PDA

View Full Version : Fazer1000 και ταξίδι



aquatic
07/03/2007, 11:18
Θα ήθελα καμιά γνώμη για το πως συμπεριφέρεται το καινούργιο Fazer σε ταξίδι.

Ρωτώντας χθες μου είπανε ότι οι απόψεις διίστανται. Αλλος ήταν απογοητευμένος από το πολύ αέρα άλλος έλεγε πως με τη ψηλή ζελατίνα της Yamaha ήταν μια χαρά..Βοηθάει τελικά η ζελατίνα και αν ναι, ποιά θα έπρεπε να πάρει κάποιος για να χει το καλύτερο αποτέλεσμα?

Επίσης από θέση πως είναι στο ταξίδι, δεδομένου ότι δεν βλέπω να έχει και την..ανετότερη σέλα του κόσμου!!

thrax
09/03/2007, 08:42
Εξαρταται αν/τι οδηγουσες πριν και για ποσο καιρο~

THEOD
09/03/2007, 09:17
Η κάλυψη από τον αέρα μέχρι τα 140-150 είναι ικανοποιητική....Κοντά στα 200 όμως η στενή ζελατίνα δεν προστατεύει καλά και λόγω του μικρού πλάτους της στέλνει στροβιλιστά αέρα στα χέρια του οδηγού και αυτά με την σειρά τους μεταδίδουν νευρικότητα στο τιμόνι....Δεν έχω δοκιμάσει την τουριστική για να σου πω πόσο βελτιώνεται...

μικρό πρόβλημα στο ταξίδι δημιουργεί και η παντελής έλλειψη αποθηκευτικού χώρου κάτω από τις σέλλες...ούτε τα χαρτιά σου δεν έχει χώρο να βάλεις...οπότε το 2βάλιτσο της Γιαμάχα (πανάκριβο) και το τανκ-μπάνγκ είναι σχεδόν απαραίτητα...

Επίσης η μικρή του αυτονομία είναι λίγο σπαστικό αλλά μαθαίνεις να ζείς με αυτό


Κατά τ' άλλα το μηχανάκι ταξιδεύει ΑΨΟΓΑ....Το μοτέρ θα σε πάει με οποιαδήποτε ταχύτητα διαλέξεις με επιπλέον δύναμη για προσπεράσματα όποτε την χρειαστείς, και οι σφιχτές του αναρτήσεις πάνω από τα 130-140 βρίσκονται στο στοιχείο τους και χαρίζουν πολύ καλή οδική συμπεριφορά χωρίς να υποφέρει η άνεση...αρκεί να τις ρυθμίσεις σωστά...

DrIoannis
09/03/2007, 14:57
Να προσθέσω όμως ότι αν στο ταξιδάκι σου υπάρχει και δεύτερο άτομα θα δυσανασχετίσει πολύ περισσότερο και από SS μηχανή.Ο αδερφός μου και ένας φίλος έκατσαν στην πίσω θέση του fAZER 1000 και μετά στο GSXR και μου είπαν ότι το GSXR είναι πολύ πιο άνετο.

THEOD
09/03/2007, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Να προσθέσω όμως ότι αν στο ταξιδάκι σου υπάρχει και δεύτερο άτομα θα δυσανασχετίσει πολύ περισσότερο και από SS μηχανή.Ο αδερφός μου και ένας φίλος έκατσαν στην πίσω θέση του fAZER 1000 και μετά στο GSXR και μου είπαν ότι το GSXR είναι πολύ πιο άνετο.

3 φορές έχει τύχει να βγώ εκτός Αθηνών με 2ο άτομο σε αυθημερόν εξορμήσεις, την μια μάλιστα φορά κάναμε 500χλμ από τα οποία τα 200 σε επαρχικό δίκτυο με αρκετό στροφιλίκι...
Δεν είχα παράπονα και γκρίνιες για άβολη θέση, μουδιάσματα, πιασίματα και τα σχετικά...και οι συνεπιβάτες μου ήταν από τους σχετικά "καλομαθημένους" έχοντας ως μέτρο σύγκρισης το προηγούμενο μου V-STROM1000.... Δεν είχαν μεν τον άπλετο χώρο και τα περιθώρια για μετακινήσεις στην σέλλα που πρόσφερε το Στρώμα, αλλά δεν τους ενόχλησε και κάτι...

Μη έχοντας προσωπική εμπειρία από την πίσω θέση δεν μπορώ να έχω 100% άποψη, αλλά αν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα, θα μου το είχαν εκφράσει...να μην σου πω ότι θα με είχε φάει η μαύρη γκρίνια...

Σαν οδηγός το μόνο άλλο που μπορώ να πώ ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα με το βάρος του συνεπιβάτη να σκάει πάνω μου, προφανώς λόγω της όρθιας θέσης οδήγησης...

Και φυσικά δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί ένα ss να είναι πιο άνετο και σε ποιόν τομέα....

DrIoannis
09/03/2007, 18:37
Εμένα αυτήν την άποψη μου εξέφρασαν,μάλιστα με ξάφνιασε και εμένα.Δεν μπορώ να εκφράσω προσωπική άποψη γιατί δεν έχω κάτσει ο ίδιος.

aquatic
09/03/2007, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
3 φορές έχει τύχει να βγώ εκτός Αθηνών με 2ο άτομο σε αυθημερόν εξορμήσεις, την μια μάλιστα φορά κάναμε 500χλμ από τα οποία τα 200 σε επαρχικό δίκτυο με αρκετό στροφιλίκι...
Δεν είχα παράπονα και γκρίνιες για άβολη θέση, μουδιάσματα, πιασίματα και τα σχετικά...και οι συνεπιβάτες μου ήταν από τους σχετικά "καλομαθημένους" έχοντας ως μέτρο σύγκρισης το προηγούμενο μου V-STROM1000.... Δεν είχαν μεν τον άπλετο χώρο και τα περιθώρια για μετακινήσεις στην σέλλα που πρόσφερε το Στρώμα, αλλά δεν τους ενόχλησε και κάτι...

Μη έχοντας προσωπική εμπειρία από την πίσω θέση δεν μπορώ να έχω 100% άποψη, αλλά αν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα, θα μου το είχαν εκφράσει...να μην σου πω ότι θα με είχε φάει η μαύρη γκρίνια...

Σαν οδηγός το μόνο άλλο που μπορώ να πώ ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα με το βάρος του συνεπιβάτη να σκάει πάνω μου, προφανώς λόγω της όρθιας θέσης οδήγησης...

Και φυσικά δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί ένα ss να είναι πιο άνετο και σε ποιόν τομέα....

έχωντας πριν το VTROM 1000 πως θα έκρινες το FZ1? μ αρέσει είναι η αληθεια και η suzuki..ειχε καλυτερο ταξιδι το στρομ? και μες τη πολη ποιο θα ελεγες πιο ευελικτο και απολαυστικο?

THEOD
10/03/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
έχωντας πριν το VTROM 1000 πως θα έκρινες το FZ1? μ αρέσει είναι η αληθεια και η suzuki..ειχε καλυτερο ταξιδι το στρομ? και μες τη πολη ποιο θα ελεγες πιο ευελικτο και απολαυστικο?

Τα περισσότερα που θα μπορούσα να πω τα έχω γράψει εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22509&perpage=15&pagenumber=1)