PDA

View Full Version : Ενδοεπικοινωνία στο ταξίδι!



powerphot
19/02/2007, 19:25
Σχετικά με μια συζήτηση που έγινε πρόσφατα με φίλο συνάδελφο μοτοσικλετιστή όσον αφορά την «ενδοεπικοινωνία αναβατών», και συγκεκριμένα μέσα από ηλεκτρονικά μέσα, θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου.

Πρώτα απ΄ όλα να ξεκαθαρίσω την θέση και την γνώμη μου.
Προσωπικά προτιμώ να μην έχω κανέναν να μιλάω όσο ταξιδεύω διότι θέλω όλη η προσοχή μου να είναι στον δρόμο και στα πιθανά περίεργα του, παρά να «λύνω» προβλήματα γενικού περιεχομένου του τύπου....«μια και βρεθήκαμε τα δυο μας να πούμε κάτι επί τη ευκαιρία».
Κι όταν λέμε ταξίδι εννοούμε ταξίδι κι όχι μετακινούμαι απ' το σπίτι στην δουλειά, η το αντίστροφο. Ειδικά σ' αυτό το τελευταίο νομίζω ότι είναι εντελώς περιττό να αναφερθώ.

Αν δεν μπορείτε να ταξιδέψετε «μοναχικά» για κάποιες ώρες και έχετε την ανάγκη
να μιλάτε με τον-τους συνταξιδιώτες σας τότε πάρτε αυτοκίνητο να πάτε όπου θέλετε, και στην διαδρομή λύστε και το Κυπριακό (που ξέρεις μπορεί να το λύσετε), μιλήστε για την Greenpeace, για το μεταναστευτικό πρόβλημα του ριγέ μυρμηγκιού στην Αλάσκα, κι άλλα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα μιας και απ' ότι φαίνεται το ζητούμενο σας είναι ο προορισμός κι όχι η διαδρομή.

Σκεφτείτε ότι εδώ και χρόνια όλοι «κόπτονται» (κι έχουν δίκιο) για την ομιλία στο κινητό την ώρα της οδήγησης, και μάλιστα με μεγάλα πρόστιμα σε περίπτωση παράβασης.
Για την ενδοεπικοινωνία έπρεπε λογικά να ισχύει ακριβώς το ίδιο, αλλά ας μην είμαι κι υπερβολικός.
Κι ερωτώ: Τι αλλάζει όσον αφορά την χρήση ενός κινητού τηλεφώνου με την χρήση μιας ενδοεπικοινωνίας?
Κι απαντώ: ΤΙΠΟΤΑ, είναι ακριβώς το ίδιο, ακούς κάποιον άλλον μέσω ακουστικού και του μιλάς μέσω μικροφώνου, βάζεις δηλαδή το μυαλό στην ίδια ακριβώς διαδικασία, όπως όταν μιλάς στο τηλέφωνο, και όπως είναι φυσικό ένα μέρος των εργασιών (του μυαλού) έρχονται σε 2η προτεραιότητα. Αυτό όπως όλοι καταλαβαίνουμε είναι πολύ επικίνδυνο ειδικά στις μέρες μας, μέσα στους «Ελληνικούς» δρόμους μας, κι ανάμεσα στους «Έλληνες» οδηγούς με το «καλοπληρωμένο» δίπλωμα, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Ας πούμε ότι έχετε ξεκινήσει το ταξίδι, έχετε κάνει 60-100 χλμ, κι έχετε κιόλας βαρεθεί την οδήγηση και θέλετε να μιλήσετε?
Κάντε 15 λεπτά στάση, μιλήστε, φάτε κάτι, κάντε τσιγάρο, και ξεκινήστε πάλι.
Αν πάλι είστε στο ταξίδι μόνος και θέλετε οπωσδήποτε κάποια «ψυχολογική» παρέα, υπάρχει μια πάρα πολύ καλή λύση με τα «mp3 players» που μπορούν να σας βγάλουν απ' την ανία.
Αν πάλι μετά τις στάσεις και κάθε 30 χλμ βαριέστε τόσο σύντομα τότε..... αλλάξτε τρόπο μετακίνησης δεν είστε για τέτοια, πάρτε τρένο, πάρτε αεροπλάνο, πάρτε καράβι ή πέστε σε κάποιον να σας πάει αλλά όχι με μηχανή γιατί πάλι θα βαρεθείτε!


Αυτά έχω να πω προς τον φίλο σαν μια απάντηση που χρωστούσα.
Και καλά ταξίδια να έχουμε όλοι μας!:wave2:

xtrm600
19/02/2007, 20:06
Το κινητό επιτρέπεται μόνο αν έχει bluetooth.
Αν η ενδοσυνενόηση είναι και αυτή bluetooth να μην απαγορευτεί?
Να απαγορευτεί η συνομιλία οδηγού-συνοδηγού στα αυτοκίνητα?
Αν ναι:
όταν στο αυτοκίνητο επιβαινουν 4 επιβάτες οι οποίοι μιλάνε μεταξύ τους πρέπει ο οδηγός να πληρώσει μεγαλύτερο πρόστιμο?

Φίλε powerphot διαφωνώ μαζί σου όχι γιατί θεωρώ λάθος αυτά που γράφεις,αλλά γιατί τα βρίσκω τουλάχιστον υπερβολικά.

Απο την άλλη,αν κάποιοι αναβάτες που πάνε ταξίδι κουβεντιάζουνε για το παράνομο κυνήγι φώκιας on road,είναι μεν-πολύ- περίεργο αλλά όχι και επικίνδυνο εκτός και αν ταξιδεύουν Ζω-Πεθαίνω πράγμα το οποίο είναι επικίνδυνο απο μόνο του.

ΥΓ
Αύτό με το πρόστιμο για την ενδοσυνενόηση,καλά έκανες και το είπες υπερβολικό
:lol:


:beer: :beer:

powerphot
19/02/2007, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtrm600
Το κινητό επιτρέπεται μόνο αν έχει bluetooth.
Αν η ενδοσυνενόηση είναι και αυτή bluetooth να μην απαγορευτεί?
Να απαγορευτεί η συνομιλία οδηγού-συνοδηγού στα αυτοκίνητα?
Αν ναι:
όταν στο αυτοκίνητο επιβαινουν 4 επιβάτες οι οποίοι μιλάνε μεταξύ τους πρέπει ο οδηγός να πληρώσει μεγαλύτερο πρόστιμο?

Φίλε powerphot διαφωνώ μαζί σου όχι γιατί θεωρώ λάθος αυτά που γράφεις,αλλά γιατί τα βρίσκω τουλάχιστον υπερβολικά.

Απο την άλλη,αν κάποιοι αναβάτες που πάνε ταξίδι κουβεντιάζουνε για το παράνομο κυνήγι φώκιας on road,είναι μεν-πολύ- περίεργο αλλά όχι και επικίνδυνο εκτός και αν ταξιδεύουν Ζω-Πεθαίνω πράγμα το οποίο είναι επικίνδυνο απο μόνο του.

ΥΓ
Αύτό με το πρόστιμο για την ενδοσυνενόηση,καλά έκανες και το είπες υπερβολικό
:lol:


:beer: :beer:

Όπως θα διάβασες και στην πρώτη παράγραφο γράφω ότι απλά είναι η αποψή μουκι ως γνωστόν όλοι έχουν απο μία....αποψη!:lol:

Δεν έγραψα όμως γνώμη για επιβάτες αυτοκινήτου όπως λες.:wave2:

xtrm600
19/02/2007, 20:28
Οφ κόρς και έγραψες την άποψή σου!
Και εγώ έγραψα την άποψή μου για την άποψή σου :lol: :lol: :lol:

el_hymador
20/02/2007, 11:02
η χρηση κινητου , αποσπα περισσοτερο ως εντελως την προσοχη του οδηγου καθως εχει να πατησει κουμπακια , να δει μυνηματα , να πληκτρολογησει αριθμους , να δει αναπαντητες , εξερχομενες κτλ-κτλ...

δεν λεω οτι η ενδοεπικοινωνια ειναι εντελως ακινδυνη , αλλα σιγουρα δεν αποσπα , αποπροσανατολιζει την προσοχη του οδηγου απο τον δρομο οσο το κινητο...

προσωπικη αποψη (αλλη μια....) ειναι οτι συμφωνω με τον powerphot...τιποτα αλλο εκτος απο οδηγηση...

makis206
20/02/2007, 11:48
Κι η δική μου άποψη.

Χωρίς να μιλάω και πολύ στα κινητά τηλέφωνα, πόσο μάλλον όταν οδηγώ, δοκίμασα παλιότερα τη λύση του handsfree μέσα στο αυτοκίνητο.

Μια φορά χρειάστηκε να μιλήσω χρησιμοποιώντας αυτή τη λύση για να καταλάβω οτι κατα τη διάρκεια της κλήσης είχε ξεφύγει εντελώς η προσοχή μου απ'το τιμόνι.

Πρόσφατα προχώρησα σ'εκείνες τις φορητές bluetooth συσκευές οι οποίες είναι εντελώς ανεξάρτητες με ηχείο και μικρόφωνο και τοποθετούνται στο σκιάδιο του αυτοκινήτου, συνδέονται αυτόματα με το κινητό μου τηλέφωνο μόλις μπαίνω μέσα στο αυτοκίνητο και δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο απ'τα χέρια μου άμα χτυπήσει το τηλέφωνο όταν βρίσκομαι καθ'οδόν.
Μόνο του ενεργοποιείται και μόνο του απενεργοποιείται στην περίπτωση εισερχόμενης κλήσης.

Δεν ισχύει το ίδιο και με την προσοχή μου όμως.

Παρατήρησα οτι ακόμα και αυτό το σύστημα αποσπάει την προσοχή μου απ'το τιμόνι και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι αν ισχύει το ίδιο ακόμα και με αυτή τη λύση, τότε δεν υπάρχει τίποτα μα τίποτα που να μπορέσει να μας παρέχει απόλυτη ασφάλεια όταν οδηγάμε.

Και κανένα μα κανένα απ'αυτά τα μηχανάκια δεν θα με κάνει ποτέ να νοιώσω την ίδια σιγουριά που νοιώθω όταν έχω δίπλα μου το συνομιλητή μου.

Όλα τα ξήλωσα κι άσ'το το ρημάδι να χτυπάει !:lol:

:beer: :wave2:

GATHAN
20/02/2007, 11:54
τα περισότερα που αναφέρετε είναι σωστά. και εγώ συμφωνώ ότι η επικοινωνία σου αποσπά την προσοχή αλλά το ποιο επικύνδυνο απ' όλα κατεμέ είναι το ..mp3 . Εκεί είναι που δεν προσέχεις μπροστά σου και πιοστέυω ότι είναι τελείως διαφορετικό να ακους μουσική στο αμάξι απ΄ότι στην μηχανή.

makis206
20/02/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
τα περισότερα που αναφέρετε είναι σωστά. και εγώ συμφωνώ ότι η επικοινωνία σου αποσπά την προσοχή αλλά το ποιο επικύνδυνο απ' όλα κατεμέ είναι το ..mp3 . Εκεί είναι που δεν προσέχεις μπροστά σου και πιοστέυω ότι είναι τελείως διαφορετικό να ακους μουσική στο αμάξι απ΄ότι στην μηχανή.

Και σ'αυτό συμφωνώ απόλυτα !:a013:

zireous
20/02/2007, 16:31
Κινητό:

- [Βαθύς συλλογισμός στη κίνηση]... (Τώρα να δεις η κοπελιά δεξιά θα στρίψει αριστερά χωρίς φλας, και ο πίσω παρόλο που θα τριπλοπατήσω το φρένο χαμπάρι δε θα πάρει από μένα, μη ξεχάσω να πάρω χορδές, νταξ' αποστάσεις καλός, τί είναι αυτό πεζ...)
- ΓΚΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑ ΓΚΑ (ringtone Iron Butterfly τέρμα στα αυτιά σου, και φυσικά πλακώνεσαι στα φρένα ή χειρότερα).
- Πέφτωωωω.


Ενδοεπικοινωνία:
- Και δε μου λε ρε Μήτσο, που είμαστε ρε;
- Κάπου στη Σκωτία δικέ μου, σκάσε λίγο να θαυμάσουμε το τοπίο.
- Έλα ρε έτσι είναι καί το χωριό μου, σιγά το μέρος.
- Καλά ρε στόκε, κάναμε τόσα χιλιόμετρα για να μας πείς για το χωριό σου;
- Γιατί ρε μαλάκα, έχεις έρθει χειμώνα στο χωριό μου και ξέρεις;
- Καλά στο γυρισμό θα περάσουμε κι αν έχει καμιά σχέση εμένα να με χέσεις.
- Τι έλεγε ρε η ταμπέλα που μόλις μας προσπέρασε, είδες;
(London 10km)
- Nά τα, στά 'λεγα εγώ παπάρα, θα πλακωθούμε στη κουβέντα με τα κωλοbluetooth και θα χαθούμε στη κωλοχώρα αυτή και δε θα προλάβουμε να πάμε Ιρλανδία στο τέλος.
- Καλά κοίτα μπροστά σου γιατί έχει κάτι λάσπες.
- Πέφτωωωωωω.
- Στόκεεεεε.



Mp3:
- ΓΚΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑ ΓΚΑ (μα καλά πως χάθηκα πάλι; )
- ΠΑΑ ΠΑΑΑΑ (κορνάρει ο σουμάχερ γιατί μια άδεια λωρίδα δεν τονε φτάνει).
- ΓΚΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑ ΓΚΑ (Ρε μπας τη πέρασα τη Λάρισα πάλι, η δεν είμαι κάν στην εθνική; )
- (Ο μηχανάκιας ο γκαζοκίλερ δε κάνει στην άκρη έ; Θα τον φτιάξω γω.)
- ΓΚΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑ ΓΚΑ (Ωπ, παραλίγο με τις μουσικές να μη δω το πεζό στο βάθος που πάει να περάσει απέναντι, ας ανοιξω λίγο το γκάζι μη μου βγεί μες στη μέση.)
Ο κουτάκιας με το υπερκάφριο και μουσική Τερλέγκα τέρμα προσπερνά και κλείνει τον μηχανάκια για να αποφύγει το πεζό που από το πουθενά (ως συνήθως) εμφανίζεται και περνά το δρόμο.
- ΓΚΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑ ΓΚΑ (Τί κάνει ο μαλάκας, ΦΡΕΝΑΑΑΑ.)
- Καλά, αυτοί με τα μηχανάκια ούτε να τα οδηγάνε δε ξέρουνε.
- - ΓΚΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑΑΑ ΓΚΑ ξ ΓΚΑ ΓΚΑ (Πέφτωωωω.)
:D

Και οι τρεις περιπτώσεις είναι τραβηγμένες, σε ιδανικές συνθήκες (δεν είναι) και με ιδανική εκπαίδευση (δεν την έχετε), θα φροντίζατε να είναι χαμηλά τουλάχιστον η ένταση και οι άλλοι οδηγοί θα είχαν το νου τους για τη περίπτωση που δεν τους ακούς (δεν τον έχουν) και θα σε αντιμετώπιζαν με τη προσοχή που πρέπει να αντιμετωπίζεται ένας άνθρωπος πάνω σε δίτροχο (μη φας).

Εδώ χαλάμε το κόσμο για να πείσουμε τους πιτσιρικάδες να σκέφτονται ότι είναι αόρατοι στη κίνηση και γενικότερα και να πράττουν ανάλογα, και υπάρχει άνθρωπος που να θέλει να είναι και κουφός; :a24:

Trans
01/03/2007, 10:42
Περίπτωση 1

Ενδοεπικοινωνία στο ταξίδι.....

Εκεί που πας με καμιά 120άρα (Transapl και δικάβαλο) ξαφνικά: "ΠΡΟΣΕΧΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ" αφού λοιπον τινάζεσαι ρωτάς τον/την συνεπιβάτη τι έγινε και σου λεει με μια απάθεια. Δεν τον είδες τον βλάκα που πήγαινε έτσι. Ρε χρυσέ μου τον είδα.... Άλλωστε μην ξεχνάς ότι ο μπροστά στην μηχανή ( ο οδηγός δηλαδή) βλέπει καλύτερα τον δρόμο..... Αφού δεν τρόμαξες όμως να πέσεις τυχερός είσαι.

Περίπτωση 2

Μετά από κάποια χιλιόμετρα στην Εθνική αρχίζει το μπίρι μπίρι.... "Και πότε φτάνουμε Μπαρμπα Στρουμφ; Αχ λες να αδιαθέτησα; Που θα βρούμε κάπου να κατουρήσω;" Ειδικά για τις γυναίκες το τελευταίο συνεπάγεται τουαλέτες του Hilton στο βενζινάδικο στη Μικρή Βόλβη....

Περίπτωση 3

Καθώς πας κάποια κοντινή διαδρομή αρχίζει όλο το ζωικό βασίλειο να περνάει από τα αυτιά σου. "Αχ κοίτα ένα μοσχαράκι, προβατάκι, ελεφαντάκι, στρουθοκάμηλο...." Ρε παιδιά κι εγώ από ορεινό χωριό που ασχολείται με την κτηνοτροφία είμαι τα έχω δει και δεν μου κάνουν καμιά εντύπωση τι να κάνω; Μετά πως να μην σκέφτεσαι το ανέκδοτο με τον βάτραχο και τον Νώεεεεεεεεεεε....... (ου το κακόμοιρο το κροκοδειλάκι).

Περίπτωση 4
"ΕΜ ΠΙ Θρι"
Πολύ καλό για ταξίδια μόνος σου. ΟΧΙ για μέσα στη πόλη.

Σπαστικό όμως όταν σταματάς για βενζίνη και πρέπει να συνενοηθείς με τον βενζινά, αν θες να ρωτήσεις κάτι, ή όταν φτάνεις στα διόδια και θες να πεις μια κουβέντα με τον ταμεία εκεί σαν άνθρωποι... (αν σταματήσεις φυσικά). Βγάλε γάντια, βρες το ΜΡ3, χαμήλωσέ το κτλ. Επιπλέον για πάνω από 130-140 τουλάχιστον με το transalp, το μαμήσιο-χαμηλό- μπροστινό φαίρινγκ και το ARAI CONDOR δεν ακούς και πολλά εκτός από τον αέρα και κάπου στο βάθος μια χαμηλή (κι ας "παίζει" στα κόκκινα) μουσική. Για μεγάλα ταξίδια συνιστώνται παλιές ροκιές αλλά και παλιά λαϊκά. Κλασσικές αξίες αφού αρέσουν στους περισσότερους και έτσι δεν χρειάζεται να κάνετε skip συνέχεια τα τραγούδια που δεν σας αρέσουν. Άλλωστε και πως να το κάνετε με όλον τον εξοπλισμό.

Περίπτωση 5

Γενικά bluetooth

Δεν τα συμπαθώ και πολύ. Άλλωστε με το κινητό γενικότερα δεν τα πάω καλά οπότε το bluetooth σχεδόν το αποκλείω. Άχρηστο μου είναι... Άλλωστε όπως είχε πει κι ένας φίλος μου παλιότερα: "Εσένα ρε δεν σε παίρνουν στο σταθερό τηλέφωνο θα σε πάρουν στο κινητό;" :D:D

Και να ξέρετε ότι εκπέμπει σήμα (γενικά) εκπέμπει και ακτινοβολία. Μικρή - μεγάλη είναι άλλο θέμα.
Και φυσικά "Το τηλέφωνο δεν παρέχει ασφάλεια. Ο εχθρός σας παρακολουθεί. ΓΕΣ/ΔΒ"

Αυτά.......