PDA

View Full Version : ΠΙΕΣΗ...



samoure
28/02/2007, 21:32
Τι πιεση αερα βαζετε?
Στο manual γραφει 36psi μπρος πισω,και 42 πισω για δικαβαλο.
Εγω ειχα καιρο να τα κοιταξω τα λαστιχα,σημερα που το κοιταξα ειχα 30 μπρος πισω,του εβαλα 36 και μου φαινεται οτι τωρα γλυστραει πιο πολυ,ειδικα στα κατεβασματα μπλοκαρει ο τροχος πανευκολα ρε γμτο.

Εσεις ποση πιεση εχετε???:D :D

GIXXERAKIAS
28/02/2007, 21:49
Α καλα παλι να λες που ειχες 30 πιεση,εγω που ειχα να τα κοιταξω κανα χρονο και ειχα 26 μπροστα και 28 πισω τι να πω?:D :D Και ελεγα πως στριβει ετσι το ατιμο,ειμαι και πολυ πιλοτος!!Αφου ειχα πιεσεις πιο κατω και απο της πιστας:eyepop: :eyepop: !!Αυτην την πιεση του κατασκευαστη την βαζω οταν πηγαινω εθνικη δικαβαλος η μη για να μην φθειρονται τα λαστιχακια της καλης μου:D

Σε στροφες το νιωθω πολυ ελαφρυ (νιωθω οτι δεν παταει καλα το ελαστικο και εχει την ταση να διωχνει το κωλαρακι της σε καλες εξοδους απο τις στροφες)με αυτες τις πιεσεις αλλα επειδη δεν εχω(ακομα)μετρητη δικο μου δεν βγαζω πιεση για να μην βγαλω πολυ και μεινω απο λαστιχο:D

Παντως απο οτι εχω παρατηρησει ολα τα φιλαρακια βαζουν σε στροφες 32 μπροστα 36 πισω για καλυτερο πατημα(αλλα αυτο μπορει να το βρεις μονος σου πως σε βολευει παιζοντας με τις πιεσεις).Για πιστα δεν ξερω δεν εχω μπει ακομα,που θα μου παει!:wave2:

DrIoannis
28/02/2007, 22:59
Εγώ στο δικό μου βάζω 34/36.Είναι πιστεύω καλή ενδιάμεση λύση για το κράτημα και την υγεία του ελαστικού.

TSIV
03/03/2007, 00:30
εγω οταν αλαξα λαστιχα σε πολυ γνωστο μαγαζι και εμπειρο μου ειπαν οτι λεει ο samoure:
36 μπρος και 42 πισω.
ομως επειδη ειμαι και λιγα κιλα παραπανω βαζω μετα και απο προτροπες φιλων που ασχολουνται και με πιστα 32 - 38 και ειμαι μια χαρα:wave2:

gousouxourou
03/03/2007, 00:45
στο δρομο το δικο μου απο τον κατασκευαστη δινει 36-36 και τοσο βαζω. πιστα 28-30 γιατι αλλιως μετα τον 7-8 γυρο το λαστιχο γινεται μπαλονι.