PDA

View Full Version : αυτη την Ελλαδα, γιατι μας την κρυβουν?



gixxerpap
24/02/2007, 11:55
Βασίλισσα χωρίς Βασίλειο
Γράφει η Κατερίνα Ακριβοπούλου - 24/01/2007

Ένα μηχανολογικό επίτευγμα που δεν προβλήθηκε

Χάζευα χαλαρά στο Ντισκάβερι για το όραμα της κατασκευής της γέφυρας στο Βερίγγειο πορθμό που θα ενώσει Ασία με Αμερική. Εξηγούσε ο παρουσιαστής πόσο δύσκολο είναι να γίνει λόγω βάθους, μήκους και σεισμικότητας. Και εκεί που μας είχε πείσει ότι είναι σχεδόν αδύνατο να κατασκευαστεί λεει : "Η λύση σε αυτά τα προβλήματα έχει βρεθεί στην άλλη μεριά της γης. Στην Ελλάδα"!

Τα μάτια μου γούρλωσαν, τα αυτιά μου τεντώθηκαν και το μυαλό μου προσπαθούσε να επεξεργαστεί αυτό που άκουσα. Και εκεί που νόμιζα ότι είχα παρακούσει να και το βίντεο. Πανοραμικά από ελικόπτερο ο Κορινθιακός κόλπος και η γέφυρα Ρίου Αντιρρίου. Ακολούθησε ένα ημίωρο όπου περιέγραφε τις παγκόσμιες καινοτομίες της κατασκευής της. Όχι μόνο ότι είναι η μακρύτερη καλωδιακή γέφυρα στο κόσμο, ότι έχει τους μεγαλύτερους πυλώνες αλλά ότι και οι μέθοδοι που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή της έγιναν σχολή για τις γέφυρες του μέλλοντος. Άκουγα και έβλεπα άναυδη.

Έτρεξα στο ελληνικό σάιτ να δω με λεπτομέρεια όλα αυτά τα υπέροχα που είδα στην ξένη εκπομπή και διαβάζω: Το έργο αυτό το εμπνεύστηκε ο Χαρίλαος Τρικούπης… Και κάτω δεξιά γράφει. "Το σάιτ είναι υπό κατασκευή"!!! Γιατί Χαρίλαε μου δεν εμπνεύστηκες και σάιτ και βίντεο;

Δεν πέρασαν πολλές ημέρες και τι βλέπω; Το Νάσιοναλ Τζεογκράφικ να αφιερώνει μια ώρα εκπομπή για τη γέφυρα Ρίου-Αντίρριου!
Η επιτροπή μηχανικών στην Αμερική την έχρισε το μεγαλύτερο μηχανολογικό επίτευγμα το 2005
Βλέπω στο ίντερνετ ότι επιτροπή μηχανικών στην Αμερική την έχρισε το μεγαλύτερο μηχανολογικό επίτευγμα το 2005. Βραβείο που από το 1960 δεν πήρε ποτέ μη αμερικανική κατασκευή. Αυτά λενε οι ξένοι. Εμείς τι λεμε; Τίποτα. Σαν να μην υπάρχει. Ένα έργο που θαυμάζει όλος ο κόσμος, που θα μπορούσε να γίνει σύμβολο της συνέχειας ανάμεσα στα αρχαία και νέα ελληνικά μνημεία και σημείο αναφοράς και για τον τουρισμό, προβάλλεται μόνο όταν υπάρχει θέμα αύξησης των διοδίων. Μια βασίλισσα χωρίς βασίλειο.

Το ίδιο απόγευμα πήγα με το γιο μου στο Ευγενίδειο για να μάθω τότε ότι βρίσκομαι στο μεγαλύτερο και καλύτερα εξοπλισμένο ψηφιακό Πλανητάριο στο κόσμο! Σκέψου είπα μέσα μου να είχε κάτι τέτοιο μια άλλη χώρα... Θα το είχε μάθει όλος ο κόσμος… Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά ήρθε και η χαριστική βολή…

Διαβάζω ότι "μ' ένα έργο σταθμό στην ιστορία του κλασικού μπαλέτου, τη "Λίμνη των Κύκνων", εγκαινιάζεται στην Αθήνα το Μπάντμιντον Θίατερ, το μεγαλύτερο υπερσύγχρονο πολυτελές θέατρο διεθνών προδιαγραφών και χωρητικότητας 2.400 θέσεων".

Αυτά ανακάλυψα παρεμπιπτόντως και επίσης παρεμπιπτόντως αναρωτήθηκα: Πόσα άλλα τέτοια επιτεύγματα έχουμε που είτε επιμελώς, είτε από αμέλεια χαμηλώνουμε; Γιατί μας κρύβουν αυτή την Ελλάδα; Γιατί μας σερβίρουν μόνο την κακομοιριά και τη μιζέρια για τη χώρα μας; Μόνο πόσο ακρίβυνε το αγγουράκι πρέπει να μαθαίνουμε; Και καλά, τα κανάλια το παίζουν επειδή πουλάει. Η Πολιτεία γιατί δεν αναδεικνύει τις πρωτιές μας; Μήπως επειδή μαζί με το έργο τελειώνουν και τα κονδύλια και κατά συνέπεια και τα προσωπικά συμφέροντα των Μαυρογιαλούρων;

http://www.skai.gr/master_story.php?id=37088

εκφραστείτε ελεύθερα...

rc31
24/02/2007, 21:27
αφου απαντησες εγω τι ναπω

Η Πολιτεία γιατί δεν αναδεικνύει τις πρωτιές μας; Μήπως επειδή μαζί με το έργο τελειώνουν και τα κονδύλια και κατά συνέπεια και τα προσωπικά συμφέροντα των Μαυρογιαλούρων;

DimChios
24/02/2007, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από rc31
αφου απαντησες εγω τι ναπω

Η Πολιτεία γιατί δεν αναδεικνύει τις πρωτιές μας; Μήπως επειδή μαζί με το έργο τελειώνουν και τα κονδύλια και κατά συνέπεια και τα προσωπικά συμφέροντα των Μαυρογιαλούρων;




:eyepop: ΤΙ ΕΙΠΕ ΡΕ ΤΟ ΑΤΟΜΟ???!!! :eyepop:


ΣΟΦΟΝ!!! :a024:

ΕΥΓΕ! :a10:

orizontas
24/02/2007, 22:03
+45460000

Respect
24/02/2007, 22:15
Μπράβο μας αλλά και κρίμα που το Νο1 μηχανολογικό επίτευμα του 2005, έχει κόστος χρήσης απαγορευτικό για το μέσο Έλληνα!! :a06:


79090

Anritsu
25/02/2007, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Μπράβο μας αλλά και κρίμα που το Νο1 μηχανολογικό επίτευμα του 2005, έχει κόστος χρήσης απαγορευτικό για το μέσο Έλληνα!! :a06:

Την γέφυρα , τις ολυμπιακές εγκαταστάσεις και την αττικη οδό τις έχουμε πληρωσει πολλές φορές και θα τις πληρώσουμε και άλλες . Μπορεί αντικειμενικά η γέφυρά στο ριο να είναι επίτευγμα ,αν όμως ποτέ μάθουμε πόσο στοίχισε και κυρίως πόσο λιγότερο θα μπορούσε να είχε στοιχίσει αν γινόταν ορθολογική διαχείριση των δικών μας χρημάτων είμαι σίγουρος πως θα βρούμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ απόκλιση .....

tifoefs
25/02/2007, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
Βασίλισσα χωρίς Βασίλειο
Γράφει η Κατερίνα Ακριβοπούλου - 24/01/2007

Ένα μηχανολογικό επίτευγμα που δεν προβλήθηκε

Χάζευα χαλαρά στο Ντισκάβερι για το όραμα της κατασκευής της γέφυρας στο Βερίγγειο πορθμό που θα ενώσει Ασία με Αμερική. Εξηγούσε ο παρουσιαστής πόσο δύσκολο είναι να γίνει λόγω βάθους, μήκους και σεισμικότητας. Και εκεί που μας είχε πείσει ότι είναι σχεδόν αδύνατο να κατασκευαστεί λεει : "Η λύση σε αυτά τα προβλήματα έχει βρεθεί στην άλλη μεριά της γης. Στην Ελλάδα"!

Τα μάτια μου γούρλωσαν, τα αυτιά μου τεντώθηκαν και το μυαλό μου προσπαθούσε να επεξεργαστεί αυτό που άκουσα. Και εκεί που νόμιζα ότι είχα παρακούσει να και το βίντεο. Πανοραμικά από ελικόπτερο ο Κορινθιακός κόλπος και η γέφυρα Ρίου Αντιρρίου. Ακολούθησε ένα ημίωρο όπου περιέγραφε τις παγκόσμιες καινοτομίες της κατασκευής της. Όχι μόνο ότι είναι η μακρύτερη καλωδιακή γέφυρα στο κόσμο, ότι έχει τους μεγαλύτερους πυλώνες αλλά ότι και οι μέθοδοι που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή της έγιναν σχολή για τις γέφυρες του μέλλοντος. Άκουγα και έβλεπα άναυδη.

Έτρεξα στο ελληνικό σάιτ να δω με λεπτομέρεια όλα αυτά τα υπέροχα που είδα στην ξένη εκπομπή και διαβάζω: Το έργο αυτό το εμπνεύστηκε ο Χαρίλαος Τρικούπης… Και κάτω δεξιά γράφει. "Το σάιτ είναι υπό κατασκευή"!!! Γιατί Χαρίλαε μου δεν εμπνεύστηκες και σάιτ και βίντεο;

Δεν πέρασαν πολλές ημέρες και τι βλέπω; Το Νάσιοναλ Τζεογκράφικ να αφιερώνει μια ώρα εκπομπή για τη γέφυρα Ρίου-Αντίρριου!
Η επιτροπή μηχανικών στην Αμερική την έχρισε το μεγαλύτερο μηχανολογικό επίτευγμα το 2005
Βλέπω στο ίντερνετ ότι επιτροπή μηχανικών στην Αμερική την έχρισε το μεγαλύτερο μηχανολογικό επίτευγμα το 2005. Βραβείο που από το 1960 δεν πήρε ποτέ μη αμερικανική κατασκευή. Αυτά λενε οι ξένοι. Εμείς τι λεμε; Τίποτα. Σαν να μην υπάρχει. Ένα έργο που θαυμάζει όλος ο κόσμος, που θα μπορούσε να γίνει σύμβολο της συνέχειας ανάμεσα στα αρχαία και νέα ελληνικά μνημεία και σημείο αναφοράς και για τον τουρισμό, προβάλλεται μόνο όταν υπάρχει θέμα αύξησης των διοδίων. Μια βασίλισσα χωρίς βασίλειο.

Το ίδιο απόγευμα πήγα με το γιο μου στο Ευγενίδειο για να μάθω τότε ότι βρίσκομαι στο μεγαλύτερο και καλύτερα εξοπλισμένο ψηφιακό Πλανητάριο στο κόσμο! Σκέψου είπα μέσα μου να είχε κάτι τέτοιο μια άλλη χώρα... Θα το είχε μάθει όλος ο κόσμος… Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά ήρθε και η χαριστική βολή…

Διαβάζω ότι "μ' ένα έργο σταθμό στην ιστορία του κλασικού μπαλέτου, τη "Λίμνη των Κύκνων", εγκαινιάζεται στην Αθήνα το Μπάντμιντον Θίατερ, το μεγαλύτερο υπερσύγχρονο πολυτελές θέατρο διεθνών προδιαγραφών και χωρητικότητας 2.400 θέσεων".

Αυτά ανακάλυψα παρεμπιπτόντως και επίσης παρεμπιπτόντως αναρωτήθηκα: Πόσα άλλα τέτοια επιτεύγματα έχουμε που είτε επιμελώς, είτε από αμέλεια χαμηλώνουμε; Γιατί μας κρύβουν αυτή την Ελλάδα; Γιατί μας σερβίρουν μόνο την κακομοιριά και τη μιζέρια για τη χώρα μας; Μόνο πόσο ακρίβυνε το αγγουράκι πρέπει να μαθαίνουμε; Και καλά, τα κανάλια το παίζουν επειδή πουλάει. Η Πολιτεία γιατί δεν αναδεικνύει τις πρωτιές μας; Μήπως επειδή μαζί με το έργο τελειώνουν και τα κονδύλια και κατά συνέπεια και τα προσωπικά συμφέροντα των Μαυρογιαλούρων;

http://www.skai.gr/master_story.php?id=37088

εκφραστείτε ελεύθερα...

Το ειδα και γω αυτο !

Εχει το Discovery μια σειρα για Megaconstructions και η γεφυρα στο Ριο-Αντιριο παρουσιαζεται σαν το πρωτο θαυμα μηχανικης του 21 αιωνα επειδη ειναι η μοναδικη γεφυρα στο πλανητη που εχει φτιαχτει πανω σε σεισμικες πλακες με καινουργια μεθοδο στηριξης και ειναι η μοναδικη μακρυτερη σε μεγεθος κρεμαστη γεφυρα !

Θεωρειται επισης σαν τις πιο ασφαλεις γεφυρες σε πλαγιους ανεμους και βροχη λογω ειδικων σχεδιαστικων μεθοδων που ειναι πτρωτοφανεις στα μηχανολογικα δεδομενα.

:beer: :beer: :beer:

Respect
25/02/2007, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Την γέφυρα , τις ολυμπιακές εγκαταστάσεις και την αττικη οδό τις έχουμε πληρωσει πολλές φορές και θα τις πληρώσουμε και άλλες . Μπορεί αντικειμενικά η γέφυρά στο ριο να είναι επίτευγμα ,αν όμως ποτέ μάθουμε πόσο στοίχισε και κυρίως πόσο λιγότερο θα μπορούσε να είχε στοιχίσει αν γινόταν ορθολογική διαχείριση των δικών μας χρημάτων είμαι σίγουρος πως θα βρούμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ απόκλιση ..... Το κατασκευαστικό κόστος της γέφυρας το ανέλαβαν οι εταιρείες οι οποίες και τη κατασκέυασαν. Κατά συνέπεια, η εκμετάλευση γίνεται από τις εταιρείες αυτές (Γέφυρα Α Ε νομίζω) για περίπου 40 χρόνια αν θυμάμαι καλά συνυπολογίσιμων και των 7 χρόνων της κατασκευής. (40 - 7 = 33)

Όπως και να'χει, ένα πέρα-δώθε με τη νταλίκα για παράδειγμα κοστίζει 72€. Προσωπικά για μένα αυτό σημαίνει 4x72=288 τη βδομάδα. Αντίστοιχα το ferry μεταφράζεται ως 4x44=176.

Σε ετήσια βάση αυτό μας δίνει χαλαρά έναν αριθμό της τάξεως του 6.048.

Πολλά δεν είναι;

loukasfilm
25/02/2007, 14:04
Ποιος είπε ότι μας την κρύβουν? Απλά, όταν ξεσκίζεσαι για να καταφέρεις να επιβιώσεις, με τους μισθούς πείνας που παίρνουμε, και με την ακρίβεια που μας πηδάει καθημερινά, κάνοντας δυό και τρείς δουλειές, που να βρεις καιρό να θαυμάσεις την υπέροχη γέφυρα που την έχεις πληρώσει επίσης δύο και τρείς φορές?

Επίσης μου αρέσει πολύ και η ονομασία του θεάτρου Μπάντμιγκτον, (το έγραψα καλά?):lol: :lol: :lol:

lampros_fazer
25/02/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Το κατασκευαστικό κόστος της γέφυρας το ανέλαβαν οι εταιρείες οι οποίες και τη κατασκέυασαν. Κατά συνέπεια, η εκμετάλευση γίνεται από τις εταιρείες αυτές (Γέφυρα Α Ε νομίζω) για περίπου 40 χρόνια αν θυμάμαι καλά συνυπολογίσιμων και των 7 χρόνων της κατασκευής. (40 - 7 = 33)

Όπως και να'χει, ένα πέρα-δώθε με τη νταλίκα για παράδειγμα κοστίζει 72€. Προσωπικά για μένα αυτό σημαίνει 4x72=288 τη βδομάδα. Αντίστοιχα το ferry μεταφράζεται ως 4x44=176.

Σε ετήσια βάση αυτό μας δίνει χαλαρά έναν αριθμό της τάξεως του 6.048.

Πολλά δεν είναι;
Nαι για τα αυτκίνητα & φορτηγά είναι πολλά..Αλλά απ'την άλλη είναι ίσως το μόνο έργο που αξίζει να έχει διόδια..Αν ο χρόνος δεν πιέζει εννοείται οτι πας με το φέρρυμποτ..(τα οποία μέχρι να φτιαχτεί η γέφυρα το είχαν παραγαμήσει με τα ναύλα,το στριμωξίδι και τα δρομολόγια..:mad: )

Respect
25/02/2007, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Nαι για τα αυτκίνητα & φορτηγά είναι πολλά..Αλλά απ'την άλλη είναι ίσως το μόνο έργο που αξίζει να έχει διόδια..Αν ο χρόνος δεν πιέζει εννοείται οτι πας με το φέρρυμποτ..(τα οποία μέχρι να φτιαχτεί η γέφυρα το είχαν παραγαμήσει με τα ναύλα,το στριμωξίδι και τα δρομολόγια..:mad: ) Και λίγα λες.. :)

postman
25/02/2007, 22:33
ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΗΘΗΤΕ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΤΕ .ΤΗΝ ΓΕΦΥΡΑ ΤΗΝ ΣΧΕΔΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ ΓΑΛΛΟΙ , ΤΟ ΕΥΓΕΝΙΔΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΓΙΑΠΟΝΕΖΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ SOFTWARE . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ BATMINTON ΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΙΔΑ ΓΡΑΦΕΙ MADE IN GREECE , ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟΣ . Η ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΑΝ ΧΩΡΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥΣΑΚΑ !

Respect
25/02/2007, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΗΘΗΤΕ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΤΕ .ΤΗΝ ΓΕΦΥΡΑ ΤΗΝ ΣΧΕΔΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ ΓΑΛΛΟΙ , ΤΟ ΕΥΓΕΝΙΔΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΓΙΑΠΟΝΕΖΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ SOFTWARE . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ BATMINTON ΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΙΔΑ ΓΡΑΦΕΙ MADE IN GREECE , ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟΣ . Η ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΑΝ ΧΩΡΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥΣΑΚΑ ! Α!.. φιλαράκι όλα κι όλα!..
Ο ελληνικός μουσακάς είναι γαμάτος!! :a024:

Και για τη παράδοση και μόνο, θα έπρεπε να υπάρχει νόμος που να επιβάλει να τον πληρώνουμε με δραχμούλες!!
:lol: :lol:

Xrider
26/02/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΗΘΗΤΕ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΤΕ .ΤΗΝ ΓΕΦΥΡΑ ΤΗΝ ΣΧΕΔΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ ΓΑΛΛΟΙ , ΤΟ ΕΥΓΕΝΙΔΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΓΙΑΠΟΝΕΖΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ SOFTWARE . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ BATMINTON ΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΙΔΑ ΓΡΑΦΕΙ MADE IN GREECE , ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟΣ . Η ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΑΝ ΧΩΡΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥΣΑΚΑ !
εχωντας αυτο το σκεπτικο ειναι λογικο να νομιζουν μερικοι οτι ειμαστε για τον Που...
Οταν κλεινεις την ΤιΒι και δεν ακους την ανακυκλωση της παραπληροφωρησης,η Ελλαδα δεν ειναι ετσι οπως στην περιγραφουν..ειναι πολυ καλυτερη.
Εχουμε πολλα που τα σνομπαρουμε στην Ελλαδα λογω της ξενομανιας και που στο εξωτερικο πουλανε.
π.χ
ΙΚΕΑ ειναι Σουηδικα αλλα πολλα απο αυτα φτιαγμενα στην Ελλαδα.Ειχα κουζινα στο σπιτι στην Ιταλια ΙΚΕΑ και εγραφε made in Greece.
Ducati T-shirt αγορασμενο απο το μαγαζι της Ducati στην Ιταλια και ειναι made in Greece ενω στην Ελλαδα ισως ειναι Κινεζικο.
Αλυσιδες μεγαλων σουπερ μαρκετ εκτος Ελλαδας πουλανε ενα σωρο μαρκες τροφιμων made in Greece και στην Ελλαδα απλα δεν υπαρχουν αυτες οι μαρκες.
Υπαρχουν ενα σωρο μαγαζια,μπαρ που τα ονοματα τους ειναι Ελληνικα για πρεστιζ στο εξωτερικο,ενω στην Ελλαδα γινεται το αντιθετο..
το πιο φημισμενο καφε στην Ιταλια ειναι το El Greco,στην Βενετια υπαρχει η γεφυρα των Ελληνων..μεχρι και το Tele Pace TV του Βατικανου σε ντοκυμαντερ μιλαει για τους αρχαιους και συγχρονους Ελληνες και πως μαζι με τους Ετρουσκους δημιουργησαν την Ευρωπη!!
Απλα η γνωμη μου ειναι οτι στην Ελλαδα επρεπε να ειχε γεννηθει ο Kennedy και να ειχε γινει δογμα το >Μην σκεφτεσαι τι θα κανει για εσενα το κρατος αλλα τι θα κανεις εσυ για αυτο.
που κολλαει τελεια με αυτο ελεγε ο Δημοσθενης (και ο Βεργης)Δεν προσπαθω να σας πω ποιο ειναι το σωστο ,γιατι το γνωριζεται,προσπαθω να σας πεισω να το πραξετε!!!301π.Χ και ακομα στην προσπαθεια ειμαστε.

idi
26/02/2007, 11:44
εγω ξερω οτι ο μοτοσυκλετιστής πληρώνει ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ αντίτιμο για τη χρήση της γέφυρας... (ΕΥΓΕ)

αμα ηταν ελληνικο εργο (πχ αττικη οδος) θα πλήρωνε το μισο.... ή και παραπανω απο το μισο (2 πρωτα διοδια ΕΟ Αθηνων-Λαμιας) του αντίστοιχου του αυτοκίνητου.... (ΕΛΕΟΣ)

Respect
26/02/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω ξερω οτι ο μοτοσυκλετιστής πληρώνει ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ αντίτιμο για τη χρήση της γέφυρας... (ΕΥΓΕ)

Ευτυχώς! Αλλά μόνο αυτός. 1.70€, μια χαρά είναι.

postman
26/02/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
εχωντας αυτο το σκεπτικο ειναι λογικο να νομιζουν μερικοι οτι ειμαστε για τον Που...
Οταν κλεινεις την ΤιΒι και δεν ακους την ανακυκλωση της παραπληροφωρησης,η Ελλαδα δεν ειναι ετσι οπως στην περιγραφουν..ειναι πολυ καλυτερη.
Εχουμε πολλα που τα σνομπαρουμε στην Ελλαδα λογω της ξενομανιας και που στο εξωτερικο πουλανε.
π.χ
ΙΚΕΑ ειναι Σουηδικα αλλα πολλα απο αυτα φτιαγμενα στην Ελλαδα.Ειχα κουζινα στο σπιτι στην Ιταλια ΙΚΕΑ και εγραφε made in Greece.
Ducati T-shirt αγορασμενο απο το μαγαζι της Ducati στην Ιταλια και ειναι made in Greece ενω στην Ελλαδα ισως ειναι Κινεζικο.
Αλυσιδες μεγαλων σουπερ μαρκετ εκτος Ελλαδας πουλανε ενα σωρο μαρκες τροφιμων made in Greece και στην Ελλαδα απλα δεν υπαρχουν αυτες οι μαρκες.
Υπαρχουν ενα σωρο μαγαζια,μπαρ που τα ονοματα τους ειναι Ελληνικα για πρεστιζ στο εξωτερικο,ενω στην Ελλαδα γινεται το αντιθετο..
το πιο φημισμενο καφε στην Ιταλια ειναι το El Greco,στην Βενετια υπαρχει η γεφυρα των Ελληνων..μεχρι και το Tele Pace TV του Βατικανου σε ντοκυμαντερ μιλαει για τους αρχαιους και συγχρονους Ελληνες και πως μαζι με τους Ετρουσκους δημιουργησαν την Ευρωπη!!
Απλα η γνωμη μου ειναι οτι στην Ελλαδα επρεπε να ειχε γεννηθει ο Kennedy και να ειχε γινει δογμα το >Μην σκεφτεσαι τι θα κανει για εσενα το κρατος αλλα τι θα κανεις εσυ για αυτο.
που κολλαει τελεια με αυτο ελεγε ο Δημοσθενης (και ο Βεργης)Δεν προσπαθω να σας πω ποιο ειναι το σωστο ,γιατι το γνωριζεται,προσπαθω να σας πεισω να το πραξετε!!!301π.Χ και ακομα στην προσπαθεια ειμαστε. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΣ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗ "Η ΨΥΧΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ" . ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΛΛΑΔΑ ,ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ...

H.A.Balafoutre
26/02/2007, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
εχωντας αυτο το σκεπτικο ειναι λογικο να νομιζουν μερικοι οτι ειμαστε για τον Που...
Οταν κλεινεις την ΤιΒι και δεν ακους την ανακυκλωση της παραπληροφωρησης,η Ελλαδα δεν ειναι ετσι οπως στην περιγραφουν..ειναι πολυ καλυτερη.
Εχουμε πολλα που τα σνομπαρουμε στην Ελλαδα λογω της ξενομανιας και που στο εξωτερικο πουλανε.
π.χ
ΙΚΕΑ ειναι Σουηδικα αλλα πολλα απο αυτα φτιαγμενα στην Ελλαδα.Ειχα κουζινα στο σπιτι στην Ιταλια ΙΚΕΑ και εγραφε made in Greece.
Ducati T-shirt αγορασμενο απο το μαγαζι της Ducati στην Ιταλια και ειναι made in Greece ενω στην Ελλαδα ισως ειναι Κινεζικο.
Αλυσιδες μεγαλων σουπερ μαρκετ εκτος Ελλαδας πουλανε ενα σωρο μαρκες τροφιμων made in Greece και στην Ελλαδα απλα δεν υπαρχουν αυτες οι μαρκες.
Υπαρχουν ενα σωρο μαγαζια,μπαρ που τα ονοματα τους ειναι Ελληνικα για πρεστιζ στο εξωτερικο,ενω στην Ελλαδα γινεται το αντιθετο..
το πιο φημισμενο καφε στην Ιταλια ειναι το El Greco,στην Βενετια υπαρχει η γεφυρα των Ελληνων..μεχρι και το Tele Pace TV του Βατικανου σε ντοκυμαντερ μιλαει για τους αρχαιους και συγχρονους Ελληνες και πως μαζι με τους Ετρουσκους δημιουργησαν την Ευρωπη!!
Απλα η γνωμη μου ειναι οτι στην Ελλαδα επρεπε να ειχε γεννηθει ο Kennedy και να ειχε γινει δογμα το >Μην σκεφτεσαι τι θα κανει για εσενα το κρατος αλλα τι θα κανεις εσυ για αυτο.
που κολλαει τελεια με αυτο ελεγε ο Δημοσθενης (και ο Βεργης)Δεν προσπαθω να σας πω ποιο ειναι το σωστο ,γιατι το γνωριζεται,προσπαθω να σας πεισω να το πραξετε!!!301π.Χ και ακομα στην προσπαθεια ειμαστε.

ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

Επισημαίνει πως με τα κατά τα άλλα καθ'όλα ΕΛΛΗΝΙΚΑ χεράκια μας ΒΓΑΖΟΥΜΕ τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ μπιρμπιλομάτικα ΜΑΤΑΚΙΑ μας......

ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ, ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ. Δεν είναι τυχαίο που τα πράγματα τα βλέπεις κι από το εξωτερικό, όπως και πολλοί άλλοι που λένε πράγματα και θάματα κάθε τόσο και κανένας δεν τους διαβάζει.

Καλό είναι να απομυθοποιήσουμε κάποια γελία στερεότυπα. Ας το δεχθούμε ειληκρινά και όλα θα πάνε πολύ, μα πάρα πολύ καλύτερα.

nassosxlvbros
26/02/2007, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΗΘΗΤΕ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΤΕ .ΤΗΝ ΓΕΦΥΡΑ ΤΗΝ ΣΧΕΔΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ ΓΑΛΛΟΙ , ΤΟ ΕΥΓΕΝΙΔΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΓΙΑΠΟΝΕΖΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ SOFTWARE . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ BATMINTON ΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΙΔΑ ΓΡΑΦΕΙ MADE IN GREECE , ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟΣ . Η ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΑΝ ΧΩΡΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥΣΑΚΑ !

νταξει μωρε μη το παιρνεις και κατακαρδα...αυτα ειναι αντισταθμιστικα ωφελη...για ρωτα ποιοι φτιαχνουν τα ρανταρακια στα μιραζ....
τα PLC των μοριακων επιταχυντων της CERN...
και μιλαμε για κατασκευη,μονταρισμα ΚΑΙ ποιοτικο ελεγχο 25 φορες πανω απο τους Γερμανους....

εμεις....:beer:

postman
27/02/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
νταξει μωρε μη το παιρνεις και κατακαρδα...αυτα ειναι αντισταθμιστικα ωφελη...για ρωτα ποιοι φτιαχνουν τα ρανταρακια στα μιραζ....
τα PLC των μοριακων επιταχυντων της CERN...
και μιλαμε για κατασκευη,μονταρισμα ΚΑΙ ποιοτικο ελεγχο 25 φορες πανω απο τους Γερμανους....

εμεις....:beer: ΤΟ ΟΤΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΕΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΡΟΟΔΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΝΙΑΣ ,ΠΟΥ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΜΑ ΜΙΑΣ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗΣ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑΣ . ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ Η' ΕΝΑΣ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ , ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΗ Η ΚΟΙΝΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ . ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΠΟΛΕΣΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ . ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΑ ΣΑΧΛΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΤΗΣ ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΑΡΛΕΤ ΤΟΝ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΝ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ ! ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ .ΟΙ 12 ΑΠ' ΤΟΥΣ 35 ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ (ΝΕΟΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 35 ΧΡΟΝΩΝ) ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ !!! ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ... ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΙΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ .

Xrider
27/02/2007, 14:45
Τεχνολογια στην Ελλαδα υπαρχει και απλα πωλειται στο εξωτερικο.
Παραδειγμα.
Υπαρχει ενας τυπος στην Λαρισα (το επωνυμο του μοιαζει με μαρκα ψυγειων..δεν το θυμαμαι τωρα) που εχει τελειωσει Ρομποτικη στην Γερμανια 30 χρονια πριν.
Τωρα εχει μια μεγαλη εταιρια Ρομποτικης στην Λαρισα και πουλαει τα ρομποτικα συστηματα του στην Lockheed κ.α αμερικανικες εταιριες + Ευρωπαικες.
Το συστημα ανιχνευσης μεταλλων στο Ελ.Βενιζελος ειναι δικο του..(2004) εχει εξοπλισει και αλλα αεροδρομια...Νομιζω ενα ρομποτ για εξουδετερωση ναρκων και βομβων...κ.α
Στα ΝΕΑ πριν 10/20 μερες ειχε συνεντευξη του για μια συμφωνια 1-2εκ € με Αμερικανους.
Ο τυπος δηλωσε οτι θελει να κανει την Λαρισα ενα μικρο Τοκυο!!
Ποιος τον ηξερε η τον ξερει πριν την συνεντευξη στα νεα?Και ομως..
Οτι δεν τους ξερουμε δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν.
Αν και δεν ειμαι απο την Λαρισα γουσταρω τετοια ατομα.


Συμβουλη για οσους τα βλεπουν ολα μαυρα......



















Απλα κλεισε την τηλεοραση και θα δεις οτι δεν ειναι ετσι.

stavrogin
27/02/2007, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Τεχνολογια στην Ελλαδα υπαρχει και απλα πωλειται στο εξωτερικο.
Παραδειγμα.
Υπαρχει ενας τυπος στην Λαρισα (το επωνυμο του μοιαζει με μαρκα ψυγειων..δεν το θυμαμαι τωρα) που εχει τελειωσει Ρομποτικη στην Γερμανια 30 χρονια πριν.
Τωρα εχει μια μεγαλη εταιρια Ρομποτικης στην Λαρισα και πουλαει τα ρομποτικα συστηματα του στην Lockheed κ.α αμερικανικες εταιριες + Ευρωπαικες.
Το συστημα ανιχνευσης μεταλλων στο Ελ.Βενιζελος ειναι δικο του..(2004) εχει εξοπλισει και αλλα αεροδρομια...Νομιζω ενα ρομποτ για εξουδετερωση ναρκων και βομβων...κ.α
Στα ΝΕΑ πριν 10/20 μερες ειχε συνεντευξη του για μια συμφωνια 1-2εκ € με Αμερικανους.
Ο τυπος δηλωσε οτι θελει να κανει την Λαρισα ενα μικρο Τοκυο!!
Ποιος τον ηξερε η τον ξερει πριν την συνεντευξη στα νεα?Και ομως..
Οτι δεν τους ξερουμε δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν.
Αν και δεν ειμαι απο την Λαρισα γουσταρω τετοια ατομα.


Συμβουλη για οσους τα βλεπουν ολα μαυρα......


Απλα κλεισε την τηλεοραση και θα δεις οτι δεν ειναι ετσι.

Αν τον ρωτησεις τον τυπο για τις ευρασιτεχνιες του που τις κατοχειρωσε,θα σου πει καποια χωρα του εξωτερικου γιατι στο ελληνικο γραφειο ευρασιτεχνιων του ειπαν οτι αυτα που σχεδιασε ειτε δεν γινονται ειτε υποτιθεται οτι καποιος αλλος τον εχει προλαβει.

Αν ρωτησεις τον τυπο που φτιαχνει ενδεχωμενα πολυπλοκα μηχανολογικα εξαρτηματα ,θα σου πει πως τα φτιαχνει σε καποια χωρα του εξωτερικου γιατι στην ελλαδα οι μηχανολογοι δεν καταλαβαινουν τα σχεδια του και ειναι 3-4 φορες ακριβοτεροι απο το εξωτερικο

Αν ο τυπος καπου κλαταρει και χρειαστει την βοηθεια του κρατους (που εσυ κι εγω χωρις δευτερη κουβεντα θα του δειναμε,αν μπορουσαμε) να εισαι βεβαιος οτι το κρατος θα του γυρισει την πλατη και θα τον αφησει να βουλιαξει,γιατι ετσι εχει κανει μεχρι τωρα.

Αν ενας Ελληνας καταφερει κατι καλο σε αυτον τον τοπο ,ειναι ηρωας περαν αμφισβητησεως γιατι εχει παει κοντρα στη πιο οπισθοδρομικη πραγματικοτητα της Ευρωπης

Και φυσικα δεν υπαρχει μονο αυτος στην λαρισα,υπαρχουν πολλοι.

Την Κυριακη μιλαγα με Επιχειρηματια που κανει δουλειες στην Γκανα.Θελει να στησει ηλιακο παρκο στην σαχαρα γιατι μπορει ,ενω στην ελλαδα που εχει δικη του γη οση θελει δε μπορει,για πολλους "ελληνικους λογους".

Αλλος γνωστος σχεδιαζει αυτοκινητο με πρωτοποριακο συστημα αναρτησης και τετρακινησης.Τις ευρασιτεχνιες του της κατοχειρωσε εξω.Το σασμαν του θα το κατασκευαζει εξω.Και δεν ειναι το θεμα οτι χρησημοποιει εξωτικες τεχνολογιες απλα στην ελλαδα ειναι ολοι αλλου φαν παρκ.

kalesin
27/02/2007, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Τεχνολογια στην Ελλαδα υπαρχει και απλα πωλειται στο εξωτερικο.
Παραδειγμα.
Υπαρχει ενας τυπος στην Λαρισα (το επωνυμο του μοιαζει με μαρκα ψυγειων..δεν το θυμαμαι τωρα) που εχει τελειωσει Ρομποτικη στην Γερμανια 30 χρονια πριν.
Τωρα εχει μια μεγαλη εταιρια Ρομποτικης στην Λαρισα και πουλαει τα ρομποτικα συστηματα του στην Lockheed κ.α αμερικανικες εταιριες + Ευρωπαικες.
Το συστημα ανιχνευσης μεταλλων στο Ελ.Βενιζελος ειναι δικο του..(2004) εχει εξοπλισει και αλλα αεροδρομια...Νομιζω ενα ρομποτ για εξουδετερωση ναρκων και βομβων...κ.α
Στα ΝΕΑ πριν 10/20 μερες ειχε συνεντευξη του για μια συμφωνια 1-2εκ € με Αμερικανους.
Ο τυπος δηλωσε οτι θελει να κανει την Λαρισα ενα μικρο Τοκυο!!
Ποιος τον ηξερε η τον ξερει πριν την συνεντευξη στα νεα?Και ομως..
Οτι δεν τους ξερουμε δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν.
Αν και δεν ειμαι απο την Λαρισα γουσταρω τετοια ατομα.



μιλαμε για τον ιδιο που ηταν μεχρι πριν λιγα χρονια σε μια τεραστια αυτοκινητοβιομηχανια [mercedes; bmw;] κ ειχε σχεδιασει κ ενα αυτοκινητο (http://www.twt-gmbh.de/index.php?id=53) βασισμενο στο πατωμα του Polo;

Ο ιδιος που ειχε την ελπιδα αυτο το αυτοκινητο να παραγεται στην Ελλαδα (http://www.channel4.com/4car/ft/feature/concept+car/1415/1) κ μαλιστα ειχε καταθεσει κ μια απολυτα εφαρμοσιμη μελετη;

Σε καποια στιγμη ειχα μαθει οτι ενδιαφεροταν να στησει τα παντα στην πατριδα του, τελικα τα καταφερε;





:wave2:

Rezeguet
05/03/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

ΙΚΕΑ ειναι Σουηδικα αλλα πολλα απο αυτα φτιαγμενα στην Ελλαδα.Ειχα κουζινα στο σπιτι στην Ιταλια ΙΚΕΑ και εγραφε made in Greece.
Ducati T-shirt αγορασμενο απο το μαγαζι της Ducati στην Ιταλια και ειναι made in Greece ενω στην Ελλαδα ισως ειναι Κινεζικο. Αλυσιδες μεγαλων σουπερ μαρκετ εκτος Ελλαδας πουλανε ενα σωρο μαρκες τροφιμων made in Greece και στην Ελλαδα απλα δεν υπαρχουν αυτες οι μαρκες.

e kai? se olo to kosmo vlepeis made in taiwan, paei na pei oti h taiwan einai super texnologia kai loipa? Apla einai pio fthna na to ftiakseis edw kai na to steileis italia, para na to ftia3eis taiwan kai na to steileis italia. Ama shmainei kati to made in Greece, tote to oti to Greece exei toso xalia oikonmia kai mis8ous pou einai pio oikonomiko na xrhshmopoieis ellhnes para allous tritokosmikous.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Υπαρχουν ενα σωρο μαγαζια,μπαρ που τα ονοματα τους ειναι Ελληνικα για πρεστιζ στο εξωτερικο,ενω στην Ελλαδα γινεται το αντιθετο..
το πιο φημισμενο καφε στην Ιταλια ειναι το El Greco,στην Βενετια υπαρχει η γεφυρα των Ελληνων.. μεχρι και το Tele Pace TV του Βατικανου σε ντοκυμαντερ μιλαει για τους αρχαιους και συγχρονους Ελληνες και πως μαζι με τους Ετρουσκους δημιουργησαν την Ευρωπη!!


E kai? Apla ta ellhnika einai wrai glwssa. Ti allo shmainei ayto dhladh? Kai o el Greco htane kallitexnhs krhtikos ths ISPANIKHS sxolhs kai ezhse to meglaytero kai DHMIOURGHKOTERO meros ths zwhs tou sthn ITALIA kai ISPANIA. Ayto shmainei dyo pragmata. prwton oti logiko einai na exei magazi sthn italia me to onoma el greco. Deyterwn oti einai ntroph gia thn Ellada na mhn mporei na yposthri3ei h na empneysei isws ton megalytero kalitexnh ths (kati pou akoma emprakta apodeiknuei ka8hmerina). Gefyra Ellhnwn einai epishs logiko na yparxei, afou oi Ellhnes HTANE poly lampros politismos (giati profanws h gefyra einai afierwmenh stous ARXAIOUS ellhnes). To idio isxyei kai gia ta ntokymanter me 8ema ARXAIA ellada (kai OXI SYGXRONH)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Απλα η γνωμη μου ειναι οτι στην Ελλαδα επρεπε να ειχε γεννηθει ο Kennedy και να ειχε γινει δογμα το >Μην σκεφτεσαι τι θα κανει για εσενα το κρατος αλλα τι θα κανεις εσυ για αυτο.
που κολλαει τελεια με αυτο ελεγε ο Δημοσθενης (και ο Βεργης)Δεν προσπαθω να σας πω ποιο ειναι το σωστο ,γιατι το γνωριζεται,προσπαθω να σας πεισω να το πραξετε!!!301π.Χ και ακομα στην προσπαθεια ειμαστε.

Egw pali XAIROMAI pou dne gennh8hke o kennedy sthn ellada giati poly apla h 8a ton eixane faei ta komata kai sto telos 8a htane allh mia anegeflah marioneta twn komatwn, h apla den 8a eixe kataferei tipota sth zwh tou kai 8a htan allos enas ashmantos an8rwpakos.


Ayta. Sorry dhladh alla eprepe na ta pw

Rezeguet
05/03/2007, 16:21
oso gia ta megala myala kai tis etairies, opws eipe kai o stavrogin, aytoi apla TONIZOUN thn a8liothta ths elladas, giati h xwra ienai toso sapismenh pou dne mporie na yposthri3ei tous idious ths tous prwtoporous.

Oso gia ta ellhnika myala, yparxei mai diadomenh aposh sthn ellada oti einai poly lampra, kai pairnoune san paradeigmata ola ta megala myala ths sygxronhs elladas. Kai isws einai kai etsi kai oi ellhnes einai lampros laos, ALLA h ELLADA einai sapismenh xwra pou trwei ola ta lampra myala gia na aytokatastrafei akoma pio poly. Anaferw gia pardeigma thn ereyna PISA. Gia osous den thn 3eroune, einai pagosmia ereyna gia ta apotelesemata twn ma8htwn lykeiwn/gymnasiwn olwn twn xwrwn dta ma8hmatika, logikh, glwssa kai 8etikes episthmes. Kai, krath8eite, h ellada einai apo tis teleytaies xwres pagosmiws se olous tous tomeis aytous. (Vlepe eikona pio katw) Ligo panw apo thn Tourkia... Psa3te ligo to web na deite kai leptomereis. Parepimtontws, ayth h erayna einai POLY gnwsth stis perissoteres xwres (malista einai vasiko 8ema sta paidagwgika ma8hmata sta panepsithmia) alla h ellada to apekrypse entelws to 8ema.

EDIT: to arxeio katevainei san "neo" xwris zip alla anoi3te to kanonika me winrar h analogo programma

Xrider
06/03/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
1e kai? se olo to kosmo vlepeis made in taiwan, paei na pei oti h taiwan einai super texnologia kai loipa? Apla einai pio fthna na to ftiakseis edw kai na to steileis italia, para na to ftia3eis taiwan kai na to steileis italia. Ama shmainei kati to made in Greece, tote to oti to Greece exei toso xalia oikonmia kai mis8ous pou einai pio oikonomiko na xrhshmopoieis ellhnes para allous tritokosmikous.



2E kai? Apla ta ellhnika einai wrai glwssa. Ti allo shmainei ayto dhladh? Kai o el Greco htane kallitexnhs krhtikos ths ISPANIKHS sxolhs kai ezhse to meglaytero kai DHMIOURGHKOTERO meros ths zwhs tou sthn ITALIA kai ISPANIA. Ayto shmainei dyo pragmata. prwton oti logiko einai na exei magazi sthn italia me to onoma el greco. Deyterwn oti einai ntroph gia thn Ellada na mhn mporei na yposthri3ei h na empneysei isws ton megalytero kalitexnh ths (kati pou akoma emprakta apodeiknuei ka8hmerina). Gefyra Ellhnwn einai epishs logiko na yparxei, afou oi Ellhnes HTANE poly lampros politismos (giati profanws h gefyra einai afierwmenh stous ARXAIOUS ellhnes). To idio isxyei kai gia ta ntokymanter me 8ema ARXAIA ellada (kai OXI SYGXRONH)



3Egw pali XAIROMAI pou dne gennh8hke o kennedy sthn ellada giati poly apla h 8a ton eixane faei ta komata kai sto telos 8a htane allh mia anegeflah marioneta twn komatwn, h apla den 8a eixe kataferei tipota sth zwh tou kai 8a htan allos enas ashmantos an8rwpakos.


Ayta. Sorry dhladh alla eprepe na ta pw


1.Ποιο κοντα στην Ιταλια εκτος της Ταιβαν ειναι η Σλοβενια,Ουγγαρια,Ρουμανια,Τσεχια,Μαροκο,Αλβανια,Σκοπ ια,Γιουγκοσλαβια...
2.Δεν λεγεται για τους αρχαιους Ελληνες.
3.Τοτε ακομα δεν ειχαν "ξεφυγει" τοσο οι δικοι μας.


Τελικα η γνωμη μου ειναι οτι το προβλημα οχι των πολιτικων αλλα των ιθαγενων της Ελλαδας,ειναι καθαρα ψυχολογικο.
Για καποιο λογω ρε παιδια (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) κολλατε στους αρχαιους χειροτερα απ-οτι κολλατε με την πρωην γκομενα που σας παρατησε.
Δεν ειναι ωρα μετα απο 400 χρονια να ξεκολλησετε?
Αν θυμαμαι καλα στο δημοτικο υπηρχε ενα κειμενο που διαβαζαμε και μιλαγε ακριβως γι-αυτο.
Εγω θα σας συστησω ενα βιβλιαρακι μολις 63 σελλιδων να διαβασετε..Xenophobe's guide to the GREEKS ο τιτλος.
99,9% ειναι ετσι οπως τα λεει.Εγω πιστευω οτι αν και Αμερικανικο,ο τυπος που το εγραψε ηταν Ελληνας και απλα το εδωσε σε αμερικανικο οικο για να μην τον κραξουν στην Ελλαδα :lol: ..
Οταν καποιος ειναι υποχονδριος αργα η γρηγορα παθαινει αυτο που φοβαται,αφου συνειδητα η ασυνηδειτα το ζηταει ο "οργανισμος" του,εμεις οι Ελληνες ισως ειμαστε ο μοναδικος λαος-ρατσα που ειναι υποχονδριος σχεδον απο γεννεσης του.
Η λεξη μοιρολατρια υπαρχει απο την εποχη του Ομηρου...αυτο κατι λεει..


Υ.Γ
Ασχετο αλλα μου ηρθε στο μυαλο βλεπωντας την απαντηση Νουμ.2 το βιβλιο του Νικου Τσιφορου "Τα ρεμαλια Ηρωες"...Ελληνας ηταν ο τυπος που εν μερει ευθυνεται για....
Επισης ισως πολλοι να μην το ξερουν αλλα οταν σε εμας ηταν οι Τουρκοι στην Ιταλικη χερσονησο γινονταν χαμος απο πολεμους και οι του Μορια επαιρναν μερος σε αυτους με ανταλλαγμα βοηθεια για την επανασταση..δλδ Ελληνες εχουν πολεμησει εναντια και υπερ του Ναπολεων.Η Τεργιεστη πριν 400 χρονια και μεχρι σημερα ειχε ευκαταστατες Ελληνικες οικογενειες..μεχρι σημερα υπαρχουν τα κτιρια τους με τα ονοματα τους.(ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΠΟΛΗ,αξιζει αντι να βγεις με την μοτο στην Ανκονα να πας Τεργιεστη και να μεινεις εστω 1 μερα.)

Rezeguet
06/03/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
1.Ποιο κοντα στην Ιταλια εκτος της Ταιβαν ειναι η Σλοβενια,Ουγγαρια,Ρουμανια,Τσεχια,Μαροκο,Αλβανια,Σκοπ ια,Γιουγκοσλαβια...
2.Δεν λεγεται για τους αρχαιους Ελληνες.
3.Τοτε ακομα δεν ειχαν "ξεφυγει" τοσο οι δικοι μας.


1. polles apo aytes einai kai politika asta8hs xwres kai oi emporikoi dromoi den einai toso kaloi. Italia ellada einai ena karavaki sto katw katw. Alla synexizei na mhn shmainei tipota 8etiko to made in greece.

2. Akoma kai gia tous sygxronous na legetai (apo pou to 3ereis?) den shmainei pali tipota 8etiko gia thn ellada, einai poly pi8anws mia aplh pra3h me politikes skopimothtes (mh 3exname oti eimaste geitones alla kai exroi sto 2o pagosmio), opws xilia dyo mnhmeia (px twn evraiwn sth germania)

3. kai ton Kapodistria poios to skotwse? Kai ton kolwkotrwnh poios ton fylakise? Kai ton emfylio poios ton 3ekinhse? Aytos o marazmos ths politkhs exei 3ekinhsei apo polyyy palia.

Aggelos_SV
19/05/2007, 13:58
Η κατηγορια της γεφυρας ειναι ΚΑΛΩΔΙΩΤΗ και οχι ΚΑΛΩΔΙΑΚΗ.

Ισως το σημαντικοτερο προβλημα στην κατασκευη ηταν το σαθρο και ανομοιογενες εδαφος στον πυθμενα της θαλασσας , το οποιο επρεπε να ενισχυθει ( μαλλον με διαταξεις πασσαλων και εγχυτο σκυροδεμα ) για να αντεξει το φορτιο των πυλωνων και των στηριξεων τους ( 90 μετρα διαμετρος ).


:wave2: