PDA

View Full Version : Aσχετο...λογαριασμος ΔΕΗ



giatou
03/03/2007, 02:45
Ειναι δυνατον ρε γμτ...καθε φορα τα ιδια!!!
δειτε λιγο τι πληρωνω καθε φορα στο λογαριασμο της ΔΕΗ...
και αυτη τη φορα μου ηρθε και "μικρος"!!!παραπονο δεν εχω!!!
μενω θεσσαλονικη,στο κεντρο, οποτε η περιοχη μου ανοικει στο δημο θεσσαλονικης...
αυτο σημαινει οτι για "δημο ερτ" πληρωνω περισσοτερα (σχεδον παντα) αποτι για την ιδια την ΔΕΗ!!!
δυο τετραγωνα πιο πανω,ενας φιλος ανοικει σε αλλο δημο και τα δημοτικα του τελη δε ξεπερνανε ποτε 12-15 ευρω!ενω εγω αν μου ερθουν λιγοτερο απο 40 ευρω κανω παρτυ!!!!

διευκρινησεις: μενω μονος,και το μονο πραγμα στο σπιτι που καιει ρευμα ειναι το πληντηριο, η κουζινα και ο θερμοσυφωνας!!!και γιαυτα τα 3 (%#@^&*^#!%) μου εχουν ερθει και κατοσταρες!!!
δε κανω παραπονο για το ποσο πληρωνω,αλλα για το τι (σκ@τ@) πληρωνω! 500ευρω το χρονο περιπου στα δημοτικα τελη και στην ερτ...ενας μισθος ειναι ρε γμτ...

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΝΑ ΤΕΛΙΩΝΟΥΜΕ???

:confused: :confused: :confused:


79808

saratoga
03/03/2007, 09:07
Πληρωνουμε τους καρεκλοκενταυρους της ΕΡΤ, που εχη ο πιο νεος 10ετια στο κτιριο.......!!!!!!!!!!!!!

ρε ολα ιδιωτικα να τελειωνουμεεεεεεεεεεεεεεεε...................

EVI
03/03/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από saratoga
Πληρωνουμε τους καρεκλοκενταυρους της ΕΡΤ, που εχη ο πιο νεος 10ετια στο κτιριο.......!!!!!!!!!!!!!

ρε ολα ιδιωτικα να τελειωνουμεεεεεεεεεεεεεεεε...................


λιγα λες


οταν δουλευα στον αντενα σαν εξωτερικος συνεργατης (ηχοληπτης) ημουν στα εξωτερικα συνεργεια ειδησεων

παντου εβλεπες νεους

οταν εσκαγε μυτη η ΕΡΤ κατω απο 45 δεν εβλεπες κανεναν..........



γνωστος δουλευει μονιμος και παει καθε Δ-Τ-Π τις υπολοιπες καθετε σπιτι και του χτυπανε την καρτα αλλοι



γαμησιατικα ........

soundstorm
03/03/2007, 16:54
Λοιπον φιλε.Αν εχεις ιδεα απο ηλεκτρολογικα(εστω και ελαχιστα) θα κανεις το εξης:
Θα ξεκινησεις να ακολουθεις το καλωδιο της δεη(ειτε 3φασικο ειτε μονοφασικο)απο την δικλαδωση που παει ξεχωριστα στον καθε μετρητη.Επειτα θα δεις απο το μετρητη του σπιτιου σου και μετα αν παει μονο στο σπιτι σου.Πριν το κανεις ομως αυτο ριξε μια ματια στον μετρητη αν εχεις καψει το Kw που γραφει.
Στο λεω αυτο γιατι φιλος που εμενε κεντρο(σε ενα στενο στην Αγ.Σοφιας)πληρωνε και το ρευμα ενος σιδεραδικου στο ισογειο).

soundstorm
03/03/2007, 16:55
Α, σορυ που ξαναγραφω αλλα επειδη τωρα ειδα τον λογαριασμο.
Ειναι εναντι δεν ειναι εκαθαριστικος.

George-3-
03/03/2007, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Α, σορυ που ξαναγραφω αλλα επειδη τωρα ειδα τον λογαριασμο.
Ειναι εναντι δεν ειναι εκαθαριστικος.

Ποια η διαφορα να μαθαινουμε και εμεις...?

Λεωνίδας
03/03/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Ποια η διαφορα να μαθαινουμε και εμεις...? Η μέτρηση της ΔΕΗ γίνεται κάθε 4 μήνες αλλά ο λογαριασμός βγαίνει κάθε δύο.
Αυτός που δε βγαίνει μετά από μέτρηση λέγεται "έναντι" γιατί υπολογίζει βάσει προηγούμενων καταναλώσεων (υποθέτω) πόσο θα καταναλωθεί στο 4μηνο και χρεώνει τα μισά.

Αυτός που βγαίνει μετά από μέτρηση λέγεται "εκκαθαριστικός" γιατί εκκαθαρίζει την πραγματική αξία του ρεύματος, βάσει των πραγματικών KWh και των "έναντι" που έχουν ήδη χρεωθεί

:wave2: :wave2:

SPORAKIAS
03/03/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας

Αυτός που δε βγαίνει μετά από μέτρηση λέγεται "έναντι" γιατί υπολογίζει βάσει προηγούμενων καταναλώσεων (υποθέτω)

:wave2: :wave2:

απο τους αντιστοιχους περσινους...

κατα τα αλλα καλα τα λες.....:winka:

Λεωνίδας
04/03/2007, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
απο τους αντιστοιχους περσινους...

κατα τα αλλα καλα τα λες.....:winka: Γι' αυτό έρχεται αξία ρεύματος 60-70? στον έναντι και στον εκκαθαριστικό γυρνάει αρνητικό το ποσό ε :rolleyes:
Καλά τι έκαιγε ο περσινός ενοικιαστής :look:

gian_nykt
05/03/2007, 07:58
δεν ψάχνεσε να κανεις καμια επένδυση σε φωτοβολταϊκά και αιολικά να ξεμπερδεύεις?
Μια κι εξω! Θα τα δώσεις μαζεμένα αλλά δεν θα χεις τα τέλη και λοιπά κερατιάτικα που ζητάνε καθε φορά!!
;)

Lupo
05/03/2007, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
δεν ψάχνεσε να κανεις καμια επένδυση σε φωτοβολταϊκά και αιολικά να ξεμπερδεύεις?
Μια κι εξω! Θα τα δώσεις μαζεμένα αλλά δεν θα χεις τα τέλη και λοιπά κερατιάτικα που ζητάνε καθε φορά!!
;)

:wave2:


Απόσβεση σε 7 χρόνια.
Τα υπόλοιπα, κέρδος.


:wave2:








Ότι θέλετε, εδώ είμαστε! :lol: :lol: :lol:

giatou
05/03/2007, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
δεν ψάχνεσε να κανεις καμια επένδυση σε φωτοβολταϊκά και αιολικά να ξεμπερδεύεις?
Μια κι εξω! Θα τα δώσεις μαζεμένα αλλά δεν θα χεις τα τέλη και λοιπά κερατιάτικα που ζητάνε καθε φορά!!
;)

στο τελος θα το γυρισουμε ολοι στην εποχη της φωτιας!!!
παρεπιπτωντως,ειτε εκκαθαριστικος ειναι ο λογαριασμος ειτε εναντι,πανω κατω περισσοτερα δημοτικα τελη εχει....οποτε δε πιστευω οτι παιζει ρολο αν ειναι εναντι ή εκκαθαριστικος...

οπως και να 'χει,το απογευμα παω να πληρωσω καταρχην τον δημαρχο (που ποτε δε ψηφισα,μιας και τα εκλογικα μου δικαιωματα ειναι αλλου), κατα δευτερον τα κρατικα καναλια (που ποτε δε βλεπω) και κατα τριτον το ρευμα που εκαψα!!!!

:wave2: :beer: :wave2:

SPORAKIAS
05/03/2007, 08:52
μου ηρθε και εμενα ο εκκαθαριστικος...

19€ για δεη και 24€ για δημο-ερτ....:mad:

George-3-
05/03/2007, 10:17
Εμενα μου ηρθε εναντι 32... ο περσυνος....ε βασικα τωρα χτιστικε το σπιτι που μενω που το ξερουν ποσο θα καταναλωσω.... S.N.T

Smelling Nails Tactic I suppose

Gandalf dr685sm
05/03/2007, 10:25
Τα φωτοβολταϊκα είναι η καλύτερη λύση σε κατοικημένη περιοχή , καθώς δεν θέλει ειδική άδεια που θέλει το αιολικό.

Νομίζω οτι υπάρχει ειδικό καθεστώς απο την ΔΕΗ , όπου μέσα απο την εγκατάσταση μπορείς να "γυρνάς" πίσω ρεύμα και να στο αφαιρούν απο τον τελικό λογαριασμό σου , με την χρήση ηλιακού συλλέκτη. Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω πολλές μιας και εγώ δεν είμαι συνδεδεμένος με ΔΕΗ... παίζω solo με τις κυψέλες και το αιολικό.

Αξίζει πάντως να το ψάξεις καλά.

Υ.Γ. Lupo....η απόσβεση διαφοροποιείται χρονικά , αναλόγως το μέγεθος της εγκατάστασης και της κατανάλωσης.


Gandalf

Lupo
05/03/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τα φωτοβολταϊκα είναι η καλύτερη λύση σε κατοικημένη περιοχή , καθώς δεν θέλει ειδική άδεια που θέλει το αιολικό.

Νομίζω οτι υπάρχει ειδικό καθεστώς απο την ΔΕΗ , όπου μέσα απο την εγκατάσταση μπορείς να "γυρνάς" πίσω ρεύμα και να στο αφαιρούν απο τον τελικό λογαριασμό σου , με την χρήση ηλιακού συλλέκτη. Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω πολλές μιας και εγώ δεν είμαι συνδεδεμένος με ΔΕΗ... παίζω solo με τις κυψέλες και το αιολικό.

Αξίζει πάντως να το ψάξεις καλά.

Υ.Γ. Lupo....η απόσβεση διαφοροποιείται χρονικά , αναλόγως το μέγεθος της εγκατάστασης και της κατανάλωσης.


Gandalf

Σαφώς και διαφοροποιείται, αλλά αναφέρομαι στο σύστημα των 5Kw το οποίο επιδοτείτε από την Ε.Ε. κατά 55% μέσω των κυβερνητικών οργανισμών.
Επίσης αναφέρομαι και στην μέση οικιακή κατανάλωση ρεύματος, για φωτοβολταϊκό σύστημα, διασυνδεδεμένο με τον παροχέα και όχι για αυτόνομο.

Εκεί όπου λές,

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Νομίζω οτι υπάρχει ειδικό καθεστώς απο την ΔΕΗ , όπου μέσα απο την εγκατάσταση μπορείς να "γυρνάς" πίσω ρεύμα και να στο αφαιρούν απο τον τελικό λογαριασμό σου , με την χρήση ηλιακού συλλέκτη
Η ΔΕΗ και η κάθε ΔΕΗ στις χώρες τις Ε.Ε. είναι υποχρεωμένη να αγοράζει το ρεύμα που παράγεις , σε ακριβότερη τιμή μονάδος απ'ότι στο πουλάει.
Την διαφορά, την βρίσκει, ώστε να την πληρώσει στον παραγωγό ρεύματος, στον λογαριασμό του καθενός μας, εκεί όπου λέει, "τελος για ανανεώσιμες πηγές ενέργειας".

Υ.Γ.2 Τι εννοείς όταν λές, παίζεις?

Υ.Γ.3 Η ηλιακή ενέργεια είναι το αντικείμενο εργασίας μου.

:wave2:

:beer: :beer:

gloum
05/03/2007, 10:55
Η απόσβεση για τα φωτοβολταικά είναι πάνω κάτω στα δέκα χρόνια δυστυχώς.Αν είστε σε θέση να κάνετε εσείς την μελέτη πάντως κάτι γλυτώνεται.Η ΔΕΗ υποχρεουται να σου αγοράζει το ρεύμα έναντι συγκεκριμένης τιμής (40-50 λεπτά την KWh ανάλογα το μέγεθος της εγκατάστασης και το που είναι).Τα μικρά αιολικά είναι δυστυχώς άλλη κατηγορία από μόνη της.Πάντως ΔΕΝ είναι τόσο αποδοτικά όσο πολύς κόσμος μιλάει.Υπ'όψιν μιλάω για τις γεννήτριες διαμέτρου κατά μέσο όσο 3-4 μέτρων που υπάρχουν στο εμπόριο για σπίτια και όχι για τις μεγάλες που χρησιμοποιούνται για ηλεκτροπαραγωγή (κυρίως) σε αιολικά πάρκα.Περισότερες πληροφορίες εντός:D(αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας χεχε)

Lupo
05/03/2007, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Η απόσβεση για τα φωτοβολταικά είναι πάνω κάτω στα δέκα χρόνια δυστυχώς.Αν είστε σε θέση να κάνετε εσείς την μελέτη πάντως κάτι γλυτώνεται.Η ΔΕΗ υποχρεουται να σου αγοράζει το ρεύμα έναντι συγκεκριμένης τιμής (40-50 λεπτά την KWh ανάλογα το μέγεθος της εγκατάστασης και το που είναι).Τα μικρά αιολικά είναι δυστυχώς άλλη κατηγορία από μόνη της.Πάντως ΔΕΝ είναι τόσο αποδοτικά όσο πολύς κόσμος μιλάει.Υπ'όψιν μιλάω για τις γεννήτριες διαμέτρου κατά μέσο όσο 3-4 μέτρων που υπάρχουν στο εμπόριο για σπίτια και όχι για τις μεγάλες που χρησιμοποιούνται για ηλεκτροπαραγωγή (κυρίως) σε αιολικά πάρκα.Περισότερες πληροφορίες εντός:D(αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας χεχε)

Επ!
Σε πιάσαμε!

Τι εννοείς?
Με τι ασχολείσαι?

Gandalf dr685sm
05/03/2007, 11:01
Lupo....

Για να μην τα ξαναγράφω και αρχίζουν και με βαράνε εδώ τα παιδιά... το σπίτι μου δεν έχει σύνδεση με την ΔΕΗ... είναι αυτόνομο παντελώς με ηλιακή-αιολική ενέργεια και φυσικό αέριο για κουζίνα-θέρμανση-καυστήρα.

Αν κάνεις μια έρευνα στο forum θα βρείς στοιχεία που έχω βάλει και φωτό σε άλλα μηνύματα μου , σχετικά με το θέμα.


Gandalf

gloum
05/03/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Επ!
Σε πιάσαμε!

Τι εννοείς?
Με τι ασχολείσαι?

Με ανανεώσιμα δουλεύω και εγώ σε ένα κέντρο ερευνών.Μην κάνουμε διαφημίσεις όμως βρε..πμ καλύτερα:wave2:

project.breeze
05/03/2007, 12:02
Για να ξεχωρίσουμε λίγο τις χρήσεις των φωτοβολταϊκών στοιχείων πρέπει να τα κατηγοριοποιήσουμε ανάλογα την χρήση:

• Απλό ή ανεξάρτητο φωτοβολταϊκό σύστημα

• Φωτοβολταϊκό σύστημα με αποθήκευση σε μπαταρίες

• Φωτοβολταϊκό σύστημα συνδεδεμένο στον οργανισμό κοινής ωφελείας

• Φωτοβολταϊκό σύστημα σε επίπεδο εργοστασίου παραγωγής ενέργειας

• Μικτά / Υβριδικά συστήματα


Η ενέργεια παράγεται όπου και όταν χρειάζεται και το φωτοβολταϊκό σύστημα είναι απλό σε όλα του τα στάδια - από την καλωδίωση, την αποθήκευση του έως και τα κέντρα ελέγχου του. Τα μικρά συστήματα (έως 500W) έχουν χαμηλό βάρος και είναι πολύ εύκολα στην μεταφορά και στην εγκατάστασή τους. Στις περισσότερες περιπτώσεις η εγκατάσταση ενός συστήματος διαρκεί μερικές ώρες. Ένα παράδειγμα είναι οι αντλίες νερού που απαιτούν συχνή συντήρηση, ενώ το φωτοβολταϊκό σύστημα που τις τροφοδοτεί με ηλεκτρικό απαιτούν μόνο ένα περιοδικό έλεγχο της κατάστασής τους και καθάρισμα.



Συστήματα με μπαταρίες

Τα φωτοβολταϊκά συστήματα με μπαταρίες είναι μία πολύ αξιόπιστη λύση για την ηλεκτροδότηση ενός χώρου ή μηχανήματος 24 ώρες το 24ωρο, με βροχή ή λιακάδα. Χρησιμοποιούνται σε όλο τον κόσμο για να μας δίνουν φως, να προμηθεύουν ηλεκτρικό τις οικιακές συσκευές, διακόπτες, τηλέφωνα, ακόμα και μηχανολογικό εξοπλισμό βαρέως τύπου. Κατά την διάρκεια της ημέρας τα στοιχεία συλλέγουν ηλιακό φώς , το μετατρέπουν σε ηλεκτρικό ρεύμα και το αποθηκεύουν στις μπαταρίες. Αυτές με την σειρά τους μας προμηθεύουν με ηλεκτρισμό όταν ζητηθεί. Μεσολαβεί μία συσκευή που ονομάζεται "ρυθμιστής φόρτισης" η οποία φροντίζει να φορτίζονται σωστά οι μπαταρίες και επιμηκύνει την διάρκεια ζωής τους, προστατεύοντάς τις από υπερφόρτιση ή από την ολική τους αποφόρτιση. Οι μπαταρίες είναι χρήσιμες στις περισσότερες περιπτώσεις αλλά απαιτούν μία περιοδική συντήρηση. Μοιάζουν με τις μπαταρίες των αυτοκινήτων, αλλά είναι σχεδιασμένες έτσι ώστε να μας δίνουν περισσότερο απο το αποθηκευμένο ρεύμα τους κάθε ημέρα. Τα υγρά τους πρέπει να ελέγχονται περιοδικά και πρέπει να προστατεύονται από υπερβολικά χαμηλές θερμοκρασίες. Η ποσότητα του ηλεκτρικού ρεύματος που μπορούμε να απαιτήσουμε από αυτές μετά την δύση του ήλιου ή σε συννεφιασμένο καιρό καθορίζεται από την παραγωγή των φωτοβολταϊκών στοιχείων και το είδος/ποσότητα των μπαταριών. Η πρόσθεση επιπλέον μπαταριών και στοιχείων ανεβάζει το κόστος της επένδυσής μας, για αυτό τον λόγο πρέπει να γίνεται καλή μελέτη των ενεργειακών αναγκών πριν την εγκατάσταση του συστήματος για τον ορισμό του αποδοτικότερου μεγέθους του συστήματος. Εάν οι ανάγκες μας σε ενέργεια αλλάξουν η προσθήκη και άλλων μερών του συστήματος είναι εφικτή και απλή.




Φωτοβολταϊκό σύστημα συνδεδεμένο με τον οργανισμό κοινής ωφελείας (ΔΕΗ)


Σε μέρη όπου ήδη υπάρχει ηλεκτρικό ρεύμα είναι εφικτή η σύνδεσή του με το φωτοβολταϊκό μας σύστημα, συμπληρώνοντας έτσι τις ανάγκες μας σε ενέργεια και αντικαθιστώντας την χρήση των μπαταριών. Πολλοί ιδιοκτήτες σπιτιών χρησιμοποιούν και τις δύο πηγές ηλεκτρισμού, μειώνοντας έτσι τον λογαριασμό του ηλεκτρικού. Ικανοποιούνται επίσης από το γεγονός ότι δεν μολύνουν το περιβαλλον . Ένας χρήστης φωτοβολταϊκού συστήματος που είναι συνδεδεμένο με το δίκτυο μπορεί επίσης να πουλήσει ρεύμα στην ΔΕΗ. Αυτό επιτυγχάνεται τοποθετώντας ένα μετρητή μεταξύ του συστήματος και του δικτύου. Όταν χρησιμοποιεί λιγότερο ρεύμα από αυτό που του παρέχει το φωτοβολταϊκό σύστημα το πλεόνασμα διοχετεύεται (ή πωλείται) στο δίκτυο. Στον επόμενο λογαριασμό ηλεκτρικού παρουσιάζεται η πίστωση από την πώληση του ηλεκτρικού ρεύματος. Για να γίνει αυτό εφικτό χρειάζεται ένας εγκεκριμένος μετατροπέας που μετατρέπει το συνεχές ρεύμα που παράγει το φωτοβολταϊκό σύστημα στο εναλλασόμενο του δικτύου εξισορροπώντας την τάση, την συχνότητα και την ποιότητά του με ακρίβεια. Σε περίπτωση πτώσης της τάσης του δικτύου, αυτόματοι διακόπτες ασφαλείας αποσυνδέουν το φωτοβολταϊκό σύστημα από αυτό.



Υβριδικά συστήματα

Συνδιάζουν ηλεκτρικό ρεύμα που προέρχεται από πετρελαιογεννήτριες , ανεμογεννήτριες, μικρές υδροηλεκτρικές γεννήτριες και φωτοβολταϊκά συστήματα, ανάλογα με τις ενεργειακές ανάγκες που υπάρχουν, αξιοποιώντας τα γεωγραφικά πλεονεκτήματα της περιοχής. Είναι ιδανικά συστήματα για εφαρμογές σε απομακρυσμένες τοποθεσίες όπως τηλεπικοινωνιακοί σταθμοί καί αναμεταδότες, στρατιωτικές εγκαταστάσεις και παραμεθόρια χωριά. Απαραίτητη γνώση για την εγκατάσταση ενός υβριδικού συστήματος είναι η ζήτηση σε ηλεκτρικό ρεύμα όπως και τα γεωγραφικά και τοπολογικά πλεονεκτήματα, οπότε πρέπει να καταμετρηθεί η ηλιακή ενέργεια, ο άνεμος και άλλες πιθανές πηγές σε μία συγκεκριμένη περιοχή. Αυτή η καταμέτρηση θα αποτελέσει την βάση για τον σχεδιασμό ενός υβριδικού συστήματος παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας που καλύπτει σε όσον το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος τις ανάγκες σε ηλεκτρικό ρεύμα της εγκατάστασης ή της κοινότητας.


Γενικά πάντως η τεχνολογία των φωτοβολταϊκών βρίσκεται σε εμβρυική κατάσταση και θα χρειαστούν πολλά χρόνια για να αξιοποιηθεί πλήρως η ενέργεια του ήλιου,ας μην ξεχνάμε πως η μέγιστη απόδοση που πετυχαίνουν τα σύγχρονα φβσ είναι 25%-30%...

gloum
05/03/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
μέγιστη απόδοση που πετυχαίνουν τα σύγχρονα φβσ είναι 25%-30%...

Εφόσον μιλάμε για τα εμπορικά πάμε στο 15%-20%(δεν ξέρω πολλούς να εμπορεύονται πχ το HIT της Sanyo:D)

Gandalf dr685sm
05/03/2007, 12:23
Προσωπικά ανήκω στην τελευταία κατηγορία αλλά και στην πρώτη κατηγορία, καθώς και μπαταρίες υπάρχουν αλλά και ανεμογεννήτρια.

Όπως έχω πεί το κόστος είναι αρκετό , αλλά απο την στιγμή που καλύψεις την ανάγκη της αποθήκευσης ενέργειας, μια πλήρη φόρτιση σε 12-14 ώρες με ήλιο και άερα σε βγάζει ώς και 4 μέρες σύνολο (εξαρτώμενης της κατανάλωσης).

Γενικά πάντως, το οτι ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΟΜΑΙ πλέον με το δίκτυο της ΔΕΗ , με έχει απαλλάξει απο δεκάδες μπελάδες και προβλήματα τάσης. Με αρκετές μετατροπές και αλλαγές στην νοοτροπία όσον αφορά την κατανάλωση ενέργειας πάντως.


Gandalf

gloum
05/03/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Με αρκετές μετατροπές και αλλαγές στην νοοτροπία όσον αφορά την κατανάλωση ενέργειας πάντως.


Gandalf

Tα είπες όλα φίλε μου..αυτό χρειάζεται σε όλους.....

Gandalf dr685sm
05/03/2007, 12:40
Το θέμα είναι πάντα επίκαιρο πάντως... απο το in.gr φαίνεται οτι η Ε.Ε. το έχει φέρει στο προσκήνιο.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=784427&lngDtrID=252

Gandalf

project.breeze
05/03/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Εφόσον μιλάμε για τα εμπορικά πάμε στο 15%-20%(δεν ξέρω πολλούς να εμπορεύονται πχ το HIT της Sanyo:D)


Ε ναι γι'αυτό είπα "μέγιστη δυνατή απόδοση",πάντα στην εμπορική μορφή κάθε τεχνολογίας υπολογίζουμε ένα 10-15% κάτω από την εργαστηριακή ή θεωρητική απόδοση:beer:

noble
05/03/2007, 12:54
οταν λετε οτι το κοστος ειναι μεγαλο για τι ποσο μιλατε?
εμενα η δεη μου ερχεται το λιγοτερο 80 ευρω το μηνα και το περισσοτερο 100,υποθετω λοιπον οτι στο περασμα του χρονου και αυτο ειναι μεγαλο ποσο :(
μ ενδιαφερει πολυ...που μπορω να μαθω περισσοτερες πληροφοριες,για να μην σας ζαλισω στις ερωτησεις?:p
:beer:

gloum
05/03/2007, 13:01
Μεγάλο κόστος δυστυχώς..και είπαμε απόσβεση γύρω στα 8-10 χρόνια.Τελευταία φορά που κοίταξα στην Ελλάδα ήταν γύρω στα 5000 το KW?Δεν είμαι σίγουρος ΄σορρυ

maverick26
05/03/2007, 13:12
ΠΑΙΔΙΑ Η ΔΕΗ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΑ.....ΣΕΙ.
ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ ΔΕΗ 30-35 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΑ 29 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ (ΧΑΧΑΧΑΧΑ)ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ .ΕΡΤ (ΑΝΝΑ ΔΡΟΥΖΑ ) ΚΑΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΠΟΙΗΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΜΑΡΤΟΝ .

ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΕΝΝΑΛΑΧΤΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ .
ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΝΟΥΝ??

Gandalf dr685sm
05/03/2007, 13:33
Κοντά σε αυτό το κόστος είναι...

Η μονάδα που έχω εδώ , είναι κοντά στις 9kw παραγωγή , και πήγε σαν εξοπλισμός και εγκατάσταση κοντά στα 45-50.000?.

Βέβαια για μια οικεία μικρότερη , νομίζω οτι ενα φωτοβολταϊκό συν εγκατάσταση , δεν φτάνει καν σε αυτό το σημείο. Ειδικά αν αναλογιστείς οτι δεν πας για πλήρη κάλυψη όπως είμαι τώρα, αλλά για μερική κάλυψη κυρίως τις ώρες αιχμής (καλοκαίρι-κλιματισμοί κτλ.) και λιγότερο την νύχτα που συνήθως έχει και φθηνότερο τιμολόγιο.


Η ομάδα που έχει στήσει το δικό μου, έχει πληροφορίες στο http://www.alexakisenergy.com


Gandalf

soundstorm
05/03/2007, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo

Η ΔΕΗ και η κάθε ΔΕΗ στις χώρες τις Ε.Ε. είναι υποχρεωμένη να αγοράζει το ρεύμα που παράγεις , σε ακριβότερη τιμή μονάδος απ'ότι στο πουλάει.

:beer: :beer:
Σε τιμη ακριβοτερη?
Η ΔΕΗ πουλαει το ΚW εναντι 17 λεπτων.
Δηλαδη αν εγω δωσω ρευμα στην δεη θα μου το πληρωσει πιο ακριβα?

Lupo
05/03/2007, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Σε τιμη ακριβοτερη?
Η ΔΕΗ πουλαει το ΚW εναντι 17 λεπτων.
Δηλαδη αν εγω δωσω ρευμα στην δεη θα μου το πληρωσει πιο ακριβα?
Ακριβώς έτσι.
Το σε ποιά τιμή το αγοράζει δεν θυμάμαι να σου πώ , γιατί είμαι στην Κύπρο εδώ και 3+ χρόνια.
Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή το πόσο ακριβώς, αλλά είναι ακριβότερο σίγουρα κατα κάποια λεπτά.

soundstorm
05/03/2007, 22:22
Για κοιτα κατι πραματα.Καλα ε,δεν το περιμενα με τιποτα αυτο.

Lupo
05/03/2007, 22:42
Κάτι που επίσης δεν γνωρίζει ο κόσμος, είναι ότι και για τους ηλιακούς θερμοσίφωνες υπάρχει επιδότηση, 10-20% αναλόγως τον τύπο του.
Κάτι που θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό, λόγω του χαμηλού κόστους του, σε σχέση με την εξοικονόμηση ενέργειας και χρημάτων!
:wave2:

project.breeze
05/03/2007, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Σε τιμη ακριβοτερη?
Η ΔΕΗ πουλαει το ΚW εναντι 17 λεπτων.
Δηλαδη αν εγω δωσω ρευμα στην δεη θα μου το πληρωσει πιο ακριβα?


Η ΔΕΗ δεν αγοράζει KW αλλά KW/H (κιλοβατώρα).To KW είναι μονάδα ισχύος ενώ η KW/Η μονάδα κατανάλωσης.Η ΔΕΗ αγοράζει νομίζω κάπου στα 0,40-0,45 ευρώ την ΚW/H :smokin:

gloum
06/03/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Η ΔΕΗ δεν αγοράζει KW αλλά KW/H (κιλοβατώρα).To KW είναι μονάδα ισχύος ενώ η KW/Η μονάδα κατανάλωσης.Η ΔΕΗ αγοράζει νομίζω κάπου στα 0,40-0,45 ευρώ την ΚW/H :smokin:

Για την ακρίβεια έχει ώς εξής

σύστημα <20KW στο διασυνδεδεμένο δίκτυο 0,40 ευρώ την KWh
σύστημα >20ΚW στο διασυνδεδεμένο δίκτυο 0,45 ευρώ την KWH
σύστημα <20ΚW εκτός διασυνδεδεμένου (δηλαδή νησιά κυρίως) 0,45 ευρώ την KWh
σύστημα >20KW εκτός διασυνδεδεμένου 0,50 ευρώ την KWh

soundstorm
06/03/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Για την ακρίβεια έχει ώς εξής

σύστημα <20KW στο διασυνδεδεμένο δίκτυο 0,40 ευρώ την KWh
σύστημα >20ΚW στο διασυνδεδεμένο δίκτυο 0,45 ευρώ την KWH
σύστημα <20ΚW εκτός διασυνδεδεμένου (δηλαδή νησιά κυρίως) 0,45 ευρώ την KWh
σύστημα >20KW εκτός διασυνδεδεμένου 0,50 ευρώ την KWh

Εντος και εκτος διασυνδεδεμενου δικτυου,δηλαδη αν παιρνεις ρευμα απο το δικτυο της ηπειρωτικης Ελλαδας ή απο αυτονομο σταθμο(νησι δηλαδη?)

tai
06/03/2007, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Κοντά σε αυτό το κόστος είναι...

Η μονάδα που έχω εδώ , είναι κοντά στις 9kw παραγωγή , και πήγε σαν εξοπλισμός και εγκατάσταση κοντά στα 45-50.000?.



Gandalf μιλάς και για ανεμιστιράκι και για φοτοβολτ/κο και για ντουρασελ?

argy_kap
07/03/2007, 20:03
Και αν κάποιος ενδιαφέρεται να ψαχτεί λίγο περισότερο για χρήση στο σπίτι??? για δώστε κανένα tip :)

SPORAKIAS
07/03/2007, 20:40
αυτο το σ/κ εχει εκθεση ανανεωσιμων πηγων ενεργειας στο ανατολικο αεροδρομιο...:winka:

33leon
07/03/2007, 21:54
εμενα φιλε μου εκανε ο δήμος μια άλλη μαγκιά χαλασε ο Η/Υ και χασανε τα αρχεια ειπαν βαλανε λοιπων στην τυχη !!! τα τετραγωνικα του σπιτιου , βάση αυτο βγαινουν α δημοτικα τελη, και ξαφνικα βλεπω ενα λογαριασμο για εγκεφαλικο,να μην τα πολυλογω πηγα στο δημο τους το ειπα και μου ειπαν την δικαιολογια που σας ειπα ,δεν ελαβα απαντηση οταν ρωτησα γιατι δεν ειδαν το αρχειο τους με τους φακελους (το παλιο)που κατεθεσα . εκανα αιτηση ηρθαν ξανα μετρησαν το σπιτι και μου ειπαν οτι τα χρηματα θα μου επιστραφουν ,αλλα τιποτα δυο χρονια τωρα.