PDA

View Full Version : πρατήρια καυσίμων ή μηχανικό πρόβλημα..???



theocris
04/03/2007, 23:17
Παρασκευή 02/03/2007 και ξεκινάμε για Πάτρα 3 μηχανές ( varadero, transalp και το δικό μου v-strom 650 με 5200 κm στο οδόμετρο). Έχω "φουλάρει" βενζίνη raching της shell. Στο δρόμο όλα καλά με το v-strom να κινείται σε άψογους ρυθμούς και να επιταχύνει όπου και όσο θέλω..Και ενώ πλησιάζουμε Ακράτα, πάντοτε από εθνική οδό (ο Θεός να την κάνει..), έχω στο ταχύμετρο 160 km/h και περίπου 7000 rpm/min κάνω να ανοίξω το γκάζι και παρατηρώ έκπληκτος ότι το γκρίπ του γκαζιού έχει τερματίσει και με το v-strom να μην έχει καμία διάθεση να ανεβάσει ούτε km, ούτε στροφές..Γνωρίζω ότι έχω on-off και όχι s.s. αλλά γνωρίζω επίσης ότι με έχει ταξιδέψει με δύο άτομα 185-190 km για αρκετή ώρα σε παλαιότερη εκδρομή..Δυο λοιπόν τα τινά : 1ον, βενζίνη με..μπόλικο ¨νεράκι¨ ή
2ον, πρόβλημα της αντλίας βενζίνης..
Το 2ο μάλλον δεν υφίσταται επειδή το μοτέρ ανέβαζε κανονικά όλες τις άλλες ταχύτητες μέχρι και τα ¨κόκκινα¨. Μόλις έβαζα 6η το ίδιο φαινόμενο..Τελειώνει η βενζίνη και ανεφοδιάζομαι στην Πάτρα. Την επομένη της επιστροφής το πρόβλημα είχε εξαφανιστεί..:confused: Ρωτώ λοιπόν τους συμφουρίτες :
- εαν η βενζίνη ήταν νοθευμένη, το νερό (το οποίο είναι και πιο βαρύ) φεύγει ή παραμένει κάπου και πού ??
- επιταχύνει την ¨ζωή¨της αντλίας βενζίνης ??
- τι τελική έχει το v-strom 650 και με πόσες χιλιάδες στροφές ?? (αυτό για v-strommites)
- υπάρχει περίπτωση ο συνεγαρμός να δημιουργεί το παραπάνω πρόβλημα στο v-strom (απομόνωση κινητήρα μου είπαν κάποιοι αλλά δε το πιστεύω)

υ.γ. εάν θέλει κάποιος να καταγγείλει κάποιο πρατήριο καυσίμων η μόνη οδό είναι το ΙΝ.ΚΑ. ή και κάτι άλλο ??

Ninja636
04/03/2007, 23:47
υ.γ. εάν θέλει κάποιος να καταγγείλει κάποιο πρατήριο καυσίμων η μόνη οδό είναι το ΙΝ.ΚΑ. ή και κάτι άλλο ??


ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΠΑΡΑΠΟΝΑ & ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ

1520

ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 8.00 ΕΩΣ ΤΙΣ 22.00

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

Πλατεία Κάνιγγος, 101 81 ΑΘΗΝΑ

Τηλ.: 210 38 21 838 – 38 42 508

FAX: 210 38 29 640 – 38 42 642

E-mail: info@efpolis.gr

Internet: www.efpolis.gr

theocris
04/03/2007, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
[B]

ευχαριστώ...:beer: