PDA

View Full Version : Πτησεις Ελλαδα - Leeds



George-3-
21/02/2007, 21:09
Γεια σας ξερετε αν υπαρχουν απευθειας πτησεις απο Ελλαδα (Αθηνα ή Θεσσαλονικη) για Leeds? Απο ποια εταιρια;

Nik0s
21/02/2007, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Γεια σας ξερετε αν υπαρχουν απευθειας πτησεις απο Ελλαδα (Αθηνα ή Θεσσαλονικη) για Leeds? Απο ποια εταιρια;


Με μια πρώτη ματιά, όχι δεν πρέπει να υπάρχουν.

Η συντομότερη/πιο οικονομική λύση φαίνεται να είναι μέσω Άμστερνταμ με KLM.

Αλλά για να δεις και μόνος σου: www.airtickets.gr



:wave2:

George-3-
22/02/2007, 02:05
Eυχαριστω. Δεν ενδιαφερομαι εγω. Τουλαχιστον οχι αμεσα. Ενας φιλος μου ειπε οτι δεν συμφερει να πας Λονδινο (Ηeathrow/Gatwick/Luton) και να παρεις τρενο...ειναι λεει πιο ακριβο. Ρε γμτ ομως τα εισητηρια για Λονδινο ειναι 200 και βγαλε.

Baucis Moriana
22/02/2007, 02:22
peta manchester ki apo kei leeds

http://www.manchesterairport.co.uk/app/AllDestinations

i olimpiaki petaei ekei opws kai apo dw kai pera 8a vreis apeira charter flights

manchester to leeds: einai gurw sti mia wra me miamisi kai one way ticket stoixeizei £13.40!
http://nationalrail.co.uk/tocs_maps/

have fun man!

George-3-
22/02/2007, 02:27
Σας ευχαριστω ολους...μηπως σπουδαζει και κανενας Automotive Engineering?:blush:

Baucis Moriana
22/02/2007, 02:29
pare ki auto
http://www.lbia.co.uk/flightsandholidays-allflights.php

Baucis Moriana
22/02/2007, 02:30
exw ena filo pou exei spoudasei kai douleuei twra...ti 8es na ma8eis?

George-3-
22/02/2007, 02:34
Oχι κατι το ιδιαιτερο απλα επειδη εδω δινω ενοικια και με κοροιδευουν το σκεφτομαι για πανω. Το ειχα ψαξει περισυ αλλα φετος το βλεπω πιο ζεστα το θεμα... το μονο προβλημα που βλεπω ειναι το κοστος ζωης...δεν ξερω και ποιες πολεις ειναι πιο φτηνες...το μονο που ξερω ειναι οτι το Λονδινο ειναι πανακριβο. Εγω για Bristol (UWE) και Leeds κοιταω γιατι του χρονου Leeds θα ανεβει και ενας φιλος.

Baucis Moriana
22/02/2007, 02:41
opoudipote ektos londinou einai safws kai kata polu ftinotera!!!

rwta mas ki emas pou ta skame tosa xronia..

George-3-
22/02/2007, 02:44
Aν επιτρεπεται που τα σκας...; Σε ποια πολη εννοω. Αντε και μια τελευταια ξερεις ποια απο τις δυο ειναι φτηνοτερη Bristol - Leeds

dirtbird
22/02/2007, 05:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Σας ευχαριστω ολους...μηπως σπουδαζει και κανενας Automotive Engineering?:blush:

Να κοιτάξεις και το Coventry.... και ας είναι πιο...designato (το course, όχι η πολη).

Όσο πιο βόρεια πας, τόσο πιο μαυρίλα είναι.

Το Leeds έχει καλό Master και είναι πολύ μπλεγμένο με την SAE.



Good luck.

George-3-
22/02/2007, 05:43
Λογικα dirtbird εννοεις το Automotive Engineering Design που ειναι και Honours. Δεν εχω προσεξει αλλο full time 3 χρονια με Honours. Οταν λες designατο? Κωδικο Η330 εχει δλδ σαν αυτα που κοιταω. Eχεις σπουδασει κατι παρομοιο ή απλα το ξερεις.

Αν και πλεον ξεφυγαμε να ρωτησω και κατι αλλο μιας και αρκετοι απο εδω μεσα εχουν παρε δωσε με Αγγλια...ισχυει οτι βρισκεις ευκολα δουλεια και οτι με μια δουλεια εισαι ΟΚ οσον αφορα το κοστος ζωης. (Δεν λεω να εισαι καθε μερα εξω και τετοια)

Yianniss
22/02/2007, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Aν επιτρεπεται που τα σκας...; Σε ποια πολη εννοω. Αντε και μια τελευταια ξερεις ποια απο τις δυο ειναι φτηνοτερη Bristol - Leeds

Δεν υπαρχει καμια σχεση! Το Leeds ειναι κατα πολυ φθηνοτερο! Γενικα ισχυει ο κανονας οτι οσο πιο βορεια πας, τοσο πιο φθηνα. (βεβαια οσο πιο νοτια τοσο πιο ομορφα, με ελαχιστες εξαιρεσεις)

Παντως αν θες να πας βορεια το Leeds ειναι μια καλη λυση κ για σπουδες κ για δουλεια. Στις δουλειες πληρωνουν καλα κ αν ζεις σαν φοιτητης, τα λεφτα που θα σου δινουν φτανουν. Επισης ειναι μια αρκετα μεγαλη πολη, ετσι ωστε να εχεις αρκετα πραγματα να κανεις.

dirtbird
22/02/2007, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
Γενικα ισχυει ο κανονας οτι οσο πιο βορεια πας, τοσο πιο φθηνα. (βεβαια οσο πιο νοτια τοσο πιο ομορφα, με ελαχιστες εξαιρεσεις)


+1

kalgeorge
22/02/2007, 09:56
File George -3 i British airways dinei eisitiria met epistrofis mono me 110 euro
an se voleuei, des to sto site tis

George-3-
22/02/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
File George -3 i British airways dinei eisitiria met epistrofis mono me 110 euro
an se voleuei, des to sto site tis

Δεν βρηκα κατι σχετικο...το πιο κοντινο που βρηκα ειναι απο Θεσσαλονικη με 194.

Konti
22/02/2007, 10:18
Γιατί δεν βλέπεις στο www.easyjet.com αν δεν θέλεις να πετάξεις άμεσα (δηλαδή τον άλλο μήνα ας πούμε) σε συμφέρει! Μπορεί να βρείς πτήση με 50-100 Ευρώ, προτίμησε Luton έχει πιο στρωτές ώρες για να προλάβεις τρένα κλπ. Όταν σπούδαζα Αγγλία πηγαινω-ερχόμουν με easyjet αλλά έκλεινα τα εισιτήρια 2-3 μήνες πρίν και μου έβγαινε πήναινε-έλα (Ελλάδα-Αγγλία και τούμπαλιν) 140-150 Ευρώ (μαζί με φόρους κλπ.). Για ψάξε το! :wave2: :wave2:

George-3-
22/02/2007, 10:21
Easy jet κοιταω και εγω. Ενταξει δεν ενδιαφερομαι εγω ΑΜΕΣΑ ενας φιλος θελει να παει Leeds και με ρωτησε αν μπορω να κοιταξω στο ιντερνετ αν εχει αμεση πτηση για Leeds.... ΟΚ ομως την βρηκε την ακρη.

Konti
22/02/2007, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Γιατί δεν βλέπεις στο www.easyjet.com αν δεν θέλεις να πετάξεις άμεσα (δηλαδή τον άλλο μήνα ας πούμε) σε συμφέρει! Μπορεί να βρείς πτήση με 50-100 Ευρώ, προτίμησε Luton έχει πιο στρωτές ώρες για να προλάβεις τρένα κλπ. Όταν σπούδαζα Αγγλία πηγαινω-ερχόμουν με easyjet αλλά έκλεινα τα εισιτήρια 2-3 μήνες πρίν και μου έβγαινε πήναινε-έλα (Ελλάδα-Αγγλία και τούμπαλιν) 140-150 Ευρώ (μαζί με φόρους κλπ.). Για ψάξε το! :wave2: :wave2:

Βέβαια πετάει μόνο απο Αθήνα:rolleyes: :rolleyes:

Konti
22/02/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Easy jet κοιταω και εγω. Ενταξει δεν ενδιαφερομαι εγω ΑΜΕΣΑ ενας φιλος θελει να παει Leeds και με ρωτησε αν μπορω να κοιταξω στο ιντερνετ αν εχει αμεση πτηση για Leeds.... ΟΚ ομως την βρηκε την ακρη.

Επίσης η British δείνει κάτι πακέτα μόνο για φοιτητές (δείνεις μέχρι και αριθμό φοιτητικής ταυτότητας) είναι πάρα πολύ καλές οι προσφορές! Στα πανεπιστήμια στα Student Offices τις έχουν αυτές τις προσφορές! Άλλα βέβαια αυτά δεν αλλάζουν οι ημερομηνίες και γενικά δεν πέρνουν αλλαγές.

iLia
22/02/2007, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Γιατί δεν βλέπεις στο www.easyjet.com αν δεν θέλεις να πετάξεις άμεσα (δηλαδή τον άλλο μήνα ας πούμε) σε συμφέρει! Μπορεί να βρείς πτήση με 50-100 Ευρώ, προτίμησε Luton έχει πιο στρωτές ώρες για να προλάβεις τρένα κλπ. Όταν σπούδαζα Αγγλία πηγαινω-ερχόμουν με easyjet αλλά έκλεινα τα εισιτήρια 2-3 μήνες πρίν και μου έβγαινε πήναινε-έλα (Ελλάδα-Αγγλία και τούμπαλιν) 140-150 Ευρώ (μαζί με φόρους κλπ.). Για ψάξε το! :wave2: :wave2:

Η easyjet δεν πεταει Leeds.Οποτε θα καταληξει η να παρει τρενο (πανακριβο) η λεωφορειο ( το προτιμω στην Αγγλια) η αλλη πτηση εσωτερικη απο Λονδινο.

Η ξαδερφη μου ειναι στο Leeds για διδακτορικο . Αν θυμηθω και βρω το mail της (μεγαλο ΑΝ) θα προσπαθησω να μαθω και για πτησεις και για σπουδες.

Baucis Moriana
23/02/2007, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Aν επιτρεπεται που τα σκας...; Σε ποια πολη εννοω. Αντε και μια τελευταια ξερεις ποια απο τις δυο ειναι φτηνοτερη Bristol - Leeds

sto londino edw kai 8 xronia..

ki ektos londinou exw zisei, opws eipa einai kata polu ftinotera..gi auto koita ektos..

rwta kai filous an exeis pou spoudazoun se diafores poleis na sou poun

episis mporeis na deis se selides panepistimiwn, suni8ws dinoun tetoies plirofories..
gia leeds:
http://www.leeds.ac.uk/international/planning_your_finances.htm

ante kai oti kalutero gia ta sxedia sou!!