PDA

View Full Version : Μεγαλα On-off και Αστικος Κυκλος



dosko
28/02/2007, 09:25
Τελικα ποσο ευχρηστα ειναι τα μεγαλα on-off εντος πολης;
Λυνουν το προβλημα της μετακινησης στην πολη ή το διογκωνουν;
Θελω να πω δηλαδη μεσα στις πολεις και ιδιαιτερα στην Αθηνα οπου τα πραγματα ειναι
πραγματικα στεναχωρα μια μεγαλη σε μεγεθος μηχανη ειναι καλη επιλογη-λυση;

Αφορμη για τα παραπανω ερωτημα μου ειναι τα καθημερινα παραδειγματα που βλεπω
στις εντος πολης μετακινησεις μου.

Δηλαδη εν ολιγης μεγαλες σε ογκο μηχανες να προσπαθουν να γινουν "παπια" αναμεσα στα αυτοκινητα
με αποτελεσμα πολλες φορες σε μπλοκαρισμα της κινησης, καταστασεις επικινδυνες για τους ιδιους
καθως και για τους αλλους οδηγους.

Δεν θελω να θιξω τις μηχανες αυτες απλα η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο η αγορα μιας
τετοιας μηχανης για εντος πολης μετακινησεις ειναι ορθη.
Πιστευω επισης πως στο θεμα εμπλεκονται και τα ογκωδη scooter.

:wave2:

Cpt. Haddock
28/02/2007, 09:27
ωχ....

:uplate:

tassosrr
28/02/2007, 09:29
an to thes gia xrisi mono entos polis tote ipaexoun kai ta scouter normal megethous kai oxi auta ton 400cc pou les kai pou einai san ntalikes!!!!(kai iparxoun kai poli fthina)!

ego p.x exo kai ena runner gia tin poli pouy me exei bgalei asproprosopo.....oso to exo kikloforisei!!!

Cpt. Haddock
28/02/2007, 09:29
Το θέμα είναι οτι, σίγουρα ένα παπί ή ένα σκουτεράκι είναι καλύτερο μέσα στην κίνηση απο ένα μεγάλο μηχανάκι (sic)

Γιατί όμως να έχει κάποιος δυο οχήματα οταν και με ένα μπορεί (έστω και με κάποια δυσκολία) να κάνει τη δουλειά του...

Απορία: Γιατί αναφέρεσαι στα on-off? Δηλαδή ένα χιλιάρι SS είναι πιο ευέλικτο?

:wave2:

tassosrr
28/02/2007, 09:30
kai an to thes mono gia entos polis giati na pareis megalo on-off aloste?

tassosrr
28/02/2007, 09:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί όμως να έχει κάποιος δυο οχήματα οταν και με ένα μπορεί (έστω και με κάποια δυσκολία) να κάνει τη δουλειά του...

ego toulaxiston me to ss mesa stin poli oli mera to lipame 1η-2α...1η-2α!!

DUKASII
28/02/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δηλαδή ένα χιλιάρι SS είναι πιο ευέλικτο?

:wave2: ΝΑΙ!!! ΔΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΝ ΑΥΤΟ.
ΤΟ ΣΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΛΑΤΟΣ ΟΣΟ ΕΝΑ ΠΑΠΑΚΙ.

Cpt. Haddock
28/02/2007, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΝΑΙ!!! ΔΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΝ ΑΥΤΟ.
ΤΟ ΣΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΛΑΤΟΣ ΟΣΟ ΕΝΑ ΠΑΠΑΚΙ.

Ναι, αλλά απο την άλλη έχει πιο χαμηλό μπροστινο οπότε έχεις ένα θέμα με καθρέφτες...

Δε συζητάμε επίσης πόσο πιο δύσκολα δουλεύει ένας κινητήρας ss στην πόλη απο έναν on-off

Αλλα δεν είναι εκεί το θέμα μας

:wave2:

tassosrr
28/02/2007, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΝΑΙ!!! ΔΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΝ ΑΥΤΟ.
ΤΟ ΣΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΛΑΤΟΣ ΟΣΟ ΕΝΑ ΠΑΠΑΚΙ.

den nomizo na enooi mono to poso xoro poianei to mixanaki...
...ipotheto enooi kai tis manoubres aki ola ta sxetika

e?

Cpt. Haddock
28/02/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
den nomizo na enooi mono to poso xoro poianei to mixanaki...
...ipotheto enooi kai tis manoubres aki ola ta sxetika

e?

Ναι, προφανώς.

Βάλε και το πλεονέκτημα που έχει ένα on-off σε ταρζανιές του στυλ "καβαλάω πεζοδρόμιο" κλπ...

(να μη μιλήσω για τις λακούβες :bigcry: )

DUKASII
28/02/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, αλλά απο την άλλη έχει πιο χαμηλό μπροστινο οπότε έχεις ένα θέμα με καθρέφτες...

Δε συζητάμε επίσης πόσο πιο δύσκολα δουλεύει ένας κινητήρας ss στην πόλη απο έναν on-off

Αλλα δεν είναι εκεί το θέμα μας

:wave2: καλα.
σου ξαναλεω εδω οτι ενα σσ ειναι πολυ λεπτο δεν εχει προβλημα με καθρεπτες κανενα εκτος αν μιλαμε για χωρο οπου και παπακι θα δυσκολευτει να περασει.

ο κινητηρας των σσ δουλευει μια χαρα ΖΕΣΤΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ.:lol: :lol:

Nik0s
28/02/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καλα.
σου ξαναλεω εδω οτι ενα σσ ειναι πολυ λεπτο δεν εχει προβλημα με καθρεπτες κανενα εκτος αν μιλαμε για χωρο οπου και παπακι θα δυσκολευτει να περασει.

ο κινητηρας των σσ δουλευει μια χαρα ΖΕΣΤΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ.:lol: :lol:


Με το 950 περνάω πάνω από τους καθρέφτες :smokin:

tassosrr
28/02/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καλα.
σου ξαναλεω εδω οτι ενα σσ ειναι πολυ λεπτο δεν εχει προβλημα με καθρεπτες κανενα εκτος αν μιλαμε για χωρο οπου και παπακι θα δυσκολευτει να περασει.

ο κινητηρας των σσ δουλευει μια χαρα ΖΕΣΤΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ.:lol: :lol:

nai me to bentilater kathe tris kai ligo na baraei iperories....!
emena prosopika den mou aresei auto to pragma(to lipame)!

kai opos eipe kai o cpt.haddock....
.....pezodromia kai lakoubes ti kanoume????

ksinoume karina i kleme amortiser(me to ss)!

DUKASII
28/02/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Με το 950 περνάω πάνω από τους καθρέφτες :smokin: καλα εσυ εισαι και μανγκας ρε φελαράκι δε μιλαμε για σας με τα κατεμια..

για τους αλλους κοινους θνητους λεω μην με αρπαζεσαι τωρα...:wave2: :wave2:

dosko
28/02/2007, 09:44
Βασικα δεν θελω να αγορασω κατι.

απλα εθεσα το ερωτημα οσον αναφορα την χρησιμοτητα ογκωδων μηχανων μεσα στην πολη.

Cpt. Haddock
28/02/2007, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dosko
Βασικα δεν θελω να αγορασω κατι.
απλα εθεσα το ερωτημα οσον αναφορα την χρησιμοτητα ογκωδων μηχανων μεσα στην πολη.

Ναι ρε συ... γι' αυτό και είπα να μην το εκφυλίσουμε σε SS vs ON-Off city cycle... :rolleyes:

gloum
28/02/2007, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι ρε συ... γι' αυτό και είπα να μην το εκφυλίσουμε σε SS vs ON-Off city cycle... :rolleyes:

Χωρίς να είμαι σίγουρος έχω την εντύπωση πως ο φίλος που έθεσε στο θέμα μίλησε για on-off επειδή κατέχουν πολύ μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς σε σχέση με τα ss στο ελλαδιστάν μας.

Nik0s
28/02/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καλα εσυ εισαι και μανγκας ρε φελαράκι δε μιλαμε για σας με τα κατεμια..

για τους αλλους κοινους θνητους λεω μην με αρπαζεσαι τωρα...:wave2: :wave2:


:wave2: :wave2: :wave2:

project.breeze
28/02/2007, 10:01
Τα πιο εύχρηστα μηχανάκια στην πόλη πιστεύω πως είναι τα παπάκια,τα σκουτεράκια και από μεγαλύτερου κυβισμού μηχανές όπως το XT,FMX κτλ που τα κάνουν όλα και σου δίνουν και την δυνατότητα να κινηθείς και πολύ πιο γρήγορα σε περίπτωση που βγεις σε έναν μεγαλύτερο δρόμο π.χ Α.Ο

Cpt. Haddock
28/02/2007, 10:05
Το έχω πει και παλιότερα..

Για μια πόλη σαν την Αθήνα (ή γενικότερα μια μεγάλη ελληνική πόλη με όλα τα στραβα που έχουν), το μηχανάκι που τα κάνει όλα με τους λιγότερους δυνατούς συμβιβασμούς είναι ένα 600-650 cc μονοκύλινδρο on-off ...

Ούτε λίγα ούτε πολλά κυβικά

Μέτριες διαστάσεις

Ψηλό (για καθρέφτες αυτοκινήτων)

Διαχειρίσιμο βάρος

Ευελιξία σε πεζοδρόμια κλπ

Ικανότητα ταξιδιού με μεγαλύτερες ταχύτητες και εκτός πόλης

:wave2:

tassosrr
28/02/2007, 10:06
asizititi ta papakia lai ta scouterakia einai ta poio euxrista nmesa stin poli alla edo tithete to thema gia megala on-off!

pou sigoura einai poio euxrista apo ta ss!!!!

makis206
28/02/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το έχω πει και παλιότερα..
Για μια πόλη σαν την Αθήνα (ή γενικότερα μια μεγάλη ελληνική πόλη με όλα τα στραβα που έχουν), το μηχανάκι που τα κάνει όλα με τους λιγότερους δυνατούς συμβιβασμούς είναι ένα 600-650 cc μονοκύλινδρο on-off ...
Ούτε λίγα ούτε πολλά κυβικά
Μέτριες διαστάσεις
Ψηλό (για καθρέφτες αυτοκινήτων)
Διαχειρίσιμο βάρος
Ευελιξία σε πεζοδρόμια κλπ
Ικανότητα ταξιδιού με μεγαλύτερες ταχύτητες και εκτός πόλης
:wave2:

Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...:a22: :lol:

dosko
28/02/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι ρε συ... γι' αυτό και είπα να μην το εκφυλίσουμε σε SS vs ON-Off city cycle... :rolleyes:
ακριβως

και κατι αλλο για παραδειγμα

εαν καποιος με μεγαλο ογκωδες μηχανακι κινηται στην αριστερη λωριδα αλλα οχι στο μεσον αυτης
παρα στο δεξι μερος της λωριδας διπλα σε κινουμενο αυτοκινητο πισω απο αλλα δυο προσποιουμενος
ετοιμος για προσπεραση,τοτε δεν εμποδιζει την κυκλοφορια ;
μιλαμε για ταχυτητες της ταξης των 30-40 αντε 50 χλμ.

τωρα εγω που κινουμαι απο πισω δεν μπορω να προσπερασω
και αν κανω καμια σφηνα (επικινδυνο και γαι τους δυο μας) θα με βρισει και θα εχει δικιο.

δεν θελω σε καμια περιπτωση να πω οτι τρεχω και κανω καγκουριες και και και ...
απλα ενα παραδειγμα ειναι

για παραδειγμα τι θελω να πω


79522

Cpt. Haddock
28/02/2007, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...:a22: :lol:

Όχι μόνο ρε χαμένε :lol: :lol:

Για μένα το μηχανάκι που συγκέντρωνε τα παραπάνω στοιχεία σε ιδανικό βαθμό ήταν το freewind...

Πολύ ωραίο μηχανάκι, κρίμα που σταμάτησε να βγαίνει, ότι ήθελες έκανες με αυτό

:beer:

cityfly
28/02/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όχι μόνο ρε χαμένε :lol: :lol:

Για μένα το μηχανάκι που συγκέντρωνε τα παραπάνω στοιχεία σε ιδανικό βαθμό ήταν το freewind...

Πολύ ωραίο μηχανάκι, κρίμα που σταμάτησε να βγαίνει, ότι ήθελες έκανες με αυτό

:beer:


ναι ναι, να πω κι εγώ τη δική μου αντικειμενική και, χωρίς κανένα συμφέρον άποψη, αυτό το μηχανάκι είναι το ιδανικότερο



:a13: :a13: :a13: :a13:

tassosrr
28/02/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όχι μόνο ρε χαμένε :lol: :lol:

Για μένα το μηχανάκι που συγκέντρωνε τα παραπάνω στοιχεία σε ιδανικό βαθμό ήταν το freewind...

Πολύ ωραίο μηχανάκι, κρίμα που σταμάτησε να βγαίνει, ότι ήθελες έκανες με αυτό

:beer:


simfono......

...espresso,capucino
...akomi kai karmporana ekanes!!!

:wave2: :wave2:

el_hymador
28/02/2007, 11:13
Σιγουρα μεγαλες μηχανες δεν ειναι οτι καλυτερο για τις πολεις , αλλα ειδικα το on - off ειναι απο τα πιο ευκολα σε χειρισμο....

1000 φορες μια μεγαλη μηχανη στην πολη παρα ενα μικρο αυτοκινητο...

και το σχεδιακι ηταν σωστο , αλλα το βλεπεις μονοδιαστατα το θεμα ...δεν θα επρεπε να σε απασχολει μονο η μεγαλη μηχανη που κλεινει το λουκι...


79526

dosko
28/02/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Σιγουρα μεγαλες μηχανες δεν ειναι οτι καλυτερο για τις πολεις , αλλα ειδικα το on - off ειναι απο τα πιο ευκολα σε χειρισμο....

1000 φορες μια μεγαλη μηχανη στην πολη παρα ενα μικρο αυτοκινητο...

και το σχεδιακι ηταν σωστο , αλλα το βλεπεις μονοδιαστατα το θεμα ...δεν θα επρεπε να σε απασχολει μονο η μεγαλη μηχανη που κλεινει το λουκι...



:a19: για το σκιτσο

(το περιμενα κατι τετοιο να πω την αληθεια :rotflmao: )

δεν το βλεπω μονοδιαστατα που λες απλα σταθηκα σε αυτο το μερος του προβληματος.
Για τους "κακους" αυτοκινητιστες εχουμε πει απειρες φορες
για τους καγκουρες επισης

απλα εγω σταθηκα λιγο στην δυσκολια μετακινησης στην πολη με ενα μεγαλου βαρους και ογκου
μηχανακι.

:rolleyes:

el_hymador
28/02/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dosko
:a19: για το σκιτσο

(το περιμενα κατι τετοιο να πω την αληθεια :rotflmao: )

δεν το βλεπω μονοδιαστατα που λες απλα σταθηκα σε αυτο το μερος του προβληματος.
Για τους "κακους" αυτοκινητιστες εχουμε πει απειρες φορες
για τους καγκουρες επισης

απλα εγω σταθηκα λιγο στην δυσκολια μετακινησης στην πολη με ενα μεγαλου βαρους και ογκου
μηχανακι.

:rolleyes:

Οκ αυτο ειπαμε ολοι ομως...δυσκολευει η μεγαλυτερη μηχανη , αλλα υπαρχουν πολλοι οι οποιοι οικονομικη εχουν δυνατοτητα μονο για ενα μηχανακι...

...προσωπικη αποψη , την οποια δεν εχω καταφερει να εφαρμοσω ακομα , η αγορα ενος μικροτερου και οικονομικου απο ολες τις αποψεις δικυκλου για τις καθημερινες μετακινησεις...

Cpt. Haddock
28/02/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dosko
απλα εγω σταθηκα λιγο στην δυσκολια μετακινησης στην πολη με ενα μεγαλου βαρους και ογκου μηχανακι. :rolleyes:

Κοίτα, ένα μεγάλου όγκου και βάρους μηχανάκι θέλει και τον αντίστοιχο οδηγό...

Αν είσαι 1.90 δε νομίζω να σε δυσκολεύει μια βαραντέρο στην κίνηση...

funmoto
28/02/2007, 12:57
Χαιρετώ κι από εδώ μιας και είμαι νέα ενεργή φορουμίτισσα (παλιά όμως παθητική...ε... αναγνώστρια)!
Μπαίνω στο θέμα αφού και εγώ απορώ ποιός είναι ο λόγος που αγοράζει κάποιος - εκτός από εκείνους που έχουν τη σωματική ικανότητα να χειρίζονται ένα θηρίο σχεδόν σαν παπί - ένα π.χ. V-stromi μόνο και αποκλειστικά για να κινείται στην Αθήνα.
Βλέπω καθημερινά πολλούς στο ...χμμμ... ύψος μου να το παλεύουν αρκετά καλά αλλλά όπως και να το κάνουμε το παπί rules σ΄αυτές τις συνθήκες. Το έχω ζήσει και το βρίσκω πολύ αγχωτικό να μανουβράρεις και να προσπαθείς να χωθείς μέσα στο πήξιμο με ένα μαστόδοντο ή με μια μεγάλη street ακόμα...!

(Αλήθεια captain, το μονοκύλινδρο τι λέει σε μικρά ταξιδάκια σε ανοιχτό δρόμο? Με ενδιαφέρει προσωπικά) Ξέρω ξέρω ....spammer! :rolleyes:

Cpt. Haddock
28/02/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από funmoto
(Αλήθεια captain, το μονοκύλινδρο τι λέει σε μικρά ταξιδάκια σε ανοιχτό δρόμο? Με ενδιαφέρει προσωπικά) Ξέρω ξέρω ....spammer! :rolleyes:

Πάντως σε ένα μικρό ταξιδάκι που έκανα... ως την Ολλανδία μια χαρα τα κατάφερε :D :sun:

Το βασικό δεν είναι το μονοκύλινδρο όσο το πόσο άνετη σέλα και θέση οδήγησης έχει

ένα ΧΤ πχ θα κουράσει ενω μια F650 θα σε πάει άνετα

Δε συζηταω για "κοντινές" διαδρομές στους πέριξ νομούς, για πλάκα

:wave2:

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
01/03/2007, 10:57
Εγω παντως εχοντας στην κατοχη μου μεχρι και πριν 1 χρονο SUPER TENERE 750, δεν ειχα κανενα προβλημα απο τους καθρεφτες περνουσα απο πανω και τους ιδιους ελιγμους που κανω με το παπι εκανα και με την μηχανη.(ΟΧΙ ΣΦΗΝΕΣ Η ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΥΣ ΕΛΙΓΜΟΥΣ!!)Μεχρι να το συνηθησω και να το μαθω το μηχανακι βεβαια, γιατι στην αρχη ειχα οντως προβλημα.Το προβλημα το σημαντικοτερο ειναι η καταναλωση και η φθορα που σε σχεση με παπι η σκουτερ ειναι πιο μεγαλη. ΜΟΥ ΕΛΕΙΨΕ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΡΑΚΑΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΝΑ ΓΙΑ 2000 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ!!!!!! ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑ 300 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ!!! ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ :bigcry: :bigcry:

afrotwin
01/03/2007, 14:08
afou apantiso eristika oti ke ena arxidi me rodes na ixame afto 8a kavalagame giati etsi goustaroume
ke afto afora stin eristiki episis erotisi tou filou pou ksekinise to thred..

meta 8a po ta eksis

tin motosikleta pou agorazis prota apo ola tin erotevese
ke meta mpenoun logikes tou tipou mou aresi gia ekino i gia to alo

aftoi pou apantoun me vasi tin xristikotita tis moto sini8os dikeologoun tin praksi tous ke emesos plin safos krivoun tin adinamia tous se aftin tin moto pou exoun


ego lipon mia zoi kavalaga elafria stena clasic bikes i ss ke papia ke enduro ke oti me fotise o 8eos ala eftasa edo stin teleftea epilogi mou psaxnontas mia mixani aksiopisti ke to spoudeotero me kiros

diladi den me endieferan ta xiliometra tis telikis oute to sigkekrimeno stil motosikletas
i8ela apla kati na pigeni me ton ogko mou na teriazoume mazi ke na prosdidi stin prosopikotita mou

na min fenete o enas apo tous dio gelios ego i imotosikleta

episis den exo sto mialo mou tin xristikotita exo pai taksidia me papakia 700 ores o giros tis kritis as poume

ke me suzuki gs 750cc 27 lepta a8ina korin8o px...

nomizo lipon oti i agorastes moto kitane ti 8eloun na kanoun me mia moto otan ise mikros pernis mia ss i genika mia elafria mixani ke kanis ta pexnidia sou

otan ginese andras omos

ke min pedeveste kanis den legete andras kato apo 30 xronon toulaxiston

kanis pio orimes epiloges aneksartita me to parel8on sou
ke fisika pezi ke o palimpedismos
ala otan exis ena pedi i ke dio
i motosikleta ginete idos metaforas ke oxi noima tis zois

den mporis na kanis malakies eno exis feri ston kosmo ena pedi
koularis giati i agapi tou pediou sou ine megaliteri ke spoudeoteri
apo opio dipote mpourdelo me dio rodes


gia afto lipon oloi i orimi andres pou agapoun tin motosikleta ke dia8etoun ligo mialo
pernoun megala on-off pou tous ipoxreonoun na min trexoun na min xorane anamesa se aftokinita na min kanoun sfines na ine pio sintiritiki ke na apolamvanoun diaforetika ena ditroxo

fisika panta iparxoun ke ekseresis exoume ke edo enan vlaka pou exi dio kores ke trexi san klania sto diastima ke to penevete kiolas:lol:

ala afti ine ekseresis

iparxoun diladi poli logi gia tin epilogi motosikletas

afto pou prepi na kseroume ine oti se kanenan den aniki odromos
to mavro fidi ine gia olous
ke sta arxidia mas pios viazete pios pai siga pios pernai i den pernaike genika
i ka8e apopsi opos ke afti ine san tis kolotripides oli exoume apo mia

ke opos leei ke ena arxeo rito an den sas aresoun ta megala on-off fate mono tis patates

ala pros8eou afiste ta arxidia mas stin isixia tous
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dosko
01/03/2007, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
afou apantiso eristika oti ke ena arxidi me rodes na ixame afto 8a kavalagame giati etsi goustaroume
ke afto afora stin eristiki episis erotisi tou filou pou ksekinise to thred..

με γεια σου και χαρα σου να καβαλας οτι θες
και δεν υπαρχει κανενα υφος στην ερωτηση μου
ηταν απλα γιατι καποιος να παρει ενα ογκοδες μηχανακι απο την στιγμη που θα το χρεισιμοποιει μεσα στην πολη
και μην μου πεις αυτο εχουμε αυτο οδηγαμε.
ή μηπως θα ηταν καλυτερα να πω
"Μηχανοβιοι της καφετεριας, ναι οδηγανε και on-off"
γιατι τα περισσοτερα που βλεπω στον δρομο δεν εχουν οχι μονο χωμα-λασπη αλλα ουτε και ιχνος απο μυγακια.


Για τα υπολοιπα που λες ειναι μια πολυ σωστη και ωριμη γνωμη, η οποια απανταει και στην αρχικη ερωτηση, παρουσιαζοντας μου ενα σκεπτικο στο οποιο δεν εχω μπει (ακομα μαλλον λογω ηλικιας)

τωρα για ατακες του στυλ


Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ke sta arxidia mas pios viazete pios pai siga pios pernai i den pernaike genika
i ka8e apopsi opos ke afti ine san tis kolotripides oli exoume apo mia

ke opos leei ke ena arxeo rito an den sas aresoun ta megala on-off fate mono tis patates

ala pros8eou afiste ta arxidia mas stin isixia tous

νταξει τι να πω

συγνωμη που με πατησες

και plz χαλαρωσε δεν χρειαζεται εκνευρισμος.
φιλικα
:beer: :rotflmao: :beer: