PDA

View Full Version : Yamaha XT 600 ή Aprilia Pegaso?



crazy_duck
22/02/2007, 08:53
Καλημερα!
Εχω εδω και 5 χρονια ενα καζε-ρ και αποφασισα πως εχει ερθει η ωρα να παω στο αλλο επιπεδο!
κοινως διαθετω 3000? για ενα μεταχειρισμενο On-Off
Θα ελεγα οτι εχω καταληξει σ'αυτα τα 2 μηχανακια με προτιμηση την aprilia αλλα
και με ενδοιασμους ωσ προς το κοστος και την διαθεσιμοτητα ανταλακτικων απ'οτι εχω ακουσει η Aprilia δεν εχει και το καλυτερο after market
Καθε γνωμη ευπροσδεκτη!!!

byron
22/02/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazy_duck
Καλημερα!
Θα ελεγα οτι εχω καταληξει σ'αυτα τα 2 μηχανακια με προτιμηση την aprilia αλλα
και με ενδοιασμους ωσ προς το κοστος και την διαθεσιμοτητα ανταλακτικων απ'οτι εχω ακουσει η Aprilia δεν εχει και το καλυτερο after market
Καθε γνωμη ευπροσδεκτη!!!

Καλημέρα και σε εσένα.
Σε ότι αφορά την κάλυψη ανταλλακτικών, τα πράγματα δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά δεν είναι όσο τρομερά και φοβερά ακουγονται. Κάποιοι dearers της Aprilia έχουν αρκετά μεγάλο stock ανταλλακτικών και καλύπτουν τα περισσότερα ανταλλακτικά.
Εαν κάτι δεν υπάρχει, γίνεται παραγγελία στην Ιταλία με χρόνο αναμονής 5-10 ημέρες (αν όλα πάνε καλά). Γνωρίζω πάντως ότι γίνονται προσπάθειες από το νέο managment της Aprilia Hellas να βελτιωθεί η κατάσταση.
Σε ότι αφορά τον pegaso ξέρω ότι πέραν από κάποια γνωστά ηλεκτρολογικά προβλήματα που αντιμετωπίζονται έχει πολύ καλό μοτέρ, καλύτερη κάλυψη από αέρα, αξιόπιστο κινητήρα και σίγουρα πολύ καλύτερο κράτημα από ΧΤ (Είχα 3 ΧΤ στην κατοχή μου και το μόνιμο πρόβλημα μου ήταν η αστάθεια πάνω από τα 130χλμ).
Το ΧΤάκι πάντως ως γνωστό τα κάνει όλα καλούτσικα + την αξιοπιστία του + την καλή υποστήριξη.
Αν θέλεις ρίξε και μια ματιά για τον Pegaso (http://www.apriliabikers.gr/cms/index.php?option=com_smf&Itemid=33&board=37.0)
Υπάρχουν αρκετοί κάτοχοι στο apriliabikers με χιλιάδες χλμ στα μηχανάκια τους και μπορείς να πάρεις μια γνώμη.



:wave2:

$py
22/02/2007, 13:41
Na pas na odigiseis kai ta 2 mixanakia kai opoio se porosei poio poly tote einai auto pou psaxneis.






(tora an den sou aresei kanena apo ta dyo ela na sou pouliso ego to KLE :lol: )




:wave2: