PDA

View Full Version : Αγαπημένο σας τραγούδι Καζαντζίδη



sotomoto
23/02/2007, 22:27
Ξεχωρίζεται κάποιο από τα τραγούδια του Στέλιου?
Μιλάει κάποιο συγκεκριμένο πιο πολύ μέσα σας?

Εγώ τρελένομαι για το Σαββατόβραδο.....

Μοσχοβολούν οι γειτονιές
βασιλικό κι ασβέστη,
παίζουν τον έρωτα κρυφά
στις μάντρες τα παιδιά.
Σαββάτο βράδυ μου έμορφο
ίδιο Χριστός Ανέστη,
ένα τραγούδι του Τσιτσάνη
κλαίει κάπου μακριά.
Πάει κι απόψε τ’ όμορφο
τ’ όμορφο τ’ απόβραδο,
από Δευτέρα πάλι
πίκρα και σκοτάδι.
Αχ, να ’ταν η ζωή μας
Σαββατόβραδο
κι ο Χάρος να ’ρχονταν
μια Κυριακή το βράδυ.
Οι άντρες σχολάν’ απ’ τη δουλειά
και το βαρύ καημό τους
να θάψουν κατεβαίνουνε
στο υπόγειο καπηλειό.
Και το φεγγάρι ντύνει, λες,
με τ’ άσπρο νυφικό του
τις κοπελιές που πλένονται
στο φτωχοπλυσταριό.
Πάει κι απόψε τ’ όμορφο
τ’ όμορφο τ’ απόβραδο,
από Δευτέρα πάλι
πίκρα και σκοτάδι.
Αχ, να ’ταν η ζωή μας
Σαββατόβραδο
κι ο Χάρος να ’ρχονταν
μια Κυριακή το βράδυ.

AFTER
23/02/2007, 22:29
''Δυο πορτες εχει η ζωη''


Στίχοι: Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου
Μουσική: Στέλιος Καζαντζίδης
Πρώτη εκτέλεση: Στέλιος Καζαντζίδης
Άλλες ερμηνείες: Σωτηρία Μπέλλου

Το τελευταίο βράδυ μου
απόψε το περνάω
κι όσοι με πίκραναν πολύ
τώρα που φεύγω απ' τη ζωή
όλους τους συγχωρνάω

Όλα είναι ένα ψέμα
μια ανάσα μια πνοή
σαν λουλούδι κάποιο χέρι
θα μας κόψει μιαν αυγή

Εκεί που πάω δεν περνά
το δάκρυ και ο πόνος
τα βάσανα και οι καημοί
εδώ θα μείνουν στη ζωή
κι εγώ θα φύγω μόνος

Όλα είναι ένα ψέμα
μια ανάσα μια πνοή
σαν λουλούδι κάποιο χέρι
θα μας κόψει μιαν αυγή

Δυο πόρτες έχει η ζωή
άνοιξα μια και μπήκα
σεργιάνισα ένα πρωινό
κι ώσπου να 'ρθει το δειλινό
από την άλλη βγήκα

Όλα είναι ένα ψέμα
μια ανάσα μια πνοή
σαν λουλούδι κάποιο χέρι
θα μας κόψει μιαν αυγή

project.breeze
23/02/2007, 22:33
"Υπάρχω"

fantacid
23/02/2007, 22:41
προτημω τη πεγκυ ζηνα!!!

:smokin:

Vstrommer71
23/02/2007, 23:03
Εχω καλυτερη μουσικη να ασχοληθω απο τους κακοαντιγραμμενους αμανεδες του μακαριτη αρχοντα της κλαψας και της γκρινιας:nono:

lampros_fazer
23/02/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εχω καλυτερη μουσικη να ασχοληθω απο τους κακοαντιγραμμενους αμανεδες του μακαριτη αρχοντα της κλαψας και της γκρινιας:nono:
Τι καλύτερη ρε μλκ..;Αφού ώρα μέρα μες την κλάψα και τη γκρίνια είσαι..:D:D

fantacid
23/02/2007, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εχω καλυτερη μουσικη να ασχοληθω απο τους κακοαντιγραμμενους αμανεδες του μακαριτη αρχοντα της κλαψας και της γκρινιας:nono:


ασε ρε!:p


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!



:lol: :lol: :lol:

$py
23/02/2007, 23:12
ΚΑΝΕΝΑ


Ο πιο γρουσουζογκαντέμοκλάψας τραγουδιστής της Ελλάδας

:bawl:

lampros_fazer
23/02/2007, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Ο πιο γρουσουζογκαντέμοκλάψας τραγουδιστής της Ελλάδας

:bawl:
:nono: Λάθος!

Μακράν ο πιο κλάψας είναι ο Πλούταρχος..:lol::lol:

Vstrommer71
23/02/2007, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Τι καλύτερη ρε μλκ..;Αφού ώρα μέρα μες την κλάψα και τη γκρίνια είσαι..:D:D

Καλα για σας τους βαζελους...μια χαρα ειναι ο Καζαντζιδης.Κλαααααααψτε!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lampros_fazer
23/02/2007, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Καλα για σας τους βαζελους...μια χαρα ειναι ο Καζαντζιδης.Κλαααααααψτε!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Το 'πάρε μου μια πίπα να κόψω το τσιγάρο' του Μπουγά το ξέρεις..;; :evil:

el_hymador
23/02/2007, 23:58
+ 1000 για τον καρμιροκλαψομουνιαρη τραγουδιστη....

ημαρτον ρε πουστη μου!! και στην Βραζιλια π.χ. υπαρχει φτωχεια , ανεχεια , αδικια κτλ-κτλ αλλα το ριχνουν στην σαμπα!! δεν κλαινε ολη μερα την μοιρα τους!!


α, και ο Πλουταρχος κακως αναφερθηκε , μιλαμε για τραγουδιστες...:winka:

project.breeze
24/02/2007, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
+ 1000 για τον καρμιροκλαψομουνιαρη τραγουδιστη....

ημαρτον ρε πουστη μου!! και στην Βραζιλια π.χ. υπαρχει φτωχεια , ανεχεια , αδικια κτλ-κτλ αλλα το ριχνουν στην σαμπα!! δεν κλαινε ολη μερα την μοιρα τους!!


α, και ο Πλουταρχος κακως αναφερθηκε , μιλαμε για τραγουδιστες...:winka:



Κάθε λαός έχει τον τρόπο του να εκφράζει μέσω των τραγουδιών τον πόνο,τις στεναχώριες,την ξενιτιά κτλ.Αν το πάμε έτσι να μην κλαίμε στις κηδείες αλλά να τραγουδάμε όπως κάνουν στην Νέα Ορλεάνη.Στελάρας μακράν η καλύτερη Ελληνική φωνή.Μου έλεγε ο παππούς μου πως το 1960 περίπου είχε πάει σε μία αποθήκη στον Πειραιά κάπου που τραγουδούσε ο Καζαντζίδης..."Τραγουδούσε χωρίς μικρόφωνο και τρίζανε τα τζάμια..." μου είπε ο παππούς μου δακρυσμένος...

AFTER
24/02/2007, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Στελάρας μακράν η καλύτερη Ελληνική φωνή.


Φυσικα δεν διαφωνω, αλλα ποιον να πρωτοθυμηθεις

Διονυσιου, Μπιθικωτσης, Πουλοπουλος και αλλοι, που λογω ωρας εχω φαει κολλημα.....
:rolleyes:

TROOPER
24/02/2007, 02:21
για μισο ρε παιδες...

κατ αρχην να ξεκαθαρισω οτι ειναι δικαιωμα σας να μην σας αρεσει ο καζαντζιδης και μπροστα στο γουστο του καθενος δεν μπορω να αντιταξω κανενα ερισμα.αλλα καλλιστα μπορω να αντιταξω επιχηρηματα μπροστα στους λογους που προβαλετε!

πρωτα απο ολα ειστε :a6: γιατι το παλικαρι δε ρωταει αν σας αρεσει ο καζαντζιδης αλλα πιο ειναι το αγαπημενο σας τραγουδι του, που σημαινει οτι αν δεν σας αρεσει...απλα δεν γραφετε!
επειτα να σας θυμισω οτι σαν χροια φωνης δεν εχει υπαρξει καλυτερη στην ελλαδα και αυτο ειναι αποδεκτο και παραδεκτο απο συναδελφους του, ιερα τερατα στο χωρο της λαικης σκηνης οπως αυτοι που ανεφερε ο AFTER για παραδειγμα!
3ον τα χρονια που καζαντζιδης ακμαζε μουσικα, τοσο η ελλαδα οσο και το μεγαλο κοματι του ελληνικου λαου περναγε πολυ δυσκολες στιγμες και πολυ περισσοτερο οι προσφυγες τους οποιους κατα κορον εξεφραζε!
τεταρτον μονο τυχαιο δεν μπορει να θεωρηθει το οτι ειναι διαχρονικος και τα τραγουδια του τραγουδιουντε ακομα!
5ον εχω το υπαρχω σε εκτελεση του πουλικακου (ΓΑΜΑΕΙ!!!!) και ειναι αποριας αξιον πως ενας ροκας τοσο της μουσικης οσο και της ζωης επελεξε να πει κοματι ενος λαικου τραγουδιστη!(μαλλον κατι θα σημαινει αυτο)
και τελος για να απαντησω στην ερωτηση του θρεντ....ΥΠΑΡΧΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

υ.γ. αν σας χαλαει το κλαμα στη μουσικη...να μην ακουστε ουτε σιδηροπουλο,ουτε ασιμο,ουτε ολους αυτους που στα τραγουδια τους κλαινε!!!
προτιμηστε τις 2lips!!!!!!ποιοτητα!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:

vangelis 64
24/02/2007, 02:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για μισο ρε παιδες...

κατ αρχην να ξεκαθαρισω οτι ειναι δικαιωμα σας να μην σας αρεσει ο καζαντζιδης και μπροστα στο γουστο του καθενος δεν μπορω να αντιταξω κανενα ερισμα.αλλα καλλιστα μπορω να αντιταξω επιχηρηματα μπροστα στους λογους που προβαλετε!

πρωτα απο ολα ειστε :a6: γιατι το παλικαρι δε ρωταει αν σας αρεσει ο καζαντζιδης αλλα πιο ειναι το αγαπημενο σας τραγουδι του, που σημαινει οτι αν δεν σας αρεσει...απλα δεν γραφετε!
επειτα να σας θυμισω οτι σαν χροια φωνης δεν εχει υπαρξει καλυτερη στην ελλαδα και αυτο ειναι αποδεκτο και παραδεκτο απο συναδελφους του, ιερα τερατα στο χωρο της λαικης σκηνης οπως αυτοι που ανεφερε ο AFTER για παραδειγμα!
3ον τα χρονια που καζαντζιδης ακμαζε μουσικα, τοσο η ελλαδα οσο και το μεγαλο κοματι του ελληνικου λαου περναγε πολυ δυσκολες στιγμες και πολυ περισσοτερο οι προσφυγες τους οποιους κατα κορον εξεφραζε!
τεταρτον μονο τυχαιο δεν μπορει να θεωρηθει το οτι ειναι διαχρονικος και τα τραγουδια του τραγουδιουντε ακομα!
5ον εχω το υπαρχω σε εκτελεση του πουλικακου (ΓΑΜΑΕΙ!!!!) και ειναι αποριας αξιον πως ενας ροκας τοσο της μουσικης οσο και της ζωης επελεξε να πει κοματι ενος λαικου τραγουδιστη!(μαλλον κατι θα σημαινει αυτο)
και τελος για να απαντησω στην ερωτηση του θρεντ....ΥΠΑΡΧΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

υ.γ. αν σας χαλαει το κλαμα στη μουσικη...να μην ακουστε ουτε σιδηροπουλο,ουτε ασιμο,ουτε ολους αυτους που στα τραγουδια τους κλαινε!!!
προτιμηστε τις 2lips!!!!!!ποιοτητα!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:

Δηλαδή εγώ τώρα πρέπει να συμφωνήσω μαζίσου!!!!

Συμφωνώ ρε!Συμφωνώ και επαυξάνω!!!




"Εγώ με την αξία μου"
"Πάρε τα χνάρια"
"Δεν σε πιστεύω"
"Στερνή μου χαρά"
"Υπάρχουν και καλά παιδιά"
Κι άλλα πολλά.........

Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να διαλέξω μόνο ένα,άσε που με πετύχατε μετά από τη δουλειά και νταλκαδιάστηκα βραδιάτικα(!)

$py
24/02/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για μισο ρε παιδες...

κατ αρχην να ξεκαθαρισω οτι ειναι δικαιωμα σας να μην σας αρεσει ο καζαντζιδης και μπροστα στο γουστο του καθενος δεν μπορω να αντιταξω κανενα ερισμα.αλλα καλλιστα μπορω να αντιταξω επιχηρηματα μπροστα στους λογους που προβαλετε!


πρωτα απο ολα ειστε :a6: γιατι το παλικαρι δε ρωταει αν σας αρεσει ο καζαντζιδης αλλα πιο ειναι το αγαπημενο σας τραγουδι του, που σημαινει οτι αν δεν σας αρεσει...απλα δεν γραφετε!
υ.γ. αν σας χαλαει το κλαμα στη μουσικη...να μην ακουστε ουτε σιδηροπουλο,ουτε ασιμο,ουτε ολους αυτους που στα τραγουδια τους κλαινε!!!
προτιμηστε τις 2lips!!!!!!ποιοτητα!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:

Για το αλλο μισο...

Το παλικαρι ρώτησε ποιο απο τα τραγούδια του γκταντ.. εεε του Καζατζιδη μας αρεσει, και η απάντηση ήταν ΚΑΝΕΝΑ. Που σημαίνει ότι δεν μας αρέσει και το γράφουμε :D

Απο εκεί και πέρα όπως σωστά είπες είναι θέμα γούστου. Και η σύγκριση περι κλάψας με τον Σιδηρόπουλο τουλάχιστον, τη βρίσκω άτοπη.

SF
24/02/2007, 11:22
:uplate:

μήπως μπήκα σε λάθος φόρουμ;;;;;;;;;;

KaterinaX
24/02/2007, 11:32
το 'Αγριολουλουδο'

airamhag
24/02/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
+1

και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω , και μ αφησε κ κλαιω κ την αγαπω ....



Αρχικά δημιουργήθηκε από KaterinaX
το 'Αγριολουλουδο'


+10000


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για μισο ρε παιδες...


+10000

TROOPER
24/02/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
:uplate:

μήπως μπήκα σε λάθος φόρουμ;;;;;;;;;;

:nono:

el_hymador
24/02/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για μισο ρε παιδες...

κατ αρχην να ξεκαθαρισω οτι ειναι δικαιωμα σας να μην σας αρεσει ο καζαντζιδης και μπροστα στο γουστο του καθενος δεν μπορω να αντιταξω κανενα ερισμα.αλλα καλλιστα μπορω να αντιταξω επιχηρηματα μπροστα στους λογους που προβαλετε!

πρωτα απο ολα ειστε :a6: γιατι το παλικαρι δε ρωταει αν σας αρεσει ο καζαντζιδης αλλα πιο ειναι το αγαπημενο σας τραγουδι του, που σημαινει οτι αν δεν σας αρεσει...απλα δεν γραφετε!
επειτα να σας θυμισω οτι σαν χροια φωνης δεν εχει υπαρξει καλυτερη στην ελλαδα και αυτο ειναι αποδεκτο και παραδεκτο απο συναδελφους του, ιερα τερατα στο χωρο της λαικης σκηνης οπως αυτοι που ανεφερε ο AFTER για παραδειγμα!
3ον τα χρονια που καζαντζιδης ακμαζε μουσικα, τοσο η ελλαδα οσο και το μεγαλο κοματι του ελληνικου λαου περναγε πολυ δυσκολες στιγμες και πολυ περισσοτερο οι προσφυγες τους οποιους κατα κορον εξεφραζε!
τεταρτον μονο τυχαιο δεν μπορει να θεωρηθει το οτι ειναι διαχρονικος και τα τραγουδια του τραγουδιουντε ακομα!
5ον εχω το υπαρχω σε εκτελεση του πουλικακου (ΓΑΜΑΕΙ!!!!) και ειναι αποριας αξιον πως ενας ροκας τοσο της μουσικης οσο και της ζωης επελεξε να πει κοματι ενος λαικου τραγουδιστη!(μαλλον κατι θα σημαινει αυτο)
και τελος για να απαντησω στην ερωτηση του θρεντ....ΥΠΑΡΧΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

υ.γ. αν σας χαλαει το κλαμα στη μουσικη...να μην ακουστε ουτε σιδηροπουλο,ουτε ασιμο,ουτε ολους αυτους που στα τραγουδια τους κλαινε!!!
προτιμηστε τις 2lips!!!!!!ποιοτητα!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:

Πρωτα απ΄ολα το να ρωτας για το αγαπημενο τραγουδι του Καζαντζιδη σε forum και δη μοτοσυκλετας ,εμπιπτει -οπως ολες οι ερωτο απαντησεις σε Forum- στις φυσικες αρχες τις εντροπιας και στην θωρια του χαους.

Μπορει για καποιον ο Καζαντζιδης να αποτελει ερεθισμα για να γραψει σχετικα με τις συγχρονες κατεργασιες λειανσης - σκληρυνσης των κυλινδρων , η για την ποιοτητα των gourmet προτασεων στην Φινλανδικη κουζινα...

Αν για καποιον ο Καζαντζιδης ανταποκρινεται στα αισθητικα προτυπα που εχει για το τραγουδι και την θεματολογια αυτου , κανενα προβλημα , απλα υπαρχει μια παρεξηγημενη και πολλες φορες επιβαλλομενη αποψη οτι αποτελλει τον κυριοτερο και μεγαλυτερο εκφραστη του λαϊκου τραγουδιου...

Προσωπικα θεωρω οτι υπαρχουν τραγουδιστες πολλοι καλυτεροι του , και εκτιμω πολυ περισσοτερο την προσσεγγιση που εχει γινει απο αλλους τραγουδιστες - μουσικους σε οτι αφορα την μουσικη και το τραγουδι εκεινης της εποχης.

Απο την ανοικονομητη και υπερβολικη κλαψα του Καζαντζιδη για την ξενιτια , προτιμω την δωρικοτητα που υπαρχει στο ''Τζιβαερι'' π.χ.... και αυτο για ξενιτια μιλαει...

Και τελος , Ασιμος , Σιδηροπουλος και οι συνεχιστες τους , ποτε δεν ηταν στις προτιμησεις μου , αν θες να μιλησουμε εκτενεστερα για αυτο π.μ....



υ.γ. Παντως αν με ρωτουσες πιο κομματι ταιριαζει περισσοτερο στην Ευρωπαϊκη πορεια του γαυρου , δεν θα μπορουσε να ειναι αλλο απο το : ''Νυχτεριδες και αραχνες'' :lol: :rotflmao: :lol:

TROOPER
24/02/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Για το αλλο μισο...

Το παλικαρι ρώτησε ποιο απο τα τραγούδια του γκταντ.. εεε του Καζατζιδη μας αρεσει, και η απάντηση ήταν ΚΑΝΕΝΑ. Που σημαίνει ότι δεν μας αρέσει και το γράφουμε :D

Απο εκεί και πέρα όπως σωστά είπες είναι θέμα γούστου. Και η σύγκριση περι κλάψας με τον Σιδηρόπουλο τουλάχιστον, τη βρίσκω άτοπη.

το παλικαρι ρωτησε ποιο απο τα τραγουδια του κ.σας αρεσει.κοινως σε οσους αρεσει ο κ. ποιο τραγουδι του προτηματε.σε οσους δεν αρεσει...δεν γραφουνε.
ειναι σαν να με ρωτας αν μου αρεσει η α η η β μηχανη και εγω να σου λεω καμια!ε με βαζεις να συγκρινω 2 πραγματα τι 1 σε σχεση με το αλλο...τα ελληνικα δεν ειναι δυσκολα και η λογικη θα επρεπε να υπαρχει εφοσον ειμαστε ενλογα οντα.

απο κει και περα πολυ θα ηθελα να μου εξηγησεις γιατι ειναι ατοπη η συγκριση του <<με παρατησε μονο μου και κλαιω>> με το <<γιατι μωρη πουτανα κενονια με πουλησες την ασπρη σκονη και εγω ο μαλακας την πηρα και ψοφαω σα το σκυλι στο αμπελι>>

και το πιο εκνευριστηκο ολων οσων δηλωνουν ροκαδες,μεταλα ειναι οτι αν εβγαινε ο σιδηροπουλος η ο ντι αννο και ελεγε οτι ο καζαντζιδης ειναι ο κορυφαιος λαικος τραγουδιστης...ολοι θα τον ειχανε θεο!!!!
το ιδιο φυσικα ισχυει και για τους σκυλαδες που η ροκ ειναι μια μαλακια και μιση μεχρι που ο νοτης βγηκε και εκτελεσε κλασσικα ροκ κοματια.

αυτα για την ωρα.αν συνεχισουμε εχω και αλλα...

:wave2:

TROOPER
24/02/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Πρωτα απ΄ολα το να ρωτας για το αγαπημενο τραγουδι του Καζαντζιδη σε forum και δη μοτοσυκλετας ,εμπιπτει -οπως ολες οι ερωτο απαντησεις σε Forum- στις φυσικες αρχες τις εντροπιας και στην θωρια του χαους.

οπως αλλωστε και το 85% των συζητησεων στο φορουμ,συμπεριλαμβανωμενων διαμαχων,ανεκδοτων,προβληματισμων κλπ. και στο κατω-κατω αν πρεπει το θρεντ να παρει την αγουσα θα το φροντισουν οι μοντς.


Μπορει για καποιον ο Καζαντζιδης να αποτελει ερεθισμα για να γραψει σχετικα με τις συγχρονες κατεργασιες λειανσης - σκληρυνσης των κυλινδρων , η για την ποιοτητα των gourmet προτασεων στην Φινλανδικη κουζινα...

μπορει...δεν το ξερω εγω αυτο...να αποτανθεις στον δημαρχο!!!!:lol:


Αν για καποιον ο Καζαντζιδης ανταποκρινεται στα αισθητικα προτυπα που εχει για το τραγουδι και την θεματολογια αυτου , κανενα προβλημα , απλα υπαρχει μια παρεξηγημενη και πολλες φορες επιβαλλομενη αποψη οτι αποτελλει τον κυριοτερο και μεγαλυτερο εκφραστη του λαϊκου τραγουδιου...

ειναι απο τους σημαντικοτερους.ξαναεγραψα οτι ειναι αποδεκτο και παραδεκτο απο ολους τους συναδελφους του!


Προσωπικα θεωρω οτι υπαρχουν τραγουδιστες πολλοι καλυτεροι του , και εκτιμω πολυ περισσοτερο την προσσεγγιση που εχει γινει απο αλλους τραγουδιστες - μουσικους σε οτι αφορα την μουσικη και το τραγουδι εκεινης της εποχης.

Απο την ανοικονομητη και υπερβολικη κλαψα του Καζαντζιδη για την ξενιτια , προτιμω την δωρικοτητα που υπαρχει στο ''Τζιβαερι'' π.χ.... και αυτο για ξενιτια μιλαει...

οκ...αλλωστε ειπα οτι περι ορεξεως κολοκυθοκορφαδες!!!


Και τελος , Ασιμος , Σιδηροπουλος και οι συνεχιστες τους , ποτε δεν ηταν στις προτιμησεις μου , αν θες να μιλησουμε εκτενεστερα για αυτο π.μ...

δεν εχω κανενα προβλημα.περιμενω πμ σου :wave2:


υ.γ. Παντως αν με ρωτουσες πιο κομματι ταιριαζει περισσοτερο στην Ευρωπαϊκη πορεια του γαυρου , δεν θα μπορουσε να ειναι αλλο απο το : ''Νυχτεριδες και αραχνες'' :lol: :rotflmao: :lol:

κοματι που εγραψε ο νικολοπουλος στην ηλικια των 16 !!!κατα τα αλλα σιγα τις επιτυχιες της αγελαδοτροφης που εχετε και μουτρα...
:lol:

KaterinaX
24/02/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
το παλικαρι ρωτησε ποιο απο τα τραγουδια του κ.σας αρεσει.κοινως σε οσους αρεσει ο κ. ποιο τραγουδι του προτηματε.σε οσους δεν αρεσει...δεν γραφουνε.
ειναι σαν να με ρωτας αν μου αρεσει η α η η β μηχανη και εγω να σου λεω καμια!ε με βαζεις να συγκρινω 2 πραγματα τι 1 σε σχεση με το αλλο...τα ελληνικα δεν ειναι δυσκολα και η λογικη θα επρεπε να υπαρχει εφοσον ειμαστε ενλογα οντα.

απο κει και περα πολυ θα ηθελα να μου εξηγησεις γιατι ειναι ατοπη η συγκριση του <<με παρατησε μονο μου και κλαιω>> με το <<γιατι μωρη πουτανα κενονια με πουλησες την ασπρη σκονη και εγω ο μαλακας την πηρα και ψοφαω σα το σκυλι στο αμπελι>>

και το πιο εκνευριστηκο ολων οσων δηλωνουν ροκαδες,μεταλα ειναι οτι αν εβγαινε ο σιδηροπουλος η ο ντι αννο και ελεγε οτι ο καζαντζιδης ειναι ο κορυφαιος λαικος τραγουδιστης...ολοι θα τον ειχανε θεο!!!!
το ιδιο φυσικα ισχυει και για τους σκυλαδες που η ροκ ειναι μια μαλακια και μιση μεχρι που ο νοτης βγηκε και εκτελεσε κλασσικα ροκ κοματια.

αυτα για την ωρα.αν συνεχισουμε εχω και αλλα...

:wave2:





+100000000000000000000000.....................

θα μπορουσε βεβαια να μην ειχε πει καποια τραγουδια( μαντουβαλες κά ινδικα..)
εχει τραγουδησει ομως τους μεγαλυτερους Ελληνες συνθετες και στιχουργους, με μια φωνη απαραμιλλη
αλλωστε εχει τραγουδησει και ροκ....( με τους α/φους Κατσιμιχα αν δεν κανω λαθος, λιγο πριν πεθανει)

medieval
24/02/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για μισο ρε παιδες...

κατ αρχην να ξεκαθαρισω οτι ειναι δικαιωμα σας να μην σας αρεσει ο καζαντζιδης και μπροστα στο γουστο του καθενος δεν μπορω να αντιταξω κανενα ερισμα.αλλα καλλιστα μπορω να αντιταξω επιχηρηματα μπροστα στους λογους που προβαλετε!

πρωτα απο ολα ειστε :a6: γιατι το παλικαρι δε ρωταει αν σας αρεσει ο καζαντζιδης αλλα πιο ειναι το αγαπημενο σας τραγουδι του, που σημαινει οτι αν δεν σας αρεσει...απλα δεν γραφετε!
επειτα να σας θυμισω οτι σαν χροια φωνης δεν εχει υπαρξει καλυτερη στην ελλαδα και αυτο ειναι αποδεκτο και παραδεκτο απο συναδελφους του, ιερα τερατα στο χωρο της λαικης σκηνης οπως αυτοι που ανεφερε ο AFTER για παραδειγμα!
3ον τα χρονια που καζαντζιδης ακμαζε μουσικα, τοσο η ελλαδα οσο και το μεγαλο κοματι του ελληνικου λαου περναγε πολυ δυσκολες στιγμες και πολυ περισσοτερο οι προσφυγες τους οποιους κατα κορον εξεφραζε!
τεταρτον μονο τυχαιο δεν μπορει να θεωρηθει το οτι ειναι διαχρονικος και τα τραγουδια του τραγουδιουντε ακομα!
5ον εχω το υπαρχω σε εκτελεση του πουλικακου (ΓΑΜΑΕΙ!!!!) και ειναι αποριας αξιον πως ενας ροκας τοσο της μουσικης οσο και της ζωης επελεξε να πει κοματι ενος λαικου τραγουδιστη!(μαλλον κατι θα σημαινει αυτο)
και τελος για να απαντησω στην ερωτηση του θρεντ....ΥΠΑΡΧΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

υ.γ. αν σας χαλαει το κλαμα στη μουσικη...να μην ακουστε ουτε σιδηροπουλο,ουτε ασιμο,ουτε ολους αυτους που στα τραγουδια τους κλαινε!!!
προτιμηστε τις 2lips!!!!!!ποιοτητα!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:

+100000000000000000000000000000

"Βραδιαζει".Τραγουδαρα!!!!

vangelis 64
24/02/2007, 15:07
Να πω κι εγώ δυο λογάκια.(Την άποψή μου πάντα,έτσι;)

Κατ' αρχήν, η μουσική είναι μία.Ούτε ρεμπέτικο υπάρχει,ούτε ροκ,ούτε τζαζ ούτε τίποτα.Υπάρχει μουσική.
Για μένα,μουσική θα πει αίσθηση,συναίσθημα,συγκίνηση.Ο,τιδήποτε ακούσω και δεν μού κεντρίζει την καρδιά,δεν με κάνει να κλάψω,δεν το θεωρώ μουσική.
Ολοι αυτοί οι άνθρωποι που,ανά τούς αιώνες,έκατσαν κάτω κι έγραψαν πράγματα εκπληκτικά,πράγματα τα οποία σήμερα ακούμε,άλλοι με προσήλωση,άλλοι σφυρίζοντας αδιάφορα και άλλοι αποδοκιμάζοντας,αυτοί λοιπόν οι άνθρωποι μάτωσαν!
Πέρασαν μυριάδες βάσανα και πολύ πόνο για να γεννήσουν μουσική.Δεν γνωρίζω(ιστορικά)κανέναν συνθέτη που να είχε όλα του τα προβλήματα λυμένα και να έγραφε πλημμυρισμένος απ' την τρελλή χαρά,είτε Μότσαρτ λέγεται είτε Βαμβακάρης είτε Ντίζι Γκιλέσμπι.
Η ίδια η ζωή είναι γεμάτη παντός είδους εμπόδια,που έχουμε χρέος να ξεπεράσουμε ώστε να εξελιχθούμε και,καλώς ή κακώς,αυτή μας η πορεία είναι συνυφασμένη με τον πόνο.
Ο δημιουργός λοιπόν ενός έργου προσπαθεί να απεικονίσει,μέσα από τη μουσική του,αυτό που ο ίδιος βιώνει,καταθέτοντας την ψυχή του.
Στα χρόνια τού Καζαντζίδη,στα πολύ δύσκολα αυτά χρόνια,οι συνθέτες και οι στιχουργοί έγραφαν έτσι.Εγραψαν την τότε πραγματικότητα,που εμείς δεν ζήσαμε,ξέρουμε όμως πόσο σκληρή ήταν.
Συμφωνώ,εν μέρει,για την "κλάψα" τού Στέλιου όμως,πηγαίνοντας βαθύτερα,είδα πως στα κομμάτια αυτά υπάρχει μια φοβερή δύναμη,μια τάση για νίκη και αξιοπρέπεια.
Και κάτι άλλο.....

Οποιος έχει τραγουδήσει,(όχι στο μπάνιο:lol: )μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει να στήνεσαι μπροστά από ένα μικρόφωνο και να βγάζεις την ψυχή σου.

Εμείς οι υπόλοιποι,μόνο θεατές μπορούμε να είμαστε.Κι αν είμαστε ανοιχτοί,θα το πάρουμε το μήνυμα.

tai
24/02/2007, 15:08
Αν ρώταγα για το πώς σας αρέσει το ψάρι, το λογικό θα ήταν να διάβαζα συνταγές.
Άντε και να λέγανε κάποιοι ότι τα Χ ψάρια είναι σε έλλειψη και μην τα τρώτε.
Αν με κατηγορούσε κάποιος γιατί μου αρέσουν τα ψάρια θα τον λέγατε ΟΛΟΙ μαλάκα.

Τώρα αν βάλουμε στην θέση της λέξης ‘ψάρια’ την λέξη ‘Καζαντζίδης’ ποιος θα κάνει τον χαρακτηρισμό?

Ο Καζαντζίδης τραγούδησε (καλώς ή κακώς) τα καλύτερα ελληνικά τραγούδια της εποχής του.
Οι πωλήσεις και η διαχρονικότητα είναι χαρακτηριστικές για το κατά πόσο άρεσε στον κόσμο.
Μέσα στα 100δες τραγούδια που τραγούδησε είπε και μεγάλες πατάτες.
Αλλά πέστε μου ποιος καλλιτέχνης δεν είπε-έπαιξε πατάτες.

Και αν δεν συμφωνούμε καλώς, δικαίωμα του καθενός είναι να μην του αρέσει ο Χ καλλιτέχνης.
Το να υποβιβάζεις κάποιον γιατί δεν σου αρέσει, είναι το λιγότερο μικροπρέπεια.

Μια από της μεγαλύτερες κλαψομουνίδικες πατάτες, είναι η μαντουβάλα.
Ακουγότανε όμως σε όλα τα σημεία του πλανήτη που Έλληνας είχε πικ-απ
Τελικά αφού και της πατάτες της έκανε επιτυχίες, ήταν πολύ μεγάλος
:wave2:

TROOPER
24/02/2007, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Να πω κι εγώ δυο λογάκια.(Την άποψή μου πάντα,έτσι;)

Κατ' αρχήν, η μουσική είναι μία.Ούτε ρεμπέτικο υπάρχει,ούτε ροκ,ούτε τζαζ ούτε τίποτα.Υπάρχει μουσική.
Για μένα,μουσική θα πει αίσθηση,συναίσθημα,συγκίνηση.Ο,τιδήποτε ακούσω και δεν μού κεντρίζει την καρδιά,δεν με κάνει να κλάψω,δεν το θεωρώ μουσική.
Ολοι αυτοί οι άνθρωποι που,ανά τούς αιώνες,έκατσαν κάτω κι έγραψαν πράγματα εκπληκτικά,πράγματα τα οποία σήμερα ακούμε,άλλοι με προσήλωση,άλλοι σφυρίζοντας αδιάφορα και άλλοι αποδοκιμάζοντας,αυτοί λοιπόν οι άνθρωποι μάτωσαν!
Πέρασαν μυριάδες βάσανα και πολύ πόνο για να γεννήσουν μουσική.Δεν γνωρίζω(ιστορικά)κανέναν συνθέτη που να είχε όλα του τα προβλήματα λυμένα και να έγραφε πλημμυρισμένος απ' την τρελλή χαρά,είτε Μότσαρτ λέγεται είτε Βαμβακάρης είτε Ντίζι Γκιλέσμπι.
Η ίδια η ζωή είναι γεμάτη παντός είδους εμπόδια,που έχουμε χρέος να ξεπεράσουμε ώστε να εξελιχθούμε και,καλώς ή κακώς,αυτή μας η πορεία είναι συνυφασμένη με τον πόνο.
Ο δημιουργός λοιπόν ενός έργου προσπαθεί να απεικονίσει,μέσα από τη μουσική του,αυτό που ο ίδιος βιώνει,καταθέτοντας την ψυχή του.
Στα χρόνια τού Καζαντζίδη,στα πολύ δύσκολα αυτά χρόνια,οι συνθέτες και οι στιχουργοί έγραφαν έτσι.Εγραψαν την τότε πραγματικότητα,που εμείς δεν ζήσαμε,ξέρουμε όμως πόσο σκληρή ήταν.
Συμφωνώ,εν μέρει,για την "κλάψα" τού Στέλιου όμως,πηγαίνοντας βαθύτερα,είδα πως στα κομμάτια αυτά υπάρχει μια φοβερή δύναμη,μια τάση για νίκη και αξιοπρέπεια.
Και κάτι άλλο.....

Οποιος έχει τραγουδήσει,(όχι στο μπάνιο:lol: )μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει να στήνεσαι μπροστά από ένα μικρόφωνο και να βγάζεις την ψυχή σου.

Εμείς οι υπόλοιποι,μόνο θεατές μπορούμε να είμαστε.Κι αν είμαστε ανοιχτοί,θα το πάρουμε το μήνυμα.

:a23:

el_hymador
24/02/2007, 18:30
ειπαμε οκ , διαφορετικα αισθητικα προτυπα , διαφορετικη αξιολογιση της μουσικης προσεγγισης...

μοναδικο σχολιο που εχω να προσθεσω ειναι οτι δυστυχως στην χωρα μας οι ερμηνευτες παιρνουν την μεριδα του λεοντος σε σχεση με τους δημιουργους...και δεν μιλαω μονο για υλικες απολαβες....θεωρω απαραδεκτο οτι ο Καζαντζιδης η ο Νταλαρας εκτιματε και εχει περισσοτερη αναγνωριση απο τον Κουγιουμτζη π.χ...

και επειδη πολυ το βαρυναμε το θεμα και στην τελικη οτι θελουμε γραφουμε και βαζουμε...

:a23:

...Buddy guy


79083

vangelis 64
24/02/2007, 19:30
Πάντως,ο Καζαντζίδης ήταν αυτός που πρώτος ξεκίνησε τον αγώνα για να παίρνουν οι δημιουργοί τα ποσοστά τους από τις πωλήσεις.

Και,δυστυχώς,η μοίρα τών δημιουργών είναι να μένουν στο παρασκήνιο.Αν ο Buddy Guy έγραφε απλά τα κομμάτια και τα τραγουδούσε κάποιος άλλος,πιθανόν να μην τον ήξερε κανείς σήμερα.
Γι αυτό άλλωστε λέμε " το αγριολούλουδο τού Καζαντζίδη" ή υο "ένας κόμπος η χαρά μου τού Νταλάρα".

Υπήρχαν άνθρωποι,στα μικράτα μου,που ήταν σίγουροι πως το Cocaine ήταν τού Clapton ή η Φραγκοσυριανή τού Τσιτσάνη.

el_hymador
24/02/2007, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πάντως,ο Καζαντζίδης ήταν αυτός που πρώτος ξεκίνησε τον αγώνα για να παίρνουν οι δημιουργοί τα ποσοστά τους από τις πωλήσεις.

Και,δυστυχώς,η μοίρα τών δημιουργών είναι να μένουν στο παρασκήνιο.Αν ο Buddy Guy έγραφε απλά τα κομμάτια και τα τραγουδούσε κάποιος άλλος,πιθανόν να μην τον ήξερε κανείς σήμερα.
Γι αυτό άλλωστε λέμε " το αγριολούλουδο τού Καζαντζίδη" ή υο "ένας κόμπος η χαρά μου τού Νταλάρα".

Υπήρχαν άνθρωποι,στα μικράτα μου,που ήταν σίγουροι πως το Cocaine ήταν τού Clapton ή η Φραγκοσυριανή τού Τσιτσάνη.

Το καλυτεο που εχω ακουσει....το ''Να μ΄αγαπας'' ειναι του Ροκκου...:lol: :rotflmao: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao: :lol:

vangelis 64
24/02/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το καλυτεο που εχω ακουσει....το ''Να μ΄αγαπας'' ειναι του Ροκκου...:lol: :rotflmao: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao: :lol:


Ασ' τα να πάν στα διάλα......


Λοιπόν.φεύγω για δουλειά, τα λέμε στο Δέλεαρ



:wave2:

stavrogin
24/02/2007, 20:10
Μπλιαχ!!!!!!

Το οτι ηταν κλαψομ....νης το ηξερα.
Το οτι εφυγε νυχτα απο την αθηνα και το γιατι ,το ηξερα
Αυτο που δεν ηξερα ηταν οτι ηταν και ελεινος ......μη πω πολλα για τη γουνα του,που εμαθα απο την τραυματικη επαφη που ειχα προσωπικα μαζι του ,οταν επεσε πανω μου τυφλα μεθυσμενος με το κουτι του ,ενω ειχα σταματησει σε κοκκινο.
μετεφερα πιτσες με τη μηχανη (bros)φθινοπωρο 1994,πλατεια Δουρου Χαλανδρι.Ο μεγαλος λαικος βαρδος (ντροπη μας) αφου ακουσε τον εξαψαλμο εβαλε το χερι βαθια στην τσεπη εβγαλε 2πεντοχιλιαρα και μου τα δωσε κοιτωντας με με ενα απαξιωτικο βλεμα που ελεγε :"εισαι ενα τιποτα".Μεγαλοψυχια στο φουλ.
Ειχαν ερθει και μπατσοι ,κατι πιτσιρικαδες και με ρωταγαν αν θελω να του κανω μυνηση.Μυνηση δεν εκανα.Κρατησα τα λεφτα που εκαναν οι πιτσες και του πεταξα τα ρεστα απο το παραθυρο.
Αργοτερα το ιδιο βραδι ανακαλυψα οτι το πισω λαστιχο ηταν πιτα και οτι το τζιν μου ειχε κοψει λουριδα στο πατζακι απο την αλυσιδα της μηχανης που το χαιδεψε απαλα.
Ψεματα δεν λεω ,μη σωσω να ξημερωσω.Απο χαρακτηρα ο βαρδος της φυλης ,...βραστα.
Κι οταν ψωφησε ,σκεφτηκα ,ενας μ.. λιγοτερος

Κατα τα αλλα, φωναρα

tai
24/02/2007, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

Κι οταν ψωφησε ,σκεφτηκα ,ενας μ.. λιγοτερος

Κατα τα αλλα, φωναρα

Ψωναρα (με το δικιο του), κωλοχαρακτηρας, αλλα φωναρα.
Δεν είναι λιγο το γελιο που επεφτε στης εμφανισεις του στο γιαλι. (κρατικοποιήστε την φωνή μου:lol: )
Ειναι όμως η φωνή με της 8 οκτάβες!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από sotomoto
Ξεχωρίζεται κάποιο από τα τραγούδια του Στέλιου?
Μιλάει κάποιο συγκεκριμένο πιο πολύ μέσα σας?

Και τωρα τι κρ΄νουμε τον ανθρωπο την φωνή η το κοματι?:rolleyes:

Trickster
24/02/2007, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotomoto
Ξεχωρίζεται κάποιο από τα τραγούδια του Στέλιου?
Μιλάει κάποιο συγκεκριμένο πιο πολύ μέσα σας?

Εγώ τρελένομαι για το Σαββατόβραδο.....

Μοσχοβολούν οι γειτονιές
βασιλικό κι ασβέστη,
παίζουν τον έρωτα κρυφά
στις μάντρες τα παιδιά.
Σαββάτο βράδυ μου έμορφο
ίδιο Χριστός Ανέστη,
ένα τραγούδι του Τσιτσάνη
κλαίει κάπου μακριά.
Πάει κι απόψε τ’ όμορφο
τ’ όμορφο τ’ απόβραδο,
από Δευτέρα πάλι
πίκρα και σκοτάδι.
Αχ, να ’ταν η ζωή μας
Σαββατόβραδο
κι ο Χάρος να ’ρχονταν
μια Κυριακή το βράδυ.
Οι άντρες σχολάν’ απ’ τη δουλειά
και το βαρύ καημό τους
να θάψουν κατεβαίνουνε
στο υπόγειο καπηλειό.
Και το φεγγάρι ντύνει, λες,
με τ’ άσπρο νυφικό του
τις κοπελιές που πλένονται
στο φτωχοπλυσταριό.
Πάει κι απόψε τ’ όμορφο
τ’ όμορφο τ’ απόβραδο,
από Δευτέρα πάλι
πίκρα και σκοτάδι.
Αχ, να ’ταν η ζωή μας
Σαββατόβραδο
κι ο Χάρος να ’ρχονταν
μια Κυριακή το βράδυ.


+1000 τρελό ριφ στο μπουζούκι.. :lol: :lol:

el_hymador
24/02/2007, 21:01
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ψωναρα (με το δικιο του), κωλοχαρακτηρας, αλλα φωναρα.
Δεν είναι λιγο το γελιο που επεφτε στης εμφανισεις του στο γιαλι. (κρατικοποιήστε την φωνή μου:lol: )
Ειναι όμως η φωνή με της 8 οκτάβες!!



Και τωρα τι κρ΄νουμε τον ανθρωπο την φωνή η το κοματι?:rolleyes:

8 οκταβες??!! κοψε κατι μαστορα...

KaterinaX
25/02/2007, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Μπλιαχ!!!!!!

Το οτι ηταν κλαψομ....νης το ηξερα.
Το οτι εφυγε νυχτα απο την αθηνα και το γιατι ,το ηξερα
Αυτο που δεν ηξερα ηταν οτι ηταν και ελεινος ......μη πω πολλα για τη γουνα του,που εμαθα απο την τραυματικη επαφη που ειχα προσωπικα μαζι του ,οταν επεσε πανω μου τυφλα μεθυσμενος με το κουτι του ,ενω ειχα σταματησει σε κοκκινο.
μετεφερα πιτσες με τη μηχανη (bros)φθινοπωρο 1994,πλατεια Δουρου Χαλανδρι.Ο μεγαλος λαικος βαρδος (ντροπη μας) αφου ακουσε τον εξαψαλμο εβαλε το χερι βαθια στην τσεπη εβγαλε 2πεντοχιλιαρα και μου τα δωσε κοιτωντας με με ενα απαξιωτικο βλεμα που ελεγε :"εισαι ενα τιποτα".Μεγαλοψυχια στο φουλ.
Ειχαν ερθει και μπατσοι ,κατι πιτσιρικαδες και με ρωταγαν αν θελω να του κανω μυνηση.Μυνηση δεν εκανα.Κρατησα τα λεφτα που εκαναν οι πιτσες και του πεταξα τα ρεστα απο το παραθυρο.
Αργοτερα το ιδιο βραδι ανακαλυψα οτι το πισω λαστιχο ηταν πιτα και οτι το τζιν μου ειχε κοψει λουριδα στο πατζακι απο την αλυσιδα της μηχανης που το χαιδεψε απαλα.
Ψεματα δεν λεω ,μη σωσω να ξημερωσω.Απο χαρακτηρα ο βαρδος της φυλης ,...βραστα.
Κι οταν ψωφησε ,σκεφτηκα ,ενας μ.. λιγοτερος

Κατα τα αλλα, φωναρα


Δεν μιλησε κανεις για το χαρακτηρα του! Για τον καλλιτεχνη μιλησαμε...

stavrogin
25/02/2007, 00:58
Aς μιλησουμε και για το καλλιτεχνημα που με ενα παραδοξο τροπο συνδεεται με τον καλλιτεχνη.
Βασικα εχουν τον ιδιο χαρακτηρα.Κλαψα,μανα ξενιτια κλπ.Και θα μου πεις και ειναι κακο αυτο;
Ναι ειναι.
Ακου Ρεμπετικο και βρες ενα κομματι που να μυξοκλαιει.
Εκει στο 50-60 εγινε μια στροφη στο τραγουδι. Το ρεμπετικο πεθανε και αντικαταστηθικε απο το λαικο τραγουδι για τον νεο ελληνα πολιτη,των μικροαστο ,πρωην επαρχιωτη της αστυφυλιας.
Το τραγουδι δεν χρειαζοταν να υπακουει στον κωδικα της αξιοπρεπειας του περιθωριου.Αυτοι οι ανθρωποι (οι Ρεμπετες ακομα και στο παραπονο τους ακομα και στο ερωτοτραγουδο ,ηταν χαριτωμενοι,τσαχπινοι,υπηρχε αισιοδοξια για τη ζωη,θαρρος.Αυτα χαθηκαν και πολυ τα εκτιμουσα σαν αρετες του τραγουδιου που δειχναν τις αρετες του κοινου τους.Το λαικο τραγουδι αντιθετα δειχνει το χαρακτηρα των κατατονικων,κουρασμενων νεοελληνων,το ζοφερο μελλον στο οποιο ολοι γεννηθηκαμε.
Γιατι να μην το απεχθανωμαι αυτο το πραμα;

KaterinaX
25/02/2007, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Aς μιλησουμε και για το καλλιτεχνημα που με ενα παραδοξο τροπο συνδεεται με τον καλλιτεχνη.
Βασικα εχουν τον ιδιο χαρακτηρα.Κλαψα,μανα ξενιτια κλπ.Και θα μου πεις και ειναι κακο αυτο;
Ναι ειναι.
Ακου Ρεμπετικο και βρες ενα κομματι που να μυξοκλαιει.
Εκει στο 50-60 εγινε μια στροφη στο τραγουδι. Το ρεμπετικο πεθανε και αντικαταστηθικε απο το λαικο τραγουδι για τον νεο ελληνα πολιτη,των μικροαστο ,πρωην επαρχιωτη της αστυφυλιας.
Το τραγουδι δεν χρειαζοταν να υπακουει στον κωδικα της αξιοπρεπειας του περιθωριου.Αυτοι οι ανθρωποι (οι Ρεμπετες ακομα και στο παραπονο τους ακομα και στο ερωτοτραγουδο ,ηταν χαριτωμενοι,τσαχπινοι,υπηρχε αισιοδοξια για τη ζωη,θαρρος.Αυτα χαθηκαν και πολυ τα εκτιμουσα σαν αρετες του τραγουδιου που δειχναν τις αρετες του κοινου τους.Το λαικο τραγουδι αντιθετα δειχνει το χαρακτηρα των κατατονικων,κουρασμενων νεοελληνων,το ζοφερο μελλον στο οποιο ολοι γεννηθηκαμε.
Γιατι να μην το απεχθανωμαι αυτο το πραμα;

ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ το κωδικα της αξιοπρεπειας... σε κανενα τραγουδι..
Βρισκω δημιουργους που εμπνεονται κ γραφουν κ εμενα μου λεει κατι αυτο που ακουω... Κι αυτο συμβαινει παντου σε ολα τα ειδη μουσικης... και για ολους τους ανθρωπους ,καθε καταταξης, οικονομικης η κοινωνικης...!

TROOPER
25/02/2007, 01:11
ΡΕ ΞΕΚΟΛΑΤΕ !!!!!!!!!!Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΡΩΤΗΣΕ ΠΟΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ!!!! ΟΥΤΕ ΑΝ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ΟΥΤΕ ΑΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ!!!!!!!!!
OFF TOPIC ΟΛΟΙ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!

:wave2:

KaterinaX
25/02/2007, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΡΕ ΞΕΚΟΛΑΤΕ !!!!!!!!!!Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΡΩΤΗΣΕ ΠΟΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ!!!! ΟΥΤΕ ΑΝ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ΟΥΤΕ ΑΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ!!!!!!!!!
OFF TOPIC ΟΛΟΙ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!

:wave2: μη φωναζεις.... ακουμε...

ΙΠΠΕΑΣ
25/02/2007, 01:31
Δεν ταυτίζεται με τους περισσότερους. Μακάρι να μην ταυτιστεί με κανένα σας στο μέλλον. Αλλά επειδή όλα είναι μέσα στη ζωή, το παρακάτω είναι αφιερωμένο σε όλους τους μοναχικούς αρσενικούς αναβάτες που πρόσφατα απογοητεύτικαν αισθηματικά αδίκως ή δικαίως και προσπαθούν να συνέλθουν. Ταιριάζει επίσης σε όλους όπου αγωνίζονται να συνέλθουν μετά από μεγάλες σφαλιάρες της ζωής γενικότερα:

Μην με λυπάσαι διώξε με απόψε,
σαν να είμαι αγριολούλοδο και τη ζωή μου κόψε.

Εγώ γυμνός ξεκίνησα, εγώ πηγαίνω μόνος,
σπίτι μου είναι ο δρόμος και τραγούδι μου ο πόνος,
δίωξε με και μη λυπάσαι τι θα γίνω μη φοβάσαι,
κι αν χιονίζει και αν βρέχει, το αγριολούλουδο αντέχει.

Μη με κρατήσεις μονάχα από συμπόνια,
το κρύο το συνήθισα, θα αντέξω και στα χιόνια,
εγώ γυμνός ξεκίνησα, εγώ πηγαίνω μόνος,
σπίτι μου είναι ο ΔΡΟΜΟΣ και τραγούδι μου
ο πόνος, διώξε με και μη λυπάσαι,
τι θα γίνω μη φοβάσαι και αν χιονίζει και αν βρέχει,
το ΑΓΡΙΟΛΟΥΛΟΥΔΟ Α Ν Τ Ε Χ Ε Ι.

:wave2:

KaterinaX
25/02/2007, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Δεν ταυτίζεται με τους περισσότερους. Μακάρι να μην ταυτιστεί με κανένα σας στο μέλλον. Αλλά επειδή όλα είναι μέσα στη ζωή, το παρακάτω είναι αφιερωμένο σε όλους τους μοναχικούς αρσενικούς αναβάτες που πρόσφατα απογοητεύτικαν αισθηματικά αδίκως ή δικαίως και προσπαθούν να συνέλθουν. Ταιριάζει επίσης σε όλους όπου αγωνίζονται να συνέλθουν μετά από μεγάλες σφαλιάρες της ζωής γενικότερα:

Μην με λυπάσαι διώξε με απόψε,
σαν να είμαι αγριολούλοδο και τη ζωή μου κόψε.

Εγώ γυμνός ξεκίνησα, εγώ πηγαίνω μόνος,
σπίτι μου είναι ο δρόμος και τραγούδι μου ο πόνος,
δίωξε με και μη λυπάσαι τι θα γίνω μη φοβάσαι,
κι αν χιονίζει και αν βρέχει, το αγριολούλουδο αντέχει.

Μη με κρατήσεις μονάχα από συμπόνια,
το κρύο το συνήθισα, θα αντέξω και στα χιόνια,
εγώ γυμνός ξεκίνησα, εγώ πηγαίνω μόνος,
σπίτι μου είναι ο ΔΡΟΜΟΣ και τραγούδι μου
ο πόνος, διώξε με και μη λυπάσαι,
τι θα γίνω μη φοβάσαι και αν χιονίζει και αν βρέχει,
το αγριολούλουδο Α Ν Τ Ε Χ Ε Ι.



το ειπαν κι αλλοι αυτο... το καλυτερο
το 'αγριολουλουδο'
:wave2:

vangelis 64
25/02/2007, 02:22
Αμα βάλεις "αγριογούρουνο", πάει καλύτερα.


:lol: :lol: :lol:

fantacid
25/02/2007, 05:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πάντως,ο Καζαντζίδης ήταν αυτός που πρώτος ξεκίνησε τον αγώνα για να παίρνουν οι δημιουργοί τα ποσοστά τους από τις πωλήσεις.




ΟΕΟ!!!!!!!



γιατι???

5? στα 20??????????????

γιατι αμα βρεις "καλλιτεχνη" με καλυτερο συμβολοαιο κ δε τη λενε madona ΧΕΣΕ ΜΕ!

adam_tsouk
25/02/2007, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
5ον εχω το υπαρχω σε εκτελεση του πουλικακου (ΓΑΜΑΕΙ!!!!)


εγω το εχω απο τον Πανουση!



(το μαμησα ε? )


:lol: :lol: :lol:



:wave2:

stavrogin
25/02/2007, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Αμα βάλεις "αγριογούρουνο", πάει καλύτερα.


:lol: :lol: :lol:
...και νομιζα οτι μονο εγω λεω το τραγουδι με "αγριογουρουνο":rotflmao:

Το "Υπαρχω" απο πουλικακο !!! κορυφαιο:a18:
Αλλα και το "Ζιγκουαλα" απο Ιορδανη,!!!! συνγκλονιστικο.Αλλα πουντο που καποιος βουτηξε την κασετα,κι αντε να το ξαναβρεις.

adam_tsouk
25/02/2007, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
εγω το εχω απο τον Πανουση!



(το μαμησα ε? )


:lol: :lol: :lol:



:wave2:

μλκια, το ιδιο ελεγα κ γω τελικα!

αν κ οταν ξανανεβασα "δειγμα" εδω το κοψανε... τεςπα... :rolleyes:


http://rapidshare.com/files/18278408/14_-_iparxo.mp3.html

el_hymador
25/02/2007, 22:52
Μην με λυπάσαι διώξε με απόψε,
σαν να είμαι αγριολούλοδο και τη ζωή μου κόψε.

Εγώ γυμνός ξεκίνησα, εγώ πηγαίνω μόνος,
σπίτι μου είναι ο δρόμος και τραγούδι μου ο πόνος,
δίωξε με και μη λυπάσαι τι θα γίνω μη φοβάσαι,
κι αν χιονίζει και αν βρέχει, το αγριολούλουδο αντέχει.

Μη με κρατήσεις μονάχα από συμπόνια,
το κρύο το συνήθισα, θα αντέξω και στα χιόνια,
εγώ γυμνός ξεκίνησα, εγώ πηγαίνω μόνος,
σπίτι μου είναι ο ΔΡΟΜΟΣ και τραγούδι μου
ο πόνος, διώξε με και μη λυπάσαι,
τι θα γίνω μη φοβάσαι και αν χιονίζει και αν βρέχει,
το ΑΓΡΙΟΛΟΥΛΟΥΔΟ Α Ν Τ Ε Χ Ε Ι.




...sorry ρε παιδια , με ολο το σεβασμο για τις μουσικες προτιμησεις του καθενος...

Οι συγκεκριμενοι στιχοι αποτελουν σταση ζωης?

TROOPER
25/02/2007, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μην με λυπάσαι διώξε με απόψε,
σαν να είμαι αγριολούλοδο και τη ζωή μου κόψε.

Εγώ γυμνός ξεκίνησα, εγώ πηγαίνω μόνος,
σπίτι μου είναι ο δρόμος και τραγούδι μου ο πόνος,
δίωξε με και μη λυπάσαι τι θα γίνω μη φοβάσαι,
κι αν χιονίζει και αν βρέχει, το αγριολούλουδο αντέχει.

Μη με κρατήσεις μονάχα από συμπόνια,
το κρύο το συνήθισα, θα αντέξω και στα χιόνια,
εγώ γυμνός ξεκίνησα, εγώ πηγαίνω μόνος,
σπίτι μου είναι ο ΔΡΟΜΟΣ και τραγούδι μου
ο πόνος, διώξε με και μη λυπάσαι,
τι θα γίνω μη φοβάσαι και αν χιονίζει και αν βρέχει,
το ΑΓΡΙΟΛΟΥΛΟΥΔΟ Α Ν Τ Ε Χ Ε Ι.




...sorry ρε παιδια , με ολο το σεβασμο για τις μουσικες προτιμησεις του καθενος...

Οι συγκεκριμενοι στιχοι αποτελουν σταση ζωης?

ρε παπαρα...αφου δεν εισαι μλκς και το ξερω γιατι το παιζεις?????????

πρεπει να εχουμε στιχο που να δηλωνει σταση ζωης???λαικο τραγουδι ειναι ρε...ξεκολα:D

el_hymador
25/02/2007, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε παπαρα...αφου δεν εισαι μλκς και το ξερω γιατι το παιζεις?????????

πρεπει να εχουμε στιχο που να δηλωνει σταση ζωης???λαικο τραγουδι ειναι ρε...ξεκολα:D

Και εσυ αφου δεν εισαι μλκς γιατι κανεις οτι δεν καταλαβαινεις? ...και αυτο λαϊκο τραγουδι ειναι...

ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ(!!!) και ΜΗ ΛΥΠΑΣΑΙ(!!!) που βραδυάζει
εμείς που ζήσαμε φτωχοί
του κόσμου η βροχή ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ(!!!!)
εμείς που ζούμε μοναχοί.

Τα σπίτια είναι χαμηλά
σαν έρημοι στρατώνες
τα καλοκαίρια μας μικρά
κι ατέλειωτοι χειμώνες.


ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ(!!!) και ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ(!!!) το σκοτάδι
εμείς που ζήσαμε φτωχοί
του κόσμου η απονιά ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΡΟΜΑΖΕΙ(!!!!)
ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ(!!!!).

Τα σπίτια είναι χαμηλά
σαν έρημοι στρατώνες
τα καλοκαίρια μας μικρά
κι ατέλειωτοι χειμώνες.

και αυτοι πακτετο τρωγανε ,αλλα την παλευανε ...δεν ειχαν παραδωθει στο ελεος της μοιρα τους... καταλαβαινεις την διαφορα?

TROOPER
25/02/2007, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Και εσυ αφου δεν εισαι μλκς γιατι κανεις οτι δεν καταλαβαινεις? ...και αυτο λαϊκο τραγουδι ειναι...

ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ(!!!) και ΜΗ ΛΥΠΑΣΑΙ(!!!) που βραδυάζει
εμείς που ζήσαμε φτωχοί
του κόσμου η βροχή ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ(!!!!)
εμείς που ζούμε μοναχοί.

Τα σπίτια είναι χαμηλά
σαν έρημοι στρατώνες
τα καλοκαίρια μας μικρά
κι ατέλειωτοι χειμώνες.


ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ(!!!) και ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ(!!!) το σκοτάδι
εμείς που ζήσαμε φτωχοί
του κόσμου η απονιά ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΡΟΜΑΖΕΙ(!!!!)
ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ(!!!!).

Τα σπίτια είναι χαμηλά
σαν έρημοι στρατώνες
τα καλοκαίρια μας μικρά
κι ατέλειωτοι χειμώνες.

και αυτοι πακτετο τρωγανε ,αλλα την παλευανε ...δεν ειχαν παραδωθει στο ελεος της μοιρα τους... καταλαβαινεις την διαφορα?

ναι ρε που(λλλλλ)ακι μου :lol: αλλα δεν ειπε ο ανθρωπος για καμια συγκριση!!!ρωτησε ποιο κοματι του καζαντζιδη γουσταρει ο καθε ενας που θελει να γραψει εδω μεσα.δεν ειπε οτι ο καζαντζιδης ειναι ο μεγαλυτερος τραγουδιστης που εβγαλε το παγκοσμιο στερεωμα ουτε οτι οι στιχοι που ερμηνευσε ηταν των μεγαλυτερων ποιητων!!!!δε σου αρεσει μαγκια σου!!!αλλα μην τον απαξιωνεις ετσι!!!αυτο λεω....:cool:

el_hymador
25/02/2007, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι ρε που(λλλλλ)ακι μου :lol: αλλα δεν ειπε ο ανθρωπος για καμια συγκριση!!!ρωτησε ποιο κοματι του καζαντζιδη γουσταρει ο καθε ενας που θελει να γραψει εδω μεσα.δεν ειπε οτι ο καζαντζιδης ειναι ο μεγαλυτερος τραγουδιστης που εβγαλε το παγκοσμιο στερεωμα ουτε οτι οι στιχοι που ερμηνευσε ηταν των μεγαλυτερων ποιητων!!!!δε σου αρεσει μαγκια σου!!!αλλα μην τον απαξιωνεις ετσι!!!αυτο λεω....:cool:

Υπαρχωωωωωω

και οσο υπαααρχεις , θα υπαρχω

και στ΄αρχιιιιιδια μου θα γραφωωω ...και εσεεεενα και τον οοολυμπιακοοοοο....:beer: :wave2:

TROOPER
25/02/2007, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Υπαρχωωωωωω

και οσο υπαααρχεις , θα υπαρχω

και στ΄αρχιιιιιδια μου θα γραφωωω ...και εσεεεενα και τον οοολυμπιακοοοοο....:beer: :wave2:

Ε ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΛΗΓΩΣΕΣ ΚΑΙ ΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ!!!



:lol: :lol: :lol: :lol:

:beer: :beer:

:wave2:

el_hymador
25/02/2007, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
Ε ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΛΗΓΩΣΕΣ ΚΑΙ ΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ!!!



:lol: :lol: :lol: :lol:

:beer: :beer:

:wave2:

ΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ???!!

Και εγω νομιζα πως ειπες I WHIL MISS YOU...:lol: :wave2:

TROOPER
25/02/2007, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
WHILL


WTF :lol:

el_hymador
25/02/2007, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
WTF :lol:

:a13:

TROOPER
26/02/2007, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
:a13:

:lol: :lol: :lol: :lol:

τι μλκς!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

TROOPER
26/02/2007, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Και εγω νομιζα πως ειπες I WILL MISS YOU...:lol: :wave2:

αυτο θα το λεω απο την ερχομενη βδομαδα που θα εχει περασει το ντερμπυ...:wave2:

idi
26/02/2007, 10:52
ρε μεχρι και ο Καζαντζιδης σας χαλαει???

ρε δε πα να γαμηθείτε στόκοι, αντιρρησηες των παντων, πανηβλακες διανοουμενοι της πουτσας, που εχετε το θρασος να γραφετε και σε φορα και να απαξιώνετε οτι αγαπαμε!!!

α σιχτιρ!! Δε σας αντεχω πια τη μαλακια σας!!
:a02: :a02: :a02: :a37: :a37: :a018: :a06:

el_hymador
26/02/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ρε μεχρι και ο Καζαντζιδης σας χαλαει???

ρε δε πα να γαμηθείτε στόκοι, αντιρρησηες των παντων, πανηβλακες διανοουμενοι της πουτσας, που εχετε το θρασος να γραφετε και σε φορα και να απαξιώνετε οτι αγαπαμε!!!

α σιχτιρ!! Δε σας αντεχω πια τη μαλακια σας!!
:a02: :a02: :a02: :a37: :a37: :a018: :a06:

καλα πες μας το αγαπημενο σου τραγουδι της brittney spears και μην τολμησεις να σχολιασεις γιατι την αγαπω και δεν θελω να την απαξιωσεις...

στο ζηταει ενας θρασυτατος πανιβλακας , αντιρρησιας των παντων & διανοουμενος της πουτσας...

chill out man...:smokin:

costas81
26/02/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ρε μεχρι και ο Καζαντζιδης σας χαλαει???

ρε δε πα να γαμηθείτε στόκοι, αντιρρησηες των παντων, πανηβλακες διανοουμενοι της πουτσας, που εχετε το θρασος να γραφετε και σε φορα και να απαξιώνετε οτι αγαπαμε!!!

α σιχτιρ!! Δε σας αντεχω πια τη μαλακια σας!!
:a02: :a02: :a02: :a37: :a37: :a018: :a06:


Δες υπογραφη!!!

zephyr1
26/02/2007, 11:29
Το πουκαμισο το ταλαση!:D

idi
26/02/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
καλα πες μας το αγαπημενο σου τραγουδι της brittney spears και μην τολμησεις να σχολιασεις γιατι την αγαπω και δεν θελω να την απαξιωσεις...

στο ζηταει ενας θρασυτατος πανιβλακας , αντιρρησιας των παντων & διανοουμενος της πουτσας...

chill out man...:smokin:

οτι γουσταρω ακουω και οτι μου αρεσει

δε καταλαβα!!!

.... αμα μου αρεσει η brittney spears ή ο ταδε, αυτο σε κανει πιο εξυπνο απο εμενα??? μαι αςς που λενε και στο χωριο μου!!!

hallooooooo μιλαμε για μουσικη κολλημενο μυαλο!!!

δε κρινεις εναν ανθρωπο απο τo τι ακουει την ωρα που πινει το καφε του ή την ωρα που παιζει το πουλι του

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ

halloooooooooooooooooooooooooo

sotpag
26/02/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πάντως,ο Καζαντζίδης ήταν αυτός που πρώτος ξεκίνησε τον αγώνα για να παίρνουν οι δημιουργοί τα ποσοστά τους από τις πωλήσεις.





γι' αυτο εκανε τοση φασαρια και δικες για να "φαει" τα τραγουδια του Νικολοπουλου!!!
και οταν του εκανε νουμερα ο Καζατζιδης εδωσε τραγουδια του στον Βελη ( που κατα την γνωμη μου δεν ειχαν και τρελη διαφορα)


και κατι βασικο που ειπε ο TROOPER

τα τραγουδια του δεν ειναι διαχρονικα γιατι τα ειπε ο Καζατζιδης αλλα γιατι ειναι "τραγουδια" που αξιζουν, φυσικα μετρα και ο ερμηνευτης αλλα αν η μουσικη και ο στιχος δεν ... δεν παει και το τραγουδι.


τωρα για την φωνη , ναι ηταν καλος , αλλα δεν ηταν ο "θεος" που παρουσιαζουν τα media,
(ποιος εχει ακουσει τον Νικο Γουναρη π.χ. μια απο τις καλυτερες φωνες που εχουν περασει...αν ηταν τα media ομως;;) και αυτο γινετε σε ολους τους κλαδους του ει ειδους.....

οπως και τωρα... ποσες καλες "φωνες" υπαρχουν και ποιες ακουγονται.

η αληθεια ειναι καπου στη μεση,

και φυσικα στο τι πουλαει και ποιος εχει τις ακρες.



ειναι αυτο που στις μερες μας λεμε " απο φωνη μ&*ι και απο μ&*ι φωναρα"


οποτε τι σιγουρο ειναι πως εγραψε μια καλη ιστορια

makis206
26/02/2007, 11:42
Γιου'Ρ τζαστ του γκουντ του μπι τΡου

:lol: :rotflmao: :lol:

el_hymador
26/02/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οτι γουσταρω ακουω και οτι μου αρεσει

δε καταλαβα!!!

.... αμα μου αρεσει η brittney spears ή ο ταδε, αυτο σε κανει πιο εξυπνο απο εμενα??? μαι ασ που λενε και στο χωρι μου!!!

hallooooooo μιλαμε για μουσικη κολλημενο μυαλο!!!

δε κρινεις εναν ανθρωπο απο τo τι ακουει την ωρα που πινει το καφε του ή την ωρα που παιζει το πουλι του

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ

halloooooooooooooooooooooooooo

Οντως δεν εχεις καταλαβει...:confused:

Αυτο που εννοουσα ειναι οτι ξεσηκωθηκατε γιατι γραψαμε δυο μαλακιες για τον Καζαντζιδη...

...προσωπικα δεν κρινω κανενα ειτε ακουει μουσικη , ειτε πινει καφε ειτε παιζει το πουλι του....

αν θιγεστε τοσο πολυ επειδη ειμασταν(εγω και αλλοι) off - topic σε σχεση με την αρχικη ερωτηση που αφορουσε πιο τραγουδι του Καζαντζιδη μας αρεσει πιο πολυ , συγνωμη ρε παιδια ... δεν διατυπωθηκε η ερωτηση στο forum ''Συλλογος φιλων Στελιου Καζαντζιδη'' σε forum μοτοσυκλετας διατυπωθηκε.....

για αυτο λοιπον ρωταω ΞΑΝΑ !!!

Ποιο τραγουδι της spears σας αρεσει περισσοτερο?????

παρακαλω μονο σοβαρες απαντησεις....

$py
26/02/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

δεν διατυπωθηκε η ερωτηση στο forum ''Συλλογος φιλων Στελιου Καζαντζιδη'' σε forum μοτοσυκλετας διατυπωθηκε.....





:rotflmao: :lol: :rotflmao: :a20:

idi
26/02/2007, 11:57
οκ και εγω σου λεω οτι μου αρεσει ο Καζαντζιδης σαν ερμηνευτής και σα φωνη και σαν ρεπερτοριο που διαλεξε να ερμηνεύσει...

αμα ειναι καλύτερος απο αλλους δεν ειναι δικο μου θεμα και ποτε δεν πιστευα στο "καλυτερος" γιατι παντα ειναι σχετικο

αλλ εσυ ποιος εισαι και τον αμφισβητείς και τον ειρωνεύεσαι? ο παβαροτι?

Αν δε σου αρεσει η ερμηνεία του ... προσωπικά χεστικα γιατι σε πολλες φασεις της ζωης μου μιλησε κατευθείαν στη καρδια μου η φωνη του.... δε με νοιαζει η αποψη σου.... γιατι δεν εχει επιχειρήματα

Μου αρεσει το OOOOoops I did it again!

el_hymador
26/02/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οκ και εγω σου λεω οτι μου αρεσει ο Καζαντζιδης σαν ερμηνευτής και σα φωνη και σαν ρεπερτοριο που διαλεξε να ερμηνεύσει...

αμα ειναι καλύτερος απο αλλους δεν ειναι δικο μου θεμα και ποτε δεν πιστευα στο "καλυτερος" γιατι παντα ειναι σχετικο

αλλ εσυ ποιος εισαι και τον αμφισβητείς και τον ειρωνεύεσαι? ο παβαροτι?

Αν δε σου αρεσει η ερμηνεία του ... προσωπικά χεστικα γιατι σε πολλες φασεις της ζωης μου μιλησε κατευθείαν στη καρδια μου η φωνη του.... δε με νοιαζει η αποψη σου.... γιατι δεν εχει επιχειρήματα

Μου αρεσει το OOOOoops I did it again!


οκ ενταξει...τελος..

sniper
26/02/2007, 13:25
Θα έλεγα, πάλι, την ρήση εκείνου του αρχαίου φιλοσόφου αλλά το αφήνω για κάτι σημαντικότερο...

tai
26/02/2007, 16:30
Εσύ με την 'ρήση' συνέχεια στο στόμα είσαι?:rolleyes:





:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

cityfly
26/02/2007, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

Τελικά αφού και της πατάτες της έκανε επιτυχίες, ήταν πολύ μεγάλος
:wave2:


και το μπάζο η θώδη :a04: έχει κάνει επιτυχία το γλλίίκα γλλίικα είναι μεγάλη; :a04:

cityfly
26/02/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ΟΕΟ!!!!!!!



γιατι???

5? στα 20??????????????

γιατι αμα βρεις "καλλιτεχνη" με καλυτερο συμβολοαιο κ δε τη λενε madona ΧΕΣΕ ΜΕ!


δεν ξέρω πόσα παίρνει η μαντόνα

ούτε πια ήταν η συμβολή του καζαντζίδη

αυτό που ξέρω είναι ότι τα πολλά λεφτά (στην ελλάδα τουλάχιστον όταν μιλάμε για πωλήσεις εκατομυρίων δίσκων - επειδή αναφέρθηκες στη μαντόνα - μιλάμε για άλλη κλίμακα) τα πολλά λεφτά λοιπόν βγαίνουν από τα ραδιόφωνα και τα βίντεοκλιπ όπου για κάθε μία φορά που παίζονται ένα χ (συμφωνημένο) ποσό πάει στη αεπι (ή κάπως έτσι) και μοιράζεται σε όλους όσους έχουν σχέση με το συγκεκριμένο τραγούδι (ερμηνευτή, στιχουργό, συνθέτη για ηχολήπτες κλπ δεν ξέρω)