PDA

View Full Version : μπαλωμα κορδονι



el_hymador
20/02/2007, 07:53
Το καλοκαιρι , μολις δυο μερες αφου ειχα τοποθετησει τα ολοκαινουργια λαστιχα μου , μια προκα εκανε την ζημια της και μου χαρισε μια τρυπα στο πισω λαστιχο...

Επειδη εφευγα για διακοπες , το επισκευασα με ''κορδονι'' σε ενα βουλκανιζατερ που βρηκα ανοιχτο και διανυκτερευον στο κεντρο της Αθηνας...

Σημερα παρατηρησα πως η ακρη του κορδονιου , που εξεχει , εχει ξεφτισει.

Παιρνει να παω σε βουλκανιζατερ και να μου κανουν σωστη επισκευη με μανιταρι?

Ξανα επισκευαζετε ενα λαστιχο που εχει ηδη υποστει μπαλωμα?

Να παω για καινουργιο λαστιχο?

Τι τυροπιτα να παρω ? εμενταλ η κουρου?




:wave2:

TROOPER
20/02/2007, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το καλοκαιρι , μολις δυο μερες αφου ειχα τοποθετησει τα ολοκαινουργια λαστιχα μου , μια προκα εκανε την ζημια της και μου χαρισε μια τρυπα στο πισω λαστιχο...

Επειδη εφευγα για διακοπες , το επισκευασα με ''κορδονι'' σε ενα βουλκανιζατερ που βρηκα ανοιχτο και διανυκτερευον στο κεντρο της Αθηνας...

Σημερα παρατηρησα πως η ακρη του κορδονιου , που εξεχει , εχει ξεφτισει.

Παιρνει να παω σε βουλκανιζατερ και να μου κανουν σωστη επισκευη με μανιταρι?

Ξανα επισκευαζετε ενα λαστιχο που εχει ηδη υποστει μπαλωμα?

Να παω για καινουργιο λαστιχο?

Τι τυροπιτα να παρω ? εμενταλ η κουρου?




:wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΤΙ ΜΛΚΣ !!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

el_hymador
20/02/2007, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΤΙ ΜΛΚΣ !!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

ρε παπαρα σοβαρα μιλαω!

οχι για την τυροπιτα...απλα εχω ακουσει οτι το κορδονι δεν ειναι οτι καλυτερο και δεν ειναι επισκευη που αντεχει στον χρονο...

:wave2:

KaTaNaS
20/02/2007, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ρε παπαρα σοβαρα μιλαω!

οχι για την τυροπιτα...απλα εχω ακουσει οτι το κορδονι δεν ειναι οτι καλυτερο και δεν ειναι επισκευη που αντεχει στον χρονο...

:wave2:



eprepe ήδη να είχες αλλάξει το κορδονι με ένα μανιτάρι....



πάρε εδώ και ρώτα:2102444080 ζητα τον κίμωνα!

el_hymador
20/02/2007, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
eprepe ήδη να είχες αλλάξει το κορδονι με ένα μανιτάρι....



πάρε εδώ και ρώτα:2102444080 ζητα τον κίμωνα!

ευχαριστω Katanas ...:beer: :wave2:

TROOPER
20/02/2007, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
eprepe ήδη να είχες αλλάξει το κορδονι με ένα μανιτάρι....



πάρε εδώ και ρώτα:2102444080 ζητα τον κίμωνα!

210 2444080 κιμωνας

εχεμυθα στο χωρο σας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

TROOPER
20/02/2007, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ρε παπαρα σοβαρα μιλαω!

:wave2:

:lol: :bigcry: :rotflmao: :a029:

:wave2:

el_hymador
20/02/2007, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
210 2444080 κιμωνας

εχεμυθα στο χωρο σας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

αυριο θα παω να με θερμοκολησει...

:lol: :beer: :lol:

TROOPER
20/02/2007, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
αυριο θα παω να με θερμοκολησει...

:lol: :beer: :lol:

μμμμμμ

ΤΡΕΛΟ ΑΓΟΡΙ !!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

al3x
20/02/2007, 09:33
ποση ωρα κανει να φυτρωσει το μανηταρι ? γιατι και εγω το εχω αμελήσει και εχω μεινει με κορδονι... ειχα παει καποια στιγμη αλλα μου ειπαν αστην εδω κανα 2ωρο... και δεν προλαβαινα τοτε...

cityfly
20/02/2007, 09:49
και τώρα που έλυσες το άλλο θέμα πάμε στην ουσία











να πάρεις με χωριάτικο φύλλο και φέτα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

karamoto
20/02/2007, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από al3x
ποση ωρα κανει να φυτρωσει το μανηταρι ? γιατι και εγω το εχω αμελήσει και εχω μεινει με κορδονι... ειχα παει καποια στιγμη αλλα μου ειπαν αστην εδω κανα 2ωρο... και δεν προλαβαινα τοτε...

Αν δεν κάνω λάθος θέλουν περίπου 1 ώρα να το αφήσουν να ψήνεται. Βάλε και το βάλε βγάλε οπότε 1.5 ώρα την θέλει για σωστή δουλειά.

Ακόμα καλύτερα αν κανείς δεν βιάζεται πολύ να μην βάλει καθόλου κορδόνι και να πάει κατευθείαν για θερμοκόληση. Το κορδόνι και δεν θεωρείται απόλυτα ασφαλές αλλά και όταν το περνάνε κάνουν την τρυπούλα τρυπάρα που δεν είναι και το καλύτερο για το λάστιχο.

Nostra
20/02/2007, 10:49
εμένα πάντως το πίσω λάστιχο έχει κορδόνι (σε αυλάκι της χάραξης) εδώ και 15000 χλμ. και το λάστιχο οδεύει προς το τέλος της κανονικής του φθοράς χωρίς να έχει αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα λόγω της ύπαρξης του κορδονιού...


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

tai
21/02/2007, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
εμένα πάντως το πίσω λάστιχο έχει κορδόνι (σε αυλάκι της χάραξης) εδώ και 15000 χλμ. και το λάστιχο οδεύει προς το τέλος της κανονικής του φθοράς χωρίς να έχει αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα λόγω της ύπαρξης του κορδονιού...

Μιλάνε για να μπορείς να πηγαίνεις με πάνω από 100 χλμ :lol: :lol: :lol: :lol:

gian_nykt
21/02/2007, 06:43
το κορδόνι ειναι μια προσωρινή επισκευή και ιδίως οταν εχεις μηχανή κυβισμού - ιπποδύναμης - ροπής με το που ζεστένετε καλά το λάστιχο φυσικά ζεστένετε και η κόλλα και το κορδόνι που ειναι κολλώδες οπότε κυνδινεύει να φύγει στο ζόρε απάνω. Οπότε καλό θα ηταν με την 1η ευκαιρία να βγένει το λάστιχο και να μπαλώνεται εσωτερικά με τον γνωστό τρόπο σε βουλκανιζατέρ!
Κι εγω παλιότερα δεν εδινα ιδιαίτερη σημασία σε αυτα και κακός.......αλλά με το που έμπλεξα με μηχανές επιδόσεων άρχισα να το κοιτάω το θέμα αυτό...ο ακατανόμαστος εχει πολλά ποδάρια!!

al3x
21/02/2007, 18:32
μηπως ξερουμε κανεναν που βαζει μανιταρια... Λυκοβρυση ή Ν. Ηρακλειο? επειδη ρωτησα καποιους λαστιχαδες κοντα στην δουλεια μου... αλλα ειναι μονο για αυτοκινητα...

KaTaNaS
22/02/2007, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από al3x
μηπως ξερουμε κανεναν που βαζει μανιταρια... Λυκοβρυση ή Ν. Ηρακλειο? επειδη ρωτησα καποιους λαστιχαδες κοντα στην δουλεια μου... αλλα ειναι μονο για αυτοκινητα...

πάρε εδώ και ρώτα:2102444080 ζητα τον κίμωνα!

μενιδι... πηγαινεις πολυ ευκολα παντως με την μοτο απο την έξοδο μεταμόρφωσης..

Infini
15/12/2017, 20:45
Πόσο κοστίζει η τοποθέτηση του κορδονιού; Πήγα σε βουλκανιζατέρ και το κόστος ήταν 10€, μου φάνηκε υπερβολικό για 5 λεπτά δουλειά.

mikes
15/12/2017, 21:38
Πόσο κοστίζει η τοποθέτηση του κορδονιού. Πήγα σε βουλκανιζατέρ και το κόστος ήταν 10€, μου φάνηκε υπερβολικό για 5 λεπτά δουλειά.
φυσικα και ηταν υπερβολικο.. 5 ευρω ειναι λογικοτατη τιμη... 10 σου επιασε το κωλο και σφιχτα μαλιστα..

Infini
15/12/2017, 22:25
Ενημερωτικά, το βουλκανιζατέρ είναι Πειραιώς και Φλέμιγκ, στου Ρέντη.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/12/2017, 03:26
Φιλε μπορεις να το κανεις και μονος σου(το κορδονι ενοω ε:lol:).Υπαρχουν σετ με 5 κορδονια,κολα,εργαλειο που ανιγει τη τρυπα για να μπει το κορδονι,εργαλειο που περναει το κορδονι.Ειναι παμφθηνο.Εχει στη λαικι και στο τζαμπο.Με εχει βγαλει πολες φορες ασπροπρωσοπο.Προσφατα εφτιαξα το λαστιχο συναδελφου με αυτο.Ειχε ενα τζιπ.Απλα αν το προμηθευτεις μη ξεχασεις να βαλεις και ενα κατσαβιδη μαζι.Για της βιδες που εχουν μπει στο λαστιχο.


Υ.Γ.Το σετ κανει ενα ευρω...

teogtp
16/12/2017, 08:16
Φιλε μπορεις να το κανεις και μονος σου(το κορδονι ενοω ε:lol:).Υπαρχουν σετ με 5 κορδονια,κολα,εργαλειο που ανιγει τη τρυπα για να μπει το κορδονι,εργαλειο που περναει το κορδονι.Ειναι παμφθηνο.Εχει στη λαικι και στο τζαμπο.Με εχει βγαλει πολες φορες ασπροπρωσοπο.Προσφατα εφτιαξα το λαστιχο συναδελφου με αυτο.Ειχε ενα τζιπ.Απλα αν το προμηθευτεις μη ξεχασεις να βαλεις και ενα κατσαβιδη μαζι.Για της βιδες που εχουν μπει στο λαστιχο.


Υ.Γ.Το σετ κανει ενα ευρω...

Και ένα ζευγάρι γερά πνευμόνια......

GiorgosLa
16/12/2017, 08:25
Και ένα ζευγάρι γερά πνευμόνια......

Χαχαχα!! Εμένα πάντως έχει και αμπουλες. (Αν και δεν ξέρω πως και αν δουλεύουν. Τα βρήκα στο μηχανάκι δηλαδή. Αλλιώς...) :)

teogtp
16/12/2017, 08:55
Χαχαχα!! Εμένα πάντως έχει και αμπουλες. (Αν και δεν ξέρω πως και αν δουλεύουν. Τα βρήκα στο μηχανάκι δηλαδή. Αλλιώς...) :)

Το μηχανάκι σου είναι για παππούδες, γι'αυτό και οι αμπούλες υποβοήθησης......


:p
:D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/12/2017, 08:56
Ναι οντος.Τα πνευμονακια τα ξεχασα.Εχει το πρακτικερ ποδοτρομπα με 5 ευρωπουλα.
Οριστε.Με 6 ευρω καθαρισες

teogtp
16/12/2017, 09:08
Ναι οντος.Τα πνευμονακια τα ξεχασα.Εχει το πρακτικερ ποδοτρομπα με 5 ευρωπουλα.
Οριστε.Με 6 ευρω καθαρισες

Θες και γάμπα Σαραβάκου.....

AristidisZ
16/12/2017, 09:24
Και μια μπαγκαζιέρα 40 λίτρα...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/12/2017, 10:25
Θες και γάμπα Σαραβάκου.....

Ναι οντος.Τη γαμπα τη ξεχασα.Γυμναστηριο με 25 το μηνα.Οριστε με 31 ευρω καθαρισες...

o_gavros
16/12/2017, 14:16
όχι ότι δε τα λέει καλά ο παπασούζας αλλά για όσους τυχόν έχουν τετοιες αναζητήσεις,παίζουν σετακια κομπλέ γύρω στα 20~22€.
με 5 κορδόνια,με 2 αμπούλες διοξειδίου του άνθρακα (αρκεί για να σε φτάσει μεχρι το βενζιναδικο),με το μαρκούτσι για τη βαλβίδα και γενικώς με τα πάντα όλα τους.και πιάνουν και ελάχιστο χώρο.
ο τύπος που σου πήρε 10€ για το κορδόνι αισχροκέρδισε.

stefanos
16/12/2017, 17:24
Ερώτηση

Τρακόσια μέτρα παρακάτω στην Πειραιώς είναι άλλο λαστιχάδικο σε άλλα 300 στη Δωδεκανήσου είναι ο boukis και δίπλα από εκεί
άλλο ένα λαστιχάδικο μότο.

Θα σπρώχνατε μπάς και γλυτώσετε το ταλιράκι?:)
Εγώ όχι ούτε θα ρισκάρα να χαλάσω το λάστιχο.