PDA

View Full Version : Ολοκαίνουριος οδηγός Vstrom ή CBF600S



Sotirios
26/02/2007, 12:13
Καλημέρα είμαι 25 ΄και μέχρι τώ ρα αντιπαθούσα-φοβόμουν τις μηχανές :a1: μέχρι που κάτι έπαθα :a26: και τρελαθηκα

Μόλις πήρα το δίπλωμα και βρίσκομαi σε ένα τρελό δίλημα Vstrom650 ή CBF600S?

και τα δύο είναι γύρω στο κόστος που διαθέτω, ως παντελώς αρχάριος με αγχώνει οτι δεν πατάω καλά κάτω στο vstom (1.70 ύψος), κατά τα άλλα είναι οτι ακριβώς θέλω γιατί σκοπευω να πάω σε βατούς χωματόδρομους αλλά κυρίως άσφαλτο.

Από την άλλη το CBF είναι πολύ εύκολο στην οδήγηση (ο δάσκαλος είχε τοCBF500), ότι πρέπει για γρήγορη ασφαλή προπέραση και άσφαλτο αλλά δεν ξέρω από χωματόδρομους πως πάει και από κατανάλωση.

:a4:

Ζητώ τη συμβουλή σας.

Κάποιοι μου λένε να αρχίσω με λίγα κυβικά αλλά αν πάρω κάτι μικρό φοβάμαι πως δεν θα με βολέυει για μακριά.

Cpt. Haddock
26/02/2007, 12:15
Για το ύψος σου θα πρότεινα το cbf...

δε θα σε δυσκολέψει σε αντίθεση με το βεστρωμ που θα είσαι λίγο οριακά και σαν νιούφης πιθανόν να σου φύγει κάτω μια-δυο φορές

:wave2: :beer: :wave2:

tassosrr
26/02/2007, 12:29
ean exeis tin dinatotita odiga kai ta 2 kai opoio sou katsei pare to!!@

:beer:

karamoto
26/02/2007, 12:50
Vstrom έχω αλλά CBF δεν έχω δοκιμάσει.

Το strom είναι πολύ εύκολη μηχανή. Αν το πάρεις να του βάλεις αμέσως κάγκελα. Λίγο το ύψος λίγο που θα είσαι καινούργιος, είναι και το κέντρο βάρους ψηλά οπότε όταν είσαι σταματημένος έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να την ακουμπήσεις κάτω.

Ευχάριστο πρόβλημα πάντως αφού και οι δύο είναι πολύ καλές μηχανές. Καλή αγορά.

Sotirios
26/02/2007, 12:57
Το στρομ εκτός των άλλων το έχω ερωτευτεί αλλά αν είναι να γκρεμοτσακιστώ καλύτερα CBF.
Θα κοιτάξω αν μπορέσω να κάνω κανα τεστ drive πριν εγγαταλείψω τον έρωτα μου:bigcry: , αλλά στη Σπάρτη αυτό είναι πολύ δύσκολο.

symvoulos
26/02/2007, 13:02
cbf!!!:a024:
λιγω αυξημενη καταναλωση αλλα πανευκολο στην οδηγηση
Τωρα αμα το λεει η καρδουλα σου κανει και edouro:a07:

MUSTILI
26/02/2007, 13:53
V-strom! Ειχα συζητησει το θεμα με 2-3 φιλους που εχουν καβαλησει πολλες μηχανες. Μου τα εβαλαν κατω και τουλαχιστον στους αριθμους το strom ειναι καλυτερο. Δεν ειναι τυχαιο οτι κανει τρελες πωλησεις. Απο κει και περα στο υψος δεν θα σε βοηθησει πολυ αλλα οντως ειναι καλο να τα δοκιμασεις και τα δυο και ότι πει η καρδια σου και η τσεπη σου...:beer:

chris1980
26/02/2007, 14:09
Φιλε εγω τον δεκεμβριο του 2005 στα 25 μου πηρα πρωτη μηχανη ενα κλε250 και ομολογουμενως τωρα θελω κατι μεγαλυτερο σε κυβικα.Οι Μηχανες που αναφερεις δεν ειναι υπερβολικες σε επιδοσεις για ενα νεο οδηγο,αρκει βεβαια να εχει το μυαλο μεσα στο κεφαλι και να της σεβεται.,και επιπλεον δεν θα της βαρεθεις συντομα.
Τυχαινει επισης να εχουμε και το ιδιο υψος.Εχοντας ανεβει σε εκθεση στο στρομ ειδα και εγω οτι δεν παταω καλα κατω και οπως ειπαν και παραπανω σαν νιουφης αυτο θα σε δυσκολεψει στην αρχη και ειναι αρκετα πιθανο να την χασεις καποια στιγμη κατι που θα γινει πιο δυσκολα με το πιο χαμηλο cbf.Εχω οδηγησει μια φορα το τρανσαλπ και επειδη δεν πατουσα καλα οπως και στο στρομ δεν ενιωθα ανετα πανω του,δεν το εμπιστευομουν και με δυσκολευε σε επιτοπιες μανουβρες.Αντιθετως οπως ξερεις στο cbf παταμε κατω μια χαρα.
Ριξε παντως μια ματια και στο versys αν δεν σε χαλαει η αισθητικη του μιας και ειναι λιγο πιο βολικο απο το στρομ για μας τους κοντους

johnpan
26/02/2007, 14:42
μεταχείρα freewind 650, με κανα 2 χιλιάρικα. Τσάμπα, άσπαστο, πανάλαφρο, κάνει τα πάντα. Και σε 1-2 χρονάκιατο χαρίζεις/πουλάς/κρατάς και παίρνεις όοοοοτι σου γουστάρει:smokin:

Cpt. Haddock
26/02/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
μεταχείρα freewind 650, με κανα 2 χιλιάρικα. Τσάμπα, άσπαστο, πανάλαφρο, κάνει τα πάντα. Και σε 1-2 χρονάκιατο χαρίζεις/πουλάς/κρατάς και παίρνεις όοοοοτι σου γουστάρει:smokin:

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα...

και γενικότερα ένα δεύτερο/τρίτο χέρι 650 μονοκύλινδρο θα σε διευκολύνει στα πρώτα βήματα χωρίς να το βαρεθείς και χωρίς να σε "πονάει" αν γρατσουνιστεί και λίγο

:beer:

idi
26/02/2007, 15:03
KAWASAKI VERSYS 650 ....

Alchimistis
26/02/2007, 15:14
το πιο ασχημο μηχανακι ever:eek:

el_hymador
26/02/2007, 15:18
Και γιατι δεν αγοραζεις το cbf 500 που το εχεις οδηγησει και σου φανηκε οκ?

Μια ζελατινουλα μπροστα και πας ταξιδακια ανετα ..για χωματοδρομους ολα πανε αρκει να εισαι προσεκτικος...αθραυστο , λογικη καταναλωση , φθηνη συντηρηση (αναλογικα με τα αλλα δυο..) μια χαρα πρωτη μοτοσυκλετα ειναι...

costas81
26/02/2007, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
KAWASAKI VERSYS 650 ....



ο κολημενος!!!!!



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:




γεια σου ρε idi!!!!

:wave2: :wave2:

costas81
26/02/2007, 16:30
α ξεχασα...................v-strom να παρεις!!!


:winka: :winka: :winka: :winka: :winka: :winka:

FZMAN
26/02/2007, 16:53
Γιατί δεν κοιτάς λίγο και για το νέο FAZER με τα 75 άλογα που είναι σαφώς μια light έκδοση του μοσχοπουλημένου YAMAHA FAZER 600. Το πλεονέκτημα σε σχέση με το CBF 600 είναι ότι καταρχήν το FAZER είναι σαφώς πιο όμορφο, σύγχρονο (αλουμινένιο πλαίσιο, ψεκασμός) και βέβαια σαφώς καλύτερη αντιπροσωπία.

el_hymador
26/02/2007, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
Γιατί δεν κοιτάς λίγο και για το νέο FAZER με τα 75 άλογα που είναι σαφώς μια light έκδοση του μοσχοπουλημένου YAMAHA FAZER 600. Το πλεονέκτημα σε σχέση με το CBF 600 είναι ότι καταρχήν το FAZER είναι σαφώς πιο όμορφο, σύγχρονο (αλουμινένιο πλαίσιο, ψεκασμός) και βέβαια σαφώς καλύτερη αντιπροσωπία.

τωρα συγνωμη που επεμβαινω , αλλα το ''σαφως πιο ομορφο'' ποιος το οριζει ακριβως?

για το αλουμινενιο πλαισιο και τον ψεκασμο , σιγουρα τεχνολογικα ειναι πιο προηγμενα απο τα καρμυρατερ και το ατσαλι , αλλα το ζητουμενο σε αυτην την κατηγορια δεν ειναι αυτο...

Α ,και ξεχασες να αναφερεις οτι εσκεμενα ριξαν την αποδοση στα 75 αλογα προκειμενου να βελτιωσουν την αποδοση στις χαμηλες - μεσαιες που ηταν πολυ ''αδεια'' ...

...για την αντιπροσωπεια εχεις χιλια δικια παντως...

θεωρω το fz πολυ καλο μηχανακι , τα δυναμικα χαρακτηριστικα του παντως , δεν ειναι οτι καλυτερο για εναν νεο αναβατη...

φιλικα παντα...

:wave2:

johnnyestia
26/02/2007, 18:09
Να τονίσω για όσους προτείνανε Versys πως έχει σέλα στα 84cm , ενώ το Strom 82cm.

Respect
26/02/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
KAWASAKI VERSYS 650 .... Άντε πάλι.. :lol: :lol:

vasdekiss
26/02/2007, 18:45
Καλησπέρα. Ρίξε και καμιά ματιά στο bandit. Με τα λεφτά που σου περρισεύουν θα ντυθείς, θα πληρώσεις ασφάλεια και περρισεύουν και για βενζίνη... Καλές αγορές, τα λέμε... :winka:

FZMAN
26/02/2007, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
τωρα συγνωμη που επεμβαινω , αλλα το ''σαφως πιο ομορφο'' ποιος το οριζει ακριβως?

για το αλουμινενιο πλαισιο και τον ψεκασμο , σιγουρα τεχνολογικα ειναι πιο προηγμενα απο τα καρμυρατερ και το ατσαλι , αλλα το ζητουμενο σε αυτην την κατηγορια δεν ειναι αυτο...

Α ,και ξεχασες να αναφερεις οτι εσκεμενα ριξαν την αποδοση στα 75 αλογα προκειμενου να βελτιωσουν την αποδοση στις χαμηλες - μεσαιες που ηταν πολυ ''αδεια'' ...

...για την αντιπροσωπεια εχεις χιλια δικια παντως...

θεωρω το fz πολυ καλο μηχανακι , τα δυναμικα χαρακτηριστικα του παντως , δεν ειναι οτι καλυτερο για εναν νεο αναβατη...

φιλικα παντα...

:wave2:

Το συγκεκριμένο μοντέλο (των 75 ίππων) πιστεύω ότι είναι πολύ φιλικό για ένα νέο αναβάτη. Όσο για το θέμα ομορφιάς, συγνώμη παρασύρθηκα!!:blush:

sotomoto
26/02/2007, 23:53
Δεν θα πρότεινα V-strom.

Φίλος μου με το ίδιο υψος το πήρε και τελικα δεν τον έχει βολέψει καθόλου,ιδίως μέσα στην Αθήνα.
Μαλιστα μια μέρα σε κάτι φανάρια, με την κοπελιά του πισω, του πλάγιασε η μηχανή- το ένα πόδι του ήταν σταν αέρα, το άλλο πατούσε στο έδαφος ισα-ισα για να μην πεσουν- αλλα δεν μπορουσε να κανει τίποτα. Είχε μείνει κόκκαλο εκεί. Παλι καλά που βρέθηκε ένα παλικαρι εκει δίπλα και πήγε και τον ''ίσιωσε''.
Τώρα έχει μετανίωσει που το πήρε(είχε ενθουσιαστεί τότε-του άρεσε αλλα....)
Το πουλάει και πάει για στριτάκι naked.
Η προηγούμενη μηχανή του: AX-1, χαμηλό σαν παπι, ασε που όταν καθόσουν βυθιζότανε....
Τα cbf και τέτοια ίδιου μηχανές πάνε σε στρωτό χωματόδρομο σιγα-σιγα και προσεχτικά, όμως πάνε.
Πάντως είναι κρίμα για λίγα ίσως χλμ χώματος το χρόνο που θα διανύσεις(και όλα τα άλλα σε ασφαλτο) να μην χαρείς τη συμπεριφορά και το κράτημα μιας street μηχανής.
Πάντως ότι και να πάρεις να το χαρείς!!!:wave2:

Vstrommer71
26/02/2007, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για το ύψος σου θα πρότεινα το cbf...

δε θα σε δυσκολέψει σε αντίθεση με το βεστρωμ που θα είσαι λίγο οριακά και σαν νιούφης πιθανόν να σου φύγει κάτω μια-δυο φορές

:wave2: :beer: :wave2:
Kαι...βαλε!Αλλα θα μαθει να το σηκωνει απο κατω...
Αν θελει ο φιλος χωμα οι τουμπες ειναι μερος του προγραμματος:D

Αμα του φαινεται του φιλου ψηλη η σελλα του Vstrom απαταται.ΔΕΝ ειναι ψηλη αλλα...χοντρη και ανοιγει πολυ τα ποδια του οδηγου(τσοντα γιναμε...) και κατα συνεπεια δεν μπορει ευκολα να πατησει κατω

dosko
27/02/2007, 00:08
Παντως θα συμφωνησω με τον idi για το versys
γιατι οπως ανεφερες ασφαλτο και λιγο χωμα θα ηταν οτι καλυτερο

τιποτα σε er6 και sv650 δεν σκεφτεσαι ? (αν βεβαια το χωμα ειναι πολυ λιγο :D )

Sotirios
27/02/2007, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Καλησπέρα. Ρίξε και καμιά ματιά στο bandit. Με τα λεφτά που σου περρισεύουν θα ντυθείς, θα πληρώσεις ασφάλεια και περρισεύουν και για βενζίνη... Καλές αγορές, τα λέμε... :winka:

Πρώτα από όλα σας ευχαριστώ όλους:)

Όσον αφορά το bandit το έχω στο μυαλό μου αλλά λέω σαν Ελληνόβλαχος μπα κι εχει κανα λακο η φάβα? είναι αρκετά φτηνό γιαυτά που δίνει.:a24:

symvoulos
27/02/2007, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Καλησπέρα. Ρίξε και καμιά ματιά στο bandit. Με τα λεφτά που σου περρισεύουν θα ντυθείς, θα πληρώσεις ασφάλεια και περρισεύουν και για βενζίνη... Καλές αγορές, τα λέμε... :winka:
+1:beer:
πολυ καλη σκεψη....:a46:

alex14
27/02/2007, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Πρώτα από όλα σας ευχαριστώ όλους:)

Όσον αφορά το bandit το έχω στο μυαλό μου αλλά λέω σαν Ελληνόβλαχος μπα κι εχει κανα λακο η φάβα? είναι αρκετά φτηνό γιαυτά που δίνει.:a24:

Made in Japan και πραγματι ειναι πολυ φθηνο γιαυτα που δινει και χωρις λακο στην φαβα.

Εαν βρεις βεβαια.

:wave2:

aquatic
27/02/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Made in Japan και πραγματι ειναι πολυ φθηνο γιαυτα που δινει και χωρις λακο στην φαβα.

Εαν βρεις βεβαια.

:wave2:

μαυρο δεν θα βρεις παντως, τελος!

και μπλε αντε 1 το πολυ 2...