PDA

View Full Version : 636 '03: τι βελτιώσεις προτείνετε;



Ninja636
21/02/2007, 00:59
Εδώ και δύο σχεδόν χρόνια έχω ένα 636 ('03) το οποίο -τολμώ να πω- ακόμη μαθαίνω καθώς το προηγούμενο και πρώτο μου μηχανάκι ήταν ένα... κατοστάρι σκούτερ. Εάν έχει κανείς 636 ('03) θα ήθελα να μου πει τι βελτιώσεις προτείνει. Κάποιοι μου έχουν πει να βάλω πιο ελεύθερο φίλτρο αέρα, άλλοι μου έχουν πει ότι το ελεύθερο φίλτρο αέρα από μόνο του δεν κάνει τίποτε -χρειάζεται και εξάτμιση (ολόσωμη) καθώς και power commander. Άλλοι πάλι, μου λένε να βάλω σταμπιλιζατέρ, μπουζί ιριδίου, aftermarket μαρσπιέ ώστε να "κλειδώνω" καλύτερα στη θέση οδήγησης, να χαμηλώσω τη μάνα κ.λπ. Εσείς τι λέτε; Thanks!

Ταξιδευτής
21/02/2007, 11:30
Φιλε 636, επειδη ειδα και σε αλλο σου post οτι ψαχνεις να ενημερωθεις και να μαθεις, θα σε συμβουλευα να κανεις πρωτα την καλυτερη βελτιωση ΟΛΩΝ: σε ΕΣΕΝΑ.

Με κοστος πολυ μικροτερο απο τα οσα σκεφτεσαι θα εχεις μια πολυ πιο "γρηγορη" μηχανη, πολυ απλα γιατι εσυ θα εισαι καλυτερος αναβατης και με πολυ μεγαλυτερη ασφαλεια.

Φαντασου την μηχανη σαν ενα κλειδωμενο κουτι. Για να ξεκλειδωσεις τις δυνατοτητες της μηχανης σου (που ειναι πολυ μεγαλυτερες απο οτι φανταζεσαι) πρεπει να αναβαθμισεις πρωτα εσυ τον εαυτο σου.
Οταν πλεον στην πραξη (βλεπε πιστα) θα εχεις δει οτι θες το κατι παραπανω, τοτε ναι. Προχωρησε στα υπολοιπα που θες, η αλλαξε εντελως μηχανη.

Μεχρι τοτε ομως, οι βελτιωσεις που σου προτεινω εγω ειναι:

1. 0-300 Riding School
2. CSS Level 1-3

Και παραλληλα ΜΕΛΕΤΗ:

1. Twist of the wrist 1 & 2, Keith Code
2. Soft science of road racing motorcycles, Keith Code
3. Sport riding techniques, Nick Ienatsch
4. Ride hard, ride smart, Pat Hahn
5. Total control, Lee Parks
6. Performance riding techniques, Andy Ibbott
7. Proficient motorcycling, David Hough

:wave2:

Ninja636
21/02/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Φιλε 636, επειδη ειδα και σε αλλο σου post οτι ψαχνεις να ενημερωθεις και να μαθεις, θα σε συμβουλευα να κανεις πρωτα την καλυτερη βελτιωση ΟΛΩΝ: σε ΕΣΕΝΑ.

Φίλε μου, συμφωνώ απολύτως με αυτήν σου την συμβουλή και σε ευχαριστώ. Ωστόσο, το ερώτημα που έκανα δεν το έκανα γιατί το μηχανάκι μου μου πέφτει "λίγο" -αλίμονο, άλλωστε το έχω παραδεχθεί ότι ισχύει το αντίθετο- αλλά απλώς και μόνο για να μάθω, να ενημερωθώ. Δεν σκοπεύω για πολύ καιρό ακόμη να κάνω κάποια βελτίωση, απλώς ρωτάω.

Σε ευχαριστώ, επίσης, πάρα πολύ για τη βιβλιογραφία που προτείνεις. Θα τα αγοράσω τα βιβλία οπωσδήποτε. :wave2:

idi
21/02/2007, 13:17
+1 στο Ταξιδευτής

ειναι ενα μηχανακι που δε θελει πολυ βελτιωση

εγω θα εβλεπα για αρχη τις ρυθμησεις της αναρτησης (γιατι οι προηγουμενοι κατοχοι 100% θα τις εχουν κανει ΣΚΑΤΑ)

μετα αν θες λιγο ζωντανια βαλε ενα γραναζακι εμπρος -1 δοντακι

για εξατμησεις κτλ αρχισε αλλα να εισαι ετοιμος να βαλεις και power commander ....

Ninja636
21/02/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

εγω θα εβλεπα για αρχη τις ρυθμησεις της αναρτησης (γιατι οι προηγουμενοι κατοχοι 100% θα τις εχουν κανει ΣΚΑΤΑ)

Αν και την πήρα από μαγαζί γνώρισα τυχαίως τον προηγούμενο και πρώτο κάτοχο και το παιδί είναι πολύυυυυυ ψείρας με τις μηχανές. Εν πάση περιπτώσει, τι ακριβώς εννοείς με τις ρυθμίσεις της ανάρτησης; Τι να κάνω; Τι να αλλάξω; Τι να ρυθμίσω; Τι να προσέξω; (Χε, χε, τα ρώτησα όλα!)


μετα αν θες λιγο ζωντανια βαλε ενα γραναζακι εμπρος -1 δοντακι

Ζωντάνια; Τι εννοείς; Καλύτερη απόκριση χαμηλά ίσως; Κάποιος μου είπε γι' αυτό το πράγμα να βγάλω ένα γρανάζι πίσω.


για εξατμησεις κτλ αρχισε αλλα να εισαι ετοιμος να βαλεις και power commander ....

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ του να βάλεις ολόσωμη και του να βάλεις μόνο τελικό;

LsKostas
21/02/2007, 15:55
Οί λαιμοί θα σε δυναμώσουν στις χαμηλομεσαίες ,ενώ το "τελικό" θα σου δώσει δύναμη ψηλά...


Τα μπουζί ιριδίου δεν στα συνιστώ.Ακριβά και δεν βλέπεις τρομερή διαφορά.κ μονο στα ψηλα...

το γρανάζι κοντυτερο (-1) μπροστά θα σου δώσει απότομη απόκριση,προσοχή λοιπον!!!
Μην το δοκιμάσεις εκτος κι αν θες να ντριφτάρεις συνεχως...προσοχή λέμε!


το 636 είναι πολυ καλό...φ-ω-τ-ο-β-ο-λ-ι-δ-α!!!! :smokin:

Πάντα ορθιος και να θυμάσαι οτι ο οδηγός κάνει την μηχανή:beer:

Ninja636
21/02/2007, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Οί λαιμοί θα σε δυναμώσουν στις χαμηλομεσαίες ,ενώ το "τελικό" θα σου δώσει δύναμη ψηλά...


Τα μπουζί ιριδίου δεν στα συνιστώ.Ακριβά και δεν βλέπεις τρομερή διαφορά.κ μονο στα ψηλα...

το γρανάζι κοντυτερο (-1) μπροστά θα σου δώσει απότομη απόκριση,προσοχή λοιπον!!!
Μην το δοκιμάσεις εκτος κι αν θες να ντριφτάρεις συνεχως...προσοχή λέμε!


το 636 είναι πολυ καλό...φ-ω-τ-ο-β-ο-λ-ι-δ-α!!!! :smokin:

Πάντα ορθιος και να θυμάσαι οτι ο οδηγός κάνει την μηχανή:beer:

Thanks LsKostas!

periklisk
22/02/2007, 10:59
Βάλε ένα καλό σετάκι λάστιχα, σεταρε τις αναρτήσεις και κάνε τα σχολεία... 0300 και css 1 & 2 το 3 δε πολυχρειάζεται στο δρόμο...

Όταν μάθεις να οδηγείς και θα ξέρεις τι θέλεις από το μηχανάκι σου τότε προχωράς σε βελτιώσεις...

LsKostas
22/02/2007, 17:29
[http://www.burn-out.it/html/devil_kawasaki_15.html


Πολύ καλή πρόταση από την devil...όχι μονο εμφανισιακά:eyepop:

ολόσωμη φυσικά...

rizofis
24/02/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Φιλε 636, επειδη ειδα και σε αλλο σου post οτι ψαχνεις να ενημερωθεις και να μαθεις, θα σε συμβουλευα να κανεις πρωτα την καλυτερη βελτιωση ΟΛΩΝ: σε ΕΣΕΝΑ.

Με κοστος πολυ μικροτερο απο τα οσα σκεφτεσαι θα εχεις μια πολυ πιο "γρηγορη" μηχανη, πολυ απλα γιατι εσυ θα εισαι καλυτερος αναβατης και με πολυ μεγαλυτερη ασφαλεια.

Φαντασου την μηχανη σαν ενα κλειδωμενο κουτι. Για να ξεκλειδωσεις τις δυνατοτητες της μηχανης σου (που ειναι πολυ μεγαλυτερες απο οτι φανταζεσαι) πρεπει να αναβαθμισεις πρωτα εσυ τον εαυτο σου.
Οταν πλεον στην πραξη (βλεπε πιστα) θα εχεις δει οτι θες το κατι παραπανω, τοτε ναι. Προχωρησε στα υπολοιπα που θες, η αλλαξε εντελως μηχανη.

Μεχρι τοτε ομως, οι βελτιωσεις που σου προτεινω εγω ειναι:

1. 0-300 Riding School
2. CSS Level 1-3

Και παραλληλα ΜΕΛΕΤΗ:

1. Twist of the wrist 1 & 2, Keith Code
2. Soft science of road racing motorcycles, Keith Code
3. Sport riding techniques, Nick Ienatsch
4. Ride hard, ride smart, Pat Hahn
5. Total control, Lee Parks
6. Performance riding techniques, Andy Ibbott
7. Proficient motorcycling, David Hough

:wave2:





Ακριβως ΑΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!