PDA

View Full Version : Dominator 650



mariosk
07/03/2007, 19:47
Γειά χαρά σε όλους.

Είχε ποτέ κανείς το εργαλείο να μας πει καμια γνώμη;

creperistas
14/03/2007, 22:30
Γειά σου mariosk! Είμαι κάτοχος Dominator 650 εδώ και καιρό και το ξέρω καλά το μηχανάκι. Θα επανέλθω σε λίγο με στοιχεία που σε αφορούν.

creperistas
15/03/2007, 08:18
Φίλε mariosk, άκου να δείς πως έχει το πράγμα. Έχω ένα Dominator 650 του ’97 με 32000 χλμ. Το μηχανάκι είναι μονοκύλινδρο αερόψυκτο με 40 περίπου άλογα. Άρα από δύναμη δεν πρέπει να το συγκρίνεις με τις σύγχρονες on-off κατασκευές. Από την άλλη η δύναμή του είναι αρκετή για μέσα στην πόλη, κοντινές εκδρομές και χωμάτινες διαδρομές. Στις τελευταίες τα καταφέρνει πολύ καλά λόγω απόστασης από το έδαφος, ελαφριάς κατασκευής και καλών αναρτήσεων.
Σε μακρινό ταξίδι δε θα πεί όχι, αλλά με ταχύτητες γύρω στα 110-130. Ανασταλτικοί παράγοντες είναι η σκληρή σέλα, η δύναμη του κινητήρα, η αερόψυξη, το μικρό ρεζερβουάρ (16 λίτρα=200 χλμ) και η μηδενική προστασία από τον αέρα.
Για πρώτη μηχανή είναι ιδανική διότι: α) Δε θα πεί όχι σε οτιδήποτε (καθημερινή χρήση, ταξίδι, χώμα)
β) Είναι πανεύκολο στη συντήρηση (λάδια, φίλτρα, φρένα κλπ τα αλλάζεις μόνος σου)
γ) Έχει πολύ καλή οδική συμπεριφορά σε αντίθεση με λοιπές φτηνοκατασκευές βλ. ΧΤ600
δ) Έχει παροιμειώδη αξιοπιστία αρκεί να μην είσαι γκαζοkiller και να βάζεις λάδια κάθε 2500 χλμ 15-50 ημισυνθετικά.

Αρνητικά: α) Μεγάλο ύψος σέλας (880 χιλ) Αν είσαι κάτω του 1,65 θα έχεις πρόβλημα. Εγώ είμαι 1,67 και τα ψιλοκαταφέρνω
β) Αδύναμα φρένα αλλά με κορυφαία αίσθηση
γ) Σκληρή σέλα και απουσία ζελατίνας
δ) Σκορτσαρίσματα κάτω από τις 2000 στροφές (μονοκύλινδρο έχεις)

Συμβουλές: Πάρε μοντέλο από '96 και μετά. Μην δώσεις πάνω από 2500?. Πρόσεξε αν κάνει σβησίματα συνέχεια. Παρατήρησε μήπως έχει ρωγμές στην κεφαλή.
Αν χρειαστείς κάτι άλλο στείλε pm.