PDA

View Full Version : ανατριχίλα



eXJey
13/02/2007, 19:59
Είμαι λάτρης της ταχύτητας, όπως οι περισσότεροι, αλλά αυτό το video με ανακάτεψε:

http://www.youtube.com/watch?v=BLRGAIWV4fk&NR

Δεν πρόκειται για ατύχημα, απλά η ευκολία της επιτάχυνσης αυτής της turbo busa μέχρι τα 240 miles/hour ( = 390 km/h περίπου ) ***, με ανατρίχιασε σε σημείο να αρχίσω να φοβάμαι την δικιά μου.

Πρέπει να είσαι άρρωστος τελικά για να οδηγήσεις τέτοιο πράγμα. Και είναι αλήθεια αυτό που μου είχαν πει κάποτε, ότι θα "γλυκαθώ" με τα πολλά γκάζια, και από οδηγός του κατηχητικού μια μέρα θα βρεθώ στα θυμαράκια.

Οι ισσοροπίες λογικής και χορευτικής κίνησης του δεξιού καρπού μας, είναι πολύ λεπτές. Ποιος διάολε αγόρασε ss και δεν το έχει τερματίσει στην εθνική? Βρείτε μου έναν!

***
Στο video προσέξτε ότι μέχρι τα 140mph το τιμόνι κοιτάει τα ...σύννεφα ενώ όταν η βελόνα του ταχύμετρου τερματίζει στα 220mph λόγω εμποδίου, οι στροφές συνεχίζουν να ανεβαίνουν...

T.R.E
03/03/2007, 19:37
Σ'αυτες τις μηχανες δεν εχει και πολυ νοημα να κοιταμε το κοντερ...

με λιγο διφορετικο γραναζωμα το κοντερ μπορει να δειξει αλλα αν'αλλων...

Απ'τα λιγα που ξερω σε διαγωνισμους τελικης τα Busa δυσκολα ξεπερνανε τα 350-360 χλμ γιατι εκει ψηλα η αεροδυναμικη παιζει το μεγαλυτερο ρολο...και μιλαμε για μηχανακια που ειναι κατασκευασμενα για αυτο το σκοπο και οχι βολταδικα....


Κατα τα αλλα το πραγμα εχει ποοοοοοοολυ γκαζι...

Respect
03/03/2007, 20:19
Άψογο!!! :alien:

project.breeze
05/03/2007, 12:33
Για το συγκεκριμένο βίντεο είχα διαβάσει σε ένα αμερικανικό forum αυτό που είπε και ο φίλος παραπάνω,ότι δηλαδή η συγκεκριμένη busa έχει κοντύτερο γρανάζωμα και το κοντέρ δείχνει...παπάδες.Επίσης όσες φορές και αν το έχω δει,δεν μπόρεσα να διακρίνω το σφύριγμα του turbo και τον ήχο της waste gate του turbo όπως εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=KgQYChHNv9o)

h_m_akis
06/03/2007, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
τον ήχο της waste gate του turbo όπως εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=KgQYChHNv9o)


τον ηχο της βαλβιδας εξαερωσης θελεις να πεις γιατι οι waste gates δεν κανουν ηχο:smokin:

gixxerpap
06/03/2007, 21:36
δε σας κανει λιγο εντυπωση το γεγονος οτι παρολα τα χλμ, προλαβαινεις και βλεπεις το τοπιο στα πλαγια με ευκολια?????

μη τρελαθουμε που ειναι αυτα 390 χλμ........εδω προλαβαινουμε και μετραμε τις διακεκομμενες λωριδες στο δρομο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ας κανει καποιος τον κοπο να μετρησει τις λωριδες στο δρομο, να δουμε τι αποσταση διανυει σε τι χρονο για να δουμε με ποσα παει ο τυπας:D

.....αντε μη παω και κοντυνω την αφρικανα δυο τρια δοντια απο μπροστα και δειτε 0-200 σε 5'':lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

project.breeze
07/03/2007, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
τον ηχο της βαλβιδας εξαερωσης θελεις να πεις γιατι οι waste gates δεν κανουν ηχο:smokin:



Μιλάς για την blow-off valve (όπως λέμε και στο χωριό μου)


Για δες εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Waste_gate)

h_m_akis
07/03/2007, 20:06
ακριβως! η blow off valve (ή αλλιως "σκαστρα") κανει το τσουφ!

οσο για το wastegate ολα σωστα, απλα οταν κοβει την πιεση δεν ακουγετε κιχ!

OzZzZzY
16/03/2007, 00:55
ταχυτητα 390 χιλιομετρα σημαινει οτι διανυει 110 μετρα το δευτερολεπτο..δεν εχετε καθολου αισθηση του χωρου και της ταχυτητας? ειναι εμφανεστατο οτι κλεβει

dirtbird
16/03/2007, 06:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
ακριβως! η blow off valve (ή αλλιως "σκαστρα") κανει το τσουφ!

οσο για το wastegate ολα σωστα, απλα οταν κοβει την πιεση δεν ακουγετε κιχ!

Μιλάτε για την βαλβίδα εκτόνωσης (dump valve) η οποία και αυτή σε πιο σύγχρονες εφαρμογές δεν κάνει κιχ... (ούτε γκουχ, ούτε φσιιιτ, ούτε τσουφ........ τίποτα σΕ λέω, τίποτα) ;) ;)

h_m_akis
16/03/2007, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μιλάτε για την βαλβίδα εκτόνωσης (dump valve) η οποία και αυτή σε πιο σύγχρονες εφαρμογές δεν κάνει κιχ... (ούτε γκουχ, ούτε φσιιιτ, ούτε τσουφ........ τίποτα σΕ λέω, τίποτα) ;) ;)



κι ετσι πρεπει...(επιστροφη στην πολλαπλη:winka: )

τα υπολοιπα ειναι για τους καγκουρες:eek: