PDA

View Full Version : Σταμπιλιζατέρ



Ninja636
25/02/2007, 19:46
Ποια είναι η γνώμη σας για την τοποθέτηση σταμπιλιζατέρ σε 636 (2003); Τι κερδίζεις (πέραν της σταθερότητας; ) και τι χάνεις με την τοποθέτηση σταμπιλιζατέρ σε μηχανή γενικώς;

elias74gr
27/02/2007, 16:34
Για τα συν και τα πλην των σταμπιλιζατέρ σίγουρα δεν είμαι ο ειδικός.
Ωστόσο κάποιοι καλοί συνοδοιπόροι του forum παλαιότερα, σε κοσκίνισμα του μπροστινού του 636 μου, μου προτείνανε ορθώς ότι μία καλή λύση είναι ''να μη σφίγγω το τιμόνι αλλά να το κρατάω χαλαρά''.

Ninja636
27/02/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias74gr
Για τα συν και τα πλην των σταμπιλιζατέρ σίγουρα δεν είμαι ο ειδικός.
Ωστόσο κάποιοι καλοί συνοδοιπόροι του forum παλαιότερα, σε κοσκίνισμα του μπροστινού του 636 μου, μου προτείνανε ορθώς ότι μία καλή λύση είναι ''να μη σφίγγω το τιμόνι αλλά να το κρατάω χαλαρά''.

Το γνωρίζω αυτό με τα χαλαρά χέρια και το εφαρμόζω όσο μπορώ (γράφω "όσο μπορώ" καθώς, λόγω σωματομετρίας προφανώς, τα χέρια μου τείνουν να σφίγγουν το τιμόνι από μόνα τους). Γι' αυτό και το σκέφτομαι σοβαρά να τοποθετήσω σταμπιλιζατέρ. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. :wave2:

periklisk
28/02/2007, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Το γνωρίζω αυτό με τα χαλαρά χέρια και το εφαρμόζω όσο μπορώ (γράφω "όσο μπορώ" καθώς, λόγω σωματομετρίας προφανώς, τα χέρια μου τείνουν να σφίγγουν το τιμόνι από μόνα τους). Γι' αυτό και το σκέφτομαι σοβαρά να τοποθετήσω σταμπιλιζατέρ. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. :wave2:

Να σταματήσεις να σφίγγεις το τιμόνι γιατί είναι λάθος προκτική έτσι και αλλιώς. Τι πάει να πει σωματομετρία... Αν σφίγγεις το τιμόνι δε το αφήνεις να εκτονώνει τις μικροταλαντώσεις όταν στρίβεις και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ανοίγει η γραμμή σου...

Ninja636
28/02/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Να σταματήσεις να σφίγγεις το τιμόνι γιατί είναι λάθος προκτική έτσι και αλλιώς. Τι πάει να πει σωματομετρία... Αν σφίγγεις το τιμόνι δε το αφήνεις να εκτονώνει τις μικροταλαντώσεις όταν στρίβεις και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ανοίγει η γραμμή σου...

Φίλε μου, έχεις δίκαιο σε αυτό, αλλά παίζει και η σωματομετρία βασικό ρόλο. Για παράδειγμα, στο συγκεκριμένο μηχανάκι (κι όχι μόνον φυσικά, αλλά ένας λόγος παραπάνω που είναι SS με τη δεδομένη, σφιχτή,... χωροταξία) αλλιώς θα "κουμπώσει" κάποιος, λόγου χάρη, που είναι 1.90cm με χέρια κουπιά, αλλιώς κάποιος που είναι 1.70cm με κοντύτερα χέρια, αλλιώς ένας 100Kg κι αλλιώς ένας 70Kg κ.ο.κ.

Για να καταλάβεις, έχει τύχει να οδηγήσω κάποια on-off και δεν είχα κανένα πρόβλημα να κρατήσω τα χέρια μου χαλαρά. Δυστυχώς, το ίδιο δεν συμβαίνει με τη μηχανή μου.

Εν πάση περιπτώσει, εάν γνωρίζεις να μου πεις και δυο πράγματα σχετικά με τη χρήση του σταμπιλιζατέρ θα με βοηθούσες πολύ. :wave2:

periklisk
02/03/2007, 11:00
Για να μη σφίγγεις το τιμόνι προσπάθησε να κρατάς το βάρος του σώματός σου με τα πόδια...

Το σταμπιλιζατέρ σε βοηθάει στην περίπτωση του tank slapping που συμβαίνει κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες στην έξοδο της στροφής. Επειδή είναι πολύ άσχημο και αν ξεκινήσει να σε κοπανάει συνήθως πέφτεις, υπάρχει αυτό για να το μειώνει αρκετά. Τις μικροταλαντώσεις που ανέφερα παραπάνω δεν πρέπει (και τα καλά μοντέλα το έχουν αυτό) να τις εμποδίζει για τους λόγους που επίσης ανέφερα...