PDA

View Full Version : Φαρδύτερο τιμόνι σε Hornet



nikonian
14/02/2007, 09:57
Σκέφτομαι μια αλλαγή στο τιμόνι που θα το κάνει πιο SM.

Το είδα και μ'άρεσε. Κάποιοι από μας το'χουν κάνει 'ήδη.

Ρωτάω το λοιπόν:

1) μ'ένα φαρδύτερο ίσιο , αλλά όχι χαμηλό τιμόνι, θα χρειαστώ καινούριες μεγαλύτερες ντίζες; Θα φτάνουν οι παλιές;

2) Θα ταιριάζουν τα αντίβαρα, ή θα χρειαστώ νέα;
Είπαμε να πληρώσω ένα τιμόνι, όχι μια περιουσία και μια ταλαιπωρία.

Λέγε Φοίβο, λέγε....:confused:

DUKASII
14/02/2007, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Σκέφτομαι μια αλλαγή στο τιμόνι που θα το κάνει πιο SM.

Το είδα και μ'άρεσε. Κάποιοι από μας το'χουν κάνει 'ήδη.

Ρωτάω το λοιπόν:

1) μ'ένα φαρδύτερο ίσιο , αλλά όχι χαμηλό τιμόνι, θα χρειαστώ καινούριες μεγαλύτερες ντίζες; Θα φτάνουν οι παλιές;

2) Θα ταιριάζουν τα αντίβαρα, ή θα χρειαστώ νέα;
Είπαμε να πληρώσω ένα τιμόνι, όχι μια περιουσία και μια ταλαιπωρία.

Λέγε Φοίβο, λέγε....:confused: TO XE KANEI O ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΝΙΚΟΣ...ΚΑΙ 1/ΝΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕς ΝΤΙΖΕΣ..
2/ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΛΕ ΤΟ ΞΑΝΑΕΒΓΑΛΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΧΑΛΙΑ ΣΤΗ ΟΔΗΓΗΣΗ...


3/αμα βαλεις τιμόνι απο τσοπερ..θα το κάνει πιο τσοπερ?

:rolleyes:

sapila racing
14/02/2007, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Σκέφτομαι μια αλλαγή στο τιμόνι που θα το κάνει πιο SM.

Το είδα και μ'άρεσε. Κάποιοι από μας το'χουν κάνει 'ήδη.

Ρωτάω το λοιπόν:

1) μ'ένα φαρδύτερο ίσιο , αλλά όχι χαμηλό τιμόνι, θα χρειαστώ καινούριες μεγαλύτερες ντίζες; Θα φτάνουν οι παλιές;

2) Θα ταιριάζουν τα αντίβαρα, ή θα χρειαστώ νέα;
Είπαμε να πληρώσω ένα τιμόνι, όχι μια περιουσία και μια ταλαιπωρία.

Λέγε Φοίβο, λέγε....:confused:

Εγω προσωπικά ήθελα ενα τμόνι λίγο πιο φαρδύ, λίγο πιο χαμηλό, και λίγο πιο μπροστά.
Αφού εψαξα αρκετά, και δεν πήρα το Renthal Low, γιατί δεν υπήρχε σε στοκ και ούτε θα πλήρωνα μεταφορικά 30 ευρω για τιμόνι απέξω, εβαλα ενα Tomaselli και ειναι μια χαρά.
Οταν το έβαλα για πρώτη δοκιμή είδα οτι ηταν πολύ φαρδύ, κι ετσι το έκοψα 2 cm από κάθε άκρη.
Ετσι ειναι τέλειο για μένα, πολύ καλό στην Εθνική, πολύ καλό για στρίψιμο, ειδικά στην πίστα, αλλά χωρίς να με κουράζει υπερβολικά στην πόλη.
Σε βάζει σε πιο σκυφτή θέση οδήγησης , αλλά οχι υπερβολικά.
Το standard ήταν οτι έπρεπε για την πόλη, αλλά χάλια στα υπόλοιπα.
Θα χρειαστείς αντίβαρα, και θα πρέπει να τρυπήσεις το καινούριο τιμόνι ωστα να τοποθετήσεις σωστά τους διακόπτες δεξιά αριστερά.
Οι διακόπτες εχουν απο ενα εξόγκωμα που φωλιάζει στην αντίσοιχη τρύπα ωστα να ειναι σταθεροί.
Αλλοι τρωνε του ςδιακόπτες και μετα βάζουν ταινία για να τους σταθεροποιήσουν :yuck:

ΔΕΝ χρειάζονται ντίζες, σωληνάκια κλπ, εκτός κι αν βάλεις κανένα τέρας!
Υπ οψιν οτι εχω το 900, αλλά απ οτι εχω δεί ειναι ίδια πράγματα πάνω κάτω.
Αν θες φωτό από το τιμόνι πες μου :wave2:

dukeandthecity
14/02/2007, 11:35
sapila για πες ποσο παει το μαλλι για το Renthal Low ??? (περίπου)

το answer taper pro που εχω έχει στραβώσει λίγο και σκεφτομαι για αντικατάσταση.

θενκσ

sapila racing
14/02/2007, 12:06
To Renthal πάει γύρω στα 45-50 Ευρω αν θυμαμαι καλά.
Ο Αλεξόπουλος που τα φέρνει όμως οταν πήγα είχε μόνο ενα κόκκινο Low και θα εφερνε μετά από 5-6 μήνες.... χαιρετίσματα....

Ετσι πήρα με 25 Ευρω το Tomaselli και ειναι τζάμι.

hornetakias
14/02/2007, 12:37
Απο κραδασμους πως ειναι?
Η στηρικτικη μπαρα (δεν ξερω πως ακριβως λεγεται..) που μπαινει για μεγαλυτερη σταθεροτητα ειναι απαραιτητη?

sapila racing
14/02/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornetakias
Απο κραδασμους πως ειναι?
Η στηρικτικη μπαρα (δεν ξερω πως ακριβως λεγεται..) που μπαινει για μεγαλυτερη σταθεροτητα ειναι απαραιτητη?

Eγω δεν εχω τιμόνι με μπαράκι, αλλά ούτε πρόβλημα με κραδασμούς.

Οταν γυριζα από Σέρρες όμως με το ενα αντίβαρο, (το άλλο εφυγε κάπου στην πίστα γιατί φαίνεται οτι το εσπρωχνα πολύ λόγω κοντού τιμονιού) την ακουσα κανονικά και στη Στυλίδα σταμάτησα και εβαλα το ενα που ειχε μεινει αριστερα, στην δεξια μεριά (στο γκάζι) γιατί μου ειχε μουδιάσει το χέρι!

nikonian
14/02/2007, 13:49
Ευχαριστώ πολύ.
Θα το δοκιμάσω.
:beer:
:beer:

sapila racing
14/02/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Ευχαριστώ πολύ.
Θα το δοκιμάσω.
:beer:
:beer:

Με γειά σας! :beer:

Στο κάτω κάτω βάζοντας ενα Tomaselli η άλλο νικελένιο δεν πληρώνεις και πολλά.
Αν δεν σου αρέσει το αλλάζεις πάλι.

power hornet
15/02/2007, 00:10
δημητρη αμα θες πουλαω εγω.οταν ειχα παρει το χορνετ απο γερμανια ειχε φαρδυτερο τιμονι σε χρωμα μπλε,αλα κακα τα ψεματα σε εθνικη δεν βολευει και πολυ,παρολου που γυμαζομαι,λογου που ειναι φαρρδυτερο, στην εθνικη η αντισταση του αερα σου τραβαει τα χερια πισω,λογου που το ανοιγμα των χεριων ειναι πιο πολυ,15ευρω το δινω το τιμονι και εχει ετοιμες τις τρυπες για να μπουν οι μανετες και τα κτλ.
αμα θες να το βγαλω φωτο να το δεις.

nikonian
15/02/2007, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
δημητρη αμα θες πουλαω εγω.οταν ειχα παρει το χορνετ απο γερμανια ειχε φαρδυτερο τιμονι σε χρωμα μπλε,αλα κακα τα ψεματα σε εθνικη δεν βολευει και πολυ,παρολου που γυμαζομαι,λογου που ειναι φαρρδυτερο, στην εθνικη η αντισταση του αερα σου τραβαει τα χερια πισω,λογου που το ανοιγμα των χεριων ειναι πιο πολυ,15ευρω το δινω το τιμονι και εχει ετοιμες τις τρυπες για να μπουν οι μανετες και τα κτλ.
αμα θες να το βγαλω φωτο να το δεις.

Ωραία. Από Δευτέρα -τρίτη θα σου στείλω ΠΜ , να το κανονίσουμε. :wave2: :wave2: :wave2:

power hornet
20/02/2007, 13:36
αυτο ειναι δες και μου λες.


78739

power hornet
20/02/2007, 13:36
να και μια αλη


78740

nikonian
20/02/2007, 14:06
Μια χαρά φαίνεται. Αφού ταιριάζει στο δικό σου χωρίς να έχουν αλλαχθεί ντίζες, θα ταιριάζει ακι στο δικό μου.
Τα λέμε λοιπόν, μόλις μπορέσεις.:wave2: