PDA

View Full Version : Sxetika me tin Trompa benzinis



Aikidimi
26/02/2007, 11:05
Kalimera se olous.
Stoxos aytou tou post einai dyo pragmata.
1: Na doume Poia trompa xrisimopoite apo esas pou eixate problimata me tin gniseia (mikuni-ypopiesis, apo alli motosykleta, aytokinitou...) alla kai poies oi empireies sas me tin sygekrimeni trompa (poso kairo ti xrisimopoiite, timi, entyposeis, marka...) kai...
2: Na kanoume mia dieykrinisi sxetika me tin xrisi tis trompas aytokinitou pou perigrafete se kapoia post edo.
Sygekrimena, opos diabasa se germaniko forum, yparxoun diafores stis trompes kyrios analoga me tin piesi pou askeite apo tin trompa (Bar). I peiesi xorizete malista se dyo ypokatigoreies, se "statiki peisi" (stat. druck) kai se "piesi sto systima" (systemdruck) Oi germanoi xrisimopoioun syxna tin Pierburg (pou mpainei kai se aytokinita) alla opos blepete sto skitso, exei diafores sta Bar. (Geia to Africa isxeii i mple grammi). Opote pos kserume an px. i trompa tis MAZDA pou xrisimopoiite apo merikous, pragmatika kanei geia to africa? To oti leitourgei einai ena kalo simadi, alla eimai skeptikos se sxesei me diaroes, ligotero i perissotero kaysimo, bouliagma tepozitou kai alla tetoia.
Elpizo na kartografisoume tis empireies mas alla kai na doume analitikotera tin lisi me tin trompa aytokinitou, mias kai fenete san mia kali lisi.
Sto diko mou 650 me 83000 xlm, i trompa einai 19 xronon kai douleyei dixos to paramikro simadi problimatos!!!

Kali bdomada se olous
Filika apo Norway


79213

naxiotis
26/02/2007, 12:17
καλημέρα.
όπως έχεις διαβάσει έχω βάλει την τρόμπα αυτοκινήτου

εντυπώσεις?



μετά από περίπου 5000 κμ και 2 ταξίδια


δουλεύει κανονικά και επειδή τα ταξίδια έγιναν παρέα με ένα άλλο ίδιο ακριβώς africa δεν έχει σίγουρα διαφορά στην κατανάλωσηούτε έχω παρατηρήσει κάτι άλλο αρνητικό.


μόνο που στο έτερο africa που βάλαμε ίδια τρόμπα του παρουσίαζε υπερχείλιση στα καρμπυρατέρ. και για αυτό έμεινε με την μαμίσια να φοράει.
παίζει βέβαια πιστεύω αν τα καρμπυρατέρ είναι σωστά ρυθμισμένα.
πάντως τα δικά μου ρυθμίστηκαν με την τρόμπα επάνω στον ΤΟΓΙΑΛΟ(λιοσσίων) που τον θεωρώ από τους καλούς μηχανικούς για HONDA.:wave2: :wave2:

afrotwin
28/02/2007, 12:58
to provlima den to prosegkizi oute to lini enas aplos xristis motosikletas
ala enas empiros xristis ke enas mixanikos

ego lipon exo mia trompa venzinis pou den ksero kan ti ine
sigoura den ine mazda ke kati anagnorisimo genikos
opos ine ri8mismeno etsi to sistima pou den exo kanena provlima
anti8eta mporo na po oti ine ke ligo pio ropato apo ala africa
ke ola afta xaris se kapion gnosti mixaniko

xerete

Aikidimi
28/02/2007, 13:23
.... an den mporoume na "prosegisoume" ta problimata, sigoura pote den prokeite na ta lisoume.
An einai na pigainoume se kapoio mixaniko, dixos na sizitoume to txema pou mas apasxolei kai antallasontas empireies, tote ti to txeloume to forum... mono geia dieytxinseis apo mixanikous kai antallaktika?

To na po, den ksero ti trompa exo, to piga se enan kalo mastora (poios nane aytos) kai to mixanaki paei kala, emena toulaxiston den me boitxa se tipota.
Ligaki "txetiko pneyma" den blaptei, as poume.... nai re paideia, ti trompa forate, pos paei i motosykleta, poia i gnomi sas, oraia idea, se poion mastora na to pao geia tin trompa.....

Elpizo na prosegeisa to problima epikinoneias kai as min to eleisa.

Filika
Aikidimi

afrotwin
28/02/2007, 13:56
otan pigeno ston mastora mou ke mou leei oti me aftin tin trompa den 8a exo ala provlimata ke mou egkiate oti ola 8a pigenoun kala giati kseri oti an kati den pai kala 8a tou kopso ta apaftaria den ti8ete 8ema na sizitiso tipota alo...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ego gnorizo pos akrivos doulevi mia trompa venzinis ti provlimata exi i trompa tou africa ti marka ine ti dinatotites exo me mia ali markas
ala oson afora tin diki mou den ksero tipota oute ti marka ine oute tipota to mono pou ksero ine oti an mou vgali provlima xereta ta apaftaria tou mastora:rotflmao:
opote mporis na pis oti i trompa mou ine @rx1d1@ trompa pou doulevi mia xara:rotflmao:
ke afti ine i diki mou istoria

ke nomizo oti epikinono mia xara ke kseka8ara:rotflmao:

ego:wave2:

Aikidimi
28/02/2007, 14:46
.... Ok.

mixanobio$
13/03/2007, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
otan pigeno ston mastora mou ke mou leei oti me aftin tin trompa den 8a exo ala provlimata ke mou egkiate oti ola 8a pigenoun kala giati kseri oti an kati den pai kala 8a tou kopso ta apaftaria den ti8ete 8ema na sizitiso tipota alo...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ego gnorizo pos akrivos doulevi mia trompa venzinis ti provlimata exi i trompa tou africa ti marka ine ti dinatotites exo me mia ali markas
ala oson afora tin diki mou den ksero tipota oute ti marka ine oute tipota to mono pou ksero ine oti an mou vgali provlima xereta ta apaftaria tou mastora:rotflmao:
opote mporis na pis oti i trompa mou ine @rx1d1@ trompa pou doulevi mia xara:rotflmao:
ke afti ine i diki mou istoria

ke nomizo oti epikinono mia xara ke kseka8ara:rotflmao:

ego:wave2:

H απαντηση σου AfroTwin δεν ειναι σωστη! Δηλαδη εαν ο μηχανικος σου πει οτι αμα πεσεις απο τον γκρεμο επειδη το ρυθμισε ετσι ωστε να βγαινει απο την μπακαζιερα αλεξιπτωτο ... θα πεσεις? (αμα βγεις ζωντανος τοτε ...xereta ta apaftaria tou mastora???)

Ο aikimidis πολυ σωστα αναφερθηκε στο να γραψει ο καθε ενας τις εμπειριες του!

:sun:

mixanobio$
13/03/2007, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aikidimi
.... Ok.


Μπορεις να αναφερθεις με το ιδιο Τιτλο θεματος στο σιτε του Africa twin club... mπορει να εχεις καλυτερη αντιμετωπιση.... (ξερω 2-3 ατομα που εχουν κανει μετατροπη στην τρομπα... Δεν εχεις να χασεις κατι.)

Φιλικα
Χαρης Ρηγας

tifoefs
13/03/2007, 23:46
Eμενα στην Αφρικα μου μονδελο 1993 ταπαιξε η τρομπα και την εστειλα στον αφρο αλλα κατεληξε στην Κατερινη απο λαθακι !! Που θα παει θα φτασει Αθηνα καποτε !

:rotflmao:

Εβαλα μαμισια αλλα απο μοντελο 2000 χωρις το προβλημα που ειχαν οι του 1992-1993 στα καρβουνακια τους και εχω κανει απο τοτε πολλαααααααα χλμ χωρις κανενα προβλημα.

Χρειαστηκε ρυθμισμα στα καρμπυρατερ βεβαια σε Ελληνα μαστορα γιατι οι Ολλανδοι δε τα κανουν αυτα σε μηχανες που ειναι πανω απο 3 χρονων !

:smilea:

Uriah Heep
14/03/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanobio$

Ο aikimidis πολυ σωστα αναφερθηκε στο να γραψει ο καθε ενας τις εμπειριες του!


Γειά σου aikimidi ...πόντιε!!!


:beer: :beer: :beer:

Vegeta
14/03/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Γειά σου aikimidi ...πόντιε!!!


:beer: :beer: :beer:


:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

Πολύ καλό οφείλω να ομολογήσω :lol:


Εγώ αγαπητοί, μετά από δυο αλλαγές αντλίας και δοκιμές με διάφορες άλλες τύπου Facet, Purolator, κλπ, κατέληξα σε αντλία από Kawasaki (ZX6R, ZX9R). Είναι made by Mitsubishi όπως και η μαμά, ολόιδια με τη μαμά (μια μετατροπή στο βύσμα χρειάζεται) και δεν έχει ακουστεί τίποτα όπως αντιθέτως με τη μαμά! Η ίδια τρόμπα χρησιμοποιείτε και από Yamaha σε κάποια μοντέλα αλλά και από τη Suzuki (λίγο ψάξιμο δεν έβλαψε κανένα).

Αυτό που έχω να παραθέσω επίσης είναι μια μικρή λεπτομέρεια που παρατήρησα μετά από το όλο ψάξιμο, που μπορεί όμως να κάνει τη μεγάλη διαφορά! Στο καπάκι της αντλίας του Africa δεν έχει καμία οπή, σωληνάκι και γενικά είσοδο αέρα, όπως συμβαίνει με τις αντίστοιχες που φορούν τα υπόλοιπα μηχανάκια. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα στην περίπτωση εισαγωγής ή δημιουργία υγρασίας, τη μη αποβολή της με αποτέλεσμα το «ψώριασμα» και τη γρήγορη φθορά των επαφών.

Ένα άλλο πράγμα που μου έσκασε σαν φλας, είναι ένας άλλος τρόπος εξάλειψης του σπινθήρα στις επαφές (πως δεν το θυμήθηκα τόσο καιρό και τι παπ***ρια ηλεκτρονικός είμαι!). Τι ρελέ και αηδίες!

Όλοι σας φαντάζομαι έχετε διαλύσει ως μικροί -αλλά και μεγάλοι μαστροχαλαστές, κάποιο παλιό κασετόφωνο για να του πάρετε το «πολύτιμο» μοτεράκι του!
Θυμάστε έναν έρημο πυκνωτάκο που ήταν πίσω στις επαφές του μοτέρ παράλληλα??
Ο ρόλος αυτού του πυκνωτή είναι να τραβάει το σπινθήρα εκκίνησης του μοτέρ τη στιγμή που εφαρμόζετε η τάση!!!

Βάζοντας λοιπόν ένα πυκνωτή 2.2nF παράλληλα με τις επαφές της αντλίας (μέσα στην αντλία πίσω στο καπάκι) θα πείτε αντίο στο σπινθήρα..... :wave2:

Στην υγειά σας :beer:

Vegeta
14/03/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanobio$
Καλησπερα,
α)2,2nF στα 25volt ηλεκτρολυτικο?
β)Εαν βαλεις παραλληλα τον πυκνωτη δεν θα σταματησει να δουλευει η αντλια?
Για σκεψου το λιγο καλυτερα! (εγω δεν ειμαι ηλεκτρονικος... αλλα δεν νομιζω οτι ο πυκνωτης ειναι καλη ιδεα... )
γ) Το 2,2nF πως το υπολογισες?


:sun:

Καλησπέρα!

α) Πυκνωτές σε nF δε βγαίνουν ηλεκτρολυτικοί (από μF και πάνω). Πολυεστερικό θα έλεγα. Και 200V και 400V να βάλεις καλύτερα από πλευράς αντοχής (είναι τόσο μικρός εξ'άλλου)

β) Γιατί? Σταματάει το μοτέρ του κασετοφώνου? Ο πυκνωτής στο συνεχές ρεύμα λειτουργεί ώς διακόπτης (σε σειρά συνδεδεμένος). Φορτίζει, και μετά πάπαλα. Σε παράλληλη συνδεσμολογία όμως τραβάει το peak του ρεύματος λειτουργώντας σα φίλτρο!
γ) Αυτόν είχα μπροστά μου εκείνη τη στιγμή του "φλας"! Τον δoκίμασα, έπαιξε, just like that! :sun:

mixanobio$
14/03/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
Καλησπέρα!

α) Πυκνωτές σε nF δε βγαίνουν ηλεκτρολυτικοί (από μF και πάνω). Πολυεστερικό θα έλεγα. Και 200V kai 400V να βάλεις καλύτερα από πλευράς αντοχής (είναι τόσο μικρός εξ'άλλου)
β) Γιατί? Σταματάει το μοτέρ του κασετοφώνου? Ο πυκνωτής στο συνεχές ρεύμα λειτουργεί ώς διακόπτης (σε σειρά συνδεδεμένος). Φορτίζει, και μετά πάπαλα. Παράλληλα όμως τραβάει το peak του ρεύματος λειτουργώντας σα φίλτρο!
γ) Αυτόν είχα μπροστά μου εκείνη τη στιγμή του "φλας"! Τον δoκίμασα, έπαιξε, just like that! :sun:

Το ειδα μετα οτι ειχες γραψει nF ... αλλη ησουν πολυ γρηγορος!!! :)

Ναι το ξερω οτι σε μF ειναι ηλεκτρολυτικοι...

Τον εβαλες επανω στην PUMP και παιζει μια χαρα? Δηλαδη επανω στην μηχανη σου εχεις βαλει 2,2nF sta 200V. Να μας πεις σε καμια βδομαδα εαν ειναι ακομα ενεργος για να το κανω... Δεν πεταει σπινθηρα απο τα καρβουνακια???

THANKS

Vegeta
14/03/2007, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanobio$
Το ειδα μετα οτι ειχες γραψει nF ... αλλη ησουν πολυ γρηγορος!!! :)

Ναι το ξερω οτι σε μF ειναι ηλεκτρολυτικοι...

Τον εβαλες επανω στην PUMP και παιζει μια χαρα? Δηλαδη επανω στην μηχανη σου εχεις βαλει 2,2nF sta 200V. Να μας πεις σε καμια βδομαδα εαν ειναι ακομα ενεργος για να το κανω... Δεν πεταει σπινθηρα απο τα καρβουνακια???

THANKS

Τη δοκιμή την έκανα σε μια αντλία μαμίσια που έπεσε στα χέρια μου εν λειτουργία, με μέτρια κατάσταση επαφών, αλλά από σπινθήρα σκέτο βολταϊκό τόξο! Οι επαφές δε, δεν πρέπει να είναι καρβουνάκια που το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω, αλλά πλατίνες.
Έβαλα λοιπόν έναν 2,2 nF στα 200V όπως έγραψες και ο σπινθήρας γιασασας....!! Ο πυκνωτής φορτίζει και εκφορτίζει τραβώντας το peak. Ανοιγοκλείνει δηλαδή όπως και η πατέντα με το ρελέ. Στην περίπτωση του ρελέ, παίζεις με την καθυστέρηση του ρεύματος (τρίχες), όπου το τόξο-σπινθήρα-peak υποθετικά το τραβάει το ρελέ, ενώ στην περίπτωση του πυκνωτή, απλά εκμεταλλεύεσαι τις ιδιότητες του πυκνωτή!!

Η μία είναι η ηλεκτρολογική - ηλεκτροτεχνική προσέγγιση και η άλλη η ηλεκτρονική !:sun:

petros_tdm
11/05/2007, 14:46
Σωστος
Τι θα ελεγες για 10nf τανταλιου?
Επειδη τραβαει αρκετο ρευμα πιστευω θα της ερθει ποιο καλα ο 10n.
Και τανταλιου για ποιο γρηγορο.

Vegeta
11/05/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από petros_tdm
Σωστος
Τι θα ελεγες για 10nf τανταλιου?
Επειδη τραβαει αρκετο ρευμα πιστευω θα της ερθει ποιο καλα ο 10n.
Και τανταλιου για ποιο γρηγορο.

Και πάλι θα παίξει, δεν τίθεται θέμα πιστεύω. Σωστός επίσης!
Η "αρχή λειτουργίας" είναι αυτό που μετράει. Όρεξη να έχεις για δοκιμές! Απλά όσο πιο μικρός θεωρητικά είναι ο πυκνωτής, τόσο πιο γρήγορα φορτίζει – εκφορτίζει άρα και πιο γρήγορα ανταποκρίνεται και τραβάει το peak. Από την άλλη όμως λόγω του υψηλού ρεύματος εκεί, πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή λειτουργίας / αξιοπιστίας.

mixanobio$
11/05/2007, 17:05
Εγω παντως εχω βαλει ΡΕΛΕ και ειναι μια χαρα! :)