PDA

View Full Version : Απολλων-η εταιρια απατη



AFTER
07/03/2007, 08:14
Ασχετο με μοτοσυκλετα το θεμα, αλλα ΠΟΛΥ επικαιρο

Ειναι μια εταιρια ''μαιμου'' που εχει βρει ενα παραθυρακι του συνταγματος, και επιβαλει συνδρομη σε καθε εναν απο εμας, ειτε εχετε καποιο καταστημα ειτε οχι, να πληρωνουμε δικαιωματα ραδιοφωνου, δηθεν για τους καλιτεχνες
Λογω αυτου του απαραδεκτου νομου, και με δικηγορους, καταφερνουν οχι μονο να παρουν την συνδρομη, αλλα εχουν καταφυγει και σε κατασχεσεις σπιτιων

Πριν 2 χρονια μας εκαναν καταγγελια στο καταστημα μας, και αναγκαστηκαμε να πληρωσουμε

Το θεμα ξαναβγηκε στην επιφανεια σημερα το πρωι στην εκπομπη του κ.Παπαδακη στον Αnt1
Εκαναν μυνηση σε μια ιδιοκτητρια τυροπιταδικο επειδη ειχε ενα ραδιοφωνακι
Η γυναικα κατεφυγε στα δικαστηρια και την απειλουν με κατασχεση!!!!!!!!!

Ο κ.Παπαδακης ''τα πηρε στο κρανιο'' επειτα απο συζητηση, και τους ειπε απατεωνες
Ποια ηταν η απαντηση του δικιγορου της Απολων?
:''Θα σου κανω μια αγωγη Παπαδακη που θα τρεχεις''

Οσοι εχετε καποιο προβλημα, καλεστε καναλια, καλεστε και τον θεο τον ιδιο

Να φτασει αυτο το θεμα στην βουλη, που ηδη θα φτασει μιας και ηταν και βουλευτης παρων(Κ.Καμμενος), ωστε να κοπει ΜΑΧΑΙΡΙ αυτη η κοροιδια


Πριν κατι χρονια πληρωναμε νταβατζιλικι ΕΛΠΟΣΗΜΟ, πρεπει να κοπει ΚΑΙ ΑΥΤΟ

Οσοι δεν εχετε καταστημα και νομιζετε οτι δεν θα εχετε προβλημα, ειστε γελασμενοι, καθως εχουν δικαιωμα να ζητησουν δικαιωματα ακομα και αν ακουτε στο σπιτι ή στο αμαξι
Ναι, και ομως συμβαινουν ΚΑΙ αυτα στην Ελλαδα

ktm640lc4
07/03/2007, 08:47
To ειδα και εγω το πρωι. Δεν το ηξερα.

Τραγελαφικες καταστασεις...

alfa156
07/03/2007, 09:04
παθων!!!!!!!!!2 χρονια ειμαστε στα δικαστηρια με αυτους τους μαλακες!!!!ευτυχως που εχω νομικη προστασια στο καταστημα μου και δεν πληρωνω δικηγορους!!!!
με εγραψαν τα μ@@νοπανα επειδη εχω μουσικη στο μγαζι μου,και ξερετε πως το κανουν αυτο??στελνουν μια βρωμιαρα και καλα να αγορασει κατι απο το μαγαζι ,ακουει οτι εχεις μουσικη,το σημειωνει καπου μαζι με τη ν απδειξη και σου ερχετε το μπουγιουρτι μετα απο κανα χρονο!!!εξωδικο πρωτα και μετα αγωγη αν δεν πληρωσεις.παει αναλογα με τα τετραγωνοιικα και το ειδος της επειχειρησης
εγω πηγα δικαστηριο και εχασα πρωτοδικα τα αφλαιστικα μετρα και πληρωσα τα μισα οπως οριζει ο νομος μεχρι να γινει το τελικο δικαστηριο τον σεπτεμβρη.
στο δικαστηριο που πηγα ηταν αλλοι δεκα μαζι που εχασαν ολοι απο οτι εμαθα.
ειναι βιομηχανια αγωγων απο οτι μου ειπε ο δικηγορος μου και δεν εχω καμια πιθανοτητα να κερδισω,αλλα εγω θα το παλαιψω μεχρι τελος..αφου δεν πληρωνω τα δικα μου δικαστικα εξοδα.
μεγαλα λαμογια,εχουν γραψει ολα τα κατασηματα του μοσχατου που ειμαι εγω//
και δεν ειναι μια εταιρια ειναι τρεις
γραμμο,απολον, και ερατω...

costas81
07/03/2007, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
To ειδα και εγω το πρωι. Δεν το ηξερα.

Τραγελαφικες καταστασεις...




γεια σου Έλληνα!!!


:a31: :a31: :a31: :a31: :a31:

alfa156
07/03/2007, 09:06
ααα δεν ισχυει αυτο για το σπιτι και το αυτοκινητο....μονο σε επαγγελματικους χωρους και καλα οτι ψυχαγωγεις τον πελατη και ψωνιζει περισσοτερο επειδη γινεται ποιο ευχαριστη η παραμονη του στο καταστημα!!
δενε χουν βγει τωρα τελευταια εξω στην αγορα να δουν τι γινετε μου φαινεται...

AFTER
07/03/2007, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
παθων!!!!!!!!!2 χρονια ειμαστε στα δικαστηρια με αυτους τους μαλακες!!!!ευτυχως που εχω νομικη προστασια στο καταστημα μου και δεν πληρωνω δικηγορους!!!!
με εγραψαν τα μ@@νοπανα επειδη εχω μουσικη στο μγαζι μου,και ξερετε πως το κανουν αυτο??στελνουν μια βρωμιαρα και καλα να αγορασει κατι απο το μαγαζι ,ακουει οτι εχεις μουσικη,το σημειωνει καπου μαζι με τη ν απδειξη και σου ερχετε το μπουγιουρτι μετα απο κανα χρονο!!!εξωδικο πρωτα και μετα αγωγη αν δεν πληρωσεις.παει αναλογα με τα τετραγωνοιικα και το ειδος της επειχειρησης
εγω πηγα δικαστηριο και εχασα πρωτοδικα τα αφλαιστικα μετρα και πληρωσα τα μισα οπως οριζει ο νομος μεχρι να γινει το τελικο δικαστηριο τον σεπτεμβρη.
στο δικαστηριο που πηγα ηταν αλλοι δεκα μαζι που εχασαν ολοι απο οτι εμαθα.
ειναι βιομηχανια αγωγων απο οτι μου ειπε ο δικηγορος μου και δεν εχω καμια πιθανοτητα να κερδισω,αλλα εγω θα το παλαιψω μεχρι τελος..αφου δεν πληρωνω τα δικα μου δικαστικα εξοδα.
μεγαλα λαμογια,εχουν γραψει ολα τα κατασηματα του μοσχατου που ειμαι εγω//
και δεν ειναι μια εταιρια ειναι τρεις
γραμμο,απολον, και ερατω...

ενταξει....
Μιλαμε για νομιμη απατη δηλαδη

Ευχομαι το θεμα να φτασει στην βουλη και να κοπει ΜΑΧΑΙΡΙ

Αλλιως αμα ειναι να γινουμε και εμεις ''κουκουλοφοροι'' και να παρουμε το νομο στα χερια μας
Τον ειδατε τι υπουλο καθαρμα ηταν ο δικηγορος της Απολλων?
Διπλα απο τον Αντ1 μενω, ετοιμος ημουν να παω και να τον περιμενω απο κατω(αν και μαλλον ηταν σε αλλα στουντιο καπου αλλου)
Οταν καποιος πλουτιζει εις βαρος καποιου αλλου, μου σηκωνεται η τριχα :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

LsKostas
07/03/2007, 09:16
Tο ειδα και δεν πιστευα στα ματια μου:uplate:

Αν μπορεσει καποιος ας το εξηγησει?
ζητανε δικαιωματα
οι τραγουδιστες που ακουγονται στο ραδιοφωνο?
ή η
'εταιρια" (για σφαλιαρες) τους εκπροσωπει εμμεσα και παρανομα?
(call me παραθυρακι!)
Τι ειναι αυτα πρωι-πρωι που ακουσα?
ΜΙΛΑΜΕ ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΛΕΦΤΕΣ και απορω με τους δικαστες
που τους δικαιωνουν.:mad:


Εχουμε και εμεις μαγαζι...ας κοπιασει κανας δικος τους :smokin:
Πιστευω οτι θα δικαιωθειτε,γιατι φαινεται απο μακρυα
οτι οι ανθρωποι ειναι κλεφτες...

alfa156
07/03/2007, 09:19
ναι και μαλιστα στην αγωγη γραφουν και καλα ποια τραγουδια ακουγαμε κατα την διαρκεια του ελενχου...φυσικα δεν εχουν καμια σσχεση με την πραγματικοτητα αυτα πουγραφουν με αυτα που ακουγα...
αυτο λοιπον ενισχυει την αποψη περιβηομηχανιας αγωγων..

alfa156
07/03/2007, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Tο ειδα και δεν πιστευα στα ματια μου:uplate:

Αν μπορεσει καποιος ας το εξηγησει?
ζητανε δικαιωματα
οι τραγουδιστες που ακουγονται στο ραδιοφωνο?
ή η
'εταιρια" (για σφαλιαρες) τους εκπροσωπει εμμεσα και παρανομα?
(call me παραθυρακι!)
Τι ειναι αυτα πρωι-πρωι που ακουσα?
ΜΙΛΑΜΕ ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΛΕΦΤΕΣ και απορω με τους δικαστες
που τους δικαιωνουν.:mad:


Εχουμε και εμεις μαγαζι...ας κοπιασει κανας δικος τους :smokin:
Πιστευω οτι θα δικαιωθειτε,γιατι φαινεται απο μακρυα
οτι οι ανθρωποι ειναι κλεφτες...
δεν θα το ξερεις οταν θα ερθουν...σαν πελατες θα μπουν και θα σου ερθει το χαρτι μετα,και στο δικαστηριο θα ειναι μαρτυρας δικος τους αυτος που θα ειχε ερθει και στο μαγαζι σου..

makis206
07/03/2007, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Αν μπορεσει καποιος ας το εξηγησει?
ζητανε δικαιωματα
οι τραγουδιστες που ακουγονται στο ραδιοφωνο?
ή η
'εταιρια" (για σφαλιαρες) τους εκπροσωπει εμμεσα και παρανομα?
(call me παραθυρακι!)

Αυτό αναρρωτιέμαι κι εγώ.

Αν είναι δυνατόν, σε λίγο θα πληρώνουμε ακόμα και για τον αέρα που αναπνέουμε.. ας δούμε κι η πολιτεία τι θέση θα πάρει στο θέμα..

Στο τέλος θα μας αναγκάσουν να τα κλείσουμε και τα ρημάδια τα ραδιόφωνα να πατώσουν όλοι μαζί παρέα η θα φτάσουμε ν'ακούμε μόνο cd τραγουδιστών που δεν βρίσκονται πλέον στη ζωή.:rotflmao:

Έλεος πια μ'αυτά τα "παραθυράκια":mad:

AFTER
07/03/2007, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Tο ειδα και δεν πιστευα στα ματια μου:uplate:

Αν μπορεσει καποιος ας το εξηγησει?
ζητανε δικαιωματα
οι τραγουδιστες που ακουγονται στο ραδιοφωνο?
ή η
'εταιρια" (για σφαλιαρες) τους εκπροσωπει εμμεσα και παρανομα?
(call me παραθυρακι!)
Τι ειναι αυτα πρωι-πρωι που ακουσα?
ΜΙΛΑΜΕ ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΛΕΦΤΕΣ και απορω με τους δικαστες
που τους δικαιωνουν.:mad:


Εχουμε και εμεις μαγαζι...ας κοπιασει κανας δικος τους :smokin:
Πιστευω οτι θα δικαιωθειτε,γιατι φαινεται απο μακρυα
οτι οι ανθρωποι ειναι κλεφτες...

Απλα πρεπει να φωναξουμε ΟΛΑ τα καναλια, και να γινει θεμα επι 10 μερες σε καθε δελτιο ειδησεων
Τουλαχιστον ειχε καλη αρχη, με την εκπομπη του κ.Παπαδακη και την συμμετοχη του βουλευτη κ.Καμμενου

Αυτο ειναι το συστημα σημερα.
Προβλημα?
ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΝΑΛΙΑ

makis206
07/03/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΝΑΛΙΑ

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ

τους χρειάζεται !:lol: :lol:

alfa156
07/03/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ

τους χρειάζεται !:lol: :lol:
αυτος δεν ασχολητε με αυτα...

makis206
07/03/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
αυτος δεν ασχολητε με αυτα...

Κι όμως στο παρελθόν έχει ασχοληθεί με πολύ μικρότερες υποθέσεις, αυτή η υπόθεση δείχνει να είναι αυτό ακριβώς που ζητάει ο οργανισμός του.:lol:

Καλά ξεμπερδέματα με δαύτους εύχομαι σε σένα.:beer:

zephyr1
07/03/2007, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ

τους χρειάζεται !:lol: :lol:

Τιποτα δεν γινεται παιδια, 1 μερα κροαματικοτητα και μετα στο καλαθι των αχρηστων!

Ακουστε σκηνικο που μου ετυχε εχτες.

Κατεβαινω την Αγ.Ιωαννου στην Αγια παρασκευη κατα της 10.00 το βραδυ.Απο ενα στενο δεξια μου βγαινει mercedes λιμουζινα χωρις να ελενχει καθολου και στο καπακι αλλη λιμουζινα παλι χωρις να κοιταξει(εμενα με γραφουν στα αρχιδια τους) και κοβω για να μην καρφωθω πανω τους.
Μπαινω απο πισω και καταλαβαινω οτι ειναι καποιος βουλευτης.
Τους πιανει κοκκινο και παω και χωνομαι αναμεσα στον μπροστα και στον πισω.Αναβει το φαναρι φευγουμε και επειδη εγω δεν ειχα χωρο να περασω τον μπροστα αρχιζουν και βαρανε οι σηρηνες.Απο μεσα μου βριζω και λεω αυτος ειναι υπηρετης του λαου και εγω τωρα του χαλαω την φυλαξη οποτε πρεπει να κανω προσπεραση εκει που δεν μπορω γιατι τα πιτσουνακια ηθελαν να ειναι ο ενας πισω απο τον αλλο ,εγω ημουν εμποδιο.
Ηθαλα να κανω πιο κατω αριστερα και συνεχιζα να τους γραφω.Σηρηνα αυτοι.Δεν θα περιγραψω τι μπινελικια ακουσαν(βεβαια μεσα απο το κρανος) εκανα αριστερα και την εκανα.
Καταλβα ομως οτι ηταν ικανοι να με αφησουν κατω απο το ξυλο αν σταματαγα και τους μιλαγα.(Για το καλο μου).

Ευτυχως που δεν κατεβηκαν οι ντουλαπες γιατι θα τους εριχνα τοσο ξυλο που δεν θα το πιστευανε.:lol:

Καλο ειναι να μην σου τυχει ,αμα σου τυχει εισαι μονο σου και εχεις να κανεις με τα μεγαλυτερα ρεμαλια που υπαρχουν.

Ξερετε ποσες μυνησεις γινονται καθημερινα για ψιλομαλακιες και ολο το συστημα ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να δινει τροφη σε αυτην την ηλιθιοτητα?

Στον αερα ειμαστε!

LsKostas
07/03/2007, 10:53
Οι εχοντες,οι βουλευτες,οι "μεσα στα κολπα" πες τους οπως θες...
εχουν δημιουργησει αυτο που λεμε συστημα...υπαρχει και λειτουργει γι αυτους...
δεκτο...
χρειαζονται ομως και αυτο που λεμε "εικονα","βιτρινα",image,P.R.(πσσσσσσσ!)

δεν τους ενδιαφερει αν θα κινηθεις νομικα η δικαια μαζι τους
αν δεν κερδισουν(ΣΠΑΝΙΟ),τουλαχιστον δεν θα βγουν χαμενοι...εχουν πολλες εναλλακτικες.

Αυτο ομως που θα τους Μ-Α-Μ-Η-Σ-Ε-Ι ειναι να χαλασεις την εικόνα τους
αυτην που με τοοοοοοσο κοπο,με ιδρωτα(αλλωνών) εκτιζαν τοσα χρονια...:winka:

Ειπαμε επειδη στην Ελλαδα ΕΙΣΑΙ αυτο που ΔΗΛΩΝΕΙΣ ,ο μονος τροπος να αμυνθεις
είναι να τους βγαλεις ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ!!!:smokin:

Σκεψου λίγο πονηρα,στρεψε το οπλο τους(ΜΜΕ) ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥΣ.
Ψοφανε τα δημοσιογραφακια για ιστοριες,σκαναδαλα,παρα-σκανδαλα των εχόντων...
"να τους δω να τρεχουν" που λεει και το ασμα.



Φυσικα οι εταιριες(για πολλες σφαλιαρες ομως ε?)που αναφερθηκαν στην αρχη,
δεν ειναι ΤΟΣΟ του συστηματος(δεν ανηκουν σε ισχυρο οικονομικο καρτελ ρε παιδι μου-αυτο εννοω!)
και φυσικα μπορουν να "χρεωκοπησουν" αν κινηθεις εξυπνα κ με επιμονη.Το πιστευω!



ασχετο....καπου πηρε το ματι μου για video 636 VS FZR...τρεεεεεεεεχω λεμεεεεεεεε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao::rotflmao:

Gandalf dr685sm
07/03/2007, 11:00
σχετικά με το ραδιόφωνο κτλ... να βάζετε μουσική απο CD και άλλο μέσο...

Οπότε και να έρθουν και να διαμαρτυρηθούν, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα στο δικαστήριο , μιας και το μέσο αναπαραγωγής είναι ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ άρα δεν έχει συνδρομή.

Επίσης αν ακούτε και κρατικούς ραδιοσταθμούς που ούτως ή άλλως πληρώνονται στο κράτος και οχι σε ιδιωτικές εταιρίες, μέσω της ΔΕΗ.

Τον ισχυρισμό αυτόν τον έκανε φίλος και ΚΕΡΔΙΣΕ!!!

Πάντως το νομικό μας σύστημα έχει πολλά κενά και σίγουρα είναι πρόβλημα κάτι τέτοιες εταιρίες.



Gandalf

adam_tsouk
07/03/2007, 21:43
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


gamato!

και γω ο λαλακας ψαχνω για δουλεια!!


παω για ψωνια!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alfa156
08/03/2007, 10:03
shmera το πρωι στον παπαδακη ειχε τον προεδρο της απολων λαμπριανιδη,και επιτιμος καλεσμενος ο στηβ κακετσης/....επρεπε να τους ακουγατε κυριοι....χαχαχαχ
τον ειχαν εβαλει στην μεση τον λαμπριανιδη απο την μια ο παπαδακης και απο την αλλη ο κακετσης και του τα χωνανε...πιστεω να βγει κατι το θετικο απο την ιστορια αυτη..
εκει που με πιασαν τα γελια ηταν οταν ο κακετσης ειπε στον λαμπριανιδη.....ξερςις φτιαχνω μαγαζι καινουργιο στην κηφισιας,αν τολμας περνα και απο εκει να με γραψεις....

AFTER
08/03/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
shmera το πρωι στον παπαδακη ειχε τον προεδρο της απολων λαμπριανιδη,και επιτιμος καλεσμενος ο στηβ κακετσης/....επρεπε να τους ακουγατε κυριοι....χαχαχαχ
τον ειχαν εβαλει στην μεση τον λαμπριανιδη απο την μια ο παπαδακης και απο την αλλη ο κακετσης και του τα χωνανε...πιστεω να βγει κατι το θετικο απο την ιστορια αυτη..
εκει που με πιασαν τα γελια ηταν οταν ο κακετσης ειπε στον λαμπριανιδη.....ξερςις φτιαχνω μαγαζι καινουργιο στην κηφισιας,αν τολμας περνα και απο εκει να με γραψεις....


Ωραια, το πηρε προσωπικα ο Παπαδακης

Μην τους αφησεις σε ησυχια Συνονοματε :beer:

ktm640lc4
08/03/2007, 10:20
To ειδα σημερα το πρωι παλι.

Πολυ γελιο. Σκαει ο κακετσης και του λεει ''αστους αυτους που δεν ξερουν τωρα θα μιλησουμε εμεις.
Θα μιλας μαζι μου''.

Το εστειλε τον τυπο. Ο παπαδακης δεν μιλουσε για αρκετη ωρα μεχρι να τελειωσει το χωσιμο ο κακετσης.

''Ελα να με γραψεις στο καινουργιο μαγαζι'' του ελεγε.
:lol: :lol:

Προσωπικα ειχα πληρη αγνοια επι του θεματος και επεσα απο τα συννεφα με αυτα που ακουγα.

stako
08/03/2007, 10:39
Παιδιά συγνώμη, η εταιρεία που λέτε έχει σχέση με την ΑΕΠΙ?

Γιατί αν πρόκειται για την ΑΕΠΙ τότε είναι νομιμότατοι και ΔΕΝ είναι ελληνικό φαινόμενο. Σε όλο τον κόσμο ισχύει αυτό.

AFTER
08/03/2007, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Παιδιά συγνώμη, η εταιρεία που λέτε έχει σχέση με την ΑΕΠΙ?

Γιατί αν πρόκειται για την ΑΕΠΙ τότε είναι νομιμότατοι και ΔΕΝ είναι ελληνικό φαινόμενο. Σε όλο τον κόσμο ισχύει αυτό.

νομιζω δεν εχει καμια σχεση Σταυρο
Οπως ειπε και ο φιλος ''εταιρειες αγωγων''(οχι υδρευσεων)

H.A.Balafoutre
08/03/2007, 10:46
Καλά και από αυτή την ιστορία οι καλλιτέχνες δεν παίρνουν φράγκο?

Απλώς είναι εταιρείες που γυρνάνε τη χώρα και στέλνουν εξώδικα όπου γουστάρουν?

Δηλαδή ένας ιδιώτης μπαίνει μέσα σε ένα μαγαζί, ακούει τη μουσική και μετά του στέλνει εξώδικο?

Δηλαδή με ποιό έρισμα σου κάνουν αγωγή?

Αυτές οι εταιρείες αντιπροσωπεύουν κάτι, κάποιους? Από μόνες τους παίρνουν πρωτοβουλία και γράφουν κόσμο?

Θίγονται πνευματικά δικαιώματα που τα διαχειρίζονται οι εταιρείες αυτές?

stako
08/03/2007, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Καλά και από αυτή την ιστορία οι καλλιτέχνες δεν παίρνουν φράγκο?

Απλώς είναι εταιρείες που γυρνάνε τη χώρα και στέλνουν εξώδικα όπου γουστάρουν?

Δηλαδή ένας ιδιώτης μπαίνει μέσα σε ένα μαγαζί, ακούει τη μουσική και μετά του στέλνει εξώδικο?

Δηλαδή με ποιό έρισμα σου κάνουν αγωγή?

Αυτές οι εταιρείες αντιπροσωπεύουν κάτι, κάποιους? Από μόνες τους παίρνουν πρωτοβουλία και γράφουν κόσμο?

Θίγονται πνευματικά δικαιώματα που τα διαχειρίζονται οι εταιρείες αυτές?

Η ΑΕΠΙ είναι η νόμιμη εταιρεία που αντιπροσωπεύει τις δισκογραφικές και τους καλλιτέχνες.

Κάθε δημόσιος χώρος (και τα μαγαζιά, ακόμα και τα σουβλατζίδικα, και τα περίπτερα, είναι δημόσιοι χώροι) που χρησιμοποιεί μουσική πρέπει να πληρώνει δικαιώματα στην δισκογραφική και στον καλλιτέχνη.

Η ΑΕΠΙ μαζεύει λίστες, tracklist στην ουσία, βγάζει ένα ποσοστό πχ που ακούγεται ένας καλλιτέχνης και με κάποιους υπολογισμούς αποδίδει κάθε μήνα πχ μια επιταγή στον καλλιτέχνη και στην δισκογραφική. Φυσικά κρατάει και μια αμοιβή για την πάρτη της...

Γιατί νομίζετε ότι οι Beatles πχ έχουν λύσει το οικονομικό πρόβλημα των δεκασεγγονών τους???

Τώρα για την εταιρεία που λέτε δεν ξέρω αλλά δεν στέκεται τέτοια περίπτωση στο δικαστήριο. Α και αρκεί νομίζω μια κοινοποίηση στην ΑΕΠΙ για να τους κόψει τον κώλο. Μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες βιομηχανίες παιδιά, πάνω από την ΑΕΠΙ είναι η αντίστοιχη παγκόσμια υπηρεσία που βοηθάει και την ελληνική.

stako
08/03/2007, 11:00
Η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας (ΑΕΠΙ) είναι ο Οργανισμός Συλλογικής Διαχείρισης των πνευματικών δικαιωμάτων των συνθετών, στιχουργών και δικαιούχων πνευματικών έργων. Λειτουργεί σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου 2121/1993

http://www.aepi.gr/greek/index.asp

DimChios
08/03/2007, 11:18
Να μιλήσω? :)

Thanks!

O φίλος stako παραπάνω κάλυψε νομίζω πολλούς από εσάς!

Η "Απόλλων" λοιπόν έχει σχέση με την ΑΕΠΙ και επικαλέιται τα "συγγενικά δικαιώματα" τα οποία είμαστε εμείς οι μουσικοί-συνθέτες!

Σημ. Άλλο "καλλιτέχνες" (που ονομάζουμε/νε -τρομάρα τους- τους τραγουδιστές) και άλλο "μουσικοί"!



Καταλαβαίνω όλους εσάς που είστε στην πλευρά αυτών που γ@μιούνται να πληρώνουν δήμους, έργα, ΔΕΗ και λοιπές μαλακίες! Η "Απόλλων" λοιπόν είναι μία ακόμη για εσάς, κάποιος όμως μπορεί να έρθει στην "απέναντι όχθη"?


:wave2:

stako
08/03/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Η "Απόλλων" λοιπόν έχει σχέση με την ΑΕΠΙ και επικαλέιται τα "συγγενικά δικαιώματα" τα οποία είμαστε εμείς οι μουσικοί-συνθέτες!


Έχει λοιπόν, είπα κι εγώ! Είναι δυνατόν η ΑΕΠΙ (που έχει πολύ δύναμη νομικά και οικονομικά) να αφήσει μια εταιρειούλα να κάνει ΠΑΡΑΝΟΜΑ ότι θέλει στα χωράφια της???

Οπότε παιδιά ΟΣΟ και να φωνάζει ο Παπαδάκης και ο Καμμένος δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Trust me... Λαϊκισμοί ή άγνοια δεν ξέρω αλλά ούτε το ένα ούτε το άλλο δικαιολογείται...

Α και να ξέρετε ότι τα έσοδα από την ΑΕΠΙ είναι πολύ σημαντικά για τους καλλιτέχνες/δημιουργούς.

AFTER
08/03/2007, 11:32
τον νομο στα χερια μας δηλαδη για να βρουμε το δικιο μας

απο αυριο θα παιζει cd στο μαγαζι

DimChios
08/03/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Έχει λοιπόν, είπα κι εγώ! Είναι δυνατόν η ΑΕΠΙ (που έχει πολύ δύναμη νομικά και οικονομικά) να αφήσει μια εταιρειούλα να κάνει ΠΑΡΑΝΟΜΑ ότι θέλει στα χωράφια της???

Οπότε παιδιά ΟΣΟ και να φωνάζει ο Παπαδάκης και ο Καμμένος δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Trust me... Λαϊκισμοί ή άγνοια δεν ξέρω αλλά ούτε το ένα ούτε το άλλο δικαιολογείται...

Α και να ξέρετε ότι τα έσοδα από την ΑΕΠΙ είναι πολύ σημαντικά για τους καλλιτέχνες/δημιουργούς.



:a10: :beer:

stako
08/03/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
τον νομο στα χερια μας δηλαδη για να βρουμε το δικιο μας

απο αυριο θα παιζει cd στο μαγαζι

Γιώργη είναι παγκόσμια η συνομωσία.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δες μεγέθη και θα καταλάβεις.

------------------------------------------------------

H AΕΠΙ σε αριθμούς

Ως μέλος της CISAC και του BIEM η ΑΕΠΙ από το 1930 εκπροσωπεί, προστατεύει και διαχειρίζεται το σύνολο σχεδόν του Ελληνικού και του παγκόσμιου μουσικού ρεπερτορίου.


*Εκπροσωπούμενα Μέλη
9.200 Έλληνες συνθέτες - στιχουργοί - κληρονόμοι - εκδότες μουσικής.
2.000.000 ξένοι συνθέτες - στιχουργοί - εκδότες μουσικής

* Συμβάσεις Αλληλοεκπροσωπήσεως
Με 207 ομόλογες εταιρείες από 109 χώρες


*Έμψυχο δυναμικό
200 εργαζόμενοι εκ των οποίων:
- 115 στα κεντρικά γραφεία της ΑΕΠΙ στο Μαρούσι
- 85 τοπικούς αντιπροσώπους σε όλη την Ελλάδα.

*Σύνδεση με Διεθνή Αρχεία
Η ΑΕΠΙ στα πλαίσια του κοινού πληροφοριακού συστήματος CIS υπό την αιγίδα της CISAC, συνδέεται με διεθνή αρχεία όπως:
- WWL (World Works List)- WID (musical Works Information Database), παγκόσμιο αρχείο τεκμηρίωσης έργων, με έδρα τις ΗΠΑ
- ΙPI (Interest Party Information) SYSTEM, παγκόσμιο αρχείο δημιουργών / δικαιούχων, με έδρα την Ελβετία -
AV (Audio Visual) Index, παγκόσμιος κατάλογος οπτικοακουστικών έργων, με έδρα τη Μ. Βρετανία

-----------------------------------------------------------

Θα σου πω από κοντά πως έτυχε και ασχολήθηκα με το θέμα ΑΕΠΙ...........:wave2: :wave2: :wave2:

DimChios
08/03/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
τον νομο στα χερια μας δηλαδη για να βρουμε το δικιο μας

απο αυριο θα παιζει cd στο μαγαζι




Προσωπικά το ξαναλέω...

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΑΣ, μήν είστε όμως τόσο επιθετικοί!

Άλλωστε έχω την εντύπωση πως και με CD τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν άν και αυτό που λέτε ότι έχει αγοραστεί άρα και έχει πληρωθεί είναι σωστό, δεν είμαι όμως βέβαιος! :rolleyes:

zephyr1
08/03/2007, 11:51
Και θα μεινει τελικα ο κακετσης που μπροστα στην τηλεοραση λεει:ελα μωρη κοτα να με γραψεις,αυτοι την παπια και μετα μενουμε ολοι εμεις!:mad: για αλλη μια φορα.

zzr2005
08/03/2007, 11:51
αυτές οι εταιρίες είναι η ίδια απατεωνιά όπως είναι και η ΑΕΠΙ...νόμιμοι νταβατζήδες...
έχει αναλογιστεί κανείς αν πληρώνονται ποτέ οι καλλιτέχνες τα διακαιώματα που εισπράτει η ΑΕΠΙ..???
αναλογικά με αυτά που πέρνει η ΑΕΠΙ οι καλλιτέχνες πένρουν τα π@@@ρια μου....

έτσι μυρίστηκαν το λεφτό και άλλοι και πέσανε με τα μούτρα....
η νέα εταιρία εκπροσωπεί υποτίθεται όλους όσους εργάστηκαν για την δημιουργία ενός cd..πχ στιχουργοί κτλ...και δεν πέρνουν λεφτά από την ΑΕΠΙ....

το θέμα είναι ότι η ΑΕΠΙ ζητάει λεφτά ακόμα κ αν παίζεις συγκροτήματα που δεν ανήκουν στην ΑΕΠΙ (τα συγκροτήματα πληρώνουν λεφτά στην ΑΕΠΙ για να προστατεύει τα διακαιώματά τους υποτίθεται)

στο εξωτερικό τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα.....
φίλος που διοργανώνει underground συναυλίες πλήρωσε στην αντίστοιχη ΑΕΠΙ της Ιταλίας λεφτά για ένα συγκρότημα που δεν έχει αναθέσει στην ΑΕΠΙ να προστατεύει τα δικαιώματά του.... :bigcry: :eek:
κανονικοί νταβατζήδες....
οι ιδιοκτήτες του μαγαζιού όταν διαμαρτηρήθηκε του έξηγησαν ότι έτσι γίνεται κ δεν μπορεί να κάνει τίποτα....

όσο για αυτούς που λένε ότι θα πάρουν το νόμο στα χέρια τους....
αντίστοιχη διαμάχη υπάρχει για εμπορικό κατάστημα στο κέντρο της ΑΘήνας.....ο ιδιοκτήτης αρνήθηκε να πληρώσει κ του στείλανε μπράβους....:mad: :mad:

τι νομίζεται ότι είναι φλώροι???
πέζονται τρελά οικονομικά συμφέροντα απο πίσω....
θα το φάνε κ αυτό στο κ@@@λο οι μαγαζάτορες.... :bigcry:

AFTER
08/03/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Προσωπικά το ξαναλέω...

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΑΣ, μήν είστε όμως τόσο επιθετικοί!

Άλλωστε έχω την εντύπωση πως και με CD τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν άν και αυτό που λέτε ότι έχει αγοραστεί άρα και έχει πληρωθεί είναι σωστό, δεν είμαι όμως βέβαιος! :rolleyes:

ξερεις ποσοι απο εχτες εχουν σβησει τα ραδιοφωνα στα μαγαζια τους που ξερω?
Αν ειναι δυνατον!!

Τι δουλεια εχω να πληρωνω εγω δικαιωματα τραγουδιων?
Ακουω εναν σταθμο?Ας πληρωνει αυτος για την εκπομπη των τραγουδιων

Δινουν το δικαιωμα με ελευθερη μεταδοση, να τα ακουει οποιος θελει?

Ας κανουν το ραδιοφωνο cable να ακουνε οσοι αγοραζουν

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟΣ, πληρωνε με το ζορι

Καλα λεει ο φιλος, στο τελος θα πληρωνουμε και για να αναπνεουμε

alfa156
08/03/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Να μιλήσω? :)

Thanks!

O φίλος stako παραπάνω κάλυψε νομίζω πολλούς από εσάς!

Η "Απόλλων" λοιπόν έχει σχέση με την ΑΕΠΙ και επικαλέιται τα "συγγενικά δικαιώματα" τα οποία είμαστε εμείς οι μουσικοί-συνθέτες!

Σημ. Άλλο "καλλιτέχνες" (που ονομάζουμε/νε -τρομάρα τους- τους τραγουδιστές) και άλλο "μουσικοί"!



Καταλαβαίνω όλους εσάς που είστε στην πλευρά αυτών που γ@μιούνται να πληρώνουν δήμους, έργα, ΔΕΗ και λοιπές μαλακίες! Η "Απόλλων" λοιπόν είναι μία ακόμη για εσάς, κάποιος όμως μπορεί να έρθει στην "απέναντι όχθη"?:wave2:





καμια αντιρηση να πληρωσει καποια καφετερια ,κ κλαμπ,η ταβερνα που οταν θα πας εκει,θα πας και με σκοπο τι μουσικη παιζει ωστε να κατσεις η οχι,θα χρησιμοποιηθει δηλαδη η μουσικη για να κονομησει καποιος λεφτα.
αυτο το καταλαβαινω.
το να ερθουν τα λαμογια ομως και να ζητανε να τους πληρωσω λεφτα επειδη στο μαγαζι που πουλαω ντοματες ακουω μουσικη για παρτυ μου,και δεν υπαρχει περιπτωση ναβγαλω λεφτα απο την μουσικη γιατι ο πελτης που θα ερθει δεν θα ερθει για να ακουσει μουσικη,αρα να μεινει ευχαριστημενος αρα θα ξαναερθει και θα μου δωσει τα λεφτα του...θα ερθει να παρει ντοματες και σε 3 λεπτα θα εχει φυγει οποτε χεστηκε αν εχω μουσικη και τι ειδος μουσικη εχω...
απλα πεσαν τα εσοδα τους τωρα γιατι δεν αγοραζει κανεις σιντι και βρηκαν τροπο να παρουν λεφτα.

AFTER
08/03/2007, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αυτές οι εταιρίες είναι η ίδια απατεωνιά όπως είναι και η ΑΕΠΙ...νόμιμοι νταβατζήδες...
έχει αναλογιστεί κανείς αν πληρώνονται ποτέ οι καλλιτέχνες τα διακαιώματα που εισπράτει η ΑΕΠΙ..???
αναλογικά με αυτά που πέρνει η ΑΕΠΙ οι καλλιτέχνες πένρουν τα π@@@ρια μου....

έτσι μυρίστηκαν το λεφτό και άλλοι και πέσανε με τα μούτρα....
η νέα εταιρία εκπροσωπεί υποτίθεται όλους όσους εργάστηκαν για την δημιουργία ενός cd..πχ στιχουργοί κτλ...και δεν πέρνουν λεφτά από την ΑΕΠΙ....

το θέμα είναι ότι η ΑΕΠΙ ζητάει λεφτά ακόμα κ αν παίζεις συγκροτήματα που δεν ανήκουν στην ΑΕΠΙ (τα συγκροτήματα πληρώνουν λεφτά στην ΑΕΠΙ για να προστατεύει τα διακαιώματά τους υποτίθεται)

στο εξωτερικό τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα.....
φίλος που διοργανώνει underground συναυλίες πλήρωσε στην αντίστοιχη ΑΕΠΙ της Ιταλίας λεφτά για ένα συγκρότημα που δεν έχει αναθέσει στην ΑΕΠΙ να προστατεύει τα δικαιώματά του.... :bigcry: :eek:
κανονικοί νταβατζήδες....
οι ιδιοκτήτες του μαγαζιού όταν διαμαρτηρήθηκε του έξηγησαν ότι έτσι γίνεται κ δεν μπορεί να κάνει τίποτα....

όσο για αυτούς που λένε ότι θα πάρουν το νόμο στα χέρια τους....
αντίστοιχη διαμάχη υπάρχει για εμπορικό κατάστημα στο κέντρο της ΑΘήνας.....ο ιδιοκτήτης αρνήθηκε να πληρώσει κ του στείλανε μπράβους....:mad: :mad:

τι νομίζεται ότι είναι φλώροι???
πέζονται τρελά οικονομικά συμφέροντα απο πίσω....
θα το φάνε κ αυτό στο κ@@@λο οι μαγαζάτορες.... :bigcry:


ΖΟΥΓΚΛΑ!!!

Μηπως πρεπει να ξαναβγουμε στα βουνα σαν τους κλεφτες του 21?
Καθηστε να δειτε που θα παει τα επομενα χρονια.....

zzr2005
08/03/2007, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
καμια αντιρηση να πληρωσει καποια καφετερια ,κ κλαμπ,η ταβερνα που οταν θα πας εκει,θα πας και με σκοπο τι μουσικη παιζει ωστε να κατσεις η οχι,θα χρησιμοποιηθει δηλαδη η μουσικη για να κονομησει καποιος λεφτα.
αυτο το καταλαβαινω.
το να ερθουν τα λαμογια ομως και να ζητανε να τους πληρωσω λεφτα επειδη στο μαγαζι που πουλαω ντοματες ακουω μουσικη για παρτυ μου,και δεν υπαρχει περιπτωση ναβγαλω λεφτα απο την μουσικη γιατι ο πελτης που θα ερθει δεν θα ερθει για να ακουσει μουσικη,αρα να μεινει ευχαριστημενος αρα θα ξαναερθει και θα μου δωσει τα λεφτα του...θα ερθει να παρει ντοματες και σε 3 λεπτα θα εχει φυγει οποτε χεστηκε αν εχω μουσικη και τι ειδος μουσικη εχω...
απλα πεσαν τα εσοδα τους τωρα γιατι δεν αγοραζει κανεις σιντι και βρηκαν τροπο να παρουν λεφτα.

σου λέει ότι η μουσική εντάσσεται στο ευχάριστο περιβάλλον του καταστήματος
κατ επέκταση είναι ένα είδος marketing
άρα σε βοηθάει να πουλήσεις....
αλλιώς άκου σε walkman....
αστα νταβατζήδες κανονικά....

όσο για τον φίλο που λέει για το ράδιο ...πληρώνει κ το ράδιο και εσύ....:eyepop:
η λογική είναι ότι το ράδιο βγάζει λεφτά απο αυτό άρα πληρώνει αλλά και εσύ μπορεί να βγάζεις λεφτά απο αυτό άρα πληρώνεις....

το θέμα είναι άλλο....
γιατί να πληρώσει στην ΑΕΠΙ λεφτά ένα μαγαζί που πέζει punk και συγκροτήματα που δεν ανήκουν στην ΑΕΠΙ????
και όμως πληρώνουν με τις ευλογίες του κτάτους....

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΟΤΑΝ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΕΙΝΑΙ: ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ Κ ΑΕΠΙ.....:bigcry:
ΑΜΑ ΘΕΣ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ....

alfa156
08/03/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
σου λέει ότι η μουσική εντάσσεται στο ευχάριστο περιβάλλον του καταστήματος
κατ επέκταση είναι ένα είδος marketing
άρα σε βοηθάει να πουλήσεις....
αλλιώς άκου σε walkman....
αστα νταβατζήδες κανονικά....

όσο για τον φίλο που λέει για το ράδιο ...πληρώνει κ το ράδιο και εσύ....:eyepop:
η λογική είναι ότι το ράδιο βγάζει λεφτά απο αυτό άρα πληρώνει αλλά και εσύ μπορεί να βγάζεις λεφτά απο αυτό άρα πληρώνεις....

το θέμα είναι άλλο....
γιατί να πληρώσει στην ΑΕΠΙ λεφτά ένα μαγαζί που πέζει punk και συγκροτήματα που δεν ανήκουν στην ΑΕΠΙ????
και όμως πληρώνουν με τις ευλογίες του κτάτους....

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΟΤΑΝ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΕΙΝΑΙ: ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ Κ ΑΕΠΙ.....:bigcry:
ΑΜΑ ΘΕΣ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ....
αυτος με τους μπατσους ισχυει στα κενταρ διασκεδασης και οχι στα εμπορικα καταστηματα....
καλα εχει παει κανεις απο εσας να αγορασει ντοματες και ευχαριστηθηκε απο την μουσικη που αγουγε?

zzr2005
08/03/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
αυτος με τους μπατσους ισχυει στα κενταρ διασκεδασης και οχι στα εμπορικα καταστηματα....
καλα εχει παει κανεις απο εσας να αγορασει ντοματες και ευχαριστηθηκε απο την μουσικη που αγουγε?

αυτό ειναι το νομικό έρισμα από την πλευρά τους....
και όποιος έχει τα α@@@δια ας τους αντιπαρατεθεί νομικά....

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΕΕΕ???:eek:

stako
08/03/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
[B]έχει αναλογιστεί κανείς αν πληρώνονται ποτέ οι καλλιτέχνες τα διακαιώματα που εισπράτει η ΑΕΠΙ..???
αναλογικά με αυτά που πέρνει η ΑΕΠΙ οι καλλιτέχνες πένρουν τα π@@@ρια μου....


Χαχαχαχαχα, πλάκα μΕ κάνεις φιλαράκι, αυτό δεν είναι κριτήριο για να πεις αν είναι απατεώνες ή όχι.......;)

Και εξηγούμαι:

Ξέρετε πόσα παίρνουν οι καλλιτέχνες για κάθε πώληση CD που πωλείται από 15? μέχρι 20???? 0,50?, ναι, ΜΙΣΟ ΕΥΡΩ!!! Και αυτό ΜΟΝΟ οι πολύ μα ΠΟΛΥ φτασμένοι καλλιτέχνες, οι άλλοι............βράστα!!!

Αν αυτό δεν είναι όχι κλεψιά αλλά κατέβασμα σώβρακων και βιασμός από πίσω κατά συροή κτλ τότε ΠΟΙΟ είναι?

Με τις υγείες μας. Βρείτε όλοι μια τρύπα να χωθείτε και να εκμεταλευτείτε το σύστημα αλλιώς μια ζωή στα σκατά θα είμαστε.

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

arxaios
08/03/2007, 12:42
Εγώ πάλι θα έλεγα το εξής:
Όταν εγώ παίζω μουσική στο μαγαζί μου π.χ. Ρέμο και μπαινοβγαίνει κόσμος να ψωνίσει, μήπως του κάνω ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ;;;;;;
Άρα αυτοί θα έπρεπε να πληρώνουν και όχι το αντίθετο....
Αν κλείσουν όλα τα ραδιόφωνα, να δω από που οι μ@Λ@κες θα κάνουν γνωστά τα τραγούδια τους !!!!!!!!!!!
ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΟΛΑ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΒΑΖΟΥΝ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΟΥΣ !!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil:

zzr2005
08/03/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Εγώ πάλι θα έλεγα το εξής:
Όταν εγώ παίζω μουσική στο μαγαζί μου π.χ. Ρέμο και μπαινοβγαίνει κόσμος να ψωνίσει, μήπως του κάνω ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ;;;;;;
Άρα αυτοί θα έπρεπε να πληρώνουν και όχι το αντίθετο....
Αν κλείσουν όλα τα ραδιόφωνα, να δω από που οι μ@Λ@κες θα κάνουν γνωστά τα τραγούδια τους !!!!!!!!!!!
ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΟΛΑ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΒΑΖΟΥΝ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΟΥΣ !!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil:

μα δεν κατάλαβες...
στην ουσία δεν εκπροσωπούν τα συμφέροντα των καλλιτεχνών...
χεστήκανε για τους καλλιτέχνες...αυτό είναι η βιτρίνα
βρήκαν την κότα που κάνει το χρυσό αυγό....έτσι απλά...;)
αυτοί τα χοντρά λεφτά τα πέρνουν απο τα κέντρα διασκέδασης....
απο εκεί και πέρα αφού μπορούν να τα παρουν κ απο άλλους , γιατί όχι???
αλλα δεν θα πέσουν κ έξω αν δεν πληρώσουν τα εμπορικά καταστήματα....

και επαναλαμβάνω ακόμα και ΤΑΜ-ΤΑΜ να πέζεις σε ένα μαγαζί απο τους ΖΟΥΛΟΥ η ΑΕΠΙ θα στα πάρει ...:lol:
θα σου πει οτι εκπροσωπει τους ΖΟΥΛΟΥ και του ΜΑΣΑΙ...όλα αυτα με τις ευλογίες φυσικά του μεγάλου νταβατζή ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ...

Gandalf dr685sm
08/03/2007, 13:31
Δεν ξέρω τι γίνεται με το ραδιόφωνο και τα καταστήματα αλλά ειδικά στα DRM (Digital Rights Management) η ΑΕΠΙ , δεν έχει λόγο!!!!

Τα δικαιώματα πληρώνονται μέσω του φόρου που πληρώνεις στο κράτος (!!!!) διά του ΦΠΑ και της τιμής του οπτικού δίσκου. Εκτότε αποκτάς την νόμιμη κατοχή του καθώς έχεις αγοράσει το εν λόγω έργο πληρώνοντας το..
Το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις είναι να το ενοικιάσεις ή να το αντιγράψεις προς διάθεση για τρίτους.

παραθέτω τον σχετικό νόμο για τα ψηφιακά δικαιώματα.


7. Μέχρι ποίου σημείου μπορώ να χρησιμοποιήσω το έργο κάποιου άλλου δημιουργού χωρίς την άδεια του;
Σύμφωνα με τους περισσότερους εθνικούς νόμους (και τον αντίστοιχο ελληνικό Ν.2121/93) για την πνευματική ιδιοκτησία μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολύ περιορισμένα το έργο κάποιου άλλου δημιουργού Παράδειγμα: Στην αναμετάδοση ειδήσεων με την αναφορά της πηγής (Δημόσιο συμφέρον) αλλά και για αυστηρά προσωπική χρήση (αυστηρά όχι εμπορική). ( Ν. 2121/1993 Α18 - 28)



Απο την στιγμή λοιπόν που μετά την αγορά το cd το έχω για προσωπική χρήση και οχι για εμπορική (δεν το πουλώ, δεν το ενοικιάζω... δεν αναγράφεται στην άδεια λειτουργίας μου , οτι έχω ψυχαγωγικό μέσο στο κατάστημα μου)...δεν μπορούν να σε ακουμπήσουν.

Το παραπάνω όμως , είναι στην διάταξη μόνο για τα ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΜΕΣΑ, οπότε κάπου αλλού πατάνε για το ραδιοφωνάκι. Μάλλον στο οτι είναι μέσο ψυχαγωγίας που δεν είναι αγορασμένο απο τον ακροατή , εξού και πρέπει να πληρωθεί η "συνδρομή" αν αυτό ακούγεται σε ιδιωτικό κατάστημα....ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.... οχι γραφείο...οχι διαμέρισμα...


Για τις "μαγκιές" τώρα... δεν πάνε να τα κάνουν ρε παληκάρια στον Κακέτση και τον κάθε Κακέτση... σιγά μην μπλέξουν... μπορεί να είναι Πολυεθνική οργάνωση , αλλά οι άνθρωποι έχουν και οικογένειες.... στον κάθε κακομοίρογλου θα το κάνουν...


Gandalf

zzr2005
08/03/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν ξέρω τι γίνεται με το ραδιόφωνο και τα καταστήματα αλλά ειδικά στα DRM (Digital Rights Management) η ΑΕΠΙ , δεν έχει λόγο!!!!

Τα δικαιώματα πληρώνονται μέσω του φόρου που πληρώνεις στο κράτος (!!!!) διά του ΦΠΑ και της τιμής του οπτικού δίσκου. Εκτότε αποκτάς την νόμιμη κατοχή του καθώς έχεις αγοράσει το εν λόγω έργο πληρώνοντας το..
Το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις είναι να το ενοικιάσεις ή να το αντιγράψεις προς διάθεση για τρίτους.

παραθέτω τον σχετικό νόμο για τα ψηφιακά δικαιώματα.




Απο την στιγμή λοιπόν που μετά την αγορά το cd το έχω για προσωπική χρήση και οχι για εμπορική (δεν το πουλώ, δεν το ενοικιάζω... δεν αναγράφεται στην άδεια λειτουργίας μου , οτι έχω ψυχαγωγικό μέσο στο κατάστημα μου)...δεν μπορούν να σε ακουμπήσουν.

Το παραπάνω όμως , είναι στην διάταξη μόνο για τα ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΜΕΣΑ, οπότε κάπου αλλού πατάνε για το ραδιοφωνάκι. Μάλλον στο οτι είναι μέσο ψυχαγωγίας που δεν είναι αγορασμένο απο τον ακροατή , εξού και πρέπει να πληρωθεί η "συνδρομή" αν αυτό ακούγεται σε ιδιωτικό κατάστημα....ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.... οχι γραφείο...οχι διαμέρισμα...


Για τις "μαγκιές" τώρα... δεν πάνε να τα κάνουν ρε παληκάρια στον Κακέτση και τον κάθε Κακέτση... σιγά μην μπλέξουν... μπορεί να είναι Πολυεθνική οργάνωση , αλλά οι άνθρωποι έχουν και οικογένειες.... στον κάθε κακομοίρογλου θα το κάνουν...


Gandalf

ο νόμος λέει ότι πληρώνουν όσοι έχουν σταθερή ηχητική εγκατάσταση.....αν εχεις ενα φορητό ραδιόφωνο δεν σε πιάνει ....αλλά που να βγάλεις άκρη με τους νταβατζήδες...

όσο για τους Κακέτσηδες κτλ??
αυτοί νομίζεις δεν πληρώνουν ΑΕΠΙ???
φυσικά κ πληρώνουν
αφου πληρώνουν ΑΕΠΙ θα έρθει ο καιρός να πληρώσουν κ τους άλλους....
δηλαδή τι θα κάνει ο Κακέτσης???
θα βάλει να δείρουν τον Νταλάρα κ τα μεγάλα ονόματα που κρύβονται πίσω απο την εκμετάλευση των πνευματικών δικαιωμάτων???

Xrider
08/03/2007, 14:15
Εκανα την εξης σκεψη...
1,Οι ραδιοσταθμοι παιρνουν δωρεαν τα τραγουδια για να πρωωθησουν τον καθε βλαμμενο.
Οποτε ειναι σαν να σου πουν οτι το διαφημιστικο φυλλαδιο απο τις πιτσες Πουτσα δεν ειναι δωρεαν γιατι το κοιταξες και κλεβεις με το ματι τα πνευματικα δικαιωματα,της πιτσαριας,του φωτογραφου,της πιτσας που εκατσε να φωτογραφηθει,της ντοματας,τοης φετας,της μοτσαρελας,του μπεικον,του τυπου που πουλαει το μπεικον *αφου δεν γραφεται το ονομα του*,του μαναβη,του του εκτυπωτη και αυτου που το τυπωσε κτλπ.
2,Ποιος λεει οτι τα τραγουδια που διαλεγουν οι παραγωγοι εμενα μου αρεσουν?
Αν ακουσω Βισση,Ρουβα και αλλους πολλους για εμενα ειναι προσβολη της προσωπικοτητας μου και κανουν κακο στην υγεια μου (νευρικο συστημα και ωτα) αρα εδω μπορω να τους παω στα δικαστηρια και να ζητησω 100.000.000€ για καθε ενα απο τα τραγουδια που μου γυρνανε τα αρχιδια μολις ξυπνησω και μου χαλανε την διαθεση.
3,ΛΕΞΕΙΣ ΟΠΩΣ ΜΑΛΑΚΑΣ,ΜΑΛΑΚΙΑ,ΒΛΑΚΑΣ,ΗΛΙΘΙΟΣ,ΓΑΜΙΣΗ και ολα τα παραγωγα,ΤΡΟΜΠΑΣ,ΠΙΠΑ και πολλες αλλες ειναι προσβολη της προσωπικοτητας και απο το συνταγμα εχει ο καθενα-ς το δικαιωμα να κανει μυνηση για προσβολη της προσωπικοτητας.
Στο ραδιο μονο να ακουσεις ΝΙΤΡΟ και Κωστοπουλο τις εχει για καραμελλα.
Με το παραπανω σκεπτικο αν εμενα μου ζηταγαν λεφτα να πληρωσω για το ραδιο..θα το εκανα..αλλα ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΒΑΓΑ ΜΙΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΗΝΥΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΑΙΔΟΣ....δεν θα ειχαν λεφτα να σκουπισουν το τριχωτο κωλαρακι τους μετα απο τετοια σφηνα.






Υ>Γ
Το οποιο δεν ισχθει για το φορουμ μικρη κουφαλιτσα γιατι πισω απο το Xrider μπορει να ειναι και 400 διαφορετικα ατομα...οποτε αντε βρες ποιος ειναι.

Gandalf dr685sm
08/03/2007, 14:27
zzr...

Στο γραφείο και σε όποια εμπορική επειχήρηση, δύσκολα θα βρείς ηχητικό σταθερό σύστημα. Όλα είναι φορητά cd players ¨η άλλο...

Σε καταστήματα τώρα που είναι καφετέριες κτλ... σχεδόν πάντα κάτι έχει εκεί... αλλά εκεί είναι και περίεργα τα πράγματα καθώς το 50-60% που τους αποφέρει κέρδος είναι και το ηχητικό άκουσμα.

Σε καταστήματα όμως , όπως είναι τα super markets κτλ... γιατί νομίζεις οτι κάνουν χρήση cd's ή άλλων αγορασμένων ψηφιακών μέσων;

Για το θέμα ποιός θα κάνει τον άντρα... οχι δεν θα πάνε στον Νταλάρα... θα πάνε στον κλητήρα και στον ελεγκτή που θα μπεί μέσα όμως...

Εδώ το κάνουν σε χειρότερες υπηρεσίες όπως είναι η Εφορία και η ΕΛ.ΑΣ... και εσύ μου λές για την οργάνωση πνευματικών δικαιωμάτων τώρα;

Γιατί νομίζεις ο Κακέτσης απευθύνθηκε επί προσωπικού στον Πρόεδρο της οργάνωσης;

Εντώ είναι Ελλάντα... μέχρι και τα office 2007 και τα Vista βγήκαν στο τσάμπα , ενα μήνα μετά την κυκλοφορία τους. Για να μην μιλήσω για τρόπους αφαίρεσης των νέων DRM απο itunes κτλ.

Οχι οτι αυτό είναι μαγκιά... αλλά όπως και να το κάνεις είναι μια πραγματικότητα.


Gandalf

zzr2005
08/03/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
zzr...

Στο γραφείο και σε όποια εμπορική επειχήρηση, δύσκολα θα βρείς ηχητικό σταθερό σύστημα. Όλα είναι φορητά cd players ¨η άλλο...

Σε καταστήματα τώρα που είναι καφετέριες κτλ... σχεδόν πάντα κάτι έχει εκεί... αλλά εκεί είναι και περίεργα τα πράγματα καθώς το 50-60% που τους αποφέρει κέρδος είναι και το ηχητικό άκουσμα.

Σε καταστήματα όμως , όπως είναι τα super markets κτλ... γιατί νομίζεις οτι κάνουν χρήση cd's ή άλλων αγορασμένων ψηφιακών μέσων;

Για το θέμα ποιός θα κάνει τον άντρα... οχι δεν θα πάνε στον Νταλάρα... θα πάνε στον κλητήρα και στον ελεγκτή που θα μπεί μέσα όμως...

Εδώ το κάνουν σε χειρότερες υπηρεσίες όπως είναι η Εφορία και η ΕΛ.ΑΣ... και εσύ μου λές για την οργάνωση πνευματικών δικαιωμάτων τώρα;

Γιατί νομίζεις ο Κακέτσης απευθύνθηκε επί προσωπικού στον Πρόεδρο της οργάνωσης;

Εντώ είναι Ελλάντα... μέχρι και τα office 2007 και τα Vista βγήκαν στο τσάμπα , ενα μήνα μετά την κυκλοφορία τους. Για να μην μιλήσω για τρόπους αφαίρεσης των νέων DRM απο itunes κτλ.

Οχι οτι αυτό είναι μαγκιά... αλλά όπως και να το κάνεις είναι μια πραγματικότητα.


Gandalf

σε πολλά καταστήματα υπάρχουν σταθερές ηχητικές εγκαταστάσεις....δεν ειναι κατι τρελό...
ενα στερεοφωνικό και μερικά ηχεία καθιστούν σταθερή ηχητική εγκατάσταση

το περιστατικό που σου περιγράφο με τη δικαστική διαμάχη κ μπράβους αφορά κατάστημα εμπορίας υποδημάτων.....:eek:

και σου επαναλαμβάνω όλα τα νυχτερινά κέντρα πληρώνουν ΑΕΠΙ...γιατί πιστεύεις ότι εκεί ο Κακέτσης κ οι δικοί του δεν κάνουν τσαμπουκά???
μεταξύ των απατεώνων υπάρχει συνεργασία ....
κάνουν υποχωρήσεις κάπου και τα πέρνουν απο αλλού (παράνομες άδειες λειτουργίας κτλ)...
και πίσω απο όλα το κράτος....σταθερός επικουρικός νταβατζής....
κανένας κρατικός φορέας δεν ελέγχει αν λειτουργεί σωστά κ με ασφάλεια ενα νυχτερινό κέντρο
αλλά οι μπάτσοι πάντα ζητάνε την απόδειξη πληρωμής ΑΕΠΙ....αυτό λέει πολλά για το τι κρύβεται πίσω απο τέτοιες οργανώσεις...

απλά η νέα οργάνωση δεν έχει ακόμα τη δύναμη να επιβάλει πράγματα κ καταστάσεις....
σε κανα δύο χρόνια να δούμε τον Κακέτση αν θα πληρώνει ή όχι....
;)

zman
08/03/2007, 19:18
Διαβαστε λιγο εδω http://www.politikokafeneio.com/politismos/aepi51.htm

Ειναι λιγο παλιο αλλα βγαζεις ακρη για το τι τρεχει με τις εταιρειες αυτες (τις μονες κερδοσκοπικες στην Ευρωπη) και με τα πνευματικα και συγγενικα δικαιωματα.

Απο εκει και περα, νομιζω οτι ο μονος τροπος να αντιμετωπιστει η κατασταση ειναι να το κλεισετε...
Ναι μεν παγκοσμιως αναγνωριζονται και πληρωνονται τα δικαιωματα των δημιουργων, τα εσοδα ομως των εταιριων που τα διαχειριζονται επειδη ειναι μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα συνεισφερουν στη χρηματοδοτηση ποιοτικοτερων και λιγοτερο εμπορικων αρα και προσοδοφωρων μορφων τεχνης και δεν γεμιζουν τσεπες διαπλεκομενων. Αν τους κοβατε το μεροκαματο θα αναγκαζονταν να αλλαξουν τακτικη. Βασικα μην αγοραζετε CD καθολου αλλα αν τα χρησιμοποιητε να ξερετε οτι πρεπει να πληρωσετε αν σας πιασουν για οποιαδηποτε χρηση εκτος απο καθαρα ιδιωτικη, το λεει και πανω στη συσκευασια. Με το ραδιοφωνο δεν ξερω τι παιζεται οσον αφορα τη νομοθεσια, θα το ψαξω, παντως καλο ειναι να το εχετε κλειστο αν εχετε μαγαζι και εννοειται φορητο. Τα μαγαζια του ειδους (καφε, μπαρ, κλπ) καλυτερα να παιζουν απο συγκεκριμενο playlist ωστε αν αυριο εμφανιστουν αλλοι 5-6 διαχειριστες δικαιωματων να μην βρεθουν σε θεση να τους πληρωνουν ολους ξεχωριστα. Η ετσι κινεισαι η δε σεβεσαι το νομο καθολου και οταν ερθει καποιος για ελεγχο βαζεις τον μπραβο να του τσακισει τα ποδια, ετσι κι αλλιως οι περισσοτεροι ιδιοκτητες ειναι παρανομοι σε πολλους τομεις.
Τελικα μαλλον η πειρατεια θα σωσει τη μουσικη (αν εξαφανισει κατι τετοιους αεριτζηδες)

zman
08/03/2007, 19:40
Και κατι ακομα που διαβασα στη σελιδα της ΑΕΠΙ, οι αμερικανικες παραγωγες δεν πληρωνουν συγγενικα δικαιωματα αρα αν μπει στο μαγαζι ο ΑΠΟΛΛΩΝ, ΕΡΑΤΩ, κλπ. καλο θα ειναι να παιζουν μονο παραδοσιακα αμερικανικα κομματια ( το House of the Rising Sun για παραδειγμα η τιποτα blues) απο mp3 που δεν εχουν ουτε δημιουργο, ουτε προστατευεται ο εκτελεστης και παραγωγος οσον αφορα τα συγγενικα! :beer:

zzr2005
08/03/2007, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από zman
Και κατι ακομα που διαβασα στη σελιδα της ΑΕΠΙ, οι αμερικανικες παραγωγες δεν πληρωνουν συγγενικα δικαιωματα αρα αν μπει στο μαγαζι ο ΑΠΟΛΛΩΝ, ΕΡΑΤΩ, κλπ. καλο θα ειναι να παιζουν μονο παραδοσιακα αμερικανικα κομματια ( το House of the Rising Sun για παραδειγμα η τιποτα blues) απο mp3 που δεν εχουν ουτε δημιουργο, ουτε προστατευεται ο εκτελεστης και παραγωγος οσον αφορα τα συγγενικα! :beer:

φίλε αν μπει η ΑΕΠΙ δεν κοιτάει τι παίζεις...
αν παιζεις μουσική πληρώνεις....τελείωσε...
νταβατζιλίκι αλλα΄έτσι είναι....
κ αν διάβασες κ στα προηγούμενα ποστ μου το ίδιο συμβαίνει με τις αντίσοιχες εταιρίες στην Ευρώπη....

Respect
08/03/2007, 20:20
Ένα..
ένα-δύο..
test..
ένα..

ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ ΟΥΛΟΥΣ!!!


80374

ernti
08/03/2007, 21:01
Ρε παιδια στη τελικη,νομιζω οτι ο,τι κι αν ακουμε στο ραδιο ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ειναι και με το παραπανω.
ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ?
Εμεις.
Αρα ολα αυτα που ακουμε πληρωμενα τα εχουμε.
Οχι βεβαια αμεσα.
Εμμεσα, αλλα πληρωμενα και με το παραπανω.
20 και πλεον λεπτα καθε ωρα διαφημισεις ακουει ενας μεσος ακροατης ραδιοφωνου.
Και μαλιστα μαλακιες τυπου τζαμπο που μπορουν να οδηγησουν τον οποιοδηποτε στο μαρκομιχελακειο σε χρονο ντε τε.

Tropeas
08/03/2007, 21:57
ρε σεις...
αυτοί που πάτε κατηγορούμενοι στις δίκες...
δικαιώματα απο τα έσοδα της διαφήμισης έχετε αντιπαραβάλλει ότι πρέπει να λαμβάνετε???;) :D

Boxer
09/03/2007, 09:11
Οσον αφορα παντως την αγορα του cd εκτος της ενοικιασης απαγορευεται και η δημοσια αναπαραγωγη. Αρα και cd να παιζεις την π@@@@σες.