PDA

View Full Version : Moto και μυωπία...



tolkmt-03
15/02/2007, 14:48
Έχω 1.25 στο ένα μάτι και 1 βαθμό στο άλλο.Δεν είναι τραγικά τα πράγματα αλλά σε καμία περίπτωση δεν το ρισκάρω να ανέβω στην μηχανή χωρίς τα γυαλια τα οποία φοράω μέσα στο κράνος.Κάτι το οποίο πρέπει να με δείχνει αρκετά γελοίο και σίγουρα δεν είναι ότι πιο ασφαλές.

Άνοιξα το τόπικ για να ανταλλάξουμε απόψεις με τυχόν "ομοιοπαθείς" και να ακούστουν διάφορες πιο αποτελεσματικές προτάσεις.Τώρα αρχίζω να την ψάχνω με φακούς επαφής μέχρι να μαζέψω το πακέτο που χρειάζεται να την εγχείρηση.1500 έουρος αν δεν κάνω λάθος...

OldMan
15/02/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Έχω 1.25 στο ένα μάτι και 1 βαθμό στο άλλο.Δεν είναι τραγικά τα πράγματα αλλά σε καμία περίπτωση δεν το ρισκάρω να ανέβω στην μηχανή χωρίς τα γυαλια
Έχω 3.25 στο ένα μάτι και 1.50 στο άλλο. ΕΙΝΑΙ τραγικά τα πράγματα αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το ρισκάρω να φορέσω γυαλιά !! :wave2:

sapila racing
15/02/2007, 14:53
Φίλε μου εγω δεν έχω μυωπία προσωπικά, αλλά εχω πολλούς φίλους/φίλες που οδηγούν μοτο και εχουν μυωπία.
Δεν νομίζω οτι φαίνεται κανείς γελοίος επιδή φοραει γυαλιά....

Το μοναδικό πρόβλημα εκτός του βάλε/βγάλε το κράνος κλπ που θελει μια extra κίνηση, είναι η πιθανότητα να σε τραυματίσουν τα γυαλιά σε πτώση.

Επίσης νομλιζω οτι ειναι αστείο να πας για εγχείρηση με τόσο χαμηλή μυωπία
:wave2:

tolkmt-03
15/02/2007, 14:53
Εγώ πάντως φοβάμαι χωρίς γυαλιά γιατί έχω την εντύπωση πώς αν πεταχτεί κανένα σκυλί,χαμπάρι δεν θα πάρω.Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια γιατί δεν έχω κάνει μεγάλες αποστάσεις χωρίς τα γυαλιά...

sapila racing
15/02/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχω 3.25 στο ένα μάτι και 1.50 στο άλλο. ΕΙΝΑΙ τραγικά τα πράγματα αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το ρισκάρω να φορέσω γυαλιά !! :wave2:

Εσύ πρέπει να πας για εγχείρηση σίγουρα!! :rotflmao:

Nostra
15/02/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχω 3.25 στο ένα μάτι και 1.50 στο άλλο.


τα διάκενα τα έχεις κοιτάξει?


οι πεταλούδες είναι ρυθμισμένες σωστά (ή τις βλέπεις χρωματιστές) ?


:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





Πολύς κόσμος φοράει γυαλιά μέσα από το κράνος ομοίως και φορώντας φακούς...


είναι προτιμότερο να έχεις σωστή όραση...


ο αντίλογος είναι φυσικά ότι σε περίπτωση ατυχίας τα γυαλιά πιθανότατα να σε τραυματίσουν σοβαρά μέσα στο κράνος...


:rolleyes: :rolleyes:

OldMan
15/02/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εσύ πρέπει να πας για εγχείρηση σίγουρα!! :rotflmao:
Και ποιος θα πατάει τις γριές το βράδυ ..??? :confused:

edit: Δεν έχει νοήμα, γιατί περιμένω την Πρεσβυωπία να τα φέρει "ίσα βάρκα ίσα νερά" !! :beer:

afrotwin
15/02/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Έχω 1.25 στο ένα μάτι και 1 βαθμό στο άλλο.Δεν είναι τραγικά τα πράγματα αλλά σε καμία περίπτωση δεν το ρισκάρω να ανέβω στην μηχανή χωρίς τα γυαλια τα οποία φοράω μέσα στο κράνος.Κάτι το οποίο πρέπει να με δείχνει αρκετά γελοίο και σίγουρα δεν είναι ότι πιο ασφαλές.

Άνοιξα το τόπικ για να ανταλλάξουμε απόψεις με τυχόν "ομοιοπαθείς" και να ακούστουν διάφορες πιο αποτελεσματικές προτάσεις.Τώρα αρχίζω να την ψάχνω με φακούς επαφής μέχρι να μαζέψω το πακέτο που χρειάζεται να την εγχείρηση.1500 έουρος αν δεν κάνω λάθος...

ti ine afta pou mas les file mou?
mipos ise montelaki?
i pistevis oti 8a riksis gineka me tin mixani ke den sou ka8ete logo gialion?:rotflmao:

fora ta gialia sou min masas ke odigame gia tin apolafsi tis odigisis oxi gia na riksoume ta mila apo kamia milia...
:rotflmao: :rotflmao:

tolkmt-03
15/02/2007, 14:59
Καλά δεν είναι τόσο το πως φαίνομαι με τα γυαλιά και το κράνος καθώς είναι φιμέ η ζελατίνα και δεν
φαίνεται μέσα όταν είναι κλειστό.


Το πρόβλημα είναι στην παθητική ασφάλεια.Σε περιπτωση στραβής δεν είναι ότι καλύτερο και το οπτίκο πεδίο δεν είναι το καλύτερο δυνατό.Μου φαίνεται πως οι φακοί είναι η καλύτερη λύση.:cool: :cool:

hornet
15/02/2007, 15:05
κανενα προβλημα με τα γυαλια και την μερα φορα γυαλια ηλιου με μυωπια αν θες να εισαι και τσιλικος...Η τεχνολογια σε αυτον τον τομεα εχει κανει αλματα.....φακοι γυαλιων απο Polycarbonate--σκελετοι παναλαφροι---γυαλια ηλιου polarized για μειωση ανακλασεων και αλλα κολπα επισης η οδηγηση με φακους επαφης ειναι πιο επικινδυνη διοτι απο τον αερα μπορει και να σου φυγει κανενας...οδηγαω πολλα χρονια με γυαλια και ποτε δεν με χει προβληματισει απλα αμα πας για γυαλια νεα πηγαινε με το κρανος μαζι για να δοκιμασεις οτι εφαρμοζει ο σκελετος καλα μεσα στο κρανος για να μην εχεις κραδασμους και χανεις τα κεντρα του φακου

afrotwin
15/02/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Καλά δεν είναι τόσο το πως φαίνομαι με τα γυαλιά και το κράνος καθώς είναι φιμέ η ζελατίνα και δεν
φαίνεται μέσα όταν είναι κλειστό.


Το πρόβλημα είναι στην παθητική ασφάλεια.Σε περιπτωση στραβής δεν είναι ότι καλύτερο και το οπτίκο πεδίο δεν είναι το καλύτερο δυνατό.Μου φαίνεται πως οι φακοί είναι η καλύτερη λύση.:cool: :cool:

akrivos exo prosopiki pira apo proin desmo me gialia pou forese fakous stin mixani ke tous psaxname sto piso meros tou matiou


as poume oti mia motoeteria pou vgasi gialia iliou antexoun ston aera diladi den enoxlounte ta matia apo ton aera ke fisika to astiako pedio den exi provlima

an paris tetio skeleto ke tou prosarmosis gialia miopias den 8a exis provlima
psakse se poli gnostes markes gialion iliou gia spor as poume

alakse tous fakous ke ise etimos

Cpt. Haddock
15/02/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Έχω 1.25 στο ένα μάτι και 1 βαθμό στο άλλο...............

Τώρα αρχίζω να την ψάχνω με φακούς επαφής μέχρι να μαζέψω το πακέτο που χρειάζεται να την εγχείρηση.1500 έουρος αν δεν κάνω λάθος...

Θα υπάρξει οφθαλμίατρος που θα σε βάλει για εγχείρηση με τόσο λίγο;

(γιατί όχι θα μου πεις, αν σκασεις τα μπικικίνια... )



Εγώ ξέρω τύπους πάντως που οδηγούν με την ακοή... :evil: :D

afrotwin
15/02/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θα υπάρξει οφθαλμίατρος που θα σε βάλει για εγχείρηση με τόσο λίγο;

(γιατί όχι θα μου πεις, αν σκασεις τα μπικικίνια... )



Εγώ ξέρω τύπους πάντως που οδηγούν με την ακοή... :evil: :D

ipirxe ke mia kineza pou evlepe me tin miti...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
15/02/2007, 15:28
φακοι επαφης

φθηνοι , ασφαλεις , 100% εγγυημενοι για οδηγηση μοτο (12 χρονια πειρας ειναι αυτα..)

για επεμβαση σκεψου το πολλες φορες...αλλωστε αν δεν εχει σταθεροποιηθει η μυωπια ειναι πεταμενα λεφτα , κανεις δεν σου διασφαλιζει οτι δεν θα μεγαλωσει η μυωπια και αλλο..

mouse
15/02/2007, 17:36
Kαι εγώ έχω μυωπία περιπου στο 3,5. Γι'αυτό φοράω φακούς επαφής πάντα. Τα γυαλιά δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί σε πτώση την έχεις πατήσει πολύ ασχημα. Και δεν έχεις και σωστό οπτικό πεδίο. Και τέλος να μην κάνεις εγχείρηση στην ηλικία σου γιατί η μυωπία θα ανέβει και θα καταλήξεις πάλι σε φακούς. Μετά τα 25.:wave2:

Stergios69
15/02/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχω 3.25 στο ένα μάτι...
Για αυτό πας τόσο καλά στα χώματα...
''Όλα είναι δρόμος'' :D :wave2:

bartlal
15/02/2007, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Για αυτό πας τόσο καλά στα χώματα...
''Όλα είναι δρόμος'' :D :wave2:

kai η πλακα ειναι οτι αν τον ρωτησεις, θα σε πει οτι βλεπει πεντακαθαρα λεπτομερειες απο το απεναντι βουνο πχ προβατα!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bartlal
15/02/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Έχω 1.25 στο ένα μάτι και 1 βαθμό στο άλλο.Δεν είναι τραγικά τα πράγματα αλλά σε καμία περίπτωση δεν το ρισκάρω να ανέβω στην μηχανή χωρίς τα γυαλια τα οποία φοράω μέσα στο κράνος.Κάτι το οποίο πρέπει να με δείχνει αρκετά γελοίο και σίγουρα δεν είναι ότι πιο ασφαλές.

Άνοιξα το τόπικ για να ανταλλάξουμε απόψεις με τυχόν "ομοιοπαθείς" και να ακούστουν διάφορες πιο αποτελεσματικές προτάσεις.Τώρα αρχίζω να την ψάχνω με φακούς επαφής μέχρι να μαζέψω το πακέτο που χρειάζεται να την εγχείρηση.1500 έουρος αν δεν κάνω λάθος...

αν και λιγο ασχετο με το θεμα, ριξε και εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=32667) μια ματια!

:wave2:

FestoNero
15/02/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχω 3.25 στο ένα μάτι και 1.50 στο άλλο. ΕΙΝΑΙ τραγικά τα πράγματα αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το ρισκάρω να φορέσω γυαλιά !! :wave2:
Εγω εχω 7 και 7.25
Ειμαι καλα γιατρε;
:a36:
Και τα γυαλια με ενοχλουν με το κρανος..
:sad:
Και εγχειρηση δε μπορω να κανω λογω λεπτου χιτωνα..
Ειχε γινει μια συζητηση προ διμηνου..
με 2 παραλληλα θεματα, ενα στον εξοπλισμο νομιζω και ενα στις γενικες..
:wave2:

bartlal
15/02/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Εγω εχω 7 και 7.25
Ειμαι καλα γιατρε;
:a36:

Ειχε γινει μια συζητηση προ διμηνου..
με 2 παραλληλα θεματα, ενα στον εξοπλισμο νομιζω και ενα στις γενικες..


μαλλον σου αυξηθηκε η μυωπια πατελααααααα! δεν Γλεπεις καλα-καλα πανω απο αυτα που εγραψες!

:D :smilea: :D

FestoNero
15/02/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
μαλλον σου αυξηθηκε η μυωπια πατελααααααα! δεν Γλεπεις καλα-καλα πανω απο αυτα που εγραψες!

:D :smilea: :D Η αληθεια ειναι οτι βαριομουν να ανοιξω το λινκ..
:blush:


Αλλα υπαρχει κι'αλλη συζητηση.
:evil:

Trickster
15/02/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero

Και εγχειρηση δε μπορω να κανω λογω λεπτου χιτωνα..
:wave2: [/B]

Την έψαξες για την μέθοδο PRK; Είναι πολύ καλύτερη και ασφαλέστερη από την LASIK και δεν χρειάζεται χοντρό χιτώνα.

:beer:

bartlal
15/02/2007, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Την έψαξες για την μέθοδο PRK; Είναι πολύ καλύτερη και ασφαλέστερη από την LASIK και δεν χρειάζεται χοντρό χιτώνα.

:beer:

ωπα! εχουμε λεπτομερειες εδω! ποια η διαφορα τους? σε $$$, ωρες χειρουργειου, μερες προσαρμογης, ποιοτητα αποτελεσματος?

οσα ξερεις λες, δεν απαιτω να σε κουρασω για να τα μαθω ολα! :winka:




:wave2:

FestoNero
15/02/2007, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
ωπα! εχουμε λεπτομερειες εδω! ποια η διαφορα τους? σε $$$, ωρες χειρουργειου, μερες προσαρμογης, ποιοτητα αποτελεσματος?

οσα ξερεις λες, δεν απαιτω να σε κουρασω για να τα μαθω ολα! :winka:

:wave2:
Ναι ναι..
Μπορεις να κουραστεις μονος σου!!
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ασε ρε μη τυφλωθω και χασω τα γαλαζια μπιρμπιλωτα μου ματια!!
:hypnotize
:lol: :rotflmao: :rotflmao:

(Συ με πηρες τηλεφωνο προ ολιγου; ημουν στην υπογα και δεν ακουω καλα απο το αριστερο..)
:uplate:

FestoNero
15/02/2007, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Την έψαξες για την μέθοδο PRK; Είναι πολύ καλύτερη και ασφαλέστερη από την LASIK και δεν χρειάζεται χοντρό χιτώνα.

:beer:
Χμ..
οχι, απλα πηγα σε εναν οφθαλμιατρο χειρουργο κτηνοβατη ξερω γω τι ειδικοτητα ειχε τεσπα με κατι MD PHD PH 5,5 μου'ριξε ενα υγρο με κοιταξε με κατι οργανα και μου'πε οτι εχω λεπτο κατι χιτωνα και δεν θα μου προτεινε εγχειρηση.
Μετα οταν εφυγα ειχα κατι κορες ΝΑ :eyepop: 18 χρονων!! :rotflmao:
Ολο το ματι μαυρο ηταν και δε μπορουσα να δω τιποτα απο το πολυ φως..
:bigcry:

Trickster
15/02/2007, 19:18
Έχω κάνει την PRK γιατί:

α) είχα αρκετό αστιγματισμό και έπρεπε να "σκαφτεί" ποιό πολύ το μάτι
β) έκανα boxing αυτή την περίοδο και ήταν πιό αρμόζουσα για την περιπτωσή μου.

Στην ουσία ισχύει το εξής

Η PRK έχει τα εξής καλά

α) Δεν σου κόβουν flap όπως στην Lasik αλλά με ένα αλκοολουχο διάλυμα σου αφαιρούν το επάνω μέρος (επιθύλιο) για να κάψουν παραμέσα. Μετά την εγχείρηση αυτό από μόνο του ξαναγίνεται και είναι το ίδιο σταθερό με πριν.
β) Σε σχέση με την Lasik δεν μαμιούνται τα δακρυγόνες απολήξεις στην άκρη του ματιού (καθότι γίνονται πάλι είπαμε)

Η PRK έχει τα εξής μειωνεκτήματα

α) Θέλει τουλάχιστον 1 μήνα για να δείς κανονικά, και στους 6 μήνες πιάνεις το καλύτερο αποτέλεσμα
β) Έχει αρκετή φροντίδα με κολήρια για ένα μήνα.

Η Lasik έχει τα εξής καλά:

α) Με το που βγείς απο την κλινική την επόμενη βλέπεις όπως πριν αλλά χωρίς γυαλιά
β) Δεν έχει πολύ κολήριο απ'οτι ξέρω

αλλά

α) Το flap ξεκολλάει αν παίξεις μπουνιές με ταρίφες στο δρόμο, σφιχτείς στην τουαλέτα, γεννήσεις..
β) Κάνει περισσότερη ζημιά στους δακρυγόνους αδένες, έχεις ξηροφθαλμίες (πολύ άσχημο αυτό)
γ) Το σκίζει γενικά το μάτι (γενικά το προτιμούν οι γιατροί όμως γιατί προσελκύει περισσότερους ασθενείς λόγο ευκολίας)
δ) θέλει μεγαλύτερο επιθύλιιο γιατί θα χρειαστεί να γίνει το flap

Τα + και των δυο είναι:

πετάς τα γυαλιά, κάνεις μάτι επιτέλους στην παραλία από την θάλασσα και αμα σου την βαρέσει κάνεις και καμμιά βουτια :lol: :lol: ,

Τα - κανείς γιαατρός δεν μπορεί να σου εγγυηθεί 100% outcome. Αν μετά την εγχείρηση σου κάτσει περίπτωση irregular astigmatism δλδ αστιγματισμός χωρίς ένα κέντρο την μάμισες.. Δεν διορθώνεται ούτε με γυαλιά..

Τελικά είναι ένα ρίσκο και αυτό. :beer:

FestoNero
15/02/2007, 20:30
Εσυ παρενεργειες εχεις καθολου;
πχ φαγουρα, να σε ενοχλει ο ηλιος σε σημειο να δακρυζεις η απειροελαχιστη σκονη ο καπνος στα μαγαζια το νερο της θαλασσας δε μου'ρχεται κατι αλλο στο νου..
:D

Trickster
15/02/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Εσυ παρενεργειες εχεις καθολου;
πχ φαγουρα, να σε ενοχλει ο ηλιος σε σημειο να δακρυζεις η απειροελαχιστη σκονη ο καπνος στα μαγαζια το νερο της θαλασσας δε μου'ρχεται κατι αλλο στο νου..
:D

Εμένα πέτυχε 10/10 στο ένα και 8/10 στο άλλο, αλλά δεν φοράω γυαλιά και δεν έχω πρόβλημα. Γενικά δεν έχω παρενέργειες όπως λες εκτός από μερικές ξηροφθαλμίες που και που κανα βράδυ στον ύπνο.

Αν με ρώταγες θα την ξανάκανα πάντως.. δεν συγκρίνεται η ελευθερία που σου δίνει αντί με γυαλιά η φακούς..:beer: :beer:

Vstrommer71
15/02/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχω 3.25 στο ένα μάτι και 1.50 στο άλλο. ΕΙΝΑΙ τραγικά τα πράγματα αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το ρισκάρω να φορέσω γυαλιά !! :wave2:

Γι'αυτο βλεπεις αυτα τα....βατα μονοπατια????:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Σας τα ριχνω ολους:7.50 στο αριστερο και 7.25 στο δεξι ματι! :hypnotize

FestoNero
15/02/2007, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Γι'αυτο βλεπεις αυτα τα....βατα μονοπατια????:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Σας τα ριχνω ολους:7.50 στο αριστερο και 7.25 στο δεξι ματι! :hypnotize
Σιγα τα ωα!
Καθε φορα που παω σε οφθαλμιατρο μου λεει και διαφορετικο νουμερο!
Πηγα σ'αυτον που μου'δωκε το χαρτι για το διπλωμα, μου λεει 6.25 και 6.75
Πηγα στον κανονικο μου 6.5 και 6
Πηγα και σε εναν λογω εκτακτης αναγκης (το καλοκαιρι :a26: ) και μου ειπε 7 και 7.25
Μιλαμε οταν παραγγελνω γυαλια βγαζω μεσο ορο!!!
:rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:



Γμτ τη καλοσκεφτομαι την εγχειρηση..
Τωρα ειναι η καλυτερη περιοδος..
χειμωνας (:lol: ) δεν κανει ζεστη να μην αντεχεις δεν ειναι ανοιξη να'χεις φαγουρα..

Trickster, με τα δακρυγονα πως τα πας; :a13:

AFTER
15/02/2007, 23:41
εγω εδω και 17 χρονια φοραω φακους επαφης, χωρις κανενα προβλημα



απλως ΠΑΝΤΑ ΠΛΥΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ

odt
16/02/2007, 09:49
Εγώ δεν έχω μυωπία (έφαγα λέιζερ πριν 6-7 χρόνια) αλλά φοράω γυαλιά ηλίου μέσ 'από το κράνος.

Σε περίπτωση στραβής, παίζει να σε τραυματίσουν, είτε ο σκελετός, είτε ο φακός άμα σπάσει.

Μιλάω εκ πείρας (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=409155#post409155).

Βέβαια μία ηλιόλουστη μέρα, είναι καλύτερα να φοράμε γυαλιά ηλίου παρά να μας στραβώνει ο ήλιος, αν δεν έχουμε φιμέ ζελατίνα...:ninja:

b_bong12
16/02/2007, 10:57
διαλεγεις κιολας τυπο γυαλιου,κρυσταλλο και μια αλλη μαλακια(οργανικο νομιζω).
Το ενα αμα σπασει γινεται θρυψαλα πραγμα επικινδυνο ενω το αλλο ειναι πιο ασφαλες σε περιπτωση σπασιματος απλα γρατζουνιεται ευκολα.