PDA

View Full Version : Test Φρεναρίσματος



tifozif1
29/07/2004, 13:44
Φρενάρισμα.....

Λοιπόν από προηγούμενο ποστ στο Βιkεnετ σχετικά με το φρενάρισμα και την απόσταση φρεν. μεταξύ αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας, πήρα την αφορμή να κάνω ένα μικρό τεστ.

Όχημα 1ο: Saxo 1.4 VTS ’02 με όλα πάνω του μαμίσια (33.000 χλμ). – Ταχύτητα 90 χλμ/ώρα κοντερίσια (κάπου εκεί είναι και τα πραγματικά)

Όχημα 2ο: Υamaha CryptonR ’01 με όλα πάνω του μαμίσια εκτός από τα δύο ελαστικά Michellen Gazelle (στις μαμίσιες διαστάσεις). Ταχύτητα 93 χλμ. κοντερίσια (πραγματικά λίγο πάνω από τα 85 χλμ/ώρα). Oi ζάντες του πάπιου είναι σαν 7μιση, δηλαδή λίγο πριν το 8 από τις λακούβες, και στην πίσω ανάρτηση δουλεύουν μόνο τα ελατήρια... :)

Δρόμος: Λεωφ. Γέρακα (στον Γέρακα) με κατεύθυνση προς «Βριλίσια» ακριβώς στο σημείο που περνά η Αττική οδός. Άσφαλτος στρωμένη πριν 2-3 χρόνια σχετικά γλιστερή.

Τροπος τεστ : Στο ίδιο σημάδι τσαρουχώνω τα φρένα.


Όχημα 1ο : Σταμάτησε 3-4 μέτρα πιο μακριά από το σημείο που σταμάτησε η πάπια χωρίς μπλοκάρισμα και χωρίς περιπέτειες.

Όχημα 2ο : Σταμάτησε περίπου στα 25 μέτρα από το σημείο τσαρουχώματος, μόνο που μου έφυγε η ψυχή.

Στα πρώτα 2 μέτρα του φρεναρίσματος κοκάλωσε & γλίστρησε η μπροστινή ρόδα. Κατέβασα κάτω με δύναμη το αριστερό πόδι (το μηχανάκι είχε αρχίσει να γλιστρά δεξιά, πλάγιασε αριστερά) και άφησα λίγο(δεν ξέρω πώς το έκανα αυτό) το μπροστινό φρένο ώστε να αρχίσει πάλι η μπροστινή να γυρίζει. Ταυτόχρονα πάτησα πιο δυνατά το πίσω φρένο, και προσπάθησα να σηκώσω το μηχανάκι. Η μπροστινή βρήκε πρόσφυση και ξανά δυνατό τράβηγμα στην μανέτα του μπροστινού. Και αφού πέρασαν χιλιάδες πράγματα (που δεν μπόρεσα να συγκρατήσω) από το μυαλό μου σταμάτησα. Στον δρόμο πίσω μου ξεχώριζαν δυο μικρές μαύρες γραμμές. Του μπροστινού (4 περ. μέτρα) , 2 μέτρα περίπου από το σημείο φρένων, καμπυλοειδής προς τα δεξιά. Η άλλη μαύρη γραμμή ήταν ευθεία 2 μέτρα μήκος περίπου και άρχιζε από την μέση της «μπροστινής»

Φοβήθηκα πολύ όταν γλίστρησε το μπροστινό… Δεν περίμενα ότι θα την γλυτώσω….

Είχα σκοπό να κάνω το ίδιο τεστ με το Τρανσαλπ άλλα μετά αυτό το φρενάρισμα με την πάπια είπα να το αφήσω να το κάνω αργότερα (σε άλλη ζωή ίσως :) ). Η αλήθεια είναι ότι αν μου έφευγε έτσι το ΤΑ δεν νομίζω ότι θα το σήκωνα τόσο εύκολα όσο το παπί…

Απολογισμός: Ένοιωσα τραβήγματα στον δεξί ώμο, στα αριστερά πλευρά και στον αριστερό γοφό. Μετά από 10 λεπτά εξαφανίστηκαν οι ενοχλήσεις. Στο αριστερό πόδι, στο «καλάμι» έχω μια μικρή μελανιά και εκδορά από κάποιο σημείο του παπιού. Δεν κατάλαβα σε πιο ακριβώς σημείο χτύπησα…

Συμπέρασμα: Το παπί σταματά πιο γρήγορα (σ’αυτά τα χιλιόμετρα) αλλά όχι το ίδιο ακίνδυνα.

sniper
29/07/2004, 13:52
ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα τεστ γίνονται σε ελεγχόμενες συνθήκες και φορώντας ΠΑΝΤΑ με ΠΑΝΤΑ τον κατάλληλο εξοπλισμό..... (κάτι που δεν είδα να γίνεται εδώ)

Σε κάθε άλλη περίπτωση τίθεται σε κίνδυνο η σωματική ακεραιότητα του αναβάτη.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει και νόημα στο συγκεκριμένο τεστ αφού συγκρίνονται 2 εντελώς ανόμοια οχήματα και από άποψη φρένων αλλά και ελαστικών, βάρους αεροδυναμικότητας κλπ κλπ

Ειναι σαν να συγκρίνω Φορμουλα 1 με μαχητικό αεροσκάφος ποιο σταματάει πιο γρήγορα.... Ε ΚΑΙ;;;;;


Να προσέχουμε για να είμαστε εδώ και να τα λέμε....

:smokin:

tifozif1
29/07/2004, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει και νόημα στο συγκεκριμένο τεστ αφού συγκρίνονται 2 εντελώς ανόμοια οχήματα και από άποψη φρένων αλλά και ελαστικών, βάρους αεροδυναμικότητας κλπ κλπ

That's the point :D :D :D :D :D :D :D

Ρε το διάβασες καλά ?

sniper
29/07/2004, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifozif1
That's the point :D :D :D :D :D :D :D

Ρε το διάβασες καλά ?

ΟΚ - πες οτι υπάρχει νόημα......

Αν (χτύπα ξύλο) δεν έπιαναν τα μαγικά σου και σου δίπλωνε το μπροστινό με 80 χλμ θα ήσουν εδώ να μας πεις το αποτέλεσμα του τεστ; Αν από πίσω σου ερχόταν ένα αυτοκινήτο που το οδηγεί ο μπαρμπα Λάμπρος 250 ετών που το παίρνει μόνο τα Σ/Κ τι θα γινόταν;

That's the main point.....

:smokin:

GST
29/07/2004, 14:08
συμφωνω με το sniper οσον αφορα την ασφαλεια.....αλλα για την ιστορια για να κανεισ τετοιεσ συγκρισεισ πρεπει καποιοι παραγοντεσ οπωσ ειναι η ορμη που εξαρτατε απο την επιταχυνση και αυτη εξαρτατε απο την ροπη που εχει το οχημα στισ συνθηκεσ που το μετρασ..

GST
29/07/2004, 14:09
...να ειναι ιδιοι

sniper
29/07/2004, 14:20
Αυτά είπα και εγώ ρε GST αλλά ......


Αύριο λέω και εγώ να δοκιμάσω να δώ πόσο κάνει να φρενάρει η δική μου στην Συγγρού κατά τις 9 το πρωί πηγαίνοντας με 120 στην μεσαια λωρίδα, μετά θα κάνω ελιγμό αριστερά μέσα στα νερά, και θα την κοκκαλώσω στην μεσαία λωρίδα....

Ότι θα γινόταν δηλαδή αν υπήρχε ποτέ ανάγκη.....

ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ!!!!!! Ακόμα και τα παιδιά που κάνουν τεστ στα περιοδικά τα κάνουν μέσα σε πίστα.... Το ότι βγαίνουν και στον δρόμο και βλέπουμε και μεις οι κοινοί θνητοί τις φωτογραφίες δεν σημαίνει ότι βγαίνουν νύχτα μόνοι τους με το μηχανάκι από την πυλωτή... Υπάρχει ολόκληρη ομάδα και οι μηχανές είναι jet από όλες τις απόψεις και οι αναβάτες είναι το λιγότερο έμπειροι....

Αυτό είπα - ίσως το είπα λίγο απότομα :winka:

tifozif1
29/07/2004, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
συμφωνω με το sniper οσον αφορα την ασφαλεια.....αλλα για την ιστορια για να κανεισ τετοιεσ συγκρισεισ πρεπει καποιοι παραγοντεσ οπωσ ειναι η ορμη που εξαρτατε απο την επιταχυνση και αυτη εξαρτατε απο την ροπη που εχει το οχημα στισ συνθηκεσ που το μετρασ..

Η ορμη=μαζα*ταχυτητα δεν εχει σχέση με την επιταχυνση.

Συγνωμη που δεν φορτοσα το παπακι μου αλλα 600 κιλα να εχει το ιδιο βαρος με το Σαξο.

Όλες οι ασφαλειες στην θεση τους (κρανος, επιγονατιδες, μπουφαν κτλ) και ΝΑΙ ο δρομος ήταν αδειος χωρις κολονες και παρκαρισμενα δεξια αριστερα....

crs-k
29/07/2004, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifozif1
................
Συγνωμη που δεν φορτοσα το παπακι μου αλλα 600 κιλα να εχει το ιδιο βαρος με το Σαξο.
..............

Αν καταλαβα καλα ....
650 κιλα ειναι το Σαξο ?!?!?! :confused: :eek: :eyepop:

GST
29/07/2004, 14:39
Η ορμη=μαζα*ταχυτητα δεν εχει σχέση με την επιταχυνση.


u=γ*t

αρα ορμη=μαζα*γ*t

GST
29/07/2004, 14:42
οπου γ η επιταχυνση και t o χρονοσ

sniper
29/07/2004, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifozif1
Η ορμη=μαζα*ταχυτητα δεν εχει σχέση με την επιταχυνση.

Συγνωμη που δεν φορτοσα το παπακι μου αλλα 600 κιλα να εχει το ιδιο βαρος με το Σαξο.

Όλες οι ασφαλειες στην θεση τους (κρανος, επιγονατιδες, μπουφαν κτλ) και ΝΑΙ ο δρομος ήταν αδειος χωρις κολονες και παρκαρισμενα δεξια αριστερα....


Με αμμοπαγίδες, λάστιχα, ασθενοφόρο να περιμένει.... όπως ακριβώς στην πίστα ε; :nono:

tifozif1
29/07/2004, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αν καταλαβα καλα ....
650 κιλα ειναι το Σαξο ?!?!?! :confused: :eek: :eyepop:
καπου 780 ειναι το σαχο. Δικιο εχεις επρεπε να φορτωσω αλλα 700 στο παπι.


GST φυσικός σπουδαζεις ε ????? :confused: :confused: :confused: :confused:

Αμμοπαγιδες και ασθενοφορα σίγουρα...... όπως στα τεστ των ελλ. περιοδικών :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

idi
29/07/2004, 14:54
χμμμμ... στο saxo έχεις ABS? χρησιμοποίησες και κατεβάσματα η μόνο τα φρένα σε "φρενάρισμα πανικού"? μου φαίνεται λίγο περίεργο το αποτέλεσμα της σύγκρισης. καλο τεστ πάντως...

(παιδιά καλό είναι να δοκιμάζουμε τέτοια τεστ έστω και μόνο με το δικό μας μετ μέσο, ώστε να ξέρουμε τις δυνατότητες του. τώρα πχ ο φίλος τιφοζι ξέρει πόσο περίπου θέλει να σταματήσει. άμα το δοκιμάζαμε όλοι, ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΜΕ >60 χλμ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ????? φυσικά όπως προαναφέρθηκε τα τεστ με πλήρη εξοπλισμό ασφαλειας και σε έρημο δρόμο η παρκινγκ καλύτερα)

GST
29/07/2004, 15:03
οχι ρε δεν ειμαι φυσικοσ αλλα αυτα ειναι φυσικη γ λυκειου....


το συμπερασμα που ηθελεσ να βγαλεισ ειναι οτι η μηχανη εχει καλυτερα φρενα απο το αυτοκινητο υποθετω ......

σκεψου λοιπον να κινησε στο δρομο με το παπι να το κοκκαλοσεισ και να σταματησεισ σε χ μετρα. και απο πισω ενα αυτοκινητο σε αποσταση το πολυ 2 μετρα να το κοκκαλοσει και να σταματησει σε χ+3-2 μετρα δε θελω να ξερω το αποτελεσμα:lol:


ανευ πλακασ τωρα μια καλη κουβεντα ειναι το θεμα τον τηρουμενων αποστασεων σεσχεση με τη πραγματικοτητα ...

tifozif1
29/07/2004, 15:17
Οχι το Σαξο δεν εχει ΑBS. Aπλα έχει φαρδιά λάστιχα για τα κιλά του..

idi
29/07/2004, 15:21
και εγω εχω saxo 1100 του 2000 40,000 χλμ
αλλα πιστεβω οτι φρεναρε καλυτερα ακομα και απο το FX125 που ειχα καποτε (και ειχε ΠΟΛΥ καλα φρενα για "παπι")

Θάνος
29/07/2004, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
Η ορμη=μαζα*ταχυτητα δεν εχει σχέση με την επιταχυνση.


u=γ*t

αρα ορμη=μαζα*γ*t

Δηλαδή αν ένα σώμα κινείται ομαλά με μηδενική επιτάχυνση θα έχει και μηδενική ορμή;

j=m*u όπου u=uo+γ*Δt

Η ορμή είναι στιγμιαίο μέγεθος, δεν εξαρτάται από την επιτάχυνση, δεν είναι σωστό αυτό που λες.

Αυτό θα το έκανες αν δεν ήξερες την τελική ταχύτητα αλλά ήξερες την αρχική, την επιτάχυνση και το Δt από την αρχική ταχύτητα μέχρι τώρα.

Αν σου πουν κατευθείαν την τελική ταχύτητα δεν σου χρειάζεται η επιτάχυνση.

Είτε πιάσεις τα 60 m/sec σε 3 δευτερόλεπτα είτε τα πιάσεις σε 10, όταν τα πιάσεις θα έχεις ορμή ίση με j=m*60.

Απλά στη μία περίπτωση θα είχες επιτάχυνση γ=60/3=20m/sec^2 και στην άλλη γ=60/10=6m/sec^2

Το γινόμενο γ*t και στις δύο περιπτώσεις θα σου δίνει 60m/sec και ίση ορμή.

Αυτά..

Θάνος
29/07/2004, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifozif1
Συγνωμη που δεν φορτοσα το παπακι μου αλλα 600 κιλα να εχει το ιδιο βαρος με το Σαξο.

Και γιατί να το φορτώσεις; Αν ένα όχημα φρενάρει καλύτερα γιατί έχει μικρότερη μάζα από ένα άλλο, αυτό δεν είναι κάτι που θα πρέπει να το μετρήσουμε στα προτερήματα του;

illuminatios
30/07/2004, 01:16
Ρε παλιάνθρωποι, τώρα αν σας πω, οτι γουσταρα την ιδέα του τιφόζιου να κάνει αυτό το τεστ.....και όχι μόνο την ιδέα αλλα και τη διάθεση του να μπεί στη διαδικασία του μετρήματος και της καταγραφής...και των λεπτομεριών κτλ...
όσο για το θέμα ασφάλεια..... ο αναμάρτητος να πετάξει την πέτρα

χμ,,,,,ενδιαφέρον.... μούμπλε μούμπλε...

tifozif1
02/08/2004, 09:57
Να σας πω και κάτι άλλο ? Το προχθεσινο τεστ μπορεί να μου έσωσε την ζωή σήμερα. Την γλίτωσα με έναν δεξί βγαλμένο ώμο που έβαλα μόνος μου στην θέση του (ΓΑΜΗΘΗΚΑΑΑΑΑ) και αρκετές εκδορές. Βλέπεις ο βλάκας δεν φορούσα το μπουφανάκι μου το τρυπητό με τα προστατευτικά. Οι ακτινογραφίες (ήρθε ΤΟΤΑ + Ασθενοφορο γιατί δεν μπορούσα να κινιθώ από τον πόνο) δεν έδειξαν κάτι κακό αλλά θα πάω και σε άλλο γιατρό γιατί τους ορθοπεδικούς στο Λαικό δεν τους είδα και πολύ σίγουρους, και έκαναν και την ειδικότητά τους ακόμα.

Παρασκευή πρωί κατα τις 8:00 μαζί με την γυναίκα μου κατεβέναμε την Μεσογείων, και στο ύψος του Νομισματοκοπείου, μια κυρία θεώρησε καλό να μπεί στο λεωφοριόδρομο οπου ήμουν εγώ. Κατάφερα να κόψω πολύ από την ταχύτητά μου (περίπου 60 χλμ/ώρα) (το παπί φρέναρε ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ, στο τεστ, χωρίς εκπλήξεις) και να με χτυπήσει αριστερά με πολύ λίγα χλμ, αλλά το παπί με 2 πάνω δεν σταματα εύκολα .... Παλι καλά που η γυναίκα μου έπεσε πάνω μου και δεν χτυπησε καθόλου (εκτός από τα γδαρσίματα)

Αυτά τα ωραία ... :mad: :( :mad: :( :mad: :( 10 ημέρες αναρωτηκή, τρέξιμο με ασφαλειες, συνεργεία, δουλεία που δεν μπορώ να αφησω (Μετρό και συγκοινωνίες) κλπ.

Να είσαστε καλά και να προσέχετε γιατί έρχετε πολύ γρήγορα....

:mad: :( :mad: ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΟΥΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΥΨΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΟΠΑΝΑΩ 3 ΜΕΡΕΣ Μ'ΑΥΤΟ. :mad: :( :mad:

Υ.Γ. Το γαμημενο το ποντικι δεν παίζει καλά με το αριστερό.

GST
02/08/2004, 10:54
περαστικα και να ειναι τα τελευταια;)

αν ογηγουσεσ το transalp θα υπηρχαν τα ιδια αποτελεσματα;;
παντωσ οι λεωφοριοδρομοι κρυβουν συχνα πολλεσ παγιδεσ...προσωπικα τουσ αποφευγω και ασ με δυσκολευει λιγο παραπανω η διαρομη:wave2:

idi
02/08/2004, 11:41
περαστικα ρε φιλε

tifozif1
02/08/2004, 13:13
Eυχαριστώ για τις ευχές,

Με το ΤρανσΑλπ δεν γνωρίζω τι θα γινόταν. Μπορεί και να μην γινόταν καν, ή να με πλακωναν τα 200 κιλά του και να χτύπαγα περισσότερο. Κανεις δεν ξερει...

Αντε να δω τωρα πως θα ξεμπερδέψω με: ΙΚΑ, Ασφαλιστικες, Γιατρους, Επισκευές, Δουλειά (αρχίζει/άρχιζε η καλοκαιρινή άδεια στις 6 Αυγ.) κλπ...

tifozif1
04/09/2004, 14:47
Εχτές έκανα τα πρώτα χιλιόμετρα με μηχανή (τρανσαλπ) μετά το ατυχημά μου. Ο ώμος μου δεν πονά τώρα, απλά νοιώθω μικροενοχλήσεις.

Κ@ύλ@.... (μετά από 40 μέρες χωρις να καβαλήσω μοτο)


Έτσι σημερα το πρωί ειπα να ξανακάνω το ίδιο τεστ αλλά αυτή την φορά με το Τρανσαλπάκι μου....

Λοιπόν έχουμε :
3ο όχημα: Honda XLV650 '03 11200χλμ, όλα μαμίσια πάνω του (& τα λάστιχα) εκτός από βάση για πλαινές βαλιτσες Καππα, βάση για topcase Givi (μόνο οι βασεις επάνω όχι βαλίτσες), Κάγκελα προστασίας GIVI. Μισοάδειο τεπόζιτο, Βάρος κατι λιγότερο από 200 κιλά χωρίς εμένα (68Κιλά). Συνολικό βάρος κάπου 265 κιλά.
Ταχύτητα 90 χλμ./ώρα (Κοντερ 90κάτι, Sigma 89) Ταχύτητα στο κιβώτιο 3η.

Δρόμος: Λεωφ. Γέρακα (στον Γέρακα) με κατεύθυνση προς «Βριλίσια» ακριβώς στο σημείο που περνά η Αττική οδός. Άσφαλτος στρωμένη πριν 2-3 χρόνια σχετικά γλιστερή. (ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΠΡΙΝ)

Τροπος τεστ : Στο ίδιο σημάδι τσαρουχώνω τα φρένα. (ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ)

Όχημα 3ο : Σταμάτησε περίπου στα 23 μέτρα από το σημείο.

Περίπου στην μέση του φρεναρίσματος μπλόκαρε λίγο το πίσω φρένο χωρίς να με φοβήσει καθόλου & ελαφρόνοντας το δεξί πόδι ο τροχός "ξεκόλισε" και γύρισε κανονικά.

Σημείωση: Πιστέυω ότι τα όρια του ΤΑ είναι αλλού και ότι θα μπορούσα/μπορούσε κάποιος να το σταματήσει σε πιο μικρή απόσταση.

tifozif1
15/09/2004, 14:04
Σημείωση 2: Οι κινητήρες, φρένα και λάστιχα ήταν ζεστά κατα τα τεστ.

darkCount
15/09/2004, 15:13
Το Crash Test Dummy του φόρουμ έχεις γίνει!:D Σε ησυχία δεν κάθεσαι.....:wave2: :beer:

Rezeguet
25/09/2004, 11:23
Λοιπον Τεστ φρενων Νο4 (επιζω να μην πειραζη τον mr crash test που συνεχισα τα τεστ)

Ducati 999 μαμα με 10000χλμ 280χλμ/ω (κατηφόρα) και νερα και λιγα λαδια στον δρομο.

Γυρω στα 530μετρα μου πηρε. Τσαρουχωνω τα φρενα, φρεναρει προοδευτικα, πεφτει στα 200-190 και εκει περνω απο τα νερα, μπλοκαρει ο πισω το αφηνω και ξαναπατω, περνω απο τα λαδια μλοκαρει το μπροστινο, ακαριαια το αφηνω και αφου φυγω απο τα λαδα το ξαναπατω, λιγω πιο κατω με 100χλμ στο κοντερ πεταγεται μια γρια απο αριστερα πατινιαρω και πατω γκαζι με τον πισω τροχο να γλιστραει και αποφευγω την κολογρια, πεταγεται απο την διασταυρωση λιγο πιο περα ο παπους με Ντατσουν και τον αποφευγω με 70 χλμ/ω αφηνωντας φρενα και πατωντας γκαζι και στριβωντας, ξαναπατω φρενο και μετα απο 23μ φρεναρει οριστικα με εντο στην άκρη του γρεμου βαθους 150μετρων. Εγινε ακριβως οπως το υπολογιζα, με περιπου 530μετρα κατηφορα, γιαυτο και ο γκρεμος στην στροφη. Εγω οδηγουσα ολογυμνος με ενα μποξερακι και μια καλτσα στο αριστερο ποδι καθως και με μασκα κολυμβησης για να ειμαι και αεροδυναμικος και ελαφρυς. Τα εκανα επειδη ειμαι και γαμω τους οδηγους και τρελαρας απο πανω, οποτε στο θεμα της ασφαλειας δεν μπορειτε να πειτε καθως και Ντατσουν ειδα και κολογρια πεταχτηκε και γκρεμο ειχε, και εγω ειμε εδω και σας στο δηιγουμαι.

Μπραβο στον Κυριο Κρας Τεστ Μαν απο τον οποιο εμπνευστηκα.

Σε λιγο θα σας στειλο και φωτο!

gtsiros
13/10/2004, 01:21
to poso grhgora 8a frenarei ena oxhma einai sunarthsh ths kinhtikhs tou energeias kai tou poso grhgora auth mporei na metatrapei se allh morfh (8ermikhs sta lastixa/frena/asfalto)

proxeires metrhseis:
1) cb500+ugra+odhgos+mpagkazia ~300kg, taxuthta ~100kmh=

kapoia energeia

2) ama3i, pes 1000kg, taxuthta idia
E_kin_car = ~3 x E_kin_moto

as agnohsoume thn peristrofikh energeia apo tis rodes pou mallon einai perissoterh gia to ama3i (4 rodes, mallon baruteres kai perissoterh maza ... alla apo thn allh ta 600 exoun baria lastixa fantazomai kai h maza einai katanemhmenh pio makria apo ton a3ona peristrofhs... de 3erw... telospantwn gia tous skopous autou tou post as agnohsoume thn epipleon energeia auth giati h upoloiph kinhtikh einai poly poly megaluterh.)

as poume xontrika xontrika (mono kai mono gia xarh auths ths xazhs meleths kai oxi gia na doume to idaniko frenarisma.) oti sth mhxanh frenarei mono to mprostino lastixo (kati se endo skefteite) kai sto ama3i mono ta mprostina. an 8ewrhsoume to ru8mo frenarismatos sta8ero kai sta dyo oxhmata mexri thn akinhtopoihsh tous kai an 8ewrhsoume oti 8eloun 10sec gia akinhtopoihsh... tote bgazoume (kante tis pra3eis monoi sas, egw bariemai na grafw tous typous edw)
h mhxanh 8elei ru8mo aporofhshs kinhtikhs energeias 11KW kai to ama3i 3plasio autou

as dextoume oti einai dunaton ta diskofrena ths mhxanhs kai tou ama3iou na ante3oun tetoious ru8mous.

meta koitame ta lastixa pote 8a xasoun thn prosfush.

gia dedomeno idio uliko , h mhxanh pairnei ton poulo giati to ama3i exei kapou 5 (10? 3?) fores thn epifaneia epafhs me to dromo KAI pollaplasia adraneia pou prokalei ta lastixa na tribontai me megaluterh dunamh sto edafos.

telos, exoume to 8ema endo. mha mhxanh:
AN mporei na mhn mplokarei ton mprosta troxo kai AN ta frena antexoun se trelo freno, panta paizei oti h mhxanh 8a shkw8ei. auto einai kai o orio8eths sta frena sth mhxanh. sto ama3i mono to glistrhma. dhladh pisteuw oti prwta h mhxanh 8a kanei endo kai meta 8a xasei thn prosfush to lastixo. anti8eta, to ama3i den prokeitai na shkw8ei, alla 8a xasei thn prosfush.

ta ama3ia einai pio grhgora stis strofes kai sto frenarisma. oi mhxanes exoun mono kalutero repriz.

omws oi mhxanes einai poly pio fun apo ta ama3ia.

zireous
16/09/2006, 23:52
:a27:
Για καλύτερα φρένα δοκιμάστε το blip, μερικές ιδέες γι'αυτό στο:

http://www.sportrider.com/ride/RSS/

DimChios
17/09/2006, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifozif1
καπου 780 ειναι το σαχο.


Saxo 1.400cc Βάρος 875kg με γεμάτο ρεζερβουάρ.

:winka: