PDA

View Full Version : Έχεις τετρακόσια ευρώ? (μια ιστορία για το μέλλον)



johnpan
07/03/2007, 14:40
- Έχεις τετρακόσια ευρώ?
- Πάνω μου?
- Έχεις ρε?
- Έχω.
- Βρήκες μηχανάκι κωλόπαιδο!

Έκανα ένα τελευταίο refresh, έτοιμος να φύγω. Ο Σάββας ήταν ήδη κάτω και περίμενε. Μια παλιά αγγελία για ένα DT200 ’89 είχε ανανεωθεί. Την άνοιξα. Ο ιδιοκτήτης είχε ρίξει την τιμή, από 650 σε 400 ευρώ, έφευγε για έξω μόνιμα. Κοίταξα την ώρα. Είχαν περάσει μόλις δέκα λεπτά από την ανακοίνωση. «Σάββα έλα πάνω, πρέπει κάτι να δεις»...

Την επόμενη μισή ώρα ήμουνα με ένα κινητό στο αυτί για να κανονίσουμε τις λεπτομέρειες. Ο Σάββας κάπνιζε ασταμάτητα. Το μηχανάκι θα μας το έστελνε με τραίνο, χωρίς καν να το δούμε, και τα μισά λεφτά μπροστά του είπαμε, με δικό μας ρίσκο να μη το βάλει στο τραίνο. Τα χαρτιά με ταχυδρομείο, όποτε μπορούσε, καμία αντίρρηση. Μου πέρασε από το μυαλό να του στέλναμε 50-100 ευρώ για το κλείσιμο, αλλά όλα φαινόντουσαν οκ και δεν είπα τίποτα. Μίλησα με το παιδί πολλές φορές εκείνη τη μέρα, γιατί ο Σάββας είναι λίγο ντροπαλός, και ήμουν σίγουρος ότι Δευτέρα θα την είχαμε στα χέρια μας. Πήραμε από τη ντουλάπα ένα περιοδικό του 94 που την είχε αφιέρωμα, και φύγαμε για το στέκι μας για καφέ. Ασταμάτητα γέλια και σχέδια για βόλτες και προπόνηση. Την άλλη μέρα, μεσημέρι Κυριακής, παίρνω μήνυμα ότι την έδωσε τη μηχανή στην Αθήνα για να μην μπλέκει με το τραίνο. Έμεινα κυριολεκτικά με το κινητό στο χέρι, ακίνητος για μερικά λεπτά. Μετά σκεφτόμουν πώς θα το πω στο Σάββα. Το πήρε ψύχραιμα, «ήταν η έκλειψη, σίγουρα, σίγουρα» έλεγε και ξαναέλεγε, και προσπαθούσε να ξεχαστεί.

Τώρα, πολύ περισσότερο από ότι πριν, δε βλέπω την ώρα να τελειώσω από το στρατό και να ξεκινήσω το ψάξιμο για το δικό μου dr-z. Θα είναι μεσημέρι όταν το φέρω σπίτι, θα το βάλω δίπλα στη βεράντα και με ένα φραπέ στο χέρι θα κάθομαι και θα το κοιτάω, γιατί δε θα πιστεύω ότι είναι δικό μου. Θα αρχίσω και τα τηλέφωνα και θα έρχονται σιγά σιγά φίλοι και συγγενείς μηχανόβιοι για τα συχαρίκια. Και την άλλη μέρα θα έχουμε κανονίσει εκδρομή στο βουνό και μπριζόλες το μεσημέρι! Ύστερα θα μετατρέψω το περιβόλι σε πίστα προπόνησης και θα κάνω οχτάρια με τις ώρες, και τα χαράματα με τη δροσιά θα ανηφορίζουμε με το Σάββα και το δικό του μηχανάκι τους λόφους πίσω από το χωριό. Τα Σάββατα θα πηγαίνουμε βόλτα για φαγητό με το μωρό μου, και θα της δίνω σε κανά χωράφι το μηχανάκι να τραβάω φωτογραφίες τις γκριμάτσες της! Ο Γιατρός θα βγάλει δίπλωμα επιτέλους, και κάθε φορά που θα του το δίνω για βόλτα θα μου λέει μετά «πώς τραβάει έτσι, τι λες τώρα!» Ο Γιώργος ο Bruce Lee θα μου φτιάξει το logo του μαγαζιού του σε αυτοκόλλητα για τα πλαστικά, και θα παίρνουμε μέρος σε κανένα αγώνα super moto πού και πού, με χορηγό τον ίδιο. Θα φτιάξουμε και το εξοχικό στο βουνό που τώρα είναι σαν αποθήκη, και θα πηγαίνουμε τα μηχανάκια με ένα τρέιλερ, και κάθε μέρα θα κάνουμε εξερευνήσεις στα γύρω δάση.

Καλά θα είναι…. Τράβα για ύπνο τώρα γιατί ξενύχτησες πάλι… Κάνεις όνειρα για λογαριασμό όλης της παρέας, και οι άλλοι ξεκουράζονται...

o_gavros
07/03/2007, 14:53
Δεν είσαι ο μόνος...

:wave2:

OldMan
07/03/2007, 19:47
Γιαννάκη, ούτε που θα καταλάβεις πότε θα γίνουν πραγματικότητα (και θα χάσουν όλο τον χαβαλέ...) αυτά που γράφεις !!!

(είναι ζημιάρα η π@υτάνα η Ιθάκη - θα στο βεβαιώσει και ο - τέως- κουτσός !!!) :sad:

:wave2: :beer: :wave2:

crs-k
07/03/2007, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.....................
(είναι ζημιάρα η π@υτάνα η Ιθάκη - θα στο βεβαιώσει και ο - τέως- κουτσός !!!) :sad:
.....................



... και μακρυς ο δρομος, too ... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

johnpan
08/03/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιαννάκη, ούτε που θα καταλάβεις πότε θα γίνουν πραγματικότητα (και θα χάσουν όλο τον χαβαλέ...) αυτά που γράφεις !!!

(είναι ζημιάρα η π@υτάνα η Ιθάκη - θα στο βεβαιώσει και ο - τέως- κουτσός !!!) :sad:

:wave2: :beer: :wave2:

Γιατί βρε Αντώνη μου λες ότι θα χαθεί ο χαβαλές και με πληγώνεις? Αμα είναι έτσι γιατί να το πάρω το drz?


Εγώ πιο πολύ ανησυχώ για το ότι κάνω όνειρα για λογαριασμό όλης της παρέας... :confused:

johnpan
25/03/2007, 19:53
Προηγήθηκαν αυτά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=36454)
που τα έγραψα και στο bikenet.gr, εδώ (http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=8311.0) και σύντομα ξεχάστηκε.

Λίγες μέρες πριν, διάβασε την ιστορία ο νέος ιδιοκτήτης του DT, o BlueAce από το bikenet μου έστειλε π.μ. ότι ήταν αυτός που αγόρασε το μηχανάκι, και είχε σκοπό να το αποσύρει, μέχρι που διάβασε την ιστορία μου...

Από προχτές το μηχανάκι είναι στα χέρια μας, έχουμε πάθει πλάκα, ανεβάζει στροφές υστερικά, σηκώνεται με 1η, 2α, 3η, και γενικά... μας φτιάχνει !! Σήμερα το πήγαμε και λίγο σε κάτι χωράφια για να αρχίσουμε να το μαθαίνουμε. Το μηχανάκι πετάει, πανάλαφρο και δυνατό -για τα 20 τετράχρονα άλογα του cbf που ξέρουμε είναι δυναμίτης-...

Το πιο σημαντικό είναι ότι μυήσαμε τον τρίτο της παρέας -κουτάκια μέχρι σήμερα- στον κόσμο των 2 τροχών. Παλιότερα φοβόταν να οδηγήσει τα cbf μας, αλλά με πολλά παρακάλια, απειλές, βρισιές, κλπ κλπ έκανε μια -και μετά δυο, τρεις, δεκατρείς- βόλτες με το DT200 σε ένα χωράφι!! :rotflmao: Χαμόγελο μέχρι τα αυτιά, παραμιλητό, σπασμοί, και λοιπά συμπτώματα της πρώτης επαφής, τα είχε όλα!! Πολύ το χαρήκαμε!! :beer: :rotflmao: :rotflmao:

Η σημερινή μέρα αφιερώνεται στον φίλο BlueAce, και του χρωστάμε και ένα σούπερ βιντεάκι, όχι αυτά τα τιποτένια των κινητών!! :rotflmao: :rotflmao: :wave2: :wave2:

xampos
25/03/2007, 20:49
ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ.


:a18: :a18: :a18: :a013: :a013: :a013:

johnpan
26/03/2007, 12:50
Μαγεία! Πραγματικά! Μέχρι και στον ύπνο μου είδα εντούρο δυο μέρες πριν το πάρουμε!

xtrm600
26/03/2007, 13:31
:a18: :a46:
Καλές βόλτες