PDA

View Full Version : Δεν είμαι ευαισθητούλης αλλά ο μικρός με τάραξε



paTman_the
14/02/2007, 21:31
Καλησπέρα σας!

Γύριζα σπίτι πριν όπως κάθε μέρα και πήγαινα βαριεστημένα προσπαθώντας να έχω το νου μου σε όλα αυτά που προσπαθώ να κοιτάζω ώστε να μη με θερίσουν. Ξέρετε αμάξια που σταματάνε/στρίβουν/κανουν όπισθεν χωρις λόγο, πόρτα στερεωμένη σε ελατήριο και φωτοκύταρο που περιμένει να περάσεις για να ανοίξει, καμικάζι παππουδογιαγιαδοεγγονια κα καθημερινα.

Προφταίνω λοιπόν (στην 62 μαρτύρων στο ηράκλειο για όσους ξέρουν) ένα παιδάκι που πήγαινε με το ποδηλατάκι του στο δρόμο και σκέφτομαι " ρε γαμώτο κυκλοφορεί έτσι χωρίς κράνος χωρίς να φαντάζεται τι μπορεί να γίνει εδώ. και δε φτανει αυτό θα μεγαλώσει και θα έχει μάθει να οδηγεί έτσι. Μήπως να το σταματήσω να του πω τίποτα; Μπα μωρε μαλακα ποιος είσαι; ο μπαμπάς του ή δάσκαλος χωρίς σύνορα;" και ΜΠΑΜ!
η μπροστινή μας σταματάει και κουτουλάει το παιδάκι πάνω, ευτυχώς με 10-20 χλμ ήταν και αίλουρος ο μικρός δεν έγινε τπτ, ούτε κάτω δεν έπεσε. Τον ακολουθώ το μικρό του λέω σταμάτα λίγο στην άκρη να σου πω και του λέω το προφανές, ότι ξέρεις κάτι φίλε όταν είσαι στους δυο τροχούς πρέπει να είσαι προσεχτικός για να μην σε θερίσουν και να μπορείς να συνεχίσεις να είσαι στους δυο τροχούς, δεν προσπερνάς οχήματα που κινούνται γιατί μπορεί να στρίψουν και να σε βάλουν κάτω, κρατάς απόσταση για να μην τα κουτουλήσεις δεν περνάς διασταυρώσεις χωρίς να δεις. και ότι άλλο πρόλαβα σε ενα δυο λεπτα που είχα στη διάθεσή μου.

Ο μικρός είχε ταραχτεί και ψέλιζε "δεν την είδα να στρίβει" και "ευχαριστώ" . Είμαι σίγουρος ότι ο μικρός θα με θυμάται και ελπίζω να κατάλαβε και ότι του είπα.

Που θέλω να καταλήξω;;;
Λέμε για την έλλειψη οδικής παιδείας και τους κακούς δρόμους, αλλά μήπως θα έπρεπε να ενημερώσουμε εμείς τουλάχιστον τους επόμενους οδηγούς;;
Νομίζω ότι δισέλιδα φυλάδια με όλα αυτά που μαθαίνουμε στην πράξη αντί να τα ξέρουμε ήδη από τα θεωριτικά ή μερικές αφίσες με καρικατούρες των ίδιων ενδεχομένων που ανέφερα στην αρχή θα μπορούσαν να προκαλέσουν την προσοχή, να κάνουν εντύπωση και να οδηγήσουν σε νέους οδηγούς που θα είναι καλύτεροι από μας...
Γιατί επίσης είμαι σίγουρος πως αν αντί για το μικρό ήταν ο πατέρας του που είχε τρακάρει είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο το πολύ πολύ να έριχνε μερικά καντήλια σε αυτή που σταμάτησε και σε μένα αν του έλεγα να είναι ποιο προσεχτικός.
Πιστεύω ότι η καλύτερή μας ελπίδα είναι οι νέοι οδηγοί, υπάρχει όρεξη να γίνει κάτι;; Προσωπικά γραφιστικά δεν μπορώ να κάνω κάτι, αλλά απο κέιμενο pdf και ιδέες μπορώ να κάνω κάτι.
Για πείτε...

AFTER
14/02/2007, 22:44
φυσικα και στην νεα γενια στηριζομαστε

ομως αυτο το κατι πρεπει να γινει απο αυτους τους κεραταδες που μας κυβερνανε(?)

το τι ομως μπορουν να κανουν, το ειδαμε λιγες μερες πριν, σε αυτα πρωτοι ειμαστε

ΕΛΛΑΣ-το μοναδικο αφρικανικο κρατος με λευκους κατοικους

συγνωμη για την αφρικη

paTman_the
14/02/2007, 22:56
Μα αν ήταν να κάνουν κάτι αυτοί, δε θα ήλπιζα στους πιτσιρικάδες...
Το θέμα είναι τί κάνουμε εμείς που βαρεθήκαμε αυτήν την κατάσταση...

TROOPER
14/02/2007, 23:07
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34144

ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟΣ!!!

:wave2:

Giorgos19
14/02/2007, 23:09
Γιωργη το λινκ δεν δουλευει.

TROOPER
14/02/2007, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Γιωργη το λινκ δεν δουλευει.

ευχαριστω γιωργαρε.το φτιαξα.

εχεις πμ

freezer
15/02/2007, 14:44
Πάντως και ένα κρανάκι την ώρα του ύπνου δεν είν κακό!Έτσι κι αλλίως έχουν αναφερθεί πόσες περιπτώσεις που έπεσε ο άλλος την ώρα που κοιμότανε....κι αν είναι και γέρος...ή από πέσιμο ή από χ*σιμο....ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!