PDA

View Full Version : Μανιβελα ΧΕΛΠ



deus_cide
05/03/2007, 12:12
Γεια σας.
Και πάλι εδώ να λάβω τα φώτα σας.
Έχω ενα μικρο ενδουρακι dr-200SE.Για να το βάλω μπρός εχει μιζα.ΝΟ ΜΑΝΙΒΕΛΑ
ομως στο μοτερ επανω,εχει ενα καπακι με πλαστικη ταπα που λέει KICK STARTER.
Μπορω να βάλω κ γω μια ματζαφλάρα εκει ρε παιδια? ή εχει απλα την ταπα γιατι σε αλλα μοντελα ειχε μανιβελα?
ξερει κανεις? ευχαριστω.

kaps
05/03/2007, 12:21
Στο ΧΤ600Ε (μίζα) που είχα διέθετε τάπα στη θέση που ήταν η μανιβέλα.Ρωτώντας το μαστόρι μου είπε πως ναι μπαίνει και μανιβέλα ... Το εννοούσε άραγε;

byron
05/03/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Στο ΧΤ600Ε (μίζα) που είχα διέθετε τάπα στη θέση που ήταν η μανιβέλα.Ρωτώντας το μαστόρι μου είπε πως ναι μπαίνει και μανιβέλα ... Το εννοούσε άραγε;

Τα μοτέρ αυτά όταν σχεδιάστηκαν (΄80s) είχαν μόνο μανιβέλλα. Με τον καιρό και αφού έγιναν πιο πολιτισμένα, αφαίρεσαν όλα τα εξαρτήματα της μανιβέλλας και έκλεισαν την τρυπίτσα με μια τάπα...

Μπαίνει μανιβέλλα αλλά δεν θα έβλεπα τον λόγο να το κάνει κάποιος.

:wave2:

motaba
05/03/2007, 13:24
Η μόνη περίπτωση που θέλεις μανιβέλα είναι αν μείνει από μπαταρία στα βουνα...
Γίνεται.. Κοίτα εδώ (http://www.xt600.de/xt_werkstatt/+bastelanleitungen/kickstarter/index.htm) , βέβαια είναι για ΧΤ 600 αλλά η ίδια διαδικασία είναι μάλλον..


80073

deus_cide
05/03/2007, 16:20
Βασικα εμεινα εδω κ 2 μερες απο μπαταρια μες το σαβ/κο κ βαρεθηκα να το σπρωχνω,,,,
επιτελους μια μανιβελα....
Σημερα θα το παω σε μαστορα να μου πει κιολας.....
Ασε που ο φιλος ειχε δικιο....για ανδροπρεπεις λογους αισθητικης κρινεται αναγκαιο...λολ

deus_cide
06/03/2007, 10:39
edit: Είμαι ο Νίκος και είμαι καλά..!!! (δεν παραμιλάω πια...!!!)

-χτες το πηγα στο μηχανικο για μανιβελίτσα...μου είπε οτι ΄δεν υπάρχει μέσα του ο μηχανισμός
της μανιβέλας κ οτι θα κοστίσει αρκετα για να μπεί....100Ε η μανιβέλα μονο χωρίς τα γρανάζια!!!
Μα τόσο ακριβή αυτή η ματζαφλάρα?????γμτ.... :D

fotografos
13/03/2007, 07:46
Στο dt που έχω που είναι 2004 μοντέλο έχει μόνο μίζα αλλά πάλι το καπάκι που γράφει για μανιβέλα, απόσο ρώτησα πέρνει μανιβέλα μιας και τα γρανάζια μέσα είναι ακριβώς ίδια απλά λείπουν τα γρανάζια της μανιβέλας τα ελατηριάκια κτλ, οπότε λογικά και στο δικό σου έτσι θα είναι, αν δεν είναι σίγουρος και ο μηχανικός γιατί δεν κάνετε ένα άνοιγμα στο καπάκι να δείτε αν μπορεί να τοποθετηθεί?
Καλή και η μίζα αλλά χρειάζεται και η μανιβέλα!

fotografos
13/03/2007, 07:48
100 ευρώ η μανιβέλα μόνο?
Το μέταλο που το πατάς με το πόδι?
200γραμάρια σιδίρου 100ευρω?
Εμένα μου αν θυμάμαι καλά έβγενε κάπου 200ευρώ όλα γρανάζια μανιβέλα εργατικα.
Σόρρυ για το προιγούμενο που σου είπα να το πάς σε μηχανικό δεν είδα οτι το πήγες!
Δεν φοράω και τα γυαλία μου!