PDA

View Full Version : Triumph ST 1050 info



zeli
05/03/2007, 14:05
Καλησπέρα σε όλους!!!!
Ως γνωστών το Caponord αποτελεί παρελθόν απ το Σεπτέμβρη. Έως και χθες δεν σκεφτόμουν κάποια συγκεκριμένη moto αλλά μια ψιλοσβέλτη βολτίτσα στον γνωστό Άγιο με την παρέα και ένα δανικό fazer 600 άρχισαν να μου ξαναβάζουν τους ψύλλους στα αυτιά….Το κυρίως θέμα τώρα…Το μέσο. Προσανατολισμός το ταξίδι άρα on –off ή sport touring.
Θέλω λοιπόν γνώμες και απόψεις για το Sprint ST 1050.(Έχω κάνει search).Θέλω κάτι ποιο λεπτομερές αν είναι ωραίο ή όχι για να έχω φτάσει στο σημείο να ρωτάω μου αρέσει τουλάχιστον οπτικά.
Ερωτώ λοιπόν
1.Πόσο συχνά και αν χαλάει,
2. Τι bugs και παιδικές αρρώστιες ξέρετε γνωρίζετε έχετε διαβάσει.
3.Ποιος τα φτιάχνει (συνεργεία και γενικά υποστήριξη)
4.Ποσο συχνά service αλλά και πόσο κοστίζουν
5.Ανταλλακτικά και διαθεσιμότητα
6.Αντιπροσωπεία γενικά
7.Τέλος αξίζει τελικώς σαν αγορά?(δεν βλέπω να κυκλοφορούν και πολλά)…Αν και αυτό που είδα χθες στην Εύβοια φαινόταν και ακουγόταν τ@υλα!
(Τα 3,4,5,6 γενικώς για Triumph)
Thanx
:wave2: :wave2:

m1ke
06/03/2007, 01:54
1. Χαλάει όσο χαλάνε και όλες οι άλλες μηχανές :winka: Πέρα από την πλάκα δεν έχει ακουστεί κάτι όπως και με τα παλιότερα ST 955 που ήταν απροβλημάτιστα.
2. Παιδικές αρρώστιες δεν έχει και είναι από τα πιο μοσχοπουλημένα touring μηχανάκια στην Ευρώπη. Η Γερμανία είναι τίγκα στα ST 1050. Το ST κέρδισε και το τεστ των 50000χλμ του Motorrad με αντίπαλο τα BMW K1200S και Honda VFR-ABS.
3. Με τα συνεργεία παίζει ένα θέμα λόγω περιορισμένων επιλογών, αλλά μην φανταστείς ότι θα έχεις πρόβλημα κιόλας εκτός αν μένεις επαρχία όπου δεν ξέρω τι παίζει.
4. Τα service είναι τα γνωστά που ισχύουν σε όλα τα χιλιάρια touring. Το μόνο που ξεφεύγει σε τιμές ανταλλακτικών σε σχέση με τους υπόλοιπoυς είναι τα τακάκια που είναι λίγο τσιμπημένα, δικαιολογημένα εν μέρη γιατί είναι πολύ καλής ποιότητας σε σχέση με του εμπορίου που έχω δοκιμάσει.
5. Πρόβλημα με ανταλλακτικά δεν παίζει, σε κάτι εξεζητημένο που δεν υπάρχει σε stock π.χ. ψυγείο δίνεις κάτι παραπάνω και το έχεις την μεθεπόμενη μέρα με courrier από το εργοστάσιο εάν δεν θέλεις να περιμένεις.
6. Η αντιπροσωπεία είναι όπως και οι υπόλοιπες, δηλαδή μην περιμένεις τίποτα διαφορετικό.
7. Αν το έχεις οδηγήσει και το γουστάρεις πάρτο. Το μηχανάκι είναι άψογο. Ωστόσο επειδή είναι μηχανή sport touring και ανήκει σε μία κατηγορία που δεν πουλιέται εύκολα στην Ελλάδα, αν αποφασίσεις να το δώσεις δεν θα φύγει με την ευκολία που πουλάς πχ. ένα Vstrom

zeli
06/03/2007, 08:40
Thanx Man

Εσένα περίμενα να απαντήσεις.Να ρωτήσω εχεις υπόψη σου αν το δίνει test ride η Ηλιοφιλ?

:wave2: :wave2:

ruyjin
06/03/2007, 10:01
ρε zeli εσυ δε κοροιδευες τα sport-touring το καλοκαιρι!!
και τωρα θες να παρεις το 1050!!!
ακους Νίκο (powerphot) !!!! τα εχει χασει ο φιλος μας (zeli)
:D:D

μπου χαχαχαχα

m1ke
06/03/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Thanx Man

Εσένα περίμενα να απαντήσεις.Να ρωτήσω εχεις υπόψη σου αν το δίνει test ride η Ηλιοφιλ?

:wave2: :wave2:

Όλα τα δίνουν για test ride, ωστόσο αυτά που δίνουν δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση (φρένα, λάστιχα). Με πιάνεις υποθέτω.

zeli
06/03/2007, 14:46
I know.....;) Οπως και να χει θα περάσω να το κάνω μια βόλτα...Μήπως ξέρεις κάτι σε αγγλόφωνο forum στο t595 δεν βρίσκω τίποτα.

m1ke
07/03/2007, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
I know.....;) Οπως και να χει θα περάσω να το κάνω μια βόλτα...Μήπως ξέρεις κάτι σε αγγλόφωνο forum στο t595 δεν βρίσκω τίποτα.

Δες εδώ http://www.triumphrat.net/modules.php?op=modload&name=Forum&file=viewforum&forum=20

zman
07/03/2007, 09:59
Απο την πειρα μου σε Sprint 1050...

Σαν στησιμο ειναι απο τις καλυτερες σπορ που εχω οδηγησει, ειδικα αν εισαι 1.80. Εχει αρκετο χωρο για ποδια κλπ. χωρις να βρισκει κατω ευκολα και ειναι πολυ πιο σπορ στη συμπεριφορα απ'οτι θα περιμενε καποιος. Το ιδιο ισχυει και για το συνεπιβατη με ανετη θεση ποδιων, ουδετερη επιρροη στη συμπεριφορα της μοτο σε στροφες λογω μεταξονιου και οριακη δυνατοτητα ευθειας ορασης επανω απο το κρανος του οδηγου χωρις να τρωει αερα, πραγμα πολυ σημαντικο στο ταξιδι αφου το κρανος στο πλαι ειναι κουραστικο και επικινδυνο. Ο κινητηρας του ειναι μαλλον ο καλυτερος χιλιαρης που υπαρχει, η ροπη απο τις χαμηλες δεν εχει καμμια σχεση με τετρακυλινδρα η δικυλινδρα, η μηχανη κινειται με 6η ολη μερα, και στα προσπερασματα, το κιβωτιο το ξεχνας εκτος αν θες να παιξεις με το λεβιε για να ξεπιαστεις, οχι οτι θα πας πιο γρηγορα...
Στα λιγα χιλιομετρα, βλεπε επαρχιακο δικτυο με κατηφορικες φουρκετες των 30-40-50 χαω θα ειναι με διαφορα το πιο ξεκουραστο σε καρπους και ποδια, ειναι αρκετα στενο για να κατιεσαι με τα γονατα και να ξεκουραζεσαι κι οχι πολυ σκυφτο. Στην Κρητη το καλοκαιρι το εκτιμησα ιδιαιτερα. Το μοτερ ειναι καταλυτικο Euro3 οποτε να περιμενεις αρκετη ζεστη, η χειρολαβη του συνεπιβατη ψηνεται κυριολεκτικα απο την εξατμιση και καλα θα κανει ετσι κι αλλιως να φοραει γαντακια. Το χειμωνα βεβαια αυτο δουλευει υπερ σου.
Με ενα ατομο ο πισω τροχος ειναι λιγο ελαφρυς στις εισοδους, ειδικα εαν αργεις ν'ανοιξεις το γκαζι, αλλα ελεγχεται ευκολα, με δυο ατομα κραταει καλυτερα σε σταθερες τροχιες αν συνεργαζεται λιγο με το σωμα ο συνεπιβατης. Στις Σερρες αν δεν ασχολεισαι με οριακα φρεναρισματα και δουλευεις με τη ροπη του και λιγες αλλαγες θα κουφανει πολυ κοσμο με το γυρολογιο και θα σε κουρασει ελαχιστα σε σχεση με ενα supersport.
Οι καθρεπτες του εχουν μια ταση να τρεμουν και να κουνανε και το φαιρινγκ, αυτα στο πρωτο μοντελο, μαλλον το εχουν βελτιωσει απο τοτε. Επισης η μαμα ζελατινα ειναι λιγο ανεπαρκης και χρειαζεται να την αλλαξεις με την αμεσως ψηλωτερη για να μην εχεις περιδινησεις στο κρανος στα 210 περιπου αν θυμαμαι καλα και μεχρι τα 230 (μετα σταθεροποιειται αλλα εξαρταται κι απο το κρανος σου το που θα συντονιστει). Στα 150-180 νομιζεις οτι εισαι σταματημενος, σε σημειο που να ειναι επικινδυνο (δεν τα νιωθεις τα χιλιομετρα και δεν κουραζεσαι λογω θεσης). Εχω πιασει τον εαυτο μου να πηγαινει συχνα με 180-190 σε κανονικη βροχη ενω νομιζα οτι πηγαινω με 130...
Με δυο λογια, αν θελεις να κρατησεις το μηχανακι για καμμια πενταετια τουλαχιστον και εχεις σκοπο να το λιωσεις στο χιλιομετρο παρ'το με κλειστα ματια. Απο σερβις, Βασιλης Ευθυμιου στη Βουλιαγμενης 55 ειναι ο ανθρωπος που εμπιστευομαι για τα δικα μου Triumph, σωστο παιδι, αγωνιζομενος με Daytona 675, ξερει και να διαβαζει manual, εννοειται εξουσιοδοτημενος για εγγυησεις κλπ. Με την αντιπροσωπεια θα ασχοληθεις μια φορα στη ζωη σου κι αυτο αν θελεις γιατι μπορεις να το παρεις και απο dealer.
0-400 εχω κανει (σε πιστα) 10.5 με 200+ εξοδο (πρεπει να ψαξω για το χαρτακι) με γυρω στο 1.5 για τα πρωτα 20 μετρα που σημαινει οτι περνας τα SS600 και παιρνεις τα μπαμ στο κατοσταρι που βλεπουν και τα κοριτσια απο την καφετερια ακομα και απο τα χιλιαρια, λογω μεταξονιου και ελεγχομενης σουζας.
Αυτα... :beer:


80237

zeli
07/03/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από zman
Απο την πειρα μου σε Sprint 1050...


Πολύ καλό reference φιλε thanx και να το χαίρεσαι το εργαλείο.

Mike ευχαρστώ θα σου πω περσότερα από βδομάδα.Κανόνισα test ride το st και το tiger

zman
07/03/2007, 11:40
Το εχω πουλησει απ περισυ...
Με τρομαζε να πηγαινω τοσο γρηγορα!

zeli
07/03/2007, 12:31
Αλήθεια έφυγε ευκολα?Εκανες ανταλλαγή?Πως εγινε για πες...

zman
07/03/2007, 12:59
Εφυγε πολυ δυσκολα, πρεπει να το κρατησεις αρκετο καιρο, αν θες να το δωσεις στο χρονο παρε κατι αλλο καλυτερα.