PDA

View Full Version : Πώς γίνονται τα μπαντιλίκια;



Ninja636
19/02/2007, 00:24
Καταρχάς να δηλώσω ότι είμαι, επί της ουσίας, σχετικώς άσχετος με τις μοτοσυκλέτες. Το πρώτο δίκυκλο που καβάλησα ποτέ μου ήταν ένα σκούτερ Pegeuot επί δύο χρόνια (2003-2005). Πάντοτε, όμως, ζαχάρωνα τα Ninja κι έτσι το 2005 αγόρασα ένα 636, μοντέλο 2003 σε άριστη πραγματικά κατάσταση.

Έχω μάθει να το τελικιάζω με ασφάλεια, να στρίβω ικανοποιητικά, αλλά δεν ξέρω πώς να το κάνω μπαντιλίκια, κωλιές, whatever the name is. Θα μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει πώς γίνονται; :a42:

orizontas
19/02/2007, 00:34
:eek: μηπωσ να ξανα αρχισεις απο την αρχη με αλλο στοχο ?

οπως ..... πρινα καβαλησω την μηχανη μου , μηχανακι , παπακι , ποδηλατο , τουτου τρενο αεροπλανο πεζοδυο .......


σκεφτεται σωστα ο εγκεφαλος μου ???

vassilis88
19/02/2007, 00:46
ε καλως ηρθες καταρχην...

χμμμμμ....εεεε.....ο αδερφος μου με Ζ750 μονο το γκαζι ανοιγει κ χορευει η ουρα πισω.

εγω με το 125 χρειαζεται να χρησιμοποιησω συμπλεκτη ,αλλα δν μ αρεσει πολυ.προτιμω τις σουζες!!:D

αμα δν ξερεις καλυτερα μην κανεις πολλα πολλα στο 600 γιατι με τετοιο μηχανακι δε λεει να φας καπακι,εγω με το δικο μου εχω πεσει πολλες φορες, κ απο μλκιες τετοιες ειδικα παλιοτερα, αλλα δν μ ενοιαζε κ τοσο.

ετσι κ αλλιως τα σουπερσπορτ δν κανουν για τετοιες δουλειες ,ενα σουπερμοτο ειναι πιο καταλληλο.

μαθε να το στριβεις καλα να δεις που θα γουσταρεις περισσοτερο.

Ninja636
19/02/2007, 00:46
Αγαπητέ φίλε orizontas, ίσως να έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Η αλήθεια είναι ότι το ίδιο θα έλεγα κι εγώ σε κάποιον που από το τίποτα θα ήθελε να καβαλήσει ένα σύγχρονο SS. Ωστόσο, το θέμα είναι ότι έχω -θέλω να πιστεύω τουλάχιστον :D - αρκετό μυαλό μες στο κεφάλι μου λόγω ηλικίας ώστε να είμαι προσεκτικός. Εν πάση περιπτώσει, το γεγονός είναι ότι αυτό το μηχανάκι έχω αυτό το μηχανάκι πρέπει να μάθω να καβαλάω -έτσι δεν είναι;

sonic22
19/02/2007, 00:49
xriazese ena allo mixanaki gia na mathes na glistras me asfaleia...

kalitera ena xwmatero (akoma kai mikro 200cc) kai fisika proponisi sto xwma...


to pws ginete den nomizw na borei na (or na xreiazete na) perigrafei...
pados aditheta apo ta autokinita stin mixani i stasi tou swmatos exei kiriarxo rolo...
magikes simvoules den iparxoun...
apla prepei na matheis na isoropeis oso prepei kai opws prepei stis adidraseis tis mixanis.



p.s. pisteuw oti i erwtisi sou, einai provokatoriki alla tespa...:sun: :cool:

akamarinos
19/02/2007, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Καταρχάς να δηλώσω ότι είμαι, επί της ουσίας, σχετικώς άσχετος με τις μοτοσυκλέτες. Το πρώτο δίκυκλο που καβάλησα ποτέ μου ήταν ένα σκούτερ Pegeuot επί δύο χρόνια (2003-2005). Πάντοτε, όμως, ζαχάρωνα τα Ninja κι έτσι το 2005 αγόρασα ένα 636, μοντέλο 2003 σε άριστη πραγματικά κατάσταση.

Έχω μάθει να το τελικιάζω με ασφάλεια, να στρίβω ικανοποιητικά, αλλά δεν ξέρω πώς να το κάνω μπαντιλίκια, κωλιές, whatever the name is. Θα μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει πώς γίνονται; :a42:


αυτα τα πραγματα δεν μπορει να στα εξηγησει καποιος γραπτως απο εδω μεσα

"ερχονται μονα τους"

και αμα θες την γνωμη μου μην προσπαθεις με το ζορι να κανεις "μπατιλικια" γιατι το μονο που θα καταφερεις πιστευω ειναι να χτυπησεις.

κανε τα μαθηματα του css ή 0-300 να μαθεις να παιζεις με την μηχανη και να την ελενχεις πληρως και σωστα

και αφου εισαι απο βορεια μια επισκεψη στις σερες αραια και που για προπονησουλα μονο καλο μπορει να σου κανει.

:wave2:

orizontas
19/02/2007, 00:57
τι να σου πω ρε φιλαρακο

περιεργα μου ακουγωνται κατι τετοια εμενα

τι συμαινει εχω μαθει να το τελικιαζω

και μενα αν μου απογειωσεις ενα αεροπλανο και μου δειξεις που ειναι το γκαζι ..... αν εχει .... το τελικιαζω

βεβαια και εγω ασχετος ειμαι και ισως και λιγο συντηριτικος . . . ας μιλησουν καλυτερα οι γνώστες

.
εμενα παντα μου αρενε η μοτοσυκλετα και οδηγω απο 18

δεν οδηγησα ομως ποτε στα ορια ... δια αυτο υπομονη θα λαβεις τα φωτα των ειδικων ...

orizontas
19/02/2007, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
αυτα τα πραγματα δεν μπορει να στα εξηγησει καποιος γραπτως απο εδω μεσα

"ερχονται μονα τους"

και αμα θες την γνωμη μου μην προσπαθεις με το ζορι να κανεις "μπατιλικια" γιατι το μονο που θα καταφερεις πιστευω ειναι να χτυπησεις.

κανε τα μαθηματα του css ή 0-300 να μαθεις να παιζεις με την μηχανη και να την ελενχεις πληρως και σωστα

και αφου εισαι απο βορεια μια επισκεψη στις σερες αραια και που για προπονησουλα μονο καλο μπορει να σου κανει.

:wave2:


+340,75

ΛΑΟΥ ΛΑΟΥ ΓΙΝΕΤΕ Η ΑΓΟΥΡΙΔΑ ΜΕΛΙ


δηλ ...... μην πιεζεσε να κανεις κατι που μπωρει να μην εχεις ακομη την εμπειρια .

ΤΙ ΠΟΙΟ ΩΡΑΙΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΣΦΑΛΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΟΥ ...

ΥΓ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΕ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΔΡΟΜΟ

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΦΟΡΜΑ ΚΡΑΝΟΣ ΚΛΠ

:wave2: :wave2:

H.A.Balafoutre
19/02/2007, 01:04
Το ότι το site λέγεται moto.gr δεν πάει να πει πως όλοι είναι κάγκουροι με τις μηχανές....κάποιοι βέβαια είμαστε αλλά δεν κόβει αρκετά το τιμόνι του 636 για να σου πω........:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

Ninja636
19/02/2007, 01:04
@sonic22

Ειλικρινώς, η ερώτησή μου δεν είναι καθόλου προβοκατόρικη όπως λες. Απλώς, το μότο μου είναι "Ρωτώντας πας στην πόλη" κι αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω. Να μάθω ρωτώντας πιο έμπειρους από εμένα.

@akamarinos

Αναμφίβολα, τα μαθήματα και η πίστα χρειάζονται και, κάποια στιγμή στο μέλλον, θα τα κάνω. Ωστόσο, έλεγα μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει μια πρώτη, θεωρητική πληροφόρηση σχετικά με το θέμα.

Για παράδειγμα, διάβασα κάποτε για τη γυροσκοπική οδήγηση κι έκτοτε την εφαρμόζω. Είμαι οπτικός τύπος -όταν διαβάζω κάτι το εντυπώνω άμεσα. Εάν όμως, δεν είχα διαβάσει για τη γυροσκοπική οδήγηση, τώρα θα μου ήταν ακόμη άγνωστη. Αυτό είναι και το point μου: ρωτάω, ακούω, διαβάζω, εφαρμόζω.

MIKE_16V
19/02/2007, 01:05
Σορρυ κιολας...αλλα με 100+αλογα στην ροδα σου ...και σε μια πολη οπως η Θεσσαλονικη...που οι δρομοι ειναι γυαλι...πως γινετε να μην μαθεις να κανεις παντιλικια :winka:

:wave2:

gemara
19/02/2007, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
...........Έχω μάθει να το τελικιάζω με ασφάλεια,....

:eyepop::eyepop::eyepop::eyepop::eyepop::eyepop:

H.A.Balafoutre
19/02/2007, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Σορρυ κιολας...αλλα με 100+αλογα στην ροδα σου ...και σε μια πολη οπως η Θεσσαλονικη...που οι δρομοι ειναι γυαλι...πως γινετε να μην μαθεις να κανεις παντιλικια :winka:

:wave2:

Έλα μου ντε.....:confused: :confused: :confused: Η 4η από μόνη της χωρίς να σε ρωτήσει μένει κάτω.....:D

Ninja636
19/02/2007, 01:15
@MIKE_16V

Σωστό κι αυτό... Το θέμα όμως είναι πως εάν έχω πρώτα μια θεωρητική πληροφόρηση τότε μειώνονται οι πιθανότητες να πάρω καμιά τούμπα...

@gemara

Φίλε μου, σου προκαλεί έκπληξη το "με ασφάλεια" προφανώς. Επίτρεψέ μου να επιμείνω σε αυτήν μου τη φράση, όμως, καθώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Στα δύο σχεδόν χρόνια που έχω το μηχανάκι το έχω τελικιάσει άπειρες φορές κι έχει τύχει να μου συμβούν κι αναπάντεχα καθώς το έκανα. Ακριβώς, όμως, επειδή είχα την πληροφόρηση σχετικά με το τι συμβαίνει στα αντανακλαστικά του οδηγού (π.χ., target fixation), στη γεωμετρία της μηχανής κ.λπ. κατάφερα να μην πέσω ποτέ. Σίγουρα θα ήμουν και τυχερός κάποιες φορές, αλλά σύμπτωσις επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωσις. ;)

KaTaNaS
19/02/2007, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Για παράδειγμα, διάβασα κάποτε για τη γυροσκοπική οδήγηση κι έκτοτε την εφαρμόζω. Είμαι οπτικός τύπος -όταν διαβάζω κάτι το εντυπώνω άμεσα. Εάν όμως, δεν είχα διαβάσει για τη γυροσκοπική οδήγηση, τώρα θα μου ήταν ακόμη άγνωστη. Αυτό είναι και το point μου: ρωτάω, ακούω, διαβάζω, εφαρμόζω.



γεια σου φίλε

δεν έχει καμμία σχέση το γυροσκοπικό φαινόμενο με το παντιλίκι...

το ένα σε κρατάει όρθιο στην μότο, το άλλο μπορεί να σε ρίξει...

και εσυ τι εννοείς όταν μιλάς για παντιλίκι;

όταν βλέπεις τον πίσω τροχό να σπινιάρει;

να γυρνα δηλαδή με περισσότερες στροφες απ'ότι ο μπροστα;

εσυ τι πιστευεις ότι χρειάζεται;

πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις τι συμβαίνει εκεινη τη στιγμή;

απλά ο τροχός χάνει την πρόσφυση και γυρνά σχεδόν τρελά...

χρειάζεται κακή πρόσφυση οδοστρώματος (Θηβών στο ύψος του Σπηλιωπουλου)

τελειωμένο λάστιχο

μερική δύναμη απο την μότο

και άνοιγμα της γκαζιέρας με μίσος...

παράλληλα ασκείς πόλύ ελαφρά το γυροσκοπικό μία απο την μία, μία απο την άλλη...


αν από όλα όσα έχει να σου χαρίσει όμως μια μοτο εσένα σε επείγει να μάθεις το παντιλίκι

τότε κάτι βλέπεις λάθος...

μη δοκιμάσεις τίποτα απο τα παραπάνω αν δεν είναι άδειος ο δρόμος

αν δεν φορας δερματα και κράνος...

αν έχεις γονεις που σε αγαπανε

αν έχεις αδερφια που σε λατρεύουν

αν έχεις φίλους



καλή επιτυχία...


παντηλίκι στην ουσία ονομάζεται το χάσιμο του ελέγχου του γκαζιού...


χάνουμε όμως κάτι όταν το έχουμε βρεί πρώτα...


οπότε ξεκίνα με μαθήματα

συνέχισε εξοικείωση στην πίστα


και θα δεις πώς δεν θα το ξαναζητησεις φίλε...


γιατι οι καγκουριές δεν αξίζουν το ρίσκο!

orizontas
19/02/2007, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gemara
:eyepop::eyepop::eyepop::eyepop::eyepop::eyepop:


ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ............. ΜΙΑ ΕΥΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ


εκτος αν εννοει οτι εχει μαζι του ασφαλειες για κουζινα πλυντηριο θερμο


σιφουνααααααας

για ριξε μια ματια ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=30784)

ισως να σου φανει ασχετο αλλα ετσι μου ηρθε

ΑΣΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΙ ΚΑΓΚΟΥΡΕΣ ΤΗς ΠΑΡΕΑΣ.......

MIKE_16V
19/02/2007, 01:22
Κατσε ρε Κatanas...δηλαδη εσυ στις "εξοδους" των στροφων, στο βουνο...βγαινεις με γραμμες:winka:

Ninja636
19/02/2007, 01:24
@KaTaNaS

Αντιλαμβάνομαι τι λες. Δεν το βλέπω ως καγκουριά όμως. Το βλέπω ως κυριαρχία επί της μηχανής που καβαλάει κανείς. Δεν το μαθαίνει κανείς απλά για να το μάθει και να πουλάει μούρη -τουλάχιστον όχι εγώ. Το μαθαίνει για να μάθει καλύτερα τη μηχανή του και να έχει τον απόλυτο έλεγχό της.

orizontas
19/02/2007, 01:26
ρε σεις ξεχασα να ευχαριστησω για το σημερινο μαθηματακι ....

καγκελο ημουν ρε κατανα με ολα τα καθαρα εκει σα πρωτομαθητουδι

σα γκομενακι .......:eyepop: :eyepop: :eyepop:

KaTaNaS
19/02/2007, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Κατσε ρε Κatanas...δηλαδη εσυ στις "εξοδους" των στροφων, στο βουνο...βγαινεις με γραμμες:winka:

παρακαλώ σας Κύριε


θα μπορούσατε να επαναλάβεται την ερώτηση διοτη δεν κατάλαβα γρι; :D

Ninja636
19/02/2007, 01:27
@orizontas

Άσχετο με την ερώτησή μου thread μεν, πολύ χρήσιμο δε! Thanks!

Αυτό εννοώ κι εγώ: πληροφόρηση...

KaTaNaS
19/02/2007, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
@KaTaNaS

Αντιλαμβάνομαι τι λες. Δεν το βλέπω ως καγκουριά όμως. Το βλέπω ως κυριαρχία επί της μηχανής που καβαλάει κανείς. Δεν το μαθαίνει κανείς απλά για να το μάθει και να πουλάει μούρη -τουλάχιστον όχι εγώ. Το μαθαίνει για να μάθει καλύτερα τη μηχανή του και να έχει τον απόλυτο έλεγχό της.


τον απόλυτο έλεγχο τον αποκτάς στρίβωντας και φρενάρωντας με κατεβάσματα και πλαγιολισθήσεις...


οκ;


αυτα ειναι τα πιο δύσκολα...


στρωσε κώλο στην σέλα


κάνε μαθήματα, διάβασε βιβλιογραφία

και προπονήσου...


εκτός κι αν σου αρέσουν τα εύκολα! :sick:

KaTaNaS
19/02/2007, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
ρε σεις ξεχασα να ευχαριστησω για το σημερινο μαθηματακι ....

καγκελο ημουν ρε κατανα με ολα τα καθαρα εκει σα πρωτομαθητουδι

σα γκομενακι .......:eyepop: :eyepop: :eyepop:


αχαχχαχαχαχχαχα


και καλύτερα που δεν συνέχισες... θα έκλαιγες πλαστικά και φλασάκια! :wave2:

MIKE_16V
19/02/2007, 01:32
Παμε παλι.....το full lock αναποδο εκει στα βουνα που γυρνοβολας.....δεν το εχεις για ψωμοτυρι:D


Εννοοντας οτι τα παντιλικια δεν ειναι για να μας δει ο καθενας,,,ουτε τα θεωρω καγουριλικια...οταν γινονται στις εξοδους των στροφων...και προσφερουν απιστευτη ευχαριστηση:D

Αμα καταφερεις να την "διαγραψεις" κιολας:cool:

Ninja636
19/02/2007, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
τον απόλυτο έλεγχο τον αποκτάς στρίβωντας και φρενάρωντας με κατεβάσματα και πλαγιολισθήσεις...

Καμία αντίρρηση σε αυτό, αγαπητέ! Αλλά πριν μάθεις τις πλαγιολισθήσεις δεν είναι καλό να γνωρίζεις και τα πιο απλά πράγματα; Για παράδειγμα, ας υποθέσουμε ότι είναι κάποιος σε μια λεωφόρο με κακή άσφαλτο και περιμένει στο φανάρι με την πίσω ρόδα να πατάει σε μια φρεσκοβαμμένη ζέβρα. Ανοίγει το γκάζι λίγο παραπάνω κι ο κώλος πάει πέρα δώθε (τι κάνει τότε; Ανοίγει το γκάζι; Κλείνει το γκάζι;, Απομονώνει τον συμπλέκτη; Σφίγγει τους προσαγωγούς του;...). Δεν νομίζεις ότι θα ήταν καλύτερο για κάποιον να γνωρίζει από πριν πώς και γιατί γίνεται αυτό ώστε να μπορεί να το ελέγξει καλύτερα; Αυτό είναι το point μου, λέω τίποτα παράλογο βρε παιδιά;:(

KaTaNaS
19/02/2007, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Παμε παλι.....το full lock αναποδο εκει στα βουνα που γυρνοβολας.....δεν το εχεις για ψωμοτυρι:D


Εννοοντας οτι τα παντιλικια δεν ειναι για να μας δει ο καθενας,,,ουτε τα θεωρω καγουριλικια...οταν γινονται στις εξοδους των στροφων...και προσφερουν απιστευτη ευχαριστηση:D

Αμα καταφερεις να την "διαγραψεις" κιολας:cool:

οκ... αυτο είχα καταλάβει! :lol:


το λοιπόν... ας μην μπερδευόμαστε...

ο φίλος μιλάει για στρητ μοτοσυκλέτα αν δεν κάνω λάθος...

κι εσύ λές για χώμα...

οι διαφορές είναι οι εξής:


στο χώμα δεν έχεις καλή πρόσφυση οπότε ενώ κάνεις μπαντιλίκι (φούλ λόκ ή πές το όπως θές) δεν έχεις τον φόβο πως ξαφνικά (ειδικά όταν αρχίζεις να κλείνεις γκάζι) θα βρέι πρόσφυση και θα σε πετάξει με high siding απο πάνω...


αντιθέτως στην ασφαλτο... λίγο γκρίπ να βρέι το λάστιχο, άν έχεις διπλώσει αρκετά την μότο... θα τα δείς όλα απο ψηλά με κωλοτούμπες...

επίσης στις χωματινες μοτο η καρατιμόνα σου δίνει μεγάλο μοχλό, οπότε και οι δυνάμεις στις οποίες μπορείς να αντισταθείς με το τιμόνι (αποτρέποντας το δίπλωμα) είναι πολύ μεγαλύτερες απο οτι στα κλιπ όν μιας στρητ!


η σύγκριση που εκανες είναι άτοπη!


χώμα θα ξαναμπείς καμμιά φορά;

Ninja636
19/02/2007, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
οι διαφορές είναι οι εξής:

στο χώμα δεν έχεις καλή πρόσφυση οπότε ενώ κάνεις μπαντιλίκι (φούλ λόκ ή πές το όπως θές) δεν έχεις τον φόβο πως ξαφνικά (ειδικά όταν αρχίζεις να κλείνεις γκάζι) θα βρέι πρόσφυση και θα σε πετάξει με high siding απο πάνω...

αντιθέτως στην ασφαλτο... λίγο γκρίπ να βρέι το λάστιχο, άν έχεις διπλώσει αρκετά την μότο... θα τα δείς όλα απο ψηλά με κωλοτούμπες...

επίσης στις χωματινες μοτο η καρατιμόνα σου δίνει μεγάλο μοχλό, οπότε και οι δυνάμεις στις οποίες μπορείς να αντισταθείς με το τιμόνι (αποτρέποντας το δίπλωμα) είναι πολύ μεγαλύτερες απο οτι στα κλιπ όν μιας στρητ!


Ορίστε, από αυτά που λες τώρα, εγώ αρχίζω να καταλαβαίνω πράγματα και να τα εντυπώνω στο κεφάλι μου σχετικά με την ερώτησή μου. Αυτό εννοώ εξ αρχής.

KaTaNaS
19/02/2007, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Καμία αντίρρηση σε αυτό, αγαπητέ! Αλλά πριν μάθεις τις πλαγιολισθήσεις δεν είναι καλό να γνωρίζεις και τα πιο απλά πράγματα; Για παράδειγμα, ας υποθέσουμε ότι είναι κάποιος σε μια λεωφόρο με κακή άσφαλτο και περιμένει στο φανάρι με την πίσω ρόδα να πατάει σε μια φρεσκοβαμμένη ζέβρα. Ανοίγει το γκάζι λίγο παραπάνω κι ο κώλος πάει πέρα δώθε (τι κάνει τότε; Ανοίγει το γκάζι; Κλείνει το γκάζι;, Απομονώνει τον συμπλέκτη; Σφίγγει τους προσαγωγούς του;...). Δεν νομίζεις ότι θα ήταν καλύτερο για κάποιον να γνωρίζει από πριν πώς και γιατί γίνεται αυτό ώστε να μπορεί να το ελέγξει καλύτερα; Αυτό είναι το point μου, λέω τίποτα παράλογο βρε παιδιά;:(

το ξαναλέω... τίποτε χρήσιμο δε μπορεί να προσφέρει το παντηλίκι...


επίσης το μυστικό ενος καλού οδηγού είναι : μην χάνεις πότέ την πρόσφυση (και σε χώμα και σε άσφαλτο)

αλλά αφού επιμένεις... άσε τα χέρια χαλαρά , κλείδωσε τα στην ουσία μέχρι κάποιο σημείο, ώστε να αποφύγεις το δίπλωμα του τιμονιού

και με τους προσαγωγούς πίεσε το ντεπόζιτο και σπάσε την μέση ακολουθώντας την κίνηση της μότο...

αν χρησιμοποιείς και γυροσκοπικό, με πίεση στο εσωτερικό μαρσπιέ γλιστράει περισσότερο, στο εξωτερικό λιγότερο

MIKE_16V
19/02/2007, 01:48
Δεν νομιζω οτι ειναι ατοπη η συγκριση απλα στο χωμα ειναι πιο ευκολο.

Επισης στο χωμα θα το μαθεις για να το κανεις σωστα στην ασφαλτο.




Και ποιος σου ειπε οτι δεν εχω καρατιμοναρα αγορι μου:smokin:



Χωμα......κατσε να μαζεψω κανα φραγκο...και θα δεις ....λες να μην μου λειπει:(

:wave2:

KaTaNaS
19/02/2007, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


επίσης στις χωματινες μοτο η καρατιμόνα σου δίνει μεγάλο μοχλό, οπότε και οι δυνάμεις στις οποίες μπορείς να αντισταθείς με το τιμόνι (αποτρέποντας το δίπλωμα) είναι πολύ μεγαλύτερες απο οτι στα κλιπ όν μιας στρητ!




επεξήγηση: καρατιμόνα = ελέγχο το μπροστινό με μικρότερη προσπάθεια

Ninja636
19/02/2007, 01:55
Thanks KaTaNaS για τη χρήσιμη πληροφόρηση!:)

KaTaNaS
19/02/2007, 02:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Thanks KaTaNaS για τη χρήσιμη πληροφόρηση!:)

παρακαλώ! κρίμα πάντως το λάστιχο κι ο κινητήρας! :sad:

lampros_fazer
19/02/2007, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Έχω μάθει να το τελικιάζω με ασφάλεια
Αυτό για μένα ΔΕΝ υπάρχει..Τέλος.Η μόνη ενέργεια που γίνεται με 'ασφάλεια' είναι όταν γυρνάμε το κλειδί..Από τη στιγμή που το μηχανάκι αρχίζει να τσουλάει,όλα μα όλα έχουν ένα βαθμό επικινδυνότητας είτε μικρό είτε μεγάλο..Ακόμα και όταν κινείσαι με 40..

MIKE_16V
19/02/2007, 02:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
παρακαλώ! κρίμα πάντως το λάστιχο κι ο κινητήρας! :sad:


Ποιος κινητηρας ρε...εμεις δεν εχουμε κτμ....kawasaki εχουμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ninja636...ελα στην παρεα μας αγορι μου....www.kawasaki-bikers.gr .....o katanas θα σε βαλει να αλλαζεις λαδια ανα 10 ωρες λειτουργιας:lol: :lol: :lol:

:wave2:

KaTaNaS
19/02/2007, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Ποιος κινητηρας ρε...εμεις δεν εχουμε κτμ....kawasaki εχουμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ninja636...ελα στην παρεα μας αγορι μου....www.kawasaki-bikers.gr .....o katanas θα σε βαλει να αλλαζεις λαδια ανα 10 ωρες λειτουργιας:lol: :lol: :lol:

:wave2:

τσ τσ τσ προσυλητισμός! :mad:


:lol: :rotflmao: :rotflmao:


κάθε κινητήρας που δουλέυει σε υψηλές στροφές με μειωμένη ψύξη (μικρότερη απαγωγη θερμότητας απο την υπολογισμένη) φθείρεται...


και τα λάδια και το φιλτρο αέρα είναι η υγεια του κινητηρα! :D

zireous
19/02/2007, 02:22
Ninja636, διάβασε και για το highside και πως να το γλυτώσεις σε άλλο ποστ. Στα μικρά γλιστρήματα ενώ στρίβεις (μιας και ξέρεις να στρίβεις από ότι λες), κράτα σταθερό γκάζι και άφηνε το να διορθώνει μόνο του, αν δεις ότι φεύγει κι άλλο σήκωσε τη μηχανή είτε με ανάποδο counter-steering (πιο εύκολα) είτε όχι. Η μαύρη αλήθεια είναι ότι θές ένα αρχαίο 250 για να μάθεις να το απολαμβάνεις σε χώμα όπως πρέπει και θές και γαμώ τους ελέγχους του μπροστινού φρένου ταυτόχρονα για να το πας όπου θές με παντιλίκι και όχι όπου θέλει η κλίση της στροφής επειδή οι μηχανές διορθώνουν μόνες τους -μια μέση τούμπα με ss δεν είναι μόνο τα πλαστικά όπως νομίζουν μερικοί, ακόμα και άν εσυ βγεις αγρατζούνιστος μια καλή τούμπα στοιχίζει ακριβά.

Σε περίπτωση που το "παντιλίκι" γίνεται λόγω στιγμιαίας απώλειας πρόσφυσης και η μηχανή γλιστρά αργά -άν σου φύγει γρήγορα και δαγκώσει ο πίσω επειδή πχ έκλεισες το γκάζι (που λόγω αναλογίας στα ss είναι πολύ πιο ελαφρύς, που σημαίνει ότι είναι πιο επιρρεπή), είσαι ιπτάμενος αλλά ουχί gentleman...

Πρόσεχε, και τέτοιες αηδίες μόνο με λίγα χιλιόμετρα, με πολλά, τα δεδομένα αλλάζουν και η τούμπα έρχεται πολύ γρήγορα.

Συνήθως άμα δεν το επιδιώκεις το παντιλίκι -για χ λόγους, πχ δε γουστάρω κάθε τρίμηνο να αλλάζω λάστιχα, συμβαίνει μόνο όταν έχεις κρύα λάστιχα, στη γλίτσα όταν αρχίζει να βρέχει, σε υπέροχα τμήματα ασφάλτου-τζάμι στη βροχή (αυτά που ξεχωρίζουν από την υπόλοιπη άσφαλτο λόγω γυαλάδας), σε κάνα δυο φτυαριές άμμο που έριξε στη στροφή νταλίκα από παρακείμενη μάντρα, σε νωπό χαρτοπόλεμο (επίκαιρο), κόπρανα από ζώα, λάδια, σακούλες κλπ ωραία... Που σημαίνει ότι όλα τα παραπάνω τα ψάχνεις για να έχεις πρόσφυση συνήθως, και όχι για να τη χάνεις.


Επειδή έχω ξανααναφερθεί σε παρόμοια θέματα, ας πω εδώ ότι μόνο κάμια σούζα κάνω πια που και που (σε ιδανικές συνθήκες, και μόνο εγώ με βλέπω) -και έντο μόνο με ποδήλατο ή άν κάνα τρελλοκομείο γνωστός θέλει σώνει και καλά να ρισκάρει τη ΔΙΚΙΑ του μηχανή εν γνώσει του για να κάνω εγώ αηδίες τότε εντάξει, θέλει όμως γνώσεις πλάγιου ίππου το σπορ για να μη σπάσεις τη πλάτη σου.


Όποιος νομίζει ότι οι καγκουριές είναι χαβαλές ας διαβάσει (και ας δει) την ιστορία των x-factor -και ας μετρήσει πτώματα από καλύτερους αναβάτες από μας... :a66:

Ninja636
19/02/2007, 02:33
Thanks zireous!:)

sonic22
19/02/2007, 15:21
@ Ninja636
katalaveneis oti auta pou les akougonde poli perierga...
einai san na ise se forum gia xirourgous kai na les

vrika ena kit xirourgou sto e-bay ftina!! kai thelw na mathw na xeirourgw [/B]

opws katalaveneis prepei na jekiniseis apo pio xamila...


kata ta alla ta badilikia kai to elegxomeno xasimo tou piso troxou (sta frena or sto gazi) einai i misi diaskedasi tis moto...

AUTO EINAI I MOTO!!! exei dio simeia na akouboun sto edafos kai perissoterous vathmous eleutherias ARA kai einai stin fisi tis na glistraei...

einai ejeretika diaskedastiko (kai akoma pio epikindino alla etsi einai oi pragmatikes diaskedaseis) kai an exete aditheti gnomi malon den katexete to athlima...

:D :D :D
:wave2:

zireous
20/02/2007, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
...

Και τί οδηγάς εσύ παλουκάρι μου είπαμε;

sonic22
20/02/2007, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Και τί οδηγάς εσύ παλουκάρι μου είπαμε; gaidouri...:wacko: :dizzy:
me tis bades leme...:wave2: :D :sun:

zireous
20/02/2007, 17:17
Καλά άμα πάρεις κάνα ss φέρτο να σου δείξω το έντο -τσάμπα.
:rotflmao: :wave2:

afrotwin
20/02/2007, 17:22
pantos ama aplosis ke kana kilo ladi ston dromo kanis trela pantilikia ke oxi mono me ton piso troxo afta ine kseperasmena:rotflmao:
oli i mixani fevgi sisomi..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


fantazome lipon se merika xronia 8a rotate

re pedia pos odigane xoris to kranos?..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stavrogin
20/02/2007, 19:40
παντιλικια εεε;:rolleyes: (αναπωλοντας το παρελθον)
εκεινη την ωραια χημα απο παντηλικι που ειχα φαει μπροστα στο φροντιστηριο της γειτονιας,....σχολαγαν και τα κοριτσακια....εγινα ρεζιλι μια για παντα.....:wacko:....τι ωραια χρόνια.

.....

Γονατα και μαλακιες. .....μεχρι και μαγουλο εξησα

:rotflmao:

project.breeze
20/02/2007, 20:03
Παντιλίκι (ουσ.) : Κάτι που όλοι το κάνουν και το απολαμβάνουν ακόμα και αν δεν θέλουν να το παραδεχτούν.Πρόκειται για άσκοπη φθορά ελαστικών και πιθανότατα σε εκθέτει σε κίνδυνο αλλά επίσης σου δημιουργεί μια ανεξήγητη χαρά.Αν σκεφτόμασταν τις φθορές και όλα αυτά δεν θα έπρεπε καν να θέτουμε σε λειτουργία τον κινητήρα...

kinhsh
21/02/2007, 03:59
Αν ηθελα να κανω ενα παντιλικι , θα αποφασιζα προς τα που θελω να διωξω τον κωλο,πχ δεξια ,θα ξαλαφρωνα το κρατημα του τιμονιου και θα βασιζομουν στην ισορροπια με τη μεση ενω θα εριχνα αρκετο απο το βαρος μου στα μαρσπιε και τοτε θα ανοιγα το γκαζι σταδιακα να σπασω την προσφυση,,τοτε με το γυρισμα του τροχου η μηχανη εχει αρκετη σταθεροτητα και οσο κρατιεται δεν παιρνει κλιση η παντια ειναι και ευκολη .Απαιτειται μεσα απο δοκιμες να γνωρισει κανεις την δυναμη της μηχανης του σε καθε ανοιγμα του γκαζιου και το ποσο γλιστραει κατω ο δρομος.

gcrook
22/02/2007, 19:21
Σορι αλλα μαλλον κοροιδευομαστε σε αυτο το τοπικ.
Ειναι σαν να δηλωνει καποιος οτι παιζει τις διαφορικες εξισωσεις στα δαχτυλα, και να ρωταει ποσο κανει ενα κι ενα.....:rolleyes:

Ninja636
22/02/2007, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σορι αλλα μαλλον κοροιδευομαστε σε αυτο το τοπικ.
Ειναι σαν να δηλωνει καποιος οτι παιζει τις διαφορικες εξισωσεις στα δαχτυλα, και να ρωταει ποσο κανει ενα κι ενα.....:rolleyes:

Μια που αυτός που ρωτάει είμαι εγώ, υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε μένα, σωστά; Εάν είναι έτσι, πραγματικά δεν καταλαβαίνω πού είναι η κοροϊδία. :confused: :confused: :confused:

gcrook
22/02/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Μια που αυτός που ρωτάει είμαι εγώ, υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε μένα, σωστά; Εάν είναι έτσι, πραγματικά δεν καταλαβαίνω πού είναι η κοροϊδία. :confused: :confused: :confused:

Ναι απλα...
Μου κανει τρομερη εντυπωση που δηλωνεις οτι βρισκεσαι σε καποιο καλο οδηγικο επιπεδο (βλ να στρίβω ικανοποιητικά), και ρωτας για το μονο πραγμα το οποιο δεν θελει καθολου εκμαθηση διοτι ολοι ξερουμε οτι ειναι κατι που γινεται συνεχεια καταλαθος καθως και επιτηδες.
Γκαζι και ασυναισθητα παιξιμο ρου σωματος.
Ειναι κατι τοσο απλο, που δεν χρειαζεται καν γνωσεις.
Ο οποιοσδηποτε νεος οδηγος, μπορει να αρχισει να κανει φιδια στον δρομο απο την πρωτη μερα ρυθμιζοντας το σωμα του απλα διαισθητικα,....χωρις γυροσκοπικα και αηδιες πχ.
Αλλωστε δεν θελει και πολλα.
Απλα το τοπικ σου μου εδωσε την εντυπωση οτι το εγραψε καποιος που δεν εχει ανεβει ουτε σε ποδηλατο....

Εκτος και αν θελεις να ντριφταρεις σε καμια στροφη και ζητας να σε κανουμε οδηγο παγκοσμιου:rotflmao: :wave2:

Ninja636
22/02/2007, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ναι απλα...
Μου κανει τρομερη εντυπωση που δηλωνεις οτι βρισκεσαι σε καποιο καλο οδηγικο επιπεδο (βλ να στρίβω ικανοποιητικά), και ρωτας για το μονο πραγμα το οποιο δεν θελει καθολου εκμαθηση διοτι ολοι ξερουμε οτι ειναι κατι που γινεται συνεχεια καταλαθος καθως και επιτηδες.
Γκαζι και ασυναισθητα παιξιμο ρου σωματος.
Ειναι κατι τοσο απλο, που δεν χρειαζεται καν γνωσεις.
Ο οποιοσδηποτε νεος οδηγος, μπορει να αρχισει να κανει φιδια στον δρομο απο την πρωτη μερα ρυθμιζοντας το σωμα του απλα διαισθητικα,....χωρις γυροσκοπικα και αηδιες πχ.
Αλλωστε δεν θελει και πολλα.
Απλα το τοπικ σου μου εδωσε την εντυπωση οτι το εγραψε καποιος που δεν εχει ανεβει ουτε σε ποδηλατο....

Εκτος και αν θελεις να ντριφταρεις σε καμια στροφη και ζητας να σε κανουμε οδηγο παγκοσμιου:rotflmao: :wave2:

Φίλε μου, δεν είπα ότι είμαι παντελώς άσχετος με τις μηχανές. Είπα ότι σχετικά με άλλους είμαι άσχετος (όπως και σχετικά με άλλους είμαι έμπειρος). Τα πάντα είναι... σχετικά. :)

Το να στρίβω ικανοποιητικά (σχετικό κι αυτό άλλωστε, βλέπεις; ) σε δημόσιο δρόμο πάντοτε δεν σημαίνει ότι ξέρω να κάνω παντιλίκια. Ναι, μπορεί να γίνει κατά λάθος, όπως και μου έχει συμβεί και φοβήθηκα. Γι' αυτό ρωτάω, για να μάθω πώς και γιατί ώστε την επόμενη φορά να μπορώ να το ελέγξω καλύτερα χωρίς να αγχωθώ. :wave2:

KaTaNaS
23/02/2007, 12:21
http://www.youtube.com/watch?v=Rke87Cl6We8



να πως γίνονται...τα παντιλικια...

Ninja636
23/02/2007, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
http://www.youtube.com/watch?v=Rke87Cl6We8



να πως γίνονται...τα παντιλικια...

Τον καημένο. :(

Εν πάση περιπτώσει, το έπιασα το μήνυμά σου...

Να κάνω, όμως, και τη "χαζή" ερώτηση; Γιατί έπεσε; Γιατί δεν μπόρεσε να το ελέγξει θα μου πεις. Αυτό το ξέρω. Πιο αναλυτική απάντηση μήπως; :)

KaTaNaS
23/02/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Πιο αναλυτική απάντηση μήπως; :)

den eklεise to γκάζι όταν έπρεπε...

αλλιώς για να το σώσει δεν έπρεπε πλέον να το κλείσει πλέον καθόλου... και να κανει γυροσκοπικό απο την άλλη... για να συνεχισει το παντιλικι και να το ισιωσει... πράγμα που θέλει απίστευητ ετοιμότητα και ψυχραιμία...

άσε που αυτος τρόμαξε και έπεσε στα φρένα, και εκεί μαλλον παραήταν γυαλί...

κρίμα... γιατι τα πλαστικά τα πληρώνουμε εμείς...

sniper
23/02/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Τον καημένο. :(

Εν πάση περιπτώσει, το έπιασα το μήνυμά σου...

Να κάνω, όμως, και τη "χαζή" ερώτηση; Γιατί έπεσε; Γιατί δεν μπόρεσε να το ελέγξει θα μου πεις. Αυτό το ξέρω. Πιο αναλυτική απάντηση μήπως; :)

Έπεσε γιατί αντί είτε να φρενάρει είτε να στρίψει, τα χασε κι άρχισε τις μαλακίες του στυλ "βάζω ποδι κάτω" και "κοιτάω εκεί που πάω" και κοιταζε τον προφυλαχτήρα της κλούβας.....

Θα μάθει.... :D

Ninja636
23/02/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πράγμα που θέλει απίστευητ ετοιμότητα και ψυχραιμία

Το οποίο με την σειρά του θέλει πολλή εξάσκηση προφανώς... ;)

Thanks!

H.A.Balafoutre
23/02/2007, 14:19
Οι Ζητάδες πέφτουν διότι στο βωμό της υπηρεσίας στέλνουν παιδιά που δεν έχουν ή που ποτέ στη ζωή τους δεν θα καβαλούσαν μηχανή.....τους βλέπω όλους μαζί να κάνουν βόλτες και να "μαθαίνουν" με το ζόρι....κάτι σαν και διάφορους που ενώ δεν το έχουν μέσα τους έχουν όμως τα λεφτα......αυτά....προς το παρόν.

GIXXERAKIAS
23/02/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Παντιλίκι (ουσ.) : Κάτι που όλοι το κάνουν και το απολαμβάνουν ακόμα και αν δεν θέλουν να το παραδεχτούν.Πρόκειται για άσκοπη φθορά ελαστικών και πιθανότατα σε εκθέτει σε κίνδυνο αλλά επίσης σου δημιουργεί μια ανεξήγητη χαρά.Αν σκεφτόμασταν τις φθορές και όλα αυτά δεν θα έπρεπε καν να θέτουμε σε λειτουργία τον κινητήρα... :D :D :D
Τρελενομαι για ασκοπη φθορα ελαστικων με παντες!!:D :D :D



Και +1000000 για την επεξηγηση του runneras125:beer:

sonic22
23/02/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
den eklεise to γκάζι όταν έπρεπε... to oti i mixani tou itan poli varia kai itan kai fortomeni me asirmatous, konous, validzes ktlp sto piso meros pisteuw oti itan poio simadiko...
vevea an to ekline poli pio prin den tha ginotan tipota alla den tha ekane kai badiliki
kai fisika o dromos itan giali

den kanoun ola ta mixanakia gia badilikia (fidia)...

ola boroun (thewritika) alla den kanoun ola.. :D :D :D

dankannn
23/02/2007, 18:52
Hταν SUZUKI RF 900 και αν και παλιο πρεπει να το σεβεσε,ηταν και το καλωδιο απο της καμερες κατω ,εκανε και την μαλακια αυτος και παρε την σουπα σου.
χααχαχααχαχα

:lol: :lol:

loumex
26/02/2007, 13:48
wraia me ta pantilikia, entaxi ta xeroume. ENDO twra gia peite :P :P :P

H.A.Balafoutre
27/02/2007, 01:55
Το εν λόγω topic το βλέπω καιρό.

Γενικά θα συμφωνήσω με τον gcrook διότι από ένα σημείο και μετά είναι "περίεργο" το topic.

Αλλά ρε μαν....636 όταν λες μπαντιλίκια....εννοείς του Marko Melandri στο Phillip Island στην τελευταία στροφή με το ένα (1) χέρι ή κάτι άλλο? Διότι το κάτι άλλο εύκολα μπορείς να το ανακαλύψεις μόνος σου, άνευ υπόδειξής μας. Αν δεν μπορείς να κάνεις κι αυτό....έ τι να πω......


Το μπαντιλίκι εξαρτάται από την όρασή σου.

Δηλαδή πόσο καλά βλέπεις την ποιότητα της ασφάλτου κάτω σου σε σχέση με τις μοίρες του δεξιού σου γκρίπ.

Από εκεί και πέρα αυτό που μένει να κάνεις είναι το πόσο εξοικιωμένος είσαι με τη μηχανή σου εν γένει, με το γκάζι της εν γένει και με τους δρόμους που κυκλοφορείς (τελεία).

Εγώ προσωπικά έχω διαπιστώσει πως το μπαντιλίκι έχει να κάνει με το πόσο αντιλαμβάνεσαι την ποιότητα της ασφάλτου πάνω στην οποία οδηγείς σε σχέση με το τι γκάζι διαθέτεις για δεδομένη φθορά ελαστικών.....ή μήπως με άλλη σειρά.....:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Παντού και πάντα μπορείς να κάνεις μπαντιλίκι.

Θές με 6η? Θες με σαγρέ άσφαλτο? Θες υπο κλίση? Θες σε βρεγμένο? Θες σε δρόμο με "γυαλί" άσφαλτο? Θες σε γυαλί και βρεγμένη άσφαλτο? Θες σε γυαλί, βρεγμένη και με ανάποδη κλίση με 120+χ.α.ω. άσφαλτο?

Όλα είναι δυνατά, αρκεί να ξέρεις πόσο αρμόζει στο εργαλείο σου να γλυστράει στην άσφαλτο, με το εμπρός ή με το πίσω ή και με τα δύο (2) μαζί μέρη της μοτοσικλέτας σου σε ανάποδη κλίση με βρεγμένη άσφαλτο και να πηγαίνεις από φούλ λοκ σε φούλ λοκ και μετά να λές...... Ι μπιλίβ. :lol:

Αλλιώς μην ρωτάς αυτονόητα πράγματα. Πλίζ.:lol:

Για το μόνο πράγμα που διαπίστωσα με 636 πως δεν την παλεύω είναι οι επιταχύνσεις στην ευθεία με 2ο άτομο.:eyepop:

KaTaNaS
27/02/2007, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
to oti i mixani tou itan poli varia kai itan kai fortomeni me asirmatous, konous, validzes ktlp sto piso meros pisteuw oti itan poio simadiko...
vevea an to ekline poli pio prin den tha ginotan tipota alla den tha ekane kai badiliki
kai fisika o dromos itan giali

den kanoun ola ta mixanakia gia badilikia (fidia)...

ola boroun (thewritika) alla den kanoun ola.. :D :D :D


esy an den milhseis den mporeis e?

sonic22
27/02/2007, 18:05
dorw arkei na min milisei kai kaneis allos...:D :D :D

:p :p :p

puntix
19/05/2007, 01:12
ο φιλος μας ειναι τοσο χχχ που εκανε μπαντιλικι πανο σε καπακι υπονομου τι να πεις... το Rf 900 προσοχη... 290 + αυτο με τον φάρο.. :rolleyes:

zireous
20/05/2007, 00:21
Ότι και να οδηγάτε, πρώτα βάλτε το στο χώμα και δοκιμάστε με λίγα (και να θυμάστε ότι στην άσφαλτο άμα σου κάτσει τζόκερ -πχ καλή άσφαλτος- και υπερβάλλεις σε ντριφτάρισμα και καπάκι κλείσεις το γκάζι αφηρημένος για να το μαζέψεις πας για highside).

Άμα κρατάς σταθερό γκάζι, είσαι ελαφροχέρης, έχεις καλά λάστιχα και πραπρά τώρα στη βροχή είναι καλή φάση πάντως -στα πολλά μή τη παλεύετε καθότι ούτε το πτύειν δε προλαβαίνετε, όχι να το μαζέψετε.


Και τέλος άμα ξαναμαζέψω κάγκουρα να κάνει τέτοια στη κίνηση και να τρώει τούμπα, θα φάει δούλεμα σε όλο το moto.gr που θα πάει σύννεφο -καί photos θα έχομε.

:lol: