PDA

View Full Version : ΕΙΔΑΤΕ ΕΤ3 ΧΘΕΣ?



ΜΟΖΑΡΤ
27/02/2007, 08:16
Xθες το βραδυ σε εκπομπη αθλητικη της ετ3 καλεσμενοι ηταν:
ο εκπροσωπος της πιστας των Σερρων,ο ψωμιαδης,Ο νΟΜΟΡΧΗς της Πατρας, και η Νομορχης του Ηρακλειου.
σε πανελ αλλο ο Διατσιδης με ακομη εναν.
αυτο που αποκομισα απο την συζητηση χθες ηταν οτι η πιστα στον ορχομενο ειναι μια μουφα και μιση μιας και ουτε κονδηλια παιζουν ουτε τιποτα.

Η πιστα της πατρας ειναι ενα βημα προς την υλοποιηση της μιας και το κρατος του δινει επιδοτηση 45%+ οποτε το υπολοιπο θα καλυφθει απο ιδιωτες οι οποιοι εχουν βρεθει και ολα ειναι ετοιμα.Μαλιστα ο νομαρχης ηταν πολυ ενημερωμενος για τον μηχανοκινητο αθλητισμο.

η νομαρχης του ηρακλειου ηταν απογοητευτικη μιας και ειχε πληρη αγνοια του μηχανοκινητου και εβλεπε την πιστα σαν εμεις γιατι οχι.αναφεροταν μονο στα πολιτικα συμφεροντα και γιατι εμεις να παρουμε πιο λιγα.δεν ειχε καμια μελετη οπως οι υπολοιποι και το μονο που ελεγε ειναι εχουμε το χωρα αλλα η κυβερνηση......

τελος ο τρελος της παρεας ειναι αποφασισμενος."εγω θα κανω πιστα και δεν φοβαμαι κανεναν"
ειπε :wave2: δεν ξερω εγω τον παω και ας ειναι ετσι.
ο ψωμιαδης λοιπον και μερος βρηκε,και τραπεζα βρηκε και την συνεργασια με την μονζα και το μιλανο ζητησε και σε συμβουλιο με τα βαλκανια θα ερθει για να κλεισει ηδη τους αγωνες.
μαλιστα τα πηρε με τον διατσιδη οταν ειπε οτι η Πατρα ειναι μπροστα για την πιστα.εμεις τρεχουμε ειπε και θα ειμαστε πρωτοι.με την πιστα των σερρων μαλλον θα υπαρχει συνεργασια .
ολοι αναφερθηκαν οτι σκοπος ειναι να κανουν μια πιστα προδιαγραφων f1 αλλα δεν τους απασχολει ακομη αγωνας τετοιου επιπεδου

tassosrr
27/02/2007, 08:29
ta eggonia mas mporei na tin prolaboun..........

Dodok edessa
27/02/2007, 08:30
To είδα λιγάκι στην αρχή αλλά απο την αρχή ολοι μιλούσαν για το χρήμα και μου την έδωσε ...το αλλαξα και ησυχασα
ρε συ εκεινη η νομαρχης του ηρακλειου στα ες ες πρέπει να υπηρέτησε

ΜΟΖΑΡΤ
27/02/2007, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
To είδα λιγάκι στην αρχή αλλά απο την αρχή ολοι μιλούσαν για το χρήμα και μου την έδωσε ...το αλλαξα και ησυχασα
ρε συ εκεινη η νομαρχης του ηρακλειου στα ες ες πρέπει να υπηρέτησε
ολοι μοιριστηκαν το χρημα και τρεχουν να προλαβουν φιλε μου

tassosrr
27/02/2007, 08:44
elladara reeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!

cityfly
27/02/2007, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
ολοι μοιριστηκαν το χρημα και τρεχουν να προλαβουν φιλε μου


κάπως έτσι

tassosrr
27/02/2007, 08:46
to circuit igoumenitsa-ligia to kserete??????




e den kserete ti xanete!!!

ktm640lc4
27/02/2007, 09:07
Εγω παντως μετα το editorial του μοτο στο τελευταιο τευχος δεν το βλεπω εφικτο.

Αν προσθεσεις οτι ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΛΛΑΔΑ, ουυυυυυυυυ σιγουρα θα γινει πιστα..

:lol: :lol:

ΜΟΖΑΡΤ
27/02/2007, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Εγω παντως μετα το editorial του μοτο στο τελευταιο τευχος δεν το βλεπω εφικτο.

Αν προσθεσεις οτι ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΛΛΑΔΑ, ουυυυυυυυυ σιγουρα θα γινει πιστα..

:lol: :lol:
εχουμε ηδη μια στς σερρες με πρωτοβουλια δημοτικη.εκτος αν οι σερρες δεν ειναι ελλαδα:wave2:

dirtbird
27/02/2007, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
to circuit igoumenitsa-ligia to kserete??????




e den kserete ti xanete!!!

ti circuit re....
flatadoyra einai :rolleyes: :rolleyes: :rotflmao: :rotflmao:

gian_nykt
27/02/2007, 09:20
καλά, αν βρούνε άκρη αυτοί να μου γράψεις.....!!!
Ας γίνει κι όπου θέλει ας είναι....!
Τωρα επι οικονομοτεχνικου.....αν θα είναι βιώσιμη ως επιχείρηση......δεν ξέρω.....!

Cpt. Haddock
27/02/2007, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
ο ψωμιαδης λοιπον .... και την συνεργασια με την μονζα και το μιλανο ζητησε


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
οτι σκοπος ειναι να κανουν μια πιστα προδιαγραφων f1 αλλα δεν τους απασχολει ακομη αγωνας τετοιου επιπεδου

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΜΟΖΑΡΤ
27/02/2007, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
καλά, αν βρούνε άκρη αυτοί να μου γράψεις.....!!!
Ας γίνει κι όπου θέλει ας είναι....!
Τωρα επι οικονομοτεχνικου.....αν θα είναι βιώσιμη ως επιχείρηση......δεν ξέρω.....!
ο νομαρχης της πατρας μιλησε για μεγαλα κερδη μιας και το κοστος συντηρησης δεν ειναι τοσο μεγαλο.
επεισης στα πιτς που καποτε θα φιλοξενησουν f1 θα γινει μουσειο μηχανοκινητου οποτε λεφτα και απο εκει.
παντως ολοι καταλαβανε οτι η f1 ειναι ονειρο θερινη νυχτος.
εγω παντως να πω την αληθεια ας μου κανουνε εμενα αλλες δυο πιστες προδιαγραφουν και ας μην πατησει ο rossi ποτε στην ελλαδα

George-3-
27/02/2007, 09:29
Eγω παντως για την Πατρα εχω ακουσει αρκετα πραγματα και απο ασχετους με το Μηχανοκινητο αθλητισμο ανθρωπους αλλα σχετικους με δομηση και τετοια να μου λενε οτι το προχωρανε το θεμα...

tassosrr
27/02/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Eγω παντως για την Πατρα εχω ακουσει αρκετα πραγματα και απο ασχετους με το Μηχανοκινητο αθλητισμο ανθρωπους αλλα σχετικους με δομηση και τετοια να μου λενε οτι το προχωρανε το θεμα...

....nai opos proxoraei laxaniasmeni xelona se anifora me ladia!!

ΜΟΖΑΡΤ
27/02/2007, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
για πες ρε καπετανιο που ειναι το αστειο να κλασουμε στο γελιο και εμεις

ktm640lc4
27/02/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
εχουμε ηδη μια στς σερρες με πρωτοβουλια δημοτικη.εκτος αν οι σερρες δεν ειναι ελλαδα:wave2:



Με προδιαγραφες Φ1 λεω ντε. :D Οχι απλη πιστα.

Και θα με βολευε καλυτερα να ειναι καπου εδω κοντα.:wave2:

Cpt. Haddock
27/02/2007, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
για πες ρε καπετανιο που ειναι το αστειο να κλασουμε στο γελιο και εμεις

Ευχαρίστως (το αν θα κλάσετε ή όχι είναι δικό σας θέμα... :wacko: )

α) Ζήτησε συνεργασία με μοντσα και μιλάνο... μμμμ, φαντάζομαι οι άνθρωποι εκεί θα τρέχουν σαν παλαβοί να υλοποιήσουν τη συνεργασία που ζήτησε ο "κύριος νομάρχης" (κατα τον ποιητή).

Αυτό ειναι για γέλια για μένα... αλλά αν θες να σοβαρευτούμε θα έπρεπε να μας πει κάποιες λεπτομέρειες και όχι απλά να πετάει πυροτεχνήματα (προϋπόθεση να υπήρχε ένας δημοσιογράφος που να ξέρει ΤΙ να τον ρωτήσει :rolleyes: , πχ "τι εννοείτε "συνεργασία", γίνετε πιο συγκεκριμένος" κλπ κλπ... )


β) το "θα είναι προδιαγραφών F1" (αυτονόητο για μένα - ούτε καν θα έπρεπε να το αναφέρουμε, ή κάνεις πίστα f1 ή πίστα καρτ) αλλα "δεν μας απασχολεί ακόμα αγώνας τέτοιου επιπέδου", αυτό κι αν είναι για γέλια...

η αλεπού και τα κρεμαστάρια....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

b_bong12
27/02/2007, 09:53
το ειδα και εγω

Απ'οτι φανηκε χθες ο μονος που φανηκε οτι εχει ασχοληθει με αυτη την επενδυση σε βαθος ηταν ο νομαρχης Πατρων.Ανεπτυξε μια δυνατη επιχειρηματολογια περι κατασκευης πιστας στην πατρα γνωριζοντας τα σταδια ωστε να ειναι ωριμη η επενδυση κατα την δημοπρατηση και εδωσε και εμφαση στην βιωσιμοτητα αυτης σε βαθος χρονου.
Ολοι οι αλλοι ηταν σαν μαθητουδια και κρεμονταν απο τα χειλη του νομαρχη.
Δεν ειδα τον αντιλογο του Ψωμιαδη.

Εμενα ομως αλλο με προβληματισε.

Η αφιξη μεγαλου αριθμου τουριστων και η δυνατοτητα εξυπηρετησης τους απο την υποδομη της Πατρας. Για να μην μιλησω για τον κερδοσκοπο ελληνα μαγαζατορα.

ΜΟΖΑΡΤ
27/02/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ευχαρίστως (το αν θα κλάσετε ή όχι είναι δικό σας θέμα... :wacko: )

α) Ζήτησε συνεργασία με μοντσα και μιλάνο... μμμμ, φαντάζομαι οι άνθρωποι εκεί θα τρέχουν σαν παλαβοί να υλοποιήσουν τη συνεργασία που ζήτησε ο "κύριος νομάρχης" (κατα τον ποιητή).

Αυτό ειναι για γέλια για μένα... αλλά αν θες να σοβαρευτούμε θα έπρεπε να μας πει κάποιες λεπτομέρειες και όχι απλά να πετάει πυροτεχνήματα (προϋπόθεση να υπήρχε ένας δημοσιογράφος που να ξέρει ΤΙ να τον ρωτήσει :rolleyes: , πχ "τι εννοείτε "συνεργασία", γίνετε πιο συγκεκριμένος" κλπ κλπ... )


β) το "θα είναι προδιαγραφών F1" (αυτονόητο για μένα - ούτε καν θα έπρεπε να το αναφέρουμε, ή κάνεις πίστα f1 ή πίστα καρτ) αλλα "δεν μας απασχολεί ακόμα αγώνας τέτοιου επιπέδου", αυτό κι αν είναι για γέλια...

η αλεπού και τα κρεμαστάρια....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
α)ο ανθρωπος ειπε οτι ηρθε σε συνεργασια με τους αντιστοιχους ανθρωπους "νομαρχες" η οπως αλλιως λεγονται.δεν βλεπω κατι παραλογο σ'αυτο.οσο για το ειδους συνεργασια μιλησε για ιταλικη τραπεζα που θα δανεισει το ολο επιχειρημα.

β)το οτι δεν μας απασχολει ακομα αγωνας f1 ειναι λογικο γιατι ειναι πολλα τα λεφτα και δεν υπαρχει κερδος αμεσο.ετσι λοιπον σαν πρωτος στοχος θα ειναι να γινει αποσβεση της πιστας και μετα να κοιταξουν να δωσουν λεφτα και για την f1 η οποια θελει και ξενοδοχεια κτλ και 15 εκατομυρια ευρω.

Cpt. Haddock
27/02/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
........

whatever...

επέτρεψέ μου να συνεχίσω να γελάω με τις γραφικές ελληνικές προσπάθειες δημιουργίας πίστας

:wave2: :wave2: :wave2:

airamhag
27/02/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
ολοι μοιριστηκαν το χρημα και τρεχουν να προλαβουν φιλε μου


το χρημα που εχασαν ισως?

γιατι αναφερθηκαν πως οι κινησεις για πιστα εγιναν μολις εφτιαξε πιστα η Τουρκια , μεχρι τοτε οι τουρκοι ερχονταν στις Σερρες..
ακουσα ακομα πως ο Νομαρχης/δημαρχος δεν θυμαμαι , εφτιαξε την πιστα στις σερρες κ μετα εχασε τις εκλογες γιατι αντι να -οπως υποστηριζαν οι κατοικοι - να φτιαξουν δρομους κκλπ , εφτιαξαν την πιστα..ομως οταν ειδαν αργοτερα την εξελιξη της περιοχης...αλλαξαν γνωμη..

karamoto
27/02/2007, 11:11
Εγώ δυστυχώς δεν είδα την εκπομπή αλλά με αυτά που διάβασα μου δημιουργήθηκε μια απορία.

Ξέρουμε καθόλου αν η πίστα στις Σέρρες είναι κερδοφόρα σαν επιχείρηση?

Και με αυτό δεν εννοώ απλά να βγάζει τα έξοδα της αλλά και αν θα αποσβέσει σε βάθος χρόνου τα έξοδα κατασκευής. :confused:

zephyr1
27/02/2007, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Εγώ δυστυχώς δεν είδα την εκπομπή αλλά με αυτά που διάβασα μου δημιουργήθηκε μια απορία.

Ξέρουμε καθόλου αν η πίστα στις Σέρρες είναι κερδοφόρα σαν επιχείρηση?

Και με αυτό δεν εννοώ απλά να βγάζει τα έξοδα της αλλά και αν θα αποσβέσει σε βάθος χρόνου τα έξοδα κατασκευής. :confused:

Δεν μας ενδιαφερει εμεις πιστα θελουμε.

ΜΟΖΑΡΤ
27/02/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
whatever...

επέτρεψέ μου να συνεχίσω να γελάω με τις γραφικές ελληνικές προσπάθειες δημιουργίας πίστας

:wave2: :wave2: :wave2:
οκ αν γινουν ομως αυτες οι προσπαθειες πραγματικοτητα θα ηθελα να μπεις εδω και να πεις εσυ ποσο γραφικος εισαι.γιατι και με τον δημαρχο των σερρων γελουσαν ολοι αλλα τωρα περιμενουμε τον ολυμπιο ποτε θα του γκαβλωσει να μας βαλει μεσα.
επισης τωρα ξυπνησαν τα γυφτακια στις σερρες και καταλαβανε ποσο ψωμι τρωνε απο την πιστα και τον εκλεξανε ξανα.που πηγαινες πριν δεκα χρονια στα ξενοδοχεια και σου μιλουσαν στα βουλγαρικα γιατι δεν πιστευαν οτι υπαρχει ελληνας που θα παει να μεινει εκει και μετα σου λεγανε και πως και ηρθατε εδω πανω απο Λαρισα?

ΜΟΖΑΡΤ
27/02/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Εγώ δυστυχώς δεν είδα την εκπομπή αλλά με αυτά που διάβασα μου δημιουργήθηκε μια απορία.

Ξέρουμε καθόλου αν η πίστα στις Σέρρες είναι κερδοφόρα σαν επιχείρηση?

Και με αυτό δεν εννοώ απλά να βγάζει τα έξοδα της αλλά και αν θα αποσβέσει σε βάθος χρόνου τα έξοδα κατασκευής. :confused:
φιλε αυτη τη στιγμη η πιστα ειναι κλεισμενη μεχρι τον μαιο απο λεσχες.αυτο νομιζω λεει πολλα.
επεισης αναφερθηκε χθες οτι ο τουρισμος των σερρων εχει ανεβει παρα πολυ.αλλα εμας τι μας νοιαζει ας γινουν οι πιστες και ας μπουνε μεσα οι επιχειρηματιες

karamoto
27/02/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Δεν μας ενδιαφερει εμεις πιστα θελουμε.

Εγώ πάλι ρωτάω για να δω τι πίστα χρειαζόμαστε.

Σίγουρα δεν χρειαζόμαστε πίστες που δεν μπορούν να συντηρηθούν οικονομικά.

project.breeze
27/02/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
φιλε αυτη τη στιγμη η πιστα ειναι κλεισμενη μεχρι τον μαιο απο λεσχες.αυτο νομιζω λεει πολλα.
επεισης αναφερθηκε χθες οτι ο τουρισμος των σερρων εχει ανεβει παρα πολυ.αλλα εμας τι μας νοιαζει ας γινουν οι πιστες και ας μπουνε μεσα οι επιχειρηματιες


Κώστα εγώ είχα πάει πριν τις δημοτικές εκλογές στο Βιομηχανικό Επιμελητήριο σε μια συγκέντρωση της Μοτοσυκλετιστικής Ένωσης Λάρισας της οποίας πρόεδρος είναι ο Μεσσής.Ήταν καλεσμένος ο Διατσίδης.Το θέμα που συζητήθηκε ήταν η κατασκευή ενός αυτοκινητοδρομίου (όχι πίστας προδιαγραφών F1) και ο Τζανακούλης που ήταν παρών στην συζήτηση δεσμεύθηκε (είτε επανεκλεγεί όπως και έγινε,είτε όχι) να προχωρήσει τις διαδικασίες κατασκευής αυτοκινητοδρομίου στην περιοχή της Τερψιθέας.Μέχρι τώρα δεν βλέπω να γίνεται τίποτα και ούτε έχω διαβάσει κάτι.Ό,τι λέγεται προεκλογικά παύει να ισχύει μετεκλογικά.Την επόμενη φορά που θα περάσω από τον Μεσσή θα τον ρωτήσω ΜΠΑΣ και έγινε τίποτα αλλά το κόβω πολύ χλωμό.Άντε να δούμε...

vassilis88
27/02/2007, 11:30
κ γω το βλεπα.

ας κανουνε κ ας μην ερθει φ1.καλυτερα σε ολα αυτα τα μερη που λενε να γινουν πιστες του στυλ των σερρων.

να αναπτυχθει το αθλημα.

να αρχισουν να πηγαινουν παιδια εκει.

εχουμε wrc αλλα απ οτι ξερω δν γεμιζουν με κοσμο οι ειδικες.κ παγκοσμια σμ κ εντουρο ερχονται αλλα παλι τα ιδια.

καλυτερα να στησουμε εθνικα δικα μας πρωταθληματα που να εχουν συμμετοχες κ θα φερνουν κοσμο, παρα μια φορα το χρονο φ1.

ΜΟΖΑΡΤ
27/02/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Κώστα εγώ είχα πάει πριν τις δημοτικές εκλογές στο Βιομηχανικό Επιμελητήριο σε μια συγκέντρωση της Μοτοσυκλετιστικής Ένωσης Λάρισας της οποίας πρόεδρος είναι ο Μεσσής.Ήταν καλεσμένος ο Διατσίδης.Το θέμα που συζητήθηκε ήταν η κατασκευή ενός αυτοκινητοδρομίου (όχι πίστας προδιαγραφών F1) και ο Τζανακούλης που ήταν παρών στην συζήτηση δεσμεύθηκε (είτε επανεκλεγεί όπως και έγινε,είτε όχι) να προχωρήσει τις διαδικασίες κατασκευής αυτοκινητοδρομίου στην περιοχή της Τερψιθέας.Μέχρι τώρα δεν βλέπω να γίνεται τίποτα και ούτε έχω διαβάσει κάτι.Ό,τι λέγεται προεκλογικά παύει να ισχύει μετεκλογικά.Την επόμενη φορά που θα περάσω από τον Μεσσή θα τον ρωτήσω ΜΠΑΣ και έγινε τίποτα αλλά το κόβω πολύ χλωμό.Άντε να δούμε...
δυστυχως στην Λαρισα τα πραγματα για τον μηχανοκινητο αθλητισμο ειναι σε πρωτογονη κατασταση.σαν χωριατες που ειμαστε οι πιστα για εντουρο στους γονους και η πιστα στην ελλασονα μια χαρα ειναι.
αντε και στο κουλουρι.αλλωστε μοτοσυκλετιστες ειμαστε ελαχιστοι μιας και στο buzios θελει τουτουτ η κατασταση
ποιον μεσση να ρωτησεις που οταν εγιναν αγωνες μοταρντ εδω τους ειχε διοργανωσει η λεσχη καβαλας η εδεσσας

ΜΟΖΑΡΤ
27/02/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
κ γω το βλεπα.

ας κανουνε κ ας μην ερθει φ1.καλυτερα σε ολα αυτα τα μερη που λενε να γινουν πιστες του στυλ των σερρων.

να αναπτυχθει το αθλημα.

να αρχισουν να πηγαινουν παιδια εκει.

εχουμε wrc αλλα απ οτι ξερω δν γεμιζουν με κοσμο οι ειδικες.κ παγκοσμια σμ κ εντουρο ερχονται αλλα παλι τα ιδια.

καλυτερα να στησουμε εθνικα δικα μας πρωταθληματα που να εχουν συμμετοχες κ θα φερνουν κοσμο, παρα μια φορα το χρονο φ1.
+1000000000

Cpt. Haddock
27/02/2007, 11:56
Άκου MOZART...

Αν γίνει f1 πίστα μπαίνω όπου θες και γράφω οτι είμαι γραφικός... δε με απασχολεί αυτό, το θέμα είναι να γίνει

Και για να γίνει χρειάζονται σοβαρές προσπάθειες όχι γραφικότητες τύπου ψωμιάδη και λοιπών παρατρεχάμενων.

Πάνω από 20 χρόνια που διαβάζω 4τροχούς, κάθε τόσο έρχεται στην επιφάνεια το θέμα της πίστας... αν δεν είμασταν γραφικοί, τώρα θα είχαμε (όχι σαν των μεγάρων που είναι για καρτ ή σαν του Αιγινίου που χορτάριασε επείδη χτίστηκε σε υγροβιότοπο).

Επίσης, καλό είναι να γνωρίζουμε οτι ΚΑΜΙΑ πίστα στον κόσμο δεν περιμένει αγώνες f1 για να βγάλει τα λεφτά της. Εκτός αν νομίζετε οτι στη μοντσα ή στο χοκενχάιμ δε γίνονται track days...

:wave2:

gian_nykt
27/02/2007, 12:00
σίγουρα καλό θα ηταν να γίνουν μικρότερες πίστες προδιαγραφών όπως Σέρρες, σε διάφορα μέρη της Ελλάδος.....πχ Κρήτη, Κεντρική Ελλάδα, Πελ/σο.
Να μπορεί ο κόσμος να αξιοποιηθεί και να αναπτυχθεί οδηγηκά σε ασφαλές περιβάλλον κι οχι στους δημόσιους δρόμους!
Και τους αγώνες τους θα κάνουν, και τα dragster τους, και τις κόντρες τους, και τα μαθήματά τους, και τα track days τους.
Αλλά θα πρέπει να μπουν τοπικές πρωτοβουλείες, Περιφέρειες, Νομαρχίες, Δήμοι, Ιδιώτες κλπ κλπ μιας και θα έχουν ενα κόστος Χ.
Ίσως και 1 εταιρία που θα κάνει όλες τις πίστες με την βοήθεια των παραπάνω ανα Ελλαδικό διαμέρισμα!
Γενικά πάντως....ας γίνει κάτι κι οτι να'ναι!

ΜΟΖΑΡΤ
27/02/2007, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
σίγουρα καλό θα ηταν να γίνουν μικρότερες πίστες προδιαγραφών όπως Σέρρες, σε διάφορα μέρη της Ελλάδος.....πχ Κρήτη, Κεντρική Ελλάδα, Πελ/σο.
Να μπορεί ο κόσμος να αξιοποιηθεί και να αναπτυχθεί οδηγηκά σε ασφαλές περιβάλλον κι οχι στους δημόσιους δρόμους!
Και τους αγώνες τους θα κάνουν, και τα dragster τους, και τις κόντρες τους, και τα μαθήματά τους, και τα track days τους.
Αλλά θα πρέπει να μπουν τοπικές πρωτοβουλείες, Περιφέρειες, Νομαρχίες, Δήμοι, Ιδιώτες κλπ κλπ μιας και θα έχουν ενα κόστος Χ.
Ίσως και 1 εταιρία που θα κάνει όλες τις πίστες με την βοήθεια των παραπάνω ανα Ελλαδικό διαμέρισμα!
Γενικά πάντως....ας γίνει κάτι κι οτι να'ναι!
μα η συζητηση χθες αυτο το συμπερασμα ειχε και αυτο λεω τοση ωρα αλλα το να βγαινουμε και να γκρινιαζουμε δεν νομιζω οτι βοηθα κανεναν

H.A.Balafoutre
27/02/2007, 18:04
Καλή κουνβέντα έγινε χθές.

Μόνον στην ΕΤ3 θα μπορούσε να γίνει τέτοια κουβέντα.

Φαίνεται γενικότερα να υπάρχει μια αντιμετόπιση του "πρώτα φτιάχνω" και "μετά μιλάω".

Όλοι μίλησαν για το τι έχουν μέχρι στιγμής. Για το μετά όταν έρθει η ώρα.

Και Κάπταιν, έχεις δίκιο για τα 20 χρόνια που το διαβάζεις και δεν το βλέπεις. Αλλά η διαφορά είναι πως τώρα υπάρχει κι ένα νομοσχέδιο. Κι αυτό δεν είναι τυχαίο.

Άρα η πίστα θα γίνει, μέχρι το 2010. Απλώς μένει να μάθουμε το που και να περιμένουμε.

nktR
27/02/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
Xθες το βραδυ σε εκπομπη αθλητικη της ετ3 καλεσμενοι ηταν:
ο εκπροσωπος της πιστας των Σερρων,ο ψωμιαδης,Ο νΟΜΟΡΧΗς της Πατρας, και η Νομορχης του Ηρακλειου.
σε πανελ αλλο ο Διατσιδης με ακομη εναν.
αυτο που αποκομισα απο την συζητηση χθες ηταν οτι η πιστα στον ορχομενο ειναι μια μουφα και μιση μιας και ουτε κονδηλια παιζουν ουτε τιποτα.

Η πιστα της πατρας ειναι ενα βημα προς την υλοποιηση της μιας και το κρατος του δινει επιδοτηση 45%+ οποτε το υπολοιπο θα καλυφθει απο ιδιωτες οι οποιοι εχουν βρεθει και ολα ειναι ετοιμα.Μαλιστα ο νομαρχης ηταν πολυ ενημερωμενος για τον μηχανοκινητο αθλητισμο.

η νομαρχης του ηρακλειου ηταν απογοητευτικη μιας και ειχε πληρη αγνοια του μηχανοκινητου και εβλεπε την πιστα σαν εμεις γιατι οχι.αναφεροταν μονο στα πολιτικα συμφεροντα και γιατι εμεις να παρουμε πιο λιγα.δεν ειχε καμια μελετη οπως οι υπολοιποι και το μονο που ελεγε ειναι εχουμε το χωρα αλλα η κυβερνηση......

τελος ο τρελος της παρεας ειναι αποφασισμενος."εγω θα κανω πιστα και δεν φοβαμαι κανεναν"
ειπε :wave2: δεν ξερω εγω τον παω και ας ειναι ετσι.
ο ψωμιαδης λοιπον και μερος βρηκε,και τραπεζα βρηκε και την συνεργασια με την μονζα και το μιλανο ζητησε και σε συμβουλιο με τα βαλκανια θα ερθει για να κλεισει ηδη τους αγωνες.
μαλιστα τα πηρε με τον διατσιδη οταν ειπε οτι η Πατρα ειναι μπροστα για την πιστα.εμεις τρεχουμε ειπε και θα ειμαστε πρωτοι.με την πιστα των σερρων μαλλον θα υπαρχει συνεργασια .
ολοι αναφερθηκαν οτι σκοπος ειναι να κανουν μια πιστα προδιαγραφων f1 αλλα δεν τους απασχολει ακομη αγωνας τετοιου επιπεδου


βλόγησον Δέσποτα να γίνει
και όπου θέλει ας γίνει
AVIN


79487

lampros_fazer
27/02/2007, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Εμενα ομως αλλο με προβληματισε.
Η αφιξη μεγαλου αριθμου τουριστων και η δυνατοτητα εξυπηρετησης τους απο την υποδομη της Πατρας. Για να μην μιλησω για τον κερδοσκοπο ελληνα μαγαζατορα.
Εμένα άλλο με 'προβληματίζει' (βάλε όσα εισαγωγικά θες)..

Το προεδρικό διάταγμα ορίζει στις προυποθέσεις ότι πρέπει να υπάρχει διεθνές αεροδρόμιο σε απόσταση 200χλμ και χρονική πρόσβαση 2 ωρών..Δεν ξέρω αν οτ Βενιζέλος καλύπτει αυτή την προυπόθεση για την Πάτρα..Λένε πάντως οτι καλύπτονται οι προυποθέσεις..

(και η τωρινή υποδομή να μην καλύπτει την ποσοτητα των επισκεπτών,στο σχέδιο είναι και κατασκευή ξενοδοχείου/ων πολύ κοντά στην πίστα..)

nktR
28/02/2007, 08:19
quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Εγώ δυστυχώς δεν είδα την εκπομπή αλλά με αυτά που διάβασα μου δημιουργήθηκε μια απορία.

Ξέρουμε καθόλου αν η πίστα στις Σέρρες είναι κερδοφόρα σαν επιχείρηση?

Και με αυτό δεν εννοώ απλά να βγάζει τα έξοδα της αλλά και αν θα αποσβέσει σε βάθος χρόνου τα έξοδα κατασκευής.



Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
φιλε αυτη τη στιγμη η πιστα ειναι κλεισμενη μεχρι τον μαιο απο λεσχες.αυτο νομιζω λεει πολλα.
επεισης αναφερθηκε χθες οτι ο τουρισμος των σερρων εχει ανεβει παρα πολυ.αλλα εμας τι μας νοιαζει ας γινουν οι πιστες και ας μπουνε μεσα οι επιχειρηματιες

συμφωνώ είναι κερδοφόρα επιχείρηση.
άλλωστε είναι μέχρι τον Ιούνιο κλειστή εκτός του Σ,Κ που έρχεται και 24-25 Μαρτίου.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ εγω παντως να πω την αληθεια ας μου κανουνε εμενα αλλες δυο πιστες προδιαγραφουν και ας μην πατησει ο rossi ποτε στην ελλαδα [/B]
:a013:

nktR
28/02/2007, 08:35
α, και κάτι για να χαρειτε. Πίστα στον Ορχομενό προδιαγραφών F3 δηλ. όπως των Σερρών θα γίνει.:wave2:

Zid
28/02/2007, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Άκου MOZART...

Αν γίνει f1 πίστα μπαίνω όπου θες και γράφω οτι είμαι γραφικός... δε με απασχολεί αυτό, το θέμα είναι να γίνει

Και για να γίνει χρειάζονται σοβαρές προσπάθειες όχι γραφικότητες τύπου ψωμιάδη και λοιπών παρατρεχάμενων.

Πάνω από 20 χρόνια που διαβάζω 4τροχούς, κάθε τόσο έρχεται στην επιφάνεια το θέμα της πίστας... αν δεν είμασταν γραφικοί, τώρα θα είχαμε (όχι σαν των μεγάρων που είναι για καρτ ή σαν του Αιγινίου που χορτάριασε επείδη χτίστηκε σε υγροβιότοπο).

Επίσης, καλό είναι να γνωρίζουμε οτι ΚΑΜΙΑ πίστα στον κόσμο δεν περιμένει αγώνες f1 για να βγάλει τα λεφτά της. Εκτός αν νομίζετε οτι στη μοντσα ή στο χοκενχάιμ δε γίνονται track days...

:wave2: Ε όχι και γραφικό τον Κο Ψωμιάδη!!!::rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Αυτός κάνει τόσα πολλά για την θεσσαλονικη και οι αλήτες οι αθηναίοι δημοσιογράφοι προσπαθούν να τον υπονομεύσουν...:rotflmao: :rotflmao: δεν είναι κρίμα για ένα πολιτικό τόσο πολυτάλαντο(μην ξεχνάμε είναι και τραγουδιστής):rotflmao: :rotflmao: Μήπως έχει κλείσει ήδη συμφωνία για πίστα και μας το κρύβει :rotflmao: Και προσωπικό στη πίστα?? θα δουλεύει η οικογενειά του.... όπως και στην νομαρχία???:mad: :mad: αι στα διάλα με το μαιντανό!!:mad:

Cpt. Haddock
28/02/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Το προεδρικό διάταγμα ορίζει στις προυποθέσεις ότι πρέπει να υπάρχει διεθνές αεροδρόμιο σε απόσταση 200χλμ και χρονική πρόσβαση 2 ωρών..

Καλά...

Στο Ελλαδιστάν, ο όρος "διεθνές αεροδρόμιο" είναι αρκετά ξεχειλωμένος...

Διεθνή θεωρούνται και της Καλάματας και του Ακτίου (σε οριακή απόσταση) αλλά και της Ζακύνθου

(θα έλεγα και του Αράξου που δέχεται charter πτήσεις αλλα θα γίνω κι άλλο γραφικός).

Πάντως θέμα αεροπορικής άφιξης των αποστολών/δημοσιογράφων κλπ δεν υπάρχει.

Κι αν πρόκειται για αγώνα F1 ή motogp (ναι καλά, αφου δεν τους θέλουμε :p ), οι νταλίκες θα έρθουν δια θαλάσσης στην Πάτρα

:wave2:

Zid
28/02/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά...

Στο Ελλαδιστάν, ο όρος "διεθνές αεροδρόμιο" είναι αρκετά ξεχειλωμένος...

Διεθνή θεωρούνται και της Καλάματας και του Ακτίου (σε οριακή απόσταση) αλλά και της Ζακύνθου

(θα έλεγα και του Αράξου που δέχεται charter πτήσεις αλλα θα γίνω κι άλλο γραφικός).

Πάντως θέμα αεροπορικής άφιξης των αποστολών/δημοσιογράφων κλπ δεν υπάρχει.

Κι αν πρόκειται για αγώνα F1 ή motogp (ναι καλά, αφου δεν τους θέλουμε :p ), οι νταλίκες θα έρθουν δια θαλάσσης στην Πάτρα

:wave2: Για τα αεροδρόμια κοντά στις πίστες είναι όντως μια πονεμένη κατάσταση!!!... Πάντως μιας και έχω υπηρετήσει στο άκτιο στο αεροδρόμιο είναι λίγο μακριά από Πάτρα δεδομένου και της κατάστασης του οδικού δικτύου...!!!:)

Cpt. Haddock
28/02/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Για τα αεροδρόμια κοντά στις πίστες είναι όντως μια πονεμένη κατάσταση!!!... Πάντως μιας και έχω υπηρετήσει στο άκτιο στο αεροδρόμιο είναι λίγο μακριά από Πάτρα δεδομένου και της κατάστασης του οδικού δικτύου...!!!:)

Όχι και πονεμένη... Ο Ορχομενός πχ έχει Ελ.Βενιζελ και Τανάγρα σε απόσταση 150 και 40 χλμ αντίστοιχα (περίπου)

Γενικώς δεν έχουν κολλήσει οι πίστες στο αν υπάρχουν "διεθνή" αεροδρόμια ή όχι.

Έχουν κολλήσει στην ανυπαρξία βούλησης της κεντρικής εξουσίας, που είτε (αγνοώντας το αντικείμενο) το ξεχνάει, είτε άγεται και φέρεται απο τους κατα τόπους "παράγοντες"

Κλασσικό παράδειγμα ο Ορχομενός vs Πάτρα. Ενώ όλα έδειχναν οτι θα γινόταν πίστα εκεί, ο τότε υπουργός αθλητισμού Γ. Λιάνης για να γίνει αρεστός στην παπανδρεϊκή εκλογική πελατεία ξαφνικά "ανακάλυψε" την Πάτρα...

Όπως έγινε με τον "νομάρχη"

Και τελικά, μια και κεντρική βούληση αλλα και κεντρικός (βλ. κρατικός) παράς δεν περισσεύουν (!), ψάχνουμε ιδιώτες....

Γι' αυτό ακόμα ψάχνουμε

:sick:

Zid
28/02/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όχι και πονεμένη... Ο Ορχομενός πχ έχει Ελ.Βενιζελ και Τανάγρα σε απόσταση 150 και 40 χλμ αντίστοιχα (περίπου)

Γενικώς δεν έχουν κολλήσει οι πίστες στο αν υπάρχουν "διεθνή" αεροδρόμια ή όχι.

Έχουν κολλήσει στην ανυπαρξία βούλησης της κεντρικής εξουσίας, που είτε (αγνοώντας το αντικείμενο) το ξεχνάει, είτε άγεται και φέρεται απο τους κατα τόπους "παράγοντες"

Κλασσικό παράδειγμα ο Ορχομενός vs Πάτρα. Ενώ όλα έδειχναν οτι θα γινόταν πίστα εκεί, ο τότε υπουργός αθλητισμού Γ. Λιάνης για να γίνει αρεστός στην παπανδρεϊκή εκλογική πελατεία ξαφνικά "ανακάλυψε" την Πάτρα...

Όπως έγινε με τον "νομάρχη"

Και τελικά, μια και κεντρική βούληση αλλα και κεντρικός (βλ. κρατικός) παράς δεν περισσεύουν (!), ψάχνουμε ιδιώτες....

Γι' αυτό ακόμα ψάχνουμε

:sick: Βασικά επειδή είχα διαβάσει διάφορα άρθρα για τις περιοχές που διεκδικούσαν την πίστα όσον αφορά τον Ορχομενό υπήρχε πρόβλημα καθίζησης του εδάφους... τώρα για το πολιτικό θέμα που έθιξες σίγουρα πάντα παίζει και αυτό κάποιο ρόλο.... :)

stako
28/02/2007, 11:37
Ρε σεις, πέρασα από την Άνω Κάτω Περδίτσα και φτιάχνουν και εκεί πίστα! Ναι, λέει τώρα είναι ευκαιρία που υπάρχει ο νόμος!








































Ψήνεται κανείς να οργανώσουμε εκδρομή να βρούμε την πλάκα θεμελίωσης της πίστας (δεν θυμάμαι που) που έβαλε ο Μητσοτάκης? Μιλάμε για "εγκαίνια" πίστας από πρωθυπουργό χώρας........ Όσο είδατε την πίστα εσείς άλλο τόσο την είδα κι εγώ!!! (Φήμες λένε ότι την έκαναν υπόγεια και κυκλοφορεί σαν μυστικό ανάμεσα στην ελίτ των βορείων προαστείων, οι "νέοι" πάνε εκεί με δεμένα μάτια και μόνο μετά από μύηση τους επιτρέπεται να μάθουν πως θα πηγαίνουν μόνοι τους. Σε περίπτωση ρουφιανέματος η ποινή είναι sex με 10 πεινασμένους για sex μαύρους!!!)









:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Frezas
28/02/2007, 13:12
Ο Ψωμιαδης για την μονη "πιστα" που ξερει και μπορει να εχει ηδη
κλεισει ειναι στα μπουζουκια μπας και πει και κανα τραγουδι
να χαρουν τα ζωα οι ψηφοφοροι του στο Σαλονικα!!!

Ελλεος με τον Ψωμιαδη, τον αρχιλα'ι'κιστη!!!!!

Frezas
28/02/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
α, και κάτι για να χαρειτε. Πίστα στον Ορχομενό προδιαγραφών F3 δηλ. όπως των Σερρών θα γίνει.:wave2:

Νικολα ξερεις κατι που δε ξερουμε και το κρατας για παρτη σου.....????:D

Γι'αυτο δεν ετοιμαζεσαι για Σερρες φετος, περιμενεις τον Ορχομενο ατιμουλι!!:cool:

lampros_fazer
28/02/2007, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά...

Στο Ελλαδιστάν, ο όρος "διεθνές αεροδρόμιο" είναι αρκετά ξεχειλωμένος...

Διεθνή θεωρούνται και της Καλάματας και του Ακτίου (σε οριακή απόσταση) αλλά και της Ζακύνθου

(θα έλεγα και του Αράξου που δέχεται charter πτήσεις αλλα θα γίνω κι άλλο γραφικός).

Πάντως θέμα αεροπορικής άφιξης των αποστολών/δημοσιογράφων κλπ δεν υπάρχει.

Κι αν πρόκειται για αγώνα F1 ή motogp (ναι καλά, αφου δεν τους θέλουμε :p ), οι νταλίκες θα έρθουν δια θαλάσσης στην Πάτρα

:wave2:
Για τον Άραξο τόλμησα να το σκεφτώ και γέλαγα μόνος μου..:bigcry:

Τυπικά και θεωρητικά,δεν είναι υπάρχουν κάποια standards ώστε κάποιο αεροδρόμιο να θεωρείται 'διεθνές'..;

Cpt. Haddock
28/02/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Τυπικά και θεωρητικά,δεν είναι υπάρχουν κάποια standards ώστε κάποιο αεροδρόμιο να θεωρείται 'διεθνές'..;

Ναι...

Να δέχεται διεθνείς πτήσεις :p

(αν θυμάμαι καλά τις προδιαγραφές της ΥΠΑ)

Είναι κάποια μινιμουμ κτιριακών εγκαταστάσεων, πύργος ελέγχου, μήκος διαδρόμου κλπ κλπ

(δε συζητάω για δυνατότητα προσέγγισης δι' οργάνων με VOR-DME και ILS-CAT II ή και ΙΙΙ - αυτά υπάρχουν σε 2 αεροδρόμια στην Ελλάδα)

Πάντως δεν είναι πρόβλημα το αεροδρόμιο, του Ακτίου είναι καθαρά στρατιωτικο και παρόλα αυτά δέχεται το καλοκαίρι 6 με 7 πτήσεις εξωτερικου την ημέρα (τα ΣΚ κυρίως)

project.breeze
28/02/2007, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι...

Πάντως δεν είναι πρόβλημα το αεροδρόμιο, του Ακτίου είναι καθαρά στρατιωτικο και παρόλα αυτά δέχεται το καλοκαίρι 6 με 7 πτήσεις εξωτερικου την ημέρα (τα ΣΚ κυρίως)


Όπως δεχόταν κάποτε και το στρατιωτικό αεροδρόμιο της Λάρισας:sad:

cityfly
28/02/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά...

Στο Ελλαδιστάν, ο όρος "διεθνές αεροδρόμιο" είναι αρκετά ξεχειλωμένος...

Διεθνή θεωρούνται και της Καλάματας και του Ακτίου (σε οριακή απόσταση) αλλά και της Ζακύνθου

(θα έλεγα και του Αράξου που δέχεται charter πτήσεις αλλα θα γίνω κι άλλο γραφικός).




τα διεθνή αεροδρόμια της Ελλάδας είναι

1. της αθήνας (βενιζέλος)
2. του ηρακλείου
3. της κέρκυρας
4. της ρόδου και
5. της θεσσαλονίκης (το μακεδονία όχι ή μίκρα)

δεν υπάρχουν άλλα αυτή τη στιγμή

η σειρά είναι τυχαία

cityfly
28/02/2007, 14:44
εδώ είναι όλες οι επίσημες πληροφορίες για όποιων ενδιαφέρεται


http://www.hcaa.gr/content/index2.asp

Cpt. Haddock
28/02/2007, 14:47
thanx Μανόλη

τελικα είναι περισσότερα πάντως

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΕΣ

Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών (Δ.Α.Α.)
Κρατικός Αερολιμένας Αλεξανρουπολης "Δημόκριτος" (ΚΑΑΛΔ)
Κρατικός Αερολιμένας Ζακύνθου "Δ. Σολωμός" (ΚΑΖΑ)
Κρατικός Αερολιμένας Ηρακλείου "Ν. Καζαντζάκης" (ΚΑΗΚ )
Κρατικός Αερολιμένας Θεσσαλονίκης "Μακεδονία" (ΚΑΘΜ)
Κρατικός Αερολιμένας Καλαμάτας (ΚΑΚΛ)
Κρατικός Αερολιμένας Κέρκυρας "Ι. Καποδίστριας" (ΚΑΚΚ)
Κρατικός Αερολιμένας Κεφαλονίας (ΚΑΚΦ)
Κρατικός Αερολιμένας Κώ "Ιπποκράτης" (ΚΑΚΩ)
Κρατικός Αερολιμένας Λήμνου (ΚΑΛΜ)
Κρατικός Αερολιμένας Μυτιλήνης "Οδ. Ελύτης" (ΚΑΜΤ)
Κρατικός Αερολιμένας Ρόδου "Διαγόρας" (ΚΑΡΔ)
Κρατικός Αερολιμένας Σάμου " Αρίσταρχος ο Σάμιος" (ΚΑΣΜ)
Κρατικός Αερολιμένας Χανίων "Ι. Δασκαλογιάννης" (ΚΑΧΝ)
Κρατικός Αερολιμένας Καβάλας "Μ. Αλέξανδρος" (ΚΑΚΒΑ)

(και κακώς τα αναφέρει ως κρατικά - τα πιο πολλά είναι της Π.Α.)

byron
28/02/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
οσο για το ειδους συνεργασια μιλησε για ιταλικη τραπεζα που θα δανεισει το ολο επιχειρημα.


Και τι δεν θα έδινα να είμαι μπροστά στην παρουσίαση της οικονομοτεχνικής μελέτης απ΄τον Ψωμιάδη, προς την Ιταλική (!) τράπεζα. (οι ελληνικές τον έχουν πάρει χαμπάρι φαίνεται)

:wave2:

Cpt. Haddock
28/02/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Και τι δεν θα έδινα να είμαι μπροστά στην παρουσίαση της οικονομοτεχνικής μελέτης απ΄τον Ψωμιάδη, προς την Ιταλική (!) τράπεζα. (οι ελληνικές τον έχουν πάρει χαμπάρι φαίνεται)

:wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cityfly
28/02/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
thanx Μανόλη

τελικα είναι περισσότερα πάντως



ναι όντως τα έχει στον τίτλο διεθνή και μετά λέει κρατικά

δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει

πάντως στο κένα μας είχαν πει ως διεθνή αυτά τα πέντε που έγγραψα
ίσως έχει σημασία τι ακριβώς αποδίδει κανείς στον όρο διεθνές αεροδρόμιο



Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(και κακώς τα αναφέρει ως κρατικά - τα πιο πολλά είναι της Π.Α.)



όντως πχ των χανίων είναι στρατιωτικό με υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας


ουσιαστικά τα αεροδρόμια που έχουμε είναι

πολιτικά ή
στρατιωτικά ή
στρατιωτικά με ΥΠΑ

οι πολιτικές επιβατηγές πτήσεις μπορούν να γίνουν μόνο στα πολιτικά ή στα στρατιωτικά με ΥΠΑ

τώρα ιδιωτικά ζητώντας άδεια από το ατα (νομίζω) μπορείς να πας οπουδήποτε

byron
28/02/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γελάς ρε Ηλία;;; Για κλάματα είμαστε.

Είναι απίστευτο σε αυτή τη χώρα, πόσο μεγάλες μαλακίες μπορεί να πει ο καθένας, αν περιβάλλεται από οποιαδήποτε μορφή εξουσίας. Όλοι τον κοιτάνε μεσα στα μάτια με ύφος ¨Τι είπε τώρα ο πάνσοφος¨......

Cpt. Haddock
28/02/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Γελάς ρε Ηλία;;; Για κλάματα είμαστε.

Είναι απίστευτο σε αυτή τη χώρα, πόσο μεγάλες μαλακίες μπορεί να πει ο καθένας, αν περιβάλλεται από οποιαδήποτε μορφή εξουσίας. Όλοι τον κοιτάνε μεσα στα μάτια με ύφος ¨Τι είπε τώρα ο πάνσοφος¨......

Και τι να κάνω ρε Βύρωνα;

Αφου δεν υπάρχει ένας δημοσιογράφος με - στοιχειώδεις - γνώσεις και @@@@δια (ακούει ο sniper? ) να τον ρωτησει εκείνη την ώρα τα αυτονόητα:

- Τι εννοείτε συνεργασία κύριε ΝομάρχΑ;
- Με ποιες τράπεζες μιλήσατε;
- Σε τι στάδιο είναι οι επαφές με τη Μόντσα; (μεγααααλη πΛάκα)
- Είναι έτοιμη η οικονομοτεχνική μελέτη; Μας τη φέρατε; Την υποβάλατε; Ποιος τη συνέταξε; (καμια ανηψιά ας πούμε...)
- Έχετε τα έγγραφα αλληλογραφίας με τις τράπεζες;
- τι απάντηση πήρατε
- Έχετε ονόματα επενδυτών που δεσμέυτηκαν με συγκεκριμένα ποσά; Πείτε τα
- Πόσο στοίχισε ή θα στοιχίσει στη Νομαρχια αυτή η υπόθεση;
- Ο χώρος υπάρχει; Έχει γίνει περιβαλλοντική μελέτη; Έχετε κανει επαφές με ΥΠΕΧΩΔΕ, ελεγκτικό συνέδριο, ΣΤΕ για να μην υπάρχουν προσκόμματα

κλπ
κλπ



....


:ZZZ:

ξύπνησα... έβλεπα όνειρο οτι ήμουν στη Γερμανία :sad:

Zid
28/02/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι...

Να δέχεται διεθνείς πτήσεις :p

(αν θυμάμαι καλά τις προδιαγραφές της ΥΠΑ)

Είναι κάποια μινιμουμ κτιριακών εγκαταστάσεων, πύργος ελέγχου, μήκος διαδρόμου κλπ κλπ

(δε συζητάω για δυνατότητα προσέγγισης δι' οργάνων με VOR-DME και ILS-CAT II ή και ΙΙΙ - αυτά υπάρχουν σε 2 αεροδρόμια στην Ελλάδα)

Πάντως δεν είναι πρόβλημα το αεροδρόμιο, του Ακτίου είναι καθαρά στρατιωτικο και παρόλα αυτά δέχεται το καλοκαίρι 6 με 7 πτήσεις εξωτερικου την ημέρα (τα ΣΚ κυρίως)
Παρεπιπτόντως το Ακτιο έχει ILS !!:p :p και το καλοκαίρι captain γίνεται της πουτάνας από πτήσεις πάνε τα charter και έρχονται !!!Πανικός!!!Όλη τη μέρα πτήσεις έχει...!!Ααα και μην ξεχάσω τα Νατοικα τσουτσεκάκια μας που έρχονται με τα awacs ...:mad:

Cpt. Haddock
28/02/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Παρεπιπτόντως το Ακτιο έχει ILS !!:p :p και το καλοκαίρι captain γίνεται της πουτάνας από πτήσεις πάνε τα charter και έρχονται !!!Πανικός!!!Όλη τη μέρα πτήσεις έχει...!!Ααα και μην ξεχάσω τα Νατοικα τσουτσεκάκια μας που έρχονται με τα awacs ...:mad:

Εμένα θα μου πεις για Άκτιο;

Έχω ρίξει ώρες περιμένοντας κόσμο με ταμπέλα "Mr Johnson" στο χέρι

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(ILS έβαλε λόγω ΝΑΤΟ προφανώς)

Τσουτσέκια-ξετσουτσέκια οι ξενοδόχοι που τους φιλοξενούν έχουν άλλη άποψη

:wave2:

Zid
28/02/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εμένα θα μου πεις για Άκτιο;

Έχω ρίξει ώρες περιμένοντας κόσμο με ταμπέλα "Mr Johnson" στο χέρι

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(ILS έβαλε λόγω ΝΑΤΟ προφανώς)

Τσουτσέκια-ξετσουτσέκια οι ξενοδόχοι που τους φιλοξενούν έχουν άλλη άποψη

:wave2: Όχι ρε κανονικά μέσα στη σμηναρχία μένουν , υπάρχει εσωτερικό στρατόπεδο F.O.B που είναι αποκλειστικά γι αυτούς με δωμάτια χλιδάτα με nova aircondition , με γυμναστήριο , ping pong μπιλιάρδα... άσε χλίδα!!!!Βασικά το nato συντηρεί το άκτιο για να λέμε του στραβού το δίκιο..!!!Βέβαια μπορεί ορισμένοι να επιλέγουν να μείνουν και εκτός... who knows???? Τι γύρευες εκει πάνω Captain??Δούλευες??

cityfly
28/02/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εμένα θα μου πεις για Άκτιο;

Έχω ρίξει ώρες περιμένοντας κόσμο με ταμπέλα "Mr Johnson" στο χέρι

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




καλά ρε άλλον πελάτη δεν είχε το μαγαζί σας;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mouse
28/02/2007, 17:17
O πατρινός της παρέας ήταν ο προεδρος της ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΙΟ ΠΑΤΡΑΣ ΑΕ. Και όχι ο νομάρχης. Τώρα όσον αφορά το έργο η πίστα της Πάτρας θα γίνει ως το 2009. Εντάξει επειδή είμαστε Ελλάδα μπορεί να πάρει λίγο ακόμα.:lol:
για δείτε και εδώ http://www.f1action.gr/afierwmaF1stinEllada.htm

Για να σας βλέπω να ετοιμάζεστε σιγά σιγά.

:a25: :a30: :a25: :a30:


υγ. τα κανάλια της Πάτρας ασχολούνται πάρα πολύ με το θέμα. Κάτι που δε γινόταν παλαιότερα. Καλό αυτό....