PDA

View Full Version : παρκάρισμα



Draculas-GR
08/03/2007, 11:25
Δεν με ενδιαφέρει (ακόμα) η έλλειψη θέσεων πάρκινγκ.
Το πρόβλημα-απορία μου είναι, το πως ορίζει ο ΚΟΚ, το παρκάρισμα των μοτοσυκλετών.
και εξηγούμαι:
Σήμερα το πρωϊ, με φώναξε η κοπέλα που δουλεύουμε μαζί να κάνω άκρη το σκουτεράκι ενος άλλου συνάδελφου, το οποίο εχτές το βράδυ, το πάρκαρε ανάμεσα σε δυο αυτοκίνητα (κάθετα στο πεζοδρόμιο) το πρωϊ λοιπόν τα αυτοκίνητα έφυγαν και το σκουτεράκι, έμεινε εκεί.
ΑΦΟΥ το έκανα άκρη, και μπήκα στο μαγαζί, ρώτησα ποιός ζήτησε να το κάνουμε άκρη (απλή περιέργεια, καθώς με το που ελευθερώθηκε χώρος, ήρθε ενας γνωστός και πάρκαρε).
Οπότε μου λέει, οτι μπήκε ενας Ζητάς μέσα, ρώτησε αν είναι δικό μας το μηχανάκι, και "δεν βλέπετε οτι ενοχλεί? πως το παρκάρατε έτσι? πάρτε το!" φυσικά η κοπελιά ψάρωσε, και με πήρε τηλέφωνο με την γνωστή συνέχεια..

Δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να κάνω άκρη το μηχανάκι για να παρκάρουν αυτοκίνητα, την μηχανή μου την βάζω ΠΑΝΤΑ επάνω σε ευρύχωρο πεζοδρόμιο κολλητά στον τοίχο, για να μην ενοχλεί,
ΑΛΛΑ
Επειδή ο φασίστας ο Ζητάς, το ζήτησε με τέτοιο τρόπο, θέλω να ξέρω νομικά τι προβλέπεται για το παρκάρισμα των μοτοσυκλετών (οριζόντιο - κάθετο) σημειώνω οτι δεν υπάρχει πουθενά σήμα για απαγόρευση στάσης-σταθμευσης.


Υ.Γ. επίσης κάτι θυμάμαι να είχα διαβάσει περι ασφαλιστικών εταιριών, οτι αν παρκάρεις κάθετα και σου ρίξουν την μηχανή, δεν σε αποζημιώνουν. ισχύει?

κανένας δικηγόρος ρε παιδια?

vangelis 64
08/03/2007, 12:51
Απ' ό,τι ξέρω,χωρίς να είμαι δικηγόρος,οι μοτοσυκλέτες,για τον ΚΟΚ,είναι απλώς οχήματα.Το ότι είναι πιο μικρές σε μέγεθος και πιο ευέλικτες από τα αυτοκίνητα,δεν σημαίνει ότι μπορούν να χώνονται όπου χωράνε.
Με λίγα λόγια,τις παρκάρουμε όπως τα αυτοκίνητα και τις οδηγούμε σαν αυτοκίνητα!

Το ότι χωνόμαστε,δηλαδή,ανάμεσα στα μποτιλιαρισμένα αμάξια,είναι παράνομο!
Αλλά δεν μιλάει κανένας-και καλά κάνει-γιατί φαντάζεσαι μια Αθήνα τώρα,που να οδηγεί ο ένας πίσω από τον άλλον νόμιμα;:lol: :lol: :lol:

Οσο για τον ζητά,υπάλληλος είναι διαταγές εκτελεί!:rotflmao:

megatim
08/03/2007, 13:01
Μετά από πρόσφατη συζήτηση με Δημοτικό Αστυνομικό, οι μοτοσυκλέτες επιτρέπεται να παρκάρουν επάνω στο δρόμο μόνο οριζόντια, και όχι κάθετα στο πεζοδρόμιο.

zzr2005
08/03/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Μετά από πρόσφατη συζήτηση με Δημοτικό Αστυνομικό, οι μοτοσυκλέτες επιτρέπεται να παρκάρουν επάνω στο δρόμο μόνο οριζόντια, και όχι κάθετα στο πεζοδρόμιο.

ΑΥΤΌ ΆΛΛΩΣΤΕ ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΚ...;)
άλλο το ό,τι με την καλή μας την καρδιά αφήνουμε λίγο χώρο για τους ταλαίπωρους ΙΧηδες...:D

fantacid
08/03/2007, 13:11
deleted by fantacid

λογω λαθους

δε χρειαζεται να το διαβαζουν οι νεοι κ να τους μπερδευει.
:blush:

Gandalf dr685sm
08/03/2007, 13:45
fantacid...

Οι μηχανές σύμφωνα με τον ΚΟΚ που μπορείς να ανατρέξεις επιτρέπεται να παρκάρουν μόνο ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ-ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με το πεζοδρόμιο. Το κάθετο παρκάρισμα είναι μια κίνηση που την κάνουν (ορθώς) οι αναβάτες για να μην ενοχλεί με τον όγκο του , χωρίς να χρειάζεται.

Το ίδιο ισχύει και για την κίνηση σε στοίχους (μέσα στις λωρίδες κίνησης και οχι ανάμεσα τους ...*διήθηση)



Gandalf

cityfly
08/03/2007, 13:47
άρθρο 34

παράγραφος 6


80332

cityfly
08/03/2007, 13:49
άρθρο 2


για τον ορισμό του οχήματος


80333

cityfly
08/03/2007, 13:50
άρθρο 2


για να μη γίνει κάνα μπέρδεμα με το μοτοποδήλατο


80334

cityfly
08/03/2007, 13:51
επομένως


καλά τα λέει ο μάγος


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

perastikos
08/03/2007, 13:56
Και όποιος θέλει να κάνει επανάληψη τον ΚΟΚ:
http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=10167 :smilea:

mrklyk
08/03/2007, 14:42
ενδιαφέρον...

εδω στην Αγγλια μονο καθετα στο πεζοδρομιο επιτρεπεται η σταθμευση μοτοσυκλετας :dizzy:

Gandalf dr685sm
08/03/2007, 14:47
καλά εκεί όλα "ανάποδα" τα κάνουν....:D

1) οδηγούν απο δεξιά...
2) Οι άντρες εξ UK , αντί να τον "δίνουν", τον "παίρνουν"
3) Το τσάι το πίνουν το απόγευμα και οχι το πρωί...

κτλ....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf

Draculas-GR
08/03/2007, 15:54
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ.
Με καλύψατε πλήρως.
Για λίγες μέρες θα παρκάρω την μηχανή, το σκουτεράκι της δουλειάς, και το σκουτεράκι του συνάφελφου ΠΑΡΑΛΗΛΛΑ στο πεζοδρόμιο το ενα πίσω απο το άλλο.
Και αν γουστάρει ο ζητάς, ας έρθει να μου ζητήσει να τα βάλω κάθετα..

Μην με παρεξηγείτε, δεν εχω πρόβλημα με τους ΙΧδες, ούτε να την σπάσω στους συμπολίτες που χτυπάνε ενέσεις, για να βρουν πάρκινγκ (γι'αυτό άλλωστε θα το κάνω μόνο για λίγες μέρες..), αλλα με την ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του συγκεκριμένου Ζητά, ο οποίος αντί να ζητήσει ευγενικά να μετακινηθεί το σκουτεράκι, ή να σκεφτεί το αυτονόητο, (οτι δηλαδή το σκουτεράκι πάρκαρε με αυτό τον τρόπο επειδή μπροστά, και πίσω του, υπήρχαν αυτοκίνητα, τα οποία κάποια στιγμή έφυγαν) μπηκε μέσα στο μαγαζί, και σχεδόν απαίτησε-απείλησε, να μετακινηθεί το σκουτεράκι!

Και επειδή η Καλαμάτα ειναι μικρή πόλη, και μιλάμε για τον πιο εμπορικό δρόμο της, είμαι σίγουρος οτι την επόμενη φορά, θα τον δω εγω, και οχι η κοπελιά..
καλό απόγευμα!
:beer: