PDA

View Full Version : Συνέντευξη του Α. Σταθάκη - Αν δεν μπορούν ούτε οι βουλευτές, τότε ποιος?!!



dimzab
21/02/2007, 15:31
Διάβασα στο contra.gr συνέντευξη του Άρη Σταθάκη:

Μέρος 1 (http://news.contra.gr/News/142836.html)
Μέρος 2 (http://news.contra.gr/News/Hellas/142833.html)
Μέρος 3 (http://news.contra.gr/News/Hellas/142840.html)

Λέει για το νέο ΚΟΚ, τα πρόστιμα , το κινητά, την ενδεχόμενη πίστα και πολλά άλλα...
Αν έχετε χρόνο αξίζει να τη διαβάσετε.

Θα ήθελα όμως να επικεντρωθώ στο παρακάτω απόσπασμα:



ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΦΙΣΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ

- Ένα άλλο μεγάλο θέμα που σας έχει ευαισθητοποιήσει, και έχει ευαισθητοποιήσει και άλλους βουλευτές είναι το θέμα με τις μεγάλες αφίσες στους δρόμους.

- Βάλαμε στον κώδικα τώρα γι’ αυτούς που τοποθετούν επικίνδυνες πινακίδες να υπάρχει ποινή φυλάκισης ενός έτους. Και πρέπει να σας πω ότι εδώ κλείνουμε τα μάτια ακόμα και στα εγκλήματα που γίνονται. Δηλαδή θεωρούμε όλοι Αττική Οδό το κομμάτι που ξεκινά από την Ελευσίνα και καταλήγει στο αεροδρόμιο. Η Αττική Οδός όμως τελειώνει στο τέλος της ευθείας που πας αριστερά για αεροδρόμιο και δεξιά για Κορωπί. Το άλλο το κομμάτι δεν ανήκει στην Αττική Οδό, ανήκει στην εταιρεία "Χόχτιφ", στην εταιρεία που έκανε το αεροδρόμιο.

Ενώ λοιπόν στην Αττική Οδό έχει 120 χιλιόμετρα όριο και οι πινακίδες πρέπει να είναι στα 150 μ. μακριά, και είναι 150 μ. μακριά, στο άλλο επειδή αυτοί που έχουν το αεροδρόμιο θέλουν να βάλουν τις πινακίδες πολύ κοντά για να διαφημίζουν τα εστιατόρια, τα μαγαζιά, τις εταιρίες τους, είπαν ότι αυτός ο δρόμος έχει πολλές εξόδους, που δεν έχει, έχει τις ίδιες προδιαγραφές με την Αττική Οδό, ίδιο φάρδος, ίδιο κράσπεδο στη μέση, ο ίδιος δρόμος, και έχουνε βάλει εκεί όριο 70. Δεν το έβαλαν γιατί είναι επικίνδυνος ο δρόμος, αλλά γιατί όταν έχεις όριο 70 μπορούν οι πινακίδες να πάνε πάνω στην άσφαλτο. Στην Αττική Οδό οι πινακίδες είναι στα 150 μέτρα και μετά απο κει είναι πάνω στην άσφαλτο. Και αν σκοτωθεί κάποιος θα αρχίσει να το σκέφτεται όποιος έχει ακούσει να το λέω αυτό στη Βουλή, αλλά λες πρέπει να σκοτωθεί κάποιος; Και μετά αυτοί που τους έχουνε γράψει επειδή πήγαιναν με 80-90 δεν πρέπει να πάνε να πάρουν τα λεφτά τους πίσω και να πούνε «ρε απατεώνες αυτός ο δρόμος είναι για 120 χλμ, εσείς βάλατε 70 για τις πινακίδες. Εγώ γιατί να πληρώσω πρόστιμο»;

- Πόσο παράνομο ή παράλογο είναι αυτό;

- Απίστευτα παράνομο. Εγώ το είπα μέσα στη βουλή 2 φορές, και, τι έγινε;

- Ξέρετε τι είπατε όμως τώρα; ότι περιμένουν να σκοτωθεί κάποιος για να γίνει θέμα. Ναι. Ε, και θα γίνει θέμα, θα βγούνε στα παράθυρα, θα το συζητήσουνε και θα ξεχαστεί.

- Θα ξεχαστεί, αλλά πρέπει να σκοτωθεί ένας άνθρωπος δηλαδή; Αυτό είναι που με τρελαίνει.

- Και τι γίνεται πάνω σε αυτό; Τι μπορούμε να κάνουμε;

- Τίποτα. Αν υπήρχε ο φορέας αυτός που λέγαμε, να έχει ουσιαστικό λόγο και κάποια δύναμη, θα έλεγε «για καθίστε ρε παιδιά, γιατί το κάνατε 70 το όριο;». Τώρα ποιος θα το πει; Το ΥΠΕΧΩΔΕ; Δεν του ανήκει. Το Δημόσιας Τάξης; Θα πει ότι αφού το ΥΠΕΧΩΔΕ έχει βάλει 70 όριο, εμείς πρέπει να το αστυνομεύσουμε. Αυτό λοιπόν έλεγα στην αρχή, ότι πρέπει να πηγαίνει κάποιος στο αυτί του πρωθυπουργού, του Καραμανλή, του Παπανδρέου, της Παπαρήγα, δε μας νοιάζει, και να λέει «ρε πρόεδρε εδώ υπάρχει ένα έγκλημα». Κοιτάμε και λέμε «τα λαμόγια κάνουν αυτό και κάνουν εκείνο». Το να κλέψει κάποιος την εφορία είναι πολύ κακό, ή στην πολεοδομία ή οπουδήποτε, αλλά κλέβει λεφτά, ενώ εκεί πέρα κλέβει ζωές.



Εφόσον ισχύει αυτό που λέει, μιλάμε για απίστευτη κομπίνα - απατεωνιά εις βάρος της τσέπης μας (για τα άδικα πρόστιμα) αλλά κυρίως εις βάρος της ζωής μας.
Αν δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό ένας βουλευτής (και μάλιστα του κυβερνώντος κόμματος), τότε τι γίνεται?! Πού ζούμε δηλαδή? ή πώς ζούμε? Ποιος μας κυβερνάει??????!!!!!!!!!!
:mad: :eek:

zephyr1
21/02/2007, 16:26
Καλα αυτος εγινε βουλευτης για να μας πει αυτα που λεει και ενας αγανακτισμενος πολιτης?:rolleyes:

zzr2005
21/02/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλα αυτος εγινε βουλευτης για να μας πει αυτα που λεει και ενας αγανακτισμενος πολιτης?:rolleyes:

όχι ...έγινε βουλευτής γιατί νόμιζε ότι αν κάποιος τα πει στη Βουλή θα ληφθούν μέτρα...
παραμυθιάστηκε ότι έλλειπε το κατάλληλο πρόσωπο απο τη Βουλή για να καταγγείλει τα αίσχη...
δεν κατάλαβε ότι έτσι λειτουργεί το σύστημα και ότι θα γίνει και αυτός ένα κομμάτι του συστήματος ....
οι συζητήσεις στη Βουλή αποτελούν γελειότητα....όποιος έχει παρακολουθήσει κάποια συζήτηση καταλαβαίνει....
δεν υπάρχει κανένας δημοκρατικός έλεγχος για ζητήματα που αφορούν τον πολίτη....
με λίγα λόγια η Βουλή έχει καταντήσει ένα όργανο επικύρωσης των νόμων που προτείνει η κυβερνητική πλειοψηφία κ τίποτα παραπάνω...

AFTER
21/02/2007, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
όχι ...έγινε βουλευτής γιατί νόμιζε ότι αν κάποιος τα πει στη Βουλή θα ληφθούν μέτρα...
παραμυθιάστηκε ότι έλλειπε το κατάλληλο πρόσωπο απο τη Βουλή για να καταγγείλει τα αίσχη...
δεν κατάλαβε ότι έτσι λειτουργεί το σύστημα και ότι θα γίνει και αυτός ένα κομμάτι του συστήματος ....
οι συζητήσεις στη Βουλή αποτελούν γελειότητα....όποιος έχει παρακολουθήσει κάποια συζήτηση καταλαβαίνει....
δεν υπάρχει κανένας δημοκρατικός έλεγχος για ζητήματα που αφορούν τον πολίτη....
με λίγα λόγια η Βουλή έχει καταντήσει ένα όργανο επικύρωσης των νόμων που προτείνει η κυβερνητική πλειοψηφία κ τίποτα παραπάνω...


μηπως στην σημερον κοινωνια, η δημοκρατια ως πολιτευμα, εχει αποτυχει?

Εγω ειμαι δημοκρατικος, αλλα για σκεφτειτε το
μηπως θα πρεπει να εχουμε referendum και να μην περιμενουμε τους αχρηστους μαιντανους που ονομαζουμε πολιτιλους?

zzr2005
21/02/2007, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
μηπως στην σημερον κοινωνια, η δημοκρατια ως πολιτευμα, εχει αποτυχει?

Εγω ειμαι δημοκρατικος, αλλα για σκεφτειτε το
μηπως θα πρεπει να εχουμε referendum και να μην περιμενουμε τους αχρηστους μαιντανους που ονομαζουμε πολιτιλους?

δεν έχει αποτύχει η Δημοκρατία....
κατά την άποψή μου υπάρχει ένα δημοκρατικό έλλειμα στις σύγχρονες κοινωνίες το οποίο οφείλεται κυρίως στην αδιαφορία ή αδυναμία των πολιτών να περιφρουρήσουν το πολίτευμα δυναμικά....
κατά την άποψή μου αυτό που υπάρχει δεν μπορεί να ονομαστεί Δημοκρατία.....

HolyDiver
21/02/2007, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
κατά την άποψή μου αυτό που υπάρχει δεν μπορεί να ονομαστεί Δημοκρατία.....

Εκλεγόμενη ολιγαρχία μήπως?

zzr2005
21/02/2007, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από HolyDiver
Εκλεγόμενη ολιγαρχία μήπως?

ίσως Δικτατορία του κεφαλαίου ή οτιδήποτε άλλο...δεν έχει σημασία πως θα το ονομάσουμε αλλά απέχει πολύ απο Δημοκρατικό πολίτευμα....

soundstorm
22/02/2007, 07:40
Για φαντασου (λεω εγω τωρα) να αποφασισουν οτι αυτο και αυτο πρεπει να απαγορευτουν.
Και επειτα καποιος να πρεπει να πει:ξερετε κυριε Σωκρατη απαγορευσαμε να το κανετε αυτο.....
Απο βουλευτες αγροτες θα γινουν!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ninja636
22/02/2007, 09:30
Το πρόβλημα, imho, είναι το εξής: στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ισχυρές κι οργανωμένες καταναλωτικές οργανώσεις / οργανώσεις πολιτών, που να βλέπουν τα κακώς κείμενα και να πιέζουν αποτελεσματικά για τη διόρθωσή τους. Το ξαναλέω: ισχυρές και οργανωμένες. Εάν δεν υπάρξει ισχυρή οργάνωση από τη βάση τότε τα κακώς κείμενα αυτής της χώρας θα διορθωθούν μεν, αλλά αυτό θα πάρει δεκαετίες ακόμη -για να γίνουν, στην τελική (ανάλυση βρε, όχι ταχύτητα! :D ), αυτά που σε άλλες χώρες είναι αυτονόητα εδώ και δεκαετίες.

zephyr1
22/02/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
όχι ...έγινε βουλευτής γιατί νόμιζε ότι αν κάποιος τα πει στη Βουλή θα ληφθούν μέτρα...
παραμυθιάστηκε ότι έλλειπε το κατάλληλο πρόσωπο απο τη Βουλή για να καταγγείλει τα αίσχη...
δεν κατάλαβε ότι έτσι λειτουργεί το σύστημα και ότι θα γίνει και αυτός ένα κομμάτι του συστήματος ....
οι συζητήσεις στη Βουλή αποτελούν γελειότητα....όποιος έχει παρακολουθήσει κάποια συζήτηση καταλαβαίνει....
δεν υπάρχει κανένας δημοκρατικός έλεγχος για ζητήματα που αφορούν τον πολίτη....
με λίγα λόγια η Βουλή έχει καταντήσει ένα όργανο επικύρωσης των νόμων που προτείνει η κυβερνητική πλειοψηφία κ τίποτα παραπάνω...

Ετσι ακριβως!

Για αυτο ειπα οτι δεν μας λεει και τιποτα, απλα βγαζει τον κ@λ@ του απ'εξω δηθεν οτι εκανε οτι μπορουσε και εχει και την συνηδειση του ησυχη και μεις να λεμε μπραβο μαγκας ο ταδε.


Βγαλτα ολα και ολους στην φορα και καντους βουκινο ,καταγγειλε ονομαστικα και χτυπα το συστημα.
Τι λεω και γω τωρα.:confused:


@Ninja636+1

zzr2005
22/02/2007, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Το πρόβλημα, imho, είναι το εξής: στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ισχυρές κι οργανωμένες καταναλωτικές οργανώσεις / οργανώσεις πολιτών, που να βλέπουν τα κακώς κείμενα και να πιέζουν αποτελεσματικά για τη διόρθωσή τους. Το ξαναλέω: ισχυρές και οργανωμένες. Εάν δεν υπάρξει ισχυρή οργάνωση από τη βάση τότε τα κακώς κείμενα αυτής της χώρας θα διορθωθούν μεν, αλλά αυτό θα πάρει δεκαετίες ακόμη -για να γίνουν, στην τελική (ανάλυση βρε, όχι ταχύτητα! :D ), αυτά που σε άλλες χώρες είναι αυτονόητα εδώ και δεκαετίες.

Η ΜΚΟ (μη κυβερνητικές οργανώσεις) είναι παγκοσμίως αποτυχημένες και έχουν καταντήσει γραφικές....
είναι το άλλοθι της κεντρικής πολιτικής εξουσίας....

η πίεση και η οργάνωση πρέπει να στρέφεται στην καρδιά του προβλήματος που είναι η πολιτική και οικονομική εξουσία...

Ninja636
22/02/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Η ΜΚΟ (μη κυβερνητικές οργανώσεις) είναι παγκοσμίως αποτυχημένες και έχουν καταντήσει γραφικές....
είναι το άλλοθι της κεντρικής πολιτικής εξουσίας....

η πίεση και η οργάνωση πρέπει να στρέφεται στην καρδιά του προβλήματος που είναι η πολιτική και οικονομική εξουσία...

Εγώ πάντως δεν μίλησα για ΜΚΟ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τις απορρίπτω ή τις αποδέχομαι στο σύνολό τους. Μίλησα για καταναλωτικές οργανώσεις / οργανώσεις πολιτών. Για παράδειγμα, πού είναι κάτι αντίστοιχο σε ισχύ, οργάνωση και κύρος στην Ελλάδα σαν το Consumer Reports των Η.Π.Α.; Με άλλα λόγια, δεν έχουμε καταναλωτική συνείδηση και νοοτροπία, ως πολίτες, διεκδίκησης των δικαιωμάτων μας αλλά και αποδοχής των υποχρεώσεών μας.

zzr2005
23/02/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Εγώ πάντως δεν μίλησα για ΜΚΟ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τις απορρίπτω ή τις αποδέχομαι στο σύνολό τους. Μίλησα για καταναλωτικές οργανώσεις / οργανώσεις πολιτών. Για παράδειγμα, πού είναι κάτι αντίστοιχο σε ισχύ, οργάνωση και κύρος στην Ελλάδα σαν το Consumer Reports των Η.Π.Α.; Με άλλα λόγια, δεν έχουμε καταναλωτική συνείδηση και νοοτροπία, ως πολίτες, διεκδίκησης των δικαιωμάτων μας αλλά και αποδοχής των υποχρεώσεών μας.

η ΕΚΠΟΙΖΩ μια απο τις δυο καταναλωτικές οργανώσεις της Ελλάδας είναι ΜΚΟ...φαντάζομαι ότι και το ΙΝΚΑ θα ειναι ΜΚΟ....
συνήθως στην Ελλάδα οι καταναλωτικές οργανώσεις ενδιαφέρονται για τις χρηματοδοτήσεις πρωτίστως κ μετά για τα άλλα...
αλήθεια πως εκλέγονται τα οργανα σε αυτού του είδους τις οργανώσεις??
πως διασφαλίζεται ότι η διοίκηση ασκείται απο μια δημοκρατικά εκλεγμένη αντιπροσωπεία???
αν δεν υπάρχει εκλογή ποιανών συμφέροντα εκπροσωπούν....
επειδή ονομάζει τον ευατό του προστάτη των καταναλωτών θα τον εμπιστευτώ???
ξέρεις πόσες καταγγελίες έχουν γίνει σε τέτοιου είδους οργανώσεις στην Ελλάδα??
τι έχουν καταφέρει???τίποτα απολύτως...
τα κέντρα αδυνατίσματος για παράδειγμα έχουν χιλιάδες καταγγελίες στο ΙΝΚΑ κ ΕΚΠΟΙΖΩ...
στις δύο καταγγελίες υποτίθεται κλείνουν προσωρινά....
άρα δεν φταίνε οι καταναλωτές...όταν κάνουν καταγγελίες και αυτές πέφτουν στο κενό...


Υ.Γ Τι έχει πετύχει αυτή η καταναλωτική οργάνωση στην Αμερική???:confused:

Ninja636
23/02/2007, 11:50
@zzr2005

Τώρα εδώ μπλέκουμε σε semantics. Εξηγούμαι: τα τελευταία χρόνια οι ΜΚΟ είναι πολύ της μόδας σε όλον τον κόσμο. Εάν ορίσουμε την ΜΚΟ ως, εχμ..., Μη-Κυβερνητική-Οργάνωση τότε όποια οργάνωση δεν είναι κυβερνητική είναι, εχμ..., Μη-Κυβερνητική. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω νομίζω.:)

Για τα υπόλοιπα που λες σχετικά με την αποτελεσματικότητα και το accountability των ΙΝΚΑ, ΕΚΠΟΙΖΩ κ.λπ. συμφωνώ μαζί σου. Αυτό, άλλωστε, είπα κι εγώ από την αρχή. Ότι, δηλαδή, στην Ελλάδα οι καταναλωτικές οργανώσεις είναι λίγο-πολύ ανίσχυρες κι ανοργάνωτες. Σύγκρινε τη δύναμη των καταναλωτικών οργανώσεων στις ΗΠΑ, π.χ., με τις αντίστοιχες στην Ελλάδα. Ουδεμία σύγκριση. Εκεί έτσι και υπάρξει βάσιμη καταγγελία για κάποιο προϊόν / υπηρεσία, οι οργανώσεις αυτές κόβουν κώλους! Βοηθάει, βέβαια, και το νομικό περιβάλλον (class-action lawsuits (http://en.wikipedia.org/wiki/Class-action_lawsuit#United_States)). Όλα είναι αλληλένδετα.

Όσον αφορά στο Consumer Reports δες εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Consumer_Reports).

:wave2:

zzr2005
23/02/2007, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
@zzr2005

Τώρα εδώ μπλέκουμε σε semantics. Εξηγούμαι: τα τελευταία χρόνια οι ΜΚΟ είναι πολύ της μόδας σε όλον τον κόσμο. Εάν ορίσουμε την ΜΚΟ ως, εχμ..., Μη-Κυβερνητική-Οργάνωση τότε όποια οργάνωση δεν είναι κυβερνητική είναι, εχμ..., Μη-Κυβερνητική. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω νομίζω.:)

Για τα υπόλοιπα που λες σχετικά με την αποτελεσματικότητα και το accountability των ΙΝΚΑ, ΕΚΠΟΙΖΩ κ.λπ. συμφωνώ μαζί σου. Αυτό, άλλωστε, είπα κι εγώ από την αρχή. Ότι, δηλαδή, στην Ελλάδα οι καταναλωτικές οργανώσεις είναι λίγο-πολύ ανίσχυρες κι ανοργάνωτες. Σύγκρινε τη δύναμη των καταναλωτικών οργανώσεων στις ΗΠΑ, π.χ., με τις αντίστοιχες στην Ελλάδα. Ουδεμία σύγκριση. Εκεί έτσι και υπάρξει βάσιμη καταγγελία για κάποιο προϊόν / υπηρεσία, οι οργανώσεις αυτές κόβουν κώλους! Βοηθάει, βέβαια, και το νομικό περιβάλλον (class-action lawsuits (http://en.wikipedia.org/wiki/Class-action_lawsuit#United_States)). Όλα είναι αλληλένδετα.

Όσον αφορά στο Consumer Reports δες εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Consumer_Reports).

:wave2:

τέλος παντων...
δεν εχει σημασία αν ειναι ΜΚΟ ή όχι...ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ
εν πολλοίς στην Αμερική ίσως λειτουργούν καλύτερα λόγω της νομολογίας οπως ανέφερες ....
εδώ είναι λίγο πιο πολύπλοκο...
εδώ το δίκαιο δεν στηριζεται σε δικαστικές υποθέσεις και δεδικασμένα...
έχουμε νόμους οι οποίοι ερμηνεύονται απο τους δικαστές ....εδώ γίνεται το μπέρδεμα και για αυτό δεν ευδοκιμούν οι αγωγές στη χώρα μας....

αλήθεια γίατί χρησιμοποιείς τόσους αγγλικούς όρους???
εχεις σπουδάσει Αμερική και δεν μπορείς να αποδόσεις την ερμηνεία τους στα ελληνικά???ή από συνήθεια???
εγώ γενικά θεωρώ καλό να μην μιλάμε με αγγλικούς όρους όταν μπορεί να διαβάσουν το κείμενο άτομα που δεν γνωρίζουν αγγλικά...

:wave2:

Ninja636
23/02/2007, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αλήθεια γίατί χρησιμοποιείς τόσους αγγλικούς όρους???
εχεις σπουδάσει Αμερική και δεν μπορείς να αποδόσεις την ερμηνεία τους στα ελληνικά???ή από συνήθεια???
εγώ γενικά θεωρώ καλό να μην μιλάμε με αγγλικούς όρους όταν μπορεί να διαβάσουν το κείμενο άτομα που δεν γνωρίζουν αγγλικά...

:wave2:

Όχι, δεν έχω σπουδάσει έξω. Απλώς διαβάζω πολύ αγγλόφωνο τύπο και πολλές φορές ενώ καταλαβαίνω τι σημαίνει κάποια ξένη λέξη δεν έχω εύκαιρη την απόδοσή της στα ελληνικά οπότε την αφήνω στα αγλλικά. Τη συγγνώμη μου σε όσους δεν γνωρίζουν αγγλικά.

:wave2:

loukasfilm
25/02/2007, 14:19
Dimzab, γιατί απορείς? Πως να μπορέσει ένας άνθρωπος, (με σοβαρές ενστάσεις από μέρους μου, κατά πόσο ο συγκεκριμένος "παραμυθιάστηκε", ή "δεν το περίμενε"), να αλλάξει λογική και πολιτικές δεκαετιών?
Αποφασίζεις να μπεις βουλευτής, σε ένα συγκεκριμένο κόμμα εξουσίας. Αυτό γίνεται χωρίς υποσχέσεις και ανταλλάγματα? Και αν ακόμα είναι έτσι, από την στιγμή που βλέπεις ότι ουσιαστικά δεν γίνεται τίποτα, που να προάγει την οδική ασφάλεια, (που έκανες σημαία σου, για να σε ψηφίσουν), αλλά και σε παλιότερες δηλώσεις σου διαφωνείς με την εισπρακτική τακτική των προστίμων, (βλέπε νέος ΚΟΚ), γιατί δεν παραιτείσαι καταγγέλοντας αυτές τις πολιτικές?


:wave2: :wave2: :wave2:

zireous
12/03/2007, 18:56
Ας μου επιτραπεί η γνώμη ότι η αρχική αναφορά στις αφίσες αυτού του topic, αδικεί το κείμενο του Σταθάκη, που καλύπτει (όπως συχνά κάνει) σχεδόν το σύνολο των προβλημάτων που αφορούν την ελληνική άσφαλτο...


Το άν έχει κάνει δουλειά ο τύπος τόσες δεκαετίες φαίνεται από την αντίληψη που έχει δημιουργήσει καί σε μερικούς απο σας παραπάνω (χώρια τα 35.000 κουτιά που έφυγαν από την Αθήνα -εγώ το δικό μου το πέταξα μόνος μου πάντως :D ), αυτός και μερικοί άλλοι άνοιξαν τα γκαβά μας και αρχίσαμε να οδηγάμε πιο ανθρώπινα -και το κάνανε με συνεχή άρθρα κυρίως. Έστω και από σπόντα όλοι κάποτε διαβάσαμε κάτι από αυτούς και αρχίσαμε να υπολογίζουμε μερικά πραγματάκια, άλλος 20-30 χρόνια πρίν, άλλος χτες.


Τώρα για το θέμα, δυστυχώς έτσι όπως έχουν ρυθμίσει τα πράγματα τα ρεμάλια οι πολιτικοί, πρέπει να έχεις (πολλά) φράγκα για μυνήσεις για να κουνηθεί κάποιος -και μη μου πεις ποιος πχ θα μυνήσει το κράτος επειδή έπεσε σε λακούβα και έσπασε τις αναρτήσεις του ή έπεσε γιατί ξέρω τουλάχιστον έναν που το έκανε (και αρκετούς που δεν ζήσανε για να το κάνουνε αυτοπροσώπως). Στο θέμα ο Σταθάκης τουλάχιστον δίνει ξεκάθαρα τις λύσεις του (που είναι απόλυτα λογικές), και μένει να βουτήξει κάποιος κάμποσους πολιτικούς/δικαστές και να τους τις κάνει τατού στη μάπα μπας εφαρμοστούν -αυτή η αισιοδοξία μου.


Εγω συνεχίζω πάντως να χαρτογραφώ στο κεφάλι μου λακούβες, και σε άγνωστους δρόμους να πηγαίνω κότα (καλά αμά δώ καμιά ερημιά της προκοπής κάνω αυτή τη πως τη λένε την ανάσκελη και τη τσεκάρω χαλαρά) -και παρόλο που όλο και προσπαθούν, δέ με ρίχνουν οι κουφάλες...
:mad: :D

zzr2005
13/03/2007, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Ας μου επιτραπεί η γνώμη ότι η αρχική αναφορά στις αφίσες αυτού του topic, αδικεί το κείμενο του Σταθάκη, που καλύπτει (όπως συχνά κάνει) σχεδόν το σύνολο των προβλημάτων που αφορούν την ελληνική άσφαλτο...


Το άν έχει κάνει δουλειά ο τύπος τόσες δεκαετίες φαίνεται από την αντίληψη που έχει δημιουργήσει καί σε μερικούς απο σας παραπάνω (χώρια τα 35.000 κουτιά που έφυγαν από την Αθήνα -εγώ το δικό μου το πέταξα μόνος μου πάντως :D ), αυτός και μερικοί άλλοι άνοιξαν τα γκαβά μας και αρχίσαμε να οδηγάμε πιο ανθρώπινα -και το κάνανε με συνεχή άρθρα κυρίως. Έστω και από σπόντα όλοι κάποτε διαβάσαμε κάτι από αυτούς και αρχίσαμε να υπολογίζουμε μερικά πραγματάκια, άλλος 20-30 χρόνια πρίν, άλλος χτες.


Τώρα για το θέμα, δυστυχώς έτσι όπως έχουν ρυθμίσει τα πράγματα τα ρεμάλια οι πολιτικοί, πρέπει να έχεις (πολλά) φράγκα για μυνήσεις για να κουνηθεί κάποιος -και μη μου πεις ποιος πχ θα μυνήσει το κράτος επειδή έπεσε σε λακούβα και έσπασε τις αναρτήσεις του ή έπεσε γιατί ξέρω τουλάχιστον έναν που το έκανε (και αρκετούς που δεν ζήσανε για να το κάνουνε αυτοπροσώπως). Στο θέμα ο Σταθάκης τουλάχιστον δίνει ξεκάθαρα τις λύσεις του (που είναι απόλυτα λογικές), και μένει να βουτήξει κάποιος κάμποσους πολιτικούς/δικαστές και να τους τις κάνει τατού στη μάπα μπας εφαρμοστούν -αυτή η αισιοδοξία μου.


Εγω συνεχίζω πάντως να χαρτογραφώ στο κεφάλι μου λακούβες, και σε άγνωστους δρόμους να πηγαίνω κότα (καλά αμά δώ καμιά ερημιά της προκοπής κάνω αυτή τη πως τη λένε την ανάσκελη και τη τσεκάρω χαλαρά) -και παρόλο που όλο και προσπαθούν, δέ με ρίχνουν οι κουφάλες...
:mad: :D

μα δεν τον κρίναμε ως επαγγελματία δημοσιογράφο ...
ως επαγγελματίας ήταν άψογος στις απόψεις του κ τις τοποθετήσεις του...
εδώ κρίνουμε την πολιτική του στραδιοδρομία...
τι έκανε αυτά τα 3 χρόνια που είναι βουλευτής...
ποια μέτρα πήρε???
τι πέτυχε???
αν δεν πέτυχε τίποτα να παραιτηθεί αν όχι απο βουλευτής τουλάχιστον απο μέλος της ΚΟ της ΝΔ....ώστε να μπορεί αν μιλάει χωρίς τον μπαμπούλα πάνω απο το κεφάλι του...

και στις επόμενες εκλογές να κατέβει μόνος του σαν ανεξάρτητος...να δούμε τι ψήφους θα πάρει....
το παράδειγμα του Σταθάκη αποδεικνύει ότι η πολιτική σου τοποθέτηση καπελώνει πάντα την προσωπική σου στάση ζωής.....
σαν επαγγελματίας αρθρογράφος μάλλον ήταν πιο αποτελεσματικός και καλά θα κάνει να γυρίσει στο επάγγελμά του....για να μην γελοιοποιείται άλλο απο το πολιτικό σύστημα...
:wave2:

zireous
15/03/2007, 20:36
Ένας βουλευτής δεν φέρνει την άνοιξη. Και ο ίδιος είπε ότι όσο κι αν βγάζανε οι άλλοι το σκασμό όταν μίλαγε στη βουλή (και φαντάζομαι κουνάγανε κι αρκετοί το κεφάλι με επιδοκιμασία), μετά σφυράγανε αδιάφορα. Το ότι αποχώρησε από μία επιτροπή (από τις τρεις... που παίζουνε για την οδική ασφάλεια), όταν ήθελε να βάλει το "γιατρό" ο άλλος είναι προς τιμήν του.


Εγώ χέστηκα που είναι (άν είναι) δεξιός ο Σταθάκης, θα ήθελα καί ο Καββαθάς, καί ο Ιαβέρης καί άλλοι να ανακατεύονται με τη πολιτική, έτσι μπας και ακουγόταν η φωνή τους περισσότερο, μπας και τα ρεμάλια καταλάβουν ότι όσα λεφτά και να έχουν ακόμα και τα παιδιά τους μπορεί να τη γλυτώσουν κάποια στιγμή (το μυαλουδάκι τους σκέφτεται μόνο ότι τα φακελάκια αυτοί έχουν να τα πληρώσουν στα χειρουργεία κατά τα άλλα, ασυλία παίζει, και γενικά δε μασάνε)...

zzr2005
16/03/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous



Εγώ χέστηκα που είναι (άν είναι) δεξιός ο Σταθάκης, θα ήθελα καί ο Καββαθάς, καί ο Ιαβέρης καί άλλοι να ανακατεύονται με τη πολιτική, έτσι μπας και ακουγόταν η φωνή τους περισσότερο, μπας και τα ρεμάλια καταλάβουν ότι όσα λεφτά και να έχουν ακόμα και τα παιδιά τους μπορεί να τη γλυτώσουν κάποια στιγμή (το μυαλουδάκι τους σκέφτεται μόνο ότι τα φακελάκια αυτοί έχουν να τα πληρώσουν στα χειρουργεία κατά τα άλλα, ασυλία παίζει, και γενικά δε μασάνε)...

πιστεύεις ότι Καββαθάς, Ιαβέρης κτλ δεν θέλουν να ασχοληθούν με την πολιτική...???
αν διαβάσεις τα άρθρα τους καταλαβαίνεις από την πρώτη στιγμή ότι τους απασχολούν παρα πολύ τα κοινά και η διαχείρισή τους απο την εκαστοτε πολιτική ηγεσία, καθώς κ η λειτουργία των δημόσιων φορέων....
απλά πιστεύω ότι γνωρίζουν ότι το πολιτικό σύστημα θα τους χωνέψει κανονικά και θα χαλάσουν και την εικόνα τους.....
αντιλαμβάνονται ότι μεγαλύτερη πίεση μπορούν να ασκήσουν μέσα απο ενα έντυπο παρά απο τη Βουλή...
τουλάχιστον μέσα απο το έντυπο ενδέχεται να πείσουν μερικούς χιλιάδες νέους οδηγούς να οδηγούν ασφαλέστερα...μέσα απο τη Βουλή μονοι τους θα τα λένε , μόνοι τους θα τα ακούνε.... :wave2:

tai
16/03/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005

απλά πιστεύω ότι γνωρίζουν ότι το πολιτικό σύστημα θα τους χωνέψει κανονικά και θα χαλάσουν και την εικόνα τους.....
... :wave2:
Ο Καββαθας ειχε πεί πριν χρόνια ότι 'Ο Χριστός και οι 12 απόστολοι να κάνουν κυβέρνηση θα τους 'αποτύχει' το σύστημα

zireous
16/03/2007, 21:28
Εγώ συνεχίζω να σκέφτομαι ότι ο τύπος έκανε περισσότερα από ότι εγώ ή εσείς πάνω στο θέμα.

Κάπου στο βάθος κήπος έχω τη μαζοχιστική αισιοδοξία ότι κάθε τόσο και πιο πολύ λόγω σατανικών συμπτώσεων τυχαίνει να βρίσκεται κάποιος στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή και και να βλέπει λίγο πιο σφαιρικά τα πράγματα από τα ρεμάλια που "πολιτεύονται", και να καταφέρει να κάνει κάτι. Η πείρα μου με τους ανθρώπους γενικά μου λέει ότι το τζόκερ το πιάνεις πιο εύκολα από το να κάνεις κάτι ανάλογο, αλλά όσο ζω ψιλοελπίζω.

tai
16/03/2007, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Εγώ συνεχίζω να σκέφτομαι ότι ο τύπος έκανε περισσότερα από ότι εγώ ή εσείς πάνω στο θέμα.

. 30 χρόνια γκρίνια είναι πολλά για να μην έχει προσφέρει τιποτα:rolleyes:

H.A.Balafoutre
16/03/2007, 23:24
Δεδομένων των κατεστημένων (30χρόνια και συνεχίζουν)....θα συμφωνήσω με τον zireous για τον Σταθάκη.

SF
21/03/2007, 14:40
Θέλω κι εγώ να πω ότι ο Σταθάκης έχει ψιλοχάσει τη μπάλα... Αλλά τα 10+ χρόνια (όσο ήταν δημοσιογράφος και όχι πολιτικός) συνεπέστατης, συστηματικής και (κατ' εμέ) ορθής-ρεαλιστικής κριτικής του για τα κακώς κείμενα των δρόμων, των αρχών και των οδηγών, μου αρκούν. Ελάχιστα δημόσια πρόσωπα το έχουν κάνει αυτό (και μάλιστα δε συμπεριλαμβάνω ούτε τον Καββαθά σε αυτούς!)

Κομπίνες, κακοτεχνίες και όλα αυτά που πληρώνουμε αδρά, είναι γνωστά. Φυσικά και ένας βουλευτής δε φέρνει την άνοιξη, όταν μάλιστα οι ΠΡΩΤΟΙ παραβάτες του ΚΟΚ και του νόμου ήταν και είναι οι ίδιοι οι πολιτικοί-νομοθέτες και οι ίδιες οι αρχές (με στολή ή χωρίς).