PDA

View Full Version : 800 Sport



amyroukai
28/02/2007, 19:35
Είδα ένα μαύρο ματ 800 Sport '03, ελαφρά χτυπημένο. Ένα μικρό γρατσούνισμα στο fairing δεξιά στο ύψος του λογότυπου της Ducati, λείπει το δεξί αντίβαρο, σκισμένο δεξί γκριπ και στραβή μανέτα φρένου. Είναι σε καλή τιμή, 4500 ευρά και λίγα χιλιόμετρα, κάπου 3500, μάλλον κάποιος το είχε για πίστα και μόνο, φαίνεται και από τα λάστιχα. Και αν η ζημιά δεν είναι μεγαλύτερη από ότι φαίνεται, φτιάχνεται με λίγα χρήματα, το fairing δε με νοιάζει να το ξαναβάψω (ακόμα).
Μια που με έφτιαξε τρελά απο εμφάνιση, άρχισα να το σκέφτομαι (αν δεν πουληθεί στο μεταξύ)... Και ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος το έχει/είχε, να πει γνώμη. Αυτό που έψαχνα είναι μια μοτοσυκλέτα για τις βόλτες του ΣΚ, χωρίς πολλά άλογα αλλά με καλό κράτημα και το συγκεκριμένο είναι ότι πρέπει, αφού η κατηγορία των τουριστικών 600 εγκαταλείφθηκε από τους Ιάπωνες. Αν και μπορεί το 800, εγώ δεν ενδιαφέρομαι για στριψίματα με το γόνατο κάτω, αλλά απλά για σβέλτη βόλτα και κανένα ταξίδι. (σκεφτόμουνα να αποφύγω την κλασσική λύση on-off, τα ZZR είναι πλέον 10ετίας, τα CBR-F πιο ακριβά)
Τα ερώτηματα είναι, τι αξιοπιστία έχει; Θέλω να πω, σε συζητήσεις με γνωστούς όλοι πιστεύουν ότι πρέπει να παντρευτώ το μηχανικό της γειτονιάς γιατί έτσι και αλλιώς κάθε μέρα μαζί θα είμαστε. Το θεωρώ βλακεία, δεν μπορεί να είναι τόσο χάλια, αλλά... Επίσης, κάνει για κανένα ταξιδάκι; Να μπορώ να πάω μέχρι τους φίλους Θεσσαλονίκη χωρίς να θέλω νάρθηκα στους καρπούς. Αν και είδα σετ ψηλότερα και πιο πίσω clipons της Heli και πιο ψηλές ζελατίνες που το κάνουν πιο τουριστικό, η "μαμά" θέση οδήγησης πως είναι; Είμαι κοντά στο 1,90. Δεν μπόρεσα να το καβαλήσω γιατί ήταν χωμένο ανάμεσα σε άλλες μοτό, είπα να κάνω την έρευνά μου στο ίντερνετ και μετά να το δω πιο σοβαρά. Η τακτική συντήρηση από ότι είδα στο βιβλίο δεν είναι πιο "απαιτητική" από άλλες μοτοσυκλέτες, αλλά πόσο ακριβά είναι τα ανταλλακτικά της Ducati; Δε νομίζω να κάνω 10.000 χιλιόμετρα το χρόνο, οπότε μάλλον για ένα ετήσιο σέρβις θα πηγαίνει.

dessert
28/02/2007, 21:03
Η μοτοσυκλέτα είναι πολύ καλή. Ο πίσω δεν θα είναι άνετος. Για ταξίδια είναι ότι πρέπει. Προσωπικα θα την χτηπούσα..

:wave2:

DUDUCAS
01/03/2007, 08:22
Φίλε καλησπέρα. Λοιπόν είχα ένα 750ss αγορασμένο καινούριο μοντ. 2000. Το είχα στην κατοχή μου για 4 (τέσσερα) χρόνια και δεν παρουσίασε το παραμικρό. Τα σέρβις του όμως τα έκανα πάντα σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία ( Φιλλιπάκης). Δεν είναι ακριβά ούτε δύσκολα. Η μοτοσυκλέττα είχε πάντα εξαιρετική συμπεριφορά. Μαζί της διπλός (με τη σύζυγο μου ) γυρίσαμε όλη την Ελλάδα κυριολεκτικά.Άψογη παντού και η σύζυγος δεν διαμαρτυρήθηκε ποτέ για τη σέλλα της .Μιλάμε ότι πήγα Χαλκίδα-Αλεξανδρούπολη για να καταλάβεις. Τέλος. Οδήγησα και το 800ss και μου φάνηκε ακόμα καλύτερο. Απλά αν το πάρεις πήγαινε το σε κάποιο εξουσ. συνεργείο για ένα προληπτικό έλεγχο και τίποτα άλλο! Άκου την ψυχή σου και απόλαυσε μια πραγματικά καταπληκτική μοτοσυκλέττα και μη λαβαίνεις υπόψη γνώμες ανθρώπων χωρίς γνώση στο θέμα...

amyroukai
01/03/2007, 10:34
Θα πάω από το μαγαζί σήμερα, αν δεν έχει πουληθεί θα τη ζητήσω να την πάω σε κάποιο σέρβις της αντιπροσωπείας για έλεγχο, αν δεν το επιτρέψουν δεν θα την πάρω, δεν έχω την ευχέρεια να ρισκάρω 4500 στα τυφλά.

Το απόγευμα θα ξέρω αν θα αναγκαστώ να κινηθώ στις δεύτερες (περισσότερο ασφαλείς/λιγότερο παθιασμένες) λύσεις που είχα σκεφτεί, δηλαδή CBF600S/ABS και Bandit 650S/ABS...

skous
01/03/2007, 16:14
Δώσε 3k παραπάνω και πάρε το δικό μου!! (αν και είναι multi)

amyroukai
01/03/2007, 16:22
Τελικά το συγκεκριμένο έφυγε... :( Οπότε το ψάξιμο συνεχίζεται. Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά. :beer:
Είδα και άλλο ένα με 5500 στο ίντερνετ, ποιός ξέρει...

Το Multi δε με βολεύει, έχω κάτσει επάνω του σε εκθέσεις, όμορφο αλλά μάλλον δε μου ταιριάζει σαν σωματότυπο. Ευχαριστώ πάντως!

stradas
05/03/2007, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Τελικά το συγκεκριμένο έφυγε... :( Οπότε το ψάξιμο συνεχίζεται. Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά. :beer:
Είδα και άλλο ένα με 5500 στο ίντερνετ, ποιός ξέρει...

Το Multi δε με βολεύει, έχω κάτσει επάνω του σε εκθέσεις, όμορφο αλλά μάλλον δε μου ταιριάζει σαν σωματότυπο. Ευχαριστώ πάντως!

Εγω παντως με υψος 1.95 μονο σε multi χωραω, σε ss & monster με τιποτα. Για κανε ενα τεστ με κανενα multi 620 να δεις αν σου αρεσει.

amyroukai
06/03/2007, 08:35
Τελικά το window shopping δεν κάνει καλό στην υγεία... Πήγα και το καβάλησα, τα πόδια χωράνε μιά χαρά, το τιμόνι θέλει λίγο συνήθεια αλλά παλεύεται, οι ζημιές δε με χάλαγαν και να μη τις φτιάξω σε πρώτη φάση, το μεγάλο γαμώτο όμως ήταν το ρεζερβουάρ... Καρφωμένο στην κοιλιά! Και που να μην είχα χάσει και τα κιλά που έχασα... Θέλει ή να οδηγώ ξάπλα να μην με ακουμπάει τόσο ή να κοντύνω τα χέρια μου για να με βολεύει πιο σκυφτή θέση. Απογοητεύτηκα :S αλλά δεν πειράζει... Θα πάρω την st3 κάποτε :D Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά! Να'στε καλά και όρθιοι πάντα!