PDA

View Full Version : Τα κινητα μας πειραξανε.....



LINA
13/02/2007, 11:56
ενω οι TFT οθονες με λειτουργιες απο GPS ως DVD ταινιες που καθεται και παρακολουθει ο καθε π@π@ρ@ς οδηγωντας δε τους πειραζουν καθολου ετσι ???? :a29: :a016: :a66: :a21: :a21: :a21:


αφορμη ενα Χιουνταϊ χθες στην Βασ. Σοφιας που εβλεπε ΤΑΙΝΙΑ οδηγωντας :bigcry: αν σκοτωνε κανεναν δλδ θα βλεπε και διαφημισεις περιμενωντας το ασθενοφορο????


αυτα πρεπει να απαγορεψουν

MikeG
13/02/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
ενω οι TFT οθονες με λειτουργιες απο GPS ως DVD ταινιες που καθεται και παρακολουθει ο καθε π@π@ρ@ς οδηγωντας δε τους πειραζουν καθολου ετσι ???? :a29: :a016: :a66: :a21: :a21: :a21:


αφορμη ενα Χιουνταϊ χθες στην Βασ. Σοφιας που εβλεπε ΤΑΙΝΙΑ οδηγωντας :bigcry: αν σκοτωνε κανεναν δλδ θα βλεπε και διαφημισεις περιμενωντας το ασθενοφορο????


αυτα πρεπει να απαγορεψουν

+1000!

Εδώ στη Θεσσαλονίκη γίνεται χαμός με όλους αυτούς του κάνκγουρες..Έλεος δηλαδή..Απορώ πόσο μ***ας μπορεί να είναι κάποιος που βάζει ένα τέτοιο σύστημα στο αυτοκίνητο του με σκοπό να το χρησιμοποιεί εν ώρα οδήγησης.Μου έχει τύχει στα φανάρια να είναι άσπρο κανκγούρικο saxo με ζευγαράκι εντός & να παρακολουθεί τσόντα!
Τέλος πάντων δε θέλω να γράψω κάτι άλλο επί του θέματος.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν μου ξανατύχει τέτοιος γρόθος στο δρόμο και πάει να με κλίσει θα χρειαστεί λαμαριναντζή!

:yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

dukeandthecity
13/02/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
+1000!

Εδώ στη Θεσσαλονίκη γίνεται χαμός με όλους αυτούς του κάνκγουρες..Έλεος δηλαδή..Απορώ πόσο μ***ας μπορεί να είναι κάποιος που βάζει ένα τέτοιο σύστημα στο αυτοκίνητο του με σκοπό να το χρησιμοποιεί εν ώρα οδήγησης.Μου έχει τύχει στα φανάρια να είναι άσπρο κανκγούρικο saxo με ζευγαράκι εντός & να παρακολουθεί τσόντα!
Τέλος πάντων δε θέλω να γράψω κάτι άλλο επί του θέματος.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν μου ξανατύχει τέτοιος γρόθος στο δρόμο και πάει να με κλίσει θα χρειαστεί λαμαριναντζή!

:yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

ασχετε δεν ήταν τσόντα. Ντοκιμαντέρ ήταν και το είχα ψήσει το μωρο μεχρι που εμφανιστηκες εσυ καγκουρα και μου έκανες χαλάστρα.:D

Ακου κανγκουρικο το saxo μου :mad: :mad:

MikeG
13/02/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
ασχετε δεν ήταν τσόντα. Ντοκιμαντέρ ήταν και το είχα ψήσει το μωρο μεχρι που εμφανιστηκες εσυ καγκουρα και μου έκανες χαλάστρα.:D

Ακου κανγκουρικο το saxo μου :mad: :mad:

Έχεις και εσύ TFT στην αυτοκινητάρα σου?:eek: :D

:wave2:

dukeandthecity
13/02/2007, 12:07
και παιζει μονο γαλλικο-ιταλικό:ninja: :ninja:

VegasKitty
13/02/2007, 12:08
Παιδες αυτες οι π@π@ριες με της τι-βι μεσα στα αυτοκινητα
τα εχουν εδω και καιρο στην αμερικη και απορο πως τα εχουν
επιτρεψει!!

Πες οκ, στα πισω καθησματα κατανοητο, αλλα τωρα να εχουν
μεσα στο τιμονι (ναι καλα ακουσατε) και στη μεση του ταμπλο
ε ειναι μλκ!!!!

Ασε που ολοι αφερενοντε και πως δεν εχουν σκωτοθει περισσοτερος
κοσμακις!!!! :mad:

makis206
13/02/2007, 12:09
Συμφωνώ απόλυτα !

Τα GPS μπορεί σε αρκετές περιπτώσεις να είναι πολύ χρήσιμα για κάποιον, επιβάλλεται όμως ένα δεύτερο άτομο να τα παρακολουθεί και να καθοδηγεί τον οδηγό ή αν βρίσκεται μόνος του μέσα στο όχημα να τα λειτουργεί μόνο σε στάση. Ποιος μπορεί να τους ελέγξει όμως ;

Για τηλεοράσεις, πλεϊστέϊσον, DVD κλπ κλπ τα θεωρώ παντελώς άχρηστα μέσα σε ένα αυτοκίνητο.

:cool:

symvoulos
13/02/2007, 12:14
επιτρεπτα ΜΟΝΟ για τα πισω καθισματα και τα gps πλεον υπαρχουν και
με φωνητικες εντολες:wave2:

MIKE_16V
13/02/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
και παιζει μονο γαλλικο-ιταλικό:ninja: :ninja:


Eγραψες:lol:

:beer:

LINA
13/02/2007, 12:20
ναι σε λιγο θα κανουμε και video conference με τη μαμα που μαγειρευει στο σπιτι για το τι φαϊ θα φαμε σημερα:mad:

Cpt. Haddock
13/02/2007, 12:23
Στη μηχανή το gps να επιτρέπεται ή όχι;

ρωτάω εγώ τώρα... :look:

LINA
13/02/2007, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στη μηχανή το gps να επιτρέπεται ή όχι;

ρωτάω εγώ τώρα... :look:

με ενα ωραιο HANDS FREE απο οπου μπορεις να ακους τις οδηγιες και να μη χρειαζεται να κοιτας θα ταν ΟΤΙ καλυτερο :)

MikeG
13/02/2007, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στη μηχανή το gps να επιτρέπεται ή όχι;

ρωτάω εγώ τώρα... :look:

Κανονικά θα έλεγα μόνο με φωνητικές εντολές.Όμως για σκέψου Captain,ίδιο είναι ένα αυτοκίνητο με τα σχετικά & ίδια με μηχανή με gps.Ξέρεις πολύ καλά ότι ο τύπος με τη μηχανή & το gps θα έχει τη προσοχή του στο δρόμο, γιατί διαφορετικά δε γίνεται (τούμπα,στούκα), ενώ ο τύπος με το κάρο θα έχει τη προσοχή του κατά 60% - 70% στη TFT.Απορώ πως έχουν πάρει έγκριση οι αυτοκινητοβιομηχανίες για να ενσωματόσουν τέτοια πράγματα.Αλλά βέβαια τι ρωτάω, όποιος έχει τα φράγκα έχει και τα @@ να κάνει ότι γουστάρει.
Πάντως θα τον σπάσω τον επόμενο μαλάκα που θα βλέπει Χατζηικολάου & θα οδηγάει!:mad: :a29: :a016: :a016: :a37:

bonepeeler
13/02/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Απορώ πως έχουν πάρει έγκριση οι αυτοκινητοβιομηχανίες για να ενσωματόσουν τέτοια πράγματα.Αλλά βέβαια τι ρωτάω, όποιος έχει τα φράγκα έχει και τα @@ να κάνει ότι γουστάρει.


Τα εργοστασιακά μετά από κάποια ταχύτητα σβήνουν.

Cpt. Haddock
13/02/2007, 12:32
Δεν υπάρχει διαφορά ρε σεις...

Ή οδηγούμε ή κλ@νουμε

(κάποιοι κάνουν και τα δύο :lol: :rotflmao: )

Και το hands free απαγορεύεται και οι φωνητικές εντολές/οδηγίες σου αποσπούν την προσοχή.

Αυτά...

:smokin:

MikeG
13/02/2007, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Τα εργοστασιακά μετά από κάποια ταχύτητα σβήνουν.

Πιθανόν να είναι έτσι,όμως σίγουρα θα παρακάμπτεται αυτή η δικλείδα ασφαλείας,οπότε...

VegasKitty
13/02/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Τα εργοστασιακά μετά από κάποια ταχύτητα σβήνουν.


:nono: :nono:

Και γνωστοι μου ειχαν κατευθειαν απο το εργοστασιο και δεν εσβηνε με
οσα και αν πηγαιναν!!!! :mad:

LINA
13/02/2007, 12:36
που να βλεπατε και το X5 to τζιπ της BMW με τον παπαρα που ειχε και φιμε τζαμια αλλα φαινοταν το δακτυλο του να ελεγχει την οθονη καθως οδηγουσε χωρις να κοιταει μπροστα του και ειχε κανει την αριστερη και τη μεσαια λωριδα δικες του καθως μην ελεγχοντας εξισου καλα και το τιμονι του πηγαινε βαρκα γυαλο !!! :mad: :mad: :mad:


σε λιγο δε θα ειναι τα κινητα ο πιο δημοφιλης κινδυνος !!! ειναι μεχρι να αποκτησουν ολοι TFT

el_hymador
13/02/2007, 12:39
Ελεος πια!! οταν εισαι στο τιμονι (μηχανης - αυτοκινητου - τσαπας - γκρεϊντερ) πρεπει αποκλειστικα και μονο να ΟΔΗΓΕΙΣ !!!

Κανονικα θα επρεπε να απαγορευσουν και τους βλαμμενους συνεπιβατες....

bonepeeler
13/02/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
:nono: :nono:

Και γνωστοι μου ειχαν κατευθειαν απο το εργοστασιο και δεν εσβηνε με
οσα και αν πηγαιναν!!!! :mad:

Στα γερμανικά έσβηναν.Ήταν υποχρεωμένοι από το νόμο να τα κάνουν να σβήνουν.

LINA
13/02/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Κανονικα θα επρεπε να απαγορευσουν και τους βλαμμενους συνεπιβατες....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
13/02/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ελεος πια!! οταν εισαι στο τιμονι (μηχανης - αυτοκινητου - τσαπας - γκρεϊντερ) πρεπει αποκλειστικα και μονο να ΟΔΗΓΕΙΣ !!!

Κανονικα θα επρεπε να απαγορευσουν και τους βλαμμενους συνεπιβατες....

+10000000

:wave2:

Cpt. Haddock
13/02/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ελεος πια!! οταν εισαι στο τιμονι (μηχανης - αυτοκινητου - τσαπας - γκρεϊντερ) πρεπει αποκλειστικα και μονο να ΟΔΗΓΕΙΣ !!!

Οκ...

Να είμαστε έτοιμοι λοιπόν να κράξουμε τον επόμενο που θα ρωτήσει οτιδήποτε σχετικο με gps για τη μηχανή του...

:rolleyes:

el_hymador
13/02/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οκ...

Να είμαστε έτοιμοι λοιπόν να κράξουμε τον επόμενο που θα ρωτήσει οτιδήποτε σχετικο με gps για τη μηχανή του...

:rolleyes:

Πολωτικη διαπιστωση εκανες...

Ποιος λογικος οδηγος μοτροσυκλετας θα κοιταξει η θα σκαλισει το gps του περισσοτερο απο 1 , αντε 2 '' οταν οδηγα?

Cpt. Haddock
13/02/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Πολωτικη διαπιστωση εκανες...

Ποιος λογικος οδηγος μοτροσυκλετας θα κοιταξει η θα σκαλισει το gps του περισσοτερο απο 1 , αντε 2 '' οταν οδηγα?

Δε χρειάζεται πάνω απο 1'' ή 2'' να γίνει η μαλακία...

Και ΔΕΝ είναι ολοι οι οδηγοί μοτο λογικοί (ειδικά στο Ελλάντα...)

el_hymador
13/02/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε χρειάζεται πάνω απο 1'' ή 2'' να γίνει η μαλακία...

Και ΔΕΝ είναι ολοι οι οδηγοί μοτο λογικοί (ειδικά στο Ελλάντα...)

Με βρισκεις συμφωνο...

Εχω δουλεψει gps και δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερος τροπος απο το να σταματας στην ακρη του δρομου για να ασχοληθεις μαζι του...σιγα μην χαθει η ειδικη στο dakar ρε παιδια...

1'' sec ειναι περιπου ο χρονος που απαιτειτε για να κοιταξεις οργανα , να εστιασεις , και να ξαναεστιασεις στον δρομο...αν ψαχνεις πληροφοριες κτ.λ. στο gps θελει πολυ περισσοτερο.

atom_smasher
13/02/2007, 17:24
ton petuxa kai egw to savvato.ena kwloftiagmeno einai me othonh mesa.enas tupas me kotsida polu kai gamaw tupos.petrou rallh ton petuxa.vlakas.

ronin1
13/02/2007, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
ton petuxa kai egw to savvato.ena kwloftiagmeno einai me othonh mesa.enas tupas me kotsida polu kai gamaw tupos.petrou rallh ton petuxa.vlakas.


:lol: :rotflmao: :lol:

πεστου να παρει φόρα όμως!!:winka:

fantacid
13/02/2007, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Κανονικα θα επρεπε να απαγορευσουν και τους βλαμμενους συνεπιβατες....


loooool!!!!


.........οπως κ να μιλας δυνατα μεσα σε ταξι ή ακομα η πολυκοσμια στα λεωφορια!



:lol: :lol: :lol: :lol:

tifoefs
13/02/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
με ενα ωραιο HANDS FREE απο οπου μπορεις να ακους τις οδηγιες και να μη χρειαζεται να κοιτας θα ταν ΟΤΙ καλυτερο :)

Μη του βαζεις ιδεες και αρχισει παραγγελιες !!

:smokin: :smokin: :rotflmao: :rotflmao:

freezer
14/02/2007, 08:25
Και να ο λόγος που το κλασσικό handsfree απαγορεύεται ενώ το bluetooth επιτρέπεται: http://www.esato.com/news/article.php/id=226
(έτσι έτσι να μη μπλέκονται και οι εταιρείες στα πόδια μας)

Fireball400
15/02/2007, 01:18
Το καλύτερο tracking system μιας περιοχής είναι οι περιπτεράδες!:lol:

gian_nykt
15/02/2007, 07:09
στα εργοστασιακά μοντέλα όπως και σε κάποια της αγοράς, αυτα του ειδους τα Navi-TV-κινητά-dvd------ δεν ξέρω κι εγω τι άλλο..κλειδώνουν εν κινήσει και δεν παίζουν ταινίες, tv κλπ αλλά δυστυχός ξεκλειδώνουν απο εταιρίες που ασχολούντε με τον χωρο του car audio και visual πλέον όπως βλέπω!!
Εκτός αυτού, όλοι την έχουν δει εξερευνητές ιδίως στην Αθήνα και έχουν απο Υugo μεχρι Ferrari συστήματα Navi-TV-MP3-RADIO-DVD-WAV-JPG και δεν ξερω κι εγω τι άλλο...... player Καλά είναι αυτά αλλα να τα χρησιμοποιείς οταν χρειάζοβτε κι οχι να παπαρίζοντε με αυτά...Και μου λες τώρα...και χωρίς αυτα...πρόσεχαν??? αλλά ενας λόγος παραπάνω να αποσπούν κι άλλο την προσοχή τους απο τον δρόμο!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

DrIoannis
15/02/2007, 08:09
Αυτή η νέα μόδα στην κυριολεξία μας ΑΠΗΛΕΪ εμάς τους μοτοσυκλετιστές.Κατά την γνώμη μου να το πω ωμά και ρεαλιστικά "ΕΊΝΑΙ ΖΉΤΗΜΑ ΖΩΉΣ ΚΑΙ ΘΑΝΆΤΟΥ".Εδώ χωρίς Car Entertaiment(έτσι το ονομάζουν) και κινδυνεύουμε καθημερινός.Φαντάσου την κάθε κυράτσα :a53: και το κάθε χούφταλο :a024:να κοτσάρουν και μία TFT,DVD,MP3 κλπ τι θα γίνει :a26: :a4:.