PDA

View Full Version : Σχολη οδηγων.



zephyr1
14/02/2007, 13:05
Ειμαι στην λ.μαραθωνος το πρωι εξω απο το prak---- και πριν φτασω στο φαναρι ,βλεπω απο μακρια να αναβοσβηνει το πορτοκαλι στο φαναρι που ειναι πιο πριν.
Κοβω ταχυτητα γιατι ξερω οτι δεν το προλαναινω γιατι αναβοσβηνε ωρα.Πριν φτασω στο φαναρι εχει κοκκινο και εκεινη την στιγμη αυτοκινητο σχολης οδηγων παραβιαζει το κοκκινο και φευγει.

Αφου αναψει πρασινο φευγω και στο επομενο φαναρι τον προλαβαινω.Παω κατευθειαν απο τη θεση του συνοδηγου και βλεπω γυναικα συνοδηγος και γυναικα οδηγος. :eyepop:

Εγω:
Ωραια σε νεα οδηγο να μαθαινεις να περναει κοκκινα.
Αυτη:
Πορτοκαλι ηταν.
Εγω:
Καλα δεν ντρεπεσαι ,εσυ πρεπει να την μαθεις να προσεχει και μου λες οτι περασε με πορτοκαλι?
Αυτη:
Της εκανε νοημα να φυγει σαν να μην υπηρχα.:sick:

Σκεφτηκα να μπω μπροστα στο αυτοκινητο και να καλεσω καποιον (ποιον ομως) να την σκισουν αλλα εφυγα.

Τι να πω ...............μονο ζετας θα ηθελα να ειμουν εκεινη τη στιγμη.:sad:

mumbler
14/02/2007, 17:18
Σχολή οδηγών έστειλε τον αδερφό μου στο κρεβάτι με σπασμένα και τα 2 του πόδια.
Χαρακτηριστικά αναφέρει η τροχαία οτι βγήκε κάθετα στο αντίθετο ρεύμα ...
του γ@μας το σπίτι?.
Με γυναίκα οδηγό,και δάσκαλο άνω των 60....Αυτά τους μαθαίνουν.:a06:

kaps
15/02/2007, 07:40
Το ότι στο βωμό του κέρδους βγάζουν διπλώματα σε ανθρώπους που βρίσκονται στη Δύση της ζωής τους δεν σε απασχολεί; Το ότι επιπλέον τους έχουν ξαμολύσει σε καθημερινή βάση μέσα στη κίνηση και δημιουργούν το μποτιλιάρισμα πίσω τους δεν σε ενοχλεί όταν αυτοί οι κατά τα άλλα δάσκαλοι θα ΄΄επρεπε να εξασκούν το επάγγελμά τους σε συγκεκριμένους χώρους εκμάθησης οδήγησης . Αλλά με το πρόσχημα πως ο εκπαιδευόμενος είναι στα πρόθυρα να δώσει δίπλωμα τους βγάζουν όλους στους δρόμους και όποιον πάρει ο χάρος αρκεί αυτοί να οικονομάνε . Και εντάξει ο νέος έχει αντανακλαστικά ο γέρος και η γριά τι στο διάολο θα κάνουν σε μια κακή στιγμή.. :mad: :mad: :evil:

H.A.Balafoutre
15/02/2007, 09:03
Τι αλήτες Θεέ μου.

Καμία ντροπή ρε γμτ, μα καμία εντελώς.

Και όντως ρε φίλε, τι να κάνεις.......τι να κάνεις με τη βλακεία που τους δέρνει.....θέλει πολύ προσοχή διότι ένα τσάκ θέλει το μυαλό για να πάρει ανάποδες και να εξηγήσει με φυσικό τρόπο τα αυτονόητα εκεί που ο προφορικός κοντεύει να τινάξει τα μυαλά του στον αέρα........προσοχή πάντως στον τρόπο αντίδρασης σε καταστάσεις ανάλογες.

:mad:

fantacid
15/02/2007, 09:24
γμτ!

λες κ το διπλωμα πιστωποιει οτι ξερει καποιος να οδηγαει !:a04:

ενα χαρτι για να σκοτωνεις νομιμα ειναι.........γμτ λεμε.....:mad:

kaps
15/02/2007, 09:42
Και αν το σκεφτούμε πιο βαθιά .. ο τύπος/ισα παίρνει το ρημάδι το δίπλωμα βγαίνει με τη σκοτώστρα και πέφτει πάνω σε ένα αθώο είτε αυτός είναι πεζός είτε είναι οδηγός μοτό ή αυτοκινήτου οπότε η συνέχεια έχει ως εξής ..στην περίπτωση που υπάρχουν τραυματισμοί ταλαιπωρείται ο παθών (και οι συγγενείς ) να γίνει καλά με όλα τα συνακόλουθα και τις συνέπειες (αναπηρίες ψυχικά τραύματα κ.λ.π) στην δε άλλη που σημαίνει θάνατος απλά η ασφαλιστική αποζημιώνει τους συγγενείς του αποθανόντα και ο/η μ@λ@κ@ς συνεχίζει τη"δραστηριότητά του" του προκαλώντας και άλλα ατυχήματα . Δηλαδή με το να κατέχεις αυτό το ρημαδοδίπλωμα έχεις όλη τη κάλυψη του νόμου να τραυματίζεις -σκοτώνεις και να τη βγάζεις ξαθαρή με ένα καλό δικηγόρο και μια καλή ασφαλιστική .

HolyDiver
15/02/2007, 11:28
Το δίπλωμα έπρεπε να είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα.

Σχολή Οδηγών ? :rotflmao: Σχολή κουλών έπρεπε να το λένε

zzr2005
15/02/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Το ότι στο βωμό του κέρδους βγάζουν διπλώματα σε ανθρώπους που βρίσκονται στη Δύση της ζωής τους δεν σε απασχολεί; Το ότι επιπλέον τους έχουν ξαμολύσει σε καθημερινή βάση μέσα στη κίνηση και δημιουργούν το μποτιλιάρισμα πίσω τους δεν σε ενοχλεί όταν αυτοί οι κατά τα άλλα δάσκαλοι θα ΄΄επρεπε να εξασκούν το επάγγελμά τους σε συγκεκριμένους χώρους εκμάθησης οδήγησης . Αλλά με το πρόσχημα πως ο εκπαιδευόμενος είναι στα πρόθυρα να δώσει δίπλωμα τους βγάζουν όλους στους δρόμους και όποιον πάρει ο χάρος αρκεί αυτοί να οικονομάνε . Και εντάξει ο νέος έχει αντανακλαστικά ο γέρος και η γριά τι στο διάολο θα κάνουν σε μια κακή στιγμή.. :mad: :mad: :evil:

η αλήθεια είναι ότι αν δεν σε βγάλει στην κίνηση δεν μπορεί να κρίνει αν έμαθες να οδηγείς...
μόνο στην κίνηση μπορεί να αντιληφθεί πως αντιλαμβάνεσαι το περιβάλλον γύρω σου, αν τσεκάρεις καθρέφτες κτλ...
όλα αυτά εφόσον ο δάσκαλος είναι σωστός...


τα διπλώματα δεν τα βγάζουν οι σχολές οδηγών....τα χορηγεί το κράτος...άρα μαλλον το μένος μας πρέπει να το στρέψουμε στους αρμόδιους κρατικούς φορείς και στα κριτήρια που θέτουν για τη χορήγηση διπλωματος....
οι σχολές οδηγών δεν μπορούν να κάνουν τίποτα παραπάνω...τι πρέπει να κάνουν ?να νοικιάσουν μόνοι τους πίστα και να βάζουν τους εκπαιδευόμενους να μάθους την υποστροφή κ την υπερστροφή??

όσο για την κίνηση το τελευταίο που με πειράζει στο δρόμο είναι οι σχολές οδηγών...περισσότεροι κίνηση προκαλούν όσοι κάνουν σφήνες αλλάζοντας λωρίδα συνεχώς και αναγκάζοντας όλους τους ΙΧηδες να πέφτουν αναίτια στα φρένα....

Υ.Γ. πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις ηλίθιων και ανεύθυνων δασκάλων οδήγησης πάντως δεν νομίζω ότι ειναι ο κανόνας....

TROOPER
16/02/2007, 10:44
σπαστου τον καθρεφτη ρε πανο οπως περνας απο διπλα τους με το ποδι και μετα πες τους οτι δεν το εκανες εσυ...ηταν σπασμενος απλα τωρα επεσε κατω!!!!!!!!!!!!!!

:a02:

zephyr1
16/02/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σπαστου τον καθρεφτη ρε πανο οπως περνας απο διπλα τους με το ποδι και μετα πες τους οτι δεν το εκανες εσυ...ηταν σπασμενος απλα τωρα επεσε κατω!!!!!!!!!!!!!!

:a02:


Περιμενα μια πιο νορμαλ απαντηση απ την δασκαλα της..............αν το ηξερα μπορει και να το εκανα ...............οπως ειπε ομως και ο H.A.Balafoutre θελει προσοχη ο τροπος αντιδρασης γαιτι μπορει να βρεθεις πολυ ασχημα μπλεγμενος.

Το χειροτερο ειναι που μαθαινει ενας νεος οδηγος με την μαμημενη νοοτροπια του παλιου Ελληνα οδηγου.

:wave2:

dosko
16/02/2007, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005

οι σχολές οδηγών δεν μπορούν να κάνουν τίποτα παραπάνω...τι πρέπει να κάνουν ?να νοικιάσουν μόνοι τους πίστα και να βάζουν τους εκπαιδευόμενους να μάθους την υποστροφή κ την υπερστροφή??


Οι σχολες οδηγων θα μπορουσαν να μαθαινουν ουσιαστικα τους νεους οδηγους να οδηγουν
και οχι απλα να τους προετοιμαζουν για τις εξετασεις (Οπως γινεται στους περισσοτερους
εκπαιδευτικους τομεις στην ελλαδα). Γιατι οι περισσοτεροι δασκαλοι οδηγησης το μονο που
στο οποιο σε εκπαιδευουν ειναι οτιδηποτε μπορει να σε ρωτησουν οι εξεταστες με αποτελεσμα να
μην σου δινει σωστες οδηγικες βασεις.

Προσωπικα πριν 2-3 χρονια που εβγαλα στην Λαμια (φοιτητης εκει) το διπλωμα για την μηχανη
ο δασκαλος οδηγησης επειδη ειχα διπλωμα για πενηνταρι μου λεει
" Να εκει ειναι η μηχανη παρτη κανε καμια βολτα και φερτη μετα παλι εδω και ασε τα κλειδια κατω απο το χαλακι" :eyepop:
Κατι το οποιο εγινε για οσες φορες ειχα " μαθημα ".
(Φυσικα και του δωσα λιγοτερα χρηματα απο οτι μου ζητησε) :wacko:

Ας πουμε δεν θα μπορουσε να μου δωσει καποιες συμβουλες
πχ. για το πως να στριβω στην βροχη, πως να ριχνω το βαρος στα μαρσπιε κτλ.
κατι το οποιο θα μου ηταν χρησιμο και μπορει και σωτηριο σε καποια δυσαρεστη κατασταση (Μακρια απο μας) !!

zzr2005
16/02/2007, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dosko
Οι σχολες οδηγων θα μπορουσαν να μαθαινουν ουσιαστικα τους νεους οδηγους να οδηγουν
και οχι απλα να τους προετοιμαζουν για τις εξετασεις (Οπως γινεται στους περισσοτερους
εκπαιδευτικους τομεις στην ελλαδα). Γιατι οι περισσοτεροι δασκαλοι οδηγησης το μονο που
στο οποιο σε εκπαιδευουν ειναι οτιδηποτε μπορει να σε ρωτησουν οι εξεταστες με αποτελεσμα να
μην σου δινει σωστες οδηγικες βασεις.

Προσωπικα πριν 2-3 χρονια που εβγαλα στην Λαμια (φοιτητης εκει) το διπλωμα για την μηχανη
ο δασκαλος οδηγησης επειδη ειχα διπλωμα για πενηνταρι μου λεει
" Να εκει ειναι η μηχανη παρτη κανε καμια βολτα και φερτη μετα παλι εδω και ασε τα κλειδια κατω απο το χαλακι" :eyepop:
Κατι το οποιο εγινε για οσες φορες ειχα " μαθημα ".
(Φυσικα και του δωσα λιγοτερα χρηματα απο οτι μου ζητησε) :wacko:

Ας πουμε δεν θα μπορουσε να μου δωσει καποιες συμβουλες
πχ. για το πως να στριβω στην βροχη, πως να ριχνω το βαρος στα μαρσπιε κτλ.
κατι το οποιο θα μου ηταν χρησιμο και μπορει και σωτηριο σε καποια δυσαρεστη κατασταση (Μακρια απο μας) !!

έχεις δίκιο εν μέρει...
αλλά...η οδήγηση της μοτοσυκλέτας δεν μπορεί να στηριχθεί σε θεωρία....πρέπει να σε βάλει να εφαρμώσεις ότι έμαθες πάνω στη μηχανή...όπως γίνεται στα διάφορα σχολεία εκμάθησης ασφαλούς οδήγησης....
αυτό όμως μπορεί να γίνει μονο μεσα σε πίστα...και επανερχόμαστε στο θέμα της ανυπαρξίας υποδομών εκ μέρους του κράτους....
σκέψου ότι χρειάζεσαι 20 μαθήματα για να αποκτήσεις άνεση με το αυτοκίνητο ώστε να πάρεις απλά το δίπλωμα.....
πόσοι απο εμάς θα διατίθεντο να πληρώσουν πχ άλλα 400-500 ευρώ αν σου έλεγε ο δάσκαλος πάμε σε μια πίστα με το αυτοκίνητο να σου μάθω να οδηγάς....
αυτά φυσικά εφόσον ο ίδιος ο δάσκαλος ξέρει να οδηγάει....
αν το κράτος έβαζε αυστηρότερες προϋποθέσεις για τη χορήγηση διπλώματος, οι σχολές δεν θα προσαρμόζονταν???
είναι δυνατόν το κράτος να εναποθέτει την ασφάλεια των πολιτών του στην ευσυνηδεισία των ελεύθερων επαγγελματιών χωρίς να τους ελέγχει???

zephyr1
16/02/2007, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
έχεις δίκιο εν μέρει...
αλλά...η οδήγηση της μοτοσυκλέτας δεν μπορεί να στηριχθεί σε θεωρία....πρέπει να σε βάλει να εφαρμώσεις ότι έμαθες πάνω στη μηχανή...όπως γίνεται στα διάφορα σχολεία εκμάθησης ασφαλούς οδήγησης....
αυτό όμως μπορεί να γίνει μονο μεσα σε πίστα...και επανερχόμαστε στο θέμα της ανυπαρξίας υποδομών εκ μέρους του κράτους....
σκέψου ότι χρειάζεσαι 20 μαθήματα για να αποκτήσεις άνεση με το αυτοκίνητο ώστε να πάρεις απλά το δίπλωμα.....
πόσοι απο εμάς θα διατίθεντο να πληρώσουν πχ άλλα 400-500 ευρώ αν σου έλεγε ο δάσκαλος πάμε σε μια πίστα με το αυτοκίνητο να σου μάθω να οδηγάς....
αυτά φυσικά εφόσον ο ίδιος ο δάσκαλος ξέρει να οδηγάει....
αν το κράτος έβαζε αυστηρότερες προϋποθέσεις για τη χορήγηση διπλώματος, οι σχολές δεν θα προσαρμόζονταν???
είναι δυνατόν το κράτος να εναποθέτει την ασφάλεια των πολιτών του στην ευσυνηδεισία των ελεύθερων επαγγελματιών χωρίς να τους ελέγχει???


zzr2005 συγνωμη αλλα εδω η δασκαλα δεν μπορει να μαθει στην μαθητευομενη να σταματαει στο κοκκινο ,πιστα για εκμαθηση μας ελειπε?:eyepop:

Δεν λεω οτι δεν ειναι σωστο αλλα εδω τα βασικα δεν γινονται.:sad:

zzr2005
16/02/2007, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
zzr2005 συγνωμη αλλα εδω η δασκαλα δεν μπορει να μαθει στην μαθητευομενη να σταματαει στο κοκκινο ,πιστα για εκμαθηση μας ελειπε?:eyepop:

Δεν λεω οτι δεν ειναι σωστο αλλα εδω τα βασικα δεν γινονται.:sad:

καλά η συγκεκριμένη δασκάλα είναι για πολλές μπουνιές....εντάξει υπάρχουν και δάσκαλοι οδήγησης που δίνουν το αυτοκίνητο και σε συγγενικά τους πρόσωπα να διδάξουν...:eek:
τι να λέμε τώρα...
αλλά το θέμα ειναι να υπάρχει ένα σύστημα που να ωθεί τους εκπαιδευτές να μαθαίνουν σωστά τους εκπαιδευόμενους...

εγώ πήρα αφορμή απο το post σου για να κανω μια γενική τοποθέτηση κ να θέσω ενα προβληματισμό...

dosko
16/02/2007, 18:27
δεν θα διαφωνησω για τις υποδομες οπως και για το εξτρα κοστος στα μαθηματα.
(αν και πολλοι εδω μεσα δινουν ή θελουν να δωσουν(κι εγω, κι εγω) χρηματα για μαθηματα οδηγησης ασφαλους οδηγησης βλεπε CSS, σεμιναρια οδηγησης κτλ)

αλλα οπως λεει ο και ο Zephyr1 δεν δινονται σωστες αρχικες βασεις απο τους δασκαλους.

Προσωπικα πιστευω πως το κρατος θα επρεπε να ανεβασει το επιπεδο δυσκολιας των πρακτικων εξετασεων και να δωσει εμφαση σε σημαντικοτερους τομεις οπως σωστη και ασφαλεστερη οδηγηση.

Να ΜΗΝ ειναι υποχρεωτικα (αρπαχτη μου φανηκε απο την αρχη) τα μαθηματα στο δασκαλο
ετσι ωστε ο δασκαλος να μην εχει την μορφη δημοσιου υπαλληλου σε ταμειο εφοριας που
περιμενει τον πελατη να του τα σκασει αλλα να εχει τον ουσιαστικο ρολο που πρεπει να εχει ενας δασκαλος δλδ να σε εκπαιδευει πανω στο αντικειμενο.
Με αυτο τον τροπο πιστευω (μπορει και λανθασμενα) θα δειχνουν περισσοτερο ενδιαφερον
στους μαθητες τους οσον αναφορα την διδασκαλια.

zzr2005
16/02/2007, 18:43
ΕΠΙΠΛΕΟΝ
βασική προυπόθεση να καταργηθεί η παράσταση απο τη δεύτερη εξέταση και μετά ώστε να μην έχει κίνητρο ο εξεταζόμενος να λαδώσει....
και να μην υπάρχει αναγκαστικός αριθμός μαθηματων για δεύτερη ή τρίτη εξέταση...

αλλά το θέμα της παράστασης είναι το βασικότερο κ το απλούστερο για το κράτος αν ενδιαφερόταν για την αξιοπιστία του συστήματος εξέτασης και όχι πως να μαζέψει λεφτά...

dosko
16/02/2007, 19:32
πιστευω πως ισως θα επρεπε να περνανε και οι δασκαλοι ενα ειδος "ΚΤΕΟ" ==> αξιολογηση καθε
καποια χρονικη περιοδο ετσι ωστε να ελεγχεται το κατα ποσο ειναι ικανοι για να διδασκουν.

εχω πετυχει δασκαλο γυρω στα 60-65 να κανει μαθηματα με ενα σκουριασμενο σταρλετακι του '85
που στις στροφες χαροπαλευε απο το τριξιμο και ελεγα τωρα θα διαλυθει, τωρα θα μου ερθει η λαμαρινα. :a018: Ενταξει θα μου πειτε πρεπει οι νεοι οδηγοι να σκληραγωγουνται αλλα ..... ελεος !!


ps. Μηπως λεω μηπως να κατεβαζαμε τις ιδιες σε πλαισιο στην επομενη μοτοδιαδηλωση ?
:beer: :beer: :D

doria
09/04/2007, 18:07
σαν γυναικα οδηγός με αυτοκίνητο(έμαθα σε μια αλάνα με τα αδερφια και τον πατερα μου)πρώτη φορά σε δημόσιο δρόμο βγήκα στα 18 μου για να κάνω βόλτες τον δάσκαλο,μιας και ότι ήταν να μάθω το ήξερα πολύ πριν μου τα πει(τουλάχιστον 4 χρόνια)έμαθα με ένα yaris το οπιο ανεβα-κατεβα τον Διόνυσο μαλλιά-κουβάρια με είχε φοβήσει ο δάσκαλος..μιας και δεν ήξερα οτι ο καλος οδηγος πάει με 80 τουλάχιστον σε τέτιο δρόμό...σκοπός του,απο οτι μου λεει τωρα πια,ήταν να με μάθει να έχω το 1000% της προσοχής μου στον δρόμο και ευτηχώς τα καταφεραι απο οτι δίχνουν τα πράγματα...το θέμα λοιπόν δεν είναι τι σου μάθένει ο δάσκαλος αλλα το τι πιάνεις εσύ...στον ίδιο δάσκαλο έστειλα την κολητή μου να δώσει για δήπλωμα και κόπηκε 5 φορές(:eyepop: )εως που απελπίστικε εντελώς και δεν ξανάδωσε μαζί του...απο οτι φάνηκε δεν τα περνε με τπτ και αυτος ήταν και ο λόγος που ο δασκαλος δεν την άφηνε να λαδώσει..προσπαθούσε να της περάσει στο κεφάλι οτι δεν το κατέχει...1,5 μήνα μετά,πήγε σε άλλο δάσκαλο,λάδωσε 2 φορές εξεταστές και πέρασε με την δευτερη..δεν έμαθε να οδηγεί βέβαια..απλα έδωσε 100 ευρώ παραπάνω και έκαναν τα στραβά μάτια...
τι να πεις λοιπον...υπάρχουν λογοίς δάσκαλοι και λογοίς...το θέμα είναι οτι πρέπει να είναι αντικειμενικοί οι εξεταστές...και να ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΝ για να πάρει κάπιος το δήπλωμα...
Δεν φτένε πάντα οι δάσκαλοι

sniper
11/04/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
...
Δεν φτένε πάντα οι δάσκαλοι

κάποιες φορές θέλουν κρέμασμα..... :rolleyes:

Gandalf dr685sm
11/04/2007, 15:24
doria...

χωρίς παρεξήγηση... να μας πείς πότε και με τι κυκλοφορεί η φίλη σου , να μην βγαίνουμε εμείς στον δρόμο , μήπως και την γλυτώσουμε... ελπίζω να της τα έχωσες εσύ... άλλωστε για αυτό είναι οι φίλοι.

Το γέλιο που ρίχνω καθημερινά με άνδρες-γυναίκες (κυρίως οι δεύτερες είναι αλήθεια) στο φαινόμενο οδήγησης που ονομάζεται "παρκάρισμα" δεν μπορεί να περιγραφεί εδώ. Μπορεί να είναι με Smart και να μην χωρούν σε θέση για Focus.

Δυστυχώς στην χώρα μας , το σύστημα εξέτασης είναι τρύπιο πρώτα απο εμάς τους ίδιους και την νοοτροπία μας (σιγά μωρε..θα λαδώσω και θα το πάρω) μέχρι και το κράτος που απλά εισπράττει χρήματα , ακόμα και όταν συμβεί το ατύχημα (έξοδα-νοσήλεια).

Τον νού σας εκεί έξω μόνο .. είναι ενας μικρός πόλεμος και φαίνεται ειδικά σε κάθε "έξοδο".


Gandalf

zzr2005
11/04/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
doria...

χωρίς παρεξήγηση... να μας πείς πότε και με τι κυκλοφορεί η φίλη σου , να μην βγαίνουμε εμείς στον δρόμο , μήπως και την γλυτώσουμε... ελπίζω να της τα έχωσες εσύ... άλλωστε για αυτό είναι οι φίλοι.

Το γέλιο που ρίχνω καθημερινά με άνδρες-γυναίκες (κυρίως οι δεύτερες είναι αλήθεια) στο φαινόμενο οδήγησης που ονομάζεται "παρκάρισμα" δεν μπορεί να περιγραφεί εδώ. Μπορεί να είναι με Smart και να μην χωρούν σε θέση για Focus.


Gandalf

το έχω δει και εγώ αυτό το φαινόμενο με τα smart....και μάλιστα έχω δει και πολλούς άνδρες να μην μπορούν να παρκάρουν σμαρτ...΄
μου φαίνεται αδιανόητο...ειναι πιο εύκολο και απο μηχανή....:lol: :lol:

πάντως εγώ παιδιά έχω αρχίσει και κατηγοριοποιώ τους οδηγούς ανάλογα με το αυτοκίνητο που οδηγούν....και προσπαθώ να είμαι διπλά προσεκτικός στις επίκίνδυνες μάρκες και μοντέλα...:lol:

για παράδειγμα... μακριά απο Μερσεντές....ειδικά τα μικρά μοντέλα...ειναι σήμα κατατεθέν νεόπλουτου μεσήλικα και συνταξιούχου δημοσίου που έχει πάρει το εφάπαξ αγόρασε μερσεντές και δεν έχει ιδέα απο οδήγηση ...
σε ποιον άραγε αρέσει η οδήγηση και αγοράζει Μερσεντές ενώ μετα ίδια λεφτά μπορεί να πάρει πολύ καλύτερα αυτοκίνητα???:eek:

επίσης θεωρώ ακρως επικίνδυνους τους οδηγούς ceicento και Smart...σε δεύτερη κατηγορία επικινδυνότητας saxoralye...με τους οδηγούς να νομίζουν οτι ειναι Makinen και άνω....
:lol:

και ρε παιδιά.... κράξτε με ....ΑΛΛΑ.... τελικά οι ταρίφες με ενοχλούν λιγότερο απο όλους τους άλλους...