PDA

View Full Version : Qualifier σε FZ6



stavrobeis
26/02/2007, 15:53
Θα αλλαξω λαστιχα και ο λαστιχας (Θεσ.νικη) προτεινε Qualifier, ως τα κορυφαια...

Βεβαια με Ευρο 410!!!!!!!

Διευκρινιζω η χρηση ειναι all around (Πολη - Ευθειες - Στροφες & Πιστα)

1) Εχει βαλει κανεις?
2) Κανα μαγαζι Θεσ/νικη με τιποτα φτηνοτερο???
3) Ενναλακτικες προτασεις?????

Ξερω οτι ειναι σπορ, αλλα σκεφτομαι οτι με τους κωλοδρομους που εχουμε......

Ευχαριστω!

:beer:

idi
26/02/2007, 16:07
δε ξερω πως ειναι οι τιμες πανω αλλα τα 410 ειναι πολλα!!!

απο οτι ξερω τα dunlop ειναι φτηνοτερα απο τα αντιστοιχα michelin, pirelli, metzeler, bridgestone...

για ρωτα για Metzeler M3....

stavrobeis
26/02/2007, 16:35
Και εγω αυτο λεω φιλε μου...ειναι παρα πολλα!!!!

Το θεμα ειναι οτι ολες τις μαρκες με αντιστοιχα λαστιχα (Pilot, BT, Κλπ) τα εχει σε αυτες τις τιμες μαζι με τοποθετηση ....400-420, ευρω παρακατω...

Και το προβλημα ειναι οτι Θεσ/νικη μαλλον ειναι μονοπωλιο....:mad:

Ψαχνω και εναλακτικα μαγαζια, αλλα......

sapila racing
26/02/2007, 17:22
Οπως σοθ είπαν και παραπάνω ειναι αρκετά πιο φτηνά.
Επικοξνώνησε με on-off Κατσαφαρος που τα εχει και προσφορά.
http://www.on-off.gr/profile.asp
Πάντως εμένα δεν με ικανοποίησαν, σε σχέση με τα BT014 που ειχα πριν.
Με κρύο καιρό οσο και να ζεσταθούν, εχω γλυστρίματα μπρος πίσω...

stavrobeis
26/02/2007, 18:25
Σε'ευχαριστω φιλε μου, αλλα απο οτι ειδα αυτος που μου προτεινεις ειναι Αθηνα, και εγω δυστυχως ειμαι στο χωριο της Θεσ/νικης....

Τα Qualifier σε Fazer τα ειχες και δεν σε ικανοποιησαν???

Ενδιαφερον αυτο, δηλαδη θα προτιμουσες τα BT......

Μπερδεμενα τα πραγματα.....:confused:

L.A.x6x9x
26/02/2007, 21:40
410 einai pola !!!
Ego ta eval 350...
Mia xara mou fenontai pantos.
:smokin:

H.A.Balafoutre
27/02/2007, 00:35
410 για τα Qualifier είναι πολλά. Εγώ τα Metzeler M3 τα έβαλα με 400. 10 euros θα μου πείτε, αλλά δεν είναι αυτά τα 10 ευρά που κάνουν τη διαφορά. Μια φορά στις 2 εβδομάδες δωρεάν έλεγχο στις πιέσεις με άζωτο και γενικά το κορδόνι και άλλες υπηρεσίες δωρεάν.

Πάντως, για τα εν λόγω ελαστικά της Dunlop, άφησαν καλές εντυπώσεις στο MasterBike του 2006 για όλα τα SS σε 1000 και 600 c.c. Προσωπικά δεν ξέρω, αλλά δεν πιστεύω να είναι καλύτερα από τα Μ3. Διότι εγώ στο Fazer δεν είχα απολύτος κανένα πρόβλημα (αντιθέτως μάλιστα) με τα Μ3 εκτός από τα τελευταία 1000χλμ της ζωής τους.

Αυτά.

THEOD
27/02/2007, 09:03
Την στιγμή που όπως έγραψες η χρήση της μηχανής είναι all-around γιατί να φορέσεις ένα ultra - sport λάστιχο ???

DrIoannis
27/02/2007, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Την στιγμή που όπως έγραψες η χρήση της μηχανής είναι all-around γιατί να φορέσεις ένα ultra - sport λάστιχο ???

+1000

sapila racing
27/02/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Σε'ευχαριστω φιλε μου, αλλα απο οτι ειδα αυτος που μου προτεινεις ειναι Αθηνα, και εγω δυστυχως ειμαι στο χωριο της Θεσ/νικης....

Τα Qualifier σε Fazer τα ειχες και δεν σε ικανοποιησαν???

Ενδιαφερον αυτο, δηλαδη θα προτιμουσες τα BT......

Μπερδεμενα τα πραγματα.....:confused:

Ισως μπορούν να σου τα στείλουν! Εγω τα έβαλα εκεί με 320 ευρω με μια προσφορά που είχε η οποία νομίζω ισχύει ακόμα.
Δεν εχω Fazer, τα έβαλα σε Hornet 900. :wave2:

stavrobeis
27/02/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Την στιγμή που όπως έγραψες η χρήση της μηχανής είναι all-around γιατί να φορέσεις ένα ultra - sport λάστιχο ???

Σωστη η παρατηρηση....

Απλα, ολοι ξερετε τους Ελληνικους δρομους και τα χαλια τους, οποτε νομιζω οτι σαν πιο ασφαλης λυση καλο ειναι να βαλω λαστιχα που θα εχουν το καλυτερο δυνατο κρατημα..
Ιδιως τωρα που καλοκαιριαζει, παμε και για στριφτερες διαδρομες, και Σερρες καμια φορα....
Για βροχη ξερω βεβαια οτι δεν πανε, αλλα το 95% το περναω χωρις βροχες (ιδιως τελευταια που βρεχει μια φορα το χρονο...) Επισης, δεν ξερω αν εχουμε τετραγωνισμα σε εθνικες...

Και επειδη γενικα κανω οδηγηση που δεν τρωει λαστιχο (εκινησεις κτλπ) , πιστευω θα μου βγαλουν κανα 10.000 με ασφαλεια...

Λετε το σκεπτικο μου να ειναι λαθος? Μπορει...

Περιμενω γνωμες! (και απο το παλικαρι που ειπε οτι τα εβαλε...)

:beer:

sniper
27/02/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Σωστη η παρατηρηση....

Απλα, ολοι ξερετε τους Ελληνικους δρομους και τα χαλια τους, οποτε νομιζω οτι σαν πιο ασφαλης λυση καλο ειναι να βαλω λαστιχα που θα εχουν το καλυτερο δυνατο κρατημα..

.....

Δες τον δείκτη ταχύτητας των Qualifier (και των ελαστικών αυτού του τύπου άλλων εταιρειών) και δες αν τελικά με την οδήγηση που ΕΣΥ κάνεις θα σου δίνουν το κράτημα που θες τα λάστιχα.

Και λάστιχα απο motoGP να βάλεις μην είσαι σίγουρος οτι θα σου δουλέψουν αν δεν τα φέρεις στην σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.....

lampros_fazer
27/02/2007, 16:44
Από τότε που βγήκαν τα qualifier πέφτει ΤΡΕΛΟ προμοτάρισμα από όλους τους λαστιχάδες..Σε όποιον κι αν πήγαινα qualifier άκουγα..και όσο το άκουγα τόσο το διέγραφα ως επιλογή..(και τελικά έβαλα τα pilot power)

H τιμή που σου είπαν είναι ακριβή..Ψάξε και σίγουρα θα βρεις καλύτερη..

Κοίτα και για Μ3 ή pilot power..Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τα power..

(τα εβαλα πριν 8 μηνες στα 285?,διαστάσεις 110/70 κ 160/60 βέβαια-'03)

L.A.x6x9x
28/02/2007, 01:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Από τότε που βγήκαν τα qualifier πέφτει ΤΡΕΛΟ προμοτάρισμα από όλους τους λαστιχάδες..Σε όποιον κι αν πήγαινα qualifier άκουγα..και όσο το άκουγα τόσο το διέγραφα ως επιλογή..(και τελικά έβαλα τα pilot power)

H τιμή που σου είπαν είναι ακριβή..Ψάξε και σίγουρα θα βρεις καλύτερη..

Κοίτα και για Μ3 ή pilot power..Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τα power..

(τα εβαλα πριν 8 μηνες στα 285?,διαστάσεις 110/70 κ 160/60 βέβαια-'03)



Kamia sxesi me tis diastasis tou 04 :smokin:
Ara????????????
Ektos autou einai sxedon eidia (an oxi akrivos) me Pireli & me Metzeler>
Oso gia tous lastixades profanos exoun kalitero pososto kerdous!!!!!!!!!!
:beer: :wave2:

lampros_fazer
28/02/2007, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από L.A.x6x9x
Kamia sxesi me tis diastasis tou 04 :smokin:
Ara????????????
Ektos autou einai sxedon eidia (an oxi akrivos) me Pireli & me Metzeler>
Oso gia tous lastixades profanos exoun kalitero pososto kerdous!!!!!!!!!!
Είπα εγώ οτι έχουν..; (ενδεικτικά έβαλα την τιμή..)

Ίδια δεν έιναι..Παρόμοια χάραξη έχουν (Μ3-pp),τα M3 νομίζω έχουν μαλακότερη γόμα στις άκρες (όπως τα pp 2ct) Διορθώστε με αν κάνω λάθος..

Στα qualifier η σχεδιάση μου φάνηκε διαφορετική,να το πω μπακαλίστικα κοιτάζοντας το 160ρι φαίνεται σαν 180ρι..

stavrobeis
09/03/2007, 15:07
Απο Τριτη θα περασω τα καινουργια Qualifier + Αγωνιστικες Βαλβιδες 15 Ε εκαστη!!!! (για ευκολο τσεκαρισμα πιεσης) + Αζωτο.

Αν ενδιαφερεται καποιος θα ενημερωσω για εντυπωσεις....Μετα απο ευλογο χρονικο διαστημα βεβαια...

Nitse4
10/03/2007, 00:43
Φιλε και εγω το ιδιο προβλημα εχω ,πηγα για τα diablo και μου ειπε ο μαστορας 400ευρα.
Εσυ σε ποιο συνεργειο πηγες,να κανω και εγω μια ερωτηση ποσο πανε τα pirelli ??
Η να παμε μαζι μπας και μας κοψει κατι.

arxaios
10/03/2007, 11:21
Εγώ πάλι έβαλα στο fz6 τα Bridgestone BT 002 Racing Street και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Τρομερή διαφορά με τα μαμά, αλλά και με ότι άλλο έχω οδηγήσει.
Πήγαν 380 Ε στο Ηράκλειο, ακριβότερα δηλαδή σίγουρα από ότι στην Αθήνα.

stavrobeis
10/03/2007, 11:46
Για την ερωτηση σχετικα με το μαγαζι, ειναι Θεσ/νικη το ποιο γνωστο...

Την τιμη την πηγα 380 περασμενα (Ημε.νια παραγωγης τελος 2006)
και τελικα εκανα πακετο 400 με τις βαλβιδες που ειπα παραπανω και αζωτο...

Φυσικα το κωλοπιασιμο δεν το γλυτωνουμε ετσι και αλλιως στο Ελλαντα, και περισοτερο στο Θεσ/νικη...

:wave2:

Ταξιδευτής
10/03/2007, 16:33
Τα Διγομα τα Michelin Pilot Power 2CT, 300 ευρω τελικη τιμη. Δεν θα τα ξαναλεμε. :smokin: :wave2:

Οσο για το αν ειναι καλα.... :evil:

lampros_fazer
10/03/2007, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Τα Διγομα τα Michelin Pilot Power 2CT, 300 ευρω τελικη τιμη. Δεν θα τα ξαναλεμε. :smokin: :wave2:
Απο το μαγαζί στην υπογραφή σου..;

nakedorange
22/03/2007, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Τα Διγομα τα Michelin Pilot Power 2CT, 300 ευρω τελικη τιμη. Δεν θα τα ξαναλεμε. :smokin: :wave2:

Οσο για το αν ειναι καλα.... :evil:


+1

μολις τα βαλα..


:beer:

Tropeas
28/03/2007, 00:46
Και για μένα ρε παιδιά που στην κατηγορία δίγομων... (πχ. diablo corsa, μ3, 2ct Κλπ)
στις διαστάσεις 120/60/17 & 160/60/17 μόνο τα qualifier βγαίνουν?
κανένας που να τα έχει σε αυτές τις διαστάσεις και να τα έχει συγκρίνει με κάτι άλλο?
εγώ έχω τα Diablo τα απλά και απλά δουλεύαν καλά αλλά στην αρχή και για λίγο...

Tropeas
28/03/2007, 18:12
Κανένας ρε παλικάρια?

petani
28/03/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Και για μένα ρε παιδιά που στην κατηγορία δίγομων... (πχ. diablo corsa, μ3, 2ct Κλπ)
στις διαστάσεις 120/60/17 & 160/60/17 μόνο τα qualifier βγαίνουν?
κανένας που να τα έχει σε αυτές τις διαστάσεις και να τα έχει συγκρίνει με κάτι άλλο?
εγώ έχω τα Diablo τα απλά και απλά δουλεύαν καλά αλλά στην αρχή και για λίγο...

Για κοιτα και γραψε ακριβως τις διαστασεις απο τις ζαντες που φοραει το μηχανακι σου να σου πω και γω την γνωμη μου.....αν θελεις φυσικα ετσι....????

Tropeas
28/03/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από petani
Για κοιτα και γραψε ακριβως τις διαστασεις απο τις ζαντες που φοραει το μηχανακι σου να σου πω και γω την γνωμη μου.....αν θελεις φυσικα ετσι....????
φυσικά και θέλω...

η μπροστά 3.50 x 17 inches,
και η πίσω 4.50 x 17 inches

petani
28/03/2007, 23:29
Κατ αρχην ξεχνα το 60αρι μπροστα........και βαλε CORSA III σε 120/70-17 και 160/60-17...........
.....και θα με θυμηθεις.......:sun: :sun: :sun: :sun:

Tropeas
28/03/2007, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από petani
Κατ αρχην ξεχνα το 60αρι μπροστα........και βαλε CORSA III σε 120/70-17 και 160/60-17...........
.....και θα με θυμηθεις.......:sun: :sun: :sun: :sun:
λες εεε?
γαμωτο έχασα και ένα πίσω αμορτισερ απο gsxr ... στο ebay σε τιμή... :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl:

Tropeas
28/03/2007, 23:40
βρε συ τα Corsa III δεν βγαίνουν για πίσω 160άρι...
http://www.pirellityre.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/hypersport/none&vehicleType=MOTO&product_id=1841&uri=/pirellityre/en_IT/browser/xml/catalog/moto/MOTO_MV_DIABLOCORSAIII_HYP.xml
μήπως καλύτερα μπροστά το 120/65ZR17M/CTL (56W) αντί του 120/70ZR17M/CTL (58W) ?
αλλά πίσω δεν.... 160άρι... :bigcry:

petani
28/03/2007, 23:56
Μα ειχα ρωτησει στο καταστημα των Αφων Ακριβου στην Λ. Αλεξανδρας 70 και μου ειπαν οτι περιμενουν τον Μαρτιο.........τελος παντων..........

Εφ οσον μπαινεις πιστα το 70αρι ειναι καλυτερο.....ολοι αυτο βαζουν.....εσυ γιατι να βαλεις διαφορετικο....????

Για ριξε και μια ματια στα ROAD RACING BRIGESTONE...........

npat
29/03/2007, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Αγωνιστικες Βαλβιδες 15 Ε εκαστη!!!!

Τι είναι οι αγωνιστικές βαλβίδες?



Αζωτο.


Που βρίσκεις άζωτο για γέμισμα? Πόσο σου κοστίζει?

karamoto
29/03/2007, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Εγώ πάλι έβαλα στο fz6 τα Bridgestone BT 002 Racing Street και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Τρομερή διαφορά με τα μαμά, αλλά και με ότι άλλο έχω οδηγήσει.
Πήγαν 380 Ε στο Ηράκλειο, ακριβότερα δηλαδή σίγουρα από ότι στην Αθήνα.

Παιδιά ο tam (που μάλλον έχει καιρό να μπει και δεν έχει δει τα post) πήρε μέσω δικτύου από μαγαζί στην Καβάλα τα ΒΤ002 με 270 ή 290 (δεν θυμάμαι). Έδωσε και 20 εδώ στο Ηράκλειο για τοποθέτηση και αν δεν κάνω λάθος του βγήκε ένα 70άρι πιο φθηνά από το φθηνότερο που είχε βρει. Αν είναι κανείς που ψήνετε πείτε μου να ζητήσω λεπτομέρειες.

Πάντως και αυτός ενθουσιάστηκε σε σχέση με τα μαμά. (Εμένα πάλι δεν μου άρεσαν γιατί πρέπει να πηγαίνω με την ταυτότητα στα δόντια για να τον ακολουθώ). Τα περιθώρια για κλίση που έχουν πάντως είναι τεράστια. Αμφιβάλω αν εξαντλείται εκτός πίστας σε αντίθεση με τα μαμά.

tam
29/03/2007, 14:44
285 ευρώ (μαζί και τα μεταφορικά) και 25 ευρώ η τοποθέτηση στο Ηράκλειο.

lampros_fazer
30/03/2007, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από tam
285 ευρώ (μαζί και τα μεταφορικά) και 25 ευρώ η τοποθέτηση.
Δεν ενδιαφέρομαι για λάστιχα τώρα,αλλά να το έχουμε υπ'όψιν..Από που τα πήρες..;Έχει σελίδα στο νετ..;

Έχει τόσο χαμηλές τιμές ή ήταν ειδική τιμή για σένα..; ;)

:wave2:

lampros_fazer
30/03/2007, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τι είναι οι αγωνιστικές βαλβίδες?
Τέτοιες πρέπει να εννοεί,βαλβίδες 90°..


82516

karamoto
30/03/2007, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Δεν ενδιαφέρομαι για λάστιχα τώρα,αλλά να το έχουμε υπ'όψιν..Από που τα πήρες..;Έχει σελίδα στο νετ..;

Έχει τόσο χαμηλές τιμές ή ήταν ειδική τιμή για σένα..; ;)

:wave2:

Μέχρι να απαντήσει ο ίδιος ας σαλτσάρω εγώ.

Όλα τα έχει σε πολύ καλές τιμές.
Αυτά που του ήρθαν ήταν φρεσκότατα.
Σε φθηνά λάστιχα μπορεί και να μην συμφέρει πολύ.

Εγώ κοιτούσα τα Anakee που στα μαγαζιά έπαιζαν στο 240. Αυτός νομίζω τα έδινε 200. Βάλε και τοποθέτηση 25 δεν κέρδιζα πολύ και έτσι είπα να μην μπω στην φασαρία.

Αλλά ξεχνάω το site που βάζει τις προσφορές. Γεράματα γαμώτ.

tam
30/03/2007, 08:24
A,ρε Γιαννιώ,ξεχνάς.
Είναι ο χρήστης generic στο emarket.gr
Ιδου και μια δημοπρασία του:
http://www.emarket.gr/lot.cfm?lotID=7492833
Οι τιμές είναι ίδιες για όλους,φυσικά.
Το τηλέφωνό του είναι:2510-229599
Αυτά.

stavrobeis
02/04/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τι είναι οι αγωνιστικές βαλβίδες?



Που βρίσκεις άζωτο για γέμισμα? Πόσο σου κοστίζει?

Οι βαλβιδες ειναι ακριβως αυτες που δειχνει ο Lampros...
Ειναι πολυ βολικες μιας και ιδιως στο μπροστα με τον διπλο δισκο,....συστηνω ανεπιφυλακτα

Αζωτο στο λαστιχαδικο και σε ορισμενα βενζιναδικα...με κοστος για πληρες γεμισμα 5Ε / Λαστιχο:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Δεν ξερω αν θα το προτεινα σε καποιον με τετοιο κοστος....

Τωρα σχετικα με τα Qualifier....

Αν και εχω μονο 150 χλμ φαινονται πολυ καλα....(θα μου πεις καινουργια λαστιχα....)
Σε βροχη οπου ηταν και ο ποιος μεγαλος φοβος μου, δεν ειχα κανενα προβλημα.
Στριφτερη διαδρομη μονο μια προς στιγμην.....:smilea:

Αλλα ακομα ειναι πολυ νωρις για εκτεταμενα συμπερασματα....