PDA

View Full Version : varadero 1000 ή vstrom 1000???



g.papalexis
16/02/2007, 11:29
Ρε παιδιά έχω ψιλοφρικάρει.Δίνω το strom 650 και δεν μπορώ να αποφασίσω.
Να πάρω το Vara ή το strom?
Μου τη σπάει στο strom το χτύπημα του μπροστινού αλλά έχει λένε καλύτερες επιδόσεις - βάρος και συμπεριφορά. Από την άλλη το vara έχει πιο ωραίο σουλούπι και αξιοπιστία.
Δεν αναμένεται και καμιά ιδιαίτερη αλλαγή στο καινούριο ενώ ο Σφακιανάκης μπορεί και σε κάνα δυό μήνες να το βγάλει με abς στην ίδια τιμή με το παλιό (όπως το 650)και να τσακίσει την μεταπώλησή του.
Ακούω γνώμες. Έχω φρικάρει.

:bigcry::bigcry::a018:

Nostra
16/02/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
Ρε παιδιά έχω ψιλοφρικάρει.Δίνω το strom 650 και δεν μπορώ να αποφασίσω.
Να πάρω το Vara ή το strom?
Μου τη σπάει στο strom το χτύπημα του μπροστινού αλλά έχει λένε καλύτερες επιδόσεις - βάρος και συμπεριφορά. Από την άλλη το vara έχει πιο ωραίο σουλούπι και αξιοπιστία.
Δεν αναμένεται και καμιά ιδιαίτερη αλλαγή στο καινούριο ενώ ο Σφακιανάκης μπορεί και σε κάνα δυό μήνες να το βγάλει με abς στην ίδια τιμή με το παλιό (όπως το 650)και να τσακίσει την μεταπώλησή του.
Ακούω γνώμες. Έχω φρικάρει.

:bigcry::bigcry::a018:


περίμενε κάνα δυο μήνες.....

:smokin:

alex14
16/02/2007, 12:16
Κανενα απο τα δυο

;)

Vegeta
16/02/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
περίμενε κάνα δυο μήνες.....

:smokin:


Σωστόόόόςςςςς:a10: & σοφόόοόςςς:a024:

drade
16/02/2007, 12:29
το σκέφτηκες για ελαφρώς μεταχειρισμένο 1200 gs??

δεν βαριέσαι να πάρεις την ίδια μηχανή με παραπάνω κυβικά?

namoumaidas
16/02/2007, 12:34
Φιλε G. ειμαι κι εγω σε διλημα αλλα για μεταχειρισμενο...
Το strom ειναι πιο μουρη απο το vara και πιο slim... αλλα το το vara ειναι honda!
Η μεταπωληση βεβαια του strom δεν συγκρινεται ου τε γι'αστειο με το τερας!
Ολοι λενε οτι ειναι μαουνα αλλα δεν εχω αποψη...Δεν το εχω τεσταρει.
Καποιος που τα εχει καβαλικεψη και θελει να μας πει εντυπωσεις?//ι

g.papalexis
16/02/2007, 13:19
Έχω την γνώμη ότι καλύτερη μεταπώληση έχει το τέρας,ε??
Το gs δεν μου αρέσει καθόλου οπτικά και δεν το ζαχαρώνω.
Το vara το έχω οδηγήσει και μ΄αρέσει.Δεν με προβλημάτισε το βάρος.
Το στρομ δεν το έχω πάει και δεν ξέρω. Βέβαια οι περισσότεροι μου το βγάζουν
ως καλύτερο και πιο νέο τεχνολογικά. Μου την σπάει όμως ο Σφακιανάκης που δεν φτιάχνει
το μπροστινό (πρόβλημα και στο 650 και στο 1000) και η πολιτική άξαφνων πτώσεων τιμών
που ακολουθεί-βλέπε sv-bandit κ.λ.π.
Δεν μπορεί το best seller 650 να μην έχει λύση επίσημη από τη suzuki για το χτύπημα του μπροστινού.

drade
16/02/2007, 13:28
άμα είχε μεταπώληση θα σου έλεγα να πάρεις το καινούριο tiger..

καλό είναι το varadero, στρωτό μοτέρ, άνετη θέση, εξαιρετική προστασία από τον αέρα, καλή ποιότητα... αλλά πολύ ογκώδες ντεπόζιτο, λες και κάνεις σπαγγάτο. Το V-strom δεν ξέρω αλλά εγώ μάλλον θα έπαιρνα κάτι άλλο στην θέση σου αφού είχες το 650

Zzz750
16/02/2007, 14:34
Κανενα απ'τα 2 δεν αξιζει για 1000αρι:nono:

costas81
16/02/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
Ρε παιδιά έχω ψιλοφρικάρει.Δίνω το strom 650 και δεν μπορώ να αποφασίσω.
Να πάρω το Vara ή το strom?
Μου τη σπάει στο strom το χτύπημα του μπροστινού αλλά έχει λένε καλύτερες επιδόσεις - βάρος και συμπεριφορά. Από την άλλη το vara έχει πιο ωραίο σουλούπι και αξιοπιστία.
Δεν αναμένεται και καμιά ιδιαίτερη αλλαγή στο καινούριο ενώ ο Σφακιανάκης μπορεί και σε κάνα δυό μήνες να το βγάλει με abς στην ίδια τιμή με το παλιό (όπως το 650)και να τσακίσει την μεταπώλησή του.
Ακούω γνώμες. Έχω φρικάρει.

:bigcry::bigcry::a018:


εχει βγει καινουργιο vara αλλα εχει πολυ μικρες διαφορες!
Κατι στην εξατμιση και λιγα περιφερειακα! Κατα τα αλλα ιδιο!


Το strom εγω το πρωτιμο στα 650 σε χιλια θα επερνα vara!

Σιγουρα θα κοιταζα και αλλες λυσεις! Θα σκεφτόμουνα πολυ gs!

THEOD
16/02/2007, 16:08
Είχα το STROM για κανένα χρόνο και έχω οδηγήσει πολλές φορές το Vara.


Εν τάχει

Το Στρώμα είναι πιο δυνατό με πιο άμεσο σκάψιμο στο γκάζι, πιο ελαφρύ (φαίνεται στα δύσκολα), και με πιο σκληρό-πολεμικό στήσιμο σε θέματα πλαισίου-αναρτήσεων....
Φορτώνεται όσο θέλεις και δεν θα πει όχι σε τίποτα, ούτε θα διστάσει να κυνηγήσει στρητάδικα στα ορεινά στροφιλίκια... Με μια καλή ρύθμιση του ψεκασμού και ένα σετάκι σωληνάκια υψηλής στα φρένα είσαι έτοιμος για πόλεμο...Να μην αναφέρω ότι αν είσαι ανήσυχος ο κινητήρας έχει πολλά περιθώρια αξιόπιστου σκαλίσματος μιας και ο ίδιος φοριέται στα TL και SV με 20-25% παραπάνω ιπποδύναμη...

Από την άλλη, ο κινητήρας είναι πιο τραχύς και δεν έχει την βελούδινη λειτουργία του Vara, οι αναρτήσεις του είναι πιο σκληρές και δεν ισοπεδώνουν τις λακούβες όπως το Vara, και δεν τραβάει τα βλέματα όπως το Vara γιατί και είναι πιο χαμηλών τόνων οπτικά χωρίς εντυπωσιακό "μπούγιο", και επειδή είναι σχεδόν ίδιο οπτικά με το 650 που έχει κυκλοφορήσει πάρα πολύ... Γενικά το Vara υπερτερεί στην ποιότητα κύλισης και κατάφερε και πέτυχε αυτό το κοινωνικό status "καταξίωσης" που λείπει από το Στρώμα...

Αν είσαι πιο ανήσυχος οδηγικά προτίμα το Στρώμα...αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η πούλ-μούρ μετακίνηση το Vara είναι σταθερή αξία...

Πάντως και τα 2 ανταποκρίνονται θαυμάσια στις περιαστικές και ταξιδιωτικές μετακινήσεις ενώ και η αξιοπιστία τους είναι πλέον δεδομένη....

costas81
16/02/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Είχα το STROM για κανένα χρόνο και έχω οδηγήσει πολλές φορές το Vara.


Εν τάχει

Το Στρώμα είναι πιο δυνατό με πιο άμεσο σκάψιμο στο γκάζι, πιο ελαφρύ (φαίνεται στα δύσκολα), και με πιο σκληρό-πολεμικό στήσιμο σε θέματα πλαισίου-αναρτήσεων....
Φορτώνεται όσο θέλεις και δεν θα πει όχι σε τίποτα, ούτε θα διστάσει να κυνηγήσει στρητάδικα στα ορεινά στροφιλίκια... Με μια καλή ρύθμιση του ψεκασμού και ένα σετάκι σωληνάκια υψηλής στα φρένα είσαι έτοιμος για πόλεμο...Να μην αναφέρω ότι αν είσαι ανήσυχος ο κινητήρας έχει πολλά περιθώρια αξιόπιστου σκαλίσματος μιας και ο ίδιος φοριέται στα TL και SV με 20-25% παραπάνω ιπποδύναμη...

Από την άλλη, ο κινητήρας είναι πιο τραχύς και δεν έχει την βελούδινη λειτουργία του Vara, οι αναρτήσεις του είναι πιο σκληρές και δεν ισοπεδώνουν τις λακούβες όπως το Vara, και δεν τραβάει τα βλέματα όπως το Vara γιατί και είναι πιο χαμηλών τόνων οπτικά χωρίς εντυπωσιακό "μπούγιο", και επειδή είναι σχεδόν ίδιο οπτικά με το 650 που έχει κυκλοφορήσει πάρα πολύ... Γενικά το Vara υπερτερεί στην ποιότητα κύλισης και κατάφερε και πέτυχε αυτό το κοινωνικό status "καταξίωσης" που λείπει από το Στρώμα...

Αν είσαι πιο ανήσυχος οδηγικά προτίμα το Στρώμα...αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η πούλ-μούρ μετακίνηση το Vara είναι σταθερή αξία...

Πάντως και τα 2 ανταποκρίνονται θαυμάσια στις περιαστικές και ταξιδιωτικές μετακινήσεις ενώ και η αξιοπιστία τους είναι πλέον δεδομένη....


+10000!


Σωστος ο theod!!

Respect
16/02/2007, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από drade
άμα είχε μεταπώληση θα σου έλεγα να πάρεις το καινούριο tiger..

καλό είναι το varadero, στρωτό μοτέρ, άνετη θέση, εξαιρετική προστασία από τον αέρα, καλή ποιότητα... αλλά πολύ ογκώδες ντεπόζιτο, λες και κάνεις σπαγγάτο. Το V-strom δεν ξέρω αλλά εγώ μάλλον θα έπαιρνα κάτι άλλο στην θέση σου αφού είχες το 650 Τι λέει το καινούριο tiger; :alien:

950dim
16/02/2007, 17:11
Το σκεφτεσαι ακομα;


78494

950dim
16/02/2007, 17:33
Varadero λεει...


78497

950dim
16/02/2007, 17:37
Vstrom λεει...


78498

namoumaidas
16/02/2007, 17:50
Τελικα ειναι τοσο δυσκολοοδηγητο το vara οσο λενε η το λενε για να το λενε!
Αξιζει να σκασεις 11.500 ευρουλινια για παρεις την χαρα του καινουργιου στρωσιματος
η ενα μεταχιερισμενο '03,'04 σε νιβαρναρη περιπου το ιδιο με την λογικη οτι ειναι vara
και δεν χαλαει?
Εχω ακουσει απο εμπορο να βλεπει πολλα varad να πεφτουν οχι μονο απο το σταντ αλλα
και απο τα χερια του εκαστοτε καβαλερη... λογο βαρους....
Απ'την αλλη ουτε africa ουτε νεο transalp...η honda :a31: ως συνηθως!

tio
16/02/2007, 22:09
το καινουργιο tiger 1050 συνδιαζει τα καλα των αλλων 2 και κανενα απ τα ..ασχημα τους

ελαφρυ σε αισθηση, ευκολο-οδηγητο, καταπληκτικο τραβηγμα απ το κινητηρα και καλη τιμη!

μεταπωλητικη αξια δεν μπορεις ποτε να ξερεις για ενα νεο μοντελο. να θυμησω οτι κανεις δεν επαιρνε το TDM πριν βγει το 850 που ολοι ξερουμε κι ας υπηρχε για χρονια? το tiger ειναι καινουργιο μοντελο δεν εχει καμια σχεση με τον προκατοχο του..

γνωμη μου, απλα

Xarilaos
19/02/2007, 10:44
γιατι κανεις δε σκεφτεται το multistrada 1100;νμζ το πιο μη παπουδιστικο αν και δεν ξερω την ηλικια σου,το πιο διασκεδαστικο απο αυτα που ειπες και κανει και μια χαρα ταξιδακια.και ειναι και ducati ετσι;παλι ιαπωνικο μωρε?

g.papalexis
20/02/2007, 07:54
Ιαπωνικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Η ηλικία μου είναι 37.
Με ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα κύλισης και όσο δυνατόν μεγαλύτερη ταχύτητα ταξιδίου.
Το ΚΤΜ από ότι έχω διαβάσει δεν είναι και το καλύτερο σε τελικές και δεν
φορτώνεται και εύκολα.
Μάλλον για vara το βλέπω αν και μάλλον το strom είναι καλύτερο σε όλα εκτός από
όνομα και ότι αυτό συνεπάγεται.
Ακούω όμως κι άλλα σχόλια.

Respect
20/02/2007, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
Ιαπωνικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Η ηλικία μου είναι 37.
Με ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα κύλισης και όσο δυνατόν μεγαλύτερη ταχύτητα ταξιδίου.
Το ΚΤΜ από ότι έχω διαβάσει δεν είναι και το καλύτερο σε τελικές και δεν
φορτώνεται και εύκολα.
Μάλλον για vara το βλέπω αν και μάλλον το strom είναι καλύτερο σε όλα εκτός από
όνομα και ότι αυτό συνεπάγεται.
Ακούω όμως κι άλλα σχόλια. :a013:
Εφόσον είχες και το 650 και έχεις καταλάβει περί τίνος πρόκειται, γιατί θες να μπλέξεις με vara; Τη στιγμή μάλιστα που αυτά τα οποία ζητάς, θα σου τα δώσει απλόχερα το strom χωρίς καν δεύτερη συζήτηση. :a024:

lampros_fazer
20/02/2007, 18:22
Μεταξύ των δύο για μένα δεν τίθεται ερώτημα..V-strom χωρίς σκέψη..Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η αλλαγή από το 650 που έχεις στο 1000 και αν θα κερδίσεις τίποτα..Εγώ θα έλεγα να μείνεις σε αυτό που έχεις..Αν πάντως σου έχει κολλήσει να αλλάξεις το μηχανάκι,δεν κοιτάς το νέο tiger όπως είπαν και κάποιοι παραπάνω..;;


Αρχικά δημιουργήθηκε από namoumaidas
αλλα το το vara ειναι honda!
Ααα..οκ..:rolleyes:

Θάνος
20/02/2007, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
ούτε θα διστάσει να κυνηγήσει στρητάδικα στα ορεινά στροφιλίκια... Με μια καλή ρύθμιση του ψεκασμού και ένα σετάκι σωληνάκια υψηλής στα φρένα είσαι έτοιμος για πόλεμο...

:D

Αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ! και ούτε και πρόκειται για να λέμε και την αλήθεια...

Πάρτε το χαμπάρι. Τα on-off δεν είναι πολεμικά και ό,τι και να τους κάνετε δεν πρόκειται ποτέ να γίνουν. Αυτά τα λένε στα περιοδικά για να πηγαίνει κανένας και να τα αγοράζει έχοντας την ψευδαίσθηση ότι δεν χάνει το κομμάτι της γρήγορης οδήγησης. Η πικρή αλήθεια είναι ότι καλύτερα φχαριστιέμαι το καινούργιο μου τουρμπάτο αυτοκίνητο παρά ένα on-off στην οδήγηση!

Τώρα στο θέμα μας... μεταξύ των δύο, είναι και τα δύο εξίσου αδιάφορα τόσο οδηγικά, όσο και αισθητικά! Ούτε μούρη θα πουλήσει κανείς μ'αυτά ούτε θα τον χαζέψουν στο φανάρι. Ωστόσο θεωρώ ότι το varadero είναι πολύ καλύτερο μηχανάκι!

Απορώ γιατί το σκέφτεσαι...

ekpaglos
21/02/2007, 15:08
Αν και κάτοχος v-strom 1000 είχαν την τύχη να οδηγήσω ένα Vara μερικές εβδομάδες πριν αποκτήσω το Στρώμα...

Συνοπτικά, τα κατα τη γνώμη μου σημεία υπεροχής του ενός έναντι του άλλου:

V-strom:
Πιο δυνατό / "νευρικό"
Πιο στριφτερό
Πολύ "ελαφρύτερο" σε αίσθηση


Varadero:
Καλύτερη ποιότητα κύλισης
Καλύτερη προστασία αναβάτη από αέρα
Δίνει τη εντύπωση πιο ποιοτικής κατασκευής (γράφω "δίνει" διότι φίλος πρώην μηχανικός της αντιπροσωπείας ορκίζεται στο αντίθετο...)
Καλύτερη αίσθηση των φρένων (ειδικά το πίσω του strom είναι τσαρούχι, ψάχνω για τρόμπα από κάποιο άλλο μοντέλο)

Συμφωνώ με την παρατήρηση του Θάνου: δεν νομίζω ότι το strom συναγωνίζεται στρεετ μηχανές σε στροφιλίκια. Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί να οδηγηθεί γρήγορα από έμπειρα και εκπαιδευμένα χέρια...

Τώρα για τα on-off αν είναι οδηγικά ή οπτικά αδιάφορα, περί ορέξεως...

Ο Theod το έθεσε σωστά: το Vara είναι πιο "θεσμικό" αλλά το Strom είναι πιο απολαυστικό (αν το προτιμήσεις, βάλε οπωσδήποτε αντιπεριοριστή)

Πάντως, θα έλεγα ότι - εκτός εάν ταξιδεύεις συχνά και σε μεγάλες αποστάσεις με αποσκευές και συνεπιβάτη - το 650 κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

g.papalexis
21/02/2007, 16:28
Μόλις έφυγε το 650 παιδιά,οπότε το ψάξιμο κορυφώνεται προς αγορά καινούριας.
Τίποτε άλλο εκτός από τα παραπάνω?

Davelis
21/02/2007, 16:39
caponord:D

vaspai
21/02/2007, 18:07
ψήφο κι από μένα στο capo.:smilea:

Respect
21/02/2007, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ekpaglos
Αν και κάτοχος v-strom 1000 είχαν την τύχη να οδηγήσω ένα Vara μερικές εβδομάδες πριν αποκτήσω το Στρώμα...

Συνοπτικά, τα κατα τη γνώμη μου σημεία υπεροχής του ενός έναντι του άλλου:

V-strom:
Πιο δυνατό / "νευρικό"
Πιο στριφτερό
Πολύ "ελαφρύτερο" σε αίσθηση


Varadero:
Καλύτερη ποιότητα κύλισης
Καλύτερη προστασία αναβάτη από αέρα
Δίνει τη εντύπωση πιο ποιοτικής κατασκευής (γράφω "δίνει" διότι φίλος πρώην μηχανικός της αντιπροσωπείας ορκίζεται στο αντίθετο...)
Καλύτερη αίσθηση των φρένων (ειδικά το πίσω του strom είναι τσαρούχι, ψάχνω για τρόμπα από κάποιο άλλο μοντέλο)

Συμφωνώ με την παρατήρηση του Θάνου: δεν νομίζω ότι το strom συναγωνίζεται στρεετ μηχανές σε στροφιλίκια. Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί να οδηγηθεί γρήγορα από έμπειρα και εκπαιδευμένα χέρια...

Τώρα για τα on-off αν είναι οδηγικά ή οπτικά αδιάφορα, περί ορέξεως...

Ο Theod το έθεσε σωστά: το Vara είναι πιο "θεσμικό" αλλά το Strom είναι πιο απολαυστικό (αν το προτιμήσεις, βάλε οπωσδήποτε αντιπεριοριστή)

Πάντως, θα έλεγα ότι - εκτός εάν ταξιδεύεις συχνά και σε μεγάλες αποστάσεις με αποσκευές και συνεπιβάτη - το 650 κάνει τη δουλειά του μια χαρά. Yποθέτω πως έχεις πάρει αντιπεριοριστή με αυτό που γράφεις και αν μπορείς, θα 'θελα να μου πεις από που τον έχεις πάρει μια που θέλω και εγώ. :cry:

low__rider
22/02/2007, 07:48
Παρ'ολα τα καλα που εχουν το strom k to vara εχουν και τα 2 ενα κοινο μειονεκτημα...εχουν γινει πολυ σουπα! ...δεν το λεω με την κακη εννοια αλλα απλα τα βλεπεις παντου! ...εμενα οι προτασεις μου ειναι οι εξης:
1.αν θες να εχεις γρηγοραδα , στροφιλικια και τελικες παρε το tiger
2.αν απλα θες να πηγαινεις παντου κοιτα προς kmt και gs 1200
3.τελος το εναλλακτικο και πολυ ομορφο σε σχεση με τα 2 που θες να αγορασεις ειναι το capo

...αλλα οσες γνωμες και να παρεις το θεμα ειναι εσενα τι σ'αρεσει και τι θες. Πηγαινε δες τα, καν'τα κανενα test drive και οποιο σου κατσει καλυτερα χτυπα το χωρις δευτερη σκεψη!:winka: ...ολα καλα και αξιοπιστα μηχανακια ειναι!

:wave2:

g.papalexis
22/02/2007, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Yποθέτω πως έχεις πάρει αντιπεριοριστή με αυτό που γράφεις και αν μπορείς, θα 'θελα να μου πεις από που τον έχεις πάρει μια που θέλω και εγώ. :cry:
τι κάνει ακριβώς αυτός ο αντιπεριοριστής?
ανεβάζει στροφές ή δίνει πιο πλούσιο μείγμα από τον ψεκασμό?

ekpaglos
22/02/2007, 15:12
Εχει ξαναγίνει συζήτηση εδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=25811

idi
22/02/2007, 16:04
κοιτα κατι προβληματα που εχει ο κοσμος :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

g.papalexis
28/02/2007, 10:23
ΜΑΓΚΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑ ΤΟ VARA.
ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΔΥΝΑΤΙΖΕΙ....
ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΚΑΒΑΛΑΩ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΧΡΩΜΑ.
ΕΧΩ 5-6 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ.
ΕΧΕΙ ΜΑΥΡΟ-ΜΠΛΕ-ΑΣΗΜΙ-ΚΑΙ ΤΡΙΚΟΛΟΡ.
ΤΙ ΛΕΤΕ?
:a28: :a35: :a47:

project.breeze
28/02/2007, 10:31
Εγώ θα προτιμούσα το τρικολόρ ή το μαύρο,αλλά περισσότερο προς τρικολόρ θα πήγαινα...

aquatic
28/02/2007, 12:12
αναφέρεσαι στο καινούργιο varadero? γιατί νομίζω έχει και κόκκινο (μπορντό μάλλον)

g.papalexis
28/02/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
αναφέρεσαι στο καινούργιο varadero? γιατί νομίζω έχει και κόκκινο (μπορντό μάλλον)
TOY 2006

aquatic
28/02/2007, 12:25
οκ then. μαύρο κατά τη γνώμη μου λόγω του ότι κρύβει λίγο απ΄ τον όγκο της, που δεν ειναι και μικρος...

low__rider
28/02/2007, 13:06
Για μενα καλυτερα τρικολορ! :winka: δεν εχουν κυκλοφορησει πολλα τετοια και ναι αρκετα ιδιεταιρο και ομορφο! αν οχι παλι θα προτεινω μαυρο...σταθερη αξια!:cool:


:wave2:

blueblack
28/02/2007, 16:58
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2007................

τό άπερχόμενο μοντέλο τού 2006,θά πρέπει νά τό πήρες σέ πολύ καλή τιμή...

Θά μάς πείς..........ΠΟΣΟ.........γιατί ένδιαφέρομαι.......!!!!!!!!




:wave2:

g.papalexis
01/03/2007, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2007................

τό άπερχόμενο μοντέλο τού 2006,θά πρέπει νά τό πήρες σέ πολύ καλή τιμή...

Θά μάς πείς..........ΠΟΣΟ.........γιατί ένδιαφέρομαι.......!!!!!!!!




:wave2:
ΦΘΗΝΑ!!! 10,600 ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΤΡΑ + ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΤΕΛΩΝ
ΓΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ..
ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ π.μ ΝΑ ΣΕ ΦΤΙΑΞΩ. ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΕΔΩ 10690 ΜΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ
ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΤΩΝ 207ε.

g.papalexis
01/03/2007, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
ΦΘΗΝΑ!!! 10,600 ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΤΡΑ + ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΤΕΛΩΝ
ΓΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ..
ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ π.μ ΝΑ ΣΕ ΦΤΙΑΞΩ. ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΕΔΩ 10690 ΜΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ
ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΤΩΝ 207ε.
ΜΕ ΑΒς ΜΟΝΤΕΛΟ.

aquatic
01/03/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.papalexis
ΜΕ ΑΒς ΜΟΝΤΕΛΟ.

τι, μυστικο ειναι που προσφερονται οι τιμες που αναφερεις?

γιατι πρεπει καποιος να σου στειλει pm, πες το εδω για ολους..ελευθερη οικονομια εχουμε!

g.papalexis
01/03/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
τι, μυστικο ειναι που προσφερονται οι τιμες που αναφερεις?

γιατι πρεπει καποιος να σου στειλει pm, πες το εδω για ολους..ελευθερη οικονομια εχουμε!

ΛΑΡΙΣΑ