PDA

View Full Version : Απο φυσικη κατασταση πως παμε???



l@gos
06/03/2007, 17:58
Ξεκινησα χθες τρεξιμο (μετα απο 7:eyepop: χρονια!!!)
κ ειδα οτι δεν εχω τις αντοχες που ειχα!!!
Με ψιλοπαρατησα κ νιωθω πολυ ασχημα γι'αυτο...:sad:

vangelis 64
06/03/2007, 18:02
Ασ' τα να παν στο διάλο!!

Πάνω που άναψα ένα τσιγαράκι!

Nostra
06/03/2007, 18:14
εγώ από φυσική κατάσταση είμαι ph...



Π.Ε. χααααα χαχα χα χα χα χα χα χα χα









:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol:

Davelis
06/03/2007, 18:16
με εχουν φαει τα ναρκωτικα

l@gos
06/03/2007, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
εγώ από φυσική κατάσταση είμαι ph...



πολυ σωστα το εθεσες!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Akatanomastos
06/03/2007, 18:29
giafto exoume ta mixanakia..
poios einai gia treksimo tetoies epoxes..

SUPERMARIO
06/03/2007, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
Ξεκινησα χθες τρεξιμο (μετα απο 7:eyepop: χρονια!!!)
κ ειδα οτι δεν εχω τις αντοχες που ειχα!!!
Με ψιλοπαρατησα κ νιωθω πολυ ασχημα γι'αυτο...:sad:









αν σε ενδιαφερει το τρεξιμο να βαλεις ανεμοθωρακα μεγαλυτερο.θα δεις οτι ολα θα πανε καλα.

Χωμάτινος
06/03/2007, 18:42
Το jet πρόγραμμα τριημέρου είναι το εξής:

- Αναχώρηση Παρασκευή απόγευμα και σερί ασφαλτάδα 2-3 νομούς παραπέρα (άφιξη μεσάνυχτα).

- Σάββατο πρωί εκκίνηση γιά ανάβαση προς κάποια βουνοκορφή και επιστροφή το απόγευμα.

- Πρωινό ξύπνημα την Κυριακή και κοπάνισμα σε χώματα ενώ επιστρέφουμε.





Ψήνεται κανείς ;

tai
06/03/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
Ξεκινησα χθες τρεξιμο (μετα απο 7:eyepop: χρονια!!!)
κ ειδα οτι δεν εχω τις αντοχες που ειχα!!!
Με ψιλοπαρατησα κ νιωθω πολυ ασχημα γι'αυτο...:sad:
Ξεκίνα με 400 μέτρα χαλαρά. Κάθε μέρα πρόσθεσε 100 μέτρα. Μετά από 2 μήνες θα τρέχεις 6-7 χλμ χωρίς να το καταλάβεις.










καν το και αν πιάσει πές το μου να το κάνω και εγώ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
















πάντως αλήθεια ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!:a024:

crs-k
06/03/2007, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
....................
Ψήνεται κανείς ;



Εγω ΔΕΝ σε πληγωνω ... :sad:

Χωμάτινος
06/03/2007, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω ΔΕΝ σε πληγωνω ... :sad:

Θα χρειαστούμε τα φώτα σου (και την παρέα σου σου :a07: ) γιά να μας πεις κάποια ήπια βουνίσια ανάβαση ..

crs-k
06/03/2007, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Θα χρειαστούμε τα φώτα σου (και την παρέα σου σου :a07: ) γιά να μας πεις κάποια ήπια βουνίσια ανάβαση ..



Τα "φωτα" μου να τα δωσω, την "παρεα" ομως θα δυσκολευτω κομματακι ... :sick:


Γιατι δεν ξεκινατε απο Παρνηθα που και κοντα και ΟΜΟΡΦΑ ειναι?

Μια αναβαση απο το τελεφερικ προς το Μπαφι ειναι 600μ υψομετρικη διαφορά ... :winka:

Μετα μπορειτε να σκεφτειτε για τα 1000+ (υψομετρικη διαφορα) που θα χρειαστει αλλου ... :cool:

Χωμάτινος
06/03/2007, 19:12
Γλυστράς σαν χέλι μωρή πουτάνα αλλά τι να κάνω, θα το καταπιώ.

.
.
.
.

Λοιπόν; Σάββατο πρωί γιά ανάβαση Πάρνηθας κανείς; :lol: :p :rolleyes:

lampros_fazer
06/03/2007, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ξεκίνα με 400 μέτρα χαλαρά. Κάθε μέρα πρόσθεσε 100 μέτρα.
Οταν λες χαλαρά...κανά 6-7ρι km/h (διαδρόμου) ας πούμε..;

Nik0s
06/03/2007, 21:04
Μια εντουράδα την βδομάδα και θα γίνεται όλοι μαραθωνοδρόμοι !!!

:lol: :lol: :lol:

STOYBI
06/03/2007, 21:27
:smokin: :smokin:
:a014: :a014: :a014:
:a33: :a33: :a33:

Καλα !!!!

Ετοιμαζομαστε για το Αττικα !!!!





:D

Λεωνίδας
06/03/2007, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Οταν λες χαλαρά...κανά 6-7ρι km/h (διαδρόμου) ας πούμε..; Ναι αλλά όποιος (αρτιμελής) δε βγάζει 1-2km στο 6 ας κόψει το @#%%τσιγάρο :rolleyes:

Εγώ σε 3 μήνες χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια έπιασα 7km στο 9km/h του διαδρόμου.
Και τα' χω και τα κιλάκια μου ε :rolleyes:

Τώρα που η δουλειά με πάει γ...ντας έχω "πέσει" κάπως αλλά προσδοκώ καλύτερες μέρες :bigcry:

lampros_fazer
07/03/2007, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Ναι αλλά όποιος (αρτιμελής) δε βγάζει 1-2km στο 6 ας κόψει το @#%%τσιγάρο :rolleyes:
Παρακαλώ..;;1-2 χλμ..:eek: Ούτε 500 μ δεν έβγαζα πρώτα..:rotflmao:

Και το τσιγάρο δεν το κόβω..:a47: :lol:

Τώρα βγάζω περισσότερα μέτρα απ'ότι πριν χτυπήσω.. :lol:

l@gos
07/03/2007, 07:19
αυτο που κανω εγω ειναι οτι απλα τρεχω για μια ωριτσα καθε μερα!!!
(η τουλαχιστων θα προσπσαθησω να κανω!!!:rotflmao: :rotflmao: )
τα km θα ερθουν με τον καιρο!!! δλδ τωρα μπορει να βγαζω 5km ας πουμε,
κ μεχρι το καλοκαιρι 10km. λεμε τωρα!!! (κηδειααααααα!!!!!!! :rotflmao: :rotflmao: )

tai
07/03/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Οταν λες χαλαρά...κανά 6-7ρι km/h (διαδρόμου) ας πούμε..;
9 παλιοχελώνα :rotflmao: :rotflmao:
και με 6αρι ανα 1.5 λεπτο για 1.5 λεπτο. Δηλαδή σετάκια των 3 λεπτών στην αρχή.
Μετά απο 6-7 προπονήσεις κάντο μονοκόμματο 9αρι και μέτρα γύρους.
Αν το κάνεις σε διάδρομο μέτρα χρόνο.Και αν πιάσεις με 9αρι 20λεπτο, ανέβασε την κλήση.
θυμήσου οτι αν συνηθίσεις 3/4 τρεξίματος, η καρδιά ΔΕΝ τραβάει ζόρι. Μένει να αυξήσεις την ένταση.(κλήση)
:wave2:

tai
07/03/2007, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Ναι αλλά όποιος (αρτιμελής) δε βγάζει 1-2km στο 6 ας κόψει το @#%%τσιγάρο :rolleyes:

Εγώ σε 3 μήνες χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια έπιασα 7km στο 9km/h του διαδρόμου.
Και τα' χω και τα κιλάκια μου ε :rolleyes:

Τώρα που η δουλειά με πάει γ...ντας έχω "πέσει" κάπως αλλά προσδοκώ καλύτερες μέρες :bigcry: Αλλο είναι το τρέξιμο στον διάδρομο και άλλο στο ταρτάν. Στον διάδρομο δεν γίνεται να ανοίξεις ποτέ μεγάλο διασκελισμό.:a024:

axtarmas
07/03/2007, 23:24
sifono entouro kai pali entouro xoma laspi nero vroxi na xanese sta bouna kai otan pigenis spiti to vradi eisai toso ptoma pou kimase 12 ores sery kai ksipnas katapiasmenos les kai ekanes olo to programa tou gimnastiriou sostos:smokin:

Λεωνίδας
07/03/2007, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Αλλο είναι το τρέξιμο στον διάδρομο και άλλο στο ταρτάν. Στον διάδρομο δεν γίνεται να ανοίξεις ποτέ μεγάλο διασκελισμό.:a024: Πόσο διασκελισμό ανοίγεις μωρή χαμούρα; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: (από άλλο ανέκδοτο)

lampros_fazer
07/03/2007, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Α) Και αν πιάσεις με 9αρι 20λεπτο, ανέβασε την κλήση.
Β) θυμήσου οτι αν συνηθίσεις 3/4 τρεξίματος,..............
:wave2:
Κάτσε γιατί ψιλομπερδεύτηκα..

α) εννοείς αν 'αντέξω' (:o :lol: ) 20' στο 9..;
β) 3/4..;45 λεπτά εννοείς..;

Είμαι σε φάση να επανέλθει μυικά το πόδι και 9ρι δεν κάνω ακόμα..Αργότερα θα το δοκιμάσω..:winka:

:wave2:

axtarmas
07/03/2007, 23:43
kapote imoun athlitis tora eimai kapnistis:bawl:

Λεωνίδας
07/03/2007, 23:56
Α επίσης καλό είναι να υπάρχει πάντα κλίση (ανηφόρα) για μικρότερη καταπόνηση στα γόνατα :wave2:

clear
08/03/2007, 09:54
Βλέπω ότι σας ενδιαφέριει η βελτιώση της φυσικής σας κατάστασης, αλλά μάλλον τα έχετε λίγο μπερδεμένα (όχι όλα τα posts) να σας δώσω ένα δύο σημεία προσοχής.

Α) οι περισσότεροι κάνετε χρήση μεθόδων συνεχόμενου τρεξίματος π.χ. 40΄ συνεχόμενο τρέξιμο με σταθερή η εναλλασόμενη ταχύτητα

Η μέθοδος αυτή είναι κατάλληλη για ανθρώπους με ήδη καλή φυσική κατάσταση, διότι η καρδιακή συχνότητα που είναι (χονδρικά) η ενδειξη της έντασης της άσκησης, διατηρείται σε υψηλά επίπεδα για αρκετό χρόνο, ώστε να υπάρξει προσαρμογή (προς το καλύτερο) της γενικής αντοχής του ''αθλητή''.

Β) Αυτό που ενδείκνυται για αθλουμένους με μέτρια ή κακή φυσική κατάσταση είναι η διαλλειματική μέθοδος προπόνησης, προσαρμοσμένη στη μέγιστη δυνατότητα διατήρησης της καρδιακής τους συχνότητας σε αερόβια επίπεδα;;;;;;

Δηλαδή: αν ξεκινήσει να τρέχει 400 μέτρα την ημέρα και αυξάνει ανα ήμερα 100μ. πιθανώς τις 15 πρώτες μέρες να χάνει την ώρα του, διότι ο χρόνος που η Κ.Σ θα είναι 125 - 155 παλμούς/λεπτό θα είναι πολύ μικρός.
Με την διαλειμματική προπόνηση τρέχουμε έστω 400μ ανεβάζουμε την Κ.Σ στους (ας πούμε) 144 παλ/λεπτ, ξεκουραζόμαστε τόσο χρόνο όσο για να πέσει η Κ.Σ. στους 110 και επαναλαμβάνουμε την απόσταση. Αν αυτός ο κύκλος γίνει 3 ή 4 φορές τα οφέλη θα είναι περισσότερα. Κάθε φορά που θέλουμε να κάνουμε κάτι περισσότερο τρέχουμε την απόσταση πιο γρήγορα ή μειώνουμε το χρόνο διαλλαίματος

Τα όρια της Κ.Σ του κάθε ανθρώπου εξαρτώνται από πολλούς παργοντες: ηλικία, φύλο, βάρος, προπονητική ηλικία, ποιότητα ζωής κ.τ.λ.
Δεν υπάρχουν συνταγές για τον χρόνο τρεξίματος ή την ταχύτητα, αλλά παράμετροι οι οποίοι καθορίζονται για κάθε ένα ατομικά.

Επειδή τα έγραψα μαζεμένα και πιθανώς μπερδεμένα, εφόσον αυτό σας ενδιαφέρει, θα επανέλθω με πιο απλά παραδείγματα, .

perastikos
08/03/2007, 10:29
Στο γυμναστήριο, όσο αφορά τον διάδρομο κάθε φορά που πηγαίνω (προσπαθώ τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα)....

4 mins στο 6.5 (για ζέσταμα)
11 mins στο 8.5
5 mins στο 9
5 mins στο 9.5
3-4 mins στο 11.5 (όσο αντέξω)
2-3 mins περπάτημα (κάτω από 4) πριν πάμε για το ντους
------
Σύνολο 30mins περίπου (4 - 4,5 Km)

@Λεωνίδας: Νομίζω πως η κλίση δεν είναι ότι καλύτερο για τα γόνατα....

Πριν το διάδρομο έχει προηγηθεί πρόγραμμα με βάρη ;)

@clear: Για να ρίξουμε την κοιλίτσα, εκτός των άλλων (κοιλιακοί, διατροφή κλπ) τι προτείνεις για το διάδρομο?

Γενικά στον διάδρομο δεν ισχύει ότι όσο πιο πολύ ιδρώτα ρίξεις τόσο καλύτερα?

clear
08/03/2007, 11:24
Το θέμα κοιλίτσα είναι κάτι που μας καίει όλους. Η λύσεις είναι:

Α) η φετινή μόδα του καλοκαιριού επιβάλλει το σωσίβιο στην παραλία. Εμείς το έχουμε εκ του
φυσικού μας, τρελλοί είμαστε να το χάσουμε

Β)Η καύση του λίπους είναι ενεργειακό θέμα του κάθε οργανισμού και εξαρτάται από τα αποθέματα γλυκογόνου που αυτός έχει.
Το ότι καίς λίπος μετά από 15 - 20 λεπτά ουσιαστικά είναι μύθος, γιατί ο μέσος άνθρωπος δεν έχει ενεργειακά αποθέματα υδατανθράκων για να αντέξει τόσα λεπτά χωρίς να κάψει λίπος
Επειδή όμως η καύση (οξείδωση) του λίπους απαιτεί οξυγόνο δεν γίνεται και από το πρώτο λεπτό και επέιδή είναι χρονοβόρα διαδικασία για τον οργανισμό δεν την προτιμάει σε σχέση με την κατανάλωση γλυκογόνου (υδατανθράκων) .

Το σκεπτικό για ένα καλό λιποδιαλυτικό πρόγραμμα είναι να διαρκεί όσο περισσότερο γίνεται σε μία ένταση ίση με το 60- 75% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας.

Μέγιστη Κ.Σ.= (220 - ηλικία)+ ή - 5 (περίπου, υπάρχει και πιο ακριβής εξίσωση)

Άρα το πρόγραμμα που προτείνεις παραπάνω είναι πολύ σωστό εκτός από το φοτρσάρισμα των 3-4 λεπτών στο 11.5 (μπορείς να το κάνεις 6-7 λεπτά στο 10)

Επίσης, όπως σωστά κάνει ο perastikos η ταχύτητα να είναι εναλλασόμενη ώστε ο οργανισμός
να μην καταφέρει να ελαχιστοποιήσει την κατανάλωση ενέργειας (έχει αυτή την τάση σε οτιδήποτε τον κουράζει, εκπαιδεύεται και κάνει το λιγότερο δυνατό).

Πολύ σωστή επίσης και η χρήση οργάνων (βαρών), η οποία αυξάνει μακροπρόθεσμα (9 εως 10 μήνες) την μυική μάζα, άρα και τον μεταβολισμό.

Ένα τέτοιο πρόγραμμα δεν βελτιώνει θεαματικά την φυσική κατάσταση, αλλά έχει αποτελέσματα στην σύσταση του σώματος.

perastikos
08/03/2007, 12:18
Tnx για την απάντηση :)

Σχετικά με την κλίση και τα γόνατα γνωρίζεις κάτι? Ο γυμναστής μου είπε πως καλό είναι να κάνω σε ευθεία ή μικρή κλίση (2%)...

clear
08/03/2007, 14:17
Αυτό που ρωτάς είναι αντικείμενο μιας επιστήμης που λέγεται εμβιο-μηχανική και δεν ήμουν και πολύ καλός. Ρωτώντας όμως φυσικοθεραπευτή με αυτή την ειδίκευση μου είπε ότι ο διάδρομος δεν ενδείκνυται για αποκατάσταση τραυματισμού στο γόνατο ή για αθλητές με βεβερημένο ιστορικό. Η προτεινόμενη σειρά είναι καθιστό ποδήλατο - τρέξιμο στο χορτάρι - σε μαλακό χώμα -σε ταρτάν και τελευταία σε διάδρομο .χωρίς κλίση

tai
08/03/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Πόσο διασκελισμό ανοίγεις μωρή χαμούρα; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: (από άλλο ανέκδοτο)
Δεν με έχεις δεί να ανοίγω πόδια:lol: :lol:







Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
Αυτό που ενδείκνυται για αθλουμένους με μέτρια ή κακή φυσική κατάσταση είναι η διαλλειματική μέθοδος προπόνησης, προσαρμοσμένη στη μέγιστη δυνατότητα διατήρησης της καρδιακής τους συχνότητας σε αερόβια επίπεδα;;;;;;

Δηλαδή: αν ξεκινήσει να τρέχει 400 μέτρα την ημέρα και αυξάνει ανα ήμερα 100μ. πιθανώς τις 15 πρώτες μέρες να χάνει την ώρα του, διότι ο χρόνος που η Κ.Σ θα είναι 125 - 155 παλμούς/λεπτό θα είναι πολύ μικρός.
Με την διαλειμματική προπόνηση τρέχουμε έστω 400μ ανεβάζουμε την Κ.Σ στους (ας πούμε) 144 παλ/λεπτ, ξεκουραζόμαστε τόσο χρόνο όσο για να πέσει η Κ.Σ. στους 110 και επαναλαμβάνουμε την απόσταση. Αν αυτός ο κύκλος γίνει 3 ή 4 φορές τα οφέλη θα είναι περισσότερα. Κάθε φορά που θέλουμε να κάνουμε κάτι περισσότερο τρέχουμε την απόσταση πιο γρήγορα ή μειώνουμε το χρόνο διαλείμματος

.
Δηλαδή σετάκια των 3 λεπτών
Αυτό δεν είπα μπρε καρντάση ’μ
Σωστότατος πάντως και επεξηγηματικότατος:a19:



Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
Πολύ σωστή επίσης και η χρήση οργάνων (βαρών), η οποία αυξάνει μακροπρόθεσμα (9 εως 10 μήνες) την μυική μάζα, άρα και τον μεταβολισμό.

Ένα τέτοιο πρόγραμμα δεν βελτιώνει θεαματικά την φυσική κατάσταση, αλλά έχει αποτελέσματα στην σύσταση του σώματος.
Και συμπληρωματικά
Ένα έντονο πρόγραμμα βαρών καταναλώνει περί της 7000 θερμίδες ανα ώρα.
+ το ότι αν μεγαλώσει το ποσοστό των μυών η κατανάλωση θερμίδων θα αυξηθεί γιατι οι μυς καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια. Απορίες??


( clear σε έβαλα σε μπελά τώρα):evil:


:lol: :rotflmao:

FZMAN
08/03/2007, 16:13
Πάντως εγώ παιδιά θα ξεκινήσω να κάνω ποδήλατο. Πιστεύω ότι σιγά σιγά θα με βοηθήσει να βρω την χαμένη μου φυσική κατάσταση (έστω και κατά ένα μέρος).

perastikos
09/03/2007, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
ο διάδρομος δεν ενδείκνυται για αποκατάσταση τραυματισμού στο γόνατο ή για αθλητές με βεβερημένο ιστορικό. Η προτεινόμενη σειρά είναι καθιστό ποδήλατο - τρέξιμο στο χορτάρι - σε μαλακό χώμα -σε ταρτάν και τελευταία σε διάδρομο .χωρίς κλίση [/B]

Δεν έχω κάποιο τραυματισμό στο γόνατο ή κάποια ευαισθησία... Απλά επειδή είμαι σχετικά ψηλός (1,87) εξ ορισμού πρέπει να τα προσέχω λίγο παραπάνω ;)
Επομένως διάδρομος χωρίς κλίση + προσεκτικές ασκήσεις για τα πόδια (ισομετρικές για τους τετρακέφαλους κλπ) είναι καλός συνδυασμός.

Εδώ νομίζω θα πρέπει να τονίσουμε πως μέσα από ένα forum κάποιες ιδέες θα πάρει κάποιος. Αν δεν γνωρίζει και πολλά από γυμναστική (όπως εγώ) καλό θα είναι να πάει σε ένα καλό γυμναστήριο, να συζητήσει αρκετή ώρα με τον γυμναστή εκεί ώστε να βγάλουν ένα πρόγραμμα προσαρμοσμένο στο σώμα του και τις ανάγκες του.

Clear ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις :beer:

Gandalf dr685sm
09/03/2007, 09:41
ώπα παίδες μισό....

Να διευκρινήσουμε οτι λέγοντας πρόγραμμα "έντονο με βάρη" δεν μιλάμε για πολλά κιλά. Μιλάμε για κιλά στο 50-60% της μυικής μας αντοχής, σε πολλαπλές επαναλήψεις σε μικρά χρονικά διαστήματα.

Αν παίξουμε πολλά κιλά και έχουμε ήδη αρκετό βάρος επάνω μας, θα "σφίξουμε" εκεί που είμαστε και δεν πρόκειται να χάσουμε βάρος. Αντίθετα η αύξηση της μυικής μάζας , μπορεί να μας κάνει να μοιάζουμε "πρησμένοι απο αλλεργία" σε αυτό το σημείο.

Θεωρητικά το καλύτερο είναι ναι μεν η ανάπτυξη του καρδιοαναπνευστικού (οχι με aerobic και λοιπές παπαριές που καταπονούν αρθρώσεις!!) αλλά και με ΣΩΣΤΗ διατροφή. (οχι κοψίδια μετά το τρέξιμο!!)

Προσωπικά , αυτή την στιγμή που μιλάμε, παλεύω με το τριψήφιο νούμερο στην ζυγαριά ( 100 κιλά , προς τα κάτω) γιατί δεν πρόσεχα αυτά που είπα παραπάνω. Και τώρα τρέχω και δεν φτάνω ... στην κυριολεξία όμως... μιλάμε για πολύ τρέξιμο , ο κωλόγερος!!!!:D



Gandalf

axtarmas
09/03/2007, 10:23
i gimnastiki einai giana dinamosis to soma sou stin arxi kaneis xalara kai me tin parodo tou xronou anebazis grigorous rithmous opos me ta vari den pas sta varia apo poli liga kila poles epanalipsis kai siga siga anebazis kila kai me to perasma tou xronou,an den eksaskise xronia kai arxizis tora den prepi na zorizese giati eiparxoun thlasis trabigmata kai krampes,ego ekana 4 xronia gimnastiki kai eftasa se simio na trexo 2 xiliometra astamatita 300 kiliakous grigorous kai alla trela mia mayri zoni polemas na paris kai se stivoun giana apodiksis ti aksizis,:bigcry:

perastikos
09/03/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ώπα παίδες μισό....

Να διευκρινήσουμε οτι λέγοντας πρόγραμμα "έντονο με βάρη" δεν μιλάμε για πολλά κιλά. Μιλάμε για κιλά στο 50-60% της μυικής μας αντοχής, σε πολλαπλές επαναλήψεις σε μικρά χρονικά διαστήματα.


Συμφωνό με τον μάγο! Γενικά η λέξη "έντονο" και εμένα δεν μου αρέσει πολύ....
Π.χ. το να κάνεις στην μπάρα στήθος 50 κιλά (συμπεριλαμβανομένου των κιλών της μπάρας) ή να κάνεις γαλλικές πιέσεις με 20 κιλά δεν νομίζω να είναι έντονο.... (αυτά τα κιλά κάνω εγώ πάνω κάτω :D )

Ο γενικός κανόνας είναι
πολλά κιλά + λίγες επαναλήψεις -> όγκος
λιγότερα κιλά + πολλές επαναλήψεις -> γράμμωση
πολλά κιλά + πολλές επαναλήψεις -> δεν ξέρω :lol:

axtarmas
09/03/2007, 10:39
ta pola kila den xriazonte liga kila parapoles epanalipsis set ton 10 kala einai stamatas gia 5 lepta kai pali

tai
09/03/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Συμφωνό με τον μάγο! Γενικά η λέξη "έντονο" και εμένα δεν μου αρέσει πολύ....
Π.χ. το να κάνεις στην μπάρα στήθος 50 κιλά (συμπεριλαμβανομένου των κιλών της μπάρας) ή να κάνεις γαλλικές πιέσεις με 20 κιλά δεν νομίζω να είναι έντονο.... (αυτά τα κιλά κάνω εγώ πάνω κάτω :D )

Ο γενικός κανόνας είναι
πολλά κιλά + λίγες επαναλήψεις -> όγκος
λιγότερα κιλά + πολλές επαναλήψεις -> γράμμωση
πολλά κιλά + πολλές επαναλήψεις -> δεν ξέρω :lol:
ογκος=πολύ φα'ι'
γράμωση =λίγο λιπος-υδατανθακες=λιγοτερο λιπος στο σωμα
αυτό το κανεις και με 10 επ.και με 5 και με 20. τα πολλα σετ λογω μεγαλου χρονου-ογκου προπόνησης καταναλωνουν θερμιδες αρα αδινατίζουν
Εντονο σετ ειναι αυτο που δεν μπορεί να έχει διάρκεια πάνω απο20-30 δευτερα και ειναι πανω απο το 70%εως 100%της δυναμης Σκοπο δε εχει την αυξησση της δυναμης και όχι του όγκου απαραιτητα

afrotwin
09/03/2007, 13:42
ego ama den me kinigane den trexo
palia pou me kinigage o arapis perasa ke tous diakosarides sto sprint
ala na trekso xoris logo?:hypnotize
malakia to vlepo

episis i fisiki mou katastasi ine se fisika epipeda
opos panta miso kilo makaronia se 2,7
mia pizza se 3,6
ke atomiko rekor 15 souvlakia
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke an 8elete mporo na kimi8o i na ziso ksaplotos perisotero apo ka8e an8ropo
:rotflmao: :rotflmao:

clear
09/03/2007, 14:08
Ωπα παιδιά τα έχουμε κάνει λίγο axtarma.

o tai έχει δίκιο (όπως και προηγουμένως στο 3λεπτα σετάκια).

ο όγκος δεν έχει να κάνει με το πρόγραμμα γυμναστικής που ακολουθείς.

Τα πολλά κιλά προκαλούν υπεραιμάτωση του μυ, για να ανταπεξέλθει στην αυξημένη πίεση.
η υπεραιμάτωση αυτή διογκώνει προσωρινά τα αιμοφόρα αγγεία και δίνει την αίσθηση του όγκου. Αν δεν συνεχιστεί το πρόγραμμα για τις επόμενες 36 ώρες τα αγγεία θα επανέλθουν στην φυσιολογική του διατομή και ο μυς θα ξεφουσκώσει. Ο μεγάλος όγκος είναι αποτέλεσμα διατροφής. Τα λίγα κιλά θα έχουν το ίδιο αποτέλεσμα αν γίνουν με πολλές επαναλήψεις (20-30)
Επίσης το έντονο πρόγραμμα είναι κάτι σχετικό και προσωπικό.
κανονικά πριν ξεκινήσει κάποιος ένα πρόγραμμα με βάρη πρέπει να του γίνει μέτρηση μιας Μέγιστης Επανάληψης (1 RM= repetition maximum), δηλαδή πόσα είναι τα κιλά που τον περιορίζουν σε 1 μόνο επανάληψη. Αυτή θα είναι και σχετική μονάδα επιβάρυνσης.
Στον πάγκο κάποιος σηκώνει 110 κιλά και κάνει μια μόνο επανάληψη.
ο γυμναστής πρέπει να του φτιάξει πρόγραμμα ανάλογα με αυτό που θέλει ο πελάτης με ποσοστό % των 110κιλών.
Σε 2 μήνες πρέπει ο γυμναστής να ξαναμετρήσει το 1RM διότι μπορεί ο πελάτης έαν έχει γυμναστεί να έχει βελτιώσει την επίδοσή του στα 115 κιλά.

Άρα το 50 κιλά για κάποιον είναι έντονο πρόγραμμα αν έχει 70 κίλα 1RM και για κάποιον παιχνιδάκι αν έχει 110 κιλά.

Διαλέξτε ένα γυμναστή που να σας πείσει ότι ξέρει καλά αυτό που κάνει και καταλαβαίνει αυτό που του ζητάτε. Δυστυχώς οι συνάδελφοι γυμναστές είναι χειρότεροι από τους συνεργειάδες γιατί μπορεί να σας καταστρέψουν το σώμα

tai
09/03/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego ama den me kinigane den trexo
palia pou me kinigage o arapis perasa ke tous diakosarides sto sprint
ala na trekso xoris logo?:hypnotize
malakia to vlepo

episis i fisiki mou katastasi ine se fisika epipeda
opos panta miso kilo makaronia se 2,7
mia pizza se 3,6
ke atomiko rekor 15 souvlakia
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke an 8elete mporo na kimi8o i na ziso ksaplotos perisotero apo ka8e an8ropo
:rotflmao: :rotflmao:
να σε πάντα σε καλή φόρμα ώστε να μου σηκώνεις οτι μου πέφτει (σε ευχαριστώ για την μηχανή)

bartlal
09/03/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
να σε πάντα σε καλή φόρμα ώστε να μου σηκώνεις οτι μου πέφτει (σε ευχαριστώ για την μηχανή)

επρεπε να εριχνα και τη δικη μου να σας δω πως θα καταφερνατε both of them!

:lol: :lol: :lol:


ενταξ? σου περασε ο νταλκας? :smilea:

axtarmas
09/03/2007, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
Ωπα παιδιά τα έχουμε κάνει λίγο axtarma.

o tai έχει δίκιο (όπως και προηγουμένως στο 3λεπτα σετάκια).

ο όγκος δεν έχει να κάνει με το πρόγραμμα γυμναστικής που ακολουθείς.

Τα πολλά κιλά προκαλούν υπεραιμάτωση του μυ, για να ανταπεξέλθει στην αυξημένη πίεση.
η υπεραιμάτωση αυτή διογκώνει προσωρινά τα αιμοφόρα αγγεία και δίνει την αίσθηση του όγκου. Αν δεν συνεχιστεί το πρόγραμμα για τις επόμενες 36 ώρες τα αγγεία θα επανέλθουν στην φυσιολογική του διατομή και ο μυς θα ξεφουσκώσει. Ο μεγάλος όγκος είναι αποτέλεσμα διατροφής. Τα λίγα κιλά θα έχουν το ίδιο αποτέλεσμα αν γίνουν με πολλές επαναλήψεις (20-30)
Επίσης το έντονο πρόγραμμα είναι κάτι σχετικό και προσωπικό.
κανονικά πριν ξεκινήσει κάποιος ένα πρόγραμμα με βάρη πρέπει να του γίνει μέτρηση μιας Μέγιστης Επανάληψης (1 RM= repetition maximum), δηλαδή πόσα είναι τα κιλά που τον περιορίζουν σε 1 μόνο επανάληψη. Αυτή θα είναι και σχετική μονάδα επιβάρυνσης.
Στον πάγκο κάποιος σηκώνει 110 κιλά και κάνει μια μόνο επανάληψη.
ο γυμναστής πρέπει να του φτιάξει πρόγραμμα ανάλογα με αυτό που θέλει ο πελάτης με ποσοστό % των 110κιλών.
Σε 2 μήνες πρέπει ο γυμναστής να ξαναμετρήσει το 1RM διότι μπορεί ο πελάτης έαν έχει γυμναστεί να έχει βελτιώσει την επίδοσή του στα 115 κιλά.

Άρα το 50 κιλά για κάποιον είναι έντονο πρόγραμμα αν έχει 70 κίλα 1RM και για κάποιον παιχνιδάκι αν έχει 110 κιλά.

Διαλέξτε ένα γυμναστή που να σας πείσει ότι ξέρει καλά αυτό που κάνει και καταλαβαίνει αυτό που του ζητάτε. Δυστυχώς οι συνάδελφοι γυμναστές είναι χειρότεροι από τους συνεργειάδες γιατί μπορεί να σας καταστρέψουν το σώμα edo eimai kai go:D