PDA

View Full Version : εξατμισεις



fantacid
16/02/2007, 02:26
οπως καθομουν σημερα στη δουλεια κ χαζευα το φανταστικο κολαρακι του XR μου, σκεφτηκα πως θα του πηγαινε γαντι ενα ομορφο αφτερ τελικο!
φανταστηκα διαφορα σχεδια πανω του!

καποια στιγμη μου ηρθε η ιδεα ενα διπλο τελικο!!!!

OW! -ειπα! :lol:

απο την αλλη σιγα μην υπαρχει διπλο για XR!

κατα καιρους εχω ακουσει για χειροποιητα καζανακια κ σκεφτηκα οτι ισως καποιος καλος μαστορας να κατσει κ φτιαξει ενα γαματο διπλο τελικο!

εδω μπαινει η ερωτηξης κ η ουσια δημιουργιας τουτου του θρεντ.

τα περισσοτερα αφτερ υποσχονται μαζι με την αλλαγη του τελικου ή ολοσωμου σετ κ την αναλογη αυξηση της ιπποδυναμης

το θεμα ειναι ενα χειροποιητο τελικο θα εχει την αναμενωμενη αυξηση ή υπαρχει περιπτωση λογω κακοτεχνιας να μην επιτευχθει η αναλογη αυξηση ή ακομα κ να μειωσει την ιπποδυναμη?

γενικοτερα πια ειναι τα θετικα κ αρνητικα στη κατασκευη καποιας χειοποιητης εξατμησης?

εαν τελικα παρω επωνυμη που δεν προοριζεται ειδικα για xr400 αλλα για crf ας πουμε ή καποιο αλλο χωματινο τι επιπτωσεις υπαρχουν στην ιπποδυναμη?



:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

FZR1000
16/02/2007, 19:17
Να κοιταξεις να βαλεις κατι που να εχει μετρια διατομη της τρυπας εξαγωγης, περιπου σαν την εργοστασιακη, γιατι αν ειναι υπερβολικα κλειστη ή υπερβολικα ανοιχτη γενικα η εξατμιση θα εχεις προβληματα με την αποδοση της μηχανης........

Πρεπει ο ογκος των αεριων που ελευθερωνει το τελικο να μην διαφερει απο το εργοστασιακο τελικο στο αφτερ αλλιως πρεπει να ρυθμισεις και το καρμπ ή να αλλάξεις ζικγλερ.

Αν θες αυξημενη αποδοση βαλε πιο ελευθερη εξατμιση αλλα για να δουλευει σωστα και να δωσει πρεπει να επεμβεις και στο καπμπ (ρυθμιση, ζιγκλερ)

αν βαλεις χειροποιητη/ες να φροντισεις να εχουν διαφραγματα για τον θορυβο. Ειναι σιγουρα πιο οικονομικες και πολλες φορες δεν υστερουν σε κατι......

λογικα απο crf θα κανουν αλλα παλι ισως χρειαστει επεμβαση στο καρμπ