PDA

View Full Version : 300



Σελίδες : [1] 2

gloum
07/03/2007, 13:16
Αvant premiere χθες στο Mall με τραγική οργάνωση αλλά......η ταινία αξίζει με χίλια..Μην κολήσετε σε ανακρίβειες και καλά(δεν έχει γιατί απλά είναι το κόμικ και όχι η "ιστορική" αλήθεια).ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ αισθητική και γενικά κάτι που μένει χαλαρά.Ίσως η καλύτερη fantasy ταινία μετά τον άρχοντα

perastikos
07/03/2007, 14:31
fantasy

Ακριβώς! Όποιος λέει μετά τις γνωστές #$%#$% για ιστορικές ανακρίβειες κλπ μάλλον μπήκε σε λάθος αίθουσα! Το ντοκιμαντέρ του History Channel ήταν στη δίπλα αίθουσα :lol:

Και εγώ την περιμένω πώς και πώς! Έχω κλείσει εισητήρια για την Κυριακή :cool:

athandim
07/03/2007, 14:39
Το εντυπωσιακό τρέϊλερ που είχε παίξει και παλαιότερα εδώ (από τον KTM 640) :

http://www.apple.com/trailers/wb/300/trailer1/


:wave2:

675
07/03/2007, 14:45
ρε πλακα μου κανετε???

8 ειναι η πρεμιερα!!!

ktm640lc4
07/03/2007, 14:51
Οντως. εγω το ειχα βαλει.. χιχι :D
:beer: :beer:

Μου εδωσαν χτες προσκληση για δημοσιογραφους να παω να το δω και ειπα οχι.

Ντιπ βλακας ρε παιδι μου...

gloum
07/03/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
ρε πλακα μου κανετε???

8 ειναι η πρεμιερα!!!

Μίλησα για avant premier που πήγαινες και καλά μόνο με προσκλήσεις

vassilis88
07/03/2007, 15:11
θα παω οπωσδηποτε.πρεπει να πεφτει τρελο ξυλο.

α κ οποιος θελει ενα γαματο βιβλιο με θεμα τις θερμοπυλες..

..πυλες της φωτιας.. gates of fire.. ιστορικο μυθιστορημα..

απ τα καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει..

ktm640lc4
07/03/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88


α κ οποιος θελει ενα γαματο βιβλιο με θεμα τις θερμοπυλες..

..πυλες της φωτιας.. gates of fire.. ιστορικο μυθιστορημα..

απ τα καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει..


+300
:beer: :beer:

Akatanomastos
07/03/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Οντως. εγω το ειχα βαλει.. χιχι :D
:beer: :beer:

Μου εδωσαν χτες προσκληση για δημοσιογραφους να παω να το δω και ειπα οχι.

Ντιπ βλακας ρε παιδι μου...

dimosiografos?

pou?

ktm640lc4
07/03/2007, 15:33
Γραφιστας ειμαι. Αλλα δουλευω σε 2 περιοδικα. Οχι του χωρου.

Και πολλοι φιλοι ειναι δημοσιογραφοι και τους δινουν που και που κανα τετοιο κολπο και παμε, ξερεις...

Αν εχουν αυτοι μου δινουν, αν εχω εγω τους δινω και παει λεγοντας...

costas81
07/03/2007, 15:55
το μονο που δεν μου ακουγετε καλα ειναι το βασισμενο στο εικονογραφημενο του Frank MIller!

Θα ηθελα να γραφει βασισμενο στην Ελληνικη Ιστορια!


Και αν οχι ετσι τουλαχιστον εμπνευσμένο από το εικονογραφημενο του Frank Miller βασισμένο στην Ελληνική Ιστορία!


Και ερώτηση?
Εμεις σαν Ελλάδα ερωτηθήκαμε από όλους αυτούς που γυρίζουν την μυθολογία, ιστορία μας σε ταινίες με τις όποιες ανακρίβιες αυτές περνούν στον κόσμο?

ΙΠΠΕΑΣ
07/03/2007, 16:16
Εμάς δεν θα μας ρωτήσουν ποτέ !

Δεν το έκαναν ούτε για τους Σκωτσέζους(Braveheart) ούτε για άλλες παρόμοιες ταινίες που αφορούσαν σε ιστορικά γεγονότα λαών.
Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι το πως θα γεμίσουν τις τσέπες τους με χρήματα. Αυτό γίνεται δημιουργώντας απαθείς ανθρώπους που έχουν μάθει να είναι τηλεθεατές και πολυθρονάκηδες καταναλωτές, που δέχονται να δουν το οτιδήποτε αρκεί να έχει γραφικά και κρυστάλινο ήχο. Η κοινωνία των εθνών είναι κάτι που μπαίνει ενάντια στα σχέδια τους. Το μόνο που έχει σημασία για αυτούς είναι ο πλήρης "αποχρωματισμός" των συνειδήσεων των ανθρώπων, ώστε να τους σερβίρουν τα προϊόντα τους πιο αποδοτικά και πιο βιομηχανοποιημένα.

Όλοι φαστφουντάδικα(MD, KοτόπουλαFC, *backs), όλοι πολυθρόνα σε μία οθόνη, όλοι δούλοι στις κρεατομηχανές(πολυεθνικές), και όλοι χρεωμένοι στις τράπεζες.

Τώρα χώστε !!! :lol:

megatim
07/03/2007, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Εμάς δεν θα μας ρωτήσουν ποτέ !

Δεν το έκαναν ούτε για τους Σκωτσέζους(Braveheart) ούτε για άλλες παρόμοιες ταινίες που αφορούσαν σε ιστορικά γεγονότα λαών.
Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι το πως θα γεμίσουν τις τσέπες τους με χρήματα. Αυτό γίνεται δημιουργώντας απαθείς ανθρώπους που έχουν μάθει να είναι τηλεθεατές και πολυθρονάκηδες καταναλωτές, που δέχονται να δουν το οτιδήποτε αρκεί να έχει γραφικά και κρυστάλινο ήχο. Η κοινωνία των εθνών είναι κάτι που μπαίνει ενάντια στα σχέδια τους. Το μόνο που έχει σημασία για αυτούς είναι ο πλήρης "αποχρωματισμός" των συνειδήσεων των ανθρώπων, ώστε να τους σερβίρουν τα προϊόντα τους πιο αποδοτικά και πιο βιομηχανοποιημένα.

Όλοι φαστφουντάδικα(MD, KοτόπουλαFC, *backs), όλοι πολυθρόνα σε μία οθόνη, όλοι δούλοι στις κρεατομηχανές(πολυεθνικές), και όλοι χρεωμένοι στις τράπεζες.

Τώρα χώστε !!! :lol:


Λίγα λόγια για το starbucks (*$) έτσι; Δεν υπάρχει καφές ισάξιος με τον Eggnut Frappucino.

Επίσης, όσο αφορά στα MD κτλ, εσύ που θα γνωρίσεις πιπινάκια; Στην Δημοτική Βιβλιοθήκη;

Και αν δεν έχεις πάει στην Σκωτία, δεν σε παίρνει να μιλάς για τον William.

Άντε με σύγχυσες. Πάω να δω "Delta Force XII" στην High Definition Plasma μου με το 8.1 B&O Hi-Fi μου, να ηρεμίσω.

ΥΓ. Λες να είμαι χρεωμένος στην τράπεζα; :sick:

sonic22
07/03/2007, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Και ερώτηση?
Εμεις σαν Ελλάδα ερωτηθήκαμε από όλους αυτούς που γυρίζουν την μυθολογία, ιστορία μας σε ταινίες με τις όποιες ανακρίβιες αυτές περνούν στον κόσμο?

Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Εμάς δεν θα μας ρωτήσουν ποτέ !
Τώρα χώστε !!! :lol: tous arxaious tous rwtises an theloun na ekprosopoudai apo tous neous os pros ta pneumatika dikaiomata?:winka: :rolleyes: :sick:

costas81
07/03/2007, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
tous arxaious tous rwtises an theloun na ekprosopoudai apo tous neous os pros ta pneumatika dikaiomata?:winka: :rolleyes: :sick:

δεν μιλησα πουθενα για πνευματικα δικαιωματα!

Εσυ τους ρωτησες που σηκωνεις την Ελληνικη σημαια?

Δεν ειναι κατι που ρωταμε αλλα κατι που κληρονομουμε και πρεπει να του δειχνουμε την αξιοπρεπεια που του αξιζει!

Akatanomastos
07/03/2007, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81



costa, edo pane oi alloi oi voskoi kai bgazoune to aerodromio tous Mega Aleksandros kai de leei kaneis tipota k tha poun gia tin tainia?Eksalou made in AMERICA den einai?

P.S. prosopika pistevo oti iparxoun poio simantika themata pou THA PREPE na mas apasxoloun.
etsi kai allios exoume apodeiksei edo kai XROOOOOONIA oti grafoume sta paparia mas tin ISTORIA MAS.

Marinos-GSXR
07/03/2007, 18:42
ωχχχχ ηηηηη πατατες καηκααααααααανννννννννννν:rotflmao:












sorry ασχετο εβλεπα τη βεφα και της 300 συνταγες της οοπς...............

fantacid
07/03/2007, 19:25
Frank Miller facking rullez reeeeeee!!!!

ο τυπος το εχει αυτο που κανει κ το κανει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλα!!

δες sin city κ τα ξαναλεμε (σιγα μη δε το χεις δει!!)

:wave2:




ο miller καποτε ακουσε γιατην ιστορια των σπαρτιατων στις θερμοπυλες κ εντυπωσιαστηκε με το τραγικο τελος των ηρωων της ιστοριας!
γοητευτικε με την ιδεα οτι οι ηρωες μπορουν κ να πεθανουν!!!!!
ετσι εκατσε κ εγραψε μια ιστορια με επηρροες απο την ελληνικη ιστορια!


-μεχρι τοτε εφτιαχνε σουπερ ηρωωες για την DC comics (μαζι με την marvel comics κατεχουν το μεγαλυτερο ποσοστο παραγωγης κ πωλησεων κομικς στην αμερικη-ασχετο-) βλ. DareDevil, Batman, Electra, Wolverine, X-Men σουπερ ηρωες που παντα κερδιζαν τον κακο κ διατηρουσαν το american dream ζωντανο!!-


δεν απευθυνομαι σε κανεναν πρωσοπικα, θα εκανα quote!!

sonic22
07/03/2007, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
δεν μιλησα πουθενα για πνευματικα δικαιωματα!
ala? mipos den katalaves ti akrivos grafeis?

Εσυ τους ρωτησες που σηκωνεις την Ελληνικη σημαια?
egw den sikwnw tipota...
alloi me vazoun kai ta sikwnw... or sikwnodai apo mona tous :blush:

Δεν ειναι κατι που ρωταμε αλλα κατι που κληρονομουμε και πρεπει να του δειχνουμε την αξιοπρεπεια που του αξιζει!
giati dld oi alloi sto pigadi katourisane?
pados auto to
[den rwtame, apla akolouthoume kai sevomaste/FOVOMASTE auto pou den katalavenoume kai einai pio simantiko apo emas os atoma]
xaraktirizei apolita tin elliniki pragmatikotita twn "dianooumenwn" kai psefdo-koultourdiaridwn tou simera...
olo tradaxta logia kai kritiki kai katholou ousiastiko ergo...
den ta lew se esena prosopika... den se jerw alloste...
alla autes einai oi skepseis pou mou prokaloun ta grafomena sou


:beer: :wave2: :beer:

ΙΠΠΕΑΣ
07/03/2007, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
P.S. prosopika pistevo oti iparxoun poio simantika themata pou THA PREPE na mas apasxoloun.
etsi kai allios exoume apodeiksei edo kai XROOOOOONIA oti grafoume sta paparia mas tin ISTORIA MAS.

Βασικά αυτοί που μας κυβερνάνε την αγνοούν. Μάλιστα τελευταία δίνουν εντολές για να παραποιηθεί στα σχολικά βιβλία γιατί αυτό εξυπηρετεί τις πολιτικές τους επιδιώξεις και ίσως και εμμέσως την τσέπη τους.
Το σύνολο του απλού κόσμου δεν αδιαφορεί για την ιστορία αλλά αυτοί οι οποίοι έχουν στα χέρια τους την εξουσία, προσπαθούν να εφαρμόσουν κατευθυνόμενη εκπαίδευση στο σύστημα παιδείας των νέων γενεών.
Τρανό παράδειγμα είναι ότι ενώ τα αρχαία ελληνικά διδάσκονται σε πολύ μεγάλο αριθμό σχολών στο εξωτερικό και μάλιστα σε διαφορετικά επίπεδα μόρφωσης, στην Ελλάδα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους να τα καταργήσουν. Βέβαια φταίμε και εμείς που δεν αντιδρούμε και δεν καταψηφίζουμε την ημέρα των εκλογών αυτούς που μας υποθάλπτουν γιατί ελπίζουμε ότι θα μας πετάξουν κάποιο ξεροκόματο χρώματος πράσινου κόκκινου ή μπλε.

Nik0s
07/03/2007, 20:08
Καλά, ούτε μια ταινία φαντασίας δεν μπορείτε να δείτε χωρίς να το γυρίσετε στην προπαγάνδα και τα αρχαία και την ιστορία ?

Ποιος ακριβώς είπε οτι η ταινία δείχνει την αληθινή ιστορία ?

:rolleyes:

sonic22
07/03/2007, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Ποιος ακριβώς είπε οτι η ταινία δείχνει την αληθινή ιστορία ?
:rolleyes: poia ALITHINI ISTORIA re paidia?

tha mas trelanete?

edw kala kala gia to ti einai allihtino ston 20o aiona den boroume na simfwnisoume...
imaste sigouroi gia to ti egine twte pou den ipirxe oute Evagelatos?

warlord
07/03/2007, 22:15
Αλλο βουρτσα,αλλο π**τσα

TROOPER
07/03/2007, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
δεν μιλησα πουθενα για πνευματικα δικαιωματα!

Εσυ τους ρωτησες που σηκωνεις την Ελληνικη σημαια?

Δεν ειναι κατι που ρωταμε αλλα κατι που κληρονομουμε και πρεπει να του δειχνουμε την αξιοπρεπεια που του αξιζει!

οι αρχαιοι δεν ειχανε σημαια ρε χαμενε!:lol:

TROOPER
07/03/2007, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
poia ALITHINI ISTORIA re paidia?

tha mas trelanete?

edw kala kala gia to ti einai allihtino ston 20o aiona den boroume na simfwnisoume...
imaste sigouroi gia to ti egine twte pou den ipirxe oute Evagelatos?

+10000000000

και κατι ακομα.αν υποθεσουμε οτι ολα ειναι μια προπαγανδα για να μαθουν λαθος οι μεταγενεστερες γενιες μια ιστορια που θα βολευε καποιους...ποιος σας λεει ρε μαγκες οτι και εσεις δεν εισαστε τα θυματα μιας προπαγανδας προηγουμενων γενεων??????

ξυπνατε ρεεεεεεεεεε

1+1 δεν κανει 2 επειδη το ξερετε αλλα επειδη το θυμαστε !!!!!!!!!!!!

TROOPER
07/03/2007, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Καλά, ούτε μια ταινία φαντασίας δεν μπορείτε να δείτε χωρίς να το γυρίσετε στην προπαγάνδα και τα αρχαία και την ιστορία ?

Ποιος ακριβώς είπε οτι η ταινία δείχνει την αληθινή ιστορία ?

:rolleyes:

+1000000

perastikos
08/03/2007, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Καλά, ούτε μια ταινία φαντασίας δεν μπορείτε να δείτε χωρίς να το γυρίσετε στην προπαγάνδα και τα αρχαία και την ιστορία ?

Ποιος ακριβώς είπε οτι η ταινία δείχνει την αληθινή ιστορία ?

:rolleyes:

+10000000

H ταινία είναι βασισμένη στο comic που είναι εμπνευσμένο από την μάχη στις Θερμοπύλες...

Όσοι δεν θέλουν να το καταλάβουν μπορούν να ρίξουν και μια ματιά εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fiction


Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Ακριβώς! Όποιος λέει μετά τις γνωστές #$%#$% για ιστορικές ανακρίβειες κλπ μάλλον μπήκε σε λάθος αίθουσα! Το ντοκιμαντέρ του History Channel ήταν στη δίπλα αίθουσα :lol:

el_hymador
08/03/2007, 15:20
www.athinorama.gr/cinema/votes/default.asp?id=8158

Διαβαστε το γινετε στις κριτικες του ''αθηνοραμα'' ....:lol: :rotflmao: :lol: πολυ γελιο!!

Παω να το δω στις 19:00 ....και μονο απο το τρεϊλερ με εχει κερδισει η ταινια....

+100000000000 για τον Πρεσφιλντ....ολα τα βιβλια εξαιρετικα.......

jen
08/03/2007, 19:03
Το είδα πριν λίγο και το βρήκα Πολύ Καλό!
:winka:
Εξ αρχής γνώριζα ότι πάω να δώ ταινία που βασίζεται στο κομικ.. και όχι ιστορική ταινία - ντοκιμαντερ κλπ. Αν το δείτε έτσι... νομίζω ότι θα σας αποζημιώσει για τον χρόνο σας:beer:

EddY
08/03/2007, 19:38
molis girisa apo tin proboli tis tainies(piga noris gt se ligo exo mathima).paidia mou arese emena ta ediksan etsi opos akribos ta kseroume emeis antitheta me tin troia kai ton mega aleksandro

el_hymador
08/03/2007, 21:01
Και εγω γυρισα απο την προβολη των 19:00...:D

ΓΑΜΑΤΗ !!!!

Ειναι απιστευτη η δουλεια που εχουν κανει οι ανθρωποι....ειδικα ορισμενες σκηνες μαχης σε αφηνουν με το στομα ανοικτο...

Η γενικοτερη αισθητικη της ειναι πολυ σκοτεινη και προσεγμενη και την υπηρετει με συνεπεια μεχρι το τελευταιο λεπτο...

Αν περιμενα απο μια ταινια μεταφορα κομικ να μαθω ιστορια γαμησε τα....μια μυθοπλασια ειναι που αντλει την εμπνευση της απο παραγματικα ιστορικα γεγονοτα...παρ΄ολο που η ωμη βια και οι μαχες κυριαρχουν , παρ΄ολο που νομιζεις οτι το αιμα θα σου ΄ρθει καταμουτρα ....

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΛΑΜΕ!!!


...και χαρηκα πολυ που καναμε αντιπερισπασμο η παλιοπαρεα την ημερα της γυναικας βλεπωντας μια καθαρα αντρικη ταινια...:lol: :rotflmao:

αν και η μια και μοναδικη κοπελα που ειχαμε μαζι μας το καταευχαριστηθηκε και αυτη...οταν την ρωτησαμε μας ειπε:

''Κορμαρες οι Σπαρτιατες!!!''

:lol: :rotflmao: :lol:

Trickster
08/03/2007, 21:50
Μόλις κατέβασα και διάβασα και το comic. Ευελπιστώ πως η ταινία θα είναι εξίσου μαματη!!

Frank Miller rules!:beer: :beer:

fantacid
08/03/2007, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Μόλις κατέβασα και διάβασα και το comic. Ευελπιστώ πως η ταινία θα είναι εξίσου μαματη!!

Frank Miller rules!:beer: :beer:

θα γινω κακος αν σε πω να πας να το παρεις?
10? εχει!

κ την αισθηση του καινουργιου κομικ με τη μηρωδια τυπογραφιου που δεν κατεβαζετε απο το νετ!


:wave2:

ktm640lc4
09/03/2007, 07:58
Εγω το ειχα παρει 20 πριν καιρο. Με επιασαν κοτσο??????

:confused:

Trickster
09/03/2007, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
θα γινω κακος αν σε πω να πας να το παρεις?



Χμμ κακός.. :smilea: :smilea: το κατέβασα για να κάνω σύγκριση με την ταινία, δεν είμαι συλλέκτης ρε συ..

Boxer
09/03/2007, 08:47
Ακουστε παιδια

Υπαρχουν πολυ σοβαροτερα θεματα να ασχοληθουμε απο αμερικανικες ταινιες προπαγανδας και παραπληροφορησης.
Εγω ειμαι πολιτης με συνειδηση και δεν ασχολουμε με χαζομαρες. Απο σινεμα βλεπω μονο ανεξαρτητο κινηματογραφο , απο μουσικη ακουω μονο σοβαρη μουσικη που δεν αποβλακωνει (Θηβαιος - Θαλλασινος κλπ) τηλεοραση καθολου παρα μονο Βουλη και ειδησεις στην ΝΕΤ.
Εχω κοψει τον καφε γιατι ειναι χασιμο χρονου , ποτο δεν πινω γιατι................ και ασχολουμε γενικα με σοβαρα θεματα οπως η παιδεια , το σκοπιανο , η ανεργια και αλλα τετοια.

Παω τωρα να δω το τελευταιο επεισοδιο της Μαριας της ασχημης που το εχασα χθες βραδυ.

gian_nykt
09/03/2007, 08:54
Και η "Μαρία η άσχημη" ειναι κι αυτη μια πλευρά του ρατσισμού που υπάρχει στην χώρα μας και ζεί καταπιεσμένος στα έσωθεν και έξωθεν του καπιταλιστικού εσωστρεφικού υποσυνίδητου της σύγχρονης δυτικοποιημένης ανατολικοβοριονοτικής νοοτροπίας της κοινωνίας μέσα στην οποία ζούμε!

Αυυυτάαααα! :ZZZ:

costas81
09/03/2007, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
Και η "Μαρία η άσχημη" ειναι κι αυτη μια πλευρά του ρατσισμού που υπάρχει στην χώρα μας και ζεί καταπιεσμένος στα έσωθεν και έξωθεν του καπιταλιστικού εσωστρεφικού υποσυνίδητου της σύγχρονης δυτικοποιημένης ανατολικοβοριονοτικής νοοτροπίας της κοινωνίας μέσα στην οποία ζούμε!

Αυυυτάαααα! :ZZZ:

γι αυτο απο δω και περα θα βλεπουμε ..............




Γιάννης ο όμορφος!~!

AFTER
09/03/2007, 09:00
παρα μονο Βουλη


Σοβαρα προγραμματα βλεπεις :lol:

Gandalf dr685sm
09/03/2007, 09:20
την ταινία την είδα και εγώ χθες στις 18.45 προβολή.

Αντίθετα με οτι λένε οι περισσότεροι εδώ, δεν νομίζω οτι υπήρχε μεγάλη παραπληροφόρηση.

Και η κοινωνική δομή της Σπάρτης αναφερόταν , με τους δύο Βασιλείς (Φαέθων και Λεωνίδας νομίζω) και η στρατιωτική εκπαίδευση των νεαρών.

Παραφωνία για μένα , η εικόνα των έφορων και οτι ο Εφιάλτης ήταν Σπαρτιάτης ( ;;;; ) που ήθελε να πολεμήσει μαζί με τους 300.

Θετικό οτι αναφέρονται και οι Αρκάδες , και οι Φωκιείς και οι Θεσπιείς στην μάχη, κάτι που ουτε καν σε Ελληνικές αναφορές δεν το βλέπεις.

Εντυπωσιακές εικόνες απο τον στρατό των Περσών και των "απεθάντων" (οχι αθανάτων που λένε στην ταινία) που απάρτιζαν την προσωπική φρουρά του Ξέρξη.

Για μένα με άριστα το 10 νομίζω οτι ενα 7 προς 8 αντικατοπτρίζει την ταινία.

Αρκετά πορωτική πάντως με φοβερές σκηνές μάχης και με φοβερή αίσθηση όταν τελειώνει η ταινία και δείχνει μια εικόνα απο τις Πλαταιές.... εκεί κόντεψα να πηδήσω απο την καρέκλα.


Gandalf.

dimzab
09/03/2007, 09:45
Την περίμενα πως και πως να πάω να τη δω... και δε με απογοήτευσε.

Η ταινία είναι SUPER!!!
:a013: :a013: :a012: :a012: :a09: :a08: :a46: :a46: :a46: :a20: :a18: :a46: :a46: :a46:

el_hymador
09/03/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
την ταινία την είδα και εγώ χθες στις 18.45 προβολή.

Αντίθετα με οτι λένε οι περισσότεροι εδώ, δεν νομίζω οτι υπήρχε μεγάλη παραπληροφόρηση.

Και η κοινωνική δομή της Σπάρτης αναφερόταν , με τους δύο Βασιλείς (Φαέθων και Λεωνίδας νομίζω) και η στρατιωτική εκπαίδευση των νεαρών.

Παραφωνία για μένα , η εικόνα των έφορων και οτι ο Εφιάλτης ήταν Σπαρτιάτης ( ;;;; ) που ήθελε να πολεμήσει μαζί με τους 300.

Θετικό οτι αναφέρονται και οι Αρκάδες , και οι Φωκιείς και οι Θεσπιείς στην μάχη, κάτι που ουτε καν σε Ελληνικές αναφορές δεν το βλέπεις.

Εντυπωσιακές εικόνες απο τον στρατό των Περσών και των "απεθάντων" (οχι αθανάτων που λένε στην ταινία) που απάρτιζαν την προσωπική φρουρά του Ξέρξη.

Για μένα με άριστα το 10 νομίζω οτι ενα 7 προς 8 αντικατοπτρίζει την ταινία.

Αρκετά πορωτική πάντως με φοβερές σκηνές μάχης και με φοβερή αίσθηση όταν τελειώνει η ταινία και δείχνει μια εικόνα απο τις Πλαταιές.... εκεί κόντεψα να πηδήσω απο την καρέκλα.


Gandalf.

Ναι ρε φιλε!!! εκει που εδειξε τις Πλαταιες ανταριχιλα ... μακαρι να γυρισουν και ενα φιλμ με αυτο 120' λεπτα μονο μαχη:a30: ...

gian_nykt
09/03/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
γι αυτο απο δω και περα θα βλεπουμε ..............




Γιάννης ο όμορφος!~!

Ο ΠΕΝΤΑμορφος παρακαλώ....

gian_nykt
09/03/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
την ταινία την είδα και εγώ χθες στις 18.45 προβολή.

Αντίθετα με οτι λένε οι περισσότεροι εδώ, δεν νομίζω οτι υπήρχε μεγάλη παραπληροφόρηση.

Και η κοινωνική δομή της Σπάρτης αναφερόταν , με τους δύο Βασιλείς (Φαέθων και Λεωνίδας νομίζω) και η στρατιωτική εκπαίδευση των νεαρών.

Παραφωνία για μένα , η εικόνα των έφορων και οτι ο Εφιάλτης ήταν Σπαρτιάτης ( ;;;; ) που ήθελε να πολεμήσει μαζί με τους 300.

Θετικό οτι αναφέρονται και οι Αρκάδες , και οι Φωκιείς και οι Θεσπιείς στην μάχη, κάτι που ουτε καν σε Ελληνικές αναφορές δεν το βλέπεις.

Εντυπωσιακές εικόνες απο τον στρατό των Περσών και των "απεθάντων" (οχι αθανάτων που λένε στην ταινία) που απάρτιζαν την προσωπική φρουρά του Ξέρξη.

Για μένα με άριστα το 10 νομίζω οτι ενα 7 προς 8 αντικατοπτρίζει την ταινία.

Αρκετά πορωτική πάντως με φοβερές σκηνές μάχης και με φοβερή αίσθηση όταν τελειώνει η ταινία και δείχνει μια εικόνα απο τις Πλαταιές.... εκεί κόντεψα να πηδήσω απο την καρέκλα.


Gandalf.

Σε εμπιστεύομαι μιας και εισαι πολυ ψαγμένος....οπότε λέω να πάω να την δω!

950dim
09/03/2007, 11:00
Respect στη ταινια,
την ειδα εχθες
ατακες οπως:...εδω ειναι Σπαρτη,Μολων Λαβε,η Ταν η επι Τας,θα πολεμαμε στη σκια κα,σε κανουν να ανατριχιαζεις
Καταπληκτικη σκηνοθεσια!

vassilis88
09/03/2007, 15:12
σημερα θα παω να το δω.εχω δει τα τρειλερ 200 φορες!!πολυ πορωση το κομματι που ακουγεται!!

Nine Inch Nails - Just Like You Imagined

babishondakias
09/03/2007, 18:59
Αυριο θα παω να το δω :D


80488

zubitos
09/03/2007, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
σημερα θα παω να το δω.εχω δει τα τρειλερ 200 φορες!!πολυ πορωση το κομματι που ακουγεται!!

Nine Inch Nails - Just Like You Imagined


thanks man μολις το κατεβασα :beer: :beer:

gcrook
09/03/2007, 22:12
Ταινιαρα.....
Πιστη και αυτη στο υφος του κομικ.
Φοβερο κλιμα καθε λεπτο ηταν μεσα στην ενταση.
Το μονοπλανο του Λεωνιδα να μακελευει,..... απο τις καλυτερες σκηνες δρασης ever!

Παντως ειναι οντως η ιστορικα πιο ανακριβης ταινια για την Ελληνικη αρχαιοτητα,και ομως δεν ξεσηκωθηκε θυελλα αντιδρασεων οπως εγινε με τον Αλεξανδρο η με την Τροια.
Μηπως γιατι ο Λεωνιδας δε φανηκε να χαιδευει αγορακια στην ταινια;
Η γιατι οι Ελληνες δεν παρουσιαζονται βαρβαροι και αιμοδιψεις;
Μηπως γιατι οι Ελληνες παρουσιαζονται σαν τους γαμησταραδες που θυσιαζονται για αξιες ομως η Ελευθερια και η Δημοκρατια;
Και ποιοι ετσι;
Οι Σπαρτιατες μια κοινωνια στρατοκαυλων που δεν συγχωρουσαν λαθη και ατελειες και πεταγαν τα βρεφη στον Καιαδα.

Να δω τωρα τι θα πουν αυτοι που εκραξαν την Τροια και τον Αλεξανδρο για ιστορικους καθαρα (συμφωνα με τα λεγομενα τους) λογους.....


Quiz για τους fans:

Απο την ταινια λειπουν 2 μονο σκηνες εκ των οποιων η μια εκανε δυναμικα την παρουσια της στο κομικ.
Ποιες ηταν αυτες;

:wave2:


Υ.Γ Το τελευταιο πλανο ανεβαζε 180 παλμους λεμε.
Υ.Γ 2 Η μουσικη γαμαει.
Υ.Γ 3 Καθιστε να δειτε τους τιτλους τελους μην φυγετε σαν τα προβατα, αξιζουν οσο και η ταινια ολοκληρη κατα την γνωμη μου.

:beer:

Giorgos19
09/03/2007, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook


...............


Γιωργη ισως να μην εγινε τοσο πολυ χαμος για την ταινια για τον πολυ απλο λογο οτι ειναι βασισμενη σε κομικ και οχι σε ιστορικα γεγονοτα αυτα καθεαυτα.

TROOPER
09/03/2007, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Οι Σπαρτιατες μια κοινωνια στρατοκαυλων


:nono:

εδω εισαι λαθος κατα τη γνωμη μου....:wave2:

αλλα ειναι μια ΑΛΛΗ κουβεντα...:D

gcrook
09/03/2007, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Γιωργη ισως να μην εγινε τοσο πολυ χαμος για την ταινια για τον πολυ απλο λογο οτι ειναι βασισμενη σε κομικ και οχι σε ιστορικα γεγονοτα αυτα καθεαυτα.

Δεν με καταλαβες ρε συ.
Καταρχας δεν εχει σχεση αυτο που ειπες.

Ναι ειναι βασισμενη σε κομικ που ειναι βασισμενο/εμπνευσμενο απο ιστορικα γεγονοτα.
Σε γενικες γραμμες ομως ειναι παραποιηση της ιστοριας, ο τιτλος της ταινιας ειναι "300" και οχι "Ο λοκατζης ο Ρουφιανος και ο Περσης" .

Δεν με χαλασε καθολου η οποια παραλειψη/παραποιηση ιστορικων γεγονοτων, απο την στιγμη που η ταινια πετυχε τον στοχο της.

Απλα λεω χυμα οτι στην περιπτωση του Μεγα Αλεξανδρου οι οποιες δηθεν αντιδρασεις για την ιστορικη παραποιηση, ηταν μαλλον μια εξαρση λαικισμου και λουμπεν πολιτισμικης εξαψης (αυτες οι 3 λεξεις νοηματικα δεν κολλανε βασικα δεν βγαζουν και κανενα νοημα αλλα εχουν πλακα ετσι μαζι) :rotflmao: :rotflmao: , γιατι ο Αλεξανδρος παρουσιαστηκε να εχει καποιο θεμα με το "γραναζι της οπισθεν" , ενω ο Λεωνιδας και τα 300 τρελλοπαιδα γνησιοι λοκατζηδες που δεν σηκωνουν μυγα στο σπαθι, ειδικα αμα τους πουνε οι απολιτιστοι κανα μπινελικι για τη μανα τους και την πατριδα τους.

gcrook
09/03/2007, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:nono:

εδω εισαι λαθος κατα τη γνωμη μου....:wave2:

αλλα ειναι μια ΑΛΛΗ κουβεντα...:D

Καλα τα λεω, και χρησιμοποιω και πολυ ηπιους χαρακτηρισμους μαλιστα, Γιωργο.
Απλα τοτε ειχαν μονο σωματα Υλικου πολεμου και Καταδρομεις και ηταν στην μπριζα, δεν υπηρχε μια Π.Α να χαλαρωσουν λιγο βρε αδερφε να πεσουν καπως οι ρυθμοι.:wave2: :rotflmao: :wave2:

el_hymador
09/03/2007, 23:13
Για τον Μεγα Αλεξανδρο φωναζαν επειδη εβγαινε λιγο ''λουγκρε'' κατα την αποψη μερικων...προσωπικα πιστευω οτι η ταινια του Στοουν ηταν αψογη και διαχειριζοταν μια χαρα τα οποια θεματα υπηρχαν με την προσωπικοτητα του Μ.Αλεξανδρου...

Οι 300 , ειναι αλλη φαση ... απο την στιγμη που η ταινια αναφερεται στην μαχη των Θερμοπυλων και μονο , τι αλλο να περιμενει κανεις περα απο ατελειωτες σκηνες μαχης...αν μπειτε στις κριτικε ςτου κοινου στο ''αθηνοραμα'' γινεται χαμος ισαξιος των Θερμοπυλων!!!
:rotflmao:...απο την μια η χαρα του χρυσαυγιτη και απο την αλλη η υστερια του αριστεροσυσπειρωτικου κινηματος....και ολα αυτα για μια ταινια βασισμενη σε κομικς...

αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι ειμαστε πολυ ανωριμοι για να διαχειριστουμε το φορτιο της πολιτιστικης και ιστορικης κληρονομιας μας....γιατι περι φορτιου προκειτε δυστυχως...

TROOPER
09/03/2007, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καλα τα λεω, και χρησιμοποιω και πολυ ηπιους χαρακτηρισμους μαλιστα, Γιωργο.
Απλα τοτε ειχαν μονο σωματα Υλικου πολεμου και Καταδρομεις και ηταν στην μπριζα, δεν υπηρχε μια Π.Α να χαλαρωσουν λιγο βρε αδερφε να πεσουν καπως οι ρυθμοι.:wave2: :rotflmao: :wave2:

...απλα διαφωνω στη σοβαρη κουβεντα του πραγματος αλλα συμφωνω με 1000 στο 2ο σκελος του ποστ σου!:D

gcrook
09/03/2007, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Για τον Μεγα Αλεξανδρο φωναζαν επειδη εβγαινε λιγο ''λουγκρε'' κατα την αποψη μερικων...προσωπικα πιστευω οτι η ταινια του Στοουν ηταν αψογη και διαχειριζοταν μια χαρα τα οποια θεματα υπηρχαν με την προσωπικοτητα του Μ.Αλεξανδρου...

Οι 300 , ειναι αλλη φαση ... απο την στιγμη που η ταινια αναφερεται στην μαχη των Θερμοπυλων και μονο , τι αλλο να περιμενει κανεις περα απο ατελειωτες σκηνες μαχης...αν μπειτε στις κριτικε ςτου κοινου στο ''αθηνοραμα'' γινεται χαμος ισαξιος των Θερμοπυλων!!!
:rotflmao:...απο την μια η χαρα του χρυσαυγιτη και απο την αλλη η υστερια του αριστεροσυσπειρωτικου κινηματος....και ολα αυτα για μια ταινια βασισμενη σε κομικς...

αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι ειμαστε πολυ ανωριμοι για να διαχειριστουμε το φορτιο της πολιτιστικης και ιστορικης κληρονομιας μας....γιατι περι φορτιου προκειτε δυστυχως...

Παντως αυτο το αιμα ρε παιδι μου πως πεταγοταν ετσι.:eek:
Νομιζα οτι θα με παρουν τιποτα φλοκια:rotflmao:

gcrook
09/03/2007, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
...απλα διαφωνω στη σοβαρη κουβεντα του πραγματος αλλα συμφωνω με 1000 στο 2ο σκελος του ποστ σου!:D

Ρε συ...
Απο που ξεκιναει το δευτερο σκελος για να ξερω και γω με τι ακριβως συμφωνεις;:rotflmao:
"Απο το quote σε μενα" θα πει τωρα:wave2: :rotflmao:

TROOPER
09/03/2007, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Απλα τοτε ειχαν μονο σωματα Υλικου πολεμου και Καταδρομεις και ηταν στην μπριζα, δεν υπηρχε μια Π.Α να χαλαρωσουν λιγο βρε αδερφε να πεσουν καπως οι ρυθμοι.:wave2: :rotflmao: :wave2:

στο απο πανω συμφωνω ρε καμενε!!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καλα τα λεω, και χρησιμοποιω και πολυ ηπιους χαρακτηρισμους μαλιστα, Γιωργο.

και σε αυτο το απο πανω διαφωνω!!!:wave2:

el_hymador
09/03/2007, 23:40
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Διαβαζωντας παντως αυτα , πιστευω οτι ειμαστε κολεγιο εδω μεσα...




Κριτικη για την ταινια:

Gamostratos
:: 9/3/2007 8:51:34 μμ ::
Super malakia!!!
I tainia einai gia ton poutso!!
As min itan i kritiki twn ilithiwn na deis posa asterakia tha eperne!!!
Gia ton poutso kai o leonidas kai oi gay tou kai o miller!!!
Tsampa fraga re....
Oute se dvd!!!!

Απαντησεις:

Greycat
:: 9/3/2007 9:38:56 μμ ::
Εσεται ημαρ ρε παλιοαδελφες



ΛΕΩΝΙΔΑΣ
:: 9/3/2007 10:17:21 μμ ::
Gamostrate se gamw kai xinw kai logariasmo den dinw kolopousta, gamw tin manoula sou tin arxipoutana gamw !!!! Vgale ton karkino kai psofa tora skatopousta !!!


:lol: :rotflmao: :lol:

mats8282
09/03/2007, 23:50
Μολις γυρισα απο το cinema.....Απλα μου σηκωθηκε.......Η τριχα λεω....Ενταξει μπορει να ειχε αρκετα εως πολλα στοιχεια κομικ και φαντασιας αλλα ειχε απο την αλλη και πολλα ιστορικα στοιχεια για τους Σπαρτιατες.Η παραταξη στην μαχη με τους πισω να πιεζουν με τις ασπιδες μπροστα,τα μικρα σπαθια σαν δευτερο οπλο,η σκληρη εκπαιδευση και τα λοιπα...




Οσο αφορα τις Πλαταιες αυτην την μαχη την εχω αχτι απο μικρος...Η πρωτη μαχη με Ελληνικο στρατο στην ιστορια...Συμφωνω με τον φιλο που ειπε να γυριστει ταινια Πλαταιες :beer:

ktm640lc4
10/03/2007, 07:47
Σε περιπτωση που ερθω σημερα στην καφετερια για τον αγωνα θα σας φερω και το κομικ για οσους δεν το εχουν για να δειτε πως ειναι και να δειτε τις ομοιοτητες με την ταινια.

Με εχετε πορωσει πολυ. Αλλα θα περιμενω να παει ο κοσμος ο πολυς και μετα να παω με την ησυχια μου να το δω.:D Οπως κανω παντα δηλαδη.:wave2:

Spartans tonight we dine in hell................:look:

EVI
10/03/2007, 21:04
:a19: :a19:

Τι κριμα που ζω στο σημερα
τι κριμα που δεν ειμαι αντρας του τοτε.............



περαν τουτου


η ταινια ειναι καταπληκτικη σε σκηνοθεσια φωτογραφια και δε ξερω τι αλλο
οι σκηνες ειναι αριστουργηματικες

τα χρωματα ακομα και η μουσικη

διχως αλλο ενα μεγαλο μπαρβο στον σκηνοθετη και τους συντελεστες

vassilis88
11/03/2007, 12:57
η ταινια γ@μαει, ανετα το ξαναβλεπω τι να λεμε..πολυ ξυλο..

κ αν θελει καποιος να μαθει ιστορια, δν θα τη μαθει βλεποντας ταινιες.να παει να διαβασει.η να δει κανα ντοκιμαντερ.το 300 ειναι καθαρα ταινια δρασης βασισμενη σε ενα κομικ που ειναι βασισμενο στη μαχη των θερμοπυλων κοκ.

οι ταινιες αυτες ισα ισα που μας κανουν κ διαφημιση.

το τελος ηταν απιστευτο που εδειχνε τις πλαταιες που τους γ@μησαμε αθηναιοι κ σπαρτιατες.ολα τα λεφτα θα θελα να το συνεχιζανε θα γινοταν της πο*τανας!αυτο που δε μ αρεσε ηταν ο εφιαλτης κ κατι αλλοι τυποι ετσι πολυ τερατωδεις, ηταν λιγο ψευτια..

Χωμάτινος
11/03/2007, 13:34
Νταξ, ας πούμε ότι η ταινία είναι καλή (δεν την έχω δεί).

Αύριο το πρωί, σήμερα, τώρα, ποιός εξ ήμών θα έδινε την ζωή του γιά κάποιο ιδανικό ;





μην μπερδεύουμε την εικονική ψυχαγωγία με την στάση ζωής ..

gcrook
11/03/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Νταξ, ας πούμε ότι η ταινία είναι καλή (δεν την έχω δεί).

Αύριο το πρωί, σήμερα, τώρα, ποιός εξ ήμών θα έδινε την ζωή του γιά κάποιο ιδανικό ;



Την ζωη μου για μια μπιελα! (γιατι βασίλειο δεν εχω ως γνωστον) :p

X_NR750
11/03/2007, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Νταξ, ας πούμε ότι η ταινία είναι καλή (δεν την έχω δεί).

Αύριο το πρωί, σήμερα, τώρα, ποιός εξ ήμών θα έδινε την ζωή του γιά κάποιο ιδανικό ;





μην μπερδεύουμε την εικονική ψυχαγωγία με την στάση ζωής ..


Και εδω φυσικα ειναι ολο το ζουμι

περα απο τα εντυπωσιακα "Tonight we dine in hell"

αυτη η ιστορια εχει 3 πραγματα να μας πει

1) οι προγονοι μας ηταν ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ζουσαν ετσι και πεθαιναν ετσι

2) οι προγονοι μας ειχαν ιδανικα, η τιμη και ο λογος ειχαν πολυ μεγαλη αξια, το να υπερασπιζεσαι την πατριδα (που δεν ειναι τα δασοι και οι παραλιες) ηταν υπερτατο αγαθο

3) οι 300 με την αυτοθυσια τους αλλαξαν την ροη της ιστοριας ,εδωσαν χρονο και ενωσαν τους Ελληνες ωστε να συντριψουν τους Περσες στην Ναυμαχια της Σαλαμινας και να τους αποτελειωσουν στην μαχη των Πλαταιων

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Thermopylae

εγω ντρεπομαι γιατι ειμαι αναξιος απογονος τετοιων ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Υγ τιμη και δοξα και για τους 700 Θεσπιεις που πουθενα δεν αναφερονται

sonic22
11/03/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Και εδω φυσικα ειναι ολο το ζουμι
to ijera oti tha to gam@@ to post...

1) οι προγονοι μας ηταν ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ζουσαν ετσι και πεθαιναν ετσι
kai pou to jereis oti oi dikoi sou progonoi den itan sklavoi? ilotes? or oti den irthan apo kapou allou...

2) οι προγονοι μας ειχαν ιδανικα,
toso megala idanika pou arxika afisan 1000 na polemisoun (sfaxtoun) apo 1.000.000 adipalous
alla na mou peis autoi sfazodan kai metaji tous...

3) οι 300 με την αυτοθυσια τους αλλαξαν την ροη της ιστοριας
auto einai perissotero ena thema logikis..
pws allazeis kati pou den exei ginei akoma...?
vevea to anapofekto ktlp...
einai san na xasei o thrilos to prwtathlima...
parola auta einai ena thema...

εγω ντρεπομαι γιατι ειμαι αναξιος απογονος τετοιων ΑΝΘΡΩΠΩΝ
kai egw drepome gia esena... :p :p :p

Υγ τιμη και δοξα και για τους 700 Θεσπιεις που πουθενα δεν αναφερονται
otan les pouthena... :look:
idi mesa se auto to thema exoun anaferthei 3 fores...
kai genikotera (an borite) min prospathite na dwsete noima stin (athlia) zwi mas
nomizontas oti borite na aistaneste iperifanoi gia kati pou egine prin 2300+ xronia apo kapoious pou den exoun kamia sxesi me esas simera


vevea Dimokratia exoume kai o kathenas borei na pistevei oti thelei
kai na thewrei opoion thelei sigeni tou
alla ama arxisoume me klironomies kai tetoia na diekdikisoume kai ta leuta tis Anna Nikol ... :rolleyes:

mats8282
11/03/2007, 18:04
700 Θεσπιεις και 400 Θηβαιοι :rolleyes:





ΥΓ--->Και 600 ειλωτες αν θυμαμαι καλα

el_hymador
11/03/2007, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kai genikotera (an borite) min prospathite na dwsete noima stin (athlia) zwi mas
nomizontas oti borite na aistaneste iperifanoi gia kati pou egine prin 2300+ xronia apo kapoious pou den exoun kamia sxesi me esas simera


vevea Dimokratia exoume kai o kathenas borei na pistevei oti thelei
kai na thewrei opoion thelei sigeni tou
alla ama arxisoume me klironomies kai tetoia na diekdikisoume kai ta leuta tis Anna Nikol ... :rolleyes:

εσυ ειχες δεν ειχες την ψαχνεις για να ΄χουμε ιστοριες τωρα....:rolleyes:

Τεσπα , ποιος σου ειπε οτι ειναι θεμα καταγωγης και οχι τοπου?
Ο τοπος ειναι που σε μπολιαζει...οχι το γονιδιο.
Και σιγουρα μπορει να μην εχω ουτε ενα κυτταρο κοινο με τους αρχαιους Ελληνες , αλλα βλεπω το ιδιο εκτυφλωτικο φως , ταξιδευω στο ιδιο ατελειωτο μπλε και μιλαω μια γλωσσα που αν και αναπηρη σε σχεση με την δικη τους , εξακολουθει να δυναμιτιζει το μυαλο και την καρδια.

Και αν θες ντε και καλα γονιδιακη πιστοποιηση , με τον Σεφερη , τον Καζαντζακη , τον Ελυτη , τον Κολοκοτρωνη , τον Βενιζελο , τον Τρικουπη , τον Δραγουμη , τον Παπαδιαμαντη , και ολους οσους επεσαν τον τελευταιο αιωνα για αυτον τον τοπο , εχω τον ιδιο μπασταρδεμενο γονοτυπο - αν αυτο ειναι που γουσταρεις να ακουσεις στην τελικη....

ομοιως εχω το ιδιο γονίδιο με τον Παπαδοπουλο , τους ταγματασφαλιτες και ολους τους προδοτες και καταδοτες του τελευταιου αιωνα...

ευχη και καταρα την ιδια στιγμη....μην με ρωτησεις εσυ η κανενας αλλος τι θα εκανα σε περιπτωση που χρειαστει να αποδείξουμε ποσο συνεπεις ειμαστε σε αυτα που πιστευουμε και λεμε (ελπιζω να μην χρειαστει ποτε...) αν ερθει ποτε η ωρα , θα γινει καλο ξεκαθαρισμα παντως...μερικοι θα προτιμησουν σιγουρα να διαφυλαξουν την αθλια (εσυ το ειπες...) ζωη τους...

AFROPANTELOS
12/03/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
700 Θεσπιεις και 400 Θηβαιοι :rolleyes:





ΥΓ--->Και 600 ειλωτες αν θυμαμαι καλα

Νομιζω Θεστιεις και οχι Θεσπιεις.:beer: :beer:

Cpt. Haddock
12/03/2007, 10:07
Απίστευτη φάση κατα τη διάρκεια της προβολής απο δυο πιτσιρίκια (13-15) ...



Γίνονται οι έσχατες μάχες, πεφτουν τα βέλη και καρφώνονται στον Λεωνίδα..

ακούγεται ο ένας απο τα πιτσιρίκια με εμφανή έκπληξη και σαστισμάρα:

"Κρίμα ρε μαλάκα...."






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gloum
12/03/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFROPANTELOS
Νομιζω Θεστιεις και οχι Θεσπιεις.:beer: :beer:

:nono: Θεσπιείς ήταν το σωστό :wave2:

idi
12/03/2007, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kai genikotera (an borite) min prospathite na dwsete noima stin (athlia) zwi mas
nomizontas oti borite na aistaneste iperifanoi gia kati pou egine prin 2300+ xronia apo kapoious pou den exoun kamia sxesi me esas simera


vevea Dimokratia exoume kai o kathenas borei na pistevei oti thelei
kai na thewrei opoion thelei sigeni tou
alla ama arxisoume me klironomies kai tetoia na diekdikisoume kai ta leuta tis Anna Nikol ... :rolleyes:

εσυ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εισαι απογονος των 300.... γιατι δεν ντρέπεσαι καθολου να μην αναγνωρίζεις και να τιμας τη θυσια για το συνολο και τα ιδανικα (γη, ιστορία, οικογένειες και ταφοι των προγόνων μας)

βασικα ΔΕΝ εχεις ιδανικα...

και φυσικα εχουμε δημοκρατία και ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει

αλλα ειναι και αυτη δημιούργημα των αρχαιων Αθηναίων...

χμμ ... δε ξερεις μπορει να μην ηταν πρόγονοι μας και αυτοι

μπορει να ήταν εξωγήινοι...

sniper
12/03/2007, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
.....

μπορει να ήταν εξωγήινοι...



Σε γουστάρω τρελλά (σορρυ ρε Εύη)....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

costas81
12/03/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:a19: :a19:

Τι κριμα που ζω στο σημερα
τι κριμα που δεν ειμαι αντρας του τοτε.............



περαν τουτου


η ταινια ειναι καταπληκτικη σε σκηνοθεσια φωτογραφια και δε ξερω τι αλλο
οι σκηνες ειναι αριστουργηματικες

τα χρωματα ακομα και η μουσικη

διχως αλλο ενα μεγαλο μπαρβο στον σκηνοθετη και τους συντελεστες


πραγματικα πολυ ωραια η ταινια!

μονο που καποιες στιγμες νιωθεις οτι ειναι λες και βλεπεις παιχνιδι σε play station!
εκει με τα αιματα το εχουν παρακανει ψηφιακο!



παντως σιγουρα θα το ξαναβλεπα!

AFROPANTELOS
12/03/2007, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
:nono: Θεσπιείς ήταν το σωστό :wave2:

Eχεις δικιο Θεσπιεις ηταν με αρχηγο τον Δημοφιλο Διαδρομου

:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
12/03/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFROPANTELOS
με αρχηγο τον Δημοφιλο Διαδρομου

Κύπριος ήταν;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stratospr
12/03/2007, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFROPANTELOS
Νομιζω Θεστιεις και οχι Θεσπιεις.:beer: :beer:

Θεσπιείς... Από το χωριό Θεσπιές (ή Ερημόκαστρο για τους ντόπιους) κοντά στην Θήβα

sonic22
12/03/2007, 15:43
en sidomia...

ME JENA ARX@d@a DEN GAMAS ADERFE!!!!

akoma kai an einai tou gigado-arx@d@ papou sou...

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

idi
12/03/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
en sidomia...

ME JENA ARX@d@a DEN GAMAS ADERFE!!!!

akoma kai an einai tou gigado-arx@d@ papou sou...

:wave2: :beer: :beer: :wave2:


εμενα γαμαγε και ο παππούς μου και συνεχιζω το εργο του με περηφάνια και τιμη

εσυ που δεν εχεις ουτε παρελθόν δεν εχεις και παρόν και μέλλον
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

idi
12/03/2007, 15:47
...αρα καλη και η μαλακια σου για την ηλικια σου :wave2: :wave2: :wave2:

LsKostas
12/03/2007, 16:00
Καλή η ταινια,καλυτερη η ιστορία, μα
ηρωικότερη όλων η μαχη του Μαραθωνα...
μπορει να την ξαναδω...
τα εθνικια
να κοιταξουν το ι5 στο απολυτηριο του στρατου
και να απολαυσουν το poc-corn...μακρυα...

sonic22
12/03/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εμενα γαμαγε και ο παππούς μου και συνεχιζω το εργο του με περηφάνια και τιμη den jerw an o kirios Sniper exei na prosthesei kati epi thou thematos...
:rolleyes:

sniper
12/03/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
den jerw an o kirios Sniper exei na prosthesei kati epi thou thematos...
:rolleyes:


Δεν ξέρω ρε sonic22...

Δεν ζουσα τότε εγώ.... αλλά και να ζούσα σίγουρα δεν θα έβλεπα τι έκανε ο παπούς του Idi....

Θά 'πρεπε βέβαια να κάνει κάτι με τον εγγνό του.... Μια λύση θα ήταν να τον πετάξει στον Καιάδα.... ένα Kawasaki λιγότερο... :lol:

AFROPANTELOS
12/03/2007, 16:21
Χωρις να θελω να μπω στην διαμαχη σας θα αναφερω μονο κατι .

Ο θεος πρωτα εφτιαξε εναν τουρκο.

Ο τουρκος μονος του βαριοτανε και παει στο θεο και του λεει οτι βαριετε και θελει κατι ακομα .

Τοτε ο θεος εφτιαξε και εναν Ελληνα.

Αρχισε λοιπον ο Ελληνας να πειραζει τον τουρκο και να του κανει τη ζωη δυσκολη.

Τοτε ο τουρκος ξαναπηγε στον θεο και του λεει.

Τι μου τον εφτιαξες αυτον ,μαυρισε η ζωη μου καλυτερα ημουν μονος μου.

Τοτε ο θεος εφτιαξε εναν Ελληνα ακομη και ετσι ησυχασε ο τουρκος.

marios8
12/03/2007, 16:58
Γεια σας ρε Νεοελληνάρες όλοι. Έκανε μια ταινια με βια κάποιος και όλοι θυμηθήκατε την λαμπρή καταγωγή σας. Δέν είδα κανέναν να ανοίγει post και να λέει, πως σας φάνηκε ο Ηρόδοτος σε σχέση με το Διόδωρο το Σικελιώτη, πάνω στην περιγραφή της μάχης των Θερμοπυλών. Άν περιμένετε απο τον αμερικάνο που κάνει ταινίες για να κονομάει, να μας μάθει ιστορία τότε γ@ματα.

Η ταινία σαν ταινία είναι τρομερή παραγωγή και σίγουρα όσοι αρέσκεστε σε ταινίες με εφέ και βία θα περάσετε 2 ευχάριστες ώρες.

Εγώ δεν μπορω να καταλάβω το εξής απλό. Αφού ισχυρίζονται οτι δεν κανουν ιστορικές ταινίες (μιλάω για Τροία - Μ Αλέξανδρο κτλ) γιατί δεν χρησιμοποιούν κάποιο τυχαιο όνομα , καποια φανταστική χωρα, κάτι ρε αδερφέ στιλ -Κοναν ο Βαρβαρος- που δεν ενοχλεί κανέναν? Γιατι εμένα αυτο με ενοχλεί. Μάλλον έχουν καταλάβει οτι είμαστε πιο αμερικανάκια και απο τους Τεξανούς. Γιατι δεν εξηγείται οι Σκοπιανοι να παίρνουν επίσημη θέση, με επιστολές προς κάθε αρμόδιο για για να προασπίσουν την τιμή του Μ Αλεξάνδρου και εμείς να :a13:


Προσοχή παντως γιατί η hμιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια:wave2:

idi
12/03/2007, 17:03
και στη τελικη ρε δε μας χεζετε ρε νεο-διανοημένοι.... μια ταινια βγηκε και επειδή μας αρέσει
πρεπει να μας τη βγαλετε ξινή ??

αμαν πια!!! αμα δε γουσταρετε μη τη δείτε...

πω πω σα παρατημένες γκόμενες κανετε.... βγαινει ο καθενας και λεει το πονο του και του φταινε τα παντα.....

γιατι ετσι γουσταρουμε και ετσι μας καπνιζει... και λεμε οτι ειμαστε απογονοι των 300.

αμα λαχει και αμα δε το πιστευετε παλι στα απαυτα μας!

Αντε γεια τωρα παω να τη κατεβάσω απο το Internet να τη ξαναδω!!!
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

el_hymador
12/03/2007, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Γεια σας ρε Νεοελληνάρες όλοι. Έκανε μια ταινια με βια κάποιος και όλοι θυμηθήκατε την λαμπρή καταγωγή σας. Δέν είδα κανέναν να ανοίγει post και να λέει, πως σας φάνηκε ο Ηρόδοτος σε σχέση με το Διόδωρο το Σικελιώτη, πάνω στην περιγραφή της μάχης των Θερμοπυλών. Άν περιμένετε απο τον αμερικάνο που κάνει ταινίες για να κονομάει, να μας μάθει ιστορία τότε γ@ματα.

Η ταινία σαν ταινία είναι τρομερή παραγωγή και σίγουρα όσοι αρέσκεστε σε ταινίες με εφέ και βία θα περάσετε 2 ευχάριστες ώρες.

Εγώ δεν μπορω να καταλάβω το εξής απλό. Αφού ισχυρίζονται οτι δεν κανουν ιστορικές ταινίες (μιλάω για Τροία - Μ Αλέξανδρο κτλ) γιατί δεν χρησιμοποιούν κάποιο τυχαιο όνομα , καποια φανταστική χωρα, κάτι ρε αδερφέ στιλ -Κοναν ο Βαρβαρος- που δεν ενοχλεί κανέναν? Γιατι εμένα αυτο με ενοχλεί. Μάλλον έχουν καταλάβει οτι είμαστε πιο αμερικανάκια και απο τους Τεξανούς. Γιατι δεν εξηγείται οι Σκοπιανοι να παίρνουν επίσημη θέση, με επιστολές προς κάθε αρμόδιο για για να προασπίσουν την τιμή του Μ Αλεξάνδρου και εμείς να :a13:


Προσοχή παντως γιατί η υμιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια:wave2:

εχεις πολυ δικιο ... οι ''νεοελληναρες'' οπως λες ομως , περιλαμβανουν οχι μονο το συνηθες <<οταν φτιαχναμε εμεις Παρθενωνες , οι αλλοι τρωγαν βελλανιδια>> συνολο του πληθυσμου , αλλα και ενα αλλο εξ ισου ενοχλητικο συνολο ατομων , που εκφραζουν επιτηδευμενη αμφισβητηση και ιδεολογικες μπαλαφαρες μονο για εντυπωσιασμο....

...ειναι μονο μια ταινια ..οκ.

marios8
12/03/2007, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


Αντε γεια τωρα παω να τη κατεβάσω απο το Internet να τη ξαναδω!!!
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Για κάποια στιγμή νόμιζα οτι θα έλεγες οτι πας να ανοίξεις κανα βιβλίο :(

X_NR750
12/03/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Γεια σας ρε Νεοελληνάρες όλοι. Έκανε μια ταινια με βια κάποιος και όλοι θυμηθήκατε την λαμπρή καταγωγή σας. Δέν είδα κανέναν να ανοίγει post και να λέει, πως σας φάνηκε ο Ηρόδοτος σε σχέση με το Διόδωρο το Σικελιώτη, πάνω στην περιγραφή της μάχης των Θερμοπυλών. Άν περιμένετε απο τον αμερικάνο που κάνει ταινίες για να κονομάει, να μας μάθει ιστορία τότε γ@ματα.

Η ταινία σαν ταινία είναι τρομερή παραγωγή και σίγουρα όσοι αρέσκεστε σε ταινίες με εφέ και βία θα περάσετε 2 ευχάριστες ώρες.

Εγώ δεν μπορω να καταλάβω το εξής απλό. Αφού ισχυρίζονται οτι δεν κανουν ιστορικές ταινίες (μιλάω για Τροία - Μ Αλέξανδρο κτλ) γιατί δεν χρησιμοποιούν κάποιο τυχαιο όνομα , καποια φανταστική χωρα, κάτι ρε αδερφέ στιλ -Κοναν ο Βαρβαρος- που δεν ενοχλεί κανέναν? Γιατι εμένα αυτο με ενοχλεί. Μάλλον έχουν καταλάβει οτι είμαστε πιο αμερικανάκια και απο τους Τεξανούς. Γιατι δεν εξηγείται οι Σκοπιανοι να παίρνουν επίσημη θέση, με επιστολές προς κάθε αρμόδιο για για να προασπίσουν την τιμή του Μ Αλεξάνδρου και εμείς να :a13:


Προσοχή παντως γιατί η υμιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια:wave2:


Μην τρελαθουμε τωρα

δεν περιμεναμε κανεναν να μας μαθει ιστορια

απλα μεσα στην σημερινη καταπτωση και ισοπεδωση των παντων

και με αφορμη την ταινια θυμηθηκαμε το μεγαλειο αυτων που ειμαστε αναξιοι απογονοι

FZR600R
12/03/2007, 18:06
Aναξιοι, συμφωνω.

FestoNero
12/03/2007, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
πω πω σα παρατημένες γκόμενες κανετε....
:rotflmao: :lol: :lol: :lol:





Den exei kikloforisei akomi se aksioprepi poiotita.. :a13:
Καλα ρε παιδια πως μπορειτε και γραφετε greeklish;;;

X_NR750
12/03/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
:rotflmao: :lol: :lol: :lol:





Den exei kikloforisei akomi se aksioprepi poiotita.. :a13:
Καλα ρε παιδια πως μπορειτε και γραφετε greeklish;;;

Another believer master

come to the shrine to be blessed

soundstorm
12/03/2007, 18:15
Ρε μην κλεβετε το αβαταρ του ανθρωπου.Δεν μπορω να σας ξεχωρισω πια!

FZR600R
12/03/2007, 18:18
Οταν αλλαξοπιστησεις θα μπορεις να ξεχωρισεις.

project.breeze
12/03/2007, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Προσοχή παντως γιατί η υμιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια:wave2:



Ημιμάθεια δεν είναι ή εγώ κάνω λάθος; :dizzy:

soundstorm
12/03/2007, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Οταν αλλαξοπιστησεις θα μπορεις να ξεχωρισεις.
Στον βουδα να πιστεψω η στον αλλαχ?
Εμ σε υποστηριζω να μην σε κλεβουνε και με δουλευεις?

marios8
12/03/2007, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Γεια σας ρε Νεοελληνάρες όλοι. Έκανε μια ταινια με βια κάποιος και όλοι θυμηθήκατε την λαμπρή καταγωγή σας. Δέν είδα κανέναν να ανοίγει post και να λέει, πως σας φάνηκε ο Ηρόδοτος σε σχέση με το Διόδωρο το Σικελιώτη, πάνω στην περιγραφή της μάχης των Θερμοπυλών. Άν περιμένετε απο τον αμερικάνο που κάνει ταινίες για να κονομάει, να μας μάθει ιστορία τότε γ@ματα.

Η ταινία σαν ταινία είναι τρομερή παραγωγή και σίγουρα όσοι αρέσκεστε σε ταινίες με εφέ και βία θα περάσετε 2 ευχάριστες ώρες.

Εγώ δεν μπορω να καταλάβω το εξής απλό. Αφού ισχυρίζονται οτι δεν κανουν ιστορικές ταινίες (μιλάω για Τροία - Μ Αλέξανδρο κτλ) γιατί δεν χρησιμοποιούν κάποιο τυχαιο όνομα , καποια φανταστική χωρα, κάτι ρε αδερφέ στιλ -Κοναν ο Βαρβαρος- που δεν ενοχλεί κανέναν? Γιατι εμένα αυτο με ενοχλεί. Μάλλον έχουν καταλάβει οτι είμαστε πιο αμερικανάκια και απο τους Τεξανούς. Γιατι δεν εξηγείται οι Σκοπιανοι να παίρνουν επίσημη θέση, με επιστολές προς κάθε αρμόδιο για για να προασπίσουν την τιμή του Μ Αλεξάνδρου και εμείς να :a13:


Προσοχή παντως γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια:wave2:

FZR600R
12/03/2007, 18:27
Εμ σε υποστηριζω να μην σε κλεβουνε και με δουλευεις?

Oxi φιλτατε, καλα κανεις.

marios8
12/03/2007, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Ημιμάθεια δεν είναι ή εγώ κάνω λάθος; :dizzy:


Οχι δεν κάνεις λάθος, αλλα εν τη ρυμη του λόγου :blush: