PDA

View Full Version : Volan



GST
02/08/2004, 09:01
εχω μια ερωτηση ρε παιδια και απευθυνετε περισσοτερο σε αυτουσ που εχουν κανει καποια στιγμη κατι αναλογο....αλλαζοντασ το βολαν με ελαφρυτερο περιπου 750gr σιγουρα η κινητηρασ ανεβαζει γρηγοροτερα στροφεσ και αυτο ειναι το ευχαριστο.......το προβλημα μου ειναι το αν κατεβαζει οσο γρηγορα ανεβαζει και το ρωταω γιατι ο τροποσ οδηγησησ μου ειναι τετοιοσ που συνηθωσ φρεναρω το μηχανακι κατεβαζοντασ ταχυτητα ......το φρεναρισμα επηρεαζεται απο αυτο η ειναι θεμα πιστονιου.........και τελοσ ποσο αξιοπιστη ειναι αυτη η αλλαγη γιατι ειναι και αρκετα φτηνη........:confused:

crs-k
02/08/2004, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
εχω μια ερωτηση ρε παιδια και απευθυνετε περισσοτερο σε αυτουσ που εχουν κανει καποια στιγμη κατι αναλογο....αλλαζοντασ το βολαν με ελαφρυτερο περιπου 750gr σιγουρα η κινητηρασ ανεβαζει γρηγοροτερα στροφεσ και αυτο ειναι το ευχαριστο.......το προβλημα μου ειναι το αν κατεβαζει οσο γρηγορα ανεβαζει και το ρωταω γιατι ο τροποσ οδηγησησ μου ειναι τετοιοσ που συνηθωσ φρεναρω το μηχανακι κατεβαζοντασ ταχυτητα ......το φρεναρισμα επηρεαζεται απο αυτο η ειναι θεμα πιστονιου.........και τελοσ ποσο αξιοπιστη ειναι αυτη η αλλαγη γιατι ειναι και αρκετα φτηνη........:confused:


Το βολαν, τοσο στη μηχανη οσο και στο αυτοκινητο, ειναι μια μεγαλη μαζα, για να προσφερει μεγαλη ροπη αδρανιας. Αυτο χρειαζεται για να ομαλοποιηται η κινηση κυριως κατα την διαρκεια των αλλαγων και στα κενα μεταξυ των "χρονων".
Προφανως ελαφρωνοντας το βολαν, θα εχεις λιγο γρηγοροτερο ανεβασμα στροφων, οπως και γρηγοροτερο κατεβασμα, που συνεπαγεται πιο αποτομο φρεναρισμα της μηχανης, θα εχεις ομως και περισσοτερους κραδασμους απο τον κινητηρα, οπως επισης και πιο αποτομα κενα στις αλλαγες ταχυτητας.
Τωρα τα μετρας ολα αυτα και αποφασιζεις.
Εγω παντως ΔΕΝ θα το εκανα. :cool:

GST
02/08/2004, 09:36
και εγω δεν ειμαι σιγουροσ γιαυτο και ρωταω ......κραδασμουσ παραπανω ε;;;,:confused: αυτο δεν το ειχα σκεφτει:sick:

anco
02/08/2004, 10:49
Ειναι για αγωνηστικη χρηση μονο το μικροτερο βολαν ή για κοντρες.

Πουθενα αλου δεν σου χρειαζεται αν δεν κανω λαθος μπορεις και να το αφαιρεσεις και ολο.

philippyz426f
02/08/2004, 16:31
χωρις βολαν ρευμα απο που θα παρει?
και αμα κανεις τετοια πειραματα πρεπει να πειραξεις
και το πιστονι,και το αβανς του σπινθηρα:confused: :nono:

periklisk
03/08/2004, 21:17
ναι ρε Γιώργο άστο καλύτερα......

anco
03/08/2004, 23:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από philippyz426f
[B]χωρις βολαν ρευμα απο που θα παρει?

Ναι εχεις δικιο αν το βγαλεις ολο δεν θα εχει καθολου ρευμα , ετσει βαζουν πιο μικρο στα αγωνηστικα για να διωει τοσο οσο χρειαζεται.

extreme13
04/08/2004, 01:28
egw, ean mporousa na to elafrinw, tha to ekana!
to avans mporw na to alaksw kai tha to kanw sintoma! tha dwsw ligh proporia sthn anafleksh! epiane thn megisth roph stis 8000! me thn proanafleksei isos "metakomisei" stis 10.000! alla... :) :) :)
:look: :look: :look:
wrai tha einai: mexri tis 9.500 tha exoume 5HP kai stis 10.000 tha pame akariea sta 65HP!!!


...kai, ...oso anteksei!!!!!

GST
04/08/2004, 08:22
και εγω φιλομετρουσα ενα καταλογο με ανταλλακτικα performance και το ειδα και μου μπηκανε ιδεεσ γιαυτο και ρωτησα......thanks για τισ απαντησεισ με πεισατε δεν θα το κανω :D

sniper
04/08/2004, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από extreme13
egw, ean mporousa na to elafrinw, tha to ekana!
to avans mporw na to alaksw kai tha to kanw sintoma! tha dwsw ligh proporia sthn anafleksh! epiane thn megisth roph stis 8000! me thn proanafleksei isos "metakomisei" stis 10.000! alla... :) :) :)
:look: :look: :look:
wrai tha einai: mexri tis 9.500 tha exoume 5HP kai stis 10.000 tha pame akariea sta 65HP!!!


...kai, ...oso anteksei!!!!!

Δεν θα αντέξει....... (τουλάχιστον είσαι 2χρονος και άρα πιο εύκολος στις επισκευές) :wave2: