PDA

View Full Version : bmw1200,ktm990,caponord-raid



marbell
27/02/2007, 15:55
exw faei kollima,voi8iste!pia na agorasw:confused:
gia xrhsh on-off,perissitero on fysika...

el_hymador
27/02/2007, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από marbell
exw faei kollima,voi8iste!pia na agorasw:confused:
gia xrhsh on-off,perissitero on fysika...

αν θες χρηση περισσοτερο On με περιστασιακο περασμα απο χωμα και οχι στα δυσκολα...οι επιλογες σου ειναι πολυ περισσοτερες...


...δεν βοηθησα ε?:D

rsp
28/02/2007, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από marbell
exw faei kollima,voi8iste!pia na agorasw:confused:
gia xrhsh on-off,perissitero on fysika...

1200gs.......:D

gian_nykt
28/02/2007, 06:40
Γενικά αλλά γνωστή ποσότητα κι αναγνώρηση προσφέρει η GS!
Ειδικά για καλύτερη αίσθηση σαν μοτο και γκάζαρο KTM
Κατι διαφορετικό Aprilia!
Μεταπωλητικά δεν χρειάζετε να σου πω πιο ειναι το καλύτερο.
Προβληματάκια έχουν ακουστεί για όλα τους
GS για μπαταρίες και όργανα
KTM το 950 έκαιγε λαδάκι το 990ι δεν ξερω
Αprilia....ποτε δεν ξέρεις αλλά γενικά βελτιωμένο σε σχέση με τα πρώτα μοτέρ.
Ότι και να επιλέξεις πάντως σαν μοτο θα σε ικανοποιήσουν μιας και δεν ειναι μαλθακά ή άσχημα μηχανάκια άλλων κατασκευαστών!

marbell
28/02/2007, 17:38
eyxaristw polu paides pou mpikate sto kopo...mallon me vlepw na pernw thn perissotero omorfh sta dika mou ta matia...to ktm einai panemorfo alla to kavalisa(sto stand)k me xalase ligo..polu steno...
telika sto bmw poia einai h timh tou kserete?


:beer:

Yianniss
01/03/2007, 08:43
-To GS δεν το ξερω καθολου

-Το KTM το εχει φιλος κ ειναι φοβερο. Πραγματι, ο κινητηρας καιει λιγο λαδι αλλα οχι τιποτα τραγικα πραγματα. Δηλαδη δεν εισαι με ενα μπουκαλι λαδι στις αποσκευες, απλα μετα απο κατι χιλιαδες χιλιομετρα συμπληρωνεις. Φοβερο στο δρομο κ εκτος δρομου.

-Το Caponord-raid δεν βγαινει πια, μονο μεταχειρισμενο μπορεις να το βρεις. Παντως τα εξτρα που ειχε το raid τωρα ειναι στανταρ στα καπο παραγωγης.Ο κινητηρας ειναι αυθραυστος! Ειναι πολυ αξιοπιστος, χιλιαρης της Rotax που κινει ολα τα χιλιαρια της Aprilia. Στο δρομο ειναι φοβερο κ εχει τρελες δυνατοτητες φορτωσης.

Κ τα τρια μηχανακια μοιαζουν μεταξυ τους οποτε διαλεξε με βαση το συναισθημα κ αναλογα με τη χρηση που θα του κανεις.

sas
01/03/2007, 09:19
Αν ήθελα να γράψω πολλά χιλιόμετρα δικάβαλος (π.χ. ευρωπαϊκά) μάλλον θα πήγαινα στο Capo. Το έχω οδηγήσει και έχει πολύ καλή προστασία από αέρα, σπιρτόζικο κινητήρα και πολυθρόνα για σέλα (οδηγού και συνεπιβάτη).
Αν τα ταξίδια μου κινούνταν κυρίως εντός ελλάδας με αρκετές χωμάτινες εξορμήσεις, και λίγες απαιτήσεις σε προστασία από αέρα και άνεση θα επέλεγα ΚΤΜ.
BMW θα έπερνα γιατί τα κάνει και τα 2 (ασφάλτινα χλμ και χώμα) αρκετά καλά, αλλά κυρίως λόγο της προπέλας.

Αλλά επειδή προπέλα έχω και στην εξωλέμβια της βάρκας απορρίφθηκε:D

marbell
01/03/2007, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Αν ήθελα να γράψω πολλά χιλιόμετρα δικάβαλος (π.χ. ευρωπαϊκά) μάλλον θα πήγαινα στο Capo. Το έχω οδηγήσει και έχει πολύ καλή προστασία από αέρα, σπιρτόζικο κινητήρα και πολυθρόνα για σέλα (οδηγού και συνεπιβάτη).
Αν τα ταξίδια μου κινούνταν κυρίως εντός ελλάδας με αρκετές χωμάτινες εξορμήσεις, και λίγες απαιτήσεις σε προστασία από αέρα και άνεση θα επέλεγα ΚΤΜ.
BMW θα έπερνα γιατί τα κάνει και τα 2 (ασφάλτινα χλμ και χώμα) αρκετά καλά, αλλά κυρίως λόγο της προπέλας.

Αλλά επειδή προπέλα έχω και στην εξωλέμβια της βάρκας απορρίφθηκε:D

propela dld? anartisi varka to bmw?

marbell
01/03/2007, 22:11
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
-To GS δεν το ξερω καθολου

-Το KTM το εχει φιλος κ ειναι φοβερο. Πραγματι, ο κινητηρας καιει λιγο λαδι αλλα οχι τιποτα τραγικα πραγματα. Δηλαδη δεν εισαι με ενα μπουκαλι λαδι στις αποσκευες, απλα μετα απο κατι χιλιαδες χιλιομετρα συμπληρωνεις. Φοβερο στο δρομο κ εκτος δρομου.

-Το Caponord-raid δεν βγαινει πια, μονο μεταχειρισμενο μπορεις να το βρεις. Παντως τα εξτρα που ειχε το raid τωρα ειναι στανταρ στα καπο παραγωγης.Ο κινητηρας ειναι αυθραυστος! Ειναι πολυ αξιοπιστος, χιλιαρης της Rotax που κινει ολα τα χιλιαρια της Aprilia. Στο δρομο ειναι φοβερο κ εχει τρελες δυνατοτητες φορτωσης.

Κ τα τρια μηχανακια μοιαζουν μεταξυ τους οποτε διαλεξε με βαση το συναισθημα κ αναλογα με τη χρηση που θα του κανεις. [

to caponrd exeis?ok gia to kinhthra alla 8elei ka8e 7500 service omws....

sas
02/03/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από marbell
propela dld? anartisi varka to bmw?

όχι βέβαια!

marbell
03/03/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
1200gs.......:D




mallon bmw 8a exeis......h oxi?

rsp
03/03/2007, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από marbell
mallon bmw 8a exeis......h oxi?

Ειχα ΚΤΜ 950 και εχω ΚΤΜ 990, αλλα απο αυτα που μου λες μαλλον θα σου ταιριαξει καλυτερα το BMW...Το 1200 ειναι ενα καταπληκτικο μηχανακι που ταξιδευεις ανετα, χαλαρα, μπορει να παει καταπληκτικα στο χωμα αν ο οδηγος του μπορει να το παει. Στην πολη σε βοηθα το χαμηλο κεντρο βαρους και γενικα δεν εχει βγαλει ιδιαιτερα προβληματα! Το ΚΤΜ ειναι το απολυτο παιχνιδι, ακομα και μεχρι το περιπτερο να θελεις να πας , θα πας με τρελο χαμογελο, δεν εχει την ιδια ανεση αλλα σου προσφερει πολυ μεγαλυτερη χαρα στην οδηγηση, αν εισαι οπαδος του νευρου και της τρελας παιρνεις ΚΤΜ..Στο χωμα πηγαινει πολυ καλυτερα απο το BMW και δεν εχει και το φιλτρο λαδιου χαμηλα οπως το 1200...Δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα ποτε. Το Aprilia δεν το ξερω καθολου σαν μηχανακι!

marbell
03/03/2007, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ειχα ΚΤΜ 950 και εχω ΚΤΜ 990, αλλα απο αυτα που μου λες μαλλον θα σου ταιριαξει καλυτερα το BMW...Το 1200 ειναι ενα καταπληκτικο μηχανακι που ταξιδευεις ανετα, χαλαρα, μπορει να παει καταπληκτικα στο χωμα αν ο οδηγος του μπορει να το παει. Στην πολη σε βοηθα το χαμηλο κεντρο βαρους και γενικα δεν εχει βγαλει ιδιαιτερα προβληματα! Το ΚΤΜ ειναι το απολυτο παιχνιδι, ακομα και μεχρι το περιπτερο να θελεις να πας , θα πας με τρελο χαμογελο, δεν εχει την ιδια ανεση αλλα σου προσφερει πολυ μεγαλυτερη χαρα στην οδηγηση, αν εισαι οπαδος του νευρου και της τρελας παιρνεις ΚΤΜ..Στο χωμα πηγαινει πολυ καλυτερα απο το BMW και δεν εχει και το φιλτρο λαδιου χαμηλα οπως το 1200...Δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα ποτε. Το Aprilia δεν το ξερω καθολου σαν μηχανακι!

mhn nomizeis oti k egw phgenw xalara sto dromo...tdm900 exw twra...to 990 to goustarw poly apo emfanish apla eimai ligo epifhlaktikos sto poso aksiopisto einai k an kanei kalo taksidi....xerw den toso aneto oso to bmw ase pou einai k panakrivo!posa xlm exeis grapsei?poso ladi sou kaiei to moter?kradasmous?

:beer:

rsp
04/03/2007, 01:51
Πολλα με το 950, γυρω στα 5000χλ με το 990, κανενα προβλημα μεχρι τωρα!! Προς Θεου δεν συγκρινετε με το TDΜ... Δεν μου εκαιγε λαδι, κραδασμους εχει αλλα φοραω τακουνια(στα λαστιχα) και ψηλο φτερο...

clear
04/03/2007, 18:00
Μόλις έδωσα το 950 με 26500 χλμ. κανένα πρόβλημα.
Δεν έχω οδηγήσει τα αλλά γιατί δεν χρειάστηκε, το ΚΤΜ τα κάνει σχεδόν όλα καλύτερα από τα άλλα δύο...

Άνεση:::::

Δεν χρειάζεται άνεση όταν οδηγάς το ΚΤΜ γιατί δεν εχεις την πολυτέλεια να την σκεφτείς, το μυαλό σου ταξιδεύει.

Του συνεπιβάτη όμως που δεν ταξιδεύει το μυαλό αρνείται να ταξιδέψει και το σώμα (πάνω απο 500χλμ)

Αν δεν έχεις σταθερό δεσμό (συνεπιβάτη) πάρε το ΚΤΜ, αν έχεις πάρε τα βουνά (μάλλον με το BMW)

Yianniss
05/03/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από marbell
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
-To GS δεν το ξερω καθολου

-Το KTM το εχει φιλος κ ειναι φοβερο. Πραγματι, ο κινητηρας καιει λιγο λαδι αλλα οχι τιποτα τραγικα πραγματα. Δηλαδη δεν εισαι με ενα μπουκαλι λαδι στις αποσκευες, απλα μετα απο κατι χιλιαδες χιλιομετρα συμπληρωνεις. Φοβερο στο δρομο κ εκτος δρομου.

-Το Caponord-raid δεν βγαινει πια, μονο μεταχειρισμενο μπορεις να το βρεις. Παντως τα εξτρα που ειχε το raid τωρα ειναι στανταρ στα καπο παραγωγης.Ο κινητηρας ειναι αυθραυστος! Ειναι πολυ αξιοπιστος, χιλιαρης της Rotax που κινει ολα τα χιλιαρια της Aprilia. Στο δρομο ειναι φοβερο κ εχει τρελες δυνατοτητες φορτωσης.

Κ τα τρια μηχανακια μοιαζουν μεταξυ τους οποτε διαλεξε με βαση το συναισθημα κ αναλογα με τη χρηση που θα του κανεις. [

to caponrd exeis?ok gia to kinhthra alla 8elei ka8e 7500 service omws....

Οχι δεν εχω το Capo, εχω το Τουονο που εχουν τον ιδιο κινητηρα. Ναι καθε 7500 χλμ θελει σερβις, κ τι μ'αυτο; Εννοεις οτι ειναι μικρο το διαστημα; Ξερω αρκετους που εχουν Caponord κ θεωρουν οτι σε ταξιδια ειναι κορυφη. Πολλες πληροφοριες για caponord εχει κ εδω: www.apriliabikers.gr Για περισσοτερες πληροφοριες δεν μπορω να σε βοηθισω.

Θα σου προτεινα να κανεις ενα καλο test ride κ στα τρια για να δεις ποιο σου ταιριαζει.

marbell
05/03/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
Οχι δεν εχω το Capo, εχω το Τουονο που εχουν τον ιδιο κινητηρα. Ναι καθε 7500 χλμ θελει σερβις, κ τι μ'αυτο; Εννοεις οτι ειναι μικρο το διαστημα; Ξερω αρκετους που εχουν Caponord κ θεωρουν οτι σε ταξιδια ειναι κορυφη. Πολλες πληροφοριες για caponord εχει κ εδω: www.apriliabikers.gr Για περισσοτερες πληροφοριες δεν μπορω να σε βοηθισω.

Θα σου προτεινα να κανεις ενα καλο test ride κ στα τρια για να δεις ποιο σου ταιριαζει.


ok file mou...s eyxaristw!!