοώ σε κάθε πλευρά από το σημείο 0. Άρα περίπου 1.5εκατοστό ''παίξιμο'' . Η Kawasaki λέει περίπου 2 εκατοστά βάση manual.
Θα περάσω όμως και από το μηχανικό για σίγουρα. Σφιχτά ή χαλαρά σημεία η αλυσίδα δεν έχει. Την περιποιούμαι εξαρχής και είναι σε άριστη κατάσταση. Περισσότερο ρωτάω γιατί είμαι ψείρας σε αυτά και ακόμα μαθαίνω το μηχανάκι και ο ήχος συντονισμού που είχα χθες στο δικάβαλο από την αλυσίδα με παραξένεψε ελαφρά. Ίσως πάλι να στέγνωσε λόγω καιρού και έχω γράψει 500χλμ από το τελευταίο ελαφρύ λάδωμα (δε το πνίγω ποτέ στο λάδι να στάζει)

Ποιο ειναι το σημειο 0;:confused:

George_Sp
16/02/2014, 21:06
Εκεί που δε κάνει καμπύλη προς τα πάνω ή προς τα κάτω η αλυσίδα. Το σημείο δηλαδή που θα πρεπε να βρίσκεται ανευ βαρύτητας. Εντάξει ξέρω οτι το περιγράφω βλακωδώς :D

Για να μην το ζαλίζουμε πάντως και μπερδευόμαστε. Το μανουάλι λέει 2εκατοστά τζόγο. Εγώ έχω 1.5
Is it too tight? :look:

teogtp
16/02/2014, 21:14
Η αλυσιδα μετριεται στην μεση της διαδρομης της.
Οχι στο τεντωμα αυτης κατα την κυλιση αλλα κατα την επιστροφη της.

309984

Μην παρεις τα νουμερα αυτα υπ'οψιν.
Η εικονα ειναι μια τυχαια για να καταλαβεις αυτο που λεω.

DrBig
16/02/2014, 21:23
Το μανουάλι λέει 2εκατοστά τζόγο. Εγώ έχω 1.5
Is it too tight? :look:

μαλλον ναι....

George_Sp
16/02/2014, 21:24
Εντάξει αύριο μαζί με καθάρισμα και λάδωμα θα πέσει και το ανάλογο ρεγουλάρισμα. :beer:

OldMan
17/02/2014, 11:30
Αν θελετε μια για παντα να ξερετε πως πρεπει να την ρυθμιζετε, βγαλτε το αμορτισερ και σηκωστε το ψαλιδι ωστε τα κεντρα γραναζιων και πιβοτ ψαλιδιου να ειναι συνευθειακα. Ρυθμιστε εκει την αλυσιδα ωστε να ειναι τεντωμενη, βαλτε πισω το αμορτισερ και μετρηστε το τζογο. Στην συνεχεια χρησιμοποιειστε αυτην την μετρηση τζογου καθε φορα που την ρυθμιζετε.
Σε συμπαθώ...

DrBig
17/02/2014, 13:30
Σε συμπαθώ...

Καποτε αισθανοσανε παραπανω...

sniper35mk
25/03/2014, 01:24
Αφου διαβασα 39 σελιδες ποστ απο το μακρινο 2006 ως και το σημερινο 2014 ομολογω πως ειχα καταλαβει τα μισα. Αλυσιδα θεωρω πως ενταξει καταλαβαινω πως να την σφιξω καθως το εχω κανει στο δικο μου μηχανακι. Όσον αφορα ομως τον καθαρισμο και την λίπανση ομολογω πως δεν το εχω κανει ποτε. Μαζι με τα σερβις μου εβαζε καθαριστικο στο συνεργειο αλλα ειτε εβαζε ειτε οχι δεν το ηξερα σιγουρα καθως δεν καταλαβαινα την διαφορα με το ματι. Κ επειδη προχτες εφτασα σε σημειο να βγει η αλυσιδα να μπλοκαρει τον πισω τροχο ενω ημουν εν κινησει με αποτελεσμα να το παρατησω στο πιο απιθανο σημειο καθως πηγαινα για δουλεια και βιαζομουν (οταν σχολασα γυρισα εβγαλα τον πισω τροχο την ξεμπλοκαρα ηρθα σπιτι σιγα σιγα και αυριο παω για καινουρια γραναζια) και πλεον λεω να το δω πιο ζεστα το θεμα της συντηρησης της αλυσιδας.
ήθελα να ρωτησω τι εξης.. το παρακατω βιντεο με τον τροπο που το δειχνει θεωρειται ως ενας ενδεδειγμενος τροπος συντηρησης της αλυσιδας?
https://www.youtube.com/watch?v=RFeQ5MUXbGs
Σε περιπτωση που θεωρειται καλος τροπος ας μου πει καποιος αν τριβουμε με βουρτσακι οπως διαβασα εδω στο ποστ κατα την διακρεια του ψεκασμου του υγρου καθαρισμου που ριχνει ο τυπος την πρωτη φορα.

Επίσης υπάρχει κ ενα για σφιξιμο αλυσιδας που θεωρω πως βοηθα αρκετα για οποιους δεν το εχουν καταλαβει εντελως
https://www.youtube.com/watch?v=XMtT-Dp0JAI

Παρακαλω ας μου πει και καποιος βουρτσακι κ γρασο βρισκω σε βενζιναδικο?

DrIoannis
25/03/2014, 07:35
Το βιβλιαράκι της μηχανής γράφει επακριβώς πότε και πώς θα λιπάνεις-καθαρίσεις την αλυσίδα καθώς και πώς να την ρυθμίσεις. Τώρα τι να πω για το ότι έφτασες να μπλοκάρει ο τροχός λόγω έλλειψης λίπανσης. Προσοχή και βασικά διάβασε το manual της μηχανής γιατί έχει σημαντικές λεπτομέρειες για την συντήρηση της μηχανής. Λιπαντικά μηχανής βρίσκεις σε βενζινάδικα και καταστήματα που ασχολούνται με service και πώληση ειδών για μηχανές.

Bradipous
25/03/2014, 09:58
Αντί για βουρτσακι μπορείς να πάρεις ένα σκληρό πινελακι. Από την άσχημη κατάσταση της αλυσίδας πάντως μπορούμε να έχουμε πολύ μεγάλη απώλεια ισχύος.

sniper35mk
25/03/2014, 11:42
Τα βιντεακια μπορει να τα παρει καποιος σαν οδηγο προς ναυτηλομενους ωστε να κανει την δουλεια του ή γινοταν κατι λαθος το οτι θα επρεπε να γινει διαφορετικα? Επίσης ανεφερα το προσωπικο μου προβλημα που αντιμετωπισα ως παραδειγμα προς αποφυγη... Το οτι γλιτωσαμε την τουμπα ηταν θαυμα...

daz
27/03/2014, 17:25
Αντί για βουρτσακι μπορείς να πάρεις ένα σκληρό πινελακι. Από την άσχημη κατάσταση της αλυσίδας πάντως μπορούμε να έχουμε πολύ μεγάλη απώλεια ισχύος.

Πάνω από 2 ίππους?

Pardalotzatziki
28/03/2014, 00:25
Τα βιντεακια μπορει να τα παρει καποιος σαν οδηγο προς ναυτηλομενους ωστε να κανει την δουλεια του ή γινοταν κατι λαθος το οτι θα επρεπε να γινει διαφορετικα? Επίσης ανεφερα το προσωπικο μου προβλημα που αντιμετωπισα ως παραδειγμα προς αποφυγη... Το οτι γλιτωσαμε την τουμπα ηταν θαυμα...

Αν διαβασεις τις προηγουμενες 28 σελιδες θα βρεις πολλες απαντησεις...

alexojohn
07/08/2014, 20:07
321365

321366

οι δυο τύποι ring.
Τώρα... άποψή μου ότι ο καθαρισμός την αλυσίδας έχει να κάνει με το εξωτερικό μέρος της, για σκόνες που μπορεί να μπουν ανάμεσα από γρανάζι και αλυσίδα και λόγο τριβής να διαβρώσουν τις δυο αυτές επιφάνειες που έρχονται σε επαφή.

Όταν χρησιμοποιούμε ένα σπρέι για να λιπάνουμε την αλυσίδα, γενικά για την λίπανση της αλυσίδας, αυτό που κάνουμε είναι να δημιουργούμε ένα στρώμα λιπαντικού το οποίο θα είναι στο σημείο επαφής πείρου αλυσίδας και γραναζιού. τα O-ring έχουν την ιδιότητα να κρατούν το λιπαντικό που έχει τοποθετήσει ο κατασκευαστής στο εσωτερικό κομμάτι των πείρων της αλυσίδας. Άρα καθαρίζουμε ώστε να φύγουν τυχόν σκόνες και παλαιό λιπαντικό πάνω στην αλυσίδα αλλά παράλληλα να μην καταστρέψουμε τα Ο-ring τα οποία είναι από πλαστικό. Μπορεί ο κάθε ένας να πάρει ένα απλό Ο-ring να το βάλει σε διάφορα καθαριστικά και να δει αν θα διαβρωθεί η όχι και να συνεχίζει με αυτό.
Όσο για το πιτσίλισμα που μπορεί να κάνει το κάθε λιπαντικό έχει να κάνει με την εμπειρία του καθενός. Εγώ όταν θα λιπάνω θα την πάω μια βόλτα και μετά θα καθαρίσω την ζάντα.

roukos_x
08/08/2014, 21:32
εγω παιδακια παλι...χθες μαλιστα, βρηκα στο manual του bandit 400 το παρακατω..
κ εκτος του οτι με εξεπληξε...με αγχωσε κιολας!!!
321417

δλδ τι?? να βαλω λαδι μηχανης??????
κ τοσο καιρο που εβαζα ενα σπρεϋ σιλικονης που ειχα παρει απο βενζιναδικο????

daz
09/08/2014, 11:30
To σπρει σιλικόνης είναι για πλαστικά.

Το λάδι μηχανής είναι καλό σαν καθαριστικό, όχι σαν λιπαντικό.

Αν το καθαριστικό - λιπαντικό αλυσίδας γράφει o-ring friendly -safe κτλ. δεν προκαλεί πρόβλημα στα o-ring.
Υπάρχουν και κάποια που δεν το γράφουν.

o_gavros
09/08/2014, 11:43
σκέφτομαι να δοκιμάσω και στο μεγάλο ότι δοκιμασα στοπαπί ,όπου και μ'αρεσε το αποτέλεσμα.
Βαλβολίνη μονότυπη 140αρα.
καθαρισμα,γυαλισμα,λίπανση,όλα σε ένα νοικοκυρεμένα.

Γενικώς όμως η βαλβολίνη βρίσκει πολλούς αντίθετους στο να χρησιμοποιηθεί για την αλυσίδα.

alexojohn
09/08/2014, 13:08
Διάβασα για παραφινέλαια σπρέι καθαρισμού και τα σχετικά. να πω και κάτι άλλο και ας με πείτε και χαζό. τα σπρέι που βάζουμε τι είναι;;;; Λάδι στην ουσία. γιατί να μην πάρουμε έναν λιποδιαλύτη; Θα μπορούσαμε να πούμε οτι και το φερυ στα σούπερ μάρκετ κάνει δουλειά.
Απλά αν θες να καθαρίσεις χωρίς να κάνεις ζημιά στα rings πρέπει να κάνεις υπομονή και στο κάτω κάτω γιατί να την κάνεις καινούργια την αλυσίδα; άσε να έχει και λίγη μάκα καλό την κάνει αρκεί να λιπάνεις τα σωστά σημεία όλα τα άλλα πιστεύω έχουν να κάνουν με την εμφάνιση

Pardalotzatziki
09/08/2014, 15:16
γιατί να μην πάρουμε έναν λιποδιαλύτη; Θα μπορούσαμε να πούμε οτι και το φερυ στα σούπερ μάρκετ κάνει δουλειά.

Κανει, αλλα μεχρι ενα σημειο. Αν δεν βαλεις κατι σαν παραφινη ή καλυτερα σπρεϋ για καθαρισμο αλυσιδας, δεν καθαριζει καλα.

askianos
10/11/2014, 11:45
διαβαζοντας τα παραπανω μου δημιουργηθηκε μια απορια. επειδή η αλυσιδα δ εχει κουμπομα αν της βαλω..είναι επικυνδυνο?(v strom 650) και ο λογος είναι να μπορω να την βγαζω για να μπορω να την κολυμπισω σε ζεστο γρασσο η παχυ λαδι.:smokin:

sapila racing
10/11/2014, 11:58
διαβαζοντας τα παραπανω μου δημιουργηθηκε μια απορια. επειδή η αλυσιδα δ εχει κουμπομα αν της βαλω..είναι επικυνδυνο?(v strom 650) και ο λογος είναι να μπορω να την βγαζω για να μπορω να την κολυμπισω σε ζεστο γρασσο η παχυ λαδι.:smokin:

Μπορείς να το κάνεις αλλά είναι πιθανόν να φύγει η ασφάλεια σε καποια φάση με άσχημη εως πολύ άσχημη καταληξη.
Ετσι κι αλλιώς αυτό που σκέφτεσαι να κανεις είναι ολίγον άκυρο με τις σημερινές Oring Xring κλπ.
Αυτα τα καναμε παλιά με τις απλές αλυσίδες προ εποχής Oring.

OldMan
10/11/2014, 13:31
διαβαζοντας τα παραπανω μου δημιουργηθηκε μια απορια. επειδή η αλυσιδα δ εχει κουμπομα αν της βαλω..είναι επικυνδυνο?(v strom 650) και ο λογος είναι να μπορω να την βγαζω για να μπορω να την κολυμπισω σε ζεστο γρασσο η παχυ λαδι.:smokin:
Όπως σου ειπε ο Αρης παραπάνω, δεν υπαρχει λόγος...

Τα Ο-X-S rings ΔΕΝ αισθανονται καλά στο βράσιμο., οπότε θα κανεις περισσότερο κακό...

Επίσης, με παχύ λαδι δεν θα καταφερεις τιποτε γιατί απλά δεν θα περασει από τα τσιμουχακια..

Μόνο σε "τελειωμενη" αλυσίδα (από πλευρας O-rings αλλα και "ξεβρακώματος" ) μπορεί να κερδίσεις κατι αλλα θα ειναι πολύ πρόσκαιρο και μάλλον επικίνδυνο..

vkats
18/11/2014, 21:53
Κουράστηκα.... Πάω να πάρω μηχανή με αξονα....

rider
06/12/2014, 12:12
χθές μιας και έριχνε καρέκλες απο το απόγευμα ειπα να αφιερωσω λιγο χρονο να καθαρίσω σχολαστικά την αλυσίδα. Χρησιμοποίησα πάλι όπως πάντα παραφινελαιο το οποιο το βάζω σε ένα δοχειο με ψεκαστικό για μεγαλυτερη ευκολιά και για να μην πλημμυριζει ο τόπος. Αφου έριξα αρκετη ποσότητα, έτριψα με ένα μαλακό βουρτσάκι και αφου φυγαν όλα ξαναψεκασα για τα τελευταια. Συνήθως μετα κάνω μια πολυ μικρη βολτα να φυγει το παραφινέλαιο και βαζω σπρευ αλυσίδας. χθες προέκυψε κάτι και αναγκαστηκα να παρατήσω τη διαδικασια οπότε εμεινε με το παραφινέλαιο όλο το βραδυ. Υποθέτω πως δεν έχουν καποιο θεμα τα ο-ring αν μείνουν με το παραφινελαιο για πολλες ώρες... ελπιζω να μην υποθέτω λάθος.... :confused:

daz
06/12/2014, 15:00
χθές μιας και έριχνε καρέκλες απο το απόγευμα ειπα να αφιερωσω λιγο χρονο να καθαρίσω σχολαστικά την αλυσίδα. Χρησιμοποίησα πάλι όπως πάντα παραφινελαιο το οποιο το βάζω σε ένα δοχειο με ψεκαστικό για μεγαλυτερη ευκολιά και για να μην πλημμυριζει ο τόπος. Αφου έριξα αρκετη ποσότητα, έτριψα με ένα μαλακό βουρτσάκι και αφου φυγαν όλα ξαναψεκασα για τα τελευταια. Συνήθως μετα κάνω μια πολυ μικρη βολτα να φυγει το παραφινέλαιο και βαζω σπρευ αλυσίδας. χθες προέκυψε κάτι και αναγκαστηκα να παρατήσω τη διαδικασια οπότε εμεινε με το παραφινέλαιο όλο το βραδυ. Υποθέτω πως δεν έχουν καποιο θεμα τα ο-ring αν μείνουν με το παραφινελαιο για πολλες ώρες... ελπιζω να μην υποθέτω λάθος.... :confused:

Tα παράγωγα του πετρελαίου τα οποία περιέχονται στο παραφινέλαιο και διασπούν τη βρωμιά, φουσκώνουν και μαλακώνουν τα ορινγκ.
Η πολύ μικρή ποσότητα που έχει μέσα όμως σε συνδυασμό με το λάδι, δεν κάνουν ζημιά με μια φορά για λίγες ώρες.

Η διαδικασία που ακολουθείς είναι σωστή αλλά αν μετά τη μικρή βόλτα σκουπίσεις την αλυσίδα σου με ένα στεγνό πανάκι για να πάρεις ότι έβγαλε στην επιφάνεια είναι ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ που μου θύμησες ότι έχω ξεχάσει ποια είναι ήταν η τελευταία φορά που την καθάρισα και τη λάδωσα. Από Δευτέρα λέω να την κάνω κι εγώ. :cry:

zopas
18/12/2014, 11:27
Παραφινελαιο από φαρμακειο στα 5 ευρω περιπου το 1 λιτρο..το χρησιμοποιουν για παραγωγη καλλυντικων για το δερμα..και αν είναι απολυτως ασφαλες για τ ο δερμα μας, ποσο μαλλον για την αλυσσιδα μας..το χρησιμοποιησα για καθαριστικο και το αποτέλεσμα ηταν φανταστικο...δεν θα προτιμουσα το απλο παραφινελαιο από σουπερ μαρκετ στα 3 ευρω γιατι δεν ξερουμε αν περιεχει βενζολιο και πιθανα και αλλα χημικα προσθετα που μπορει να είναι καταστροφικα για τα ορινγκς, οποτε όπως ειπαν και α ρκετοι εδώ μεσα:

- καθαρισμος με παραφινελαιο-στέγνωμα
-αν υπαρχει χρονος καθαρισμος με σαπουναδα π.χ καθαριστικο πιατων-στεγνωμα
-λιπανση με το τι πιστευει ο καθενας και γιατι όχι μετα σκούπισμα του περισσεύματος λιπαντικου με ένα υφασμα.

Προσωπικα συστηνω τωρα το χειμωνα, παστα -λεπτορευστο γρασσο της elf, 9 ευρω από τον λαμπριανιδη. Αντεχει στη βροχη περιπου 1000 χλμ αλλα θελει παντα καθαρισμα με παραφινελαιο σε κάθε νεα εφαρμογή.

MARKOS-V
18/12/2014, 16:16
διαβαζοντας τα παραπανω μου δημιουργηθηκε μια απορια. επειδή η αλυσιδα δ εχει κουμπομα αν της βαλω..είναι επικυνδυνο?(v strom 650) και ο λογος είναι να μπορω να την βγαζω για να μπορω να την κολυμπισω σε ζεστο γρασσο η παχυ λαδι.:smokin:


αυτη που φοραει το στρωμα,μπορεις να της βαλεις αφοβα κ κουμπωμα.το λεει κ στο προσπεκτους που ειχα παρει
κ εγω πηρα ενα κουμπωμα τετοιο,να το εχω καβαντζα,αν τυχον κ θελω να την αλλαξω στο...πουθενα

daz
18/12/2014, 18:30
Αυτό που κάθε 5 ποστ κάποιος μπαίνει και γράφει ότι την πλένει με νερό για να του πει κάποιος άλλος ότι το νερό δεν κάνει καλό, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Την αλυσίδα ΔΕΝ την πλένουμε με νερό γιατί εισχωρεί μέσα στα πιράκια ευκολότερα από το λιπαντικό μας και δημιουργεί οξείδωση.

vaska
18/12/2014, 20:14
Κουράστηκα.... Πάω να πάρω μηχανή με αξονα....

;)
κι άσε τους άλλους να πλένουν να τρίβουν να καθαρίζουν να λαδώνουν και να ξανακαθαρίζουν.

Αυτοί μένουν στη Βιλαρίμπα, εμείς στο Βιλαμπάχο.

:wave2:

vkats
19/12/2014, 07:53
;)
κι άσε τους άλλους να πλένουν να τρίβουν να καθαρίζουν να λαδώνουν και να ξανακαθαρίζουν.

Αυτοί μένουν στη Βιλαρίμπα, εμείς στο Βιλαμπάχο.

:wave2:

Δυστυχώς κι εγώ σκόμα στη Βιλαρίμπα μένω... (Tiger 800)

Εσύ με τι μετακόμισες στο Βιλαμπάχο;