PDA

View Full Version : μεταχειρισμενo ZX10-R '06 ή καινούργιο Gsx-r 750



Νικολής90
13/02/2007, 15:56
Γεια σας παιδια και καλως σας βρήκα!!!! :)

ειμαι σε διλημα,δεν ξερω ποια απο τις 2 να αγορασω :( Απο την μια λεω να παρω το καβασακι γιατι εχει περισσοτερη δυναμη και μου το δινει το παιδι που το εχει σε καλη τιμη και απο τι φαινεται ειναι σε καλη κατασταση και απο την αλλη λεω το σουζουκι γιατι ειναι πραγματικα ενα κουκλί

gixxerpap
13/02/2007, 16:08
πολλοι θα σου πουν οτι εξαρταται απο τη χρηση που θα κανεις........εγω θα σου πω οτι το 750 ειναι μονοδρομος!!! μην το σκεφτεσαι καν!;)

DrIoannis
13/02/2007, 18:23
Εγώ έχω το 600 Κ6 και όντως είναι καρακουκλί.Κατά την γνώμη μου το 750 είναι πιο κατάλληλο για την Ελληνική πραγματικότητα.Το ΖΧ10 είναι και αυτό υπέροχο αλλά μιλάμε για πολύ δύναμη.

SeNNinhA
13/02/2007, 19:26
GSXR 750


TO ZX είναι περίεργο και δύσκολο μηχανάκι. Ωμή δύναμη και σεν πολυσυγχωρεί τα λάθη.

Giorgos19
13/02/2007, 19:46
Η ηλικια και το μηχανακι που οδηγας στο προφιλ σου αληθευουν?:confused:

gixxerpap
13/02/2007, 20:56
ελπιζω να μας κανει πλακα........ειτε με το προφιλ......ειτε με τις μοτοσυκλετες που σκεφτεται......

Zzz750
13/02/2007, 22:05
Συμφωνω πανω κατω με τους προλαλησαντες:a01: ..και εχω και εγω να πω οτι το ZX10 ναι μεν ειναι ποοολυυυ δυνατο αλλα ειναι ενα μηχανακι που θα το παρεις και θα το κρατησεις ευκολα για 2-3 χρονια. Παραπανω δυναμη δε θες...και τεχνολογικα ειναι super (standard δε θα αλλαξουν πολλα σε θεμα αναρτησεις-φρενα-κινητηρα τα επόμενα 2-3 χρονια).
Το 750 παλι ειναι πιο συμβατικο και απ'οτι εχω ακουσει πιο ευκολο και φιλικο. Αρκετα δυνατο και αυτο αλλα οχι τοσο οσο η Kawa:a012:
Αν πιστευεις οτι εχεις μυαλο και αρ$#%δια :a48: για το ZX10...go for it:a56:

DrIoannis
14/02/2007, 06:44
Εάν είναι αλήθεια το προφίλ σου ΚΑΝΕΝΑ από τα 2:nono: .Πάρε το πολύ 600άρι.

Νικολής90
14/02/2007, 07:26
καλημερα!!!!

ναι οντως αληθινο ειναι το προφίλ μου :( ,απλα ειναι το μεγαλο μου ονειρο που τινει να παρει σαρκα και οστα!!!!(ειναι το δωρο των γονιων μου επειδη περασα στο πολυτεχνειο) οποιος εχει το ιδιο ονειρο μπορει να με καταλαβει

το ξερω ειναι επικινδυνο για εναν απειρο αλλα εγω ειμαι πολυ συνετος και δυσκολα παρασυρομαι,Θα σεβομαι την δυναμη της :)

makis206
14/02/2007, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Νικολής90
το ξερω ειναι επικινδυνο για εναν απειρο αλλα εγω ειμαι πολυ συνετος και δυσκολα παρασυρομαι,Θα σεβομαι την δυναμη της :)

Για να βλέπεις τους παραπάνω να προσπαθούν να σ'αποτρέψουν από την αγορά ενός τέτοιου θηρίου για πρώτη σου μηχανή κάτι παραπάνω θα ξέρουν..

Μπορώ να δεχτώ οτι έχεις το μυαλό μέσα στο κεφάλι σου και όχι πάνω από αυτό, δέξου όμως κι εσύ οτι ένα 600άρι είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ για να σε βάλει με πολύ όμορφο τρόπο στο όνειρο που έχεις και θέλεις να ζήσεις !:winka:

Μην υποτιμάς καθόλου τη μεσαία κατηγορία, έχει κι αυτή δόντια που είναι πολύ πολύ κοφτερά :winka:

Σε ότι κι αν καταλήξεις, σου εύχομαι να γευτείς τα καλύτερα μαζί της !

Και καλές επιτυχίες στις σπουδές σου :wave2:

:beer: :beer:

skynet
14/02/2007, 10:30
φιλικά, οχι και παλι οχι σε αυτες τις μηχανές που λες φιλε..

εσυ κανονικά θα έπρεπε να πας σε 250άρι αντε σε 400άρι...

ακόμα και το 600 θα μπορούσε να είναι πολύ επικίνδυνο για σένα.

δεν είναι υποτιμιτικό να πας σε πιο κάτω κυβικά για να μάθεις
έχεις όλο τον καιρο μπροστα σου να πας αργότερα σε όσα κυβικά θέλεις
αρκει να έχεις μάθει καλα πρωτα.
και μην ξεχνάς το παπι με την μηχανή καμμια σχέση..

ακου μας κι εμας..

παντοτε φιλικά και χωρίς να θέλω να σου κάνω το δάσκαλο..

dodos_1
14/02/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Νικολής90
καλημερα!!!!

ναι οντως αληθινο ειναι το προφίλ μου :( ,απλα ειναι το μεγαλο μου ονειρο που τινει να παρει σαρκα και οστα!!!!(ειναι το δωρο των γονιων μου επειδη περασα στο πολυτεχνειο) οποιος εχει το ιδιο ονειρο μπορει να με καταλαβει

το ξερω ειναι επικινδυνο για εναν απειρο αλλα εγω ειμαι πολυ συνετος και δυσκολα παρασυρομαι,Θα σεβομαι την δυναμη της :)


μου δινεις το κινητο του πατερα σου να του πω κατι;:nono:
οσον αφορα το σχολιο που κανεις περι σεβασμου της δυναμης το θεωρω τελειως αστοχο...θα καβαλας το κτηνος και θα το πηγαινεις χαλαρα;...δεν νομιζω.
αν αγαπας τη ζωη σου μην πας ακομα σε αυτη τη κατηγορια που ζαχαρωνεις(και ολοι οι υπολοιποι 19χρονοι).παιξε με ενα 600αρι(υπερβολικο κι'αυτο)κανε κανα σχολειο CSS και μετα αφου τριφτεις απ'ολες τις αποψεις περνα σε κατι μεγαλυτερο.

απο C90 σε ZX-10 ή GSXR 750 ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΣΟΥ.

φιλικα παντα:beer:

idi
14/02/2007, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Εάν είναι αλήθεια το προφίλ σου ΚΑΝΕΝΑ από τα 2:nono: .Πάρε το πολύ 600άρι.

ουτε SS600ρι.... κανα er-gsr-hornet-cbf καλυτερα....

dodos_1
14/02/2007, 10:39
κατι ξεχασα να σου πω...να υποθεσω οτι εχεις τον αναλογο εξοπλισμο για τις μηχανες που ζαχαρωνεις...ή θα στα παρουν κι αυτα οι γονεις σου καποια στιγμη;

SeNNinhA
14/02/2007, 10:56
Ασ΄τους να λένε για απειρία κλπ. Όλοι μας μαθαίνουμε σιγά σιγά. Αν όντως είσαι διατεθημένος να σεβαστείς την δύναμη αυτών που θέλεις να πάρεις τότε δεν θα έχεις να φοβηθείς τίποτε. Φιλαράκια ετσι ξεκίνησαν και σιγά σιγά έμαθαν και μάλιστα χωρίς ούτε μια χύμα (ούτε μικρή φτου φτου) αλλά πρόσεχαν και δεν έκαναν τους ινδιάνους και πάντα σε άγνωστες διαδρομές ήταν στο τέλος της ουράς αν και με τα δυνατότερα μηχανάκια της παρέας. Άσε που τα νέα 750 είναι πολύ πιο φιλικά στην οδήγηση απ'ότι τα παλιότερα 600αρια...

Απλά αφού σου λέιπει η εμπειρία θα σου πρότεινα ξανά να πας για το GSXR-750 (όχι το 1000) διότι ενώ δεν θα σου λείψει η δύναμη εκτός από τις ευθείες συγκριτικά με τα 1000αρια, (θα είσαι σίγουρα καλύτερα από τα 600αρια και δεν θα θέλεις αλλαγή σύντομα) ο πιο φιλικός (αλλά όχι αργός) χαρακτήρας του Suzuki (ειδικά συγκρινόμενο με το ZX-10) θα σε βοηθήσει να βελτιωθείς πολύ πιο γρήγορα σαν αναβάτης και άρα να πας πιο γρήγορα με την μηχανή σου. ΤΟ ΖΧ-10 είναι σίγουρα τέρας και ήταν το πιο γρήγορα στην πίστα αλλά σε χέρια έμπειρου και θέλει πολύ δουλειά από τον αναβάτη για να πάει γρήγορα. Ακόμη κι έτσι φόβιζε με την ωμή δύναμή του. Έτσι σε λιγότερο έμπειρα χέρια ήταν πιο αργό. Οπότε όχι ZX-10 εκτός αν θέλεις να πας σε R1 ή CBR που είναι πιο ευκολοδηγητα.

Γενικά επειδή το έχω δοκιμάσει σε πολλά αθλήματα, οταν παίρνεις εξοπλισμό που απευθύνεται σε πιο προχορημένο επίπεδο απο το δικό σου, παιδεύεσαι τόσο πολύ να τον κάνεις κουμάντο που τελικά δεν μπορείς να ασχοληθείς με την βελτίωση της τεχνικής σου και ουσιαστικά σου κάνει κακό και δεν πας και καλύτερα απ'ότι θα πήγαινες με λίγο πιο απλό εξοπλισμό.

GSXR-750 με κλειστά τα μάτια ειδικά για εσένα

Giorgos19
14/02/2007, 11:14
Φιλαρακι,κοιτα λιγο το προφιλ μου...Στην ιδια ηλικια ειμαστε πανω κατω.
Αν θες ακουσε με...Θα σου πεσουν και τα 2 παρα πολυ.
Ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι θα σε τρομαξουν.
Μην κανεις το λαθος και παρεις κατι τετοιο προς το παρον.
Κοιτα να παρεις κατι λιγοτερο δυνατο (πολυυυυυυυυ λιγοτερο θα ελεγα).
Συμβουλη μου θα ηταν να ξεκινησεις απο κανα 250 εντουρακι,να αποκτησεις και μια εμπειρια πως ειναι να οδηγας μια πραγματικη μηχανη.
Τωρα αν θες ντε και καλα γκαζια,παρε ενα naked 600αρι.
Για το διπλωμα δεν θα στην πω αφου και εμενα δεν με καλυπτει ακομα.
Αυτο που εχω να πω ειναι να χωσεις και καποια λεφτα σε εξοπλισμο (κρανος,μπουφαν,γαντια,μποτες απαραιτητα).
Στο Πολυτεχνειο στην Αθηνα?Εγω ειμαι στο Φυσικο.
Αν θες βρισκομαστε καποια στιγμη απο κοντα και τα λεμε.


ΥΓ. Δεν σου κανω τον δασκαλο!Απλα σου μιλαω οπως θα μιλουσα και σε ενα φιλαρακι αν μου ελεγε κατι αντιστοιχο!:)

drade
14/02/2007, 12:46
από c90 σε zx10? επικύνδυνη επιλογή φίλε. όχι μόνο λόγω κυβικών αλλά και εξαιτίας της συγκεκριμένης μοτό που είναι και θηρίο και δεν φημίζεται για την φιλικότητα της προς τον χρήστη. Άμα πρέπει να πάρεις ένα από τα δύο πάρε το gsxr. Καλή ιδέα θα ήταν να πάρεις ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο γυμνό 600αρι (εμπορικό) και τέτοια εποχή του χρόνου να αλλάξεις μοτό…

cbanthropos
14/02/2007, 13:35
φιλε Νικολη, η χαρα που νιωθεις για να παρεις ενα απο τα δυο ειναι μεγαλη. Αυτο το εχουμε νιωσει ολοι. Ειδικα οταν εισαι στη φαση που ολα εχουν λυθει, και το μονο που μενει ειναι να αποφασισεις μοντελο και χρωμα. Ομως, και εμενα η συμβουλη μου ειναι να μην παρεις με τιποτα το 1000. Ακομα και αν ειχες χρονια επανω στο τιμονι καποιας μικροτερης SS, παλι θα ειχαμε να κανουμε κουβεντα για το αν ειναι καταλληλο για εσενα και για τον οποιοδηποτε. Ενα αυτο. Δευτερον, οι αποφασεις που παιρνονται απο κ*υλα , πολλες φορες δεν βγαινουν σε καλο. Συνηθως μετα καταλαβαινουμε οτι πηραμε κατι που τελικα δε μας κανει. Για διαφορους λογους. Και πικρενομαστε.
Συμπερασμα: Εαν ειναι να παρεις ενα απο τα δυο και τιποτε αλλο, θα προτεινα το μικροτερο. Και ειναι σιγουρο οτι τον πρωτο καιρο θα φοβηθεις πολυ. Μιλαμε για φοβο. Εδω ειμαστε, και θα μας το πεις. (Εαν θες). :rolleyes:
Για κατι αλλο, θα προτεινα ενα 600αρι φιλικο. φαζερ, er κλπ. 'Φθηνο' (εαν το παρεις μεταχ) και ωραιο, μονο και μονο για να περασεις 1, 2 χρονια μαζι του (για αρχη), και να δεις τι παιζει. Θα σου φανει τουμπανο. Δε θα θες τιποτε αλλο. (αποψη μου) Οι εμπειροι αναβατες που το εχουν και δε το αλλαζουν, ξερουν καλυτερα.

Οτι και να παρεις, να το χαρεις, να ειναι καλοριζικο, και να μη το φοβασαι. Να το σεβεσαι ομως παντου και παντα.

vassilis88
14/02/2007, 13:36
λετε αμα περασω κ γω πολυτεχνειο να μου παρουν κανα 675 που μ αρεσει?:p :lol:

εγω παντως οταν οδηγησα Ζ750 ψιλοχεστηκα με το πολυ για τα μενα γκαζι του.

οδηγησε πρωτα οποιο θες να παρεις!:wacko:

gixxerpap
14/02/2007, 16:05
εγω θα τα πω μια φορα, και σε παρακαλω να τα διαβασεις προσεκτικα:

καταρχας, θα πρεπει να λαβεις πολυ σοβαρα υποψη σου, οτι δε μιλας με παππουδες που ενδεχομενως να μην εχουν σχεση με το αντικειμενο, και προσπαθουν να αποτρεψουν χωρις να ξερουν το γιατι......

ειμαστε ολοι λατρεις της μοτοσυκλετας, και οι περισσοτεροι εχουμε την ιδια -αν οχι περισσοτερη- καυλα με σενα!

θυμαμαι οταν ημουν στην ηλικια σου, ελεγα τις ιδιες δικαιολογιες περι ωριμοτητας και συγκρατησης, οχι τοσο για να πεισω τους αλλους, αλλα για να πεισω και εμενα τον ιδιο......
κι ομως, οι μαλακιες που εκανα στο δρομο -ειτε συνειδητα ειτε οχι-, ηταν απειρες.....

12 χρονια μετα, μετα απο πολλα χιλιομετρα, εχοντας κινδυνευσει πολλες φορες, και εχοντας πληρωσει ακριβα μερικες απο αυτες, συνεχιζω να κανω μαλακιες......σιγουρα οχι με την ιδια συχνοτητα, αλλα το ιδιο επικινδυνες......

αν εισαι αρκετα ωριμος, οπως λες, ειμαι σιγουρος οτι θα το σκεφτεις καλυτερα....
ειναι κριμα, την αγαπη και την αδυναμια που σου προσφερουν οι γονεις σου με αυτο το δωρο, να τους την ανταποδωσεις με αγωνια και στενοχωρια.......

αν θελησεις να το κουβεντιασεις σοβαρα, μη διστασεις να στειλεις πμ....μπορουμε να συζηταμε για ωρες πανω σ΄αυτο το θεμα....

πολυ φιλικα, Γιωργος.

bonepeeler
14/02/2007, 16:37
Πάρε κανά γυμνό καλύτερα μεσαίας κατηγορίας.(600-750)

Όποιο κι αν πάρεις θα σου φανεί πύραυλος.

Μην πας σε μεγάλο supersport.

Είναι πάρα πολλά τα άλογα.

creperistas
14/02/2007, 18:15
Φίλε Νικολή, εμένα η συμβουλή μου είναι να παίρνεις τις μοτοσυκλέτες σύμφωνα με την εμπειρία σου. Αν θες να πάρεις SS, πάρε πρώτα ένα 600 και μαθαίνοντας από τα λάθη σου, τότε να πάρεις ένα μεγαλύτερο. Η μοτοσυκλέτα δεν είναι παπάκι να χουφτώνεις το γκάζι και ίσα που να κινείται. Εδώ μιλάμε για 150+ άλογα, δε μιλάμε για τα 8-9 άλογα του παπιού σου. Εγώ που πήγα από το παπί στο Dominator 650, χέστηκα πάνω μου όταν χούφτωσα το γκάζι με 2α και το οδόστωμα ήταν υγρό!! Και σκέψου ότι βγάζει μόνο 40 άλογα! Ούτε να το σκέφτομαι τί θα είχε γίνει αν το έκανa με GSXR. :eek:
Και όπως λέω πάντα: Υπάρχει ο καλός και ο κακός δρόμος για να μάθεις κάτι. Ο καλός είναι να πάρεις κάτι που μπορείς να το ελέγξεις και να μάθεις πως να αντιμετωπίζεις δύσκολες καταστάσεις και ο κακός είναι να πάρεις ένα από αυτά που θες και να μην προλαβαίνεις να τρώς σαβούρες για πλάκα! :bawl: :bawl:
Ηρέμησε, μάθε και μετά γίνε Rossi!:beer: :beer:

byron
14/02/2007, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Απλά αφού σου λέιπει η εμπειρία θα σου πρότεινα ξανά να πας για το GSXR-750
GSXR-750 με κλειστά τα μάτια ειδικά για εσένα

SeNNinha, παρόλο που μ΄αρέσουν τα κείμενα σου, διαφωνώ απόλυτα με τις συμβουλές που δίνεις στο παλληκάρι.
Δεν είναι κάποιος 19χρονος που έχει κάποια εμπειρία σε 125, 250 ή 400. Το παιδί οδηγάει και έχει οδηγήσει μόνο ΠΑΠΙ. Και σύμφωνα με την εμπειρία του, του προτείνεις GSXR 750 με 130 άλογα τροχό ??? :confused: :confused: :confused:
Πραγματικά απορώ. Με 130 άλογα παντού και τα 250 εύκολα, πιστεύεις ότι μπορεί να τα διαχειριστεί με ασφάλεια ?

Ποιος 18χρονος 19χρονος ή 20χρονος δεν έχει κάνει του κόσμου τις μαλ@κίες και με μικρότερα μηχανάκια? Ο μόνος λόγος που εξακολουθούμε να ζούμε είναι απλά επειδή ο φύλακας άγγελος μας έκανε υπερωρίες και τίποτα άλλο. Με 130 άλογα όμως νομίζω οτι ούτε αυτός θα είναι αρκετός.

Φίλε πριν πάρεις κάτι, πήγαινε και κάνε ένα test drive σε κάποιο 600 (και πολύ είναι). Δες πως είναι τα 60-70-80 άλογα και αν δεν κλάσεις μέντες με την εμπειρία που έχεις, πάρε GSXR 750. .....



:wave2:

bonepeeler
14/02/2007, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ο μόνος λόγος που εξακολουθούμε να ζούμε είναι απλά επειδή ο φύλακας άγγελος μας έκανε υπερωρίες και τίποτα άλλο.

:wave2:

:a013:

babishondakias
14/02/2007, 19:50
Φίλε Νικο και γω είμαι 18 χρονών και έχω το ίδιο όνειρο με σένα αλλά αύτο δε πάει να πει ότι θα πάρω στα 18 μου και για πρώτη μου πραγματική μηχανή ενα 1000αρι η ακόμα ένα 600αρι.

Δηλάδη αν πάρεις ένα 250 η 400 ( που υπόψην στο 400 δε σε κάλιπτει το δίπλομα) πιστεύεις ότι δε θα σου φτάσουνε τα 30-40-50 άλογα που θα έχεις ή το γκάζι που θα έχεις θα σου φανεί λίγο?????
:confused: :confused: :confused:


Πιστεύεις ότι έχεις τις οδηγικές ικανότητες να εκμεταλεύτεις το γκαζι ενός 1000ριου στο 100%100? :confused:


Σε καταλαβαίνω εσένα και την τρέλα σου (που και γω έχω) αλλά σε καμία περίπτωση δε σκέφτηκα να πάρω στα 18-19 ακόμα και στα 20 τέτοια μήχανη με τοοοοοσο γκάζι......
Για κανα 400αρι ψαχνουμε και παλι με κυνηγάει ο πατερας μου. :D :D

* Βεβαια ο λόγος πεφτεί σε σένα και εσεί αποφασίζεις τη θα πάρεις τελικά.
Οτι και να πάρεις πάντως καλόταξιδο να ναι. :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

:wave2:

samoure
14/02/2007, 19:52
Ρε Νικολη δηλαδη ενα ss600 θα σε χαλασει και κοιτας απο 750 και πανω?
Μη μου πεις οτι θα σου πεσει και λιγο:dizzy:

paTman_the
14/02/2007, 20:20
Φίλε, ίσως είναι περιττό να στο πω και εγώ ύστερα από όλα τα άλλα που σου γράψαν, αλλά ελπίζω και μόνο από το πόσοι στο λένε να καταλάβεις ότι δεν το λέμε τυχαία.

Αυτά τα μηχανάκια που θες να πάρεις θέλουν

όχι λάθος...



ΑΠΑΙΤΟΥΝ εμπειρία για να τα πας. Και τα SS600 ή τα naked 600 που σου λένε και αυτά πολύ δυνατά είναι κατά την άποψή μου. Ξέρω πολλούς γκαζοφονιάδες, που δεν τους έχω και πρότυπο στην οδήγηση, αλλά κανείς τους δε θα σου πει το αντίθετο... Το γκάζι και το βάρος της μηχανής (και εννοώ "μικρά" μηχανάκια όπως bros 650 που είχα εγώ, cb400, cbr400, cb1, fzr400, cbf250 κα) είναι το πρώτο που πρέπει να μάθεις και όχι να κατεβάζεις 100+ άλογα. Μην ξεχνάς άλλωστε ότι πριν από 10 χρόνια 160 άλογα τρέχαν παγκόσμιο!

Εκτός βέβαια αν θες να το πάρεις για να κυκλοφορείς με "ρένα" και να χουφτώνεις πρώτες δευτέρες (έχουμε κάνα δυο τέτοιους στο πανέπι μου και τα κλαίω ακόμα τα μηχανάκια!!) που δεν το σνομπάρω αλλά έδωσες την εντύπωση ότι θα ψαχτείς οδηγικά.

Καλές βόλτες!

Alx 84
14/02/2007, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ουτε SS600ρι.... κανα er-gsr-hornet-cbf καλυτερα....


σωστός! το ss είναι πολύ πιο απόλυτο στη συμπεριφορά του και δε σου αφήνει μεγάλο περιθώριο λάθους. ένα naked ή κάτι άλλο πιο enduro on-off θα σου συγχωρέσουν λάθη απειρίας!

ξέρω τι λές περί ονείρου (CBR 600RR ήθελα), αλλά δε θα το ευχαριστηθείς οδηγικά αφού δεν έχεις εμπειρία και μπορεί να καταλήξει άθελά σου... υπεβολικά επικίνδυνο!

DimST
15/02/2007, 09:35
Έχοντας μιλήσει με αρκετούς πιτσιρικάδες τον τελευταίο καιρό διαπιστώνω το εξής λάθος.
Γιατί να πάρω 600 (ή μικρότερο), να το βαρεθώ σε ένα χρόνο και να χάσω και τόσα λεφτά. Θα πάρω απευθείας χιλιάρι (ή 750... νέα μόδα, - μα τι λέμε, το μηχανάκι είναι κατάλληλο για Ελλάδα... :rotflmao: :rotflmao: ). Θα το σέβομαι μέχρι να το μάθω.

Λές και είναι κανα παιχνιδάκι που το πολύ πολύ να χαλάσει...

Να το φτιάξουμε και όλα οκ.





Πιτσιρίκο.
Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μην αγοράσεις μεγάλο στρήτ μηχανάκι. Όσο ώριμος και να είσαι, όσο καλό και υπεύθυνο και να θεωρείς τον εαυτό σου δεν αρκεί.
Δεν είναι αμάξι η μοτοσυκλέτα.

Διάβασε καλά αυτά που γράφτηκαν παραπάνω... κάτι ξέρουν τα παιδιά και στα λένε.
Και μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου. Η εικόνα στο μυαλό ναι μεν είναι εκπληκτική, εσύ με τα δερμάτινα πάνω στο μηχανάκι να βολτάρεις... απέχει όμως αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα μακρυά απο την πραγματικότητα.

Βιάζεστε να μεγαλώσετε ρε παιδιά. Ζήστε λίγο με ένα μικρότερο μηχανάκι, δεν είναι συμβιβασμός μια "μικρή" μοτοσυκλέτα, είναι η επιβεβαίωση οτι γουστάρεις τα μηχανάκια, οτι θές να συνεχίσεις.
Δεν χρειάζοντε 150 άλογα για να περάσεις καλά με ένα δίκυκλο.
Ξεκολλήστε επιτέλους απο αυτή τη μανία με τα σούπερσπορτ...Nοιάζεστε περισσότερο για το πώς θα "δείχνετε" πάνω σε ένα φανταχτερό SS και χάνετε την ουσία...



:beer: :beer:


υγ. Εγώ προσωπικά περιμένω και θέλω να ακούσω την άποψη σου σε όλα όσα γράφτηκαν παραπάνω.

DimST
15/02/2007, 09:38
-- Αν μπορείτε σβήστε το πόστ. Το έστειλα κατα λάθος δύο φορές.

SeNNinhA
15/02/2007, 09:59
Αν πολλούς ξενίζει η αποψή μου και δεν συμφωνούν μαζί μου, δηλώνω ότι δεν πρόκειται να πω ποτε σε κανέναν μην πάρεις μεγάλη μηχανή σαν πρώτη μηχανή.

Η προσωπική μου εμπειρία αλλά και η προϊστορία από πολύ καλούς μου φίλους δείχνει ότι εαν είσαι επιφυλακτικός και προσεκτικός και σέβεσαι το τι αγόρασες, έχεις το ίδιο ποσοστό επικυνδυνότητας με το μέσο αναβάτη. Έχω δει άσχημα ατυχήματα με όλου του έιδους τις μηχανές ή τα παπιά ή τα σκούτερ ή ακόμη περισσότερο με τα αυτοκίνητα ή βάλτε ότι άλλο θέλετε.

Και έχω δει 17χρονους να έχουν μυαλό και 40αρηδες να είναι αλλου΄γι αλλού... Δεν είναι θέμα ηλικίας το μυαλό. Όλες οι μηχανές εξ ορισμού είναι επικίνδυνες.

Συμφωνώ ότι θα ταίριαζε καλύτερα και δεν θα είχε ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα πρόβλημα ο φίλος εαν έπαιρνε ενα SS600 αντί για το 750/1000 που θέλει. Αλλά ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ με συμβουλές τύπου πάρε ένα 250, ενα εντουράκι, ενα παλιό street και τέτοια αντίστοιχα.

ΤΟ Bross πχ που αναφέρθηκε δεν το θεωρώ οτι έχει αφαλέστερη συμπεριφορά από το CBR600RR κι ας έχει πολύ λιγότερα άλογα. ΦΡΕΝΑ? ΠΛΑΙΣΙΟ? ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ στα δύσκολα? Άσε που το Bross πχ θα το πιέζεις στα όριά του για να ακολουθήσεις τους άλλους και ΚΑΜΙΑ μηχανή όταν οδηγείται στα όριά της δεν έχει καλή συμπεριφορά.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ

Το βέλτιστο για τον φίλο μας είναι να πάρει ενα SS600 καινούργιο. Αλλά εαν επιμένει στην ερώτησή του η απάντηση είναι GSXR χωρίς δευτερη κουβέντα.


ΣΥΜΒΟΥΛΗ

Ότι και να πάρει να πάει να κάνει τα μαθήματα του CSS. Τα θεωρώ καλύτερη επένδυση από 2 χρόνια οδηγικής εμπειρίας στον δρόμο. Αφού θέλουν να του κάνουν δώρο οι δικοί του, ας τα βάλουν κι αυτά μέσα ώστε να αισθάνονται πολύ πιο ήσυχοι κι αυτοί και ο φίλος μας.


Γνώμη μου παιδιά και μπορεί και να κάνω λάθος αλλά έτσι το βλέπω εγώ.

skynet
15/02/2007, 11:18
θυμάμαι ακόμα που πριν απο 15 χρονια άλλαξα το παπί για πρώτη φορά και πήρα
ένα ΑΧ-1 250.
καλά μου φάνηκε λες και πηρα το hayabusa της εποχής...
τι επιταχύνσεις, τι αίσθηση τι ουαου my man... και όλα αυτά μου τα έδωσε
ένα 250άρι (σε σύγκριση με το παπί βέβαια) ..

τα σκαλιά πρέπει να τα ανεβαίνουμε ΕΝΑ ΕΝΑ, αν απο το πρώτο
σκαλί προσπαθήσουμε να πάμε στο δέκατο σίγουρα θα φάμε τα
μούτρα μας.. και στη μοτοσυκλέτα αυτο μπορεί να είναι μοιραίο..

κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και στους γονείς σου που δεν θέλουν
με τίποτα να μετανοιωσουν για την επιβράβευση τους σε σένα..

υπάρχουν σήμερα καταπληκτικές μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού
όπως ειπωθηκε παραπάνω που πίστεψε με θα σου φανούν πύραυλοι

φιλικά
νίκος

916
15/02/2007, 22:42
Φίλε Νικολή,αν αγαπάς τους γονείς σου,που θέλουν να σου κάνουν τέτοιο δώρο,να μην πάρεις αυτά που σκέπτεσαι.Πάρε ένα 250αρι supersport ή στην χειρότερη ένα μεταχειρισμένο 400αρι και μόλις γράψεις πολλά χιλιόμετρα,αλλάζεις κατηγορία.Από ένα παπάκι σε μια μηχανή με 2+ φορές μεγαλύτερο βάρος,μεγαλύτερο όγκο και καμια 100αρια φορές μεγαλύτερη ιπποδύναμη και ροπή,θα φλερτάρεις το χάρο.Οι μηχανές δεν είναι δύσκολες να τις οδηγήσεις-μάλλον να σε πάνε αυτές-αλλά μόλις χρειαστεί να αντιδράσεις σε κίνδυνο με έναν ταύρο στα πόδια σου,το πράγμα αγριεύει.Σε άλλο θέμα,ένας φίλος ανέφερε το ZXR250.Ήταν η πρώτη μηχανή δρόμου μετά από 3 χρόνια συμβίωσης με XT125.Η μέρα με τη νύχτα.Σε αντιδράσεις,σε δύναμη,σε αίσθηση.Με 40 άλογα στον τροχό.Πόσο μάλλον να έχεις 140...Πώς θα αντιμετωπίσεις μια ασυναίσθητη πλαγιολίσθηση σε ένα δρόμο ακόμα και στεγνό;Πιστεύεις ότι θα το ελέγξεις;Σε πληροφορώ ότι μετά από 4 χρόνια που έχω την Ducati έχω βρεθεί πολλές φορές σε πολύ δύσκολη θέση.Επίσης,ένα σημαντικό στοιχείο,είναι ότι με ένα μεταχειρισμένο δε θα σε ενδιαφέρει η κατάσταση της μηχανής μετά από κάποια πτώση,αλλά μόνο η δική σου.Έχεις ρωτήσει πόσο κοστίζουν τα πλαστικά από τις μηχανές που ονειρεύεσαι;Πάρε μια μικρή μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα,φύγε από τον κόσμο του ποδηλάτου-παπί-κάνε πολλά χλμ,αν μπορείς παρακολούθησε ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης,και μετά ανέβα κατηγορία.Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι κατά κάποιο τρόπο,ένας νέος πιλότος να πηγαίνει κατευθείαν σε mirage 2000.Και όμως ξεκινάει με ελικοφόρο Τ-6,μετά πάει σε Τ34 και μετά σε Τ2 που είναι πολύ γρήγορο.Και για να πετάξει με μαχητικό περνάει πολλές ώρες εκπαίδευσης.Εσύ αυτοδίδακτος σε παπάκι θέλεις να πας σε ένα μαχητικό δρόμου;Είναι πέρα για πέρα λάθος.Είναι κρίμα να στενοχωρήσεις τους γονείς σου,σε μια πιθανή πτώση-ατύχημα.Μην κάνεις το λάθος να αγοράσεις αυτά που ονειρεύεσαι.Πάρε κάτι μικρό,αργό και ελαφρύ.Και πάλι από τους φίλους σου θα είσαι πιο γρήγορος!Και ποτέ κόντρες σε δημόσιο δρόμο.

stavrogin
16/02/2007, 11:55
Για καινουργιο θα προτεινα 600αρι ss.Αφου αυτα γουσταρεις.Ο λογος οτι τα 600αρια στις χαμηλες στροφες ειναι ψοφια (σχετικο αυτο,ειναι πιο ζωντανα απο το παπι:p ) και θα σε μειησουν στην δυναμη τους. Γιατι ψηλα ειναι ασχημα τα πραγματα.Η δυναμη ειναι υπερβολικη για αρχαριο.
Στουκα εγκυημενη.Δεν ειναι κακία απλα δε μπορω να φανταστω οτι θα δεις χιλιομετρα σε λαθος σημειο και θα σταματησεις εγκαιρα.Εχεις μεγαλη γκαμα ταχυτητων 20-240 και μεγαλη γκαμα οδωστροματων και συνθηκων.Αυτο σημαινει οτι χρειαζεται εμπειρια.
Οπωσδηποτε πληρη ποιοτικο εξοπλισμο και σχολειο.Μιας και παιζεις με τη φωτια.Φιλικα απο εναν τυπο που εχει φιλησει το οδοστρωμα πανω απο 30 φορες
:p

Νικολής90
16/02/2007, 16:23
καταρχην εχω παρει βολτα πολλες μηχανες (και οχι για ενα τετραγωνο) απο βαραντερο μεχρι cbr600RR.Ο Θειος μου με τον οποιο διαφερουμε περιπου 9 χρονια εχει ενα ΧΧ και χαρις σε αυτον εχω αυτη την εμπειρια (οι περισσοτερες μεγαλες μηχανες που εχω οδηγησει ηταν φιλων του).


Να πω την αληθεια 750 και 1000 ss δεν εχω οδηγησει αλλα δεν νομιζω να εχουν τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο τεραστια διαφορα απο το cbr ωστε να μην μπορω να τα κουμανταρω.Δεν ειμαι ο καγκουρας που νομιζετε οτι ειμαι το 98% των παιδιων ετσι ειναι και ειναι λογικο να νομιζετε οτι ειμαι ετσι και εγω (να φανταστιετε τους καθρέφτες απο το παπι δεν τους βγαζω γιατι δεν μπορω να οδηγησω και ολοι οι φιλοι μου με κοροϊδεύουν!!!!)

οδηγω απο τα 14 αλλα δυστυχως οι γονεις ηταν τελειως καθετοι στην αγορα μηχανης....δεν το συζητουσαν καν...δεν μπορουσα να δουλεψω γιατι ειχα και το διαβασμα οποτε καταλαβετε....


ο Θειος μου λεει παρε οτι σ'άρεσει δεν σε φοβαμαι σου εχω μεγαλη εμπιστοσυνη,εχουμε παει απειρες βολτες μαζι αυτος με το ΧΧ και εγω με την δευτερη του μηχανη ενα LC4 620

DrIoannis
18/02/2007, 11:06
Ο συγγενής σου δηλ. συμφωνεί να πας από παπάκι σε αυτές τις 2 επιλογές?

eXJey
18/02/2007, 12:50
Οτι κι αν αγοράσεις, θα το τερματίσεις σύντομα. Εκτός κι αν δεν είσαι άνθρωπος, αλλά από άλλο πλανήτη.

Το θέμα είναι ότι τα SS εκλιπαρούν να τις φθάσεις στα όρια και συνέχεια. Δύσκολα κάνεις κάτι τέτοιο σε δικύλινδρο μεγάλου κυβισμού ειδικά με όρθια θέση οδήγησης.

Ο αδερφός μου θα έμενε για πάντα παράλυτος όταν ένα αγροτικό αυτοκίνητο του έκοψε τον δρόμο στην μέση πηγαίνοντας κάθετα και πάτησε φρένο αντί γκάζι μόλις τον είδε να έρχεται με ένα XL 250, με 80km/h. Τρία κατάγματα στην σπονδυλική στήλη, λίγο πιο κάτω και δεν θα ξαναπερπατούσε.

sotomoto
18/02/2007, 16:26
Εγω θα έπερνα cbf-250 ή ybr-250 καινούργια ή κανα kle-250 μεταχ.
Αν ήμουνα αδερφός σου θα σε μάλωνα.
Αν είναι να γίνω ποτε πατέρας, δεν θέλω να κάνω αγόρι - για τέτοια φάση σαν και τη δικιά σου.
Δεν σε ξέρω φίλε μου.... και ίσως νομιζεις ότι σε υποτιμώ...???... αλλα δεν είμαι κυνικός.

warlord
18/02/2007, 16:26
Φιλε μου το προβλημα δεν ειναι τι ξερεις για σενα
Το πραγματικο προβλημα ειναι τι νομιζεις οτι ξερεις για σενα.....
Εγω ειμαι 27 εχω ενα bandit 400 του 91,ειμαι τελευταιος παντα στις βολτες που παμε και δεν ειμαι ο μικροτερος σε ηλικια(αν με πιανεις),αλλα ρε φιλε ενω και εγω λογο της δουλειας μου εχω οδηγισει πολλα γρηγορα μηχανακια ε λεω το καλοκαιρι ισως παρω τελικα ενα 600.Το 750 ειναι το πιο δυνατο μηχανημα που μπορεις(ισως)να οδηγησεις στο Ελλαδα(εκτος και αμα μπαινεις στην πιστα).
Το θεμα φιλε για μενα ειναι να εισε ικανος να διαχειριστεις την δυναμη που θα εχεις και αυτο δυστηχως το αποκτας μερα με την μερα και στις δυσκολες στιγμες
Παρε οτι πιστευεις εσυ οτι μπορεις να κανεις κουμαντο
Α και μην ξεχασεις οτι καποιος θα πρεπει να το συντηρει αυτο το μηχανακι και σε περιπτωση στραβης να φτιαξει πλαστικα κτλ..
Εχεις ιδεα σε τι φραγκα πανε?
Φιλικα
Κωστας

H.A.Balafoutre
18/02/2007, 20:08
Πάρε την μηχανή που ονειρεύεσαι αφού μπορείς, η μηχανή (καινούρια) είναι υπέροχο κατασκεύασμα.

Μην καταλήξεις άλλο ένα νουμεράκι στατιστικής αν μπορείς, για κανέναν και για τίποτα.

Σου εύχομαι καλές σπουδές, καλά χιλιόμετρα ότι κι αν πάρεις και πάντα με υγεία.

takistrigonis
21/02/2007, 09:46
Πάρτο τώρα που μπορείς και λιώστο, σκίστου τον κατασκευαστή που το έβγαζε, αλλά όχι στην πόλη μέσα στην πόλη χρειάζεσαι παπί, μόνο εθνική και πίστα. Μην ανησηχείς θα το συνηθείσεις
σιγά σιγά θα τα καταφέρεις. Συγχαρητήρια ρε φίλε καλήτερα μηχανή παρά αυτοκίνητο.
Ωραίος.

Ninja636
21/02/2007, 10:47
Φίλε Νικολή,

Βάσει της ηλικίας σου και της οδηγικής σου εμπειρίας θα σου πρότεινα να μην πάρεις σε καμία απολύτως περίπτωση το 1000. Εάν έχεις αποφασίσει 100% ότι θέλεις ένα από τα συγκεκριμένα δύο μηχανάκια πάρε το 750.

Υπόψιν ότι το δικό μου πρώτο μηχανάκι ήταν ένα κατοστάρι σκούτερ το οποίο κράτησα δύο χρόνια και μετά αγόρασα ένα Kawasaki ZX-6R 636 (2003) το οποίο έχω δύο σχεδόν χρόνια τώρα κι ακόμη το μαθαίνω. Btw, είμαι 35 ετών.

Εάν, λοιπόν, επιμένεις οπωσδήποτε σε κάποιο SS και είσαι ανοιχτός σε προτάσεις πέρα των δύο που έχεις στο μυαλό σου θα σου πρότεινα το Honda CBR 600R, το οποίο έχω οδηγήσει και το οποίο είναι πιο φιλικό από το δικό μου. Άλλα SS δεν έχω οδηγήσει για να έχω προσωπική γνώμη.

Εν πάση περιπτώσει:

1. Να μην έχεις αυταπάτες ότι θα το πηγαίνεις αργά (εγώ στις δύο πρώτες εβδομάδες το τελίκιασα και χέστηκα)

2. Τα SS δεν έχουν καμία μα καμία μα καμία μα καμία (να το ξαναπώ: μα καμία!) σχέση με το παπί σου ή τα υπόλοιπα μηχανάκια που οδήγησες μία, δύο, τρεις φορές για x, y χιλιόμετρα.

3. Διάβασε ό,τι πέφτει στα χέρια σου σχετικά με την οδήγηση και τις μηχανές. Ρώτα άλλους εμπειρότερους.

4. Φόρα πάντοτε -μα πάντοτε- προστατευτικό εξοπλισμό (όχι μόνο κράνος).

5. Μην το φοβάσαι το μηχανάκι, αλλά να το σέβεσαι και να μην αυταπατάσαι σχετικά με τις οδηγικές σου ικανότητες.

6. Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα!

ΥΓ. Εάν πάλι θες το δυνατότερο και ομορφότερο SS πάρε το 636 του 2003 σε μαύρο -φυσικά! :D

gloum
21/02/2007, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Νικολής90

οδηγω απο τα 14 αλλα δυστυχως οι γονεις ηταν τελειως καθετοι στην αγορα μηχανης....δεν το συζητουσαν καν.

Ενώ τώρα όχι μόνο το συζητάνε αλλά σου παίρνουν χιλιάρι?Πως φαίνεται ότι δεν έχουν ιδέα.Δεν διάβασα πουθενά να σχολιάζεις για τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς..Είμαι 27 οδηγώ από τα 14 μου, είμαι πρωην αγωνιζόμενος και σε χώμα και σε πίστα και άκου καλά αυτό που θα σου πω.Αν νομίζεις ότι στο ελλαδιστάν μας θα μπορέσεις ποτέ να στίψεις 100% τις δυνατότητες ενός naked 600αριού είσαι ΠΑΡΑ πολύ γελασμένος.Εσύ από την άλλη επιλέγεις κάτι ακόμα πιο δυνατό, απόλυτο και κατά συνέπεια δύσκολο..Κάνε υπομονή φίλε μου.Στην τελική σκέψου.Θες να απολαύσεις κάτι που πραγματικά γουστάρεις η να φοβάσαι κάθε φορά που ανεβαίνεις?Γιατί ΘΑ το φοβηθείς..και αυτή δεν ήταν πότε η βάση μιας υγιούς σχέσης.Ο Νίτσε έχει πει "Κάποιος πρέπει πρώτα να μάθει να στέκεται και να προχωράει και έπειτα να πετάξει". Μην ακούς εμάς..Άκου αυτόν:wave2:

gian_nykt
22/02/2007, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Άσε που το Bross πχ θα το πιέζεις στα όριά του για να ακολουθήσεις τους άλλους και ΚΑΜΙΑ μηχανή όταν οδηγείται στα όριά της δεν έχει καλή συμπεριφορά.



αυτή είναι η ΑΛΛΗ παγίδα της υπόθεσης....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
μην παρασύρεσαι απο τους ΚΑ'ΛΟΥΣ άλλους της παρέας.....χουν γίνει αιτία για αρκετα ατυχήματα αυτη η ιστορία του να αρχίζουν 1-2 τα γκάζια και να τους πέρνους οι υπόλοιποι απο πίσω!!!