PDA

View Full Version : Καποιος να ξερει απο eBay?



kost rider
26/02/2007, 03:23
θελω ναγορασω κρανακι(μαλλον το ΧR1000)και καπου διαβασα οτι ειναι καλυτερα απο ebay.δεν εχω ξαναγορασει μεσω ιντερνετ και θελω να μου πειτε αν οντως συμφερει και πως γινεται αυτο?
:confused:

idi
26/02/2007, 10:43
υπαρχουν οδηγιες αναλυτικά σε αλλες συζητησεις

δε γινετε ρε παιδια να απανταμε στο καθενα ξεχωριστα ( μασημένη τροφη ) καθε φορα που μπαινει στο φορουμ.

Πρωτα κανε μια αναζητηση μονος σου στο φορουμ και μετα ΑΝ δε βρεις απαντηση στο ερωτημα σου κανε ενα νεο ποστ!
:wave2:

MUSTILI
26/02/2007, 11:45
Μπες στο e bay και βημα βημα πας στις διαφορες κατηγοριες (Από το γενικο στο ειδικο). Παντως μου φαινεται πιο ασφαλες να ψαξεις σε μοτο-σελιδες εκτος e bay!!!:beer:

rc31
26/02/2007, 12:16
μπορεις να διαβασεις αυτο


http://www.motocikleta.gr/forum/viewtopic.php?t=3230

noble
26/02/2007, 13:36
Παντως μου φαινεται πιο ασφαλες να ψαξεις σε μοτο-σελιδες εκτος e bay!!!:

:confused: :confused: το αιτιολογεις αν θελεις λιγο αυτο?
και επισης κι εγω που ξερω να χρησιμοποιω το ebay δεν σε καταλαβα καθολου με το

]Μπες στο e bay και βημα βημα πας στις διαφορες κατηγοριες (Από το γενικο στο ειδικο).

οτι απορια εχεις στειλε π.μ. αν μπορω να βοηθησω σε κατι...εχω κανει καποιες συναλλαγες

:wave2:

gian_nykt
26/02/2007, 13:46
ebay προτίμησε Ευρωπαϊκά site μιας κι αν παραγγήλεις απο Αμερική πχ πιθανόν να πληρώσεις και τελωνείο κάποιο καπέλο......η διαδικασία ειναι η ίδια,

το γενικό που περιλαμβάνει κυρίως Αμερικάνικα πράγματα είναι το:
ebay.com

τα Ευρωπαϊκά τα:

ebay.co.uk
ebay.de
ebay.it
κλπ

και γενικά τα Eυρωπαϊκά ebay θα τα βρείς εδώ μαζεμένα:

ebay.eu

πληρωμές για αγορές θα πρέπει να κάνεις μέσο paypal (ασφαλής τρόπος πληρωμής) αφου εγγραφείς στο site

paypal.com

και προσπάθησε να πέρνεις μονο καινούρια πράγματα απο τους λεγόμενους Power Seller (είναι κάτι σαν πιστοποιημένοι πωλητές και ειναι ενα σηματάκη δεξιά απο το όνομά τους).
Στο κάτω μέρος κάθε προϊόντος που κοιτάς εχει πινακάκι με το κοστος αποστολής στην Ελλάδα ΑΝ ΣΤΕΛΝΕΙ βέβαια(ανάλογα θα σου εχει και επιλογές κόστους αποστολής στις χωρες που στέλνει)

Αυτά και καλά ξεμπερδέματα!

samoure
26/02/2007, 13:54
Επειδη κι εγω την ψαχνω για κρανος,θυμαμαι για ebay που λεγανε για 2 χρηστες που ψωνιζανε ολοι,ο ενας ηταν ο flying Brian (η καπως ετσι) και τον αλλο δε τον θυμαμαι καθολου.Αν θυμαται κανεις ας δωσει καμμια πληροφορια:wave2:

MUSTILI
26/02/2007, 13:59
Noble εννοω ότι καλυτερα ειναι να ψαξει σε εξειδικευμενα μηχανοβια sites και για τιμες και για ασφαλεια κλπ
Για το γενικο προς ειδικο εννοω ότι 1.μπαινεις 2. ψαχνεις κατηγορια 3. παει λεγοντας
Δεν ειπα κατι παραξενο, γιατι καραφλιασες;:beer:

noble
26/02/2007, 14:19
MUSTILI μια χαρα αξιοπιστο site ειναι το ebay :)
και επισης υπαρχουν μεσα πολλα καταστηματα,δεν ειναι μονο ιδιωτες!
εξειδικευμενα οπως το εννοεις...

για το γενικο προς ειδικο,εγινες σαφεστερος...

:confused: αυτο για μενα σημαινει οριστε?
οχι ξεκαραφλιαζω :p .δεν το βρηκα το αντιστοιχο εικονιδιο.
:wave2:

R-1nas
26/02/2007, 16:07
Loipon magkes epeidei piga prosfata ston tzortzopoulo na mou rithmisoun ligo tin zelatina giati meta ta 240 empaze ligo aera mou eipan ta ekseis gia to kranos mou entelos filika parolo pou san antiprosopia Shoei exoun terastia zimia.

1on) To X-spirit kranaki mou i X-11 opos thelete peite to epeidei einai apo iaponia exei tis ekseis diafores!: BAROS ! nai einai diaforetiko. mou efere kai kratisa to europaiko. Kamia sxesi. 200-250gr parapano to diko mou.To amerikaniko mou eipe zigizei 1850gr!

Kai ola auta logo diaforetikon prodiagrafon pou exoume stin europi.

Episis diaforetiko kelifos.

Kai den einai nomimo gia xrisi ston dromo afou den exei europaikes prodiagrafes.

Bebaia otan tou eipa poso to peira kai poso tis zelatines epathe mia sigkopi kai mou eipe oti tetoies times oute i Shoei Europis den ta agorazei.

cityfly
26/02/2007, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas


Kai den einai nomimo gia xrisi ston dromo afou den exei europaikes prodiagrafes.




που δεν είναι νόμιμο στην ελλάδα;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εδώ δε σε γράφουν και με κουβά να κυκλοφορείς θα έχεις πρόβλημα με αυτό;

η ουσία είναι να είναι ασφαλές

λες η αμερικάνικη ή η ιαπωνική προδιαγραφή να μην σε καλύπτει ουσιαστικά; δε νομίζω

R-1nas
26/02/2007, 17:35
Koitakse ean psakseis to eixame ksanasizitisei mesa sto forum auto to thema....

H diafora einai ta europaika einai sta 200G dynami kai ta alla sta 300G.

Kai pistepse me ean peseis se kana psagmeno zita kai einai malakas kai exei oreksei na se grapsei tote ......


Pantos to pio top kranos tis agora na zigizei 1850 gr is too much!

Atsatsos
27/02/2007, 01:13
Σιγά να μην κοιτάνε αν έχει DOT, SNELL ή Ex.

kost rider
27/02/2007, 02:46
αρκετα βοηθητικα ολα αυτα αλλα επειδη μαλλον θα χασω τον μπουσουλα με τις δημοπρασιες που διαβασα(το ειχα πιο απλο στο μυαλο μου)αν καποιος δεν εχει προβλημα να συναντηθουμε σε κανα ιντερνετ καφε να τα δουμε απο κοντα,ας στειλει π.μ.Thanks!:beer: :wave2:

gian_nykt
27/02/2007, 07:21
έχει κάποιες επιλογές BUY IT NOW και NEW αριστερά στην στήλη. Τσεκάρισέ τα και πάτα την ανεύρεση απο κάτω. Θα σου βγάλει μονο τα άμεσης αγοράς κι όχι τις προσφορές.

Βήματα:
Μπένεις πχ ebay.com
Βάζεις να ψάξεις εστω Shoei Large
Σου βγάζει μια λίστα προϊόντα
Αριστερά εχει μια στήλη και θα βρείς το κομμάτο Search Option
Τσέκαρε τις επιλογές items listed with Paypal
και Buy it Now items
και πάτα το κουμπή που εχει παρακάτω Show Items

Θα σου βγάλει τα αντικείμενα που είναι με τιμή άμεσης αγοράς και με paypal τρόπο πληρωμής.
Δες να ειναι και Power Seller ο πωλητής όπως ξαναείπα!
Ψάξου και λίγο μόνος σου.
Το ίδιο ισχύει και στα υπόλοιπα.

fantacid
27/02/2007, 08:29
προτιμω τις δημοπρασιες!

ειναι πιο παιχνιδιαρες κ πιο συμφερουσες!!

γαμα τα buy it now μερικες φορες πανε στα διπλα λεφτα!

SPORAKIAS
27/02/2007, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
προτιμω τις δημοπρασιες!

ειναι πιο παιχνιδιαρες κ πιο συμφερουσες!!

γαμα τα buy it now μερικες φορες πανε στα διπλα λεφτα!

τι εννοεις στα διπλα λεφτα...??

στο buy it now οτι γραφει ...τοσο το παιρνεις...

οσο για τις δημοπρασιες ......οντως μπορεις να βρεις τρελες ευκαιριες αλλα θελει προσοχη μηπως και το κτυπησει κανενας στο τελος...

εμενα μου το κτυπησε ενας πανω στο πενταλεπτο(πριν τελειωσει)....και ευτυχως που το παρακολουθουσα και του το εφαγα στα 11 δευτερολεπτα....:evil: .....

Atsatsos
27/02/2007, 18:13
:a09: μόλις πήρα 3 πραματάκια από e-bay(πολύ φθηνά και δεν υπάρχουν ελλάδα καθόλου, ούτε τα φέρνει κανείς). Άσχετα με μοτό.

fantacid
27/02/2007, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
τι εννοεις στα διπλα λεφτα...??

στο buy it now οτι γραφει ...τοσο το παιρνεις...

οσο για τις δημοπρασιες ......οντως μπορεις να βρεις τρελες ευκαιριες αλλα θελει προσοχη μηπως και το κτυπησει κανενας στο τελος...

εμενα μου το κτυπησε ενας πανω στο πενταλεπτο(πριν τελειωσει)....και ευτυχως που το παρακολουθουσα και του το εφαγα στα 11 δευτερολεπτα....:evil: .....


stay tuned boy:D

kost rider
03/03/2007, 04:32
Aν και παλιοσε το ποστ,ηθελα να σας πω οτι εψαξα στο ιντερνετ(οχι και πολυ γιατι χανομουνα)και βρηκα το χr1000 γυρω στα 40γιουρος πιο φτηνα απο εδω και επειδη με ζαλισε πολυ το νετ πηγα μεχρι τον παπασταυρου στην καλλιροης το δοκιμαζω,το ειχε και στο μεγεθος μου,τσιμπαω και την φιμε ζελατινα που απο 60 την αφησε 40 και με 450 συνολικα εχω αυτο το αριστουργημα!!!
Μονο που θελω να κανω μια ερωτηση!!!!Ακουσα για καποιο προβλημα στα diabolic,ξερετε τιποτα?????


79809

kost rider
03/03/2007, 04:35
πιο καλητεχνικη..


79810

warlord
03/03/2007, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kost rider
Aν και παλιοσε το ποστ,ηθελα να σας πω οτι εψαξα στο ιντερνετ(οχι και πολυ γιατι χανομουνα)και βρηκα το χr1000 γυρω στα 40γιουρος πιο φτηνα απο εδω και επειδη με ζαλισε πολυ το νετ πηγα μεχρι τον παπασταυρου στην καλλιροης το δοκιμαζω,το ειχε και στο μεγεθος μου,τσιμπαω και την φιμε ζελατινα που απο 60 την αφησε 40 και με 450 συνολικα εχω αυτο το αριστουργημα!!!
Μονο που θελω να κανω μια ερωτηση!!!!Ακουσα για καποιο προβλημα στα diabolic,ξερετε τιποτα?????


Αμε ακουσα οτι τωρα που το πηρες θα το δωσεις σε μενα και θα σου δωσω το ΑGV μου και το μεγαλο προβλημα ειναι πως θα μου το φερεις στο σπιτι μου αφου δεν σου εχω πει ακομα την διευθηνση:lol: :bigcry: :lol:

Καλοφορετο και αχρειαστο ρε φιλε

Atsatsos
03/03/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kost rider

Μονο που θελω να κανω μια ερωτηση!!!!Ακουσα για καποιο προβλημα στα diabolic,ξερετε τιποτα?????

Όχι ρε παίχτη! Πως γίνεται να έχουν πρόβλημα τα diabolic αφού μόνο τα γραφικά αλλάζουν! (κι εγώ το 1 έχω και είναι μια χαρά)
Με γεια και να το χαίρεσαι και να μείνει στην κατάσταση που είναι τώρα.

(η ζελατίνα πάντως 40 έχει. μη νομίζεις οτι σου έκανε καμιά έκπτωση. Συνολικά πάντως, καλά το πήρες)

tassosrr
03/03/2007, 11:15
ego mparageila exthes to diabolic to 2 kai kapou diabasa kai ego se mia sizitisi oti exoun problima kai :bawl:

Atsatsos
03/03/2007, 11:21
Που ακριβώς έχουν πρόβλημα ρε παιδιά :confused:

tassosrr
03/03/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Που ακριβώς έχουν πρόβλημα ρε παιδιά :confused:


ti na sou po........?

emena akomi den mou irthe kai problimatiko mou to baftisane....

:(

Atsatsos
03/03/2007, 11:31
Μη μασάτε ρε!!! Τίποτα δεν έχουν!!!

tassosrr
03/03/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Μη μασάτε ρε!!! Τίποτα δεν έχουν!!!

ti oute mia zelatina,oute mia zografia????

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Atsatsos
03/03/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
ti oute mia zelatina,oute mia zografia????

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

προβλήματα δεν έχουν ρε!
Α! και μάγκες, να πάρετε το whisper kit. Κάνει τρομερή δουλειά.

tassosrr
03/03/2007, 14:18
ela re katalaba!!!

nai to exo parageilei kai auto!!

R-1nas
04/03/2007, 09:51
Ta diabolic sto ebay exoun 340euro... kai oi zelatines 15 euro

TSIV
04/03/2007, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Ta diabolic sto ebay exoun 340euro... kai oi zelatines 15 euro

ειναι λογικο ρε παιδια να εχουν διαφορες στην τιμη με το εξωτερικο.
αλλες φορολογιες και δασμους εχουν εδω.
τεσπα οποιος θελει να ψαχτει αγοραζει απο το ιντερνετ , οποιος δεν θελει κανει μια βολτα και παιρνει αυτο που θελει:wave2:

Atsatsos
04/03/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Ta diabolic sto ebay exoun 340euro... kai oi zelatines 15 euro

Βάλε και τα μεταφορικά...
(πάλι συμφαίρει, αλλά βάλτα)

axtarmas
04/03/2007, 20:56
kalispera file gia na mpeis sto ebay prepi na kaneis egrafi kai na exeis logariazmo paypal,aksizi na agorazis apo to ebay

axtarmas
04/03/2007, 21:24
an xreiastite kati tha mporeso na voithiso:sun:

kost rider
05/03/2007, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από axtarmas
an xreiastite kati tha mporeso na voithiso:sun:

Thanks φιλαρακι,με το κρανος δε κρατιομουνα και το τσιμπησα αλλα σκεφτομαι για αλλες αγορες μεσω νετ,οτι χρειαζομαι απο δω και περα θα κοιταω πρωτα μεσα. το προβλημα ειναι πως εχω απλη συνδεση και ταλαιπωρουμαι πολυ μεχρι να βρω αυτο που θελω γιαυτο και ειχα ζητησει την βοηθεια σας(να συναντηθω με καποιον σε ενα νετ καφε)αλλα ποτε δεν την πηρα..
thats ok..

:wave2: :beer:

fantacid
05/03/2007, 02:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kost rider
Thanks φιλαρακι,με το κρανος δε κρατιομουνα και το τσιμπησα αλλα σκεφτομαι για αλλες αγορες μεσω νετ,οτι χρειαζομαι απο δω και περα θα κοιταω πρωτα μεσα. το προβλημα ειναι πως εχω απλη συνδεση και ταλαιπωρουμαι πολυ μεχρι να βρω αυτο που θελω γιαυτο και ειχα ζητησει την βοηθεια σας(να συναντηθω με καποιον σε ενα νετ καφε)αλλα ποτε δεν την πηρα..
thats ok..

:wave2: :beer:


ριξε μια ματια εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36027)

:wave2:

axtarmas
05/03/2007, 10:27
epithis asxoloume poli me to ebay kai pistevo oti kalivome se kati pou exo anagki otan to exo anagki tha mporeso na se boithiso aplos stelnemou ena email sto tomedim@yahoo.com kai ti akribos thelis kai tha sto psaxno giti den agorazis kateftias prepi na epikinonas mazi tous gia plirofories metaforika kai alla:wave2: :wave2:

xastoukopsaro
05/03/2007, 13:53
kai se emena oti thes mporeis na rwthseis....xroooooooooooooooonia sto kourmpeti.... prin kaneis otidhpote agora kaita kala to "biografiko" tou polhth giati paizoun polla akoma kai me user pou exoun 100% feedback

iLia
05/03/2007, 15:20
Προσωπικα προτιμω να εχω μια επικοινωνια με τον πωλητη πριν ακομη δωσω bid. Μου εχει τυχει να αναφερονται μεταφορικα αλλα στην πορεια να αλλαξουν. Γι αυτο ΠΑΝΤΑ σιγουρευομαι οτι, οτι τιμη βλεπω..ισχυει.