PDA

View Full Version : Αντιπροσωπειας Vs Παραεισαγωγης



Spazz
07/03/2007, 20:16
ποιες ειναι ακριβως οι διαφορες....?


danke

vangelis 64
07/03/2007, 20:31
Biete!


Δεν σε καλύπτει η εγγύηση.

Ξέρω όμως μια ιστοριούλα όπου ένας τύπος είχε πάρει ένα Yamaha παραεισαγωγής και τού έπαθε κάτι,που κανονικά θα καλυπτόταν από την εγγύηση.
Οταν το πήγε λοιπόν εκεί που το αγόρασε,τον έστειλαν στην αντιπροσωπεία,η οποία μετη σειρά της τον έστειλε στον αγύριστο.
Ο άνθρωπος τότε πήγε σπίτι και έστειλε ένα mail στην Yamaha,στην Ιαπωνία,εκθέτοντας το περιστατικό.
Μετά από καμμιά ωρίτσα ήρθε στο σπίτι του μια καινούργια μοτοσυκλέτα,από τις βρεγμένες γάτες τής ελληνικής αντιπροσωπείας,μαζί με πολλά "συγγνώμη λάθος" και τέτοια.Βλέπεις το μηχανάκι το κατασκευάζει η Yamaha και όχι η μοτοδυναμική ή Yamaha Hellas-πώς διάολο λέγεται.

Η ιστορία,δεν ξέρω αν είναι πέρα ως πέρα αληθινή,ένας φίλος έμπορος πάντως,μού λέει μακρυά από τα παραεισαγωγής.
Αν όμως ισχύει το παραπάνω περιστατικό,γιατί όχι;:wave2:

lampros_fazer
07/03/2007, 20:51
Έχει ξαναγίνει η κουβέντα..Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από τις διάφορες συζητησεις εδώ μέσα για το θέμα είναι ότι αυτό το 'δε σε καλύπτει η εγγύηση' είναι..παραμύθι των επίσημων εμπόρων..Επειδή δεν το πήρες από αυτούς (αντιπροσωπία) αν χρειαστείς κάτι που καλύπτεται την εγγύηση σου βγάζουν την πίστη επειδή δεν θέλουν να σε εξυπηρετήσουν..Αν τους τρίξεις λίγο τα δόντια σε εξυπηρετούν κανονικά (όπως αυτό που είπε ο Βαγγέλης παραπάνω)..Δλδ φεύγει ένα μηχανάκι απο το εργοστάσιο και η εγγύηση το καλύπτει πχ στη Γερμανία και στην Ελλάδα όχι..;

Κατι άλλο που ακούγεται αλλά δεν ξέρω αν ισχυει,είναι οτι κάποια μηχανάκια μπορεί να έρχονται με μειωμένη ιπποδύναμη λόγω κανονισμών στη χώρα από την οποία εισάγονται..

ernti
07/03/2007, 21:55
Οι εγγυησεις ειναι ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ.
Ολα τα υπολοιπα ειναι ελληνικες λαμογιες για να μη χανουνε πελατακια.
Σε εξαιρετικες περιπτωσεις το εργοστασιο διευκρινιζει καποια εξαιρεση.
Ας πουμε οτι ειμαι κατοικος γερμανιας και για καποιους λογους μετακομισω ελλαδα.
Αν επικαλεστω των δικαιωματων μου βασει της εγγυησης, με το ελληνικο σκεπτικο πρεπει να τρεχω εκει που τη πηρα.(Γερμανια).
Βλεπεις δε παιζει μονο η περιπτωση να την πηρες απο καπου αλλου,μονο για να γλυτωσεις λεφτα..
Αν αγορασεις ενα ρολοι απο τα duty-free στις διακοπες σου και σου σφραγγισουν την εγγυηση ισχυει παντου.
Γι αυτο και ολα τα προιοντα με εγγυηση (ΚΑΙ οι μοτοσυκλετες) εχουν μεσα ενα καρτελακι με τους διανομεις παγκοσμιως.