PDA

View Full Version : Δε θα πιστεύετε στ' αυτιά σας. Indeed οι αμερικάνοι είναι πολύ βλάκες



Atsatsos
21/02/2007, 02:05
http://www.youtube.com/watch?v=fJuNgBkloFE&eurl

jbear
21/02/2007, 02:31
ναι...το χω ξαναδει... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

γ@μησε τα...:mad: :mad: :mad:


τι να πρωτοπεις τωρα... :alien:

cityfly
21/02/2007, 08:19
απλά

στ @@ τους για τους άλλους

mrklyk
21/02/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Μην είστε απόλυτοι. Οι Αμερικανοί δεν είναι περισσότεροι ή λιγότερο "βλάκες" από ό,τι είναι οποιοσδήποτε άλλος λαός συμπεριλαμβανομένων ημών. Καταρχάς, πιστεύω ότι όταν παρακολουθείτε ελληνικά κανάλια όλο και θα έχετε πέσει σε κάποιο "γκάλοπ" (εντός εισαγωγικών) για κάποιο θέμα το οποίο θα σας εξόργισε καθώς ενώ εσείς είχατε την Α άποψη ή ξέρατε την απάντηση όλοι οι ερωτώμενοι στο βίντεο έδιναν την Β άποψη ή τη λάθος απάντηση. Το ίδιο συμβαίνει και με αυτό που είδαμε.

Εν πάση περιπτώσει, πρώτον, δεν είναι επιστημονικό γκάλοπ. Δεύτερον, ποιος μου λέει ότι ο παρουσιαστής δεν ρώτησε 100, π.χ., άτομα και του απάντησαν σωστά οι, π.χ., 80 αλλά επέλεξε να δείξει τους υπόλοιπους 20 που απάντησαν λάθος -έτσι φτιάχνεται η προπαγάνδα φίλοι μου.

Εν πάση περιπτώσει, νομίζω ότι το σχόλιο που έκανε κάποιος στο youtube είναι χαρακτηριστικό και μπράβο του:

+1

:beer: :beer:

alex14
21/02/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Μην είστε απόλυτοι. Οι Αμερικανοί δεν είναι περισσότεροι ή λιγότερο "βλάκες" από ό,τι είναι οποιοσδήποτε άλλος λαός συμπεριλαμβανομένων ημών. Καταρχάς, πιστεύω ότι όταν παρακολουθείτε ελληνικά κανάλια όλο και θα έχετε πέσει σε κάποιο "γκάλοπ" (εντός εισαγωγικών) για κάποιο θέμα το οποίο θα σας εξόργισε καθώς ενώ εσείς είχατε την Α άποψη ή ξέρατε την απάντηση όλοι οι ερωτώμενοι στο βίντεο έδιναν την Β άποψη ή τη λάθος απάντηση. Το ίδιο συμβαίνει και με αυτό που είδαμε.

Εν πάση περιπτώσει, πρώτον, δεν είναι επιστημονικό γκάλοπ. Δεύτερον, ποιος μου λέει ότι ο παρουσιαστής δεν ρώτησε 100, π.χ., άτομα και του απάντησαν σωστά οι, π.χ., 80 αλλά επέλεξε να δείξει τους υπόλοιπους 20 που απάντησαν λάθος -έτσι φτιάχνεται η προπαγάνδα φίλοι μου.

Εν πάση περιπτώσει, νομίζω ότι το σχόλιο που έκανε κάποιος στο youtube είναι χαρακτηριστικό και μπράβο του:

Βλακες ισως δεν ειναι. Απλως εχουν μεσανυχτα για το τι συμβαινει στον κοσμο και δεν τους ενδιαφερει κιολας απο την στιγμη που παιρνανε καλα. Εναι αυτο που λενε "μακρυα απο τον κωλο μας και οπου θελει ας μπει".

:wave2:

VegasKitty
21/02/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Βλακες ισως δεν ειναι. Απλως εχουν μεσανυχτα για το τι συμβαινει στον κοσμο και δεν τους ενδιαφερει κιολας απο την στιγμη που παιρνανε καλα. Εναι αυτο που λενε "μακρυα απο τον κωλο μας και οπου θελει ας μπει".

:wave2:


Βασικα, εχετε παρεξηγισει κατι.... Δεν ειναι μονο οτι δεν τους ενδιαφερει, αλλα το κυριο ειναι οτι υπαρχει τετοια "κατευθυνση" που δινετε απο τα ΜΜΕ (που προερχετε απο την κυβερνηση κτλ, κτλ) που δεν ξερουν καλυτερα!!

Ο μεσος αμερικανος δεν ξερει τι γινετε στο κοσμο γιατι δεν του δινετε η ευκαιρια αν ξερει... Ακομα και οι Ελληνες που ζουμε εκει δεν εχουμε ιδεα τι γινετε στο κοσμο, αν δεν μας ενημερωσουν οι συγγενεις μας και οι φιλοι μας οταν περνουμε τηλ. στην Ελλαδα... :eyepop:

Και η δορυφορικη τηλεωραση, πρωτα περναει απο "screening" και μετα μεταδιδετε...

Δεν λεω, ειναι και ζωα (οπως αλλωστε και σε ολες τις χωρες του κοσμου) αλλα δε μπορουμε να τι ισοπαιδονουμε ολα.... Δυστηχως, ολοι εχουν να λενε για τους Αμερικανους, αλλα για το ποσο στουρναρια ειναι και οι Ελληνες γιατι δε το λεει κανεις... :rolleyes:

Ninja636
21/02/2007, 11:22
Hey Atsatsos! Τώρα είδα το προφίλ σου! Και ομόσταβλος και συντοπίτης! Να συμφωνούσαμε κιόλας στο thread... ;)

:beer:

:wave2:

KaterinaX
21/02/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Βασικα, εχετε παρεξηγισει κατι.... Δεν ειναι μονο οτι δεν τους ενδιαφερει, αλλα το κυριο ειναι οτι υπαρχει τετοια "κατευθυνση" που δινετε απο τα ΜΜΕ (που προερχετε απο την κυβερνηση κτλ, κτλ) που δεν ξερουν καλυτερα!!

Ο μεσος αμερικανος δεν ξερει τι γινετε στο κοσμο γιατι δεν του δινετε η ευκαιρια αν ξερει... Ακομα και οι Ελληνες που ζουμε εκει δεν εχουμε ιδεα τι γινετε στο κοσμο, αν δεν μας ενημερωσουν οι συγγενεις μας και οι φιλοι μας οταν περνουμε τηλ. στην Ελλαδα... :eyepop:

Και η δορυφορικη τηλεωραση, πρωτα περναει απο "screening" και μετα μεταδιδετε...

Δεν λεω, ειναι και ζωα (οπως αλλωστε και σε ολες τις χωρες του κοσμου) αλλα δε μπορουμε να τι ισοπαιδονουμε ολα.... Δυστηχως, ολοι εχουν να λενε για τους Αμερικανους, αλλα για το ποσο στουρναρια ειναι και οι Ελληνες γιατι δε το λεει κανεις... :rolleyes:

ΤΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ πια βρε Κιττυ..... ΑΥΤΟΙ παραειναι απληροφορητοι,σαν να ζουν σε αλλο,δικο τους κοσμο... δεν ειναι ολοι ετσι βεβαια, αλλα, σαν αυτους ,ΔΕΝ ειναι οι Ελληνες!

Ninja636
21/02/2007, 11:38
@Vegas Kitty

Αγαπητή Κατερίνα, εάν τα media κατευθύνονται μία στις Η.Π.Α., στην Ελλάδα -για να απαντήσω και στο ερώτημά σου "...αλλα για το ποσο στουρναρια ειναι και οι Ελληνες γιατι δε το λεει κανεις..."- κατευθύνονται δέκα. Εάν το ψάξεις στα διάφορα διεθνή rankings θα το διαπιστώσεις.

Για παράδειγμα, σύμφωνα με μία γνωστή έρευνα (http://www.worldaudit.org/press.htm), οι Η.Π.Α. έχουν press freedom rank = 11 και democracy rank = 15 ενώ οι αντίστοιχες θέσεις για την Ελλάδα είναι 36 και 36.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα περισσότερα ελληνικά media είναι για το ανάθεμα και, για να το πάω παραπέρα, η μόδα του αντιαμερικανισμού σε αυτά είναι ενδημική. Είναι "μανούλες" τα ελληνικά media στη διαπλοκή και την προπαγάνδα. :wave2:

VegasKitty
21/02/2007, 11:50
@Ninja636

Ολα αυτα που λες ωραια και σωστα, αλλα δεν ειναι μονο θεμα ΜΜΕ.:winka:

@ΚατεριναΧ

Δεν θελω να κανω την εξυπνη, αλλα πιστευω οτι κατι παραπανω ξερω στο
θεμα μιας και εχω γενηθει και μεγαλοσει στην Αμερικη....

Παιδες, στο σχολειο ξεκινανε ολα...

Οταν κανουμε 3 χρονια Αμερικανικη Ιστορια, και 1 - 6μηνο Ευρωπαικη Ιστορια,
και αλλο 1- 6μηνο Παγκοσμια Ιστορια!!! :eyepop: , τι περιμενετε??

Επισης, απο μικροι μαθενοντε οτι "αυτοι ειναι που εχουν φερει το πολιτισμο και την
προοδο και την τεχνολογια" κτλ, κτλ στο κοσμο...

Αν δεν ημουν Ελληνιδα, και δεν ειχα κανει τα περα-δωθε ταξιδια τοσα χρονια, και οι
γονεις μου δεν ενημερωνταν και ολα τα σχετικα, και γω θα ειχα βγει σαν και εκεινα
τα κακομοιρα που δεν ξερουν καλυτερα...

Θα πω κατι, που λεω απο τοτε που εγινε, και ελπιζω να μην παρεξιγηθω... Αλλα βγηκε
κατι καλο απο τους βομβαρδισμους των Διδυμων Πυργων: για 2 βδομαδες μετα υπειρχε
μια εξαρση και ολος ο κοσμος επιτελους αναρωτηθηκε τι εχουμε κανει στο κοσμο και
θελει το κακο μας, και μας βομβαδιζει, κτλ, κτλ... Βεβαια οπως προειπα, μονο 2 βδομαδες
κρατησε γιατι μετα ο μλκς που αυτοι ονομαζουν προεδρο τους πεταξε το παραμυθι της
τρομοκρατιας, και εχει γινει απο τοτε οτι εχει γινει...

:wave2: :wave2:

KaterinaX
21/02/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
@Vegas Kitty

Αγαπητή Κατερίνα, εάν τα media κατευθύνονται μία στις Η.Π.Α., στην Ελλάδα -για να απαντήσω και στο ερώτημά σου "...αλλα για το ποσο στουρναρια ειναι και οι Ελληνες γιατι δε το λεει κανεις..."- κατευθύνονται δέκα. Εάν το ψάξεις στα διάφορα διεθνή rankings θα το διαπιστώσεις.

Για παράδειγμα, σύμφωνα με μία γνωστή έρευνα (http://www.worldaudit.org/press.htm), οι Η.Π.Α. έχουν press freedom rank = 11 και democracy rank = 15 ενώ οι αντίστοιχες θέσεις για την Ελλάδα είναι 36 και 36.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα περισσότερα ελληνικά media είναι για το ανάθεμα και, για να το πάω παραπέρα, η μόδα του αντιαμερικανισμού σε αυτά είναι ενδημική. Είναι "μανούλες" τα ελληνικά media στη διαπλοκή και την προπαγάνδα. :wave2:

Για τα Ελλ.media, δεν αντιλεγω, η ερευνα που αναφερεις ειναι κι αυτη αμερικανικη ομως...
Δεν ειμαι αντιαμερικανιστρια, τους Ελληνες υποστηριξα απλα...:wave2: :)

Ninja636
21/02/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
@Ninja636

Ολα αυτα που λες ωραια και σωστα, αλλα δεν ειναι μονο θεμα ΜΜΕ.:winka:

Προφανώς και συμφωνώ μαζί σου σε αυτό. Απλώς αναφέρθηκα στα ΜΜΕ καθώς εκεί αναφέρθηκες και εσύ.


Παιδες, στο σχολειο ξεκινανε ολα...

Αναμφίβολα.


Οταν κανουμε 3 χρονια Αμερικανικη Ιστορια, και 1 - 6μηνο Ευρωπαικη Ιστορια,
και αλλο 1- 6μηνο Παγκοσμια Ιστορια!!! :eyepop: , τι περιμενετε??

Δεν θα έλεγα, ωστόσο, ότι τα πράγματα στην Ελλάδα είναι καλύτερα. Ποια ευρωπαϊκή ιστορία και ποια παγκόσμια; Αυτά περνιούνται στα πρόχειρα μέσα σε μία τάξη. Θυμάται κανείς να διδάχθηκε ποτέ επαρκώς τον Διαφωτισμό και την Αναγέννηση. Δεν νομίζω. Στα ελληνικά σχολικά βιβλία ιστορίας αυτά είναι απλώς οι "σκοτεινοί αιώνες" -που μόνο σκοτεινοί δεν ήταν.


Αν δεν ημουν Ελληνιδα, και δεν ειχα κανει τα περα-δωθε ταξιδια τοσα χρονια, και οι
γονεις μου δεν ενημερωνταν και ολα τα σχετικα, και γω θα ειχα βγει σαν και εκεινα
τα κακομοιρα που δεν ξερουν καλυτερα...

Δεν είναι απαραίτητο. Όποιος θέλει να ενημερωθεί, μπορεί. Εφημερίδες υπάρχουν, περιοδικά υπάρχουν, βιβλία υπάρχουν, internet υπάρχει.

:wave2:

Ninja636
21/02/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaterinaX
η ερευνα που αναφερεις ειναι κι αυτη αμερικανικη ομως...

Εχμ... ναι... είναι αμερικανική. Τέλος πάντων... :a56:
:wave2:

el_hymador
21/02/2007, 12:57
Νομιζω πως αν δεν βιωσεις καταστασεις δεν προκειτε να την ψαξεις...

Οι Αμερικανοι εχουν στην συντομη ιστορια τους , εναν εμφυλιο , ενα κραχ(που ηταν παγκοσμιο) και 200 χρονια απολυτης ευμαρειας και καλοπερασης...τους παγκοσμιους πολεμους ουτε που τους καταλαβανε , το Βιετναμ αποτελεσε μονο αφορμη για κοινωνικοπολιτικη κριση -καμια σχεση με τα δεινα που μπορει να επιφερει ενας πολεμος- , γεωγραφικα ποτε δεν αντιμετωπισαν εχθροτητα απο ομορες χωρες (την κριση με την Κουβα δεν την μετραω), ουτε υπαρχαν εδαφικες διεκδικησεις....ειναι και αυτη η αισθηση παντοδυναμιας που δικαιως εχουν , το γεγονος οτι νοιωθουν ασφαλεις ανεξαρτητα απο οτι γινεται στον υπολοιπο κοσμο που ειναι ουτως η αλλως πολυ μακρυα τους...(γεωγραφικα αλλα και σε θεματα νοοτροποιας)

χαζους δεν θα τους χαρακτηριζα...αδιαφορους μαλλον...

TROOPER
21/02/2007, 13:04
νταξ...

γιατι δεν τους πεταει καποιος πυρηνικα να τελειωνουμε????

αι σιχτιρ...μου την εδωσε!!!!

:a29:

Atsatsos
21/02/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Hey Atsatsos! Τώρα είδα το προφίλ σου! Και ομόσταβλος και συντοπίτης! Να συμφωνούσαμε κιόλας στο thread... ;)

:beer:

:wave2:

Συμφωνούμε ρε Νinja! γ@μισΕ τους τωρα. εκεί θα κολλήσουμε; :beer:

(Ποιό μοντέλο έχεις; )

VegasKitty
21/02/2007, 13:08
Να ενα καλο παραδειγμα του ποσο ΑΝΤΕ-ΓΕΙΑ εισαστε!!!

Απο τη μια σας αρεσουν τα Αμερικανικα πραγματα, και απο την αλλη
θελετε να εξαφανιστουν απο το πλανητη.... :a31:

Οταν αποφασησετε ποιο απο ολα ειναι, πειτε και σε μας να ξερουμε... :rolleyes:

el_hymador
21/02/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
νταξ...

γιατι δεν τους πεταει καποιος πυρηνικα να τελειωνουμε????

αι σιχτιρ...μου την εδωσε!!!!

:a29:

μολις φακελωθηκες...:wave2:


78826

makis206
21/02/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Να ενα καλο παραδειγμα του ποσο ΑΝΤΕ-ΓΕΙΑ εισαστε!!!
Απο τη μια σας αρεσουν τα Αμερικανικα πραγματα, και απο την αλλη
θελετε να εξαφανιστουν απο το πλανητη.... :a31:
Οταν αποφασησετε ποιο απο ολα ειναι, πειτε και σε μας να ξερουμε... :rolleyes:

Να μετακομίσουν οι μισοί Ιάπωνες στο Αμέρικα ίσως ; :D

:lol: :beer: :rotflmao:

Ninja636
21/02/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Συμφωνούμε ρε Νinja! γ@μισΕ τους τωρα. εκεί θα κολλήσουμε; :beer:

(Ποιό μοντέλο έχεις; )

2003 σε μαύρο χρώμα. Εσύ;

TROOPER
21/02/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Να ενα καλο παραδειγμα του ποσο ΑΝΤΕ-ΓΕΙΑ εισαστε!!!

Απο τη μια σας αρεσουν τα Αμερικανικα πραγματα, και απο την αλλη
θελετε να εξαφανιστουν απο το πλανητη.... :a31:

Οταν αποφασησετε ποιο απο ολα ειναι, πειτε και σε μας να ξερουμε... :rolleyes:

εμεις ειμαστε αντε γεια!!!

αυτοι γιατι δεν ειναι αι στο διαλο ειναι το θεμα!!!

και ποιοι ακριβως εισαστε εσεις?????

και σιγουρα προτιμω μια πιο ευρωπαικη κουλτουρα και νοοτροπια.

απο κει και περα.....η κορεα ειναι στην αυστραλια,πρεπει να βομβαρδισουμε ολο τον κοσμο επειδη μας απειλει,ο καστρο ειναι μπρεικ ντανσερ εχουνε γινει 3 παγκοσμιοι πολεμοι (θα θελες μαλακα!!!)
και αλλα ωραια!!!!!

ναι!!!πολυ μας αρεσουνε οι φιλοι μας οι αμερικανοι!!!

ποιος ειναι αντε γεια ειπαμε???????

αντε γεια κατερινα...:wave2:

α και κατι τελευταιο....μια χωρα που φτιαχνει χαρλει και αγαπαει τα γκολντγουινγκ (χοντα) εεε δεν ειναι για το πεος????????

:lol: :lol: :lol: :lol:

TROOPER
21/02/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μολις φακελωθηκες...:wave2:

ελα ρε μλκ μη λες τετοια και παω ny μεσα μαρτιου!!!!!!!:smokin:

Atsatsos
21/02/2007, 13:36
2004 γρήγορο (πράσσινο δηλαδή)
Μήπως έχεις φιμέ ζελατίνα και κωλοφάναρο με ενσωματωμένα ledφλας;

mrklyk
21/02/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ελα ρε μλκ μη λες τετοια και παω ny μεσα μαρτιου!!!!!!!:smokin:

τι πας να κανεις εκει ρε φιλε αμα σε χαλανε τοσο? ή παιζει διαλεγουμε και παιρνουμε φαση?
:confused:

el_hymador
21/02/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Να ενα καλο παραδειγμα του ποσο ΑΝΤΕ-ΓΕΙΑ εισαστε!!!

Απο τη μια σας αρεσουν τα Αμερικανικα πραγματα, και απο την αλλη
θελετε να εξαφανιστουν απο το πλανητη.... :a31:

Οταν αποφασησετε ποιο απο ολα ειναι, πειτε και σε μας να ξερουμε... :rolleyes:

Eχεις σκεφτει οτι τα Αμερικανικα πραγματα που αρεσουν στον κοσμο δεν ειναι και τοσο ''Αμερικανικα''?

Και τελικα ποιος θεωρειτε Αμερικανος?

Το μονο πραγμα που εχει εξαπλωθει σε παγκοσμια κλιμακα απο την Αμερικη , χωρις να προξενησει κανενα κακο ειναι η μουσικη....και αυτη ...χαχα!... ειναι εργο ΑΦΡΟ αμερικανων....

TROOPER
21/02/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
τι πας να κανεις εκει ρε φιλε αμα σε χαλανε τοσο? ή παιζει διαλεγουμε και παιρνουμε φαση?
:confused:

παω να δω τα σκατα τους και απο κοντα.σου φτανει?

δλδ επειδη και τη ρωσσια δε τη γουσταρω τι παει να πει????οτι δε θα παω ποτε στην αγια πετρουπολη???

μην εχεις αμερικανικο τροπο σκεψεις!!!!μην αποριπτεις τα παντα.να εισαι λιγο πιο ανοιχτομυαλος!!!
σε τελικη αναλυση ολοι κρινουμε αλλα ποσοι εχουμε παει για να μπορουμε να κρινουμε πιο αντικειμενικα???

εγω μετα το ταξιδι θα μπορω...εσυ?

:wave2:

VegasKitty
21/02/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σε τελικη αναλυση ολοι κρινουμε αλλα ποσοι εχουμε παει για να μπορουμε να κρινουμε πιο αντικειμενικα???

εγω μετα το ταξιδι θα μπορω...εσυ?

:wave2:

Αυτο ακριβως ελεγα και γω νωριτερα αλλα το προσπερασες...

Οτι εγω μπορω να κρινω γιατι εχω ζησει εκει, και οτι δεν ειναι ολα
ασπρα η μαυρα, υπαρχει και πολυ γκρι!!!!

Πηγαινε πρωτα, και μετα τα ξαναλεμε.... :winka:

el_hymador
21/02/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ελα ρε μλκ μη λες τετοια και παω ny μεσα μαρτιου!!!!!!!:smokin:

ρε τελειωμενε πες οτι πας στην ΠΕΦΟ Ν.Υορκης....

mrklyk
21/02/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
παω να δω τα σκατα τους και απο κοντα.σου φτανει?

δλδ επειδη και τη ρωσσια δε τη γουσταρω τι παει να πει????οτι δε θα παω ποτε στην αγια πετρουπολη???

μην εχεις αμερικανικο τροπο σκεψεις!!!!μην αποριπτεις τα παντα.να εισαι λιγο πιο ανοιχτομυαλος!!!
σε τελικη αναλυση ολοι κρινουμε αλλα ποσοι εχουμε παει για να μπορουμε να κρινουμε πιο αντικειμενικα???

εγω μετα το ταξιδι θα μπορω...εσυ?

:wave2:

εσυ εισαι ο απολυτος - οχι εγω. Καλα τα λες, πηγαινε να δεις απο καντα , γνωρισε και κανα ντοπιο (με ανοιχτο μυαλο και οχι κολημενος) και μετα μιλας

εχω παει δυο φορες ΝΥ - απιστευτο μερος. Να ξαναπαω αμερικα χλωμο, ειμαι και εγω πιο Ευρωπαιος στις προτιμήσεις μου και με χαλαει και η πολιτικη τους. Αμα αλλαξουν τα πραμματα ισως

καλως η κακως ολοι πλεον στον δυτικο κοσμο ακολουθουμε Αμερικανικα προτυπα - και η Ελλαδα ειναι μπροσταρης σε κατι τετοια (με κρατος προνοιας του κωλου που ψυχορραγεί, με νοοτροπία παρτάκια και εφημερου καπιταλισμου κτλ )

σε αυτο εχει δικιο η Κατερινα - μηπως η αντιμετωπιση μας ειναι λιγο υποκριτικη?

alex14
21/02/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk

μηπως η αντιμετωπιση μας ειναι λιγο υποκριτικη?

Οχι φιλε μου, η δικη τους αντιμετωπιση προς τον υπολοιπο κοσμο ειναι υποκριτικη. Καταλαβαινεις τι εννοω νομιζω, δεν χρειαζεται αναλυση. Και μη μου πεις τη δουλεια εχουν οι απλοι πολιτες με αυτα τα θεματα. Εχουν γιατι αυτοι βγαλανε τον Μπους-στη και για δευτερη φορα επομενως γουσταρουνε αυτη την ζωη που τους προσφερουν εις βαρος αλλων λαων.

:wave2:

mrklyk
21/02/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Οχι φιλε μου, η δικη τους αντιμετωπιση προς τον υπολοιπο κοσμο ειναι υποκριτικη. Καταλαβαινεις τι εννοω νομιζω, δεν χρειαζεται αναλυση. Και μη μου πεις τη δουλεια εχουν οι απλοι πολιτες με αυτα τα θεματα. Εχουν γιατι αυτοι βγαλανε τον Μπους-στη και για δευτερη φορα επομενως γουσταρουνε αυτη την ζωη που τους προσφερουν εις βαρος αλλων λαων.

:wave2:

δεν διαφωνω - και βεβαια εχουν ευθυνη οι πολιτες - ελα που υπαρχουν και πολλοι που ειναι ενταξει ομως...
το σχολιο μου για υποκρισια ηταν για το πως εχουμε ασπαστει την κουλτουρα τους

alex14
21/02/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk

το σχολιο μου για υποκρισια ηταν για το πως εχουμε ασπαστει την κουλτουρα τους

Δεν νομιζω οτι εχουμε ασπαστει την κουλτουρα τους. Οι Harley και οι Goldwing που ειπε και καποιος φιλος πριν, ειναι ελαχιστες στην Ελλαδα :rotflmao:

Περα απο την πλακα, δυστυχως εχεις δικιο σ'αυτο. :(

:beer:

:wave2:

TROOPER
21/02/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Αυτο ακριβως ελεγα και γω νωριτερα αλλα το προσπερασες...

Οτι εγω μπορω να κρινω γιατι εχω ζησει εκει, και οτι δεν ειναι ολα
ασπρα η μαυρα, υπαρχει και πολυ γκρι!!!!

Πηγαινε πρωτα, και μετα τα ξαναλεμε.... :winka:

πω-πω ρε κατερινα μη μας παιζεις τη χαζη!

μιλαμε κατα προσεγγιση παντα.αλλα ειναι κοινως αποδεκτο οτι οι αμερικανοι ειναι λαος που δεν ενδιαφερεται για τπτ περα απο τη μυτη του.γιατι λοιπον να ενδιαφερθω εγω για αυτους που αμα τους ρωτησεις τι ειναι ελλαδα θα σου απαντησουνε ουαου καινουργιο αναψυκτικο!!!!?:yuck:

TROOPER
21/02/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ρε τελειωμενε πες οτι πας στην ΠΕΦΟ Ν.Υορκης....

ε αρπα τη :a38:

VegasKitty
21/02/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
.... αμα τους ρωτησεις τι ειναι ελλαδα θα σου απαντησουνε ουαου καινουργιο αναψυκτικο!!!!?:yuck:

Εδω ειχαμε παει σε ταξιδιοτικο γραφειο να βγαλουμε εισιτηρια για την Ελλαδα και
γυριζει ο πρακτορας και λεει "στην Αφρικη δεν ειναι αυτο?" :eyepop:

Αστα να πανε....

TROOPER
21/02/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
εσυ εισαι ο απολυτος - οχι εγω. Καλα τα λες, πηγαινε να δεις απο καντα , γνωρισε και κανα ντοπιο (με ανοιχτο μυαλο και οχι κολημενος) και μετα μιλας

εχω παει δυο φορες ΝΥ - απιστευτο μερος. Να ξαναπαω αμερικα χλωμο, ειμαι και εγω πιο Ευρωπαιος στις προτιμήσεις μου και με χαλαει και η πολιτικη τους. Αμα αλλαξουν τα πραμματα ισως

καλως η κακως ολοι πλεον στον δυτικο κοσμο ακολουθουμε Αμερικανικα προτυπα - και η Ελλαδα ειναι μπροσταρης σε κατι τετοια (με κρατος προνοιας του κωλου που ψυχορραγεί, με νοοτροπία παρτάκια και εφημερου καπιταλισμου κτλ )

σε αυτο εχει δικιο η Κατερινα - μηπως η αντιμετωπιση μας ειναι λιγο υποκριτικη?

καλα τα λεω...το ξερω!αυτο με τον ντοπιο μου αρεσε πολυ και το ανοιχτο μυαλο ακομα πιο πολυ!!!!

ακολουθουμε αμερικανικα προτυπα???
ακου φιλε μου. αν εσυ καθεσαι μπροστα σε μια τηλεοραση βλεποντας τηλεμαρκετινγκ και τρωγοντας τζανκ φουντ...δεν ειναι ολοι ετσι !!!!!!!!!!!!

κατα τα αλλα ισως ειναι η μοναδικη ευκαιρια στη ζωη μου να παω εκει περα και δε θα την αφησω να παει χαμενη επειδη δεν γουσταρω τον αμερικανικο τροπο ζωης!

:wave2:

el_hymador
21/02/2007, 14:52
Βεβαια μιλαμε για το κλασσικο προτυπο Αμερικανου αστου με το σπιτι στα προαστεια , την καλοπληρωμενη δουλεια , το εβδομαδιαιο κουρεμα του γκαζον και τα μπαρμπεκιου...υπαρχει και αλλη μια οψη της Αμερικης , αυτη που προσπαθουν να καλυψουν ... αθλια γκετο με μειονοτητες , εγκληματικοτητα , χιλιαδες αστεγοι , ρατσισμος , φτωχεια και ανεχεια.

Η χωρα των αντιθεσεων και η χωρα της υπερβολης.

Η παραδοση και η κουλτουρα αυτης της χωρας ξεκιναει και σταματαει στον Ελβις , στο μπεϊζμπολ , στα χαμπουργκερ και σε ενα καρο αλλες απεγνωσμενες προσπαθειες να αποκτησουν ταυτοτητα και εθνικη συνειδηση απο το τιποτα.

TROOPER
21/02/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Εδω ειχαμε παει σε ταξιδιοτικο γραφειο να βγαλουμε εισιτηρια για την Ελλαδα και
γυριζει ο πρακτορας και λεει "στην Αφρικη δεν ειναι αυτο?" :eyepop:

Αστα να πανε....

και μετα μου λες....................

τελος παντων.

:wave2:

VegasKitty
21/02/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και μετα μου λες....................

τελος παντων.

:wave2:

Μα δεν ειπα οτι δεν εχουν αγνια και πολλα αλλα.... :winka:

TROOPER
21/02/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Βεβαια μιλαμε για το κλασσικο προτυπο Αμερικανου αστου με το σπιτι στα προαστεια , την καλοπληρωμενη δουλεια , το εβδομαδιαιο κουρεμα του γκαζον και τα μπαρμπεκιου...υπαρχει και αλλη μια οψη της Αμερικης , αυτη που προσπαθουν να καλυψουν ... αθλια γκετο με μειονοτητες , εγκληματικοτητα , χιλιαδες αστεγοι , ρατσισμος , φτωχεια και ανεχεια.

Η χωρα των αντιθεσεων και η χωρα της υπερβολης.

Η παραδοση και η κουλτουρα αυτης της χωρας ξεκιναει και σταματαει στον Ελβις , στο μπεϊζμπολ , στα χαμπουργκερ και σε ενα καρο αλλες απεγνωσμενες προσπαθειες να αποκτησουν ταυτοτητα και εθνικη συνειδηση απο το τιποτα.

+1

:beer:

TROOPER
21/02/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Μα δεν ειπα οτι δεν εχουν αγνια και πολλα αλλα.... :winka:

η αγνοια τους ειναι επικυνδινη ομως.οποτε ριχτε τους αυτα που παραγουνε (πυρηνικα) να τελειωνουμε!!!

και δε γαμιεται...ας ειμαι και εγω εκει!!!:lol:

VegasKitty
21/02/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
η αγνοια τους ειναι επικυνδινη ομως.οποτε ριχτε τους αυτα που παραγουνε (πυρηνικα) να τελειωνουμε!!!

και δε γαμιεται...ας ειμαι και εγω εκει!!!:lol:

Να σου πω ομως.... :look: αν ειναι να το κανεις πειτε μου το να την εχω
κανει, μην φαω καμοια πυρηνικη εκει που δεν το περιμενω... :eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
21/02/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Να σου πω ομως.... :look: αν ειναι να το κανεις πειτε μου το να την εχω
κανει, μην φαω καμοια πυρηνικη εκει που δεν το περιμενω... :eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

το δικο μου βεληνεκες φτανει εκει που εισαι!!!:evil:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

costas_k
21/02/2007, 16:02
Μου θυμιζει τα ρεπορταζ που κανουνε τα δικα μας τα καναλια στις εθνικες εορτες!!

Τι γιορταζουμε την 25η Μαρτιου?Την απελευθερωση της Μυκονου λεει ο πιτσιρικας

iLia
21/02/2007, 23:31
Χαζοι δεν ειναι..απλα δεν εχουν ιδεα απο γεωγραφια και οσο οι πολεμοι τους γινονται μακρυα απο την χωρα τους..δεν προκειται να τους ενδιαφερει.

Αν ρωτησεις την μητερα μου τι και που ειναι το Ηνωμενο Βασιλειο θα σου πει δεν ξερω. Δεν σημαινει οτι ειναι χαζη.

Atsatsos
21/02/2007, 23:41
Για το Ηνωμενο Βασιλειο τι να πω; Να μου πεις κάνα Σουρινάμ, να πω εντάξει.

Ninja636
21/02/2007, 23:47
Hey Atsatsos, έχεις πμ!

TROOPER
22/02/2007, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Χαζοι δεν ειναι..απλα δεν εχουν ιδεα απο γεωγραφια και οσο οι πολεμοι τους γινονται μακρυα απο την χωρα τους..δεν προκειται να τους ενδιαφερει.

Αν ρωτησεις την μητερα μου τι και που ειναι το Ηνωμενο Βασιλειο θα σου πει δεν ξερω. Δεν σημαινει οτι ειναι χαζη.

ναι ρε συ αλλα την ιταλια την ξερει...αυτοι δενξερανε ουτε τη κουβα που ειναι διπλα τους!!!!!!!!!!!

ελεος!!!!!!!!!!!!

TROOPER
22/02/2007, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Για το Ηνωμενο Βασιλειο τι να πω; Να μου πεις κάνα Σουρινάμ, να πω εντάξει.

σουριναμ:κρατος της κεντρικης αμερικης με πρωτευουσα το παραμαριμπο.:winka:

iLia
22/02/2007, 00:45
Δεν θεωρω την αγνοια βλακεια απο μονη της. Γινεται βλακεια οταν συνειδειτοποιεις ( αν η λεξη ειναι λαθος θα βαρεσω το κεφαλι μου στον τοιχο) την αγνοια σου και δεν σε απασχολει.

TROOPER
22/02/2007, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Δεν θεωρω την αγνοια βλακεια απο μονη της. Γινεται βλακεια οταν συνειδειτοποιεις ( αν η λεξη ειναι λαθος θα βαρεσω το κεφαλι μου στον τοιχο) την αγνοια σου και δεν σε απασχολει.

αποψη σου...no hard feelings!!!! :beer:

iLia
22/02/2007, 01:49
Δεν θεωρω 'αποψη' το να μην θεωρω τον εαυτο μου χαζη επειδη εχω αγνοια απο PC. << παραδειγμα

Εχουμε αγνοια για πολλα πραγματα...δεν ειμαστε ντε και καλα χαζοι ομως.



Και δεν υπηρχε ποτε θεμα hard feelings..or soft ;)

Καληνυχτα :wave2:

Ninja636
22/02/2007, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Δεν θεωρω 'αποψη' το να μην θεωρω τον εαυτο μου χαζη επειδη εχω αγνοια απο PC. << παραδειγμα

Εχουμε αγνοια για πολλα πραγματα...δεν ειμαστε ντε και καλα χαζοι ομως.



Και δεν υπηρχε ποτε θεμα hard feelings..or soft ;)

Καληνυχτα :wave2:

+1

TROOPER
22/02/2007, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Δεν θεωρω 'αποψη' το να μην θεωρω τον εαυτο μου χαζη επειδη εχω αγνοια απο PC. << παραδειγμα

Εχουμε αγνοια για πολλα πραγματα...δεν ειμαστε ντε και καλα χαζοι ομως.



Και δεν υπηρχε ποτε θεμα hard feelings..or soft ;)

Καληνυχτα :wave2:

συμφωνω μαζι σου αλλα η ενημερωση δεν ειναι κατι εξειδικευμενο οπως η γνωση πανω στους η/υ

θεωρω ατυχες το παραδειγμα σου...:wave2:

Atsatsos
22/02/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σουριναμ:κρατος της κεντρικης αμερικης με πρωτευουσα το παραμαριμπο.:winka:

Ναι ρε Trooper,ok. δε λέω να ψάξει κάποιος για να το βρε αλλά για κάτι πιο απλό. Πιστεύω να συμφωνείς οτι άλλο να ξέρεις το Ηνωμενο Βασιλειο και άλλο το σουριναμ.

TROOPER
22/02/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Ναι ρε Trooper,ok. δε λέω να ψάξει κάποιος για να το βρε αλλά για κάτι πιο απλό. Πιστεύω να συμφωνείς οτι άλλο να ξέρεις το Ηνωμενο Βασιλειο και άλλο το σουριναμ.

ναι ρε συ συμφωνω απλα εδωσα απαντηση στο ερωτημα σου μια που το ξερα (δεν το εψαξα).

:wave2:

Uriah Heep
22/02/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Η παραδοση και η κουλτουρα αυτης της χωρας ξεκιναει και σταματαει στον Ελβις , στο μπεϊζμπολ , στα χαμπουργκερ και σε ενα καρο αλλες απεγνωσμενες προσπαθειες...


Ενώ οι νεοέλληνες, indeed, ΔΕΝ ασχολούνται με τον Αρναούτογλου και τον Ψινάκη...

...αλλά καθημερινά οργανώνουν ποιητικές βραδυές...


...και απαγγέλλουν Ισοκράτη και Βιργίλιο!!!:eyepop:


:beer: :beer: :beer:

el_hymador
22/02/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Ενώ οι νεοέλληνες ΔΕΝ ασχολούνται με τον Αρναούτογλου και τον Ψινάκη...

...αλλά καθημερινά οργανώνουν ποιητικές βραδυές...


...και απαγγέλλουν Ισοκράτη και Βιργίλιο!!!:eyepop:


:beer: :beer: :beer:

καλα το πες... οι νεοελληνες....

αντιθετα με τις εντυπωσεις που δημιουργει η τηλεοραση και περα απο την αποκλειστικη προβολη απο τα μεσα της γκλαμοτουρκομπαροκ αισθητικης , υπαρχει πολυς κοσμος ο οποιος ενα ρημαδοβιβλιο το εχει ανοιξει και εχει επιγνωση του τι γινεται γυρω του και στον κοσμο γενικοτερα....

TROOPER
22/02/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Ενώ οι νεοέλληνες, indeed, ΔΕΝ ασχολούνται με τον Αρναούτογλου και τον Ψινάκη...

...αλλά καθημερινά οργανώνουν ποιητικές βραδυές...


...και απαγγέλλουν Ισοκράτη και Βιργίλιο!!!:eyepop:


:beer: :beer: :beer:

+1

:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
22/02/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
Μου θυμιζει τα ρεπορταζ που κανουνε τα δικα μας τα καναλια στις εθνικες εορτες!!

Τι γιορταζουμε την 25η Μαρτιου?Την απελευθερωση της Μυκονου λεει ο πιτσιρικας

+1

Τέτοιου είδους γκάλοπ του δρόμου γίνονται για να δημιουργούν εντυπώσεις. Σχεδόν πάντα είναι φτιαχτά για να κάθεται ο κόσμος και να ασχολείται με το πρωτοφανές των ασυνήθιστων απαντήσεων.

Οι έρευνες για εμένα έχουν αξιοπιστία όταν υπάρχουν σοβαρές ανεξάρτητες ερευνητικές ομάδες και ερευνητές που προέρχονται από τον ακαδημαϊκό χώρο. Δεν πρόκειται να πιστέψω τα περισσότερα από αυτά τα τηλεγκάλοπ που δημοσιοποιούν οι Ανώνυμες Εταιρίες(ΜΜΕ) γιατί είναι διαπλεκόμενοι με τεράστια οικονομικά, πολιτικά και διεθνή συμφέροντα.

dammed_kittin
22/02/2007, 14:17
panta upirxe k tha uparxei parapliroforisi apo ta mme (k pamtou)

dustuxws ola ksekinane apo to sxoleio....

kserw oti i mana mou irthe triti lukeiou stin ellada apo ti bostwni k kopike 6 fores sta mathimatika.....
to sxoleio den einai diaforetiko se kamia xwra
alla to kathe biblio (p.x. istorias) se kathe xwra einai grammeno etsi wste na eimaste uperifanoi
gia ti xwra mas k gia ton politismo mas k bebaia oloi oi upolipoi laoi einai katwteroi...


egw eixa panta problimata me ta thriskeutika..
den pisteua auta pou mou dinan na diabazw k me bgalan an einai dunaton prwti gumnasiou satanastria
k pire i thriskeutikou til ti mana mou k tis eipe na mou kanei eksorkismo...

:a31: :a31: :a31:

k min ksexname ta margaritaria pou grafoun kathe xrono ta paidia stis panellinies!!!!!!!!!!!!!!!

gia na ksereis prepei na diabazeis. k pote ena biblio me mia apopsi!!!!!!!!!!!! ta mme panta tha lene ta dika tous......

Ninja636
22/02/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
panta upirxe k tha uparxei parapliroforisi apo ta mme (k pamtou)

dustuxws ola ksekinane apo to sxoleio....

kserw oti i mana mou irthe triti lukeiou stin ellada apo ti bostwni k kopike 6 fores sta mathimatika.....
to sxoleio den einai diaforetiko se kamia xwra
alla to kathe biblio (p.x. istorias) se kathe xwra einai grammeno etsi wste na eimaste uperifanoi
gia ti xwra mas k gia ton politismo mas k bebaia oloi oi upolipoi laoi einai katwteroi...


egw eixa panta problimata me ta thriskeutika..
den pisteua auta pou mou dinan na diabazw k me bgalan an einai dunaton prwti gumnasiou satanastria
k pire i thriskeutikou til ti mana mou k tis eipe na mou kanei eksorkismo...

:a31: :a31: :a31:

k min ksexname ta margaritaria pou grafoun kathe xrono ta paidia stis panellinies!!!!!!!!!!!!!!!

gia na ksereis prepei na diabazeis. k pote ena biblio me mia apopsi!!!!!!!!!!!! ta mme panta tha lene ta dika tous......

+1000

bartlal
22/02/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
...me bgalan an einai dunaton prwti gumnasiou satanastria k pire i thriskeutikou til ti mana mou k tis eipe na mou kanei eksorkismo...[/COLOR]

δηλαδη, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ? :look: :look: :look:





:sad: