PDA

View Full Version : aprilia rs125



geo13rs
17/11/2003, 23:24
Ειμαι 17 και μολις πατησω τα 18 θα παρω μια aprilia rs125, θα ηθελα να μαθω αν αξιζει τα λεφτα της και αν γινετε να παρω απο τα 18 250cc

Todi
23/11/2003, 12:07
ayto to mixanaki einai ola ta lefta...
to kalytero gkazi apo ta 125 kai megalo sxoleio eidika an den exeis katholou peira..
einai kai poly omorfo..
To mono "kako" einai oti einai mikro kai px ego pou eimai ligo gematoulis den xorao aneta pano tou.
Pantos to mixanaki einai kabla..
oso gia to 250 pou les einai allo epipedo ..
nomizo pos gia arxi to gkazi tou einai perboliko
nomika isxyei pos apo ta 18 to diploma einai mexri 24kW opote to 250RS apokleitai..
tora pou to thymithika.. an perneis metaxeirismeno pare stimeno gia to aprillia challenge.. einai aplos koryfi

geo13rs
26/02/2004, 13:08
υπαρχει aprilia chalenge στην Ελλαδα? απο που θα μπορουσα να παρω ενα τετοιο και τι τιμη θα ειχε? και απο θεμα αξιοπιστιας μπας και αυτος ο chalengakias το εχει λιωσει ολιγον?

greekshadow
26/02/2004, 14:01
Polu kalh epilogh to RS125 gia 1st bike. Alla pikse kai mia matia gia to Mito125 ths Gagiva , sta idia limits einai.

Electra
26/02/2004, 22:42
πως έχει αλλάξει το μέτρο και πως το "μικρό" πλέον δίπλωμα είναι στα 250cc αντί για τα 125 που έδιναν!!!
To RS είναι μια μικρή γρήγορη μηχανή στη κατηγορία της. Εμένα μου άρεσε η επιλογή σου.
:rotflmao:

Spazz
27/02/2004, 10:40
εγω φιλε σου λεω να παρεις κατευθειαν το 250.κι εγω πρωτο μου μηχανακι πηρα πριν 2 μηνες ενα ΚΤΜ 125 exc ......για χωμα βεβαια και οποτε το κυκλοφορω στο δρομο λεω .........ωραια.......που ειναι τα υπολοιπα γκαζια?για το χωμα ειναι μια χαρα αλλα...... το rs θα χει σιγουρα μεγαλυτερη τελικη αλλα μπαμ μαλλον οχι .......και το εχω 2 1/2 μηνες και μου φαινεται ποοοοοοολυ αργο στο δρομο.παρε RS 250.ξερω κι ενα παιδι που μαλλον το πουλαει.και μαλιστα φτιαγμενο με εξατμισεις carbon ζιγλερ θυριδωμα κτλ κτλ...... πανεμορφο ειναι!!!οτι και να παρεις ευχομαι να το χαρεις.

geo13rs
27/02/2004, 13:06
το εχω ψαξει πολυ για στρειτακι 125 και ετσι εφτασα στο rs. Οσο για το μπαμ που λες εχω σκεφτει βελτιωσεις που θα του κανω και θα του το δωσουν. Aυτο που με προβληματιζει ειναι στις ορθιες, τωρα με το crm κατι σηκωνω, αυτο θα σηκωνεται καθολου;

banditgr
29/02/2004, 16:44
xlomo na sikonetai...isos POLI diskola me poli agrio simplektarisma apo ekinisi.An kai poli omorfo mixanaki,ta 125cc einai apla......125cc...Vgazei merika alogakia alla se polles strofes.Gia na 3ekinisei a3ioprepos px tha prpei na anevasei 8000rpm toulaxiston.Apotelesma na to skizeis kai na sou ta dosei sto xeri.To mito evolution tis cagiva pantos (an kai pio palia) einai apla PANEMORFO (916 replika) kai me paromio gkazi me to rs.Na ta prose3eis mixanika pantos,vlepe 2xrono me megali apodosi kai mikro kivismo.I empiria mou apo 125 itan prin kamia 5-6 xronia prin ontas pitsirikas eixa ena italiko 125 tdr (tenere replica)pou pigene ton kolo tou (150 teliki)...vevea kolise kapia stigmi kai apla to peta3a.Kales voltes

milaber
29/02/2004, 16:57
Eπειδή και εγώ τώρα βγάζω το δίπλωμα να σου πω πως πλέον το αλλάξανε. Εναπμονιστήκαμε με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης πλέον.
:lol:
Το δίπλωμα λοιπόν που παίρνεις πριν κλείσεις τα 21 (ούτε εγώ τα έχω κλείσει) σου αρκεί για να οδηγήσεις μηχανή ισχύος 25kW ή αλλιώς 35 περίπου ίππων. Δηλαδή σίγουρα μια μηχανή 250 κυβικών εκατοστών. Λίγο πιο δίκαιο δεν ειναι έτσι;
:D
Επίσης ακόμα και αν δεν πας ποτέ να πάρεις το "μεγάλο" δίπλωμα για τα απεριόριστα κυβικά αν έισαι κάτοχος του "μικρόυ" για δύο τουλάχιστον χρόνια το ανανεώνεις χωρίς άλλες εξετάσεις και μετατρέπεται για απεριόριστα!
:D
Οπότε για το RS125 ή όποιο άλλο μικρό σίγουρα σε υπερκαλύπτει!
:beer:

geo13rs
03/03/2004, 19:50
αν επερνα μεγαλυτερο μικρο (250) θα επερνα παλι το rs250 που ομως βγαζει γυρω στα 60 ατια οπωτε θα βολευτω με το 125. παλικαρια μου εχουν πει πως αν πας απο βουτα θα δεις rs να τραβανε πορειες οσο θες...:eyepop:

Haoua
04/03/2004, 21:54
θα σου πω σχεδον τα αντιθετα. ΚΙ εγω για RS ξεκινησα μα οσο το ψαχνω τοσο αλλαζω γνωμη. 1ο εχει ακριβα ανταλλακτικα και αργουν 2ο ειναι διχρονο και καθε χ χιλιομετρα πρεπει να αλλαζεισ μπιστονι ολοι οι μαστορες προτεινουν 4χρονο και παλι τετραχρονο 3ο ταξιδι δικαβαλια ειναι λιγο χλωμο και τωρα που ανοιγει ο καιρος κριμα ειναι να μενεισ στην πολη. Οσο για τα κθβικα διαβασα οτι επειδη στις αλλες ευρωπαικεσ χωρες ισχυει αλλη νομοθεσια θα ειναι πιο επιεικης και η δικια μας σε παραβατες τετοιου τυπου. Ασε που ειναι το πιο ακριβο μεταχειρισμενο. Σε 125 street bghke h CBR 125 ,τετραχρονο ,τι εχετε ακουσει για αυτο? Επισης βρηκα αρκετα μεταχειρισμενα 400cc & 250cc του '95 -96 θα πουλιουνται σε κανα 2 χρονια?

greekshadow
04/03/2004, 22:07
Na eisai sigouros oti se periptwsh agoras 2xrounou italikou RS h mito, na eisai proetoimasmenos gia arketa eksoda. Megalh katanalwsh gia ta kuvika tou, auxhmenes ergasies sto sunergeio se megalutero vathmo apo ena antistoixo 4xrono (cbr125 gia paradeigma). Ena filaraki me rs125 trakare me I.X. ton oktwmvrio . To RS mpike sto sunergeio mesa noemvrh, alla dystyxws akoma den exei ginei to delivery olwn twn parts.:hypnotize

greekshadow
04/03/2004, 22:28
[QUOTE]Σε 125 street bghke h CBR 125 ,τετραχρονο ,τι εχετε ακουσει για αυτο?



To cbr125 fhmologhtai oti tha vgazei telikh 80 mph dhladh o pio dunatos kinhthras sta 4xrona 125. Ena RS h Mito mporei na ftasei telikh ews kai ta 90 mph. Kapoios pou exei to cbr125 gia kamia vdomada dhlwse oti epiase 85mhp stis 9,000 strofes (alla kapoios pou telikiazei 2xrono 125 stin prwth vdomada den theorite axiopisth phgh). O kinitiras einai apo ena thai model HONDA SONIC, SOHC 2VALVE, to opoio xrhsimpopoihte sthn tailandh se episimous agwnes.
Epishs meta tis prwtes dokimes tou cbr , paratirithike ena mikro provlhma rophs sthn ekth taxythta.

kostasmito
05/03/2004, 04:56
Μια μικρη διορθωση...το mito και υποθετω και το RS, εχει τελικη 190km/h κοντερισια...δηλαδη περιπου 165 πραγματικα. Επισης τα παλια mito (πριν του 1998 που ερχοταν ανοιχτα με 34hp και οχι 27)ειχε τελικη 175 km/h πραγματικα....δηλαδη εβλεπε και 200 στο κοντερ.
Μην τα συγκρινετε με το CBR125 η οποιοδηποτε αλλο τετραχρονο 125cc γιατι απλα δεν υπαρχει νοημα.
Τα μικρα διχρονακια ειναι πραγματικα φανταστικες μοτοσυκλετες...μπορουν να σου μαθουν παρα πολλα....αλλα να ξερεις οτι ειναι "δυσκολες" μοτοσυκλετες.
Το κοστος συντηρησης μην το φοβασαι δεν ειναι τιποτα...απλα εαν τυχον κατι χαλασει....προσεξε που θα το φτιαξεις. Επισης το ζητημα των ανταλλακτικων ειναι πονεμενη ιστορια.
Καλη αγορα!!!!

geo13rs
06/03/2004, 02:09
εχω δει το cbrακι και απο εμφανηση δεν ξερω αν σημφωνειτε αλλα δεν λεει πολλα, και οσο και να το κανουμε 2χ Vs 4χ σιγουρα πιο πολυ γκαζι εχει το 2χ. Αληθια απο τιμη τι πεζει για το cbr125?

skor-billys
06/03/2004, 03:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από geo13rs
εχω δει το cbrακι και απο εμφανηση δεν ξερω αν σημφωνειτε αλλα δεν λεει πολλα, και οσο και να το κανουμε 2χ Vs 4χ σιγουρα πιο πολυ γκαζι εχει το 2χ. Αληθια απο τιμη τι πεζει για το cbr125?

Sumfona me to site tou sarakaki eida oti exei 2800E.

Todi
25/03/2004, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Eπειδή και εγώ τώρα βγάζω το δίπλωμα να σου πω πως πλέον το αλλάξανε. Εναπμονιστήκαμε με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης πλέον.
:lol:
Το δίπλωμα λοιπόν που παίρνεις πριν κλείσεις τα 21 (ούτε εγώ τα έχω κλείσει) σου αρκεί για να οδηγήσεις μηχανή ισχύος 25kW ή αλλιώς 35 περίπου ίππων. Δηλαδή σίγουρα μια μηχανή 250 κυβικών εκατοστών. Λίγο πιο δίκαιο δεν ειναι έτσι;
:D



επειδη μαλλον δεν εχεται καταλαβει για ποια μηχανακια μιλαμε...
το RS125 μαμα βγαζει γυρω στους 28 ιππους οποτε με το κιτακι της Απριλια βγαζει γυρω στους 33-34...
Το RS250 ωστοσο.. και εδω παει το οτι δεν εχεται καταλαβει για ποιο μιλαμε.. βγαζει 70 ιππους μαμα..
Δεν νομιζω οτι ειναι ι τελεια πρωτη επιλογη.
Ειναι ζορικο πολυ και αλλωστε αυτα ειναι και το μηχανακι που πλειοψηφει στα GP250...
πιστευω πως και με την συχνοτητα τον σερβις, την βρωμα, και την τελεια ρυθμηση που απαιτει(διχρονο αγωνιστικο γαρ) μαλλον αν σε καποιον δεν φτανουν τα 34 αλογα του Μικρου ας κοιταξει σε 4Τ μερια...
Εγω θα επερνα ενα 400αρι. πχ το ZXr 400r.. που ειναι πανεμορφο κατα την αποψη μου... και η γκαμα ειναι ποιο γεματη... βλεπε bros , cbr400 , cb400 , gsxr400 ποιο πολλες επιλογες και οχι τοσο εξτρημ οσο το Αρ Ες 250...
εκτος αν το θες καθαρα για πιστα.


υγ, το CBR125 ειναι μαλακια.. απαισιο εξωτερικα , κουβαλαει το βαρος του ονοματος και δεν μπορει με τιποτα να αποδειχτει αξιο του..
δεν καταλαβαινω το Concept...ειναι πολυ πιο αδυναμο και απο πολλα παπακια και η μονη διαφορα του ειναι οτι εχει πλαισιο και αναρτησεις.
εχει ομως και στρηταδικη θεση οδηγησης δηλαδη αβολη μεσα στην πολη και παραλληλα πολυτ στενα λαστιχα δηλαδη περιορισμενες δυνατοτητες οδηγησης.

Τελικα στρητ δεν ειναι (ειπαμε του λοιπουν δυνατοτητες -γκαζια)
παπι δεν ειναι .. (ποιος θελει παπι μα πλαστικα γυρω γυρω και θεση στρηταδικη ...)
εμφανιση εχει σαν παρπληγηκο ..
ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ>>>
εντελως αστοχο κατα την αποψη μου.. και ποτε σαν νεος δεν θα το συμπεριλαμβανα στις επιλογες μου.

οσοι διαφωνητε διαφωτηστε με να ανακαλυψω τις αρετες του..χεχεχεχε δυσκοοοολο