PDA

View Full Version : Τα ρεμάλια οι ΕΛΛΗΝΕΣ!



tai
31/07/2004, 11:15
Ένας λαός απρόβλεπτος, που λατρεύει τον πρωινό ύπνο και το αραλίκι, αλλά έρχεται και δεύτερος σε εργατικότητα στον κόσμο

Ένα έθνος καταχρεωμένο , με καταθέσεις όμως στην Ελβετία.

Ένας λαός που πεινάει (θεωρητικά), αλλά το καλοκαίρι μένει στο πολυτελές ξενοδοχείο, στη διπλανή σουίτα με τον Άγγλο που έκανε οικονομίες όλον τον χρόνο για να έρθει διακοπές εδώ, που είναι καλά και φτηνά. Και του κλέβουμε και την γκόμενα και τον σπάμε στο ξύλο άμα ζητήσει τα ρέστα του, και τον στήνουμε και στο αεροδρόμιο μερικές μέρες για να εμπεδώσει τη δύναμη του εργατικού κινήματος στην Ελλάδα, που διεκδικεί περισσότερα λεφτά και λιγότερη δουλεία.

Η Ευρώπη θέλει την Ελλάδα στο ένα της παπούτσι αλλά το πιο πιθανό είναι να καταλήξει η ίδια να περπατάει ξυπόλητη.

Ποιός άλλος λαός έβγαλε ποτέ άσμα, με ενδεικτικούς για την ψυχολογία της βαριεστιμάρας στίχους: Θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι? Που αν το πεις αυτό σε Γερμανό θα πέσει κάτω λιπόθυμος και θα κάνεις ένα μικρό Παγκόσμιο για τον συνεφέρεις.

Τα ρεμάλια είναι παντοτινά κι εμείς χρόνια τώρα επιβιώνουμε ως έθνος χάρη στην τσαχπινιά και τη ρεμαλιά μας. Ο Έλληνας έχει την ψυχολογία του αμετανόητου ρεμαλιού γραμμένη στο DNA του (επιστροφές δεν γίνονται δεκτές).

Εγωιστές, καλοπερασάκηδες, ζεμανφουτίστες, τεμπέληδες (έχουμε και τις αρετές μας), άστατοι , απρόβλεπτοι, τσαμπουκάδες, αιώνια ανώριμοι. Και παρόλα αυτά γοητευτικοί (έναν καθρέπτη)!

Μια χώρα φτωχή, που τα παίρνει από τους πλούσιους συγγενείς της, για να πληρώσει τα βερεσέδια στον μπακάλη και καταλήγει να τρώει στα μπουζούκια τους λογαριασμούς Δ.Ε.Η, Ο.Τ.Ε, και ΕΥΔΑΠ, για τα μάτια της απέναντι ξανθιάς…

Για αυτό ακριβώς εκνευρίζομαι με τους απέξω και με τους μέσα μερικές φορές όταν δεν δείχνουν το σέβας που έχουν υποχρέωση να εκφράζουν.
Γονυπετείς, δηλαδή, και με ταπεινότητα. Και δεν είναι ότι δεν μας γουστάρουν ή ότι δεν τους λέει η χώρα μας. Είναι το αιώνιο κόμπλεξ που θα νιώθουν πάντα οι χθεσινοί, γι' αυτούς που τους φωτίσανε.

Έτσι η Ελέν, ζωγράφος εκ Παρισίων, διαμένουσα εν Ελλάδι, πίνοντας την φραπεδιά της κάτω από τον ίσκιο της μουριάς στον Κήπο, ακουμπώντας τα ποδαράκια της σε δυο καρέκλες και τα χεράκια της σε άλλες δύο, έβριζε με τα σπαστά ελληνικά της την Ελλάδα και τους Έλληνες. Τα καμάκια, τους σερβιτόρους, τους ταξιτζήδες, τις συνήθειες μας, τον πρώην γκόμενο της και έχουν περάσει από τότε 10 χρόνια και ακόμη ζει και δουλεύει στην Ελλάδα. Στη χώρα της δεν θα τόλμαγε να απλώσει την ποδάρα της στη καρέκλα και τον καφέ της δεν θα τσακιζόντουσαν να της τον κεράσουν. Στη χώρα της ο Γάλλος είναι Γάλλος και ο Ξένος είναι Ξένος!

Όταν οι Ευρωπαίοι κοιμούνται κι ονειρεύονται τις καλοκαιρινές τους διακοπές στην Ελλάδα, εμείς αναστενάζουμε πάνω σε τραπέζια , έχουμε κυκλοφοριακό στις 4 το ξημέρωμα στην παραλιακή, παρκάρουμε μες στη μέση της πλατείας για να πάρουμε εφημερίδες, πλακωνόμαστε στα φιλιά κι αν τύχει, όχι σπάνια, πλακωνόμαστε και στις σφαλιάρες μεταξύ μας.

Όλοι μας θέλουμε να γίνουμε πρωθυπουργοί, γιατί εκτός από τη δόξα θα βάζαμε και τάξη σ΄αυτόν τον τόπο κι όλοι μας έχουμε άποψη για όλα...

Πουθενά στον κόσμο δεν βγαίνουν στους δρόμους οι «γαύροι» για να πανηγυρίσουν που έχασε ο ΠΑΟ από τη Manchester και όλη η Ελλάδα να δακρύζει και να πανηγυρίζει στις πλατείες για την επιτυχία της Εθνικάρας.

Εκτός όλων αυτών των αρετών, πίνουμε, καπνίζουμε, τα φουγγάρα της Ευρώπης, βρίζουμε και ζούμε και παραπάνω από όλους τους Ευρωπαίους.

Θεοί; Θεοί !!!

Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις σ΄όλο τον κόσμο, βρίσκεις από κάτω Ελληνάρα, ο οποίος διαπρέπει κιόλας στη χώρα που ξέπεσε. Δεν ξέρω αν φταίει το κύτταρο μας, αλλά αυτόν ακριβώς που διαπρέπει τον φθονούμε, σπανίως τον στηρίζουμε εκτός κι αν έχει γίνει μακαρίτης και συνήθως πριν διαπρέψει έξω, εδώ τον έχουμε πετροβολήσει. Στα μεγαλύτερα ινστιτούτα ερευνών, στα πανεπιστήμια, στα καζίνα, ακόμα και στις φυλακές, οι καλύτερες μούρες που κάνουν καριέρα είναι ελληνικές.

Γι΄ αυτό γουστάρω που είμαι Έλληνας, που λιάζομαι στο Αιγαίο, που κλαίω με τον Κώστα Κεντέρη, που γελάω με τον Χατζηχρήστο στον «Ηλία του 16ου», με την καφετζού Βασιλειάδου, που παθιάζομαι όταν ο Χαριστέας βάζει τις γκολάρες. Γουστάρω τις ΔΕΛΤΑ στις γειτονιές που εκτός από τοματάκι ΚΥΚΝΟΣ, ρίχνεις και μια πολιτική ανάλυση. Γουστάρω τα θερινά τα σινεμά, γουστάρω που έχουμε τα χιλιάδες μπαρ, κλαμπ, ταβέρνες, σουβλατζίδικα, γουστάρω που έχουμε ταξιτζήδες με πτυχίο αρχιτέκτονα, που ακόμα κουτσομπολεύουμε, που έχουμε τέλεια φέτα. Γουστάρω ούζα στο Πλωμάρι και τις ιπποδρομίες στη Αγία Παρασκευή της Λέσβου, τις μπαλοθιές στην Κρήτη, γουστάρω που στα Σάλωνα σφάζουν αρνιά και στο Χρυσό κριάρια και στης Μαρία την ποδιά σφάζονται παλικάρια.

Γενικά, ΓΟΥΣΤΑΡΩ πολύ που είμαι Έλληνας!!! ΟΛΕ

milaber
01/08/2004, 14:17
Έτσι...
Έτσι...

:D :D :D :D :D :D

parji
02/08/2004, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai



Πουθενά στον κόσμο δεν βγαίνουν στους δρόμους οι «γαύροι» για να πανηγυρίσουν που έχασε ο ΠΑΟ από τη Manchester




Μη ξεχνάμε ότι οι γαύροι δύο φορές έχουν πανηγυρίσει στην Ευρώπη.
Τη πρώτη από την ήττα της ομάδας από τη Γιουβέντους στην Ιταλία με 2-1 (τους φάνηκε ότι θα προκρινόταν με τον επόμενο αγώνα στο ΟΑΚΑ) και τη δεύτερη με τον αποκλεισμό του ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ από τον Αγιαξ...
Να δούμε πότε θα πανηγυρίσουν με επιτυχία τους...:lol:

gkoliropoulos
27/01/2014, 23:57
Ένας λαός απρόβλεπτος, που λατρεύει τον πρωινό ύπνο και το αραλίκι, αλλά έρχεται και δεύτερος σε εργατικότητα στον κόσμο

Γενικά, ΓΟΥΣΤΑΡΩ πολύ που είμαι Έλληνας!!! ΟΛΕ


Αδερφέ μου όταν κλέβουμε κάτι από κάποιον ιστότοπο καλό θα ήταν να αναφέρεται το όνομα αυτού που το έγραψε... ευχαριστώ!

blackbusa
28/01/2014, 00:40
Αδερφέ μου όταν κλέβουμε κάτι από κάποιον ιστότοπο καλό θα ήταν να αναφέρεται το όνομα αυτού που το έγραψε... ευχαριστώ!

ρε αδερφε για πες μας απο ποιον ιστοτοπο το εκλεψε και ποιος ειναι ο πραγματικος αρθογραφος???

MG-KTiNoS
28/01/2014, 06:57
Αδερφέ μου όταν κλέβουμε κάτι από κάποιον ιστότοπο καλό θα ήταν να αναφέρεται το όνομα αυτού που το έγραψε... ευχαριστώ!
όχι τίποτε άλλο να ξέρουμε και ποιός πιστεύει τέτοιες μαλακίες

υγ
Εγώ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ να πεθαίνουν τα παιδιά στν ΟΚΑΝΑ γιατί κάποιος
"έχασε" τα λεφτά.
:wave2:

nicksior
28/01/2014, 06:58
ρε αδερφε για πες μας απο ποιον ιστοτοπο το εκλεψε και ποιος ειναι ο πραγματικος αρθογραφος???

Σιγά την κλοπή ρε αδελφέ.
Το κείμενο υπάρχει σε τουλάχιστον 5-6 blogs και χωρίς να αναφέρεται ο συντάκτης επίσης..
Είναι του Γρηγόρη Αντωνίου , http://suspect-enjoys-the-silence.blogspot.gr/2005/10/part-1.html και θα το χαρακτήριζα σαν τον "ύμνο του ασώτου"
Μόνο που γράφτηκε ..... 5/10/2005 ........

nicksior
28/01/2014, 07:01
όχι τίποτε άλλο να ξέρουμε και ποιός πιστεύει τέτοιες μαλακίες

υγ
Εγώ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ να πεθαίνουν τα παιδιά στν ΟΚΑΝΑ γιατί κάποιος
"έχασε" τα λεφτά.
:wave2:

Οχι "έχασε" .. Εκλεψε φίλε , έκλεψε!

MG-KTiNoS
28/01/2014, 07:02
Σιγά την κλοπή ρε αδελφέ.
Το κείμενο υπάρχει σε τουλάχιστον 5-6 blogs και χωρίς να αναφέρεται ο συντάκτης επίσης..
Είναι του Γρηγόρη Αντωνίου , http://suspect-enjoys-the-silence.blogspot.gr/2005/10/part-1.html και θα το χαρακτήριζα σαν τον "ύμνο του ασώτου"
Μόνο που γράφτηκε ..... 5/10/2005 ........

Ε ναι δεν είπε πέσει ο λούτσος ακόμα οπότε μπορούσε να γράφει ΄'οτι παπαργιά του ερχότανε !
:rolleyes:

MG-KTiNoS
28/01/2014, 07:04
Οχι "έχασε" .. Εκλεψε φίλε , έκλεψε!

Εχασε, γιατί ακόμα δεν ξέρουΝΕ που πήγαν.
:sick:

10εκ λέει έλλειμα και κάτι σαν 3,5 ή 5 που είχαν ταμείο και δεν υπάρχουν πια...

:a18:

STOYBI
28/01/2014, 07:22
Αδερφέ μου όταν κλέβουμε κάτι από κάποιον ιστότοπο καλό θα ήταν να αναφέρεται το όνομα αυτού που το έγραψε... ευχαριστώ!

Μετα απο 10 χρονια θες να θυμαται και τον ιστοτοπο.......?


:lol:

amyroukai
28/01/2014, 08:08
Αυτά ειναι. Λατρεύω τέτοια λογιδρια. Αναγνωρίζουμε οτι η συμπεριφορά ως κοινωνικό σύνολο είναι να-μην-πω-τι, οτι σαν χαρακτήρες το αυτό, αλλά κάνουμε την βλακεία σημαία και τραλαλα είμαστε περήφανοι για τα χάλια μας. Αν δεν το είχα δει ζωντανά με κάποια ανθρώπινα σκουπίδια δεν θα το πίστευα οτι υπάρχουν και τέτοια μυαλά. Με 'γειά του του "κλικ"-αναθρεμμενου αρθρογραφου. Ουγκ.

Pan (dvs)
28/01/2014, 08:09
Οσο εσεις ασχολειστε μα τον συγγραφεα,εγω σκεφτομαι αν μου αρεσει που ειμαι Ελληνας.

Ειμαστε μυστηριος λαος με τρομερες αδυναμιες αλλα και πολλα προτερηματα.Οτι και να γινει αυτοι που θα μεινουνε στο τελος θα ειναι οι Ελληνες και οι κατσαριδες.Ειναι στο DNA μας η επιβιωση.Περασαμε πολλα σαν λαος και επιβιωσαμε γιατι ξερουμε ποτε πρεπει να ξεχασουμε και να το ριξουμε εξω.

Ντρεπομαι που ζω στην ιδια χωρα με λαμογια και κλεφτοκοταδες.Ντρεπομαι που αφηνω τον καθενα να κλεβει τα λεφτα του καθε ΟΚΑΝΑ.Ντρεπομαι και για πολλα αλλα.

Με εκπληξη μου ομως καθε φορα διαπιστωνω οτι μου αρεσει που ειμαι Ελληνας και χαιρομαι που εχω την τυχη να ζω σε αυτη την πανεμορφη χωρα.Αναρωτιεμαι:αν καποια στιγμη αποφασισουμε να παρουμε τις τυχες μας στα χερια μας τι ειμαστε πραγματικα ικανοι να κανουμε.

chester24
28/01/2014, 08:27
:beer::beer: Πολλα πλεονεκτηματα οπως κ πολλα μειονεκτηματα!! Την Ελλαδαρα μου εγω ομως δεν την αλλαζω.. Αλλοι κανουν αμαν κ πως για να ερθουν.. Κ αμα εχεις κ ορεξη, πολλα θα πετυχεις.. :beer::beer:

http://www.youtube.com/watch?v=ppJW01LeRrk

teogtp
28/01/2014, 08:28
Ο Συγγραφεας του κειμενου με "Αγγιξε (http://www.youtube.com/watch?v=3JJ700tVT_0)"............

soter3gm
28/01/2014, 08:43
Ένας λαός απρόβλεπτος, που λατρεύει τον πρωινό ύπνο και το αραλίκι, αλλά έρχεται και δεύτερος σε εργατικότητα στον κόσμο ....................


Γενικά, ΓΟΥΣΤΑΡΩ πολύ που είμαι Έλληνας!!! ΟΛΕ

ΓΟΥΣΤΑΡΩ πολύ που είμαι Έλληνας... (http://www.youtube.com/watch?v=R9Q4nTg0rNw)

nicksior
28/01/2014, 08:56
Ενα καλογραμμένο χιουμοριστικό κείμενο , that`s all .
Εξ άλλου , στα "ανέκδοτα" το ανέβασε ο άνθρωπος.

nikos_abel
28/01/2014, 09:08
Για αυτό εμείς οι νεοέλληνες είμαστε ΓΤΠ. Ενώ οι αρχαίοι....


... ή μήπως όχι;

308534

SHOOTER045
28/01/2014, 09:25
Καλα εχουμε(ειχαμε)και
Φιλιππο
Αλεξανδρο
Λεωνιδα κλπ
Εξαρταται τι θες να βλεπεις

nikos_abel
28/01/2014, 09:28
Καλα εχουμε(ειχαμε)και
Φιλιππο
Αλεξανδρο
Λεωνιδα κλπ
Εξαρταται τι θες να βλεπεις

Φυσικά.


Κανέναν που να μη κρατάει σπάθα έχεις;



(Δε σημαίνει ότι δε τους θαυμάζω / παραδέχομαι)

nicksior
28/01/2014, 09:35
Εχουμε γεμίσει ...
οπλοφοβικούς :bawl:

ggs
28/01/2014, 09:35
Για αυτό εμείς οι νεοέλληνες είμαστε ΓΤΠ. Ενώ οι αρχαίοι....


... ή μήπως όχι;

308534



:eyepop:Τι λες τώρα ….

Πριν 2500 χρόνια που ο μέσος ορος ζωής ήταν κάτω από 50 , οι δικοί μας πέθαιναν στα 99 -90 -80 από ΠΕΙΝΑ !!!!
Δηλαδη , άμα τους τάιζαν πόσο θα φτανανε ???

Βρε , καλά τα λέει το κείμενο που «απαλλοτρίωσε» ο tai….



Και να συμπληρωσω….


Κάτω απ το παραθύρι σου ήρθα για να τη παίξω
τραβάω λοιπόν το φερμουάρ και τη πετάω έξω.

Σε φώναξα αγάπη μου να βγεις να δεις τι κάνω
(στο μεταξύ τη κρέμασα στον ώμο μου επάνω).

Βγήκες. Την είδες. Τά ‘χασες. Σου φάνηκε μεγάλη
γιατί εσύ από κοντά ποτέ δεν είχες δει άλλη.

Δειλά δειλά ξεκίνησα μπροστά σου να τη παίζω
με γλύκα της φερόμουνα χωρίς να τη πιέζω.

Κι όσο η ώρα πέρναγε, την έπαιζα με πάθος
άνετα και πιο γρήγορα, χωρίς να κάνω λάθος.

Εσύ μου χαμογέλασες και μου πες “παίχτην κι
άλλο
μη σταματάς αγάπη μου” και μού ‘κανες σινιάλο.

Το μάτι σου μου έκλεισες κι ένα φιλί μου
στέλνεις
μα από αυτήν τα μάτια σου με τίποτα δεν
παίρνεις.

Και τα λεπτά κυλούσανε κι εγώ την παίζω κι
άλλο
με τίποτα δεν ήθελα ‘κει που ‘ταν να τη βάλω.

Ξάφνου σ ένα παράθυρο βγαίνει μία γυναίκα
και γύρω εκεί στη γειτονιά, βγήκαν και άλλοι
δέκα.

Και η γυναίκα φώναξε “τι κάνεις ρε παπάρα;
μέσα στο δρόμο ώρα τρεις κι εσύ παίζεις
















κιθάρα''...!!!!!!!!!!!!!!!!

teogtp
28/01/2014, 09:36
Φυσικά.


Κανέναν που να μη κρατάει σπάθα έχεις;



(Δε σημαίνει ότι δε τους θαυμάζω / παραδέχομαι)

Αυτος κανει;308535


:D

MG-KTiNoS
28/01/2014, 09:45
Καλα εχουμε(ειχαμε)και
Φιλιππο
Αλεξανδρο
Λεωνιδα κλπ
Εξαρταται τι θες να βλεπεις

γκουχ γκουχ για ψάξτους πιο καλά αυτούς...
:lol:

( Ο 1ος δεν πολύ γούσταρε το 2ο και κάτι παίχτηκε εκεί :D)

(Ο 3ος πήγε τσαμπουκά αφού οι του λέγανε κάτσε στ αυλάκ που ναι καλά να φτιάξουε
κι ένα ντοιχο κλπ κλπ)
:lol:

nikos_abel
28/01/2014, 09:48
Εχουμε γεμίσει ...
οπλοφοβικούς :bawl:

:nono: αντιθέτως, θεωρώ ότι είναι πολύ πιο λογικό να έχουμε όλοι όπλα
για πολλούς λόγους.
Είναι εξίσου προβληματικό με την απαγόρευσή τους, καθώς έτσι έχει το πλεονέκτημα ο παράνομος
και εγώ δεν έχω μέσο προστασίας από αυτόν.

Βέβαια, αν δεν αποκτήσεις την ανάλογη εκπαίδευση, παιδεία και συνείδηση του τι κρατάς στα χέρια σου
και ποιες οι επιπτώσεις των πράξεών σου, το πράγμα δυσκολεύει και με αυτό το επιχείρημα πειθόμαστε (όχι εντελώς αδίκως δυστυχώς)
για το ορθόν της απαγόρευσης της οπλοκατοχής.


Το νόημα της απάντησής μου ήταν ότι και οι τρεις που ανέφερε ο σούτερ, ήταν πολέμαρχοι.
Σοφοί, πανέξυπνοι, αλλάξαν το ρου της ιστορίας μεν, αλλά με πολέμους δε.

pipe_smoker
28/01/2014, 09:49
:plaf::plaf::plaf:

Καφέ ήπιατε ή μετά το lunch break?

blackbusa
28/01/2014, 09:49
Σιγά την κλοπή ρε αδελφέ.
Το κείμενο υπάρχει σε τουλάχιστον 5-6 blogs και χωρίς να αναφέρεται ο συντάκτης επίσης..
Είναι του Γρηγόρη Αντωνίου , http://suspect-enjoys-the-silence.blogspot.gr/2005/10/part-1.html και θα το χαρακτήριζα σαν τον "ύμνο του ασώτου"
Μόνο που γράφτηκε ..... 5/10/2005 ........


μαζι σου φιλε μου...δεν κατηγορουμε αυτον τον Ται μονο για τα κλεμμενα πνευματικα δικαιωματα του Γρηγορη αλλα και οτι βουτηξε την Delorian του McFly για να παει στην ημερομηνια 31/7/2004 και να το οικιοποιηθει...αισχος και ντροπη...

nikos_abel
28/01/2014, 09:50
Αυτος κανει;308535


:D

:moutza:

(αυτός δεν είχε και μπιστόλα, ή δε θυμάμαι καλά; )

MG-KTiNoS
28/01/2014, 10:02
Αυτος κανει;308535


:D

http://www.youtube.com/watch?v=eaa0GvwRm7g

:moutza:

TROOPER
28/01/2014, 10:30
ΕΛΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΑΗΔΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!

:mad::mad::mad:

απο τη μια ''μπατσοσκυλα'' απο την αλλη μια μονιμη γκρινια και δυσκοιλιοτητα αντε ξεκολατε!!!!!