PDA

View Full Version : Λίμνη Πλαστήρα-γύρος της



alximistis
06/03/2007, 16:36
ναι σιγά που δεν θα πόσταρα.
Λοιπόν τρελλοί και τρελλές του φόρουμ. Αυτό είναι ένα ΠΡΩΤΟ ποστ πριν την τελική του ενημέρωση η οποία θα γίνει συντομότατα, ίσως και σήμερα το βράδυ.
Το πρόγραμμα, επειδή θυμήθηκα και παλιότερη ιδέα του Τάι, λέει:

ΒΟΛΤΑ γι αυτήν την Κυριακή.
ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ: Λίμνη Πλαστήρα.
ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ: 08.00 το πρωί.
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ: βλέποντας και κάνοντας.
ΧΛΜ: ΑΝ τα έχω βγάλει σωστά είναι γύρω στα 325 (το πήγαινε) χωρίς να υπολογίζεται ο γύρος της λίμνης. Γι αυτό και φεύγουμε τόσο νωρίς.
ΤΡΟΠΟΣ ΜΕΤΑΒΑΣΗΣ: Από Εθνική μέχρι το πρώτο χωριό που θα επιλέξουμε-βρούμε για να ξεκινήσουμε το γύρο της λίμνης κι από κει και πέρα από τους γύρω-γύρω. Λογικά ο γύρος της λίμνης θα μας φάει την περισσότερη ώρα οπότε οι ταχύτητες θα είναι μειωμένες.

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΒΟΛΤΑΣ:
Αν ο καιρός κάνει τα δικά του. Με καταρρακτώδη βροχή εννοείται ότι δεν φεύγουμε. Ή με χιόνι (λέμε τώρα).
Ή αν δεν έχω υπολογίσει καλά τα χλμ στο γύρο και είναι σκότωμα οπότε άμεσα θα αλλαχθεί κάπως ο προορισμός.

ΔΕΝ συμμετέχουν:
ΜΟΝΟ τα μικρά μηχανάκια που δεν μπορούν να ταξιδέψουν σταθερά με 140-150 χλμ την ώρα. Όλοι οι υπόλοιποι περισσότερο από δεκτοί.

ΣΚΟΠΟΣ
Ουσιαστικά ο γύρος της λίμνης. Αυτό ενδιαφέρει νομίζω.

Περισσότερες λεπτομέρειες ή αύριο ή το βράδυ.

crs-k
06/03/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
........................
ΧΛΜ: ΑΝ τα έχω βγάλει σωστά είναι γύρω στα 325 (το πήγαινε) χωρίς να υπολογίζεται ο γύρος της λίμνης. Γι αυτό και φεύγουμε τόσο νωρίς.
ΤΡΟΠΟΣ ΜΕΤΑΒΑΣΗΣ: Από Εθνική μέχρι το πρώτο χωριό που θα επιλέξουμε-βρούμε για να ξεκινήσουμε το γύρο της λίμνης κι από κει και πέρα από τους γύρω-γύρω.
........................


Σαφεστατος και κατατοπιστικοτατος θα ελεγα ... :dizzy: :lol:



Να σμπρωξω λιγο ... :wacko:


Τα χλμ ειναι 300 περιπου (298 για την ακριβεια), μεχρι την Καρδίτσα (μπορεις να το πεις και μεγαλο χωριο), πηγαινοντας απο την ΠΑΛΙΑ Εθνικη (μεσω Δομοκού) απο την Λαμία και μετα!

Οι επιλογες απο 'κει και μετα ειναι ...
1. N' ανεβειτε απο Μορφοβούνι (20,5 χλμ για την λιμνη).
2. N' ανεβειτε απο Μεσενικόλα (22,5 χλμ για την λιμνη) (Recomended).
3. Ν' ανεβειτε απο Μοσχάτο (18,0 χλμ για την λιμνη).
4. Να γυρισετε λιγο πιο πισω και ν' ανεβετε απο Καστανιά (27,0 χλμ για την λιμνη).
5. Πριν την Καστανιά να στριψετε αριστερα προς Καταφύγι και μετα το μοναστηρι να πατε απ χωμα προς Αγ. Αθανασιο και Λαμπερό (31,0 χλμ για την λιμνη, εκ των οποιων τα 8 ειναι χωματινα).

ΟΛΟΣ ο γυρος της λιμνης ειναι ασφαλτινος.

Ειναι 58 χλμ. και υπαρχουν βενζιναδικα!

gcrook
06/03/2007, 17:10
ΤΟ 4 ΤΟ 4!:beer:

crs-k
06/03/2007, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ΤΟ 4 ΤΟ 4!:beer:


Θα "λυσσας" για 300 χλμ. (ειδικα στο ανεβασμα απο Λαμία προς το οροπεδιο του Δομοκού), θες κι εκει εσυ? :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:

gcrook
06/03/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Θα "λυσσας" για 300 χλμ. (ειδικα στο ανεβασμα απο Λαμία προς το οροπεδιο του Δομοκού), θες κι εκει εσυ? :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:

ναιναιναιναιναι:D :D :D :D

Υπαρχει και πιο ζορικη διαδρομη που την εκανα το καλοκαιρι, λιγο μετα το Νεοχωρι απο κλειστους επαρχιακους.
Δεν εχω χαρτη για να θυμηθω τα χωρια, παντως ηταν πολυ ζορικη για στρητ μηχανακι.
ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΒΛΑ:beer:

costas81
06/03/2007, 18:03
μεσα και γω μαζι σας!!!


:)

crs-k
06/03/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ναιναιναιναιναι:D :D :D :D

Υπαρχει και πιο ζορικη διαδρομη που την εκανα το καλοκαιρι, λιγο μετα το Νεοχωρι απο κλειστους επαρχιακους.
Δεν εχω χαρτη για να θυμηθω τα χωρια, παντως ηταν πολυ ζορικη για στρητ μηχανακι.
ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΒΛΑ:beer:


Αυτην θα την κανετε με τον γυρο της λιμνης (προφανως αναφερεσαι στο Νεοχώρι - Μπελοκομίτη - Μούχα) ... :cool:

crs-k
06/03/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
μεσα και γω μαζι σας!!!


:)


Μαζι τους (θες να πεις) !!! :wacko:

DimChios
06/03/2007, 20:53
Να αρωτήξω κάτι?

Ρέ Στέλιε.... εσύ δηλαδή, θα πηγαίνεις με 140-150 ή να μη το σκεφτόμαστε καθόλου?

:confused:





και :rotflmao: και :bigcry: και :alien: μαζί!

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΩ ΔΕ ΣΠΑΜΜΑΡΩ!

:wave2:

Ταξιδευτής
06/03/2007, 22:44
Δυστυχως για το ΣΚ προβλεπεται κακοκαιρια, με βροχες κατα τοπους πολυ ισχυρες... :sick: :(

Χλωμο το βλεπω φιλε Στελιο... :( (Δεν εχω προβλημα να ταξιδευω με βροχη, αλλα το θεμα ειναι να παμε να απολαυσουμε ηλιο, φυση και στροφιλικια...) :(

alximistis
06/03/2007, 23:30
Φίλε ταξιδευτή φίλε Νικόλα... (πωπω αρχή)...
ΕΑΝ ο καιρός είναι χάλια μεταφέρεται για το άλλο ΣΚ ή τέλος πάντων όποτε ξανακάτσει. Όταν ξεκινάμε για βόλτα ο καιρός είναι μία πιθανότητα. Μην ανησυχείς δεν πρόκειται να βρέχει και να πω πάμε. Δεν είμαι τρελλός το ξέρεις. Θα παρακολουθώ... στενά τον καιρό όχι μόνο γενικά αλλά και στην περιοχή.


Φίλε Δημήτρη Χίε...
διαπιστών εκ μέρους σου κακοήθεια!!! Φθόνον και ζήλεια. Θα... τιμωρηθείς!!!


Παλλουκάρια η τελική διαδρομή αύριο. Να μελετήσω λίγο και να διαβάσω καλύτερα τα όσα είπε ο φίλος CRS που τα ξέρει καλύτερα.
Αύριο λοιπόν...

DimChios
07/03/2007, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Φίλε Δημήτρη Χίε...
διαπιστών εκ μέρους σου κακοήθεια!!! Φθόνον και ζήλεια. Θα... τιμωρηθείς!!!


Όχι ρε μλκ! Δέν έπιασες το σκεπτικό μου!

Ας το κάνω πιό λιανά! Τα σημεία που μπορούμε να πάμε 140-150...και περισσότερα μη σου πώ, είναι λίγα!
Μέχρι την Υλίκη και λίγο παρακάτω όμως, ΙΣΩΣ! Μιλάω για το πλείστον των οδηγών που έχουν μηχανάκια που μπορούν έτσι?
Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, λύνεται το θέμα, φεύγωντας οι "μικροί" 20 λεπτά πιό πρίν και συναντιώμαστε στην όποια έξοδο!
Μετά, δεν έχει δρόμους ενώ παράλληλα έχει κάμερες-ραντάρ!
Αυτά μέχρι τη Λαμία!
Μετά καταλαβαίνεις και ο ίδιος ότι οι ταχύτητες είναι αρκετά πιό κάτω οπότε αναλόγως τον οδηγό, ακόμα κι ένα CBF250 μπορεί να ακολουθήσει!

ΦΙΛΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ, για να κλείσω, ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ, ότι ΑΝ το πρόγραμμα ΔΕΝ έχει π.χ χώμα (κάτι δηλαδή που περιορίζει κάποια μηχανάκια), ΜΗΝ αποκλείουμε κάποιον από τη βόλτα!

Με ξέρεις, μή με τιμωρήσεις λοιπόν! :D :blush:


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

fantacid
07/03/2007, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτην θα την κανετε με τον γυρο της λιμνης (προφανως αναφερεσαι στο Νεοχώρι - Μπελοκομίτη - Μούχα) ... :cool:

μπελοκομιτης ruleZZZZZZZZzzzzzzzzzZZZZZZZZZZZ


αν πατε να πατε στον ξενωνα ιριδα να πειτε οτι ειστε απο το μοτο.γρ κ αν θυμηθειτε απο μενα!
θα σκασει το καλυτερο τσιπουρο της περιοχης κ φιλοξενια ...............μπερεκετι!!!!





:wave2:

project.breeze
07/03/2007, 00:43
Πάντως παιδιά αν δεν σας κάτσει αυτό το Σαβ/κο η εκδρομή,το επόμενο Σάββατο 17/3 έχουμε συνάντηση τα μέλη του #moto στον Βόλο με σκοπό να ανηφορίσουμε το Πήλιο,η συνάντηση έχει δωθεί στις 11 στην προβλήτα των επιβατικών πλοίων στον Βόλο,είστε όλοι ευπρόσδεκτοι.Θα περιμένουμε μέχρι τις 11:30...

DimChios
07/03/2007, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Πάντως παιδιά αν δεν σας κάτσει αυτό το Σαβ/κο η εκδρομή,το επόμενο Σάββατο 17/3 έχουμε συνάντηση τα μέλη του #moto στον Βόλο με σκοπό να ανηφορίσουμε το Πήλιο,η συνάντηση έχει δωθεί στις 11 στην προβλήτα των επιβατικών πλοίων στον Βόλο,είστε όλοι ευπρόσδεκτοι.Θα περιμένουμε μέχρι τις 11:30...


Αυτό, επειδή εγώ είμαι και λίγο μλκς και ξεχνάω :lol:
θύμισέ το ξανά κάποια στιγμή τις επόμενες μέρες!
Έχω να ανέβω Πήλιο ΠΟΛΛΑ χρόνια! :sad:

:beer: :beer: :beer: :beer:

lampros_fazer
07/03/2007, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Μετά καταλαβαίνεις και ο ίδιος ότι οι ταχύτητες είναι αρκετά πιό κάτω οπότε αναλόγως τον οδηγό, ακόμα κι ένα CBF250 μπορεί να ακολουθήσει!
Ναι..για βάλε ενα μικρό μηχανάκι να σε ακολουθήσει ανεβαίνοντας για Δομοκό..:uplate:

DimChios
07/03/2007, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Ναι..για βάλε ενα μικρό μηχανάκι να σε ακολουθήσει ανεβαίνοντας για Δομοκό..:uplate:



ΕΣΥ ΤΙ ΠΕΤΑΓΕΣΑΙ ΤΩΡΑ ΡΕ ΜΟΥ ΛΕΣ???

:mad: :mad: :mad:





















Πάνω που το "έσωζα"! :wacko:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

costas81
07/03/2007, 09:30
που βρισκομαστε?

Da.Vintage
07/03/2007, 09:57
Τρομερή διαδρομή την έκανα πρόσφατα με το αυτοκίνητο!
Αλλά το οδόστρωμα δεν είναι ιδιαίτερα καλό και σε πολλά σημεία γίνονται έργα πρίνα τα χριστούγενα είχαν στρώσει ένα μικρό κομμάτι καινούρια άσφαλτο τώρα σε ξέρω τί το υπόλοιπο μέτριο προς το κακό και σε μερικά σημεία γίνεται χωματόδρομος αλλα αξίζει! το μπέστ είναι να πάς στο παρατηρητήριο αλλά η διαδρομή είναι για φάση ΟΝ-ΟFF ανυγουέι αυτή τη κυριακή δεν μπορώ αλλά μπορεί αν αλλάξει για την άλλη να είναι πιό έυκολο

alximistis
07/03/2007, 10:17
Συντρόφια η διαδρομή επελέγη για δύο λόγους. Πρώτον γιατί έχει κομμάτια να ξεμπουκώσουν οι μπουχτισμένοι, έστω και λίγα και δεύτερον γιατί έχει πολύ επαρχιακό και μία ωραία τοποθεσία, αυτή γύρω από τη λίμνη.
Χώμα ΔΕΝ θα υπάρχει΄για να μην παρεξηγούμαστε. Κι αν πρέπει αναγκαστικά κάπου να περάσουμε θα το αποφύγουμε!
Αλλά μην λέμε συνέχεια τα ίδια. ΣΗΜΕΡΑ το μεσημέρι θα ποσταριστεί η τελική διαδρομή με χλμ και λεπτομέρειες. Μέχρι τότε... γεια σας.

crs-k
07/03/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
...........................
ΣΗΜΕΡΑ το μεσημέρι θα ποσταριστεί η τελική διαδρομή με χλμ και λεπτομέρειες.
..........................


Ωχ! :(


Αυτο μπορειτε να το παρετε και σαν απειλη ... :sick:




Με λιγα λογια, θεωρηστε οτι χαθηκατε απο τωρα ... :sad:



:lol: :rotflmao: :lol:

DimChios
07/03/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ωχ! :(


Αυτο μπορειτε να το παρετε και σαν απειλη ... :sick:




Με λιγα λογια, θεωρηστε οτι χαθηκατε απο τωρα ... :sad:



:lol: :rotflmao: :lol:



Κι εσένα τί σε έχουμε ρε μάστορα?

:smokin:

crs-k
07/03/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Κι εσένα τί σε έχουμε ρε μάστορα?

:smokin:


Φροντιστε να πιανει το κινητο σας τοτε ... :winka:


Αν δεν εχει σημα, βγητε σε καμμια ραχουλα με τα ποδια και παρτε με ... :D

DimChios
07/03/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
...σε καμμια ραχουλα με τα ποδια και παρτε με ... :D


:eyepop:

Σ αρέσουν τα βουκολικά, ε? :a021: :winka:



:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Ταξιδευτής
07/03/2007, 10:46
Λοιπον, να αναλυσω και εγω με τη σειρα μου λιγο το θεμα;

Η αποσταση απο Αθηνα μεχρι Μητροπολη Καρδιτσας (πολυ κοντινο χωριο στην λιμνη) ειναι 298 χλμ.

Απο αυτα τα 202 γινονται στην Εθνικη Οδο, και τα 96 σε επαρχιακο οδικο δικτυο με ως επι το πλειστον ανοιχτες καμπες.

ΑΝ στην Εθνικη Οδο κραταμε 140 χλμ ταχυτητα σταθερα, θα πηγαινουμε με περιπου 125 πραγματικα χιλιομετρα (αυτο μας ενδιαφερει εξαλλου και οχι το τι δειχνει το κοντερ).
Αν ΔΕΝ σταματησουμε και δεν κοψουμε απο τα 140 χαω ΠΟΥΘΕΝΑ, αυτο σημαινει μια μεση ωραια ταχυτητα γυρω στα 120 χαω. Κατι που ομως πρακτικα ειναι πολυ δυσκολο να γινει λογω κινησης, προσπερασεων, ρανταρ κλπ (ειδικα μετα τις Αλυκες προς Στυλιδα).

- Πιο ρεαλιστικο για εμενα ειναι οτι θα εχουμε μια μωτ 90 χλμ, οποτε τα 202 χλμ θα καλυφθουν 2 ωρες κ 15 λεπτα.

- Σταση για υποχρεωτικο ανεφοδιασμο στην Λαμια 15 λεπτα. (2.30)

- Απο τον περιφερειακο της Λαμιας μεχρι την Μητροπολη ειναι 95 χλμ, το οποιο το GPS μου δινει οτι θα καλυφθει σε 2 ωρες περιπου (υπολογιζει μωτ 50 χλμ στο επαρχιακο δικτυο).

Αν εμεις κραταμε μια ταχυτητα των 100 χαω σταθερα, θα εχουμε μια μωτ περιπου 80 χαω πραγματικα. Κατα συνεπεια, και βαζοντας οτι σε καποια σημεια θα κοψ(ετ)ε :D λογω πιο σφιχτου στροφιλικιΟΥ, τα 95 χλμ θα τα καν(ετ)ε σε περιπου 1 ωρα και 30 λεπτα, μια μια μωτ 60 χαω.


Εγω με τον Χιο που ειμαστε γληγοροι θα το κανουμε σε ενα τεταρτακι κοβοντας μεσα απο το βουνο! :lol:

Οποτε για να ΦΤΑΣΟΥΜΕ στην λιμνη θελουμε χοντρικα 4 ωρες. Ξεκινοντας απο Αθηνα στις 8 πμ, θα ειμαστε εκει 12 το μεσημερι.

Τωρα, το αν αυτο ειναι πολυ η λιγο θα το δει ο καθενας ξεχωριστα... Εγω παντως ειμαι στο 50-50 για την εκδρομη, λογω αποστασης και διαθεσιμου χρονου... :sick:

Ταξιδευτής
07/03/2007, 10:47
Παρτε και ενα χαρτη της λιμνΑς... :D

http://www.enavotsalostilimniplastira.gr/pages/map_winter.asp

Ταξιδευτής
07/03/2007, 10:50
@ΜΙΤΣΟΣLIMNOS: ΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑ!!!! ΡΕ ΤΙ ΜΛΚ ΕΙΝΑΙ!!!! ΕΓΡΑΨΕΣ ΛΕΜΕΕΕ!!!! :lol: :lol: :bawl: :lol: :a20: :a19: :a19: :a19: :a19:

crs-k
07/03/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:eyepop:

Σ αρέσουν τα βουκολικά, ε? :a021: :winka:

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:




Φαινεται ε? :( :blush:


:lol: :rotflmao: :lol:

DimChios
07/03/2007, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Λοιπον, να αναλυσω και εγω με τη σειρα μου λιγο το θεμα....



Μ αρέσει ρε μλκ που με βάση του δικού σου τριμπούρδελου, κόβεις σε όλα τα μηχανάκια 20χλμ/ω στο κοντέρ!!!

ΡΕ, ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΒΑΛΑΜΕ ΜΛΚΙΕΣ???

:lol: :lol: :lol: :lol:


Χώμα να πάς μόνος σου! Εγώ αλήτης και κάγκουρας ΔΕΝ είμαι!

:smokin:

VegasKitty
07/03/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Χώμα να πάς μόνος σου! Εγώ αλήτης και κάγκουρας ΔΕΝ είμαι!
:smokin:

μα γιατι με προκαλεις να σπαμμαρω ενω δε θελω.... :look:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
07/03/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
μα γιατι με προκαλεις να σπαμμαρω ενω δε θελω.... :look:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ναι καλά.... τραβάτε με κι ας :bigcry: είσαι!

:mad:

Λές και δε σε ξέρουμε!

:smokin:

DimChios
07/03/2007, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
@ΜΙΤΣΟΣLIMNOS: ΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑ!!!! ΡΕ ΤΙ ΜΛΚ ΕΙΝΑΙ!!!! ΕΓΡΑΨΕΣ ΛΕΜΕΕΕ!!!! :lol: :lol: :bawl: :lol: :a20: :a19: :a19: :a19: :a19:



Τhank you! :D

Aπ ότι κατάλαβα σ αρέσουν κι εσένα τα βουκολικά! :winka:

:smokin:

crs-k
07/03/2007, 11:05
Ρε μπορειτε να ΜΗΝ μΕ βγαζετε "δουλεια" ? :mad:
















Αρκετη μΕ βγαζω μονος μου ... :dizzy: :a018:

:lol: :rotflmao: :lol:

taxydromos
07/03/2007, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Χώμα ΔΕΝ θα υπάρχει΄για να μην παρεξηγούμαστε. Κι αν πρέπει αναγκαστικά κάπου να περάσουμε θα το αποφύγουμε!

γιατι βρε βλογιοκομενε!:lol:
αν γινει τ αλλο σκ,2μερο και μπει και λιγο χωματακι....μεσα
στη αναγκη το κοβουμε με το μητσαρα απ'το βουνο και φτανουμε μεχρι να πειτε σκορδοστουπι!:rotflmao:

crs-k
07/03/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
..................
μεχρι να πειτε σκορδοστουπι!:rotflmao:



Τους εβαλες κι εσυ δυσκολη λεξη ρε γαμωτ' ... :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:

alximistis
07/03/2007, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Λοιπον, να αναλυσω και εγω με τη σειρα μου λιγο το θεμα;

Η αποσταση απο Αθηνα μεχρι Μητροπολη Καρδιτσας (πολυ κοντινο χωριο στην λιμνη) ειναι 298 χλμ.

Απο αυτα τα 202 γινονται στην Εθνικη Οδο, και τα 96 σε επαρχιακο οδικο δικτυο με ως επι το πλειστον ανοιχτες καμπες.

ΑΝ στην Εθνικη Οδο κραταμε 140 χλμ ταχυτητα σταθερα, θα πηγαινουμε με περιπου 125 πραγματικα χιλιομετρα (αυτο μας ενδιαφερει εξαλλου και οχι το τι δειχνει το κοντερ).
Αν ΔΕΝ σταματησουμε και δεν κοψουμε απο τα 140 χαω ΠΟΥΘΕΝΑ, αυτο σημαινει μια μεση ωραια ταχυτητα γυρω στα 120 χαω. Κατι που ομως πρακτικα ειναι πολυ δυσκολο να γινει λογω κινησης, προσπερασεων, ρανταρ κλπ (ειδικα μετα τις Αλυκες προς Στυλιδα).

- Πιο ρεαλιστικο για εμενα ειναι οτι θα εχουμε μια μωτ 90 χλμ, οποτε τα 202 χλμ θα καλυφθουν 2 ωρες κ 15 λεπτα.

- Σταση για υποχρεωτικο ανεφοδιασμο στην Λαμια 15 λεπτα. (2.30)

- Απο τον περιφερειακο της Λαμιας μεχρι την Μητροπολη ειναι 95 χλμ, το οποιο το GPS μου δινει οτι θα καλυφθει σε 2 ωρες περιπου (υπολογιζει μωτ 50 χλμ στο επαρχιακο δικτυο).

Αν εμεις κραταμε μια ταχυτητα των 100 χαω σταθερα, θα εχουμε μια μωτ περιπου 80 χαω πραγματικα. Κατα συνεπεια, και βαζοντας οτι σε καποια σημεια θα κοψ(ετ)ε :D λογω πιο σφιχτου στροφιλικιΟΥ, τα 95 χλμ θα τα καν(ετ)ε σε περιπου 1 ωρα και 30 λεπτα, μια μια μωτ 60 χαω.


Εγω με τον Χιο που ειμαστε γληγοροι θα το κανουμε σε ενα τεταρτακι κοβοντας μεσα απο το βουνο! :lol:

Οποτε για να ΦΤΑΣΟΥΜΕ στην λιμνη θελουμε χοντρικα 4 ωρες. Ξεκινοντας απο Αθηνα στις 8 πμ, θα ειμαστε εκει 12 το μεσημερι.

Τωρα, το αν αυτο ειναι πολυ η λιγο θα το δει ο καθενας ξεχωριστα... Εγω παντως ειμαι στο 50-50 για την εκδρομη, λογω αποστασης και διαθεσιμου χρονου... :sick:





ΔΕΝ απαντάω σε άλλο πέραν τούτου γιατί άμα συνεχίσουμε έτσι δεν πρόκειται να ποστάρω τη διαδρομή και δικαίως θα κράζετε.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ανάλυση, απλώς πριν προχωράμε σε εύκολα συμπεράσματα να παραθέσω μερικές άλλες χλμ. αποστάσεις και κάντε την σύγκριση μόνοι σας.
Το Καρπενήσι στο οποίο έχω φτάσει κι έχω γυρίσει μέσα σε μια μέρα απέχει από την Αθήνα 293 χλμ.
Η καλαμάτα 284 χλμ. Ο Πύργος 315. Μην μου πείτε ότι δεν έχετε κάνει αυτές τις διαδρομές μέσα σε μια ημέρα;
Πολύ παραπάνω μην μου πει κανείς ότι έχει περιοριστεί μόνο σε αυτές. Ρίξτε μια ματιά σε κάποιες καλές, όπως στην ορεινή Αρκαδία τους γύρους που κάναμε και βγάλτε συμπεράσματα.
Η Καρδίτσα απέχει 305 χλμ! ΝΤΑΝ! Οκτώ περισσότερα από Καρπενήσι 10 λιγότερα από Πύργο.Γιατί φαγώνεστε ότι είναι μακρυά;
Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι το όλο θέμα με τις ταχύτητες. Σε 4 ώρες νομίζω χωρίς να έχω πάει εκεί ότι είναι πολύ. Αλλά άντε και τις κάνεις. Ξεκινώντας πουρνό πουρνό 12-12.30 το αργότερο είσαι εκεί. Σε ποια βόλτα για θυμίστε μου από αυτές που έχω παρευρεθεί είμαστε στον προορισμό μας νωρίτερα ή πολύ νωρίτερα;

Τεσπα δεν θέλω να πιέσω κανέναν. Και για να είμαι απόλυτα οκ με τον εαυτό μου, αν κάποιος νιώθει ότι δεν τον παίρνει καλύτερα να μην έρθει. Για τον ίδιο όχι για όσους πάμε. Για εκείνον. Να περάσουμε καλά πάμε όχι να χεστούμε πάνω μας. Και τέλος το ξαναλέω:
ξεκινάμε για κάπου. Πάντα υπάρχουν καιεναλλακτικές. Βόλτα είναι ρε σεις όχι στρατιωτικό πρόγραμμα. Αφήστε με να ετοιμάσω τώρα διαδρομές κλπ.
Φιλούρες...

taxydromos
07/03/2007, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Αφήστε με να ετοιμάσω τώρα διαδρομές κλπ.
Φιλούρες...
στα κλπ που αναφερεσαι εμπεριεχονται διαφ αξιοθεατα,ποταμια,εκλησακια,πηγες και πλατανια η
μηπως.......ταβερνεια,ψησταριες,καντινες και τυροπιταδικα?:rotflmao:

alximistis
07/03/2007, 19:15
Έλα τελείωσε. Ιδού η διαδρομή και τα στοιχεία:


ΔΙΑΔΡΟΜΗ:
Ε75 κοινώς εθνική από Αθήνα ως Λαμία. Ευθεία πάνω προς Δομοκό Ε65 ο δρόμος, Ν. Μοναστήρι κι από εκεί προς Σοφάδες, τους οποίους περνάμε απέξω. Κι από εκεί αρσιτερά και τζουπ Καρδίτσα.
Διάλειμα. Τα κεφάλια όξω.
Ήρθε η ώρα για τη λίμνη.
Πάμε προς Μεσενικόλα (που το προτείνουν και οι γνώστες) από Μητρόπολη περνάμε και πάμε:
Μορφοβούνι, Κρυονέρι, Νεοχώρι, Μπελοκομίτη κι από εκεί πίσω προς Λαμπερό και Μοσχάτο.
Υπάρχει και η άλλη επιλογή να πάμε προς Καστανιά και Καλλίθηρο αλλά μου είπαν ότι ο δρόμος είναι πολύ χάλια. Όποιος ξέρει ας πληροφορήσει σχετικά.

ΧΛΜ:
305 ή 303 για καρδίτσα και μία εξηντάρα ο γύρος ΑΝ τον κάνουμε ολόκληρο.
Να υπολογίζουμε γύρω στα 650 με 680 όλο το πακέτο.

ΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΣ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ:
08.00 στα γνωστά MacDonalds στην έξοδο από Αθήνα.
Δεν θέλω α και ου κλπ. Η απόσταση δεν είναι μικρή και δεν έχω καμία όρεξη να ξεκινήσω μία ώρα μετά έχοντας φάει κανά 40λεπτο στα Μακ κι έχοντας πέσει σε βαρεμάρα.

ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ:
Τα είπαμε δεν θα τα ξαναλέμε. 150 χλμ πρέπει να έχουμε για αρκετά μεγάλα διαστήματα. Άλλωστε υποψιάζομαι πως στο φεύγα θα έχουμε ξεμπουκώματα οπότε θα δούμε άλλες ταχύτητες στα κοντέρ.

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Συνήθως δεν μπαίνει τέτοια παρατήρηση σε θρεντάκι για βόλτα αλλά θέλω να το πω.
ΜΗΝ ξεχνάμε ΟΛΟΙ μας ότι πάμε για βόλτα όχι για... δυναμομέτρηση! Και πως οι δρόμοι γενικά δεν είναι καλοί πόσο μάλλον εκεί πάνω. Γι αυτό... ιδιαίτερη ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Ειδικά στο δρόμο μετά το Δομοκό προς Καρδίτσα ο δρόμος είναι ΔΡΑΜΑ.
Και κάτι τελευταίο. Το ξαναλέω σκοπός μας είναι να περάσουμε καλά. Όχι να γυρνάμε σαν τις άδικες κατάρες. Γι αυτό ΑΝ κουραστούμε ή δε νιώθουμε καλά ή το οτιδήποτε μπορούμε εύκολα να αλλάξουμε και προορισμό και πλάνο και τα πάντα.
Όλα γίνονται για εμάς!!!!!


Καλή βόλτα συντρόφια...


ΥΓ. Όποιος δει λάθηστη διαδρομή ή ξέρει κάτι καλύτερο ας πληροφορήσει σχετικά.

alximistis
07/03/2007, 19:19
Ξέχασα και συγγνώμη:

Ο καιρός παρακολουθείται στενά. Έχουμε βγάλει τους ρουφιάνους μας έξω και τον έχουμε για τα καλά.
Ορίστε ο καιρός της Κυριακής ως τώρα.


ΚΥΡΙΑΚΗ 11-03-2007
ΚΑΙΡΟΣ: ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ ΧΩΡΑ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ. ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΧΩΡΑ ΛΙΓΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΜΕΤΡΙΟΙ, ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΙΣΧΥΡΟΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΙ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΟΠΙΚΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ.
Που σημαίνει ότι μάλλον δεν θα βρούμε βροχή.

argy_kap
07/03/2007, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Ξέχασα και συγγνώμη:

Ο καιρός παρακολουθείται στενά. Έχουμε βγάλει τους ρουφιάνους μας έξω και τον έχουμε για τα καλά.
Ορίστε ο καιρός της Κυριακής ως τώρα.


ΚΥΡΙΑΚΗ 11-03-2007
ΚΑΙΡΟΣ: ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ ΧΩΡΑ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ. ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΧΩΡΑ ΛΙΓΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΜΕΤΡΙΟΙ, ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΙΣΧΥΡΟΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΙ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΟΠΙΚΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ.
Που σημαίνει ότι μάλλον δεν θα βρούμε βροχή.


Τώρα άμα σου πω οτι το μετεο δίνει χιονόπτωση το Σάββατο???

http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=142

Έλεγα να πεταχτώ κι εγώ από Βόλο για να τα πούμε αλλά ο καιρός δεν μας τα λεεί καλά....

argy_kap
07/03/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Πάντως παιδιά αν δεν σας κάτσει αυτό το Σαβ/κο η εκδρομή,το επόμενο Σάββατο 17/3 έχουμε συνάντηση τα μέλη του #moto στον Βόλο με σκοπό να ανηφορίσουμε το Πήλιο,η συνάντηση έχει δωθεί στις 11 στην προβλήτα των επιβατικών πλοίων στον Βόλο,είστε όλοι ευπρόσδεκτοι.Θα περιμένουμε μέχρι τις 11:30...


Για δώσε λεπτομέρειες....

tai
07/03/2007, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
.............................Οποτε για να ΦΤΑΣΟΥΜΕ στην λιμνη θελουμε χοντρικα 4 ωρες. Ξεκινοντας απο Αθηνα στις 8 πμ, θα ειμαστε εκει 12 το μεσημερι.

Τωρα, το αν αυτο ειναι πολυ η λιγο θα το δει ο καθενας ξεχωριστα... Εγω παντως ειμαι στο 50-50 για την εκδρομη, λογω αποστασης και διαθεσιμου χρονου... :sick:


Η διαδρομή μεχρι την Μητρόπολη ειναι 3 με 3.5 ώρες. Ο γύρος της λίμνης είναι μαζί με της φωτογραφίες το μασαμπούκομα και τον καφέ χαλαρά 4 με 5 ώρες Επιστροφή σε άλλες 3.5 με 4 ώρες (λόγω κούρασης) αν δεν σταματήσουμε στην Λαμία για καφέ. Σύνολο 12 με 13 ώρες Αν η εκκίνηση είναι στης 8, θα είμαστε στην 'ρενο' κατά της 9 το βράδυ με όλες της προϋποθέσεις καλές και πολύ σφιχτό πρόγραμμα.:wave2:

crs-k
07/03/2007, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Η διαδρομή μεχρι την Μητρόπολη ειναι 3 με 3.5 ώρες. Ο γύρος της λίμνης είναι μαζί με της φωτογραφίες το μασαμπούκομα και τον καφέ χαλαρά 4 με 5 ώρες Επιστροφή σε άλλες 3.5 με 4 ώρες (λόγω κούρασης) αν δεν σταματήσουμε στην Λαμία για καφέ. Σύνολο 12 με 13 ώρες Αν η εκκίνηση είναι στης 8, θα είμαστε στην 'ρενο' κατά της 9 το βράδυ με όλες της προϋποθέσεις καλές και πολύ σφιχτό πρόγραμμα.:wave2:



Kαποιοι τα 'χουν πει αυτα (κατ' ιδιαν)... :a13:

crs-k
07/03/2007, 20:08
Εγω το "καθηκον" μου το εκανα (ποικιλοτροπως) ... :cool:


Καλα "ξεμπερδεματα" και καλα να περασετε! :cool:


Οι κιτρινοι δρομοι ειναι χωματοδρομοι !!! :wacko:

Τους πιο πολλους βεβαια τους παρελειψα τοσο για μειωση του μεγεθους, οσο και γιατι ειστε ... :D

.


80279

wild_cat/anima
07/03/2007, 20:19
θα έλεγα οτι όποιος δεν αντεχει να οδηγεί κουρασμένος καλό θα ταν να μην ακολουθήσει, είναι αρκετό ζορι η συγκεκριμενη εκδρομη !κλαι πολύ μετρημενος ο χρόνος


get a tip
ρωτηστε τους μικροπωλητες στο φραγμα πως θα πάμε στο παρατηρητηριο, είναι το καλύτερο κομμάτι της εκδρομης, προσοχή όμως γιατί με ss δεν νομίζω οτι είναι εφικτό να πάτε πάνω ...
μοιραστητε καλύτερα σε δικάβαλα σε on off

tai
07/03/2007, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Kαποιοι τα 'χουν πει αυτα (κατ' ιδιαν)... :a13: Το έκανα στης γιορτές το πρόγραμμα αυτό. Αλλα το έβαλα σαν ΔΎΣΚΟΛΟΤΑΤΟ και εως απιαστον τον χρόνο.:o

alximistis
07/03/2007, 23:10
Ρε... φαρμακώγλωσσες! :)
Γιατί τα μελετάτε όλα τόσο πολύ; Βάλαμε μία εκδρομή το είπαμε και οκ. Εμείς θα ξεκινήσουμε και το ξαναλέω. Δεν έχουμε κλείσει κανά πρόγραμμα ούτε έχουμε κάνει κράτηση πουθενά.
Αν κάτι μας χαλάσει στη διαδρομή... αν δούμε δηλαδή πως κάτι δεν προχωράει κούραση κλπ. ε την αλλάζουμε. Πάμε να περάσουμε καλά.

alximistis
07/03/2007, 23:11
Έβαλα emoticon:) έβαλα emoticon:) έβαλα emoticon...:)

DimChios
07/03/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Έβαλα emoticon:) έβαλα emoticon:) έβαλα emoticon...:)


ε, και? :confused: ε, και? :confused: ε,και? :confused:


































ΜΑΘΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ QUOTE!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alximistis
07/03/2007, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ε, και? :confused: ε, και? :confused: ε,και? :confused:


































ΜΑΘΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ QUOTE!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



SPAM!!!!

project.breeze
08/03/2007, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Για δώσε λεπτομέρειες....



Τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο:D Θα ανεβούμε μία βολτούλα μέχρι το χιονοδρομικό πιθανόν και μετά θα καθίσουμε κάπου για καφέ,ύστερα θα κάνουμε ότι αποφασίσουμε στον καφέ και βλέπουμε,δεν υπαρχεί αυστηρό πρόγραμμα,θα κάνουμε ότι μας φωτίσει ο Θεός.Αν έρθεις κ εσύ (αν κατάλαβα καλά είσαι από Βόλο) ίσως έχεις να μας προτείνεις και κάποια πράγματα παραπάνω.Είμαστε πάντα ανοιχτοί σε προτάσεις

argy_kap
08/03/2007, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο:D Θα ανεβούμε μία βολτούλα μέχρι το χιονοδρομικό πιθανόν και μετά θα καθίσουμε κάπου για καφέ,ύστερα θα κάνουμε ότι αποφασίσουμε στον καφέ και βλέπουμε,δεν υπαρχεί αυστηρό πρόγραμμα,θα κάνουμε ότι μας φωτίσει ο Θεός.Αν έρθεις κ εσύ (αν κατάλαβα καλά είσαι από Βόλο) ίσως έχεις να μας προτείνεις και κάποια πράγματα παραπάνω.Είμαστε πάντα ανοιχτοί σε προτάσεις

Και να μην μπορέσω να έρθω, ευχαρίστως να προτείνω και μέρη αλλά και μερικές διαδρομές......δεν το συνεχίζω άλλο εδώ γιατί θα το σκίσω το post για Πλαστήρα..... τα λέμε με ΠΜ.....:beer:

alximistis
08/03/2007, 10:28
Θα παρακαλούσα θερμά να μην βάζετε ιδέες για άλλες εκδρομές ΕΔΩ! Δόξα να χει ο... Γιαραμπής :) υπάρχει ολόκληρη κατηγορία να βάλουμε ότι θέλουμε και να συνενοηθούμε. Άστε που σίγουρα μέχρι το άλλο ΣΚ σαφώς θα ματαξανενδιαφερόμαστε. Οπότε μην ποστάρετε έτσι γιατί μπερδευόμαστε.

ΥΓ. Η μέρα λέει Πέμπτη. Τελικά ποιοι ακολουθούν για να ξέρουμε!

gcrook
08/03/2007, 10:35
Αν "σφιχτειτε", (αν με πιανετε) , πολυ μεχρι τα Καμμενα Βουρλα, και πιασετε ρυθμο (σχετικα σβελτο) , μεχρι την Λαμια προλαβαινετε και καφε στον γυρισμο.

costas81
08/03/2007, 13:38
τελικα ποσοι ειναι μεσα για την εκδρομη μηπως να μετρηθουμε?

alximistis
08/03/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
τελικα ποσοι ειναι μεσα για την εκδρομη μηπως να μετρηθουμε?


Αυτό λέω κι εγώ ρε φίλε! Περιμένουμε ακόμα και βλέπουμε.

ronin1
08/03/2007, 15:59
παιδια δυστυχως για Κυριακη εχει κανονιστει Θεσ/κη με ενα φιλο...

αν τυχει κατι κ δεν παω , ειμαι μεσα γιατι οχι...να γνωριστουμε κ απο κοντα...

αλλωστε διπλα ειμαι...:beer:

tai
08/03/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Αυτό λέω κι εγώ ρε φίλε! Περιμένουμε ακόμα και βλέπουμε.
βάλε κατάσταση με άτομα και μηχανές
Π.Χ.








tai cbr1100






















alximistis partali 50cc
αλλος?
:lol: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
08/03/2007, 16:09
Ρε θα με κανετε να ανεβω με το αμαξι μη λετε για λιμνες Πλαστηρα και Καρδιτσες....:bigcry:
Κανονιστε με π.μ την γαμωβολτα σας ....κωλοπαιδαραδες.....:a02: :a02: :a02: :a018: :a018: :a018: :bawl: :bawl: :bawl:

tai
08/03/2007, 16:17
φαντάσου με αυτην την ζεστη ποσο χαλια θα ειναι με ανθισμένα τα πάντα. :yuck:



:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
08/03/2007, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
φαντάσου με αυτην την ζεστη ποσο χαλια θα ειναι με ανθισμένα τα πάντα. :yuck:



:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:


...Καααααθθθιιιικιιιιιιιιιι


80356

T.R.E
08/03/2007, 17:11
Επειδη βλεπω καποιες ανακριβειες θα προσπαθησω να σας βοηθησω λιγο γιατι ερχεστε στα μερη μου...


1ον) Αν αποφασισετε να το κανετα αυθημερον θα σας βγει ο πατος.Αν το επιτρεπει η παρεα αυξηστε λιγο τον ρυθμο στην εθνικη μεχρι εκει που τελειωνει η νησιδα τουλαχιστον...

2ον) Οσοι με SS το κομματι απο Λαμια μεχρι και Αγ.Αικατερινη γαμαει...αν δεν θελετε να ακολουθησετε πατε μεχρι εκει,ανεβοκατεβειτε μεχρι να κουραστειτε,ξεκουραστειτε και στον γυρισμο(μονοι σας πλεον) ανεβοκατεβειτε και τον Μπραλο μεχρι το ΕΚΟ...

3ον...Υπαρχουν τρεις επιλογες για να ανεβειτε λιμνη,οχι ομως και για να κανετε το γυρο της...

Να ανεβειτε απο Ρουσσο-Ραχουλα-Καστανια και επειτα προς Φραγμα-Μπελοκομυτη κτλ...το οποιο δεν προτεινω....

Αυτο που θα συμβουλευα ειναι να πατε προς Μητροπολη επειτα συνεχιζετε προς Μορφοβουνι αλλα περνατε απ'εξω και εν συνεχεια Κρυονερι-Καλυβια πεζουλας(εκει ειναι καλα για καφε)-Νεοχωρι(πανοραμικη θεα της λιμνης στον Ξενωνα Νεοχωριου και φαγητο εκει,Καφε στο ξενοδοχειο Να'ιαδες λιγο πριν φτασετε Νεοχωρι)'-Μπελοκομυτη-Φραγμα-Μουχα-Λαμπερο-Μοσχατο-Μητροπολη...


Εναλακτικα μπορειτε ειτε να πατε προς Μορφοβουνι μεσω Μεσενικολα και να περασετε μεσα και απο τα δυο χωρια αυτα,αλλα το συγκκριμενο κομματι ειναι παλιο και στενο με πολυ κλειστες στροφες...Μετα το μορφοβουνι συνεχιζετε κανονικα οπως και πριν...

Η μπορειτε απο Μητροπολη να ανεβειτε πρωτα απο Μοσχατο-Λαμπερο και να κανετε τον αναποδο κυκλο...


Ο δρομος γυρω απο την Λιμνη δεν ειναι σε καλη κατασταση σε πολλα σημεια και απαιτειται προσοχη...Γινονται και εργα σε αρκετα κομματια...

Αυτα....

tai
08/03/2007, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
...
1ον) Αν αποφασισετε να το κανετα αυθημερον θα σας βγει ο πατος.Αν το επιτρεπει η παρεα αυξηστε λιγο τον ρυθμο στην εθνικη μεχρι εκει που τελειωνει η νησιδα τουλαχιστον...:a07:

..

Αυτο που θα συμβουλευα ειναι να πατε προς Μητροπολη επειτα συνεχιζετε προς Μορφοβουνι αλλα περνατε απ'εξω και εν συνεχεια Κρυονερι-Καλυβια πεζουλας(εκει ειναι καλα για καφε)-Νεοχωρι(πανοραμικη θεα της λιμνης στον Ξενωνα Νεοχωριου και φαγητο εκει,εγω θα πρότεινα Μπελοκομύτη στο ποτάμι για πέστροφα Καφε στο ξενοδοχειο Να'ιαδες λιγο πριν φτασετε Νεοχωρι)'-Μπελοκομυτη-Φραγμα-Μουχα-Λαμπερο-Μοσχατο-Μητροπολη...

.



:wave2:

T.R.E
08/03/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
:wave2:

Δεν τις μπορω ρε.εχουν πολλα κοκκαλα και βαριεμαι....


Ασε που εχει και χωματοδρομο για να πας μεχρι εκει...


:nono: :nono: :nono:

tai
08/03/2007, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
...Καααααθθθιιιικιιιιιιιιιι
ΓΑΜΗΘΗΚΕΣ
:mad:























:lol: :lol:


80368

tai
08/03/2007, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Δεν τις μπορω ρε.εχουν πολλα κοκκαλα και βαριεμαι....


Ασε που εχει και χωματοδρομο για να πας μεχρι εκει...


:nono: :nono: :nono:
ΟΧΙ ΚΑΙ ΧΩΜΑΤΌΔΡΟΜΟ:mad: :nono: :nono:



:evil:
θα τρομάξει κόσμος ρε συ :lol::lol:

BILLY FILTH
08/03/2007, 18:44
βάλε ρε μλκ alximisti στο αρχικό post πόσα άτομα έχουν μαζευτεί αν δεν ξέρεις είναι εύκολο.

κάνε κλικ (αριστερό) στο επεξεργασία :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

T.R.E
08/03/2007, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ΟΧΙ ΚΑΙ ΧΩΜΑΤΌΔΡΟΜΟ:mad: :nono: :nono:



:evil:
θα τρομάξει κόσμος ρε συ :lol::lol:

Ε αφου εχει εγω φταιω???

200-300 μετρα δεν θυμαμαι παντως εχει...Βεβαια ειναι ιχθυοτροφειο και το ψαρι ολοφρεσκο αλλα το χωμα ειναι χωμα...:a38: :a56:

BILLY FILTH
08/03/2007, 18:48
αν ο καιρός είναι καλός και εγώ μέσα είμαι:wave2:

DimChios
09/03/2007, 04:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
αν ο καιρός είναι καλός και εγώ μέσα είμαι:wave2:



Mόνος ή με την παρέα σου? :winka:

Για να ξέρω άν θα έρθω δηλαδής! :D :blush:

Αναλαμβάνω εγώ το δικάβαλο!

:smokin:

alximistis
09/03/2007, 05:09
Συναγωνιστές δυστυχώς ο καιρός μας τα χαλάει. Έλεγξα δύο διαφορετικά site για καιρό και δείχνει βροχή, ιδιαίτερα την ώρα που θα είμαστε εμείς εκεί. :(

Για αυτό λέω το εξής: Έχουμε δύο επιλογές. Ή μαζευόμστε στο Μακ με άλλο προορισμό αλλάζει εντελώς δηλαδή το σκηνικό ή ακυρώνεται εντελώς η εκδρομή. Αλλά το να κάνουμε τόσα πολλά χλμ να βραχούμε κιόλας σε όχι τους καλύτερους δρόμους της Ελλάδος μάλλον είναι κομματάκι επικίνδυνο.

Γι' αυτό προτείνω αλλαγή προορισμού και αλλαγή βέβαια ώρα μάζωξης. Δυστυχώς ο καιρός κάνει τα δικά του...:(

DimChios
09/03/2007, 05:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Συναγωνιστές δυστυχώς ο καιρός μας τα χαλάει. Έλεγξα δύο διαφορετικά site για καιρό και δείχνει βροχή, ιδιαίτερα την ώρα που θα είμαστε εμείς εκεί. :(

Για αυτό λέω το εξής: Έχουμε δύο επιλογές. Ή μαζευόμστε στο Μακ με άλλο προορισμό αλλάζει εντελώς δηλαδή το σκηνικό ή ακυρώνεται εντελώς η εκδρομή. Αλλά το να κάνουμε τόσα πολλά χλμ να βραχούμε κιόλας σε όχι τους καλύτερους δρόμους της Ελλάδος μάλλον είναι κομματάκι επικίνδυνο.

Γι' αυτό προτείνω αλλαγή προορισμού και αλλαγή βέβαια ώρα μάζωξης. Δυστυχώς ο καιρός κάνει τα δικά του...:(



Δε πειράζει ρε κολητέ! Έτσι κι αλλιώς μόνο σου σε έβλεπα να πηγαίνεις! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κρίμα για μένα πάντως, σχετικά με το δικάβαλο που ανέφερα στον Billy_Fifth! :bigcry: :bigcry:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
09/03/2007, 05:14
ΣΟΒΑΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΡΕ!

ΜΗ ΣΚΑΣ!

ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΤΑΣΗ!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36425)

:D :D :D :D

BILLY FILTH
09/03/2007, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Mόνος ή με την παρέα σου? :winka:

Για να ξέρω άν θα έρθω δηλαδής! :D :blush:

Αναλαμβάνω εγώ το δικάβαλο!

:smokin:



όταν θα γίνει η βόλτα θα το κανονίσω.
αλλά δε σου εγγυόμαι τίποτα:sun:

BILLY FILTH
09/03/2007, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Συναγωνιστές δυστυχώς ο καιρός μας τα χαλάει. Έλεγξα δύο διαφορετικά site για καιρό και δείχνει βροχή, ιδιαίτερα την ώρα που θα είμαστε εμείς εκεί. :(

Για αυτό λέω το εξής: Έχουμε δύο επιλογές. Ή μαζευόμστε στο Μακ με άλλο προορισμό αλλάζει εντελώς δηλαδή το σκηνικό ή ακυρώνεται εντελώς η εκδρομή. Αλλά το να κάνουμε τόσα πολλά χλμ να βραχούμε κιόλας σε όχι τους καλύτερους δρόμους της Ελλάδος μάλλον είναι κομματάκι επικίνδυνο.

Γι' αυτό προτείνω αλλαγή προορισμού και αλλαγή βέβαια ώρα μάζωξης. Δυστυχώς ο καιρός κάνει τα δικά του...:(

καλύτερα να πάμε πουθενά το Σάββατο που δείχνει βροχή μετά το σπόγευμα.:wave2:

alximistis
09/03/2007, 10:09
Βασιλάκη δεν ξέρω γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω ψιλοσπαστεί. Από τη μία ο καιρός από την άλλη ότι δεν υπήρχε και πολύ θέρμη για την εκδρομούλα ε οκ κάπου με χάλασαν. Όπως είπε πολύ σωστά ο φίλος Μήτσος (Dim Gavdos) μόνο μου με έβλεπα στο τέλος να παγαίνω.
Τεσπα, μια κι έγινε έτσι η κατάσταση, και για Σάββατο μέσα είμαι. Πέτο εσύ κι εγώ καλώς εχόντων των πραγμάτων ακολουθώ.

SF
09/03/2007, 10:12
Αυτή την εποχή πάντως στον Πλαστήρα παίζει να βρείτε και ...... :)


80425

alximistis
09/03/2007, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Αυτή την εποχή πάντως στον Πλαστήρα παίζει να βρείτε και ...... :)



ΣΤΑΜΑΤΑ!!! Ζηλεύω!!!:(

SF
09/03/2007, 10:14
Μη ζηλεύεις! Αφού θα πας όπου να 'ναι :)
Απλά, προσοχή στους πάγους στις σκιερές στροφές!

alximistis
09/03/2007, 10:21
Σ ευχαριστώ ρε φίλε. Να σαι καλά. :)

BILLY FILTH
09/03/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Βασιλάκη δεν ξέρω γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω ψιλοσπαστεί. Από τη μία ο καιρός από την άλλη ότι δεν υπήρχε και πολύ θέρμη για την εκδρομούλα ε οκ κάπου με χάλασαν. Όπως είπε πολύ σωστά ο φίλος Μήτσος (Dim Gavdos) μόνο μου με έβλεπα στο τέλος να παγαίνω.
Τεσπα, μια κι έγινε έτσι η κατάσταση, και για Σάββατο μέσα είμαι. Πέτο εσύ κι εγώ καλώς εχόντων των πραγμάτων ακολουθώ.

κοίτα η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και η πιο εύκολη διαδρομή που μπορείς να κάνεις σε μια μέρα.
εγώ να σου πω την αλήθεια θα ερχόμουν για σένα και τον DimLesvos (χωρίς να αγνοώ τυχόν άλλους συμμετέχοντες απλά μόνο εσάς βλέπω να ψήνεστε). εκτός αυτού και ο καιρός φαίνεται να είναι περίεργος. οπότε μην τρελένεσαι αυτά συμβαίνουν.

DimChios
09/03/2007, 10:42
Παίδες, για να μή ψάχνεστε όσων αφορά εμένα....

Για μία τέτοια διαδρομή ΔΕΝ ψήνομαι! Θα μας φύγει ο κώλος!

Έτυχε και μιά χωμάτινη για Κυριακή οπότε... :rolleyes:

Θα πρότεινα καμμιά Εύβοια! Καφεδάκι παραλία και μετά Στενή για παϊδια! :winka:

:smokin:

angel-m
09/03/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Θα πρότεινα καμμιά Εύβοια! Καφεδάκι παραλία και μετά Στενή για παϊδια! :winka:

:smokin:



Αχχχ!!!! Παΐδια ………..τι ωραία που ακούγεται :a8: :a8:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

alximistis
09/03/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Παίδες, για να μή ψάχνεστε όσων αφορά εμένα....

Για μία τέτοια διαδρομή ΔΕΝ ψήνομαι! Θα μας φύγει ο κώλος!

Έτυχε και μιά χωμάτινη για Κυριακή οπότε... :rolleyes:

Θα πρότεινα καμμιά Εύβοια! Καφεδάκι παραλία και μετά Στενή για παϊδια! :winka:

:smokin:



OXI ρε φίλε πάλι!!! Εύβοια!!! Έλεος! Καλύτερα Αράχωβα κι από εκεί Επτάλοφο και τα πέριξ.

DimChios
09/03/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από angel-m
Αχχχ!!!! Παΐδια ………..τι ωραία που ακούγεται :a8: :a8:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:




Σε εφτιαξε μανάρι μου ο άντρας ο σωστός, ο πρόστυχος?

:smokin:

angel-m
09/03/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Σε εφτιαξε μανάρι μου ο άντρας ο σωστός, ο πρόστυχος?

:smokin:



:hypnotize :uplate: :eyepop:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

DimChios
09/03/2007, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από angel-m
:hypnotize :uplate: :eyepop:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



:a9: :a9: :a9:

adam_tsouk
09/03/2007, 22:18
διαβασα το πρωτο ποστ και ηρθα να σπαμαρω!



Στελιο, παρε το φουσκωτο και ανεβα!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ακου με 150!


Τριτη θα γυρισετε πισω!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



σε καλο μας... ησυχασα βραδιατικα! :lol:

Ταξιδευτής
10/03/2007, 12:37
Εκδρομη μπορει να μην πατε αλλα βγηκε κατι καλο και απο ολη την φαση αυτη.... ---> :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Έβαλα emoticon:) έβαλα emoticon:) έβαλα emoticon...:)