PDA

View Full Version : Δυναμομετρηση απο το Vfr μου



hornet
07/03/2007, 09:29
Χτες πηγα στην ATS και μετρησα το VFR του οποιου βαζω τα αποτελεσματα και μετα θα σας εξηγησω τι βλεπουμε


80238

hornet
07/03/2007, 09:45
Καταρχην και πρεπει να δωσουμε βαση στο στανταρντ που εγινε η μετρηση

Χρησιμοποιηθηκε το EC95/1 που δινει χαμηλοτερες μετρησεις σε σχεδη με το DIN (γερμανικο) η SAE (αμερικανικο)

Το vfr μου εβγαλε 93 τροχο και 101.7 στροφαλο αλλα ειχα loss 22 απο το λαστιχο...ο αγαπητος δυναμομετρητης μου ειπε πως αυτη η απωλεια μεταφραζεται σε περιπου 1 ιππο πιο πανω διοτι βαλαμε το λαστιχο σχετικα κρυο επανω εαν καναμε 2-3 φορες την μετρηση θα γινοταν 0 αλλα ταλαιπωρουμε λαστιχο μηχανη και εαυτους ενω πραγματικα δεν χρειαζεται γιατι βγαινει απο το μηχανημα ..αρα πρακτικα θα ηταν 94

Τωρα τα υπολοιπα που δεν φαινονται στο διαγραμμα

Η απολυτη τελικη του vfr χωρις αεροδυναμικη αντισταση δηλαδη εαν ο κινητηρας με 6 πιασει κοκκινα ειναι 277 χλμ πραγματικα στο κοντερ εγραψε 295!!!

Αλλα τα νουμερα τελικης ειναι αποστασιοποιημενα απο την πραγματικοτητα διοτι δεν υπαρχουν αεροδυναμικες αντιστασεις αλλα και τριβες απο το δρομο..απλα με την σχεση μεταδοσης που εχει το vfr θα μπορουσε να παει 277 χλμ εαν μπορουσε να σπασει η 6η

dirtbird
07/03/2007, 09:58
Από το διάγραμμα υποθέτω ότι η διαφορά gearbox-wheel, είναι οι απώλειες της αλυσσίδας.
μήπως ξέρει κανείς πως υπολογίζεται αυτό σε συναμόμετρο τυμπάνου?

Επίσης, τι σημαίνει η καμπύλη 'roller'?

ps: η βαρομετρική είναι λίγο χαμηλή, η υγρασία λιγο ψηλή (κανονικά θα μπορύσε να βγάλει λίγα άλογα ακόμα) , διαθέτει correction factor ώστε να γίνει αναγωγή?

hornet
07/03/2007, 10:25
συμφωνα με τον μαστορη το roller ειναι τα αλογα που βγαινουν στο δρομο στην επαφη του με το λαστιχο.

εμ δεν ειναι χαμηλα για το ec standard

δες παρακατω

The characteristics of the DIN and EC standards are:
DIN 70020 (TBC) = 1013 hPa pressure and 20°C temperature.
EC 95/1 = 990 hPa dry pressure and 25°C temperature. (dry pressure is calculated as normal pressure less humidity)

προφανως θα εχει αλλα δεν το λεει επισης αγνωστος παραγοντας ειναι αυτο το G που μπορει να ειναι ο παραγοντας διορθωσης...ισως!!!

εαν μετραγαμε σε din η σε SAE θα εχει παραπανω αλογα αυτο ειναι σιγουρο

dirtbird
07/03/2007, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
συμφωνα με τον μαστορη το roller ειναι τα αλογα που βγαινουν στο δρομο στην επαφη του με το λαστιχο.


...οπότε @the wheel, εννοεί το πίσω γρανάζι? (και πάλι λίγα είναι).


Για τα υπόλοιπα θα κοιτάξω κάτι το βράδυ....:wave2:

idi
07/03/2007, 10:41
το απολυτο νουμερο το βρησκω μια χαρα...

αυτο που δε μου αρεσει στα V4 V-tech της Ηonda ειναι η εκρηξη ροπης και ιποδυναμης μεταξυ ~7000 ... :rolleyes:

DUKASII
07/03/2007, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το απολυτο νουμερο το βρησκω μια χαρα...

αυτο που δε μου αρεσει στα V4 V-tech της Ηonda ειναι η εκρηξη ροπης και ιποδυναμης μεταξυ ~7000 ... :rolleyes: Ποια εκρηξη ρε μαλακα και εσυ?πλακα του κάνεις?απο τα 65 αλογα παει στα 70 ...


εκρηξη ειναι αυτο??

σα στρακαστρουκα μου κανει.

ροπατο μηχανακι με τοσα λίγα αλογα στις 7-8000 στροφες...



απο ανηφόρες φορτωμένος πας παπου?:lol:

hornet
07/03/2007, 10:46
@ idi :ε αφου ρε γιωργο μπαινουν οι 16 βαλβιδες αυτο που θα πρεπε να παρατηρησουμε δεν ειναι η ακρηξη ροπης αλλα το βυθισμα λιγο πιο πριν το εμπα του vtec

@ dirty :ψαχνω και εγω να βρω αλλα σαν νουμερο τροχου μου μοιαζει σωστο το 93-94 και οχι φυσικα το 81 που δεν ξερω τι εννοει ο ποιητης και παλι αυτο το βαζουμε στο νου μας σε σχεση με αλλα δυναμομομετρα οπως τα dynojet οπου λενε τροχο


γενικοτερα οι δυναμομετρησεις ειναι περιεργα θεματα και ο καθε κατασκευαστης λειτουργει και μετραει διαφορετικα οπως inertia κλπ κλπ

idi
07/03/2007, 10:46
ειμαι ευγενικος ρε συ... τι φταιει ο Hornet Που η Honda ακομα βγαζει αυτο το ρημαδι μοτερ και το πουλαει για καλο??? :D

hornet
07/03/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Ποια εκρηξη ρε μαλακα και εσυ?πλακα του κάνεις?απο τα 65 αλογα παει στα 70 ...


εκρηξη ειναι αυτο??

σα στρακαστρουκα μου κανει.

ροπατο μηχανακι με τοσα λίγα αλογα στις 7-8000 στροφες...



απο ανηφόρες φορτωμένος πας παπου?:lol:

χαχααχ ρε εσυ εισαι και τυφλος ποια 5 αλογα!!!

Απο τις 6800 που ειναι στα 56 αλογα παει στα 77 αλογα στις 8000 στροφες και επισης παλι μπερδευουμε τα αλογα με την ροπη οπου στις 6800 εχει 6.2 κιλα και στις 8000 εχει 7,1 με μονη εξαιρεση το εμπα στο vtec οπου παιρνει .8 κιλα σχεδον ακαριαια η καμπυλη ροπης θεωρειται ομαλη χωρις ιδιαιτερα ξεσπασματα η αυξομειωσεις

DUKASII
07/03/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
χαχααχ ρε εσυ εισαι και τυφλος ποια 5 αλογα!!!

Απο τις 6800 που ειναι στα 56 αλογα παει στα 77 αλογα στις 8000 στροφες και επισης παλι μπερδευουμε τα αλογα με την ροπη οπου στις 6800 εχει 6.2 κιλα και στις 8000 εχει 7,1 με μονη εξαιρεση το εμπα στο vtec οπου παιρνει .8 κιλα σχεδον ακαριαια η καμπυλη ροπης θεωρειται ομαλη χωρις ιδιαιτερα ξεσπασματα η αυξομειωσεις καλα με συγχωρας..


εγω σε αυτες τις στροφες..ΕΙΧΑ..:sad: 9,5 κιλα ροπη..

και 120 αλογα..:sad:

ασταδιάλα παλι ...μελαγχόλησα..

hornet
07/03/2007, 11:11
παλι λαθος κανεις γιατι δεν αναφερεις σε τι δυναμομετρο και τι στανταρ εχει γινει η μετρηση ολα αυτα παιζουν ρολο ασε που το αλλο ειναι και 1000 v2 !!

Το vfr δεβ διατηρουσε ποτε τα πρωτεια απολυτης ιπποδυναμης μην τα ξαναλεμε αμα ηθελα στα ιδια λεφτα και κατι παραπανω θα επαιρνα ενα αλλο μηχανακι με πολυ περισσοτερα αλογα αλλα δεν θα ταν vfr

Ταξιδευτής
07/03/2007, 11:17
Σταθη βλεπω πηγες στον Βασιλη κ τον Πανο ε;; ;) Και μιας και τα βαλαμε στο ιδιο δυναμομετρο, παρτε και μια ενδιαφερουσα συγκριση για οποιον ενδιαφερεται...
:beer:

Οι καμπυλες ειναι σχεδον πανομοιοτυπες, με τη διαφορα οτι στο Ζ λειπει η βουτια στις 7,000 στροφες. :wave2:

Στο κοντερ με την 6η στον κοφτη εδειξε 287 χαω... :D


Edit: Για την ιστορια η μηχανη θα εδειχνε ακομα καλυτερα νουμερα ΑΝ δεν σπινιαριζε πανω στο δυναμομετρο τοσο τις 7-8 χιλ στροφες, οσο και στις 9.5+ χιλ, λογω τελειωμενου ελαστικου (φαινεται ευκολα και στο διαγραμμα)... Αλλα και ετσι ειναι μια χαρα...


80243

DUKASII
07/03/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
παλι λαθος κανεις γιατι δεν αναφερεις σε τι δυναμομετρο και τι στανταρ εχει γινει η μετρηση ολα αυτα παιζουν ρολο ασε που το αλλο ειναι και 1000 v2 !!

Το vfr δεβ διατηρουσε ποτε τα πρωτεια απολυτης ιπποδυναμης μην τα ξαναλεμε αμα ηθελα στα ιδια λεφτα και κατι παραπανω θα επαιρνα ενα αλλο μηχανακι με πολυ περισσοτερα αλογα αλλα δεν θα ταν vfr τι λάθος κανω ρε?

ενα εκανα που το πούλησα...





:sad:

gcrook
08/03/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
χαχααχ ρε εσυ εισαι και τυφλος ποια 5 αλογα!!!

Απο τις 6800 που ειναι στα 56 αλογα

Διαβασα αυτο ρε συ παππουκο και επεσε το ματι μου στην δυναμομετρηση του SV μου, το οποιο βγαζει ακριβως τα ιδια στις 6100.
Μετα βεβαια ανεβαζει γραμμικα αλλα φτανει στα 68 ολα κι ολα στις 9.000
Λεω και γω πως εγινε η λατερνα σου, εκει που νομιζα οτι σε ειχα, και μου εριξε τοτε που πηγαιναμε στα καρτ στην Αγια Μαρινα:rotflmao: :wave2:

Tropeas
08/03/2007, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Διαβασα αυτο ρε συ παππουκο και επεσε το ματι μου στην δυναμομετρηση του SV μου, το οποιο βγαζει ακριβως τα ιδια στις 6100.
Μετα βεβαια ανεβαζει γραμμικα αλλα φτανει στα 68 ολα κι ολα στις 9.000
Λεω και γω πως εγινε η λατερνα σου, εκει που νομιζα οτι σε ειχα, και μου εριξε τοτε που πηγαιναμε στα καρτ στην Αγια Μαρινα:rotflmao: :wave2: :a13: :a13: :a13: :a9: :blush: :lol:

hornet
09/03/2007, 08:21
κοιτα βασικα πρεπει να μου πεις τι ειδους δυναμομετρηση και τι προτυπο εαν ειναι sae εχεις 3-4 αλογα παραπανω απο την μετρηση και μονο...


επισης εαν παρατηρησες παρακατω..στις 6000 και το Ζ750 βγαζει 56 αλογα...Τελος το μεσοδιαστημα των 6500 στροφων σε εμενα ειναι η τρυπα πριν το vtec ...μετα ομως τις 6800 δεν εχεις καμια τυχη οπως βλεπεις!!

djcool
09/03/2007, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Ποια εκρηξη ρε μαλακα και εσυ?πλακα του κάνεις?απο τα 65 αλογα παει στα 70 ...


εκρηξη ειναι αυτο??

σα στρακαστρουκα μου κανει.

ροπατο μηχανακι με τοσα λίγα αλογα στις 7-8000 στροφες...



απο ανηφόρες φορτωμένος πας παπου?:lol:

Μαλλον θα επρεπε να δεις πιο προσεκτικα το διαγραμμα. Δεν νομιζω να ειναι λιγα τα 5-10-15 αλογα (πες οσα θες) τα οποια παιρνεις σε χρονο δt. Και στην τελικη κανεις μας δεν αγορασε το ΕΡΓΑΛΕΙΟ αυτο για τις τελικες του και τα αλογα του. Με 13.000€ που το αγορασα εγω θα μπορουσα να παρω....πολλα αλογα. Τα αγοραζουμε για την ιστορια του για την τεχνολογια του και και και και...

Παιδια σε λιγες μερες θα ανεβασω και την δικη μου δυναμομετρηση αλλα με power commander, φιλτρο και εξατμησεις. Παντως στον δρομο εχει παρει πολλα. Αλλη μηχανη και ακομα πιο γραμμικη λειτουργια

X_NR750
09/03/2007, 20:38
Η μικρη τρυπα παντως στα 06 εχει εξαλειφθει αλλαζοντας την χαρτογραφηση και τις στροφες στις οποιες μπαινει το Vtec