PDA

View Full Version : Gsx1400 ή Cbf1000



aquatic
05/03/2007, 21:11
ρε παιδια για δωστε καμια γνωμη, οσοι ξερετε βεβαια..

ειμαι μεταξυ των δυο αυτων μοτοσυκλετων, θα πειτε δεν ειναι ακριβως το ιδιο, η μια γυμνη η αλλη με μισο φερινγκ..τελος παντων για μενα και οι 2 ειναι ανθρωποκεντρικες μηχανες με ορθια θεση οδηγησης που βασιζονται περισσοτερο στη ροπη τους παρα στην ιπποδυναμη, κι αυτο ειναι που μ αρεσει σ αυτες..

ποια να παρω ομως..η χρηση θαναι μικτη..και λιγο πολη και λιγο ταξιδι..και λιγο χαλαρες βολτες..οτι κανουμε ολοι δηλαδη που εχουμε τις μηχανες για το κεφι μας.

dessert
05/03/2007, 21:22
Multistrada 1100 . . . :D



Και αν επιμένεις το gsx :(
















.

aquatic
05/03/2007, 21:43
θελω τετρακυλινδρο, οχι 2κυλινδρο..

δοκιμασα και τη σειρα R της BMW σ αυτη τη κατηφορία και δεν μ αρεσε..άσχετο αλλα δεν εχω καταλαβει τι βρισκουν στους boxer κινητηρες απο πλευρας οδηγικης ευχαρίστησης..κραδασμοι παντου, ελλειψη δυναμης...τελος παντων.

μηπως να εβλεπα και το XJR1300?

dessert
05/03/2007, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
θελω τετρακυλινδρο, οχι 2κυλινδρο..

δοκιμασα και τη σειρα R της BMW σ αυτη τη κατηφορία και δεν μ αρεσε..άσχετο αλλα δεν εχω καταλαβει τι βρισκουν στους boxer κινητηρες απο πλευρας οδηγικης ευχαρίστησης..κραδασμοι παντου, ελλειψη δυναμης...τελος παντων.

μηπως να εβλεπα και το XJR1300?


Συγνώμη για την παρέμβαση, μην πάρεις multistrada, πάρε ένα z750
:wave2:

aquatic
05/03/2007, 22:03
καλο το z750 αλλα ειναι μεγαλη η διαφορα στην αισθηση με τα 1000ρια+ γυμνα..

εχω πειστει να αγορασω μηχανη στη κατηγορια του λιτρου και πανω..

project.breeze
05/03/2007, 22:26
Ναι εδώ που τα λέμε τώρα τί να σου κάνει το 750άρι ε; Νεκρό το μηχανάκι...:confused:

Αφού θες πάνω από λίτρο πάρε το GSX και κάνε καλού κακού και καμμιά κουμπαριά με τον λαστιχά της γειτονιάς σου...

aquatic
05/03/2007, 23:20
στο θεμα μηχανη δεν χωραει παντα η λογικη. το 750 ειναι μια χαρα μηχανακι μεχρι να οδηγησεις ενα χιλιαρι..οπως και η 29'' τηλεοραση μεχρι να δεις 42''..τι τα θες..οσο δοκιμαζεις θες κατι καλυτερο.

οσον αφορα το λαστιχο, δεν ειμαι πια σε ηλικιες για παντιες..απλα η αισθηση της περισσιας δυναμης στο δεξι χερι ειναι μεγαλη υποθεση..και μεγαλος fun factor!

για οσους δεν εχουν οδηγησει αυτα τα μικρα τερατατακια τους προκαλω να κανουν ενα test ride και θα με θυμηθουν...

AFTER
05/03/2007, 23:23
μπορει τα XJR1300-CB1300-GSX1400 να εχουν ΠΟΛΥ παραπανω ροπη, αν τα βαλεις ομως διπλα απο σταση, πιστεψε με το Ζ750 θα ριξει και στα 3!
Αλλη φαση βεβαια η ΠΟΛΥ ροπη, αλλα περισσοτερα κυβικα, δεν σημαινει και ''πιο γρηγορο''

project.breeze
05/03/2007, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
στο θεμα μηχανη δεν χωραει παντα η λογικη. το 750 ειναι μια χαρα μηχανακι μεχρι να οδηγησεις ενα χιλιαρι..οπως και η 29'' τηλεοραση μεχρι να δεις 42''..τι τα θες..οσο δοκιμαζεις θες κατι καλυτερο.

οσον αφορα το λαστιχο, δεν ειμαι πια σε ηλικιες για παντιες..απλα η αισθηση της περισσιας δυναμης στο δεξι χερι ειναι μεγαλη υποθεση..και μεγαλος fun factor!

για οσους δεν εχουν οδηγησει αυτα τα μικρα τερατατακια τους προκαλω να κανουν ενα test ride και θα με θυμηθουν...



Μα δεν είπα εγώ ότι θα κάνεις εσύ παντιλίκια,το 1400άρη κάνει και μόνο του χωρίς να σε ρωτήσει,είπαμε είναι μηχανάκι με προσωπικότητα:wave2:

kinhsh
06/03/2007, 00:05
Αυτο που ειναι πιο "μπιμπελο"

chris1980
06/03/2007, 00:13
και οι δυο ειναι πολυ καλες οπως γνωριζεις...
εγω παντως θα προτιμουσα το cbf που ειναι πιο ταξιδιαρικο λογω φερινγκ...
οποιο και να παρεις να εισαι καλα να το χαιρεσαι:wave2: :wave2:

:beer:

sapila racing
06/03/2007, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
μπορει τα XJR1300-CB1300-GSX1400 να εχουν ΠΟΛΥ παραπανω ροπη, αν τα βαλεις ομως διπλα απο σταση, πιστεψε με το Ζ750 θα ριξει και στα 3!
Αλλη φαση βεβαια η ΠΟΛΥ ροπη, αλλα περισσοτερα κυβικα, δεν σημαινει και ''πιο γρηγορο''

Κάνεις μέγάλο λάθος AFTER!!
Και τα 3 θα ρίξουν και μάλιστα εύκολα στο Ζ750, ειδικά από στάση.
Επιτάχυνση = Ροπή!!

aquatic αφού σου αρέσουν τα συγκεκριμένα τέρατα, και θες ροπή βάλε και το ZRX1200 στις επιλογές σου.
Ειναι το καλύτερα στημένο απ όλα τα άλλα, και εχει και πολύ καλή τιμή τώρα που την κατέβασαν, και εχει κα 6πίστονες και ψαλιδΑΡΑ!!!

AFTER
06/03/2007, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κάνεις μέγάλο λάθος AFTER!!
Και τα 3 θα ρίξουν και μάλιστα εύκολα στο Ζ750, ειδικά από στάση.
Επιτάχυνση = Ροπή!!


Ξερεις πολυ καλα οτι δεν εχω λογο πλεον να υποστιριζω κατι

Ενας φιλος :rolleyes: με ενα xjr1300 μπορει να στο εξηγησει

adam_tsouk
06/03/2007, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
θελω τετρακυλινδρο, οχι 2κυλινδρο..

δοκιμασα και τη σειρα R της BMW σ αυτη τη κατηφορία και δεν μ αρεσε..άσχετο αλλα δεν εχω καταλαβει τι βρισκουν στους boxer κινητηρες απο πλευρας οδηγικης ευχαρίστησης..κραδασμοι παντου, ελλειψη δυναμης...τελος παντων.

μηπως να εβλεπα και το XJR1300?

Δκίμασε και τη σειρά Κ της bmw :winka:

sapila racing
06/03/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ξερεις πολυ καλα οτι δεν εχω λογο πλεον να υποστιριζω κατι

Ενας φιλος :rolleyes: με ενα xjr1300 μπορει να στο εξηγησει

Ούτε εγω εχω λόγο με την εννοια που το θέτεις, αφού δεν εχω κάποιο από αυτα τα τέρατα.

Τι να μου εξηγήσει ο φίλος σου? Τα βάλατε μαζι και του έριξες?? Για πες, συζήτηση κάνουμε!
Εγω θα σου έλεγα να δεις τους χρόνους 0-400 από ξενα τεστ, και θα το δεις και μόνος σου.
Η ροπή ειναι άμεσα συνδεδεμένη με την επιτάχυνση και η ιπποδύναμη με την τελική.
Ειμαι Μηχανολόγος Μηχανικός και το εχω ψάξει πολύ το θέμα, επίσης πάντα εχω μηχανές με μεγάλη ροπή από χαμηλά, ψηλά δεν με νοιάζει και τόσο.

Και το Hornet που εχω, τελειώνει γρήγορα ψηλά, εχει πάνω κάτω την ιδια ιπποδύναμη με το Ζ750, αλλά το αφήνει αρκετά πίσω στα φανάρια. Αυτό γίνεται γιατί εχει 9 κιλά ροπή στις 6, και μέχρι να ανεβάσει στροφές το Ζ το ροπάτο εχει φύγει ήδη.
Επίσης το ροπάτο μηχανάκι ξεκινάει και εύκολα, χωρίς δηλαδή ο οδηγός να είναι ΄πιλότος΄, ενω με ενα R1 για να ξεκινλησεις χωρίς σούζες κλπ, πρέπει να εισαι μάγκας!

Το XJR ειναι το πιο 'βολτίσιο' απο τα τέρατα, και δεν φευγει τόσο καλά οσο πχ το ZRX, αλλά πάλι το Ζ το παίρνει.

Σημείωση!!!
Ολα τα παραπάνω θέλουν πολύ καλή άσφαλτο για να φύγουν καλά, σε ασφαλτο τύπου Αγ.Μελετίου ενα Transalp η ενα ΧΤ ρίχνει σε όλα :wave2:

sapila racing
06/03/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Δκίμασε και τη σειρά Κ της bmw :winka:

Αλλο πράγμα το Κ, αλλά άλλα λεφτά επίσης adam!

Το CBF και το ZRX το παίρνεις καινούριο με 10.000.

Μην κοιτας που βρήκες εσυ την περιπτωσάρα :lol:

alex14
06/03/2007, 10:18
Κοιτα και το νεο Bandit 1250. Πολυ κοντα σε ροπη με το gsx1400 και περισσοτερο ταξιδιαρικο.

:wave2:

gian_nykt
06/03/2007, 11:06
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο......

Θέλεις ενα μηχανάκη μέτριο σε όλα που να τα κάνει όλα? CBF
Θέλεις ενα μηχανάκη κλασσικό (διαχρονικό) με σύγχρονα στοιχεία και το καλύτερο κατ' εμένα στην κατηγορία του? Πάρε GSX!
Τα + του καθενός:
-CBF προστασια αέρα, άνεση, ροπή, στενό, ελαφρύτερο απο GSX (μάλλον)
-GSX κλασσικό λούκ, αναρτησάρες, φρενάρες, σελάρα, ροπάκλα, οχι καλή προστασία απο αέρα (μεχρι 140-160 την βγάζεις)

sapila racing
06/03/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο......

Θέλεις ενα μηχανάκη μέτριο σε όλα που να τα κάνει όλα? CBF
Θέλεις ενα μηχανάκη κλασσικό (διαχρονικό) με σύγχρονα στοιχεία και το καλύτερο κατ' εμένα στην κατηγορία του? Πάρε GSX!
Τα + του καθενός:
-CBF προστασια αέρα, άνεση, ροπή, στενό, ελαφρύτερο απο GSX (μάλλον)
-GSX κλασσικό λούκ, αναρτησάρες, φρενάρες, σελάρα, ροπάκλα, οχι καλή προστασία απο αέρα (μεχρι 140-160 την βγάζεις)

Μόνο που οι αναρτησαρες , όπως τι λες, του GSX1400 κλάνουν στα γρήγορα και φτύνουν τα λάδια τους και μετα πας για WP η Οhlins, αφού δεν υπάρχει τίποτα άλλο.
1000 Ευρω.....

aquatic
06/03/2007, 20:15
σημερα οδηγησα ξανα το CBF1000, πολυ φιλικο (honda αλλωστε), πολυ ευελικτο, ροπη παντου, πολυ καλα φρενα...αλλα κατι ελειπε απ οσα προσφερε σε ευχαριστηση το GSX1400. Ισως να ναι και ο πιο διασκεδαστικος κινητηρας αυτος του GSX...το θεμα ειναι, τη παντρευεσαι μετα? ιδωμεν..

στο παιχνιδι εχει μπει και το καινουργιο tiger που θα οδηγησω μεθαυριο και θα αποφασισω μεταξυ των 3!

το bandit 1200 θα το εξεταζα αν το ...εισηγαγε η suzuki!

alex14
07/03/2007, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic

το bandit 1200 θα το εξεταζα αν το ...εισηγαγε η suzuki!

Ρωτησες και σου ειπαν οτι δεν θα ερθει ?

1200 ειναι το παλιο, 1250 ειναι το καινουργιο

:wave2:

gian_nykt
07/03/2007, 06:33
Κοίτα, ξέρω για ενα GSX που ειχε πρόβλημα στο πίσω δεξί αμορτισέρ αλλά νόμιζα οτι υπήρχε απο κάποιον λόγο το λάδι που έβγαζε το οποίο σημειωτέων το έβγαζε μονο αν συμπίεζε πολύ το ελατήριο.Σε άλλες ρυθμίσεις δεν εβγαζε λάδι. Αλλά δεν το έχω ακούσει σαν πρόβλημα!

aquatic
07/03/2007, 10:02
για το bandit 1250 ρώτησα και δεν θα το φερνει η suzuki - δεν κατανοώ της απόφαση της δεδομένου ότι σαν αντιπρόσωπος θα έπρεπε να φροντίσει να διαφημίσει κατάλληλα τη μοτοσυκλέτα και να δημιουργήσει αγορά γι αυτήν. Αλλά όταν πουλάει τα VStrom με ρυθμό από παπάκια σιγά μην ασχοληθεί με αυτή τη κατηγορία μηχανών..

Για το GSX πάλι δεν έχω ακούσει κάποια προβλήματα..αν έχετε θα βοηθούσατε να τα αποτυπώνατε εδώ

AFTER
07/03/2007, 10:44
Βασικα δεν ξερω αν το εχετε καταλαβει, αλλα οι αντιπρωσοπιες στην Ελλαδα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αντιπροσωπιες

Ειναι επισημοι εισαγωγεις, και εισαγουν οτι ειναι πιο επικερδες για αυτους, με μια στοιχειωδη καλυψη

idi
07/03/2007, 11:00
απο τα δυο που γραφεις λεω susuki Με τα 1400.....


για το θεμα της επιτάχυνσης μην εισαι απόλυτος Αρη(sapila) αμα το παν ητνα η ροπη τοτε το παπι μου (διχρονο dinamik --- > 0 ροπη) θα ηταν "αργο" σε σχεση με τα τετραχρονα ... αλλα τα περναει σα σταματημενα ολα τα παπια

η ροπη ειναι αναγκαία μεχρι ενος σημειου. μετα καταντάει αρνητικός παραγοντα (πολυ σπιναρισμα και πολυ σουζα..)

το παν ειναι να εχεις σωστο αναβατη σε μια "κοντρα" και να κανεις καλη εκκίνηση
με τα ιδια 3 μηχανακια σε συνεχόμενα φαναρια εγω και 2 φιλοι απο το φορουμ εχουμε καθε φορα διαφορετικο αποτελεσμα σε καθε φαναρι αναλογα με το πως θα ξεκινήσουμε (μιλαμε για μικρες διαφορες ομως)

τα "παλιου τυπου" γυμνα με τις μεγαλες ροπες εχουν ενα μικρο προβαδιμα λογο του βαρους και της κατανομης βαρους τους και οχι λογο ροπης
:wave2:

aquatic
07/03/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Βασικα δεν ξερω αν το εχετε καταλαβει, αλλα οι αντιπρωσοπιες στην Ελλαδα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αντιπροσωπιες

Ειναι επισημοι εισαγωγεις, και εισαγουν οτι ειναι πιο επικερδες για αυτους, με μια στοιχειωδη καλυψη

συμφωνώ και επαυξάνω! Αλλά τους έχουμε καλομάθει δεδομένου ότι μας έχουν τρομοκρατήσει να μην παίρνουμε παράλληλης εισαγωγής μηχανές γιατί δεν θα τις καλύπτουν λες και ζούμε στην Αιθιοπία και όχι στην ΕΕ! αλλά δεν βρίσκεται ένας σύλλογος μοτοσικλετιστών να κάνει μια αγωγή και να τελειώνει το παραμύθι και δεχόμαστε αφενός όλα τα υπερκέρδη τους, αφετέρου τις ακριβές συντηρήσεις που προσφέρουν - δεν είναι δυνατόν ένας εμποράκος να μπορεί να φέρει μόνος του μηχανή και να τη κοστολογεί 800 και 1000 ευρώ κάτω απ τη τιμή αντιπροσώπου ο οποίος, υποτίθεται, εισάγει 10δες μηχανές!!!

Ξέρετε τι έπρεπε να κάνουμε, για ένα 2μινο να μην αγοραστεί μηχανή από αντιπρόσωπο αλλά μόνο από παράλληλη εισαγωγή ώστε να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός (επιτέλους) και να κατεβάσουν τις τιμές! το GSX1400 έχει 10.500 (χωρίς yosimura) στον Σφακιανάκη και από 8.500 - 9.000 (maximum) στις παράλληλες εισαγωγές, δηλαδή διαφορά 25% πάνω!!!!

μαύρο στο Μαυρογιαλούρο!!

nakedorange
07/03/2007, 15:52
δες και αυτο..


Κινητήρας ΥΓΡΟΨΥΚΤΟΣ 4Τ 4Κ
Κυβικά εκατοστά (cc) 1284
Ιπποδύναμη/στροφές 116/7500
Μέγιστη ροπή (Kgm/rpm) 11,7/5500
Εκκίνηση ΜΙΖΑ
Μετάδοση 5 ΤΑΧ.
Διαστάσεις (Μ-Π-Υ σε χιλ.) 2220Χ790Χ1120
Ύψος σέλας 790 ΧΙΛ.
Απόσταση από το έδαφος 135 ΧΙΛ.
Χωρητικότητα ρεζερβουάρ 21 ΛΙΤΡΑ
Βάρος 230 ΚΙΛΑ
Φρένα (εμπρός/πίσω) 2Δ/Δ
Ελαστικά (εμπρός - πίσω) (inches) 120/70/17 - 180/60/17


80260

aquatic
07/03/2007, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakedorange
δες και αυτο..


Κινητήρας ΥΓΡΟΨΥΚΤΟΣ 4Τ 4Κ
Κυβικά εκατοστά (cc) 1284
Ιπποδύναμη/στροφές 116/7500
Μέγιστη ροπή (Kgm/rpm) 11,7/5500
Εκκίνηση ΜΙΖΑ
Μετάδοση 5 ΤΑΧ.
Διαστάσεις (Μ-Π-Υ σε χιλ.) 2220Χ790Χ1120
Ύψος σέλας 790 ΧΙΛ.
Απόσταση από το έδαφος 135 ΧΙΛ.
Χωρητικότητα ρεζερβουάρ 21 ΛΙΤΡΑ
Βάρος 230 ΚΙΛΑ
Φρένα (εμπρός/πίσω) 2Δ/Δ
Ελαστικά (εμπρός - πίσω) (inches) 120/70/17 - 180/60/17


Καλό αλλά...τιμή: 11.390? :)

byron
07/03/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αμα το παν ητνα η ροπη τοτε το παπι μου (διχρονο dinamik --- > 0 ροπη) θα ηταν "αργο" σε σχεση με τα τετραχρονα ... αλλα τα περναει σα σταματημενα ολα τα παπια

τα "παλιου τυπου" γυμνα με τις μεγαλες ροπες εχουν ενα μικρο προβαδιμα λογο του βαρους και της κατανομης βαρους τους και οχι λογο ροπης
:wave2:


Idi δεν έχεις δίκιο. Τι ροπή δίνει το Dynamic ? Πιθανόν να έχει καλύτερη ροπή απ΄τα τετράχρονα, ΑΛΛΑ να την δίνει πολύ ψηλά.

Αυτό με το προβάδισμα λόγω βάρους και κατανομής, ομολογώ δεν το κατάλαβα. Το βάρος παντού είναι μειονέκτημα, καθώς επιβαρύνει τον λόγο ΗP/KG.

Προσωπικά πάντως δεν πιστεύω ότι ένα Z750 μπορεί να καθήσει δίπλα σε μεγάλο μηχανάκι (1200+)

sapila racing
07/03/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Idi δεν έχεις δίκιο. Τι ροπή δίνει το Dynamic ? Πιθανόν να έχει καλύτερη ροπή απ΄τα τετράχρονα, ΑΛΛΑ να την δίνει πολύ ψηλά.

Αυτό με το προβάδισμα λόγω βάρους και κατανομής, ομολογώ δεν το κατάλαβα. Το βάρος παντού είναι μειονέκτημα, καθώς επιβαρύνει τον λόγο ΗP/KG.

Προσωπικά πάντως δεν πιστεύω ότι ένα Z750 μπορεί να καθήσει δίπλα σε μεγάλο μηχανάκι (1200+)

Ακόμα εδώ είσαι??? :lol:

Ο idi εννοεί (κατα την γνώμη μου ) οτι τα παλαιού τύπου, σαν τα δικα μου ενα πραμα :rotflmao: εχουνενα προβαδισμα γιατί λόγω διαφορετικης κατανομής βάρους δεν σουζάρουν εύκολα.
Αυτό ειναι μεγάλη αλήθεια. Με το ZR7 πατούσα σε εκκίνηση παντού και πάντα τo Hornet 600 του φίλου μου αφού σουζάριζε για την πλάκα και δεν μπορούσε να ξεκινήσει καλά.
Βεβαια με περνούσε λίγο μετά, αλλά ασχετο αυτό, αν το φαναρι ηταν κοντα ειχα κερδίσει.

Ετσι και τα τερατα, δεν σουζαρουν όπως ενα GSXR, R1, Tuono (καλα αυτο ειναι και λίγο ψόφιο που να σουζάρει), κλπ.


idi το παπι σου εχει μεγαλύτερη ροπή απ τα τετραχρονα , αλλα λίγο πιο ψηλά. Εχει ομως φυγοκεντρικό συμπλέκτη κι ετσι τα κανονίζει μόνο του.
Δηλαδή αποσυμπλέλει σίγουρα λίγο πιο ψηλά.


Μην νομίζεις οτι τα δίχρονα δεν εχουν ροπή, εχουν και παραέχουν :wave2:

Το συμπέρασμα ειναι τελικά οτι το μηχανάκι μου τους πατάει όλους στα φανάρια γιατί ειμαι πιλοτάρα :cool:

idi
07/03/2007, 16:20
ναι αυτο που λεει ο Αρης λεω για το βαρος

με το δικο μου εχω προβλημα να κρατησω κατω το εμπρος μερος με τις 2 πρωτες ταχυτητες και ετσι κοβω λιγο γκαζι αναγκαστικα.

εκει με περναει το 749 του φιλου μου και μονο στη 3η-4η τον "μαζευω"

χχμμ οντως το παπι μου εχει δυναμη ψηλα...

idi
07/03/2007, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

Προσωπικά πάντως δεν πιστεύω ότι ένα Z750 μπορεί να καθήσει δίπλα σε μεγάλο μηχανάκι (1200+)

ειναι δυσκολο… αλλα με καλο αναβατη ολα γινονται.... απο τη αλλη ΛΙΓΟΙ κατοχοι μηχανων 1200+ ξερουν να κανουν εκκινήσεις σε φαναρι αμα ρωτας τη γνωμη μου... (αλλα και λιγοτεροι κατοχοι Ζ750 θα μου πεις :lol: ) :wave2:

sapila racing
07/03/2007, 16:29
Ετσι ειναι idi, to Z ειναι και λίγο 'κοντό' δεν μπορείς να ξαπλώσεις και πολύ αφού το τιμόνι ειναι πολύ κοντά σου, ωστε να βαλεις βάρος εμπρός και ο άλλος ειναι ξάπλα πανω στο μηχανακι και φευγει σφαίρα χωρίς σούζες.

Το δίχρονο όταν μπεί στις στροφές που συντονίζεται η εξάτμιση δεν το πιάνει τίποτα!!

Το ερώτημα ειναι το εξής: Εχουν μείνει ZRX στην Τεομοτό???

Αυτο ειναι μηχανάκι για εκκινήσεις, και ροπή! Και βόλτα και απ όλα, στην πίστα και στα κλειστά όμως ειναι δύσκολο.

sapila racing
07/03/2007, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ειναι δυσκολο αλλα με καλο αναβατη ολα γινονται.... απο τη αλλη ΛΙΓΟΙ κατοχοι μηχανων 1200+ ξερουν να κανουν εκινησεις σε φαναρι αμα ρωτας τη γνωμη μου... (αλλα και λιγοτεροι κατοχοι Ζ750 θα μου πεις :lol: ) :wave2:

Εκεί είναι το κόλπο idi!
Με ενα απο τα τέρατα για τα οποία υποτίθεται οτι μιλάγαμε :lol: ειναι πανευκολο για οποιονδήποτε να ξεκινήσει καλά.
Ούτε να εχεις στροφες χρειάζεται ούτε τίποτα, απλά ξεκινάς σχεδόν τέρμα γκάζι με 2000 στροφές και φευγει καλά.

Παρα πολύ καλό στις εκκινήσεις ειναι και το K1200R (πουντος πουντος?)που ειναι μακρύ και ροπάτο και φευγει σφαίρα. Τσίγκλησα εναν μια φορά, και τον επιασα στον ύπνο, αλλά δεν κράτησε πολύ :rolleyes:

nakedorange
07/03/2007, 17:10
αν προλαβεις κανενα ..δες και αυτο..


Aprilia Falco με μόλις 7.500 ευρώ!

BEST BUY



Μπορεί η παραγωγή του Falco να έχει σταματήσει, όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείτε να το αποκτήσετε και μάλιστα καινούργιο! Τα τελευταία 4 κομμάτια περιμένουν τον τυχερό ιδιοκτήτη τους στην αποθήκη της Aprilia και μάλιστα σε τιμή-έκπληξη. Οπότε, τρέξτε να προλάβετε.


Ποιος θα το περίμενε; Ένα μοντέλο του οποίου η παραγωγή έχει σταματήσει εδώ και περίπου 2 χρόνια, να βρίσκεται και πάλι έτοιμο να κυκλοφορήσει στους δρόμους! Εντάξει, μιλάμε για μόλις 4 κομμάτια, αλλά για εκείνον που είναι διατεθειμένος να γλιτώσει στην ουσία 4.000 ευρώ, τότε πρόκειται για πραγματική ευκαιρία.

Πρόκειται, λοιπόν, για 4 Aprilia SL1000 Falco, τα οποία είχαν παραμείνει σαν στοκ και τα οποία τώρα πουλιούνται σχεδόν…τσάμπα. Είναι μοντέλα του 2003, με μηδέν φυσικά χιλιόμετρα στο κοντέρ και σε χρωματισμούς μπορντό-μαύρου (το 1) και κόκκινου (τα τρία).

Το Falco ήταν στην ουσία ένα…Mille βασισμένο όμως σε μία περισσότερο sport-touring συνταγή. Το ατού του ήταν φυσικά το δικύλινδρο μοτέρ, δανεισμένο από το Supersport αδελφάκι του, το οποίο τοποθετήθηκε μέσα σε ένα πανέμορφο αλουμινένιο πλαίσιο με λιγότερες πλαστικές επιφάνειες, μεγαλύτερη ζελατίνα και περισσότερο εργονομική σχεδίαση στη τιμή των 7.500 € περίπου.


80264