PDA

View Full Version : την παμε, μας παει;



eXJey
17/02/2007, 16:47
Είδα στο γνωστό youtube.com αρκετά video με ατυχήματα μοτοσυκλετιστών, που όμως πρόερχονταν από ανούσιες αιτίες. Το πιο γελοίο (τουλάχιστον έτσι φάνηκε), είναι αυτό που δείχνει την μηχανή να πηγαίνει με 80-100 km/h και σε μια ανοιχτη στροφη με μια πολυ νορμαλ κλιση να φευγει τελειως απο τον δρομο, ευτυχως χωρις παραπανω απροοπτα.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Υπαρχει περιπτωση η μοτο οταν την πηγαινεις ομορφα ή εστω στα ορια αλλα ελεγχομενα, να δειξει εντελως απροθυμη οδικη συμπεριφορα απο αυτην που νιωθει ο αναβατης οτι πρεπει να εχει;;; Ελπιζω να καταλαβαινετε την ερωτηση μου.

Οταν ρωτηθηκαν ειδικοι για τις συνεχομενες πτωσεις αεροσκαφων πριν μηνες μερικοι απαντησαν οτι "τα αεροπλανα ειναι φτιαγμενα για να πετανε", αφηνοντας υπονοιες για τα πολλαπλα ανθρωπινα λαθη που οδηγουν στο μοιραιο. Υπαρχει περιπτωση αντιστοιχως, οι μηχανες να μην εχουν την τελεια υλικη δομη και σχεδιασμο για να κανουν αυτο που κανουν, να ευθυβολουν δηλ. και να τρεχουν σε τοσο μικρο πλατος πελματος;

Μπορουμε να εμπιστευομαστε μια σωστα συντηρημενη μοτοσυκλετα στον δρομο οταν της συμπεριφερομαστε με σεβασμο και ξερουμε τα θεωρητικα οριά της;

p/s
Εννοειται οτι δεν συμπεριλαμβανουμε στο ερωτημα μοτο με φθαρμενα λαστιχα και κακη ευθυγραμμιση απο τρακαρισμα.

AFTER
17/02/2007, 16:56
δε πα να εχεις την τελεια μηχανη, αν συναντησεις λαδια, ή και νερα καμια φορα, στην στροφη........

FZR1000
17/02/2007, 17:07
Ναι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ειδικα αν η μηχανη ειναι 1100 και οδηγεις βραδυ στο οριο με φωτα που υπολειτουργουν.............:cry: :beer:


Παντως ενα ειναι σιγουρο σε ολα τα ατυχηματα που συμβαινουν ποτε δεν φταινε οι μηχανες ή τα αυτοκινητα........:ZZZ:

Nostra
20/02/2007, 10:30
Πάντα φταίει ο οδηγός...


και πεζό να χτυπήσεις,

και πόρτα να σου ανοίξει ξαφνικά,

και να πέσεις...


Πάντα,... μα πάντα φταίει ο οδηγός...


εκτός των περιπτώσεων λαδιών και πετρελαίων ...


:wave2:

div400
20/02/2007, 10:45
μιας και ανεφερες τα αεροπλανα.....ενα ρητο απο τον αεροπορικο κοσμο...

ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ.....

λιγο πολυ ισχυει και στον δικο μας μικροκοσμο...
τα περισσοτερα ειναι συνδιασμος 2-3-4 λαθων/ελλειψεων/παραληψεων που οδηγουν στο ατυχημα που συνηθως δεν εμφανιζονται λιγο πριν το ατυχημα αλλα προυπαρχουν αρκετη ωρα πριν.....

αν κατσεις και αναλυσεις ενα ατυχημα/πτωση που ειχες, θα κατληξεις σε αυτο ακριβως το συμπερασμα που θα περιεχει σιγουρα και το ανθρωπινο σφαλμα.....

eXJey
20/02/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
αν κατσεις και αναλυσεις ενα ατυχημα/πτωση που ειχες, θα κατληξεις σε αυτο ακριβως το συμπερασμα που θα περιεχει σιγουρα και το ανθρωπινο σφαλμα.....

Το ανέλυσα μια φορά που πήγα να βάλω βενζίνη. Ειχε προηγηθει ενα ημιμορτηγο diesel... ειχε χυθει κατω μια σεβαστη ποσοτητα... Εσπρωξα την μηχανη με τα δυο ποδια οπως ημουν καθισμενος πανω της... Οσο ημουν σε ορθια θεση ολα μια χαρα, τί ηθελε να χτυπησει το γ@μημενο το κινητο; Εδωσα λιγη κλιση στο σωμα μου για να το βγαλω απο την κ@λ@τσεπη. Τι τα θες, εφυγα με την μια στο οδοστρωμα.

Τοτε εμαθα οτι το πετρελαιο ειναι ο νουμερο ενα παραγοντας μηδενικης τριβης :uplate:


Απο οτι καταλαβαινω λοιπον, και συμφωνα με το αρχικο ερωτημα μου, οσο πηγαινουμε την μηχανη σωστα τοσο θα μας σεβεται και αυτη με την σειρα της. Βασικα ο πιο μεγαλος φοβος μου οταν πηγαινω γρηγορα ειναι η αλυσιδα, σε οσο καλη κατασταση και αν ειναι. Αυτο το γυρω-γυρω, το ποσο ευκολα ή δυσκολα μπορει να ξεγραναζωθει με φοβιζει αφανταστα. Στατιστικως ομως ατυχηματα με αιτια την αλυσιδα ειναι πολυ λιγοστα, ευτυχως.

eXJey
20/02/2007, 11:44
To topic προσπαθησα να το δωσω ενα βαθυτερο νοημα, αλλα μαλλον δεν τα καταφερα. Δεν εννοουσα σε καμια περιπτωση να κανουμε βλακεια εμεις ή εξυπναδα και να φυγουμε απο το δρομο.

Τοσες και τοσες φορες ακουμε σε ατυχηματα στις ειδησεις ειτε με μηχανη ειτε με αυτοκινητο οτι "εχασε τον ελεγχο". Βαρεθηκα να το ακουω. Και ταυτοχρονα εκνευριζομαι γιατι δεν μπορω να συλλαβω το μεγεθος της βλακειας που διεκρινε τον οδηγο εκεινη την στιγμη.

Αλλωστε κινητρο μου ηταν ενα βιντεο που ειδα στο youtube που εδειχνε εναν μοτοσυκλετιστη να πηγαινει με 80km/h, να δινει νορμαλ κλιση στο οχημα σε μια απαλη στροφη και σε 1-2 δευτερολεπτα να βλεπεις το συνολο να καρφωνεται αριστερα στις μπαρες ή στα χωραφια εκει γυρω.

Αν ειχε καμια μπανανοφλουδα τοτε το καταλαβαινω, τι θα γινοταν ομως αν ετσι απλα οι φυσικες δυναμεις του συμπαντος συνομωτησαν στο να βγαλουν την μηχανη εκτος πορειας "ετσι απλα".

Καταληγουμε οτι μαλλον κατι τετοιο ειναι απιθανο και στις περισσοτερες φορες τα λαθη ειναι ανθρωπινα.

ela ela
24/02/2007, 00:15
Καλησπερα παιδες και σε ολους,εχω καιρο να γραψω ισως γιατι δεν καβαλας μηχανη ποια τοσο συχνα η ας πουμε καλυτερα εδω που ειμαι δεν μπορω να την ευχαριστηθω οπως θελω και εμαθα !
Λοιπον το θεμα ειναι οτι και τα αεροπλανα φτιαχτηκαν για να πετανε και οι μηχανες να πηγαινουνε ευθυβολα!!
Λοιπον επειδη και τα δυο εχουνε φτιαχθει απο ανθρωπους για ανθρωπους,τα λαθη λοιπον και στα δυο ειναι ανθρωπινα!!:wave2: